Pravilnik o Sudu časti Hrvatske obrtničke komore

NN 62/2002 (28.5.2002.), Pravilnik o Sudu časti Hrvatske obrtničke komore

Hrvatska obrtniČka komora

1094

Na temelju članka 64. stavak 2. podstavak 10. Zakona o obrtu (»Narodne novine« 77/93, 90/96 i 64/01) i članka 23. Statuta Hrvatske obrtničke komore (»Narodne novine« br. 21/99), Skupština Hrvatske obrtničke komore je na svojoj 9. sjednici održanoj 21. svibnja 2002. godine donijela je

PRAVILNIK

O SUDU ČASTI HRVATSKE OBRTNIČKE KOMORE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom uređuje se organizacija, sastav, način izbora i nadležnost Suda časti Hrvatske obrtničke komore, te postupak i mjere koje on može izreći.

Članak 2.

Pri Hrvatskoj obrtničkoj komori (u daljnjem tekstu: Komora) se osniva i djeluje Sud časti.

Sud časti je u obavljanju svoje funkcije nezavisan i postupa na temelju zakona, Statuta Komore, ovog Pravilnika i drugih akata Komore.

Članak 3.

Naziv suda je: Sud časti Hrvatske obrtničke komore (u daljnjem tekstu: Sud časti).

Sjedište Suda časti je u Zagrebu, Ilica 49.

Sud časti ima svoj pečat koji je okruglog oblika.

Po vanjskom rubu pečata piše tekst: »Hrvatska obrtnička komora – Zagreb«, a na unutrašnjem rubu »Sud časti«. U sredini je zaštitni znak Komore.

Sud časti ima svoj znak. Znak predstavlja Iusticiu Božicu pravde u plavoj boji, ispod koje u prvom redu piše: »Sud časti«, a u drugom redu: »Hrvatske obrtničke komore«, ispred kojeg teksta se nalazi zaštitni znak Komore.

Članak 4.

Sud časti odlučuje o:

– povredama dobrih poslovnih običaja u obavljanju obrta,

– ispunjavanju zakonskih i ugovornih obveza prema naučniku na naukovanju,

– neizvršavanju obveza članova,

– povredama Statuta Komore, područnih obrtničkih komora i udruženja obrtnika,

– povredama ovog Pravilnika i drugih akata Komore, po­dru­č­nih obrtničkih komora i udruženja obrtnika.

Članak 5.

Povredama dobrih poslovnih običaja u obavljanju obrta smatra se naročito:

– postupak, djelo ili izjava usmjereni na rušenje ugleda drugih obrtnika,

– neispunjavanje preuzetih ili ugovorenih obveza,

– prodaja proizvoda ili pružanje usluga loše kvalitete pod vidom dobre kvalitete,

– reklama na štetu drugih obrtnika ili potrošača,

– prodaja tuđih proizvoda kao vlastitih,

– prilikom izvršene usluge neregularan način naplate (više od istaknute važeće tarife, neizdavanje računa i sl.),

– odbijanje izvršenja usluge,

– nepoštivanje pravila struke.

Članak 6.

Obrtniku se može oduzeti privremeno ili trajno pravo primanja naučnika na naukovanje:

– ako povrijedi ugovorne obveze prema naučniku,

– ako onemogućava naučniku redovno pohađanje nastave.

Članak 7.

Pod neizvršavanjem obaveza člana smatra se naročito:

– neplaćanje komorskog doprinosa,

– neizvršavanje preuzetih obveza u radu tijela, komisija i sl. Komore, područnih obrtničkih komora ili udruženja obrtnika i sl.

Članak 8.

