Uredba o unutarnjem ustrojstvu Državne uprave za zaštitu i spašavanje

NN 83/2008 (16.7.2008.), Uredba o unutarnjem ustrojstvu Državne uprave za zaštitu i spašavanje

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

2665
Na temelju članka 60. stavaka 1. i 2. Zakona o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 75/93, 92/96, 48/99, 15/2000, 127/2000, 59/2001, 199/2003 i 79/2007), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 10. srpnja 2008. godine donijela

UREDBU

O UNUTARNJEM USTROJSTVU DRŽAVNE UPRAVE ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovom Uredbom uređuje se unutarnje ustrojstvo Državne uprave za zaštitu i spašavanje (u daljnjem tekstu: Državna uprava), nazivi unutarnjih ustrojstvenih jedinica i njihov djelokrug, poslovi i zadaci koji se u njima obavljaju, način upravljanja, te okvirni broj državnih službenika i namještenika potrebnih za obavljanje poslova iz djelokruga Državne uprave, kao i druga pitanja od značenja za rad Državne uprave.
II. UNUTARNJE USTROJSTVO
Članak 2.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Državne uprave ustrojavaju se unutarnje ustrojstvene jedinice u sjedištu, a izvan sjedišta ustrojavaju se područni uredi za zaštitu i spašavanje za područje županija.
U sjedištu Državne uprave ustrojavaju se samostalne ustrojstvene jedinice i službe:
1. Kabinet ravnatelja
2. Odjel za međunarodnu suradnju
3. Odjel za unutarnju reviziju
4. Služba za civilnu zaštitu
5. Služba za vatrogastvo
6. Služba za sustav 112
7. Učilište vatrogastva i zaštite i spašavanja
8. Služba zajedničkih poslova.
Članak 3.
Područni uredi za zaštitu i spašavanje ustrojavaju se za područje županija.
III. SAMOSTALNE USTROJSTVENE JEDINICE
1. KABINET RAVNATELJA
Članak 4.
Kabinet ravnatelja obavlja administrativne, protokolarne, koordinacijske i analitičko-razvojne poslove, poslove u svezi predstavki i pritužbi građana, kontakata i komunikacije s Hrvatskim saborom, Vladom Republike Hrvatske, središnjim tijelima državne uprave, poslove dokumentacije, poslove odnosa s javnošću, medijskog i drugog prezentiranja rada Državne uprave, poslove pribavljanja dokumentacije i materijala od službi i drugih unutarnjih ustrojstvenih jedinica za potrebe ravnatelja i zamjenika ravnatelja Državne uprave, obavlja poslove nadzora, poslove u svezi evidentiranja i pohrane pošte s povjerljivim podacima, organizira prevoditeljske poslove kao i druge stručne i administrativne poslove u svezi realizacije programa rada i aktivnosti ravnatelja i zamjenika ravnatelja Državne uprave.
U Kabinetu ravnatelja koji se ustrojava kao odjel, ustrojavaju se:
1.1. Odsjek za projekte i koordinaciju
1.2. Odsjek za protokol i suradnju
1.3. Odsjek za unutarnju kontrolu.
1.1. Odsjek za projekte i koordinaciju
Članak 5.
Odsjek izrađuje prijedlog plana rada Državne uprave na temelju nacrta planova rada ustrojstvenih jedinica, provodi koordinaciju zajedničkih aktivnosti ustrojstvenih jedinica Državne uprave prema središnjim tijelima državne uprave i drugim pravnim osobama u području zaštite i spašavanja; organizira i provodi najsloženije aktivnosti obrambenih priprema Državne uprave; izrađuje stručne elaborate i projekte za potrebe ravnatelja i zamjenika ravnatelja te obavlja druge stručne i administrativne poslove za potrebe ravnatelja i zamjenika ravnatelja. Odsjek je nositelj izrade projekata Državne uprave u natječajima za sredstva iz Državnog proračuna i drugih domaćih i inozemnih izvora, te usklađuje djelovanje svih službi u pripremi projekata. Odsjek analitički prati aktivnosti u zaštiti i spašavanju i izrađuje izvješća i analize za potrebe ravnatelja i zamjenika ravnatelja.
1.2. Odsjek za protokol i suradnju
Članak 6.
Odsjek za protokol i suradnju obavlja poslove stručne, organizacijske i tehničke poslove protokola Državne uprave za sve aktivnosti čelnika Državne uprave i pojedinih službi Državne uprave u kojima su potrebna protokolarna postupanja te poslove organizacije posebnih svečanih i drugih prigoda. Odsjek je nositelj aktivnosti suradnje s drugim tijelima državne uprave i pravnim osobama i stanovništvom u redovitim aktivnostima i prilikom provedbe izvanrednih mjera u slučaju velikih nesreća i katastrofa. Odsjek je nositelj promidžbenih aktivnosti uprave u promicanju sustava zaštite i spašavanja i promicanja sigurnog ponašanja i postupanja stanovništva. Odsjek je nositelj uređivanja internetskih stranica Državne uprave, te usklađuje i nadzire njihovu pripremu u svim ustrojstvenim jedinicama uprave.
1.3. Odsjek za unutarnju kontrolu
Članak 7.
Odsjek obavlja poslove nadzora u ostvarivanju cjelovitih zadaća i funkcija Državne uprave, predlaže mjere za otklanjanje određenih propusta i nedjelotvornosti, provodi istragu prije podnošenja prijedloga za pokretanje postupka zbog povreda službene dužnosti službenika i namještenika, nadzire pravodobnost izvršavanja poslova inspekcijskog i upravnog postupka i organizira nadzor nad radom inspektora (kontrolno-instruktivni nadzor) u suradnji s drugim službama, postupa po pravu nadzora u pojedinim predmetima i donosi odgovarajuća rješenja, provodi organizaciju i nadzor sigurnosti objekata i osoba Državne uprave, obavlja sigurnosne poslove te surađuje s nadležnim tijelima.
Savjetnik za upravljanje u krizama i civilnu obranu
Članak 8.
Uz Kabinet ravnatelja predviđa se samostalni izvršitelj za posebne službene potrebe Državne uprave koji prati područje upravljanja u krizama i civilne obrane, u svrhu implementacije i unapređenja planiranja civilnog sektora za djelovanje u izvanrednim situacijama; predlaže i razrađuje aktivnosti za razvoj upravljanja u krizama i odgovora na krize; izrađuje analize, studije, preglede i prijedloge te surađuje s relevantnim nacionalnim i međunarodnim tijelima i institucijama radi unapređenja sustava zaštite i spašavanja.
Savjetnik za upravljanje u krizama i civilnu obranu za svoj rad odgovoran je ravnatelju.
2. ODJEL ZA MEĐUNARODNU SURADNJU
Članak 9.
Odjel koordinira izvršavanje poslova vezanih uz međunarodnu suradnju u području zaštite i spašavanja, a posebno stručne poslove vezane uz praćenje međunarodno-pravnih propisa u području zaštite i spašavanja, izradu nacrta međunarodnih sporazuma i drugih akata iz područja zaštite i spašavanja te poslove protokola za međunarodne aktivnosti Državne uprave. Izrađuje godišnji plan međunarodnih aktivnosti temeljem prijedloga svih ustrojstvenih jedinica i službi te prati njegovu provedbu.
U području suradnje s Europskom unijom i NATO-om, Odjel posebno obavlja poslove neposredno vezane za pristupanje ovim asocijacijama te provedbu već započetih aktivnosti unutar tih asocijacija, koordinira izvršavanje poslova vezanih uz međunarodnu suradnju u području zaštite i spašavanja. U katastrofama operativno usklađuje djelovanje međunarodnih snaga u zaštiti i spašavanju na području Republike Hrvatske, te koordinira prelazak državnih granica tijekom primanja i/ili pružanja međunarodne pomoći. Odjel je nositelj razvoja Nacionalnog središta za koordinaciju primanja i/ili upućivanja žurne pomoći u katastrofama.
U Odjelu se ustrojavaju:
2.1. Odsjek za multilateralnu suradnju i EU
2.2. Odsjek za bilateralnu suradnju.
2.1. Odsjek za multilateralnu suradnju i EU
Članak 10.
Odsjek za multilateralnu suradnju i EU koordinira i aktivno sudjeluje u aktivnostima Državne uprave u multilateralnim okruženjima. Posebno prati i pokriva sudjelovanje predstavnika Državne uprave u tijelima NATO-a, Vijeća Europe, Ujedinjenih naroda, Pakta stabilnosti, Vijeća Jugoistočne Europe za civilno-vojno upravljanje u krizama, Srednjeeuropskoj inicijativi, REMPEC-u i obavlja poslove u svezi suradnje Državne uprave s drugim organizacijama i regionalnim inicijativama. Odsjek prati i predlaže usklađivanje ustroja Državne uprave radi postizanja standarda Europske unije. Priprema i sudjeluje na sastancima u tijelima EU.
2.2. Odsjek za bilateralnu suradnju
Članak 11.
