Na temelju Članka 21. stavka 3. Zakona o doplatku za djecu (»Narodne novine« broj 77/99 i 145/99) ravnateljica Državnog zavoda za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži uz prethodnu suglasnost ministra financija donosi
Ovim Pravilnikom uređuje se postupak podnošenja prijave o ukupnom dohotku Članova kućanstva i naČin utvrđivanja ukupnog dohotka Članova kućanstva za potrebe ostvarivanja prava na doplatak za djecu
(1) Ukupan dohodak Članova kućanstva je zbroj dohodaka koje ostvari korisnik i Članovi njegova kućanstva (dohodak od nesamostalnog rada, dohodak od samostalne djelatnosti, dohodak od imovine i imovinskih prava) izuzev onih primanja koja se ne smatraju dohotkom prema propisima o porezu na dohodak.
(2) Kod utvrđivanja ukupnog dohotka Članova kućanstva iz stavka 1. ovoga Članka, ukupni dohodak umanjuje se za iznos poreza i prireza.
(1) Dohodak pojedinog Člana kućanstva utvrđuje se prema propisima o oporezivanju dohotka i zbroj je dohotka od nesamostalnog rada, dohotka od samostalne djelatnosti i dohotka od imovine i imovinskih prava, koji je ostvaren u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu, a po odbitku plaćenog poreza na dohodak i prireza.
(2) Dohotkom od nesamostalnog rada smatra se plaća ostvarena kod poslodavca za rad u tuzemstvu, plaća ostvarena kod poslodavca do najviše 1.000,00 kuna mjeseČno za rad koji u svakom mjesecu kalendarske godine ne traje duže od 10 dana (80 sati), plaća za rad u inozemstvu ostvarena preko tuzemnog poslodavca, mirovine, kao i druga primanja po osnovi nesamostalnog rada u skladu s Člankom 7. Zakona o porezu na dohodak.
(3) Dohotkom od samostalne djelatnosti smatra se dohodak od djelatnosti obrta, djelatnosti slobodnih zanimanja, djelatnosti poljoprivrede i šumarstva koja istodobno podliježe i porezu na dodanu vrijednost, te svih drugih djelatnosti koje se obavljaju kao obrtniČke djelatnosti, dohodak od davanja u zakup cijelog obrta, prodaja više od tri nekretnine ili više od tri imovinska prava u roku od pet godina, kao i dohodak od drugih samostalnih djelatnosti, u skladu s Člankom 11. Zakona o porezu na dohodak.
(4) Dohotkom od imovine i imovinskih prava smatra se ostvarena zakupnina i najamnina od davanja u zakup i najam nekretnina i pokretnih stvari, dohodak od iznajmljivanja apartmana, soba i postelja putnicima i turistima, dohodak od otuđenja nekretnina i imovinskih prava uz uvjete propisane Zakonom o porezu na dohodak, te dohodak ostvaren davanjem na korištenje imovinskih prava drugim osobama uz naknadu, a u skladu s Člankom 30. i 32. Zakona o porezu na dohodak.
(5) Inozemnim dohotkom smatra se dohodak od nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti te imovine i imovinskih prava koje korisnik doplatka za djecu i Članovi njegovog kućanstva ostvare u inozemstvu.
(1) U skladu s Člankom 31. Zakona o doplatku za djecu radi ostvarivanja prava na doplatak za djecu korisnik je obvezan županijskom uredu, odnosno uredu Grada Zagreba nadležnom za poslove zdravstva, rada i socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: županijski ured, odnosno ured Grada Zagreba) podnijeti zahtjev i potrebne dokaze o uvjetima za ostvarivanje prava na doplatak za djecu.
(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga Članka korisnik je obvezan priložiti popunjen obrazac Prijave o ukupnom dohotku Članova kućanstva (Obrazac DD-P) koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(3) Zahtjev sa Prijavom o ukupnom dohotku Članova kućanstva (u daljnjem tekstu: Prijava o ukupnom dohotku) korisnik podnosi osobno ili poštom županijskom uredu, odnosno uredu Grada Zagreba prema mjestu svoga prebivališta.
(1) Na temelju podnesene Prijave o ukupnom dohotku utvrđuje se ukupni godišnji dohodak Članova kućanstva.
