Pravilnik o uvjetima i postupku izbora učitelja za rad u dopunskoj nastavi s djecom hrvatskih građana u inozemstvu

NN 9/2003 (17.1.2003.), Pravilnik o uvjetima i postupku izbora učitelja za rad u dopunskoj nastavi s djecom hrvatskih građana u inozemstvu

MINISTARSTVO PROSVJETE
I ŠPORTA

112

Na temelju članka 7.a Zakona o osnovnom školstvu (»Na­rod­ne novine«, broj 59/90, 26/93, 27/93, 7/96, 59/01 i 114/01) ministar prosvjete i športa donio je

PRAVILNIK

o uvjetima i postupku izbora uČitelja za rad u dopunskoj nastavi s djecom hrvatskih graĐana u inozemstvu

Članak 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uvjeti i postupak izbora učitelja za rad u dopunskoj nastavi s djecom hrvatskih građana u inozemstvu (u daljnjem tekstu: učitelji u hrvatskoj nastavi u inozemstvu), te kriteriji i mjerila za njihove plaće i druge novčane naknade.

I. UVJETI I POSTUPAK IZBORA

Članak 2.

Poslove učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu mogu oba­v­ljati osobe koje pored općih uvjeta:

– imaju stručnu spremu učitelja ili nastavnika odnosno struč­nog suradnika prema odredbama Zakona o osnovnom školstvu odnosno Zakona o srednjem školstvu,

– vladaju znanjem engleskog, njemačkog, francuskog, špa­njolskog ili talijanskog jezika odnosno jezika zemlje u koju se upućuju.

Prednost pri izboru imaju učitelji razredne nastave i nastavnici hrvatskoga jezika, povijesti i zemljopisa sa završenim jednopredmetnim ili dvopredmetnim studijem.

Članak 3.

Izbor učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu obavlja se javnim natječajem.

Natječaj iz stavka 1. ovoga članka raspisuje Ministarstvo prosvjete i športa (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

Natječaj se objavljuje u dnevnom tisku i Školskim novinama te oglašava putem Zavoda za zapošljavanje.

Iznimno od stavka 1. ovoga članka ministar prosvjete i športa (u daljnjem tekstu: ministar) može obaviti izbor učitelja u hr­vat­skoj nastavi u inozemstvu bez javnog natječaja kada za to postoji stvaran i važan razlog (zamjena nenazočnog učitelja, nepuna satnica, i sl.)

Članak 4.

Odabir učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu, u skladu s odredbama ovoga pravilnika, obavlja stručno povjerenstvo.

Stručno povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka imenuje ministar. Odlukom o imenovanju povjerenstva pobliže se utvrđuju način rada i zadaci povjerenstva.

Odluku o izboru učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu donosi ministar, na prijedlog stručnog povjerenstva.

II. PRAVA I OBVEZE UČITELJA

Članak 5.

Prije upućivanja u hrvatsku nastavu u inozemstvu izabrani učitelji obvezno se uključuju u program priprema za rad u dopunskoj nastavi, te u program metodičkog obrazovanja tijekom rada u hrvatskoj nastavi u inozemstvu.

Programe iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje i provodi Ministarstvo.

Članak 6.

Učitelji u hrvatskoj nastavi u inozemstvu upućuju se na rad na rok od dvije godine.

Nakon isteka roka iz stavka 1. ovoga članka učitelj se može uputiti na rad na još dvije godine.

Članak 7.

S učiteljima koji se u hrvatsku nastavu u inozemstvu upućuju iz Republike Hrvatske, sklapa se ugovor o radu.

Ugovorom iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se osobito:

– mjesto rada,

– dan otpočinjanja i završetka rada,

– plaća i druge novčane naknade, u skladu s ovim pravilnikom i drugim propisima,

– otkazni rok, te

– druga prava i obveze iz radnog odnosa.

Ugovor može sadržavati i uglavke o drugim obvezama učitelja, kao što su izrada projekta, istraživanje i sl.

Članak 8.

Puno radno vrijeme učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu iznosi 40 sati tjedno.

Puna radna norma učitelja je 20 sati tjedno neposrednog rada u nastavi.

Ako učitelj uz najmanje 18 sati neposrednog rada ostvaruje i programe u različitim oblicima (kombinirani odjeli/skupine, pred­školski odgoj, osnovno i srednje obrazovanje, obrazovanje odras­lih, izvannastavne aktivnosti i dr.), priznaje mu se puna radna norma iz stavka 2. ovog članka.

Rad iznad norme iz stavka 2. ovoga članka, a najviše do 10 sati tjedno neposrednog rada, odobrava Ministarstvo. Rad iznad norme obračunava se sukladno utvrđenom iznosu vrijednosti sata propisanoj u Tabeli 1, koja je sastavni dio ovog Pravilnika.

Učitelji su dužni za svaku školsku godinu izraditi i dostaviti Ministarstvu program rada te najmanje dva puta godišnje izvješće o radu.

Članak 9.

Učitelju u hrvatskoj nastavi u inozemstvu na njegov zahtjev, a uz suglasnost škole, radni odnos kod prethodnog poslodavca miruje najdulje do prestanka roka iz članka 6. ovoga pravilnika.

Učitelj se ima pravo vratiti na rad kod prethodnog poslodav­ca u roku 30 dana od dana prestanka rada u inozemstvu.

III. POSLOVI KOORDINATORA

Članak 10.

Iz reda učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu ministar imenuje koordinatora hrvatske nastave u inozemstvu na rok iz članka 6. ovog Pravilnika.

U pravilu, koordinator se imenuje za područje u kojem hrvat­sku nastavu ostvaruju najmanje četiri učitelja s punom radnom normom.

