Program stambenog zbrinjavanja povratnika - bivših nositelja stanarskog prava na stanovima izvan područ­ja posebne državne skrbi

NN 96/2006 (30.8.2006.), Program stambenog zbrinjavanja povratnika - bivših nositelja stanarskog prava na stanovima izvan područ­ja posebne državne skrbi

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

2219

Na temelju članka 30. stavka 3. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 101/1998, 15/2000, 117/2001, 199/2003i 30/2004), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 25. kolovoza 2006. godine donijela

ZAKLJUČAK

O PROVEDBI PROGRAMA STAMBENOG ZBRINJAVANJA POVRATNIKA – BIVŠIH NOSITELJA STANARSKOG PRAVA NA STANOVIMA IZVAN PODRUČJA POSEBNE DRŽAVNE SKRBI

1. Stanovi za stambeno zbrinjavanje povratnika, sukladno Zaključku o načinu stambenog zbrinjavanja povratnika, koji nisu vlasnici kuće ili stana, a živjeli su u stanovima u društvenom vlasništvu (bivši nositelji stanarskog prava) na područjima Republike Hrvatske, koja su izvan područja posebne državne skrbi (»Narodne novine«, br. 100/2003, 179/2004 i 79/2005), osigurat će se izgradnjom stanova na državnom zemljištu prema Zakonu o društveno poticanoj stanogradnji (»Narodne novine«, br. 109/2001 i 82/2004), a sukladno Programu stambenog zbrinjavanja bivših nositelja stanarskog prava na stanovima izvan područja posebne državne skrbi (u daljnjem tekstu: Program), koji je sastavni dio ovoga Zaključka.
Prihvaća se Program iz stavka 1. ove točke, na način da se do kraja 2006. godine započne s pripremnim radnjama, a do kraja 2011. godine izvrši izgradnja 3600 stanova za najam po modelu »Javno-privatnog partnerstva«, sukladno Smjernicama za primjenu ugovornih oblika javno-privatnog partnerstva, koje je prihvatio Hrvatski sabor, 7. srpnja 2006. godine.
Ostatak do potrebnog broja stanova, koji neće biti osigurani u organiziranoj izgradnji, kupit će se na tržištu.
2. Potreban broj stanova za provedbu Programa iz točke 1. ovog Zaključka gradit će se, u pravilu, na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske.
Ukoliko se zbog prostornih uvjeta na potrebnim lokacijama ne mogu graditi stanovi ili na tim lokacijama nema zemljišta u državnom vlasništvu, Republika Hrvatska će kupiti zemljište po tržišnoj cijeni, ali ne većoj od 140 €/m2 neto korisne površine stana.
3. Program se provodi na način da se aktiviraju privatna sredstva po modelu »Javno-privatnog partnerstva«.
Republika Hrvatska se obvezuje najpovoljnijem partneru plaćati najam za stanove u kojima će stanovati bivši nositelji stanarskih prava-povratnici, a koji će biti izabran po javnom natječaju po najpovoljnijim uvjetima za Republiku Hrvatsku.
4. Za provedbu Programa, Vlada Republike Hrvatske obvezuje se osigurati potrebna sredstva u državnom proračunu, na poziciji Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka, a prema prikazanom u Programu iz točke 1. ovog Zaključka.
5. Zadužuje se Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka da utvrdi potrebe i lokacije za izgradnju stanova za provedbu Programa iz točke 1. ovog Zaključka, te provede postupak i donese odgovarajuća rješenja o priznavanju prava na stambeno zbrinjavanje po podnesenim zahtjevima povratnika, sukladno točkama 1. i 2. Zaključka o načinu stambenog zbrinjavanja povratnika koji nisu vlasnici kuće ili stana, a živjeli su u stanovima u društvenom vlasništvu (bivši nositelji stanarskog prava) na područjima Republike Hrvatske, koja su izvan područja posebne državne skrbi.
6. Zadužuje se Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva da, u suradnji s Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama, organizira i uredi građevinsko zemljište u državnom vlasništvu, odnosno izvrši kupnju zemljišta ako se zbog urbanističkih uvjeta na državnom zemljištu ne mogu graditi stanovi ili ako na potrebnim lokacijama nema zemljišta u državnom vlasništvu.
7. Zadužuje se Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uredenja i graditeljstva da, u suradnji s Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama, nakon utvrđenih stvarnih potreba po Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka, raspiše javni poziv za odabir tvrtke Partnera do kraja 2006. godine i organizira izgradnju stanova iz točke 1. ovog Zaključka, te zaključi ugovore o najmu stana sa zaštićenom najamninom s korisnicima stanova (povratnicima), sukladno rješenju o priznavanju prava na stambeno zbrinjavanje iz točke 5. ovog Zaključka.
8. Zadužuje se Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva da, u suradnji s Agencijom za promet i posredovanje nekretninama, sukladno stavku 3. točki 1. ovog Zaključka izvrši kupnju potrebnog broja stanova koji neće biti osigurani u organiziranoj izgradnji provedbe Programa, u dijelu Programa oko ugovaranja izgradnje.
9. Ovaj Zaključak stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 019-04/02-02/09
Urbroj: 5030114-06-I
Zagreb, 25. kolovoza 2006.

