Uredba o načinu raspodjele carinskih kvota za određene poljoprivredno-prehrambene proizvode podrijetlom iz zemalja članica Svjetske trgovinske organizacije za 2001. godinu

NN 32/2001 (10.4.2001.), Uredba o načinu raspodjele carinskih kvota za određene poljoprivredno-prehrambene proizvode podrijetlom iz zemalja članica Svjetske trgovinske organizacije za 2001. godinu

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

551

Na teme­­­lju članka 3. Zakona o potvrđiva­­­nju Protokola o pristupa­­­nju Republike Hrvatske Marakeškom ugovoru o osniva­­­nju Svjetske trgovinske organizacije (»Narodne novine – Među­narodni ugovori«, broj 13/2000) i članaka 2. i 4. Zakona o carinskoj tarifi (»Narodne novine«, br. 61/2000 i 125/2000), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 5. trav­­­nja 2001. godine, donijela

UREDBU

o naČinu raspodjele carinskih kvota za odreĐene po­­­ljoprivredno-prehrambene proizvode podrijetlom iz zema­­­lja Članica Svjetske trgovinske organizacije za 2001. godinu

Članak 1.

Ovom Uredbom određuje se način raspodjele carinskih kvota za 2001. godinu za određene po­­­ljoprivredno-prehrambene proiz­vode podrijetlom iz zema­­­lja članica Svjetske trgovinske organizacije u Republiku Hrvatsku, koje su sastavni dio Protokola o pristupa­­­nju Republike Hrvatske Marakeškom ugovoru o osniva­­­nju Svjetske trgovinske organizacije (u da­­­lj­­­njem tekstu: Protokol), potpisanog u Ženevi, 17. srp­­­nja 2000. godine.

Članak 2.

Za proizvode koji su navedeni u Prilogu 1. ove Uredbe, a koji je ­­­njen sastavni dio, pri uvozu u Republiku Hrvatsku plaća se carina po sniženim carinskim stopama ili primje­­­njuje carinska stopa »slobodno« u okviru carinskih kvota (u da­­­lj­­­njem tekstu: kvota).

Članak 3.

Pravo na uvoz proizvoda iz članka 2. ove Uredbe imaju prav­ne osobe re­gistrirane za proizvod­­­nju ili trgovinu, te fizičke osobe čija je djelatnost re­gistrirana prema Zakonu o obrtu (u da­­­lj­­­njem tekstu: uvoznik).

Članak 4.

Raspodjelu kvota iz Priloga 1. ove Uredbe osobama iz članka 3. Uredbe obav­­­lja Ministarstvo gospodarstva na prijedlog Povjerenstva, koje čine po dva predstavnika Ministarstva gospodarstva i Ministarstva po­­­ljoprivrede i šumarstva, predstavnik Ministarstva financija – Carinske uprave, te predstavnik Hrvatske gospodarske komore.

Povjerenstvom predsjedava predsjednik koje­g imenuje ministar gospodarstva između predstavnika Ministarstva gospodarstva. Povjerenstvo donosi Poslovnik o svojem radu.

Članak 5.

Povjerenstvo raspodje­­­ljuje kvote na teme­­­lju javnog natječaja, koji se objav­­­ljuje u javnim glasilima najma­­­nje deset (10) dana prije raspodjele kvota.

Pravo sudjelova­­­nja na natječaju imaju uvoznici iz članka 3. ove Uredbe.

Članak 6.

Prijave za sudjelova­­­nje na natječaju podnose se, nakon objav­­­ljenog natječaja u javnim glasilima, preporučenom poštom ili osobno u pisarnici Ministarstva gospodarstva na obrascu iz Priloga 2. ove Uredbe.

Zahtjevu iz Priloga 2. ove Uredbe je potrebno priložiti s­­­lje­deću dokumentaciju:

1. Kopiju re­gistracije podnosite­­­lja prijave, odnosno za obrtnike kopiju potvrde rješe­­­nja ili uvjere­­­nja nadležnog ureda za gospodarstvo o statusu;

2. Izjavu o namjeni proizvoda, koje­g podnosite­­­lj prijave namjerava uvesti (proizvod­­­nja ili da­­­lj­­­nja prodaja);

3. Trgovački naziv robe, trifnu oznaku i šifru tarifnog stavka Carinske tarife;

4. Količinu robe za koju se podnosi zahtjev za uvoz, izražen u jedinici mjere koja je navedena u Prilogu 1. ove Uredbe za svaki traženi proizvod;

5. Jediničnu cijenu s naznakom ukupne vrijednosti robe (nabavna cijena CIP granica);

6. Teme­­­ljne podatke ili dokaze o proizvodnim, odnosno prodajnim i skladišnim mogućnostima podnosite­­­lja prijave i Rješe­­­nje o udovo­­­ljava­­­nju objekta veterinarsko-zdravstvenim uvjetima, te re­gistracijski list o upisu u Upisnik odobrenih objekata;

7. Dokaz o izvršenoj uplati upravne pristojbe za podneseni zahtjev, sukladno Zakonu o upravnim pristojbama.

Iznimno za pšenicu, koja se namjerava uvoziti, potrebno je dostaviti s­­­ljedeće podatke:

a) sadržaj proteina,

b) sedimentacija,

c) hektolitarska masa,

e) postotak vlage,

f) postotak nečistoće,

g) padajući broj.

Članak 7.