Odsjek za bilateralnu suradnju prati i provodi sve bilateralne aktivnosti sa državama s kojima je potpisan bilateralni sporazum o suradnji i drugim državama. Prati provedbu svih potpisanih sporazuma i predlaže područja za daljnju suradnju. Posebno prati prekograničnu suradnju koju ostvaruju područni uredi za zaštitu i spašavanja.
3. ODJEL ZA UNUTARNJU REVIZIJU
Članak 12.
Odjel za unutarnju reviziju provodi unutarnju reviziju za cjelokupnu Državnu upravu, daje stručna mišljenja i ima savjetodavnu ulogu u cilju poboljšanja poslovanja Državne uprave. Odjel procjenjuje sustave, procese i sustav unutarnjih kontrola na temelju upravljanja rizicima; provodi unutarnje revizije u skladu s Međunarodnim standardima unutarnje revizije uz primjenu kodeksa strukovne etike unutarnjih revizora te najboljom strukovnom praksom; testira, analizira i ocjenjuje sve poslovne funkcije iz nadležnosti Državne uprave; provodi pojedinačne unutarnje revizije i daje preporuke ravnatelju u svrhu postizanja veće učinkovitosti i djelotvornosti sustava; izrađuje strateške i godišnje te operativne planove unutarnje revizije; obavlja posebne revizije na zahtjev ravnatelja Državne uprave; prati provedbu preporuka navedenih u izvješćima iz prethodno obavljenih revizija; izrađuje periodična i godišnja izvješća o radu Odjela i dostavlja ih ravnatelju Državne uprave; surađuje s Ministarstvom financija – Upravom za harmonizaciju unutarnje revizije i financijske kontrole u skladu s važećim propisima o unutarnjoj reviziji; prati i predlaže stalnu edukaciju uposlenih unutarnjih revizora u skladu s Međunarodnim standardima unutarnje revizije; procjenjuje praćenje provedbe preporuka iz nalaza Državnog ureda za reviziju.
IV. SLUŽBE DRŽAVNE UPRAVE
4. SLUŽBA ZA CIVILNU ZAŠTITU
Članak 13.
Služba je nositelj koordiniranja sudjelovanja operativnih snaga zaštite i spašavanja i drugih sudionika u aktivnostima zaštite i spašavanja; neposredno rukovodi i zapovijeda snagama civilne zaštite u katastrofama i velikim nesrećama; sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka zaštite i spašavanja i drugih propisa iz svoje nadležnosti, nositelj je izrade Procjene ugroženosti i Plana zaštite i spašavanja Republike Hrvatske; nositelj je usklađivanja posebnih državnih planova drugih sudionika u sustavu zaštite i spašavanja s Planom zaštite i spašavanja Republike Hrvatske; daje suglasnost na procjene ugroženosti i planove zaštite i spašavanja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave; predlaže vrste i količine državnih robnih zaliha potrebnih za zaštitu i spašavanje; nadzire provedbu mobilizacije za potrebe zaštite i spašavanja te provedbu propisanih mjera i aktivnosti u zaštiti i spašavanju.
Služba prati stanje i pojave u području civilne zaštite; predlaže razvoj, sustave i programe potpore funkcijama usklađivanja operativnih snaga u fazama planiranja i uporabe snaga u operacijama zaštite i spašavanja, organizira mjere za pripremu i osposobljavanje građana, pripadnika civilne zaštite i djelatnika zaduženih za zaštitu i spašavanja; nositelj je izrade operativnog plana civilne zaštite; predlaže opremanje i osposobljavanje postrojbi civilne zaštite te predlaže ravnatelju donošenje odluke o njihovoj pripravnosti, mobilizaciji i uporabi; utvrđuje mjerila za izgradnju, održavanje i korištenje skloništa.
Služba stručno podupire rad Stožera za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske.
Radom Službe upravlja pomoćnik ravnatelja – zapovjednik civilne zaštite Republike Hrvatske.
Zapovjednik civilne zaštite Republike Hrvatske ima zamjenika koji obavlja zadaće zamjenika u rukovođenju sustavom civilne zaštite za vrijeme pripremnih i operativnih aktivnosti kao i tijekom katastrofe ili velike nesreće.
U Službi se ustrojavaju:
4.1. Odjel za operativne poslove i analitiku
4.2. Odjel za preventivu, planiranje i nadzor.
4.1. ODJEL ZA OPERATIVNE POSLOVE I ANALITIKU
Članak 14.
Odjel koordinira sudjelovanje operativnih snaga zaštite i spašavanja i drugih sudionika u aktivnostima zaštite i spašavanja te neposredno provodi mjere zaštite i spašavanja ljudi, dobara i okoliša, otklanjanja uzroka i neposrednih opasnosti te sprječavanja nastajanja i širenja prirodnih i tehničko-tehnoloških nesreća, kao i ublažavanja i uklanjanja njihovih posljedica; predlaže i poduzima mjere za poboljšanje stanja, izdaje obvezne upute o postupanju, određuje potrebne snage za djelovanje, te predlaže nabavu potrebnih sredstava i opreme za zaštitu i spašavanje.
Odjel je nositelj izrade prijedloga financijskih planova i planova nabave materijalnih sredstava, planova razvoja civilne zaštite te smjernica i prioriteta razvoja sustava zaštite i spašavanja u cjelini kao i tehničkih normativa materijalno tehničkih sredstava (u daljnjem tekstu: MTS) za opremanje postrojbi civilne zaštite; sudjeluje u pripremi tehničke podloge za nabavu MTS, planira pričuve opreme i sredstava u zonskim skladištima i skrbi o popuni operativnih snaga potrebnom opremom i sredstvima.
Odjel koordinira poslove opremanja i osposobljavanja interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite Državne uprave, koordinira aktivnosti državne intervencijske postrojbe Državne uprave te sudjeluje u izradi propisa u području svojih nadležnosti; sudjeluje u provedbi priprema i provođenja obuke i osposobljavanja u području zaštite i spašavanja, izradi standardnih operativnih postupaka i dugoročnih planova razvoja civilne zaštite na svim razinama; koordinira suradnju s pravnim osobama, središnjim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, spasilačkim službama i građanima.
Odjel nadzire provedbu pripravnosti, mobilizacije i uporabe snaga zaštite i spašavanja te sudjeluje u provedbi upravnog nadzora nad radom odjela za zaštitu i spašavanje u područnim uredima za zaštitu i spašavanje; predlaže tehnički razvoj, sustave i programe tehničke potpore funkcijama operativnog usklađivanja operativnih snaga u fazama planiranja i uporabe snaga u operacijama zaštite i spašavanja; sudjeluje u izradi Procjene ugroženosti i Plana zaštite i spašavanja Republike Hrvatske, daje mišljenja u svezi s davanjem ili primanjem međunarodne pomoći u zaštiti i spašavanju.
Odjel stručno podupire rad Stožera za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske i Zapovjedništva civilne zaštite Republike Hrvatske.
Odjel sudjeluje u provedbi međunarodnih aktivnosti u području zaštite i spašavanja.
U Odjelu se ustrojavaju:
4.1.1. Odsjek za operativne poslove
4.1.2. Odsjek za analitiku.
4.1.1. Odsjek za operativne poslove
Članak 15.
Odsjek provodi zadaće koordinacije svih sudionika zaštite i spašavanja, operativnih snaga zaštite i spašavanja te rukovođenja snagama civilne zaštite; obavlja složene poslove pripreme i koordinacije provedbe evakuacije ljudi i materijalnih dobara i zbrinjavanja ugroženih i nastradalih u smislu njihovog upućivanja, prihvaćanja, smještaja, zdravstvene i socijalne skrbi, osiguranja vode, hrane, odjeće i drugo.
Izrađuje prijedlog ustroja, opremanja i osposobljavanje snaga zaštite i spašavanja; sudjeluje u pripremi propisa iz područja svoje nadležnosti; obavlja poslove u svezi mobilizacije i angažiranja postrojbi civilne zaštite te angažiranja snaga i sredstava civilne zaštite u pružanju humanitarne pomoći susjednim i drugim državama; sudjeluje u planiranju, pripremi i provedbi osposobljavanja u sustavu zaštite i spašavanja.
Odsjek provodi poslove i zadaće vezane uz osnivanje i ustrojavanje pričuvnih interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite te sudjeluje u pripremi i koordinaciji djelovanja državne intervencijske postrojbe; nositelj je mobilizacijskih postupaka i pozivanja (mobilizacije) snaga civilne zaštite, utvrđuje osposobljenost postrojbi civilne zaštite te predlaže izradu propisa u svezi načina pozivanja (mobilizacije) kao i ukupne opremljenosti postrojbi civilne zaštite (materijalne formacije).
Odsjek obavlja stručne poslove koji se odnose na izradu planova razvoja civilne zaštite te smjernica i prioriteta razvoja sustava zaštite i spašavanja u cjelini, upravljanje operativnim snagama civilne zaštite na svim razinama, utvrđuje i neposredno provodi posebne mjere zaštite i spašavanja ljudi, dobara i okoliša, izrađuje prijedloge naputaka koji se odnose na skrb o pohranjivanju, servisiranju, održavanju i pravilnom korištenju opreme i drugih materijalno-tehničkih sredstava civilne zaštite i sustava zaštite i spašavanja u cjelini, pogotovo MTS-a u pričuvi zonskih skladišta Državne uprave. Odsjek u stručnom i tehničkom smislu podupire rad Stožera za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske.
