Rješenje kojim se društvu HPB d.d. iz Zagreba, zabranjuje raspolaganje i isplata novčanih sredstava nalogodavcu Šoić Sabini iz Zagreba, ostvarenih prodajom dionica izdavatelja Montmontaža d.d., Zagreb na Zagrebačkoj burzi d.d. transakcijama broj 41

NN 132/2006 (6.12.2006.), Rješenje kojim se društvu HPB d.d. iz Zagreba, zabranjuje raspolaganje i isplata novčanih sredstava nalogodavcu Šoić Sabini iz Zagreba, ostvarenih prodajom dionica izdavatelja Montmontaža d.d., Zagreb na Zagrebačkoj burzi d.d. transakcijama broj 41

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga

2985

Sukladno odredbama članka 15. stavka 2., i 3. i članka 8. stavak 1. Zakona o Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (»Narodne novine« broj 140/05), odredbi članka 15. stavak 2., 3. te stavka 4. točke 6. Zakona o tržištu vrijednosnih papira (»Narodne novine« br. 84/02), u predmetu utvrđivanja zakonitosti stjecanja vrijednosnih papira izdavatelja Montmontaža d.d. Zagreb, Uprava Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga je, na sjednici održanoj 30. studenoga 2006. godine, donijela

RJEŠENJE

I. Društvu HPB d.d. iz Zagreba, Jurišićeva 4, zabranjuje se ras­polaganje i isplata novčanih sredstava nalogodavcu Šoić Sabini iz Zagreba, Tošovac 11, ostvarenih prodajom dionica izdavatelja Mont­montaža d.d., Zagreb na Zagrebačkoj burzi d.d. transakcijama broj 41 od 4. listopada 2006. godine te 30 i 131 od 5. listopada 2006. godine, na rok od 60 dana od konačnosti ovog Rješenja.
II. Nalaže se društvu HPB d.d. iz Zagreba da o učinjenom iz točke I. ovog rješenja bez odgode obavijesti Agenciju.
III. Ovo Rješenje objavit će se u »Narodnim novinama«.