Potpredsjednica Vlade
i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti
Jadranka Kosor, dipl. iur., v. r.
 

PROGRAM STAMBENOG ZBRINJAVANJA BIVŠIH NOSITELJA STANARSKOG PRAVA NA STANOVIMA IZVAN PODRUČJA POSEBNE DRŽAVNE SKRBI

PLAN POTREBA

Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka prikupilo je zahtjeve za povrat od izbjeglih građana koji su prije stanovali u društvenim stanovima. Potrebe po županijama su sljedeće:

POTREBA PO ŽUPANIJAMA

 

 

POTREBE

ORGANIZIRANA
GRADNJA

1.

Zagrebačka županija

64 zahtjeva

 

2.

Krapinsko-zagorska

1

 

3.

Sisačko-moslavačka

446

446

4.

Karlovačka

583

583

5.

Varaždinska

20

 

6.

Koprivnička

11

 

7.

Bjelovarsko-bilogorska

78

 

8.

Primorsko-goranska

317

317

9.

Ličko-senjska

69

 

10.

Virovitičko-podravska

78

 

11.

Požeško-slavonska

73

 

12.

Brodsko-posavska

111

 

13.

Zadarska

316

316

14.

Osječko-baranjska

701

701

15.

Šibensko-kninska

114

114

16.

Vukovarsko-srijemska

131

 

17.

Splitsko-dalmatinska

324

324

18.

Istarska

160

160

19.

Dubrovačko-neretvanska

136

 

20.

Grad Zagreb

692

692

 

Ukupno

4.425 zahtjeva

3.653 stanova

Narečene potrebe se još provjeravaju u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka te prema sadašnjem stanju potrebno je okvirno izgraditi, odnosno kupiti oko 4.000 stanova.
Program stambenog zbrinjavanja povratnika pretpostavlja da će se graditi u organiziranoj gradnji u onim županijama u kojima su potrebe veće od sto stanova, a gdje su manje od sto ili gdje nema zemljišta kupovalo bi se na tržištu stanova.
Planira se u organiziranoj izgradnji graditi 3.600 stanova, odnosno 194.860 m2 stambenog prostora ili oko 120 stambenih objekata.
Kupnjom stanova na tržištu osiguralo bi se 400 stanova.