(2) Ukupni godišnji dohodak Članova kućanstva je razlika između ostvarenog dohotka korisnika i svih Članova njegova kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini i poreza na dohodak i prireza kojeg su uplatili u prethodnoj kalendarskoj godini. Ovoj razlici dodaje se iznos poreza kojega korisnik i/ili Članovi njegova kućanstva potražuju kao preplaćeni porez po godišnjoj poreznoj prijavi ili se razlika umanjuje za obvezu poreza na dohodak i prireza koju su korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva dužni platiti kao razliku po godišnjoj poreznoj prijavi.
(3) Ukupni godišnji dohodak Članova kućanstva umanjen za plaćeni porez na dohodak i prirez na godišnjoj razini svodi se na mjeseČnu razinu na naČin da se ukupni godišnji dohodak Članova kućanstva podijeli sa brojem mjeseci u godini (u daljnjem tekstu: ukupni mjeseČni dohodak).
(4) MjeseČni dohodak po Članu kućanstva utvrđuje se tako da se ukupni mjeseČni dohodak umanjen za porez na dohodak i prirez podijeli sa brojem Članova kućanstva.
(5) Prema utvrđenoj visini mjeseČnog dohotka po Članu kućanstva (dohodovni cenzus) ovisi pravo korisnika na doplatak za djecu u skladu sa Člankom 20. Zakona o doplatku za djecu.
(1) Prijavu o ukupnom dohotku podnosi korisnik doplatka za djecu iz Članka 7. i 8. Zakona o doplatku za djecu, neovisno o tome ostvaruje li korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva dohodak ili ne.
(2) Prijavu o ukupnom dohotku korisnik podnosi do 28. veljaČe svake godine, za dohodak koji su korisnik i/ili Članovi njegova kućanstva ostvarili u prethodnoj kalendarskoj godini.
(3) Korisnik je obvezan u istoj godini podnijeti županijskom uredu odnosno uredu Grada Zagreba i novu Prijavu o ukupnom dohotku ako je na temelju rješenja Porezne uprave o utvrđenom dohotku i porezu na dohodak i prirezu za prethodnu godinu, ukupan dohodak Članova kućanstva po odbitku uplaćenog poreza na dohodak i prireza, uvećan za više od 10% u odnosu na ukupan dohodak iskazan u Prijavi o ukupnom dohotku iz stavka 2. ovoga Članka.
(4) U Prijavu o ukupnom dohotku iz stavka 3. ovoga Članka upisuju se podaci o ostvarenom dohotku po odbitku uplaćenog poreza i prireza svakog Člana kućanstva koji je podnio godišnju poreznu prijavu, a na temelju rješenja Porezne uprave o utvrđenom dohotku i porezu na dohodak i prirezu za prethodnu godinu, kao i podaci o dohotku po odbitku uplaćenog poreza i prireza svakog Člana kućanstva u prethodnoj godini koji godišnju poreznu prijavu nije podnio, na temelju isprava iz Članka 12. ovoga Pravilnika.
(5) Prijavu o ukupnom dohotku iz stavka 4. ovoga Članka korisnik je obvezan podnijeti u roku od 15 dana od dana primitka rješenja Porezne uprave o utvrđenom dohotku i porezu na dohodak i prirezu za prethodnu godinu.
(6) Rok iz stavka 5. ovoga Članka poČinje teći od dana kada je zadnji Član kućanstva primio rješenje Porezne uprave o utvrđenom dohotku i porezu na dohodak i prirezu za prethodnu godinu.
(7) Prijava o ukupnom dohotku podnosi se i pri svakoj drugoj promjeni koja utjeČe na ostvarivanje, odnosno gubitak prava na doplatak za djecu (smanjenje odnosno povećanje broja Članova kućanstva u skladu s Člankom 9.-19. Zakona o doplatku za djecu).
(8) U sluČajevima iz stavka 7. ovoga Članka Prijava o ukupnom dohotku podnosi se u roku od 15 dana od dana nastale promjene koja utjeČe na broj Članova kućanstva odnosno visinu dohotka po Članu kućanstva, a o kojoj ovisi gubitak, smanjenje ili povećanje svote doplatka za djecu.