Zbog povreda iz članka 4. ovog Pravilnika Sud časti može izreći sljedeće mjere:

1. opomenu,

2. javnu opomenu uz objavljivanje na sjednici Skupštine Komore,

3. javnu opomenu uz objavljivanje u tisku,

4. prijedlog za oduzimanje obrtnice u trajanju od šest (6) mjeseci do pet (5) godina,

5. oduzimanje prava na primanje naučnika na naukovanje u trajanju od jedne (1) do tri (2) godine,

6. zabranu obnašanja funkcija u tijelima Komore, područne obrtničke komore odnosno udruženja obrtnika za određeno mandatno razdoblje,

7. zabranu obavljanja djelatnosti u trajanju od šest (6) mjeseci do dvije (2) godine.

Članak 9.

Prije izricanja mjera iz članka 8. ovog Pravilnika Sud časti će ukoliko je to moguće nastojati spor riješiti mirnim putem (nagodbom) između stranaka.

Nagodba iz stavka 1. ovog članka je obvezna za stranke i ne može se pobijati.

Članak 10.

Rasprava pred Sudom časti vodi se bez prisustva javnosti.

Članovi Suda časti kao i svi zaposlenici koji opslužuju rad Suda časti obvezni su čuvati kao tajnu osobne i poslovne podatke o strankama u postupku i nakon prestanka rada u Sudu časti.

TIJELA SUDA, NAČIN IZBORA I RAD SUDA ČASTI

Članak 11.

Tijela Suda časti su:

– predsjedništvo,

– predsjednik,

– zamjenik predsjednika,

– 70 sudaca za listu prvostupanjskog vijeća,

– 20 sudaca za listu drugostupanjskog vijeća i

– tajnik Suda časti.

Tijela Suda časti imenuje Upravni odbor Komore.

Mandat članova u tijelima Suda časti traje četiri godine s tim da iste osobe po isteku mandata mogu biti ponovno birane.

Članak 12.

U tijela Suda časti može biti biran svaki častan član Komore koji ima potrebno iskustvo i uživa ugled u sredini u kojoj živi i radi.

Za suce, predsjednika, zamjenika predsjednika Suda časti pored članova Komore mogu biti birani i suci drugih sudova, sveučilišni profesori, znanstveni radnici te drugi istaknuti struč­njaci.

Za suce Suda časti ne mogu biti birani članovi Nadzornog odbora Komore, područne obrtničke komore odnosno udruženja obrtnika.

Funkcija suca u Sudu časti je počasna, a iznimno, Upravni odbor Komore može za vanjske članove utvrditi primjerenu naknadu.

Članak 13.

Mandat suca Suda časti može prestati:

– opozivom od strane Upravnog odbora Komore,

– prestankom obavljanja obrta,

– na vlastiti zahtjev.

Članak 14.

Prije stupanja na dužnost suci Suda časti daju svečanu izjavu koja glasi:

»Izjavljujem da ću se u svom radu pridržavati Ustava, zakona, Statuta Komore, Pravilnika o radu suda časti i drugih akata i moralnih vrijednosti društva te da ću povjerenu funkciju obavljati savjesno i nepristrano«.

Članak 15.

Predsjedništvo Suda časti čine predsjednik, zamjenik i tajnik.

Predsjedništvo vodi brigu o zakonitostima u radu Suda časti, razmatra izvješća o radu Suda časti i o tome obavještava tijela Komore te obavlja i druge poslove određene Statutom, ovim Pravilnikom ili drugim aktima Suda časti.

Predsjedništvo može donositi odluke, poslovnike te davati mišljenja.

Predsjednik predstavlja i zastupa Sud časti, brine se o odr­žavanju i razvijanju suradnje s drugim sudovima, tijelima i organizacijama čija je djelatnost od neposrednog interesa za rad Suda časti, vodi brigu o hitnosti postupka pred Sudom časti, te obavlja i druge poslove utvrđene ovim Pravilnikom ili drugim aktima Suda časti.

Zamjenik predsjednika Suda časti pomaže u radu predsjedniku i obavlja prava i obveze predsjednika Suda časti u njegovoj odsutnosti.

Članak 16.