4.1.2. Odsjek za analitiku
Članak 16.
Odsjek kontinuirano prati, analizira stanje i promjene u sustavima zaštite i spašavanja i civilne zaštite u zemlji i inozemstvu. Obavlja raščlambu stanja organiziranosti, operativne spremnosti, osposobljenosti sudionika zaštite i spašavanja, a posebno sustava civilne zaštite te vodi personalne i materijalno tehničke evidencije (evidenciju postrojbi civilne zaštite, povjerenika civilne zaštite, voditelja skloništa, stožera zaštite i spašavanja i zapovjedništava civilne zaštite te svih materijalno tehničkih sredstava civilne zaštite). Analitički određuje personalne, materijalne i financijske resurse koji nedostaju te izrađuje analitički pregled potrebnih godišnjih financijsko-materijalnih sredstava.
Na temelju analize stanja predlaže mjere za poboljšanje stanja i izrađuje operativne upute i mjere koje treba poduzeti radi optimalnog korištenja raspoloživih resursa. Nositelj je izrade dugoročnog plana razvoja sustava civilne zaštite i sudjeluje u izradi smjernica za razvoj sustava zaštite i spašavanja u cjelini.
Odsjek prikuplja podatke, ustrojava baze i evidencije o svim događajima, nesrećama i katastrofama u zemlji kao i velikim nesrećama i katastrofama u svijetu te obavlja poslove raščlambe njihovih posljedica i postupaka sudionika intervencija u zaštiti i spašavanju. Iste objedinjuje i analitički obrađuje po kategorijama, vremenu i prostoru, te ih obrađuje u mjesečne i godišnje biltene.
Odsjek analizira aktualne događaje iz nadležnosti Službe, te ih priprema za obavješćivanje javnosti i medijsko prezentiranje. Izrađuje stručne članke na bazi analitički obrađenih podataka o stanju sustava i događaja te ih objavljuje u stručnim glasilima i web-stranici Državne uprave.
4.2. ODJEL ZA PREVENTIVU, PLANIRANJE I NADZOR
Članak 17.
Odjel je nositelj izrade prijedloga propisa, planova i drugih dokumenata iz područja civilne zaštite; predlažu donošenje procjene ugroženosti i Plana zaštite i spašavanja Republike Hrvatske te usklađivanje posebnih državnih planova drugih sudionika s Planom zaštite i spašavanja Republike Hrvatske; u okviru svojih nadležnosti nositelj je suradnje sa središnjim i drugim tijelima državne uprave, pravnim osobama i udrugama te koordinira suradnju s tijelima jedinica lokalne i regionalne (područne) samouprave, spasilačkim službama i građanima; sudjeluje u izradi prijedloga zakonskih i drugih propisa te međunarodnih ugovora u području zaštite i spašavanja i prati njihovu provedbu, priprema izvješća i stručne materijale, sudjeluje u izradi planova razvoja civilne zaštite te smjernica i prioriteta razvoja sustava zaštite i spašavanja u cjelini.
Odjel sudjeluje u provedbi zadaća otklanjanja uzroka i neposrednih opasnosti te sprječavanja nastajanja i širenja prirodnih i tehničko-tehnoloških nesreća, kao i ublažavanja i uklanjanja njihovih posljedica; predlaže i poduzima mjere za poboljšanje stanja, izdaje upute o postupanju, nositelj je izrade standardnih operativnih postupaka vezanih uz postupanje u prirodnim i tehničko-tehnološkim nesrećama i predlaže potrebne snage za djelovanje, uključivo i nabavu sredstava i opreme za zaštitu i spašavanje; sudjeluje u izradi i provedbi planova obuke i osposobljavanja u sustavu zaštite i spašavanja; obavlja poslove u svezi ostvarivanja prava pripadnika civilne zaštite.
Odjel obavlja stručne poslove u svezi planiranja, gradnje, uređenja, održavanja i organiziranja korištenja skloništa i drugih objekata pogodnih za sklanjanje stanovništva te surađuje s tijelima jedinica lokalne samouprave u svezi osiguranja uvjeta za sklanjanje; pruža stručnu pomoć i nositelj je provedbe upravnog nadzora u odjelima za zaštitu i spašavanje područnih ureda za zaštitu i spašavanje te provodi inspekcijski nadzor nad provedbom odredbi Zakona o zaštiti i spašavanju; sudjeluje u aktivnostima međunarodne suradnje u području zaštite i spašavanja.
U Odjelu se ustrojavaju:
4.2.1. Odsjek za preventivu i planiranje
4.2.2. Odsjek za nadzor i inspekcijske poslove.
4.2.1. Odsjek za preventivu i planiranje
Članak 18.
Odsjek je nositelj izrade Procjene ugroženosti i Plana zaštite i spašavanja Republike Hrvatske te usklađivanja posebnih državnih planova drugih sudionika s Planom zaštite i spašavanja Republike Hrvatske; koordinira suradnju s tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, spasilačkim službama i građanima; sudjeluje u provedbi zadaća otklanjanja uzroka i neposrednih opasnosti te sprječavanja nastajanja i širenja prirodnih i tehničko-tehnoloških nesreća, kao i ublažavanja i uklanjanja njihovih posljedica; izdaje upute o postupanju, sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka vezanih uz postupanje u prirodnim i tehničko-tehnološkim nesrećama i predlaže potrebne snage za djelovanje, uključivo i nabavu sredstava i opreme za zaštitu i spašavanje; obavlja stručne poslove u svezi planiranja, gradnje, uređenja, održavanja i organiziranja korištenja skloništa i drugih objekata pogodnih za sklanjanje stanovništva.
4.2.2. Odsjek za nadzor i inspekcijske poslove
Članak 19.
Odsjek provodi inspekcijski nadzor nad provedbom odredbi Zakona o zaštiti i spašavanju i podzakonskih akata donesenih na temelju Zakona; provodi upravni postupak u prvom stupnju u svezi inspekcijskih nadzora; nositelj je provedbe upravnog nadzora nad radom Odjela za zaštitu i spašavanje u Područnim uredima za zaštitu i spašavanje.
5. SLUŽBA ZA VATROGASTVO
Članak 20.
Služba obavlja stručne i upravne poslove iz područja vatrogastva i zaštite od požara; kreira strategiju ustroja i organiziranosti vatrogasne djelatnosti u sustavu zaštite i spašavanja. Predlaže mjere i aktivnosti za zaštitu ljudi i imovine ugroženih požarom; planira, organizira i provodi mjere za pripremu i provedbu osposobljavanja i usavršavanja pripadnika vatrogasnih postrojbi i drugih sudionika koji sudjeluju u vatrogasnim intervencijama; priprema prijedloge i nacrte općih i provedbenih akata iz područja vatrogastva; izrađuje standardne operativne postupke u vatrogastvu i sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka zaštite i spašavanja; sudjeluje u izradi procjene ugroženosti i planova zaštite i spašavanja iz područja vatrogastva; obavlja upravni i inspekcijski nadzor provedbe propisa i propisanih mjera i aktivnosti iz područja vatrogastva; obavlja stručni nadzor nad radom vatrogasnih postrojbi, vodi propisane očevidnike, baze podataka; planira i predlaže nabavu i koristi se državnim robnim zalihama za potrebe vatrogastva.
Služba je nositelj koordiniranja, praćenja i usmjeravanja operativnog djelovanja sudionika (središnjih tijela državne uprave nadležnih za pojedine segmente djelovanja u vatrogasnim intervencijama, pravnih osoba i drugih sudionika koje se uključuju u vatrogasne intervencije sukladno odgovarajućim planovima); neposredno zapovijeda vatrogasnim postrojbama te upravlja i rukovodi vatrogasnim intervencijama. Služba planira potrebne resurse za provedbu intervencija na temelju planova i programa; prikuplja i analizira podatke o uporabi i primjeni vatrogasne opreme i tehnike; izrađuje i predlaže minimalne standarde za djelotvorno funkcioniranje sustava vatrogastva; predlaže tipizaciju opreme, uređaja, tehnike i sredstava za potrebe vatrogastva; sudjeluje u pripremi izdavanja propisanih uvjerenja, potvrda, certifikata i sl.; priprema i izrađuje planove, izvješća, biltene, karte i druge pisane dokumente.
Služba za vatrogastvo priprema i godišnje izrađuje Program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku i Financijski plan provedbe istog; na temelju zaključka Vlade Republike Hrvatske prati i operativno provodi realizaciju Programa nabave vozila za vatrogasne namjene, obavlja i druge stručne, savjetodavne i administrativne poslove iz područja vatrogastva i zaštite i spašavanja, te poslove po nalogu ravnatelja.
Radom Službe upravlja pomoćnik ravnatelja – glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske. Glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske ima zamjenika i pomoćnike u skladu s posebnim propisima.