STANDARD STANOVANJA

Struktura i opremljenost stanova za potrebe organizirane izgrad­nje utvrđuju se sukladno Pravilniku o minimalnim tehničkim uvjetima za projektiranje i gradnju stanova iz Programa društveno poticane stanogradnje (»Narodne novine«, broj 106/2004)

A/ ORGANIZIRANA IZGRADNJA – REALIZACIJA PROGRAMA POMOĆU PRIVATNOG KAPITALA (JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO)

ZEMLJIŠTE ZA GRADNJU STANOVA

Objekti bi se gradili isključivo na zemljištu u državnom vlasništvu (npr.: vojne nekretnine) i to u početku na sljedećim lokacijama:
KARLOVCU
OSIJEKU
PETRINJI
PULI
RIJECI
SISKU
SPLITU
ZADRU
ZAGREBU
Pod pretpostavkom da se zbog urbanističkih uvjeta ne mogu graditi stanovi ili da na lokacijama nema zemljišta u vlasništvu države, zemljište bi se otkupljivalo od jedinica lokalne samouprave ili fizičkih i pravnih osoba po tržnoj cijeni, ali ne većoj od 140 €/m2 neto korisne površine stana.

ROK ZA PRIBAVLJANJE ZEMLJIŠTA I IZRADU POTREBNE DOKUMENTACIJE

Planirano pripremno vrijeme od pribavljanja zemljišta do izrade idejnih rješenja za potrebe lokacijske dozvole je od 6 mjeseci u manjim sredinama do godinu dana u velikim gradovima.
Pripremno razdoblje podrazumijeva vrijeme za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, rješavanje prostorno planske dokumentacije obzirom da dio zemljišta treba postati građevinsko za što je potrebno izmijeniti postojeću prostorno plansku dokumentaciju, zatim opremanje zemljišta za izgradnju potrebnom infrastrukturom i opremom za stambenu izgradnju i dr.

ROK ZA PROVEDBU PROGRAMA – IZGRADNJA OBJEKATA

Planirani rok za provedbu Programa, odnosno izgradnju stanova je 2006. do 2011. godine prema sljedećoj dinamici:
2006.     0 stana
2007.     180 stanova
2008.     936 stanova
2009.     1.008 stanova
2010.     1.008 stanova
2011.     468 stana.

NAČIN PROVEDBE PROGRAMA

Zbog nemogućnosti državnog proračuna da u sljedećih 5 godina izdvoji potrebna sredstva za izgradnju stanova Programom bi se realizirao uz aktiviranje privatnog kapitala po jednom od poznatih modela i to kroz financiranje putem operativnog lizinga, odnosno sukladno Smjernicama za primjenu ugovornih oblika javno-privatnog partnerstva, koje je prihvatio Hrvatski sabor, 7. srpnja 2006.godine.
Država bi troškove izgradnje otplaćivala s odgodom iz proračuna i to u roku od 25 godina. Na kraju otplate stanovi postaju imovina Republike Hrvatske.

ORGANIZACIJA PROVOĐENJA PROGRAMA

Prema ovom Programu, Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka je zaduženo da iskaže točne potrebe i lokacije gdje se planiraju graditi stanovi za povratnike, odnosno provede postupke i donese odgovarajuća rješenja o priznavanju prava na stambeno zbrinjavanje povratnika.
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva putem Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) organizirat će sve pripremne radnje oko provedbe Programa stambenog zbrinjavanja povratnika, kao i eventualnu kupovinu građevinskog zemljišta potrebnu za izgradnju stanova.
APN će organizirati sve poslove i odnose s budućim zaštićenim najmoprimcima, organizirati detaljno godišnje i višegodišnje planiranje za pojedine lokacije i objekte, raspisati javni poziv (temeljem Idejne projektne dokumentacije) za odabir tvrtke PARTNERA s osnovnim kriterijem da je visina financijskih troškova kamata i naknada što niža, te reference u takvom poslu. Zatim, izvršit će kontrolu usklađenosti dokumentacije s Pravilnikom, obavljati poslove oko praćenja izgradnje objekata i kontrolu opremanja, sukladno s minimalnim standardima, organizirati naplatu zaštićene najamnine, te otplatu prispjelih obaveza iz proračuna Republike Hrvatske.

