Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za provođenje zdravstvene njege u kući

NN 55/1999 (2.6.1999.), Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za provođenje zdravstvene njege u kući

HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE

Na osnovi odredbe članka 17. Zakona o zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine«, broj 1/97 - pročišćeni tekst, 109/97, 13/98, 88/98 i 10/99), članka 14. Statuta Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (»Narodne novine« 1/94) i članka 17. Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu (»Narodne novine« 2/96, 26/96, 140/97 i 22/98) Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na 10. sjednici održanoj 18. veljače 1999. godine, donijelo je

PRAVILNIK

O UVJETIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA IZ OBVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA ZA PROVOÐENJE ZDRAVSTVENE NJEGE U KUĆI

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom uređuje se ostvarivanje prava osiguranih osoba Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) na zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući, te uvjeti i način njihova ostvarivanja.

Članak 2.

Osigurana osoba Zavoda - bolesnik (u daljnjem tekstu: bolesnik) ostvaruje pravo na zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući kada je takav postupak medicinski opravdan, sukladno odredbama ovog Pravilnika i drugih općih akata Zavoda.

Članak 3.

Zdravstvena njega i rehabilitacija bolesnika u kući provodi se u svrhu poboljšanja zdravstvenog stanja i sprečavanja pogoršanja zdravstvenog stanja. Provođenje zdravstvene njege i rehabilitacije u kući uključuje i poduku bolesnika i članove njegove obitelji u provođenju mjera zdravstvene njege i rehabilitacije.

Pod pojmom rehabilitacije u smislu ovog Pravilnika podrazumijeva se pasivno i aktivno razgibavanje u okviru mjera zdravstvene njege bolesnika u kući.

II. UVJETI I NAČIN OSTVARIVANJA PRAVA NA ZDRAVSTVENU NJEGU U KUĆI

Članak 4.

Bolesnik ostvaruje pravo na zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući na osnovi utvrđenih sljedećih stanja:

- nepokretnosti i slabije pokretnosti bolesnika (uz tuđu pomoć ili uz upotrebu klupice)

- kroničnih bolesti u fazi pogoršanja ili komplikacije, uz uvjet da izabrani doktor istodobno provodi liječenje u kući, a indicira i zdravstvenu njegu u kući

- prolaznih ili trajnih stanja, u kojima nije moguće samozbrinjavanje

- nakon složenijih operativnih zahvata koji zahtijevaju previjanje i njegu rane, te skrb za anus praeter i ostale stome

- kod terminalnog bolesnika.

Članak 5.

Prijedlog za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju bolesnika u kući daje izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite (u daljnjem tekstu: izabrani doktor), sukladno ovom Pravilniku i drugim općih aktima Zavoda, uz suglasnost doktora kontrolora Zavoda.

Članak 6.

Zdravstvenu njegu i rehabilitaciju bolesnika u kući iz članka 5. ovog Pravilnika predlaže izabrani doktor nakon izvršenog pregleda i utvrđenog medicinskog stanja bolesnika, te uvida u medicinsku dokumentaciju. U obrazloženju prijedloga za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući, izabrani doktor predlaže postupke sukladno čl. 13. ovog Pravilnika a prema stanjima iz čl. 4. ovog Pravilnika i određuje njihovo trajanje.

Zdravstvenu ustanovu ili privatnog zdravstvenog djelatnika koji će provoditi zdravstvenu njegu u kući bolesnika izabire bolesnik osobno.

Članak 7.

Suglasnost za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući daje kontrolor Zavoda prema sjedištu ordinacije izabranog doktora.

Članak 8.

Kontrolor Zavoda može bolesniku uskratiti suglasnost za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući kada nakon pregleda bolesnika utvrdi da ne postoji medicinska opravdanost za provođenje zdravstvene njege i rehabilitacije u kući.

Članak 9.

Bolesnik može na uskraćenu suglasnost kontrolora Zavoda o potrebi zdravstvene njege i rehabilitacije u kući podnijeti prigovor liječničkom povjerenstvu Zavoda u roku od 8 dana od spoznaje o uskraćenoj suglasnosti kontrolora Zavoda.

Članak 10.

Na osnovi negativne ocjene liječničkog povjerenstva, donijete prema prigovoru u smislu članka 9. ovog Pravilnika, mjerodavni područni ured Zavoda prema prebivalištu bolesnika obvezan je na njegov zahtjev izdati prvostupanjsko rješenje.

III. POSTUPCI I TRAJANJE ZDRAVSTVENE NJEGE I REHABILITACIJE U KUĆI

Članak 11.

Provođenje zdravstvene njege i rehabilitacije u kući može se odobriti maksimalno sedam puta tjedno.

Članak 12.

Zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući provode medicinske sestre općeg smjera u privatnoj praksi, odnosno u sastavu ustanove za zdravstvenu njegu u kući, sukladno uputama i stručnom nadzoru izabranog doktora i patronažne sestre.

Članak 13.

Postupci zdravstvene njege i rehabilitacije u kući uključuju sljedeće:

- kompletna njega nepokretnog i teško pokretnog bolesnika

- prevencija komplikacija dugotrajnog ležanja (dekubitus, pneumonija, tromboza, kontrakture)

- aktivno i pasivno razgibavanje

- priprema i promjena peroralne i lokalne terapije (klizma, O2, kapi, masti, kupke)

- uzimanje dijagnostičkog materijala kod nepokretnih bolesnika

- toaleta i prijevoj rana (ulcus cruris, dekubitus, gangrena, postoperativne rane, opekline, tumorozni ilfitrati)

- primjena terapije kod terminalnog bolesnika (infuzijske otopine uz prisustvo izabranog doktora)

- toaleta stoma (kanila, anus praeter, uro i cisto stoma)

- hranjenje bolesnika na usta ili putem postavljene sonde

- kateterizacija mokračnog mjehura

- mjerenje i registracija vitalnih funkcija

- poduka pacijenta i obitelji za samozbrinjavanje.

IV. ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 14.

Tiskanica prijedloga za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući bolesnika iz članka 5. ovog Pravilnika sastavni je dio ovog Pravilnika, a tiskanica prigovora iz članka 9. ovog Pravilnika sastavni je dio Pravilnika o sastavu, ovlastima i načinu rada kontrolora i liječničkih povjerenstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (»Narodne novine« broj 95/96.).

Članak 15.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 025-04/99-01/27
Urbroj: 338-01-04-99-1
Zagreb, 18. veljače 1999.

Predsjednik Upravnog vijeća
Hrvatskog zavoda za zdravstveno
osiguranje
doc. dr. sc. Mate Ljubičić, v. r.