U Službi se ustrojavaju:
5.1. Odjel za operativne poslove i analitiku
5.2. Odjel za planiranje, preventivu i nadzor.
Radom odjela upravlja načelnik.
5.1. ODJEL ZA OPERATIVNE POSLOVE I ANALITIKU
Članak 21.
Odjel obavlja sve stručne, planske, operativne i tehničke poslove vezane uz stanje organiziranosti, operativne spremnosti i osposobljenosti za djelovanje vatrogasnih postrojbi, poglavito za intervencije na požarima otvorenog prostora te provedbu vatrogasne djelatnosti u slučaju katastrofa, velikih nesreća i akcidenata s opasnim tvarima, predlaže i poduzima mjere i aktivnosti za poboljšanje stanja i organiziranosti vatrogastva u RH.
Odjel obavlja poslove analitičkog praćenja vatrogasnih intervencija, stanja vatrogasne tehnike i kadrova; daje prijedloge mjera koje treba poduzeti radi optimalnog korištenja ljudskih i materijalno-tehničkih resursa u konkretnim situacijama; prikuplja, izrađuje, ažurira i prilagođava kartografske podloge za vođenje vatrogasnih intervencija; izrađuje biltene i druge stručne materijale za potrebe Službe.
Odjel izrađuje prijedloge i provodi uvođenje u operativnu uporabu novih načina rada, metoda i postupaka, sredstava, tehnologija, tipova i/ili vrsta tehnike; ustrojava i vodi evidencije i bazu podataka o vatrogasnim kadrovima; potiče, prati i nadzire organiziranje tečajeva, seminara i drugih oblika stručnog i specijalističkog usavršavanja vatrogasaca; osposobljava i uvježbava operativne snage i rukovodeće strukture u vatrogastvu; priprema, organizira i provodi pokazne vježbe uz sudjelovanje svih sudionika u akcijama gašenja požara i zaštite i spašavanja; utvrđuje tjelesnu spremnost i osposobljenost kao i opremljenost pojedinaca i vatrogasnih postrojbi za velike intervencije.
Odjel kod velikih intervencija obavlja koordinaciju i rukovođenje operativnim snagama u gašenju požara i drugim događajima iz područja vatrogastva za koje nije proglašena katastrofa; planira i predlaže standardne operativne postupke operativnih snaga u velikim intervencijama; skrbi o popuni operativnih snaga potrebnom osobnom i skupnom opremom i sredstvima.
U Odjelu se ustrojavaju:
5.1.1. Odsjek za operativne poslove
5.1.2. Odsjek za analitiku
5.1.3. Odsjek za vatrogasno operativno središte.
5.1.1. Odsjek za operativne poslove
Članak 22.
Odsjek obavlja sve planske, stručne, tehničke i operativne poslove vezane uz organiziranost, osposobljenost, operativnu spremnost i opremljenost vatrogasnih postrojbi; predlaže i provodi mjere i aktivnosti za poboljšanje organiziranosti i operativne spremnosti vatrogasnih postrojbi; izrađuje analize intervencija, potrebe o optimalnoj iskorištenosti ljudskih i materijalno-tehničkih resursa, kartografske podloge za učinkovito vođenje vatrogasnih intervencija; istražuje i uvodi u uporabu nove načine i metode rada i postupaka, sredstava, tehnike; planira, organizira i provodi teorijsko i praktično osposobljavanje, uvježbavanje i opremanje vatrogasnih snaga te utvrđuje tjelesnu spremnost, osposobljenost i opremljenost pojedinaca i vatrogasnih postrojbi; priprema, organizira i provodi pokazne vježbe; koordinira i rukovodi operativnim snagama za gašenje požara kod velikih i složenijih intervencija i drugih događaja za koje nije proglašena katastrofa; izravno vodi intervencije po nalogu glavnog vatrogasnog zapovjednika; prati i koordinira rad vatrogasnih organizacija na razini lokalne i područne (regionalne) samouprave; obrađuje i prosljeđuje odluke i zahtjeve o angažiranju dodatnih vatrogasnih snaga, potrebne tehnike, opreme, uređaja i sredstava za pružanje pomoći pri gašenju velikih požara i drugih vatrogasnih intervencija; prati stanje i organizira optimalnu uporabu zračnih snaga u intervencijama; usklađuje i prati aktivnosti primanja i/ili davanja pomoći, tijekom složenih vatrogasnih intervencija sudjeluje u radu zapovjedništava; planira, predlaže i izrađuje standardne operativne postupke operativnih snaga.
5.1.2. Odsjek za analitiku
Članak 23.
Odsjek prikuplja i obrađuje informacije o nastanku i razvoju događaja u kojima sudjeluju vatrogasne snage i tehnika; prati stanje i tijek vatrogasnih intervencija; izrađuje analize intervencija, stanja tehnike, opreme i vatrogasnog kadra; prati stanje i organizira raspored ljudstva, opreme, tehnike, uređaja i sredstava uključenih u intervenciju; na osnovu izrađenih analiza predlaže poboljšanja za učinkovitije djelovanje vatrogastva; izrađuje izvješća o stanju, tijeku i provedbi intervencija; vodi bazu podataka o događajima i propisane evidencije; prikuplja podatke o događajima, tehnici, opremi i kadrovima te obavlja statističku obradu podataka, sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka te postupa po istima; razmjenjuje informacije s Državnim centrom 112.
5.1.3. Odsjek za vatrogasno operativno središte
Članak 24.
Odsjek za vatrogasno operativno središte prikuplja informacije o nastanku i razvoju događaja u kojima sudjeluju vatrogasne snage; prati stanje i tijek vatrogasnih intervencija; prati i koordinira rad vatrogasnih operativnih centara na razini lokalne i područne (regionalne) samouprave; prati trenutno stanje ljudstva, opreme, tehnike, uređaja i sredstava uključenih u intervenciju; pravovremeno obrađuje i prosljeđuje odluke i zahtjeve o angažiranju dodatnih vatrogasnih snaga, potrebne tehnike, opreme, uređaja i sredstava za pružanje pomoći pri gašenju velikih požara i drugih vatrogasnih intervencija; prati stanje i organizira optimalnu uporabu zračnih snaga u intervencijama; usklađuje i prati aktivnosti primanja i/ili davanja pomoći, obavlja poslove komunikacijskog središta za vatrogasne intervencije na razini Republike Hrvatske; priprema i daje informacije za javnost o požarima i drugim događajima akcidentima/nesrećama iz područja vatrogastva) u kojima sudjeluju vatrogasne snage, a za koje nije proglašena katastrofa; izrađuje izvješća o stanju, tijeku i provedbi intervencija, vodi propisane evidencije; s Državnim centrom 112 razmjenjuje podatke koje zaprima u trenutku nastanka i tijeka vatrogasne intervencije.
5.2. ODJEL ZA PLANIRANJE, PREVENTIVU I NADZOR
Članak 25.
Odjel obavlja stručne, upravno-inspekcijske, tehničke i planske poslove vezane uz poboljšanje stanja organiziranosti, operativne spremnosti i opremljenosti vatrogasnih postrojbi; prati stanje i pojave u području vatrogastva; predlaže i poduzima mjere i aktivnosti za poboljšanje stanja; izrađuje i daje upute o postupanju; skrbi o provođenju utvrđenih zadaća; pruža stručnu pomoć i nadzire rad područnih ureda u obavljanju poslova iz svog djelokruga; izrađuje standardne operativne postupke za postupanje u vatrogasnim intervencijama i propise iz svog područja te prati njihovu provedbu; za potrebe složenih vatrogasnih intervencija planira i provodi angažiranje potrebnih ljudskih i materijalno-tehničkih resursa kao i svu potrebnu logističku potporu operativnim snagama; planira, predlaže nabavu sredstava, opreme i tehnike; u okviru svojih nadležnosti surađuje s drugim središnjim tijelima državne uprave i pravnim osobama.
Odjel obavlja upravni inspekcijski nadzor nad provedbom zakona i podzakonskih akata i surađuje s inspekcijom zaštite od požara Ministarstva unutarnjih poslova; provodi stručni nadzor nad stručnim radom vatrogasnih postrojbi, stanjem, osposobljenosti i opremljenosti vatrogasnih postrojbi; predlaže i provodi mjere za otklanjanje utvrđenih nedostataka; provodi nadzor uporabe uređaja, strojeva i tehničkih sredstava u vatrogasnim postrojbama; planira, priprema i provodi tehničku potporu vježbama združenog djelovanja vatrogasnih postrojbi i drugih sudionika u vatrogasnim intervencijama; planira, priprema i organizira stručne seminare, savjetovanja i skupove sa zapovjednim vatrogasnim kadrom i drugim potrebnim subjektima; izrađuje procjene i planove optimalne uporabe vatrogasnih resursa; razvija sustav djelotvorne popune sredstvima, opremom i tehnikom u slučaju potrebe većeg angažiranja postojećih resursa; priprema i izrađuje tehničke i stručne podloge za nabavu specifične opreme za potrebe vatrogastva, prati svjetska iskustva u razvoju novih tehnologija, metoda i načina gašenja; provodi razmjenu znanstvenih i tehničkih podataka i informacija važnih u zaštiti od požara; surađuje s drugim pravnim subjektima pri razvitku, proizvodnji, tipizaciji, standardizaciji i certificiranju tehnike, opreme i sredstava; izrađuje planske i normativne akte koji proizlaze iz zakonskih i podzakonskih propisa iz područja vatrogastva; izrađuje dugoročne planove razvoja vatrogastva; koordinira primjenu zakonskih normi u vatrogastvu.