(1) U Prijavu o ukupnom dohotku korisnik doplatka za djecu upisuje sljedeće podatke:
1. Pod I. »Opći podaci o korisniku doplatka za djecu«: ime i prezime, mjesto prebivališta, ulicu i kućni broj, status korisnika doplatka za djecu u odnosu na djecu,
2. Pod II. »Podaci o djeci za koju se traži doplatak za djecu«:
- redni broj (stupac 1),
- ime i prezime djeteta (stupac 2),
- jedinstveni matiČni broj građana (stupac 3),
- podatak o redovnom školovanju (stupac 4),
- srodstvo u odnosu na korisnika doplatka za djecu (stupac 5),
- podatak o djetetu s teškoćama u razvoju (stupac 6) i
- podatak o trajnoj nesposobnosti pojedinog djeteta iz stupca 2 za samostalan život i rad (stupac 7),
3. Pod III. »Podaci o ukupnom dohotku Članova kućanstva«:
- redni broj (stupac 1),
- ime i prezime korisnika doplatka za djecu i Članova njegovog kućanstva, ukljuČivo i djecu koja ostvaruju dohodak (stupac 2)
- srodstvo korisnika doplatka za djecu i Članova njegove obitelji iz stupca 2 (stupac 3)
- jedinstveni matiČni broj građana (JMBG) svakog Člana kućanstva iz stupca 2 (stupac 4),
- iznos dohotka od nesamostalnog rada koji je svaki Član kućanstva ostvario u prethodnoj godini po osnovama iz Članka 3. stavka 2. ovoga Pravilnika, nakon umanjenja za uplaćeni predujam poreza i prireza u istoj godini (stupac 5)
- iznos dohotka od samostalne djelatnosti koji je svaki Član kućanstva ostvario u prethodnoj godini po osnovama iz Članka 3. stavka 3. ovoga Pravilnika, nakon umanjenja za uplaćeni predujam poreza i prireza u istoj godini (stupac 6),
- iznos dohotka od imovine i imovinskih prava koji je svaki Član kućanstva ostvario u prethodnoj godini po osnovama iz Članka 3. stavka 4. ovoga Pravilnika, nakon umanjenja za uplaćeni predujam poreza i prireza u istoj godini (stupac 7),
- iznos dohotka koji je svaki Član kućanstva ostvario nakon umanjenja za porez na dohodak i prirez u prethodnoj godini na temelju podnesene godišnje porezne prijave odnosno rješenja Porezne uprave donesenog po godišnjoj poreznoj prijavi (stupac 8),
- iznos ukupnog dohotka svakog Člana kućanstva kao zbroj iznosa iskazanih u stupcima 5, 6, 7 i 8 (stupac 9), a na kraju zbroj ukupnog dohotka svih Članova kućanstva u redak »Dohodak sveukupno«,
4. Pod IV. »Popis priloženih isprava« odnosno preslika isprava koje je korisnik doplatka za djecu priložio Prijavi o ukupnom dohotku.
(2) U Prijavi o ukupnom dohotku pod II »Podaci o djeci za koju se traži doplatak za djecu« u stupcu 2 popunjavaju se podaci o imenima i prezimenima djece za koju se podnosi zahtjev za ostvarivanje prava na doplatak za djecu i to dobnim redoslijedom.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga Članka, podaci o djeci trajno nesposobnoj za samostalan život i rad u skladu sa Člankom 29. Zakona o doplatku za djecu, upisuju se pod II. u stupac 2, prvi po redoslijedu.
(4) Ako je pojedini Član kućanstva koji obavlja samostalnu djelatnost obrta ili s obrtom za svrhe oporezivanja izjednaČenu djelatnost, djelatnost slobodnog zanimanja, te djelatnost poljoprivrede i šumarstva, od tih djelatnosti u prethodnoj kalendarskoj godini ostvario ili iz prethodnih kalendarskih godina prenio nepokriveni gubitak, u Prijavu o ukupnom dohotku u stupac 8, odgovarajući redak, korisnik upisuje iznos ostvarenog gubitka s predznakom minus (»-«).