Tajnik Suda časti je zaposlenik Komore s položenim pravosudnim ispitom.

Tajnika Suda časti imenuje Upravni odbor Komore.

Tajnik Suda časti vodi poslovanje i organizira rad Suda časti, daje potrebne upute za postupanje pred Sudom časti, zaprima prijave, žalbe i druge podneske stranaka, vodi evidenciju o mjerama koje su pravomoćnom odlukom Suda časti izrečene, sudjeluje u izradi analiza i izvješća Suda časti te obavlja i druge poslove kojima se osiguravaju uvjeti za rad Suda časti.

Opsluživanje rada prvostupanjskog vijeća Suda časti u pravilu obavlja djelatnik područne obrtničke komore, a područna obrtnička komora osigurava prema potrebi i drugu tehničku pomoć za rad prvostupanjskog vijeća.

SASTAV VIJEĆA

Članak 17.

Sud časti sudi u vijeću.

Ročišta prvostupanjskog vijeća Suda časti se održavaju u područnim obrtničkim komorama, a iznimno po odluci predsjednika prvostupanjskog vijeća drugdje odnosno na području udruženja obrtnika.

Drugostupanjsko vijeće sudi u sjedištu Suda časti.

Članak 18.

U postupku pred Sudom časti u prvom stupnju sudi vijeće sastavljeno od jednog suca kao predsjednika vijeća i dvoje sudaca.

Sastav vijeća za svaki pojedini slučaj predlaže tajnik suda, a određuje predsjednik Suda časti s liste sudaca za prvostupanjsko vijeće.

Članak 19.

U postupku pred Sudom časti u drugom stupnju sudi vijeće sastavljeno od jednog suca kao predsjednika vijeća i četiri sudaca.

Sastav vijeća za svaki pojedini slučaj predlaže tajnik suda, a određuje predsjednik Suda časti s liste sudaca za drugostupanjsko vijeće.

POSTUPAK PRED SUDOM ČASTI

Članak 20.

U postupku pred Sudom časti ukoliko drugačije nije regulirano ovim Pavilnikom ili drugim aktima Suda časti na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Zakona o parničnom postupku.

U dvojbenim slučajevima Predsjedništvo Suda časti daje mišljenje o tome što se smatra »odgovarajućim načinom« u primjeni Zakona o parničnom postupku.

Članak 21.

Postupak pred Sudom časti pokreće se pisanom prijavom.

Prijava se podnosi neposredno Komori ili putem područne obrtničke komore.

Prijava se može podnijeti u roku od tri mjeseca od dana saznanja za učinjenu povredu i počinioca, a najkasnije u roku od šest mjeseci od dana kada je povreda učinjena.

Po proteku rokova iz stavka 3. tajnik Suda časti će odbaciti prijavu.

Za učinjene povrede iz članka 4. stavak 1. podstavak 1. ovog Pravilnika postupak pred Sudom časti se neće pokrenuti, a već pokrenuti postupak će se obustaviti, ukoliko je u predmetu podnesen prijedlog za rješavanje redovnom sudu ili je redovni sud donio presudu za učinjene povrede.

Članak 22.

Prijava za pokretanje postupka mora sadržavati: opis djela, dokaz o istom, podatke i okolnosti koji su od važnosti o uči­njenom djelu. Uz prijavu treba priložiti dokumente kojima se dokazuju navodi prijave odnosno druga dokumentacija po zahtjevu Suda časti.

Ako podnositelj prijave ne postupi u skladu sa stavkom 1. ovog članka tajnik Suda časti odbacit će prijavu kao nepotpunu.

Prijava se podnosi u četiri primjerka.

Članak 23.

Prije pokretanja postupka pred prvostupanjskim vijećem Suda časti tajnik odnosno ovlašteni djelatnik pokušat će razriješiti spor mirenjem među strankama.

Uz poziv za saslušanje u postupku mirenja prijavljenom se dostavlja prijava na odgovor koji može dostaviti u roku 8 dana.