Odjel priprema postupke za eksperimentalno i praktično uvođenje u operativnu uporabu tehnike, novih tehnologija, metoda i postupaka u vatrogastvu; skrbi o popuni operativnih snaga potrebnom opremom i sredstvima; ispituje i utvrđuje stanje tehnike, opreme i sredstava; surađuje s drugim pravnim subjektima pri razvitku i proizvodnji specijalne i specijalističke tehnike, opreme i sredstava; sudjeluje u radu stručnih komisija za normizaciju i mjeriteljstvo; vodi propisane evidencije i baze podataka iz svog djelokruga rada.
Odjel sudjeluje u izradi dugoročnih planova razvoja sustava zaštite i spašavanja na svim razinama; sudjeluje u koordiniranju suradnje s pravnim osobama, središnjim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, spasilačkim službama i građanima koji, sukladno propisima o zaštiti i spašavanju, dostavljaju podatke i obavijesti; sudjeluje u usklađivanju rada na izradi procjene ugroženosti Republike Hrvatske. Odjel izrađuje stručne elaborate, programe, projekte, izvješća i analize.
U Odjelu se ustrojavaju:
5.2.1. Odsjek za preventivu i planiranje
5.2.2. Odsjek za nadzor i inspekcijske poslove.
5.2.1. Odsjek za preventivu i planiranje
Članak 26.
Odsjek obavlja poslove planiranja, stručne, tehničke i logističke poslove vezane uz poboljšanje stanja organiziranosti, operativne spremnosti i opremljenosti vatrogasnih postrojbi; izrađuje standardne operativne postupke za postupanje u vatrogasnim intervencijama i propise iz svog područja te prati njihovu provedbu; za potrebe velikih intervencija planira i provodi angažiranje potrebnih ljudskih i materijalno-tehničkih resursa kao i potrebnu logističku potporu operativnim snagama; planira, predlaže nabavu sredstava, opreme i tehnike; surađuje s drugim središnjim tijelima državne uprave i pravnim osobama.
Odsjek planira, priprema i organizira stručne seminare, savjetovanja i skupove sa zapovjednim vatrogasnim kadrom i drugim potrebnim subjektima; razvija sustav djelotvorne popune sredstvima, opremom i tehnikom u slučaju potrebe većeg angažiranja postojećih resursa; priprema i izrađuje tehničke i stručne podloge za nabavu specifične opreme za potrebe vatrogastva; prati svjetska iskustva u razvoju novih tehnologija, metoda i načina gašenja; izrađuje planske i normativne dokumente vezanih uz vatrogastvo.
5.2.2. Odsjek za nadzor i inspekcijske poslove
Članak 27.
Odsjek obavlja poslove upravno inspekcijskog nadzora nad provedbom zakona i podzakonskih propisa iz područja vatrogastva koji se odnose na zakonitost rada i postupanja vatrogasnih postrojbi, rješavanje u upravnim stvarima iz područja vatrogastva, djelotvornost, ekonomičnost i svrhovitost rada, svrhovitost unutarnjeg ustroja te osposobljenost i opremljenost vatrogasaca i vatrogasne postrojbe za intervencije; predlaže i provodi mjere za otklon utvrđenih nedostataka; provode stručni nadzor nad radom vatrogasnih postrojbi, stanjem, osposobljenosti i opremljenosti vatrogasnih postrojbi; provodi nadzor uporabe uređaja, strojeva i tehničkih sredstava u vatrogasnim postrojbama; provodi upravni postupak; prikuplja potrebne podatke i informacije radi utvrđivanja činjenica i analize stanja u području vatrogastva; izrađuje stručne podloge, elaborate, studije za donošenje mjera, radnji i propisa za poboljšanje stanja i organizacije cjelokupnog vatrogastva; predlaže propise iz područja vatrogastva.
6. SLUŽBA ZA SUSTAV 112
Članak 28.
Služba za sustav 112, obavlja poslove vezane za koordinaciju, unapređenje djelovanja i izvršavanje zadaća operativno komunikacijskih centara 112; planiranje, koordiniranje, prikupljanje i obradu informacija, obavijesti i podataka zbog moguće potrebe obavješćivanja i uzbunjivanja građana, pravnih osoba, tijela državne uprave, spasilačkih službi, civilne zaštite, vatrogastva i drugih unutarnjih ustrojstvenih jedinica Državne uprave; definiranje i vođenje jedinstvene baze podataka operativnih snaga zaštite i spašavanja te pregleda događaja; planiranje, predlaganje, sudjelovanje u postupku nabave i implementacije te održavanja i eksploatacije strateških komunikacijskih sustava Državne uprave; sudjelovanje u međunarodnoj suradnji i međunarodnim odnosima; izradu prijedloga propisa iz svoje nadležnosti; obavljanje, planiranje i kontrolu inspekcijskog i upravnog nadzora u području sustava 112; osiguravanje podrške odlučivanju; planiranje i predlaganje vrste i razine izobrazbe za Službe za sustav 112 i djelatnike centara 112; osiguravanje uvjeta za rad Stožera zaštite i spašavanja Republike Hrvatske.
Radom službe upravlja pomoćnik ravnatelja – glavni nadzornik sustava 112.
Glavni nadzornik sustava 112 ima zamjenika koji obavlja zadaće zamjenika u rukovođenju sustavom centara 112 za vrijeme operativnih aktivnosti tijekom katastrofe ili većih nesreća.
U Službi se ustrojavaju:
6.1. Odjel za preventivu, planiranje i nadzor
6.2. Odjel za komunikacijsku i informacijsku tehnologiju
6.3. Državni centar 112 – ustrojen na razini odjela.
6.1. ODJEL ZA PREVENTIVU, PLANIRANJE I NADZOR
Članak 29.
Odjel izvršava sve plansko-operativne poslove koji se odnose na: pripremu i izradu svih plansko-normativnih i operativno-radnih dokumenata vezanih za kadrovski i materijalni ustroj; planiranje, propisivanje, koordinaciju i kontrolu operativnog rada centara 112 sa žurnim službama i građanima; izradu propisa za rad centara 112 te nadzor njihove primjene; suradnju s pravnim subjektima na razvoju specifične tehničke opreme sustava za uzbunjivanje i ostale operativne tehnike centara 112; provođenje upravnog nadzora stanja i tehničke ispravnosti sustava za uzbunjivanje i operativne tehnike centara 112; koordinaciju, inspekciju i nadzor izvršenja zakonskih obveza pravnih osoba za instaliranje sustava za uzbunjivanje; planiranje i provođenje plana edukacije i upoznavanja stanovništva sa znakovima za uzbunjivanje; izradu godišnjih i višegodišnjih planove nabave i izgradnje sustava javnog uzbunjivanja.
U Odjelu za planiranje, preventivu i nadzor ustrojavaju se:
6.1.1. Odsjek za plansko-operativne poslove
6.1.2. Odsjek za sustav javnog uzbunjivanja.
6.1.1. Odsjek za plansko-operativne poslove
Članak 30.
Odsjek neposredno provodi sve stručno-tehničke poslove vezane za: izradu dugoročnih planova razvoja centara 112 i pričuvnih postrojbi za motrenje i uzbunjivanje; objedinjavanje i analizu mjesečnih baza podataka svih centara 112 o događajima i postupanju dežurnih smjena; kontinuirano analiziranje spremnosti izvršavanja operativnih zadaća; provedbu upravnog i inspekcijskog nadzora; izradu provedbenih naputaka i standardnih operativnih postupaka o obveznom postupanju centara 112; provedbu aktiviranje pričuvnih postrojbi; pripremu za tiskanje i izdavanje biltena, publikacija i pisanih materijala za potrebe Službe i javne prezentacije djelovanja centara 112 i sustava javnog uzbunjivanja; praćenje razvoja i planiranih razvojnih mjera centara 112 i sustava uzbunjivanja; izradu procjene ugroženosti i planova zaštite i spašavanja; izradu i ažuriranje plana mjera pripravnosti; izradu plana djelovanja centara 112 u izvanrednim situacijama; izradu mjesečnih, kvartalnih i godišnjih planova rada i izvješća o radu Službe za sustav 112; vođenje potrebne pomoćne materijalno-tehničke evidencije te pripremu provedbe godišnjeg popisa MTS-a.
6.1.2. Odsjek za sustav javnog uzbunjivanja
Članak 31.