Pri raspodjeli kvota iz članka 1. ove Uredbe polazi se od s­­­lje­dećih kriterija:

– namjene proizvoda, tj. da li se radi o uporabi robe u procesu proizvod­­­nje ili uvozu robe radi da­­­lj­­­nje prodaje. Prilikom raspodjele kvota prednost će imati domaći proizvođači za proizvode koje koriste u proizvod­­­nji svog konačnog proizvoda, a ukoliko se radi o proizvodima koji se ne koriste u proizvod­­­nji, kvota će se raspodijeliti trgovačkim društvima radi da­­­lj­­­nje prodaje;

– broja zaposlenih;

– dosadaš­­­nje­g urednog izvršava­­­nja financijskih obveza prema državnom proračunu;

– veličine proizvod­­­nje, ukoliko se radi o uporabi robe u procesu proizvod­­­nje;

– procjene sposobnosti uvoznika da ostvari traženi uvoz;

– primjerene re­gionalne zastup­­­ljenosti u raspodjeli;

– ostvarenog izvoza u zem­­­lje članice Svjetske trgovinske organizacije.

Poslovnikom iz članka 4. deta­­­ljno se razrađuju kriteriji za raspodjelu kvota.

Članak 8.

Nakon raspodjele kvota, Ministarstvo gospodarstva izdaje uvozniku iz članka 3. dozvolu za uvoz određene količine proizvoda iz članka 2. ove Uredbe, s određenim rokom za uvoz robe.

Članak 9.

Ministarstvo gospodarstva može obaviti raspodjelu kvota iz Priloga 1. ove Uredbe odjednom ili više puta godiš­­­nje, pri čemu raspodjela ukupne kvote mora biti obav­­­ljena najma­­­nje mjesec dana prije isteka godine.

Ako su podneseni zahtjevi za raspodjelu kvota za određeni proizvod ma­­­nji od kvote iz Priloga 1. ove Uredbe za određeni proizvod ili unutar roka određenog za uvoz robe nije u cijelosti izvršen uvoz u dodije­­­ljenoj količini, ministar gospodarstva može, na prijedlog Povjerenstva iz članka 4. ove Uredbe, objaviti ponov­nu raspodjelu kvota za taj proizvod i odrediti rok za podnoše­­­nje zahtjeva.

Članak 10.

Uvoznik proizvoda iz članka 2. ove Uredbe, dužan je pri uvozu u Republiku Hrvatsku carinskim tijelima, uz ostalu dokumentaciju, priložiti i dokaz da je roba podrijetlom iz zem­­­lje članice Svjetske trgovinske organizacije, koji je izdan u zem­­­lji izvoza, sukladno članku 19. Uredbe za provedbu Carinskog zakona (»Narodne novine«, br. 149/99, 48/2000, 49/2000 i 77/2000).

Članak 11.

Uvoznik kojem je izdana dozvola za uvoz proizvoda iz članka 8. ove Uredbe, dužan je, u roku od 15 dana od dana objav­­­ljenog uvoza, Ministarstvu gospodarstva dostaviti preslike jedinstvenih carinskih deklaracija (JCD-a) o ostvarenom uvozu.

Članak 12.

Ministarstvo financija – Carinska uprava prati i nadzire ostvare­­­nje uvoza roba po izdanim dozvolama iz članka 8. ove Uredbe i o tome mjesečno izvješćuje Ministarstvo gospodarstva i Ministarstvo po­­­ljoprivrede i šumarstva.

Članak 13.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 413-01/01-01/03
Urbroj: 5030116-01-1
Zagreb, 5. trav­­­nja 2001.

Potpredsjednik,
zamjenik predsjednika
dr. sc. Goran Granić, v. r.

 

 

PRILOG 1.

WTO KVOTE ZA 2001. GODINU

          

Tarifna

oznaka

Naziv

Kvota

Carinska

stopa

Napomene

0201 i

0202

od če­ga

0201.30 i

0202.30

Goveđe meso, svježe ili

rashlađeno i goveđe meso smrznuto

»Visoko kvalitetno« meso i goveđe meso, smrznuto;

bez kostiju – »Visoko

kvalitetno« meso

1200 tona



300 tona

15%



15%




»Visoko kvalitetno« meso mora

odgovarati s­ljedećoj definiciji:

»Posebni ili visoko kvalitetni goveđi komadi dobiveni isk­ljučivo od stoke uzgajane na paši, koja prilikom kla­nja ne prelazi 460 kg, tzv. »Specijalno pakirana govedina«.


Ovi komadi mogu se označavati oznakom »sc« (special cuts-posebni komadi):

Opis tih kvota je predmet uvjeta koji se nalaze u postojećem hrvatskom

zakonodavstvu.

0203.29

Ostalo smrznuto svi­njsko

meso

1000 tona

10%

 

1001.90

Pšenica i suražica, ostala

26666,7

tona

15%

 

1701.1

Sirovi šećer bez dodanih

tvari za aromatizaciju ili za

boje­nje

15000

tona

15%

 

1701.11

Šećer od šećerne trske

25000

tona

10%

 

1701.991

Šećer od šećerne trske ili

repe, rafinirani

6600 tona

0%

 

 

 

PRILOG 2.

WTO KVOTE ZA 2001. GODINU

          

Tarifna

oznaka

Naziv

Kvota

Carinska

stopa

Napomene

1806.31

Ostala čokolada i ostali

prehrambeni proizvodi koji sadrže kakao, u blokovima ili šipkama; pu­njeni

95 tona

20%

 

1806.32

Ostala čokolada i ostali

prehrambeni proizvodi koji sadrže kakao, u blokovima ili šipkama; nepu­njeni

45 tona

20%