Ako tajnik odnosno ovlašteni djelatnik ne uspije spor riješiti mirnim putem prijavu dostavlja predsjedniku suda radi određivanja prvostupanjskog vijeća.

Članak 24.

Nakon provođenja postupka mirenja predsjednik prvostupanjskog vijeća zakazuje usmenu raspravu pismenim pozivom. Pozivom se pozivaju stranke, a ako je to potrebno i prema ocjeni Suda časti i predloženi svjedoci. Na raspravu se mogu pozivati vještaci, predstavnici cehova odnosno sekcija.

U pozivu mora biti naveden dan, sat i mjesto održavanja usmene rasprave, imena stranaka i predmet o kojem se raspravlja.

Ako na raspravu bez opravdanog razloga nije pristupila stranka koja je podnijela prijavu, a druga strana se tome ne protivi sud će postupak obustaviti.

Iznimno od stavka 1. ovog članka Sud časti može odlučiti o prijavi na temelju dostavljene dokumentacije bez održavanja rasprave.

Članak 25.

Rasprava pred prvostupanjskim vijećem vodi se uz prisutnost svih sudaca vijeća.

Predsjednik prvostupanjskog vijeća konstatira da li su stranke uredno pozvane.

Predsjednik prvostupanjskog vijeća objavljuje početak rasprave iznošenjem predmeta spora i imena stranaka.

Predsjednik prvostupanjskog vijeća brine da se u raspravi iznesu sve važne činjenice od utjecaja za donošenje odluke.

Predsjednik i suci prvostupanjskog vijeća na raspravi postavljaju pitanja strankama radi utvrđivanja činjeničnog stanja neophodnih za donošenje odluke.

Stranke u postupku mogu po odobrenju predsjednika prvostupanjskog vijeća protustranci, svjedoku i vještaku postavljati pitanja radi razrješavanja glavne stvari u postupku.

O toku rasprave vodi se zapisnik o svim važnijim činjenicama, koji potpisuju predsjednik prvostupanjskog vijeća, zapisničar i stranke.

Članak 26.

Prije zaključenja rasprave predsjednik prvostupanjskog vijeća daje riječ strankama, odnosno njihovim zastupnicima.

Izostanak stranke bez opravdanih razloga ne sprječava da se rasprava provede u njezinoj odsutnosti te da Sud časti odluči o sporu.

GLASOVANJE

Članak 27.

Nakon zaključene rasprave suci prvostupanjskog vijeća pristupaju glasovanju o predmetu postupka.

Odluke se donose većinom glasova svih sudaca prvostupanjskog vijeća.

Sudac Suda časti ne može se suzdržati od glasovanja.

Članak 28.

O tijeku glasovanja vodi se poseban zapisnik koji potpisuje predsjednik prvostupanjskog vijeća i svi suci Suda časti.

Zapisnik iz stavka 1. ovog članka sadrži dan glasovanja, predmet o kojem se glasovalo, imena sudaca Suda časti, te mišljenja pojedinih sudaca o bitnim naznakama koje su iznijete u sadržaju donesene odluke.

PRESUDA

Članak 29.

Sud časti može svojom odlukom stranku protiv koje se postupak vodi osloboditi odgovornosti ili proglasiti odgovornom i izreći jednu od mjera iz članka 8. ovog Pravilnika.

Članak 30.

Presuda Suda časti donosi se u pismenom obliku i sadrži:

– naziv Suda,

– imena sudaca,

– imena stranaka,

– predmet spora,

– izreku presude,

– obrazloženje i

– uputu o pravnom lijeku.

Članak 31.

Odluka odnosno presuda se dostavlja sudionicima u postupku, Komori, područnoj obrtničkoj komori odnosno udruženju obrtnika s čijeg područja je obrtnik kojemu je izrečena mjera Suda časti.

Članak 32.