Odsjek neposredno provodi sve stručno-tehničke poslove vezane za: izradu jedinstvenog plana uzbunjivanja u RH; planiranje i predlaganje nabave MTS-a, koordinaciju implementacije, održavanja i eksploatacije suvremene tehnologije u sustav javnog uzbunjivanja; izradu tehničkih normi i standarda o opremanju sustava javnog uzbunjivanja u centrima 112; praćenje svjetskih iskustva u razvoju sustava za uzbunjivanje i novih tehnologija te izrada prijedloga načina primjene; izradu procjene razmještaja sirena sukladno akustičkoj studiji čujnosti; raspodjelu potrebne tehnike, opreme i sredstava sustava javnog uzbunjivanja u operativnu upotrebu centara 112; izradu tehničkih uputa o uporabi svih tehničkih elemenata sustava javnog uzbunjivanja; sudjelovanje u pripremi i provođenju teoretskog i praktičnog osposobljavanja za sustav javnog uzbunjivanja u centrima 112.
6.2. ODJEL ZA KOMUNIKACIJSKU I INFORMACIJSKU TEHNOLOGIJU
Članak 32.
Odjel obavlja sve stručne poslove u vezi pružanja tehnološke osnove za razvoj komunikacijske i informacijske tehnologije potrebne za rad i efikasno izvršavanje propisanih zadaća svih unutarnjih ustrojstvenih jedinica Državne uprave; planiranja, sudjelovanja u postupku nabave i implementacije komunikacijske i informacijsko-
-računalne opreme i sustava, računalno-komunikacijskih mreža i programskih aplikacija; uvođenja suvremenih metoda komunikacija i informacijske obrade podataka; planiranja, razvoja i održavanja komunikacijskih mreža Državne uprave; nadzora rada komunikacijskih i informacijskih sustava koji su u nadležnosti Državne uprave; praćenja razvoja u području komunikacijskih i informacijskih tehnologija; izrade informacijskih programskih aplikacija i baza podataka za potrebe svih unutarnjih ustrojstvenih jedinica Državne uprave.
U Odjelu se ustrojava:
6.2.1. Odsjek za telekomunikacijsku tehnologiju
6.2.2. Odsjek za radio komunikacijsku tehnologiju
6.2.3. Odsjek za informacijsku tehnologiju.
6.2.1. Odsjek za telekomunikacijsku tehnologiju
Članak 33.
Odsjek obavlja neposredne stručne poslove vezane za: planiranje, implementaciju, održavanje i eksploataciju opreme i sustava žičanih komunikacijskih mreža u ustrojbenim jedinicama Državne uprave; praćenje razvoja i novosti u oblasti telekomunikacijske tehnologije; izradu svih planskih i normativnih dokumenata potrebnih za efikasan i siguran rad komunikacijskih sustava; interoperabilnost žičnih komunikacijskih mreža Državne uprave s javnim i privatnim mrežama u Republici Hrvatskoj; provođenje poslova zakupa prijenosnih kapaciteta javne žične infrastrukture; razvoj žičnih komunikacijskih mreža s mrežama ostalih tijela državne uprave te nadzor i odobravanja projekta izgradnje; pripremu elemenata ugovaranja i izradu potrebne tehničke dokumentacije za javne natječaje; poduzimanje svih tehničkih i planskih mjera za zaštitu tajnih podataka kod prijenosa sustavom komunikacija sukladno zakonskim propisima i normama; izradu posebnih provedbenih propisa za zaštitu tajnih podataka prilikom prijenosa istih komunikacijskim sustavima; provedbu sigurnosnih mjera zaštite upravljanja u komunikacijama, osiguravanje zaštite uređaja od neželjenih elektromagnetskih i drugih vrsta zračenja koja mogu utjecati na sigurnost zaštićenih komunikacija.
6.2.2. Odsjek za radiokomunikacijsku tehnologiju
Članak 34.
Odsjek obavlja stručne poslove vezane za: planiranje, implementaciju, održavanje i eksploataciju suvremenih radio komunikacijskih mreža i opreme unutar ustrojbenih cjelina Državne uprave; pripremu, provjeru tehničkih značajki i izradu projektnih zadataka za nabavu; izradu svih planskih i normativnih dokumenata potrebnih za efikasan i siguran rad radiokomunikacijskih sustava; planiranje potreba za kapacitetima javnih i drugih državnih radiokomunikacijskih sustava za potrebe izvršenje poslova Državne uprave i osiguranje integracije tih sustava u komunikacijski sustav Državne uprave; planiranje i povezivanje različitih radiokomunikacijskih sustava u jedinstvenu radio komunikacijsku mrežu Državne uprave; upravljanje radiokomunikacijskim sustavima u nadležnosti Državne uprave; nadzor i planiranje korištenja frekvencijskog spektra radio-komunikacijskih sustava; pripremu taktičko-tehničkih značajki radio-komunikacijske opreme.
6.2.3. Odsjek za informacijsku tehnologiju
Članak 35.
Odsjek obavlja upravne i stručne poslove vezane za: planiranje, implementaciju, održavanje i eksploataciju jedinstvenoga informacijsko-računalnog sustava Državne uprave; provođenje raščlambe potreba informacijsko-računalne tehnologije pojedinih ustrojstvenih jedinica i pripreme podloga za razvoj sustava; izradu standardnih programa, baza podataka, platformi i informacijskih alata; praćenje razvoja informacijske tehnologije i ocjenjivanje njezine prihvatljivosti za primjenu u ustrojstvenim jedinicama Državne uprave; planiranje novih informacijskih sustava i razvoja svih potrebnih modela informacijskih sustava u Državnoj upravi; održavanje središnjih kataloga (šifrarnika) te osiguranje automatske obrade i razmjene informacija; upravljanje informacijskim sustavima u nadležnosti Državne uprave; pripremanje i oblikovanje projektne dokumentacije informacijskog sustava i mreža; izradu programskih aplikacija i razvoja baza podataka za elektroničku obradu i analizu podataka za potrebe svih ustrojstvenih cjelina Državne uprave; izradu centralizirane baze filtriranih, pročišćenih i spojenih informacija, izradu i testiranje izrađenih programskih modula i baza podataka te izradu korisničke dokumentacije za iste, umnožavanje i distribuciju korisničke dokumentaciju o programima i bazama podataka te praktičnu edukaciju ustrojbenih cjelina za korištenje; vođenje evidencije informacijsko-računalne opreme Državne uprave.
6.3. DRŽAVNI CENTAR 112
Članak 36.
Državni centar 112 kao operativna komunikacijska dežurna služba 24 sata na dan: operativno koordinira i provodi prijem, obradu, objedinjavanje, prijenos i distribuciju izvješća, podataka, odluka, naloga i zapovijedi o svim vrstama opasnosti i mogućim posljedicama; operativno koordinira jedinstveni komunikacijsko-informacijski sustav županijskih centara 112, tijela državne uprave, žurnih službi (hitna medicinska pomoć, vatrogasna služba, policija, civilna zaštita, Oružane snage Republike Hrvatske, gorska služba spašavanja, služba traganja i spašavanja na moru, inspekcijske službe, komunalna služba, i dr.), pravnih i fizičkih osoba i jedinstvenog broja 112; obavješćuje i usmjerava obavijesti o opasnostima i događajima svim žurnim službama zaštite i spašavanja, građanima, nadležnim pravnim osobama i tijelima državne uprave; kontinuirano prati tijek razvoja opasnosti; uzbunjuje i obavješćuje stanovništvo o nastanku opasnosti i o postupcima; izrađuje redovna i izvanredna dnevna izvješća; obavlja posredovanje i komutaciju svih vrsta veza za potrebe organiziranih snaga zaštite i spašavanja, žurnih službi, tijela državne uprave i sl.; prikuplja hidrološke, meteorološke, seizmološke, radiološke, epidemiološke podatke i druge podatke o onečišćenju okoliša od mjerodavnih službi i tijela te prati stanje i promjene tih podataka; prima i dostavlja obavijesti o katastrofama odgovarajućim službama drugih država i međunarodnim organizacijama; vodi jedinstvenu informacijsku bazu podataka o žurnim slučajevima, snagama, sredstvima i poduzetim mjerama u području zaštite i spašavanja; izrađuje prijedloge materijalno-tehničkog opremanja i financijskih potreba centra; provodi kontrolu ispravnosti opreme centra; izrađuje i vodi propisane operativno-radne dokumente centra; sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka za slučajeve katastrofa, većih nesreća, tehničkih, tehnoloških ili ekoloških opasnosti; operativno prati provedbu standardnih operativnih postupaka; provodi koordinaciju istodobne provedbe više standardnih operativnih postupaka; osigurava tehničke i komunikacijske uvjete za rad Stožera za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske; multimedijalno prezentira rezultate raščlambi članovima Stožera za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske.
Radom Državnog centra 112 upravlja načelnik.
7. UČILIŠTE VATROGASTVA I ZAŠTITE I SPAŠAVANJA
Članak 37.