(5) Ako pojedini Član kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini nije ostvario dohodak od nesamostalnog rada i/ili dohodak od samostalne djelatnosti i/ili dohodak od imovine i imovinskih prava, u odgovarajuće stupce upisuje oznaku »-«.
(6) Iznosi ostvarenog dohotka od nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti i imovine i imovinskih prava, dohotka ostvarenog u inozemstvu, kao i ukupnog dohotka svakog pojedinog Člana kućanstva upisuju se u Prijavu o ukupnom dohotku u kunama i lipama.
(7) U Prijavu o ukupnom dohotku pod III. stupce 2, 3 i 4 upisuju se odgovarajući podaci o korisniku doplatka za djecu, Članovima njegovog kućanstva, kao i onoj djeci koja ostvaruju dohodak, bez obzira što korisnik za njih koristi doplatak za djecu.
(8) Korisnik koji podnosi Prijavu o ukupnom dohotku, obvezan je tu Prijavu svojeruČno potpisati, Čime jamČi za toČnost iskazanih podataka.
(1) Korisnik doplatka za djecu kojemu je, u skladu sa Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i Članova njihovih obitelji, priznat status hrvatskog ratnog vojnog invalida, ne popunjava podatke o dohotku Članova kućanstva pod toČkom III. u stupcima 5, 6, 7, 8 i 9 obrasca Prijave o ukupnom dohotku (Članak 27. Zakona o doplatku za djecu).
(2) Podatke iz stavka 1. ovoga Članka ne popunjava ni korisnik Čija su sva djeca trajno nesposobna za samostalan život i rad (Članak 29. Zakona o doplatku za djecu).
(3) Za dijete s teškoćama u razvoju koje je istodobno dijete s jednim roditeljem ili usvojiteljem ili je bez oba roditelja, korisniku pripada iznos doplatka za djecu iz Članka 25. odnosno Članka 26. Zakona o doplatku za djecu, uvećan za 50% (25% po osnovi teškoća u razvoju djeteta i 25% po osnovi Činjenice da nema roditelja ili ima samo jednog roditelja ili usvojitelja).
(1) Korisnik doplatka za djecu obvezan je pri podnošenju prve Prijave o ukupnom dohotku upisati podatke u pod toČkom I i II obrasca Prijave, a na osnovu:
1. preslika domovnice ili osobne iskaznice za Članove kućanstva, osim djece,
2. preslika izvoda iz matice rođenih za djecu,
3. uvjerenja o prebivalištu za sve Članove njegova kućanstva,
4. preslike rješenja o skrbništvu,
5. preslike rješenja o statusu hrvatskog ratnog vojnog invalida,
6. preslike isprava o trajnoj nesposobnosti djeteta za samostalan život i rad odnosno o statusu djeteta s teškoćama u razvoju,
7. potvrda o redovitom školovanju djece starije od 15 godina,
8. preslike rješenja o brakorazvodu,
9. potvrdu nadležnog tijela da se roditelji djece nalaze na odsluženju vojnog roka,
10. potvrdu da se roditelji djece nalaze na izdržavanju kazne zatvora ili da su upućeni u ustanove prema propisima o izvršavanju kaznenih sankcija,
11. izvod iz matice vjenČanih,
12. druge isprave na zahtjev tijela nadležnog za poslove doplatka za djecu radi utvrđivanja prava na doplatak za djecu te visine toga doplatka.
(2) Pri podnošenju idućih Prijava o utvrđenom dohotku korisnik je obvezan priložiti samo one isprave koje dokazuju promjene podataka iz stavka 1. ovoga Članka.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga Članka potvrde o redovitom školovanju djece starije od 15 godina (stavak 1. toČka 6. ovoga Članka) korisnik podnosi poČetkom svake školske ili akademske godine.
(4) Isprave iz stavka 1. ovoga Članka korisnik obvezno prilaže uz Prijavu o ukupnom dohotku.