Protiv presude prvostupanjskog vijeća Suda časti stranka kojoj je izrečena jedna od mjera iz članka 8. ovoga Pravilnika može izjaviti žalbu drugostupanjskom vijeću u roku od 15 dana od dana primitka presude prvostupanjskog vijeća.

Žalba zadržava izvršenje izrečene mjere.

Presuda drugostupanjskog vijeća je konačna.

Članak 33.

U postupku pred Sudom časti ne plaća se naknada.

Svaka od stranaka u postupku snosi vlastite troškove, troškove svojih zastupnika, troškove predloženih vještaka kao i druge troškove nastale temeljem prijave.

IZVRŠENJE MJERA

Članak 34.

Brigu o izvršenju pravomoćnih presuda Suda časti vodi tajnik Suda časti.

Članak 35.

Mjera opomene izvršava se dostavljanjem pravomoćne presude Suda časti prijavljenom i protustranci.

Mjera javne opomene izvršava se objavom na sjednici Skupštine Komore.

Mjera javne opomene uz objavljivanje u tisku izvršava se objavljivanjem pravomoćne presude u glasilu Komore ili na trošak prijavljenog u drugom dnevnom ili tjednom glasilu, ako je to određeno u presudi.

Prijedlog za oduzimanje obrtnice dostavlja se nadležnom županijskom uredu odnosno Uredu Grada Zagreba.

Mjera oduzimanja privremenog ili trajnog prava primanja naučnika na naukovanje provodi se dostavom odluke Komori, koja mjeru upisuju u evidenciju izdanih licenci za izvođenje praktičnog dijela naukovanja.

Mjera zabrane obnašanja funkcije u tijelima Komore, područne obrtničke komore odnosno udruženja obrtnika izvršava se dostavom mjere radi opoziva nadležnom tijelu Komore, područne obrtničke komore ili udruženja obrtnika uz objavu u glasilu Komore.

Mjera zabrane obavljanja djelatnosti izvršava se dostavom pravomoćne presude nadležnom županijskom uredu odnosno Uredu Grada Zagreba.

Izrečene mjere ne mogu se izvršiti po isteku dvije godine od dana donošenja pravomoćne presude.

Članak 36.

Pravomoćne presude Suda časti upisuju se u registar mjera Suda časti.

Članak 37.

Mjera opomene briše se iz registra mjera Suda časti po proteku roka od jedne godine, mjera javne opomene uz objavljivanje na sjednici Skupštine Komore po proteku roka od dvije godine, a mjera javne opomene uz objavljivanje u tisku po proteku roka od tri godine od pravomoćnosti presude Suda časti.

Mjera zabrane obavljanja djelatnosti odnosno prestanka obavljanja obrta briše se po proteku roka od 5 godina od pravomoćnosti presude Suda časti.

Dokumentacija o postupku pred Sudom časti čuva se 10 godina od dana donošenja pravomoćne odluke Suda časti, osim u slučaju izricanja mjere iz stavaka 5. članka 8. ovoga Pravilnika, kada se dokumentacija čuva trajno.

Članak 38.

Komora obavlja nadzor nad administrativnim i materijalnim poslovanjem i proračunom Suda časti i osigurava sredstva potrebna za njegov rad.

Godišnje izvješće o radu Sud časti podnosi Skupštini Komore, Ministarstvu za obrt, malo i srednje poduzetništvo i Ministarstvu pravosuđa.

ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 39.

Tumačenje odredbi ovog Pravilnika temeljem prijedloga Predsjedništva Suda časti utvrđuje Skupština Komore.

Članak 40.

Postupci pokrenuti pred Sudom časti do donošenja ovog Pravilnika riješit će se prema odredbama Statuta Hrvatske obrtničke komore od 26. siječnja 1999. godine.

Članak 41.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu i primjenjuje se osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Broj: 1-1/8-2002.
Zagreb, 21. svibnja 2002.

Predsjednik
Stjepan Šafran, v. r.