Učilište vatrogastva i zaštite i spašavanja (u daljnjem tekstu: Učilište) ustrojava se kao služba Državne uprave koja planira, priprema, provodi i nadzire poslove školovanja, osposobljavanja i usavršavanja u sustavu vatrogastva i zaštite i spašavanja; provodi školovanje, osposobljavanje i usavršavanje vatrogasaca; priprema, provodi i organizira edukacije o upravljanju u krizama, provodi osposobljavanje za rad na siguran način, provodi osposobljavanje za potrebe djelatnosti civilne zaštite i drugih operativnih snaga zaštite i spašavanja, provodi osposobljavanje kadrova sustava 112; provodi stručni nadzor nad obrazovanjem koje provode druge obrazovne ustanove iz područja zaštite i spašavanja; priprema i provodi domaće i međunarodne seminare, tečajeve, radionice i vježbe za zaštitu i spašavanje; provodi stručno ispitivanje i certificiranje tehnike, opreme i sredstava za zaštitu, spašavanje i gašenje požara; provodi kontrolna ispitivanja obavljenih poslova ispitivanja i održavanja; vodi bazu podataka o tehnici i opremi iz područja vatrogastva, zaštite i spašavanja; utvrđuje potrebe, sudjeluje u izradi i inicira donošenje hrvatskih normi u području zaštite i spašavanja; ispituje strojeve i uređaje s povećanom opasnošću; razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode u području vatrogastva, zaštite i spašavanja; sudjeluje u izradi propisa iz svog područja rada. Provodi poslove pedagoško-andragoškog rada, sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature i u organizaciji nakladničke djelatnosti te u izradi elektronskih edicija Učilišta; organizira rad knjižnice i prevoditeljske poslove u Učilištu.
Radom službe upravlja pomoćnik ravnatelja – ravnatelj Učilišta vatrogastva i zaštite i spašavanja.
U Učilištu ustrojavaju se sljedeći odjeli:
7.1. Vatrogasna škola
7.2. Centar za specijalističko osposobljavanje Zagreb
7.3. Centar za specijalističko osposobljavanje Split
7.4. Centar za tehniku zaštite i spašavanja.
7.1. VATROGASNA ŠKOLA
Članak 38.
Vatrogasna škola provodi školovanje, osposobljavanje i usavršavanje profesionalnih vatrogasaca, provodi osposobljavanje vatrogasnih kadrova u dobrovoljnom vatrogastvu, provodi osposobljavanje drugih snaga u zaštiti od požara; provodi osposobljavanje za rad na siguran način sa strojevima i uređajima s povećanim opasnostima, koje u svom radu koriste snage zaštite i spašavanja; provodi pedagoško-andragoški rad u okviru kojega se organizira i koordinira nastava; sudjeluje u provođenju stručnog nadzora nad obrazovanjem koje provode druge obrazovne ustanove iz područja vatrogastva i zaštite od požara; sudjeluje sa Službom za vatrogastvo u izradi prijedloga nastavnih planova i programa školovanja, osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova; sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka u sustavu zaštite i spašavanja; izrađuje godišnji plan i program rada Vatrogasne škole i sudjeluje u izradi godišnjeg plana i programa rada Učilišta; prati, razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode u području zaštite i spašavanja; prati promjene propisa iz područja obrazovanja, vatrogastva, zaštite od požara i zaštite na radu; poduzima mjere za poboljšanje i unaprjeđenje izvođenja nastave; skrbi o ispravnosti, servisiranju i redovnom održavanju opreme koja se koristi u nastavnom procesu; izvodi pokazne vježbe; sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature i u organizaciji nakladničke djelatnosti te u izradi elektronskih edicija Učilišta; obavlja i druge stručne i administrativne poslove u vezi s realizacijom programa rada i aktivnosti Učilišta; sudjeluje u pripremi cjenika za programe školovanja, osposobljavanja i usavršavanja.
U Vatrogasnoj školi ustrojavaju se:
7.1.1. Odsjek za operativu
7.1.2. Odsjek za preventivu i obrazovanje.
7.1.1. Odsjek za operativu
Članak 39.
Odsjek izvodi teorijsku, praktičnu i terensku nastavu iz operativnih stručnih predmeta; brine o primjeni mjera i pravila zaštite pri radu kod izvođenja nastave i vježbi; sudjeluje u izradi nastavnih planova i programa školovanja, osposobljavanja i usavršavanja; skrbi o ispravnosti, servisiranju i redovnom održavanju opreme koja se koristi u nastavnom procesu; sudjeluje u izradi godišnjeg plana i programa rada; prati, razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode u području zaštite i spašavanja; poduzima mjere za poboljšanje i unapređenje izvođenja nastave; izvodi pokazne vježbe; sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature.
7.1.2. Odsjek za preventivu i obrazovanje
Članak 40.
Odsjek izvodi teorijsku i praktičnu nastavu iz stručnih predmeta vatrogasne preventive; sudjeluje u organizaciji nastave; provodi osposobljavanje za rad na siguran način sa strojevima i uređajima s povećanim opasnostima; sudjeluje u izradi nastavnih planova i programa školovanja, osposobljavanja i usavršavanja; provodi pedagoško-andragoški rad u okviru kojega se organizira i koordinira nastava; organizira, usmjerava i unaprjeđuje pedagoško-andragoški rad; izrađuje raspored nastave; sudjeluje u izradi godišnjeg plana i programa rada; prati, razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode u području zaštite i spašavanja; poduzima mjere za poboljšanje i unapređenje izvođenja nastave; skrbi o ispravnosti opreme i nastavnih pomagala koja se koriste u nastavnom procesu; sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature i u organizaciji nakladničke djelatnosti te u izradi elektronskih edicija Učilišta; obavlja i druge stručne i administrativne poslove u vezi s realizacijom programa rada i aktivnosti.
7.2. CENTAR ZA SPECIJALISTIČKO OSPOSOBLJAVANJE ZAGREB
I
7.3. CENTAR ZA SPECIJALISTIČKO OSPOSOBLJAVANJE SPLIT
Članak 41.
Centar provodi obrazovanje za potrebe sustava zaštite i spašavanja. Priprema, provodi i organizira edukacije o upravljanju u krizama, priprema i provodi domaće i međunarodne seminare, tečajeve i radionice; izrađuje godišnji plan i program rada i sudjeluje u izradi godišnjeg plana i programa rada Učilišta; sudjeluje u nadzoru nastave; sudjeluje u izradi nastavnih planova i programa; sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature i u organizaciji nakladničke djelatnosti te u izradi elektronskih edicija Učilišta; organizira rad knjižnice i prevoditeljske poslove u Učilištu.
Centar provodi obrazovanje za potrebe civilne zaštite i drugih organiziranih snaga zaštite i spašavanja, službenika i namještenika državnih tijela, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručnih ekipa te djelatnika i službi pravnih osoba koje obavljaju zaštitu i spašavanje kao redovnu djelatnost, građana i drugih subjekata iz područja civilne zaštite odnosno zaštite i spašavanja; organizira osposobljavanje kadrova sustava 112; organizira i sudjeluje u izvođenju posebnih programa osposobljavanja za potrebe Državne uprave; sudjeluje sa Službom za civilnu zaštitu i Službom za sustav 112 u izradi prijedloga nastavnih planova i programa obrazovanja za pripadnike civilne zaštite, kadrova sustava 112 i druge organizirane snage zaštite i spašavanja; priprema i provodi domaće i međunarodne seminare, tečajeve i radionice; izrađuje godišnji plan i program rada i sudjeluje u izradi godišnjeg plana i programa rada Učilišta; sudjeluje u provođenju stručnog nadzora nad obrazovanjem koje provode druge obrazovne ustanove iz područja civilne zaštite i zaštite i spašavanja; sudjeluje u izradi i provodi programe obrazovanja za postupanje i upravljanje civilne zaštite u katastrofama i većim nesrećama, ratu i drugim kriznim stanjima; sudjeluje u izradi i provodi programe obrazovanja za postupanje i djelovanje civilne zaštite po planskim dokumentima u zaštiti i spašavanju ljudi, materijalnih dobara i životinja; sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka u sustavu zaštite i spašavanja; prati, razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode u području civilne zaštite odnosno zaštite i spašavanja te drugim djelatnostima vezanim za zaštitu i spašavanje ljudi, materijalnih dobara i životinja; prati promjene propisa iz područja obrazovanja, civilne zaštite i drugih područja vezanih za zaštitu i spašavanje; poduzima mjere za poboljšanje i unaprjeđenje izvođenja nastave; skrbi o ispravnosti, servisiranju i redovnom održavanju opreme koja se koristi u nastavnom procesu; sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature i u organizaciji nakladničke djelatnosti te u izradi elektronskih edicija Učilišta; organizira rad knjižnice i prevoditeljske poslove u Učilištu; sudjeluje u pripremi cjenika za programe obrazovanja.
U Centru za specijalističko osposobljavanje Split ustrojavaju se:
7.3.1. Odsjek za planiranje i poslove analitike Split
7.3.2. Odsjek za izobrazbu i uvježbavanje Split.
7.3.1. Odsjek za planiranje i poslove analitike Split
Članak 42.