Korisnik doplatka za djecu obvezan je u Prijavu o ukupnom dohotku pod III »Podaci o ukupnom dohotku Članova kućanstva« upisati podatke o:
1. ostvarenom dohotku po svim osnovama, nakon umanjenja za plaćene predujmove poreza na dohodak i prireza iz godišnje porezne prijave koju su za prethodnu kalendarsku godinu korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva bili obvezni, ili su tu poreznu prijavu dobrovoljno podnijeli, u skladu s propisima o oporezivanju dohotka. Podaci o ostvarenom dohotku upisuju se u stupac 8 i Ukupno u stupac 9;
2. ukupno ostvarenom dohotku po rješenju Porezne uprave donesenom na temelju godišnje porezne prijave koju su korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva obvezno ili dobrovoljno podnijeli za prethodnu kalendarsku godinu. U tom sluČaju se popunjavaju samo iznos ukupnog dohotka po odbitku dužnog poreza na dohodak i prireza i to u stupac 8 i Ukupno u stupac 9;
3. ostvarenom dohotku po svim osnovama u prethodnoj kalendarskoj godini, nakon umanjenja za porez na dohodak i prirez uplaćen u prethodnoj kalendarskoj godini, za koji korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva nisu podnijeli godišnje porezne prijave. Podaci o ostvarenom dohotku po pojedinim osnovama upisuju se u stupac 5, 6 i 7.,
4. ostvarenom dohotku po svim osnovama u prethodnoj kalendarskoj godini umanjenom za u toj godini uplaćeni porez na dohodak i prirez, za koji korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva nisu podnijeli godišnje porezne prijave i ostvarenom dohotku po svim osnovama umanjenom za uplaćeni porez na dohodak i prirez u istom razdoblju za koji su korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva podnijeli godišnje porezne prijave i to:
4.1. podaci o dohotku za koji nisu podnesene godišnje porezne prijave upisuju se u stupac 5, 6 i 7,
4.2. podaci o dohocima za koje su podnijeli godišnju poreznu prijavu u stupac 8,
4.3. u stupcu 9 iskazuje se iznos ukupnog dohotka po svakom Članu kućanstva ukupno, kao zbroj iznosa iskazanih u stupcima 5 i/ili 6 i/ili 7 i/ili 8.
5. U redak »Dohodak sveukupno« iskazuje se sveukupan dohodak Članova kućanstva i to kao zbroj podataka iz stupca 9 po svim Članovima kućanstva.
(1) Ako su korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva bili obvezni za prethodnu kalendarsku godinu podnijeti godišnju poreznu prijavu, podatke o ukupnom dohotku svakog Člana kućanstva korisnik popunjava na temelju podataka o ukupnom dohotku po odbitku ukupno uplaćenog poreza na dohodak i prireza iz godišnje porezne prijave podnijete Poreznoj upravi (Obrazac DOH).
(2) Ako korisnik Prijavu o ukupnom dohotku podnosi na temelju rješenja o utvrđenom dohotku i porezu na dohodak i prirezu za prethodnu godinu koje je za sve ili pojedine Članove kućanstva donijela Porezna uprava, podatke o ukupnom dohotku po odbitku uplaćenog poreza na dohodak i prireza za prethodnu godinu, popunjava na temelju podataka iz tih rješenja.
(3) U sluČajevima iz stavka 1. i 2. ovoga Članka uz Prijavu o ukupnom dohotku korisnik obvezno prilaže presliku godišnjih poreznih prijava podnesenih Poreznoj upravi, odnosno preslike rješenja Porezne uprave o utvrđenom godišnjem dohotku i godišnjem porezu na dohodak i prirezu i to za sebe osobno i za sve Članove kućanstva koji su podnijeli godišnju poreznu prijavu za prethodnu godinu.
(4) Obrasci isprava iz stavka 3. ovog Članka propisani su Pravilnikom o porezu na dohodak i njegov su sastavni dio.