Koordinator iz stavka 1. ovoga članka organizira hrvatsku nastavu u inozemstvu, prati realizaciju izvođenja nastave, daje mišljenje o uspješnosti rada učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu, surađuje s prosvjetnim vlastima u zemlji i inozemstvu te podnosi izvještaje o stanju hrvatske nastave u inozemstvu na području za koje je imenovan.

Ostali poslovi koordinatora pobliže se utvrđuju odlukom o njegovom imenovanju.

IV. PLAĆE I DRUGE NOVČANE NAKNADE

Članak 11.

Sredstva za isplatu plaća i ostalih novčanih naknada za rad učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu osiguravaju se u Državnom proračunu na poziciji: Izdaci za obrazovanje djece hrvatskih građana u inozemstvu.

Članak 12.

Plaća učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu s punom radnom normom i cijena nastavnog sata obračunava se prema Tabeli 1. koja je sastavni dio ovoga Pravilnika.

Plaća se isplaćuje na osobni račun učitelja otvoren u zemlji prijma u valuti države prema tabeli 1. koja je sastavni dio ovog Pravilnika.

Učitelju koji obavlja poslove koordinatora hrvatske nastave u inozemstvu uvećava se iznos osnovne plaće:

1. u koordinaciji sa četiri do deset učitelja za 10%,

2. u koordinaciji s više od deset učitelja za 15%.

Članak 13.

Učitelji u hrvatskoj nastavi u inozemstvu imaju pravo na sljedeće naknade, i to:

1. jednokratnu pomoć pri prvom upućivanju na rad u određenu zemlju u iznosu od 80% plaće učitelja u zemlji prijma u skladu s tabelom 1. ovog Pravilnika;

2. putne troškove pri prvom upućivanju na rad u određenu zemlju, kao i prigodom vraćanja s rada nakon isteka roka iz članka 6. stavka 2. ovog Pravilnika, u visini cijene karte vlaka prvog razreda, autobusa ili broda za zemlje u Europi, odnosno spavaćih kola za udaljenije europske destinacije, te ekonomski najpovoljnija avionska karta za prekomorske zemlje;

3. putne troškove prijevoza u vrijeme školskih praznika, a za potrebe stručnog usavršavanja koje organizira Ministarstvo;

4. troškove gradskog i međugradskog prijevoza koji proizlaze iz obavljanja poslova hrvatske nastave u inozemstvu u visini stvarnih mjesečnih troškova za koje se može isplatiti mjesečna akontacija do obračuna prema putnim kartama;

5. za pokriće troškova učitelju, odnosno koordinatoru za didaktički i potrošni materijal, poštanske i druge usluge koji proizlaze iz obavljanja poslova hrvatske nastave, prema stvarno predočenim računima ako se takvi troškovi ne pokrivaju iz dragovoljnih priloga roditelja za hrvatsku nastavu u inozemstvu.

Članak 14.

Ako učitelj organizirano i planirano te uz suglasnost Ministarstva vodi učenike u posjet domovini, koristeći sredstva javnog prometa, ima pravo na naknadu troškova osobnog prijevoza, ukoliko mu na drugi način nije osiguran besplatan prijevoz, te na troškove punog pansiona »B« kategorije, ako mu na drugi način nije osiguran besplatan smještaj i prehrana.

Članak 15.

Doprinose za mirovinsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje za učitelje u hrvatskoj nastavi u inozemstvu uplaćuje Ministarstvo osim za učitelje koji to pravo ostvaruju po drugoj osnovi.

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 16.

Programe iz članka 5. ovoga Pravilnika Ministarstvo će, kao dio kurikuluma hrvatske nastave u inozemstvu, donijeti najkasnije u roku šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravil­nika.

Članak 17.

Ugovori o radu učitelja i koordinatora hrvatske nastave u inozemstvu uskladit će se prema odredbama ovog Pravilnika najkasnije u roku 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Pravil­nika.

Članak 18.

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima i postupku izbora učitelja za rad u dopunskoj nastavi s djecom hrvatskih građana u inozemstvu (»Narodne novine«, broj 94/01).

Članak 19.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. siječnja 2003. godine.

Klasa: 605-01/02-01/492

Urbroj: 532-03-01/1-03-1

Zagreb, 10. siječnja 2003.

Ministar
dr. sc. Vladimir Strugar, v. r.

 

 

Tabela 1.

drŽava

valuta

PLAĆA

iznos

 

 

 

po satu

Argentina

usd

1.632,00

12 USD

Australija

Aud

1.800,00

12 AUD

AUSTRIJA

EUR

1.411,00

12 EUR

BELGIJA

EUR

1.411,00

12 EUR

ČILE

USD

1.632,00

12 USD

FRANCUSKA

EUR

1.411,00

12 EUR

ITALIJA

EUR

1.411,00

12 EUR

JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA

USD

1.632,00

12 USD

KANADA

USD

1.632,00

12 USD

Luksemburg

EUR

1.411,00

12 EUR

MAKEDONIJA

EUR

1.176,00

12 EUR

NORVEŠKA

EUR

1.646,00

12 EUR

NOVI ZELAND

AUD

1.800,00

12 AUD

NJEMAČKA

EUR

1.411,00

12 EUR

RUMUNJSKA

EUR

1.176,00

12 EUR

RUSKA FEDERACIJA

EUR

1.294,00

12 EUR

SAD

USD

1.632,00

12 USD

SLOVAČKA

EUR

1.176,00

12 EUR

SLOVENIJA

EUR

1.176,00

12 EUR

SRBIJA I CRNA GORA

EUR

1.176,00

12 EUR

ŠVICARSKA

CHF

3.120,00

15 CHF

UJEDINJENO KRALJEVSTVO

GBP

960,00

10 GBP

OSTALE ZEMLJE

EUR

1.411,00

12 EUR