Naredba o ribolovu tuna (Thunnus thunnus)

NN 63/2002 (29.5.2002.), Naredba o ribolovu tuna (Thunnus thunnus)

ministarstvo poljoprivrede i šumarstva

1100

Na temelju članka 17. stavka 2., članka 18. stavka 2., članka 49. stavka 1. točke 1., 2., 3. i 5. i članka 58. stavka 3. Zakona o morskom ribarstvu (»Narodne novine«, br. 46/97- pročišćeni tekst) ministar poljoprivrede i šumarstva donosi

NAREDBU

O RIBOLOVU TUNA ( Thunnus thynnus)

Članak 1.

Radi racionalnog gospodarenja i zaštite tuna ( Thunnus thynnus) (u daljnjem tekstu: tuna) ovom Naredbom propisuje se:

- vrste ribolovnih alata kojima je dopušten ribolov tuna i način uporabe pojedinih ribolovnih alata;

- dopuštena količina ulova tuna u gospodarskom ribolovu na moru za 2002. godinu (u daljnjem tekstu: izlovna kvota tuna);

- podjela i način podjele izlovne kvote tuna po ribolovnim alatima;

- oblik, sadržaj i način dostavljanja obrazaca s podacima o ulovu tuna koje su obvezne dostavljati fizičke i pravne osobe ovlaštenici povlastice za gospodarski ribolov na moru koji obavljaju ribolov tuna.

Članak 2.

(1) Izlovna kvota tuna za 2002. godinu iznosi 1.232 tone.

(2) Izlovna kvota tuna može tijekom tekuće kalendarske godine biti korigirana u skladu s Preporukama Međunarodnog povjerenstva za očuvanje atlantskih tuna (ICCAT).

Članak 3.

(1) Ribolov tuna smije se obavljati samo uz uporabu slje­dećih ribolovnih alata:

- plivarice tunolovke,

- odmeta, panule i plutajućeg parangala (u daljnjem tekstu: udičarski alati).

(2) Izlovna kvota tuna za plivarice tunolovke iznosi 1.190 tona.

(3) Izlovna kvota tuna za udičarske alate iznosi 42 tone.

Članak 4

Nakon što Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva (u dalj­njem tekstu: Ministarstvo), temeljem dostavljenih podataka o ulovu tuna, utvrdi da je izlovljena dopuštena izlovna kvota tuna za plivarice tunolovke i/ili udičarske alate, donijet će rješenje o zabrani upotrebe pojedinih vrsta ribolovnih alata i putem sredstava javnog priopćavanja objavit će se zabrana daljnjeg ribolova tuna za 2002. godinu uz uporabu određenih ribolovnih alata.

Članak 5.

Fizičke i pravne osobe, ovlaštenici povlastice za gospodarski ribolov na moru, koji obavljaju ribolov tuna uz uporabu plivarice tunolovke i/ili udičarskih alata obvezne su dostavljati podatke o ulovu tuna.

Članak 6.

(1) Podaci o ulovu tuna dostavljaju se Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva na obrascima koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i čine njegov sastavni dio. (prilog 1 i prilog 2.) i to:

1. U roku od 24 sata od izvršenog ulova, koji nije namijenjen kaveznom uzgoju, mrežom tunolovkom i/ili udičarskim alatima dostavljaju se konačni podaci o masi ulovljenih tuna (prilog 2. - Obrazac konačne prijave ulova tuna).

2. U roku od 24 sata od izvršenog ulova tuna, koji je namijenjen kaveznom uzgoju, dostavljaju se podaci o procijenjenoj masi tuna ulovljenih mrežom tunolovkom (prilog 1. - Obrazac prijave procjene ulova tuna namijenjenih uzgoju).

3. U roku od 30 dana od dana izvršenog ulova koji je namijenjen kaveznom uzgoju dostavljaju se konačni podaci o masi ulovljenih tuna kao u točci 1. ovog stavka na Obrascu konačne prijave ulova tuna.

(2) Masa ulovljenih tuna namijenjenih uzgoju predstavlja masu živih tuna predanih kupcu (koja je preuzeta i za koju je ispostavljen račun) uvećana za registriranu smrtnost tijekom boravka ribe u transportnom i/ili stacionarnom kavezu.

(3) Ukoliko se ulov tuna, koji je namijenjen kaveznom uzgoju, obavlja u međunarodnim vodama izvan Jadranskog mora i ako taj ulov ulazi u izlovnu kvotu Republike Hrvatske, tada se konačni podaci o masi ulovljenih tuna moraju dostaviti najkasnije u roku od 60 dana od dana izvršenog ulova na Obrascu konačne prijave ulova tuna.

Članak 7.

(1) Podatke o ulovu tuna obavezni su dostavljati i ovlaštenici povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova na moru, koji ribolov obavljaju ribolovnim alatima koji nisu namijenjeni lovu tuna kada slučajno, kao prilov, ulove tunu.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka podatke o ulovu tuna dostavljaju na način naveden u članku 6. ove Naredbe.

Članak 8.

(1) Kod ribolova tuna plivaricom tunolovkom u jednom zapasu ili u teglju ne smije biti više od 15% nedoraslih jedinki tuna računajući od ukupnog broja komada zapasanih tuna ili tuna u teglju.

(2) U slučaju kada je u zapasu ili u teglju iz stavka 1. ovoga članka više od 15% nedoraslih tuna iz mreže se mora osloboditi višak nedoraslih riba.

Članak 9.

Danom stupanja na snagu ove Naredbe prestaje važiti Nared­ba o ribolovu tunja - Thunnus thynnus (»Narodne novine«, br. 49/01).

Članak 10.

Ova Naredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011–02/02–01/58
Urbroj: 525-1-02-1
Zagreb, 23. svibnja 2002.

Ministar
 mr. sc. Božidar Pankretić, v. r.