STAMBENI STATUS POVRATNIKA

Povratnici budući stanari koji će imati pravo na stan bit će u statusu zaštićenog najmoprimca i plaćati će zaštićenu najamninu, sukladno Uredbi o uvjetima i mjerilima za utvrđivanje zaštićene najamnine (»Narodne novine« br. 40/97 i 117/2005). Visina zaštićene najamnine može se tijekom vremena mijenjati odlukom nadležnog ministra. Danas najamnina iznosi 2,54 kn/m2 stana. Isto tako, najmoprimci će plaćati ostala davanja vezano na komunalne usluge i druga davanja (utrošak struje, vode i odvodnje, cijenu grijanja, odvoz otpada, komunalnu naknadu i dr.).

PROCJENA TROŠKA

Izračun potrebnih sredstava za planiranu izgradnju stanova glede provedbe Programa stambenog zbrinjavanja povratnika temelji se na sljedećim ulaznim parametrima:

Ulazni parametri za izračun:

IZGRADNJA STANOVA PO MODELU »JPP«

Cijena komunalne infrastrukture

140 €/m2

Cijena građenja i projektna dokumentacija

800 €/m2

Ukupna cijena građenja

940 €/m2

Visina prosječne kamatne stope zajedno s troškovima na tržištu kapitala je

5,4%

Ročnost otplate bankovnih sredstava

25 godina

OSTALI TROŠKOVI

Ostali troškovi koji su uključeni u procjenu koštanja ovog Programa su:
– Troškovi održavanja i uporabe građevina,
– Troškovi zamjene istrošenih materijala (veliki popravci).

PRIHOD

Planira se prihod od zaštićene najamnine koju će budući najmoprimci plaćati, a danas ona iznosi 2,54 kn/m2 stana.

KUPNJA STANOVA NA TRŽIŠTU

Na slobodnom tržištu stanova kupovali bi se stanovi koji se ne grade prema modelu JPP, a to su stanovi koji se nalaze uglavnom u malim sredinama. Predvidiva prosječna kupovna cijena iznosi 1.280 €/m2 ili 9.350 kuna/m2, a planira se utrošiti za oko 400 stanova, 201,8 milijuna kuna u sljedećih 5 godina ili godišnje 40,4 milijuna kuna.

ZAJEDNIČKA IZGRADNJA STANOVA S JLS-ima

U provedbi ovog Programa ostavlja se mogućnost umjesto da država plati komunalnu infrastrukturu predloži jedinicama lokalne samouprave da se troškovi izgradnje za infrastrukturu mogu kompenzirati sa stanovima. To znači da jedinice lokalne samouprave mogu izgraditi komunalnu infrastrukturu, a država će financirati ekvivalentnu izgradnju oko 600 do 650 stanova, koji će nakon otplate postati vlasništvo jedinica lokalne samouprave i koje stanove će prema svojim kriterijima davati u najam.

ZAKLJUČAK

Programom stambenog zbrinjavanja povratnika obuhvaćena je izgradnja i kupovina oko 4.000 stanova ili približno oko 200.000 m2 stambenog prostora u sljedećih pet godina. Za provedbu Programa bit će zaduženo Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva i Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.
Za provođenje ovog Programa potrebno je u državnom proračunu Republike Hrvatske osigurati:

PRIKAZ TROŠKOVA U PROMATRANOM RAZDOBLJU OD 25. g.