Obrazloženje

Dana 5. listopada 2006. Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (dalje: Agencija) donijela je Rješenje, klasa: UP/I-041-02/06-01/106, urbroj: 326-321/06-1, kojim se naložilo Središnjoj depozitarnoj agenciji d.d. da obustavi sve radnje prijenosa vlasništva sa računa prenositelja na račun stjecatelja, a na temelju svih transak­cija sklopljenih na Zagrebačkoj burzi d.d. 3., 4. i 5. listopada 2006. godine, koje se odnose na trgovinu vrijednosnim papirom oznake MMTZ-R-A izdavatelja Montmontaža d.d., u trajanju od 60 dana.
Agencija je 5. listopada 2006. godine započela istraživati okolnosti trgovanja vrijednosnim papirom Montmontaža d.d. burzovne oznake MMTZ-R-A na Zagrebačkoj burzi. U do sada izvršenom postupku nadzora Agencija je došla do saznanja da je broker-zaposlenik brokerskog društva, koji je raspolagao povlaštenim informacijama o dionicama izdavatelja Montmontaža d.d. (u smislu članka 105. Zakona o tržištu vrijednosnih papira »Narodne novine« 84/02. dalje: Zakon), koristio podatke koji predstavljaju poslovnu tajnu brokerskog društva.
U smislu članka 105. Zakona, broker se smatra osobom koja raspolaže povlaštenim informacijama jer je on osoba koja u obavljanju svojih radnih zadaća, profesije ili dužnosti saznaje za povlaštene informacije. Člankom 103. Zakona, povlaštenim informacijama smatraju se sve činjenice koje nisu poznate javnosti, a odnose se na jednog ili više izdavatelja vrijednosnih papira ili na vrijednosne papire, koje bi, da su poznate javnosti, mogle utjecati na cijenu vrijednosnih papira.
Točkom I. Izreke Rješenja zabranjuje se ovlaštenom društvu HPB d.d. raspolaganje i isplata novčanih sredstava nalogodavcu Šoić Sabini, ostvarenih prodajom dionica izdavatelja Montmontaža d.d. na Zagrebačkoj burzi d.d. transakcijama broj 41 od 4. listopada 2006. godine te 30 i 131 od 5. listopada 2006. godine, na rok od 60 dana od konačnosti ovog Rješenja.
Agencija smatra da postoji osnovana sumnja da je broker-zaposlenik brokerskog društva, Šoić Sabini neovlašteno, posredno ili neposredno, priopćio elemente naloga za prodaju dionica Mont­montaže d.d., koje je doznao u okviru obavljanja brokerskih poslova.
Osnovana sumnja da je Šoić Sabina neovlašteno od brokera doznala za nalog za prodaju dionica Montmontaža d.d. proizlazi iz sljedećih činjenica:
– Grupa investitora, uključujući i Šoić Sabinu, je 26. rujna 2006. godine dala nalog za kupnju dionica Mont­montaže d.d., samo nekoliko minuta prije nego što će broker ponuditi dionice na prodaju.
– Grupa investitora, uključujući i Šoić Sabinu, je prilikom zadavanja naloga na kupnju dionica Mont­montaže d.d. točno odredila cijenu po kojoj će dionica biti ponuđena na prodaju.
– Dionicama Mont­montaže d.d. se do 26. rujna 2006. godine nije uopće trgovalo na burzama.
– Činjenica da je Šoić Sabina dala nalog za kupnju nelikvidnog vrijednosnog papira, da je bila spremna angažirati značajna novčana sredstva (510.000 kuna), ukazuje da je Šoić Sabina doznala za povlaštenu informaciju.
– Da je Šoić Sabina povlaštenu informaciju o postojanju naloga za prodaju dionica Mont­montaže d.d. dobila posredno od brokera-zaposlenika brokerskog društva koje je zaprimilo nalog, proizlazi također iz činjenice da joj je zakoniti suprug broker Damir Šoić voditelj tržišta kapitala u društvu u kojem je broker-zaposlenik prije radio te da s njim ima poslovne odnose.
Agencija smatra da je broker-zaposlenik brokerskog društva savjetovao sebi bliske osobe da daju nalog za kupnju dionica Mont­montaže d.d., kako bi se njihovi nalozi za kupnju izvršili s nalogom za prodaju koje je izložilo brokersko društvo u kojoj je broker zaposlen. Na ovaj način, grupi povlaštenih investitora dana je mogućnost da prije drugih investitora kupe dionice Mont­montaže d.d. te da ih u roku od 10 dana ponude na prodaju po gotovo dvostruko većoj cijeni.
Navedenim ponašanjem, broker-zaposlenik brokerskog društva zlouporabio je poslovnu tajnu brokerskog društva te je oštetio druge investitore koji nisu imali priliku kupiti dionice po ponuđenoj cijeni.
Agencija nad osobama za koje postoji osnovana sumnja da su iskoristile povlaštenu informaciju te 26. rujna 2006. dali nalog za kupnju dionice, provodi postupak nadzora. Istim postupkom je svim osobama dana mogućnost da se izjasne o navodima i činjenicama na kojima se ovo Rješenje temelji.
Dopisom od 27. listopada 2006. godine Agencija je dala mogućnost Šoić Sabini da se izjasni o činjenicama na kojima Agencija donosi ovo Rješenje.
Dana 21. studenoga 2006. godine Agencija je zaprimila očitovanje Šoić Sabine u kojem u bitnome izjavljuje da odluku za kupnju donijela temeljem analize raznih podataka.
Agencija smatra da se očitovanjem Šoić Sabine ne osporava osnovana sumnja o korištenju povlaštenih podataka.
Člankom 15. Zakona propisano je da kada utvrdi nezakonitosti i nepravilnosti kojima se ugrožava funk­cioniranje tržišta kapitala u cjelini, položaj pojedinih sudionika na tržištu kapitala ili postoji mogućnost nanošenja velike štete Agencija će naložiti druge mjere koje su potrebne za uklanjanje posljedica koje su nastale izvršenjem ili propuštanjem radnji od strane sudionika na tržištu kapitala, a mogu utjecati na tržište u cjelini.
Agencija smatra da korištenje povlaštenih informacija kao nezakonitost i nepravilnost ugrožava funk­cioniranje tržišta kapitala te da ugrožava položaj pojedinih sudionika na tržištu kapitala.
Utvrdivši nezakonitosti i nepravilnosti kojima se ugrožava funk­cioniranje tržišta kapitala u cjelini, položaj pojedinih sudionika na tržištu kapitala Agencija ovim Rješenjem izriče druge mjere koje su potrebne za uklanjanje posljedica koje su nastale izvršenjem ili propuštanjem radnji od strane sudionika na tržištu kapitala, a mogu utjecati na tržište u cjelini, posljedice koje se očituju u stavljanju svih drugih sudionika na tržištu kapitala u podređeni položaj te ostvarivanju značajne protupravne imovinske koristi.
Sukladno članku 15. stavak 4. točka 6. Zakona, Agencija smatra potrebnim izreći zabranu ovlaštenom društvu HPB d.d. raspolaganja i isplate novčanih sredstava nalogodavcu Šoić Sabini, ostvarenih prodajom dionica izdavatelja Montmontaža d.d. na Zagrebačkoj burzi d.d. transakcijom broj 41 od 4. listopada 2006. godine te transakcijama 30 i 131 od 5. listopada 2006. godine, na rok od 60 dana od konačnosti ovog Rješenja.
Člankom 64. stavkom 1. Zakona određeno je da je ovlašteno društvo obvezno novčana sredstva koja mu doznače nalogodavci u svrhu plaćanja vrijednosnog papira ili novčana sredstva od prodaje vrijednosnih papira držati na odvojenom računu ili odvojenim računima (račun nalogodavca), koji su posebno u tu svrhu otvoreni kod ovlaštenih institucija.
Stavkom 2. istog članka Zakona određeno je da sredstva s računa nalogodavca za kupnju vrijednosnih papira mogu se koristiti samo prema njihovim nalozima.
Stavkom 3. istog članka Zakona određeno je da sredstva s računa nalogodavca ostvarena prodajom vrijednosnih papira ovlašteno društvo je obvezno doznačiti isključivo u korist računa nalogodavca.
S obzirom na činjenicu da postoji osnovana sumnja da sredstva ostvarena prodajom vrijednosnih papira Montmontaža d.d. predstav­ljaju protupravno stečenu imovinsku korist, ostvarenu kaznenim djelom, Agencija donosi ovakvu mjeru kako bi se u daljnjem postup­ku utvrdilo postoje li elementi djela iz članka 149. Zakona.
Stoga je odlučeno kao u točki I. Izreke ovog Rješenja.

UPUTA O PRAVNOM LIJEKU

Protiv ovog rješenja žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Upravnom sudu Republike Hrvatske u roku 30 dana od dana primitka ovog rješenja.

Klasa: UP/I-041-02/06-01/106
Urbroj: 326-321/06-120
Zagreb, 30. studenoga 2006.

Predsjednik Uprave
Ante Samodol, v. r.