(1) Ako korisnik i Članovi njegovog kućanstva nisu bili obvezni podnijeti godišnju poreznu prijavu, niti su godišnju poreznu prijavu podnijeli radi iskorištenja prava propisanih Zakonom o porezu na dohodak, Prijavu o ukupnom dohotku korisnik popunjava na temelju podataka o:
1. ukupno ostvarenom dohotku od nesamostalnog rada, prema podacima iz preslike porezne kartice na obrascu PK-1 ili PK-2 koju je na zahtjev svakog poreznog obveznika dužan dati poslodavac do 31. sijeČnja svake godine za prethodnu godinu,
2. ukupno ostvarenom dohotku od nesamostalnog rada koji je kod poslodavca ostvaren u mjeseČnom iznosu do 1.000,00 kuna, za rad u tom mjesecu u trajanju do 10 dana ili 80 sati, po odbitku uplaćenog poreza i prireza, sve prema potvrdi poslodavca o visini ostvarenog dohotka i obustavljenom i uplaćenom porezu i prirezu iz tog dohotka,
3. ukupnom dohotku ostvarenom iznajmljivanjem apartmana, soba i postelja putnicima i turistima, po odbitku uplaćenog poreza i prireza, iz potvrde isplatitelja tog dohotka o visini ostvarenog dohotka i obustavljenom i uplaćenom porezu i prirezu po toj osnovi,
4. ukupno ostvarenoj mirovini po odbitku poreza i prireza, iz potvrde isplatitelja mirovine o visini mirovine i obustavljenom i uplaćenom porezu i prirezu,
5. ukupno ostvarenom dohotku od druge samostalne djelatnosti Članova skupština i nadzornih odbora trgovaČkih društava, upravnih odbora, upravnih vijeća i drugih njima odgovarajućih tijela drugih pravnih osoba, steČajnih upravitelja, sudskih vještaka i sudaca porotnika koji nemaju svojstvo zaposlenika u sudu po odbitku uplaćenog poreza i prireza, iz potvrde isplatitelja tog dohotka o visini ostvarenog dohotka i obustavljenom i uplaćenom porezu i prirezu po toj osnovi,
6. ukupno ostvarenom dohotku od druge povremene samostalne djelatnosti poduzete s namjerom ostvarivanja dohotka kao što su povremene autorske djelatnosti znanstvenika i struČnjaka, djelatnosti trgovaČkih putnika, agenata, akvizitera, športskih sudaca i delegata i druge sliČne djelatnosti po odbitku uplaćenog poreza i prireza, iz potvrde isplatitelja toga dohotka o visini ostvarenog dohotka i obustavljenom i uplaćenom porezu i prirezu po toj osnovi.
(2) Preslike isprava iz stavka 1. ovoga Članka korisnik doplatka za djecu obvezno prilaže uz Prijavu o ukupnom dohotku.
(3) Obrasci poreznih kartica PK-1 i PK-2 te Potvrde o isplaćenim dohocima, uplaćenom porezu po odbitku i prirezu za 19--- godinu iz stavka 1. ovog Članka propisani su Pravilnikom o porezu na dohodak i njegov su sastavni dio.
(1) Ako su korisnik i/ili Članovi njegovog kućanstva u kalendarskoj godini ostvarili više oblika dohotka, pa su za određene oblike dohotka podnijeli godišnju poreznu prijavu, a za ostale tu prijavu nisu podnijeli, u Prijavu o ukupnom dohotku korisnik unosi podatke na osnovu podataka iz godišnje porezne prijave, rješenja o utvrđenom dohotku i porezu na dohodak i prirezu dobivenih od Porezne uprave te odgovarajućih potvrda isplatitelja dohotka o visini ostvarenog dohotka i obustavljenom i uplaćenom porezu na dohodak, u skladu sa Člankom 11. i 12. ovoga Pravilnika.
(2) Preslike isprava iz stavka 1. ovoga Članka korisnik doplatka za djecu obvezno prilaže uz Prijavu o ukupnom dohotku.
(1) Na pisani zahtjev Državnog zavoda za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži, Ministarstvo financija - Porezna uprava dat će podatke o dohotku i poreznoj osnovici koje je prijavio porezni obveznik i koji su utvrđeni u postupku utvrđivanja poreza na dohodak.
(2) Podaci iz stavka 1. ovoga Članka smatraju se službenom tajnom u skladu s Člankom 61. stavkom 2. Zakona o porezu na dohodak.
(1) Za tumaČenje odredbi ovoga Pravilnika i davanje naputaka za njihovu provedbu nadležan je Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži.
(2) Za svrhe iz stavka 1. ovoga Članka ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži može imenovati struČno povjerenstvo.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. ožujka 2000. godine.
Klasa: 011-01/99-01/17
Urbroj: 552-00-01/1-00-4
Zagreb, 18. sijeČnja 2000.