 

 

 

JPP

 

1

Troškovi izgradnje

183.168.400,00 €

1.337.129.320,00 kn

1.1

5,40%

Ukupna kamata na kreditiranje

159.361.140,56 €

1.163.336.326,07 kn

2

Troškovi održavanja i uporabe građevine

87.462.911,00 €

638.479.250,30 kn

3

Troškovi zamjene istrošenih materijala _____________

11.006.800,30 €

80.349.642,18 kn

 

 

 

440.999.251,86 €

3.219.294.538,55 kn

4

Zaštićena najamnina

 
_____________

 19.875.720,00 €

145.092.756,00 kn

 

 

UKUPNI TROŠKOVI

 421.123.531,86 €

ROČNOST

3.074.201.782,55 kn

25

 

 

 

 

UKUPNI TROŠKOVI MJESEČNO

1.403.745,11 €

10.247.339,28 kn

 

UKUPNI PROS. TROŠKOVI GODIŠNJE

16.844.941,27 €

7,20 €

122.968.071,30 kn

m2 NKP stana

 

 

 

POTREBNO OSIGURATI U DRŽ. PRORAČUNU ZA A/ TOČKU 1 i 1.1

 

2006

 

0

0,00 kn

 

2007

 

705.338,30 €

5.148.969,56 kn

 

2008

 

4.373.097,44 €

31.923.611,30 kn

 

2009

 

8.322.991,90 €

60.757.840,86 kn

 

2010

 

12.272.886,36 €

89.592.070,42 kn

 

2011 do 2032

14.106.765,93 €

102.979.391,29 kn

 

2033

 

14.106.765,93 €

102.979.391,29 kn

 

2032

 

13.401.427,63 €

97.830.421,72 kn

 

2033

 

9.028.330,19 €

65.906.810,42 kn

 

2034

 

705.338,30 €

5.148.969,56 kn

 

2035

 

0,00 €

0,00 kn

 

 

 

 

 

POTREBNO OSIGURATI U DRŽ. PRORAČUNU ZA B/ TOČKE 2 i 3
umanjeno za 4

 

2006

 

0,00 €

0,00 kn

 

2007

 

157.187,98 €

1.147.472,27 kn

 

2008

 

974.565,49 €

7.114.328,09 kn

 

2009

 

1.854.818,19 €

13.540.172,82 kn

 

2010

 

2.735.070,90 €

19.966.017,55 kn

 

2011 do 2032

3.143.759,65 €

22.949.445,46 kn

 

2033

 

3.143.759,65 €

22.949.445,46 kn

 

2032

 

3.143.759,65 €

22.949.445,46 kn

 

2033

 

3.143.759,65 €

22.949.445,46 kn

 

2034

 

3.143.759,65 €

22.949.445,46 kn

 

2035

 

3.143.759,65 €

22.949.445,46 kn

 

Troškovi održ. i uporabe

1,34 €

m2 NKP stana

UKUPNO »A« i »B«

 

2006

 

0,00 €

0,00 kn

 

2007

 

862.526,28 €

6.296.441,84 kn

 

2008

 

5.347.662,93 €

39.037.939,39 kn

 

2009

 

10.177.810,09 €

74.298.013,68 kn

 

2010

 

15.007.957,26 €

109.558.087,97 kn

 

2011 do 2032

17.250.525,58 €

125.928.836,75 kn

 

2033

 

17.250.525,58 €

125.928.836,75 kn

 

2032

 

16.545.187,29 €

120.779.867,18 kn

 

2033

 

12.172.089,85 €

88.856.255,88 kn

 

2034

 

3.849.097,95 €

28.098.415,02 kn

 

2035

 

3.143.759,65 €

22.949.445,46 kn

Za kupnju stanova na tržištu koji se neće graditi kao »JPP« godišnje je potrebno osigurati oko 40,4 milijuna kuna u sljedećih pet godina.
S plaćanjem ostalih obveza potrebno je u prvih pet godina osigurati od minimalno 46,7 milijuna kuna do maksimalno 166,3 milijuna kuna.
Nakon 2011. godine (25 g.) potrebno je osigurati u državnom proračunu Republike Hrvatske samo za plaćanje »JPP« prosječno oko 122,97 milijuna kuna.