Odsjek priprema edukacije o upravljanju u krizama, domaće i međunarodne seminare, tečajeve i radionice; izrađuje godišnji plan i program rada Odjela i sudjeluje u izradi godišnjeg plana i programa rada Učilišta, sudjeluje u provođenju stručnog nadzora nad obrazovanjem koje provode druge obrazovne ustanove iz područja zaštite i spašavanja, sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka u sustavu zaštite i spašavanja; prati, razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode u području zaštite i spašavanja, prati promjene propisa iz područja obrazovanja, civilne zaštite i drugih područja vezanih za zaštitu i spašavanje, prikuplja i stvara bazu podataka o katastrofama, obavlja razmjenu znanstvenih i tehničkih podataka, sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature i u organizaciji nakladničke djelatnosti i izradi elektronskih edicija Učilišta te predlaže preventivne mjere za smanjivanje mogućnosti nastanka katastrofe.
7.3.2. Odsjek za izobrazbu i uvježbavanje Split
Članak 43.
Odsjek provodi obrazovanje za potrebe civilne zaštite i drugih organiziranih snaga zaštite i spašavanja, službenika i namještenika državnih tijela, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručnih ekipa te djelatnika i službi pravnih osoba koje obavljaju zaštitu i spašavanje kao redovnu djelatnost, građana i drugih subjekata; organizira i sudjeluje u izvođenju posebnih programa osposobljavanja za potrebe Državne uprave; sudjeluje u izradi prijedloga nastavnih planova i programa obrazovanja; priprema i provodi domaće i međunarodne seminare, tečajeve i radionice; sudjeluje u izradi i provodi programe obrazovanja za postupanje i upravljanje civilne zaštite u katastrofama i većim nesrećama, ratu i drugim kriznim stanjima; sudjeluje u izradi i provodi programe obrazovanja za postupanje i djelovanje civilne zaštite po planskim dokumentima u zaštiti i spašavanju ljudi, materijalnih dobara i životinja; sudjeluje u izradi standardnih operativnih postupaka u sustavu zaštite i spašavanja; poduzima mjere za poboljšanje i unaprjeđenje izvođenja nastave; skrbi o ispravnosti, servisiranju i redovnom održavanju opreme koja se koristi u nastavnom procesu.
7.4. CENTAR ZA TEHNIKU ZAŠTITE I SPAŠAVANJA
Članak 44.
Centar obavlja poslove ispitivanja tehnike zaštite i spašavanja te izdaje uvjerenja i isprave o ispravnosti uređaja u skladu s propisima koji uređuju područje zaštite i spašavanja; razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode ispitivanja tehnike; obavlja kontrolna ispitivanja obavljenih poslova ispitivanja i održavanja tehnike; sudjeluje u donošenju hrvatskih normi i tehničkih pravilnika iz područja zaštite i spašavanja; predlaže naputke za praćenje, ispitivanje i održavanje tehnike; daje stručno mišljenje na dokumentaciju vezanu uz tehniku; sudjeluje u izvođenju nastave u Učilištu; sudjeluje u nadzoru nastave; sudjeluje u izradi nastavnih planova i programa; sudjeluje u pripremi i izradi stručne literature; izrađuje godišnji plan i program rada i sudjeluje u izradi godišnjeg plana i programa rada Učilišta; sudjeluje u pripremi cjenika za poslove koje obavlja Centar.
U Centru se ustrojavaju:
7.4.1. Odsjek za ispitivanje tehnike
7.4.2. Odsjek za normativno uredovanje.
7.4.1. Odsjek za ispitivanje tehnike
Članak 45.
Odsjek obavlja poslove ispitivanja i certificiranja tehnike i opreme za spašavanje i gašenje požara, zaštitne opreme i sredstava za gašenje požara te ispituje strojeve i uređaja s povećanom opasnošću u skladu s propisima koji uređuju područje zaštite i spašavanja; obavlja kontrolna ispitivanja obavljenih poslova ispitivanja i održavanja tehnike od strane pravnih osoba, obrtnika i drugih stručnih službi; sudjeluje u izvođenju nastave u Učilištu; sudjeluje u stručnom nadzoru nad obrazovanjem koje provode druge obrazovne ustanove iz područja zaštite i spašavanja; sudjeluje u izradi nastavnih planova i programa školovanja, osposobljavanja i usavršavanja.
U okviru Odsjeka, kao posebna skupina poslova, djeluje Laboratorij za tehniku zaštite i spašavanja koji obavlja poslove ispitivanja vatrogasnih aparata, ispitivanja dišnih sprava te druga tehnička ispitivanja. Laboratorij obavlja kontrolna ispitivanja obavljenih poslova ispitivanja i održavanja vatrogasnih aparata od strane pravnih osoba, obrtnika i drugih stručnih službi; priprema nastavna sredstva, održava opremu i uređaje za nastavu i ispitivanje.
7.4.2. Odsjek za normativno uredovanje
Članak 46.
Odsjek potiče, inicira i sudjeluje u donošenju hrvatskih normi i tehničkih pravilnika iz područja zaštite i spašavanja; priprema uvođenje normi i tehničkih pravilnika u područje zaštite i spašavanja; prati, razvija i primjenjuje stručne i znanstvene metode ispitivanja u području zaštite i spašavanja; predlaže naputke za praćenje, ispitivanje i održavanje tehnike; sudjeluje u razvoju tehnike i izradi tehničke dokumentacije te daje stručno mišljenje na dokumentaciju; obavlja kontrolna ispitivanja obavljenih poslova ispitivanja i održavanja tehnike od strane pravnih osoba, obrtnika i drugih stručnih službi; sudjeluje u izvođenju nastave u Učilištu; sudjeluje u stručnom nadzoru nad obrazovanjem koje provode druge obrazovne ustanove iz područja zaštite i spašavanja; sudjeluje u izradi nastavnih planova i programa školovanja, osposobljavanja i usavršavanja.
U okviru Odsjeka, kao posebna skupina poslova, djeluje Informacijski centar za tehniku zaštite i spašavanja koji vodi bazu podataka o tehnici i opremi iz područja vatrogastva i zaštite i spašavanja.
8. SLUŽBA ZAJEDNIČKIH POSLOVA
Članak 47.
Služba zajedničkih poslova obavlja upravne i stručne poslove koji se odnose na pravne, opće, kadrovske i financijske poslove, a osobito poslove pripreme i izrade prijedloga zakona i drugih propisa, izrade ugovora, poslove razvoja i upravljanja kadrovima, kadrovske poslove, poslove zaštite na radu i zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, financijsko-knjigovodstvene poslove, poslove nabave, poslove gospodarenja nekretninama te druge tehničke poslove.
Radom službe upravlja pomoćnik ravnatelja.
U Službi se ustrojavaju:
8.1. Odjel za normativne i upravno-pravne poslove
8.2. Odjel za službeničke odnose
8.3. Odjel za financijske poslove
8.4. Odjel za investicije i nabavu.
8.1. ODJEL ZA NORMATIVNE I UPRAVNO-PRAVNE POSLOVE
Članak 48.
U Odjelu se obavljaju normativni poslovi, upravno-pravni poslovi te poslovi klasificiranja i arhiviranja dokumenata. Odjel priprema, izrađuje i koordinira izradu prijedloga zakona i drugih propisa u području zaštitite i spašavanja, izrađuje pravna mišljenja u vezi s donošenjem i provedbom zakona i drugih propisa, prati primjenu i učinke zakona i drugih propisa, izrađuje drugostupanjska rješenja po žalbama na prvostupanjske upravne akte donesene od strane inspektora u Državnoj upravi kada se ti poslovi ne obavljaju u drugim službama; izrađuje nacrte ugovora i u formalno-pravnom smislu kontrolira ugovore koje sklapa Državna uprava, priprema prijedloge i očitovanja za nadležno Državno odvjetništvo Republike Hrvatske.
U Odjelu se ustrojavaju:
8.1.1. Odsjek za normativne poslove
8.1.2. Odsjek za upravno-pravne poslove.
8.1.1. Odsjek za normativne poslove
Članak 49.
Odsjek priprema, izrađuje i koordinira izradu prijedloga zakona i drugih propisa u području zaštitite i spašavanja u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama Državne uprave, prati primjenu i izvršavanje zakona i drugih propisa u području zaštite i spašavanja, izrađuje pravna mišljenja u vezi s donošenjem i provedbom zakona i drugih propisa, pruža stručnu pomoć pri obradi pravnih pitanja u vezi s izvršavanjem zakona i drugih propisa; priprema odgovore na zastupnička pitanja zastupnika Hrvatskog sabora.
8.1.2. Odsjek za upravno-pravne poslove
Članak 50.
Odsjek izrađuje drugostupanjska rješenja po žalbama na prvostupanjske upravne akte, izrađuje odgovore Upravnom sudu Republike Hrvatske na tužbe protiv drugostupanjskih rješenja Povjerenstva za žalbe; izrađuje i kontrolira nacrte ugovora koje sklapa Državna uprava, surađuje s ustrojstvenim jedinicama Državne uprave u obavljanju poslova prilikom pripreme i provođenja javnih natječaja te u obavljanju poslova u vezi s pravom korištenja nekretnina; priprema prijedloge i očitovanja za nadležno Državno odvjetništvo Republike Hrvatske u sudskim postupcima te obavlja poslove klasificiranja i arhiviranja dokumenata.
U Odsjeku se ustrojavaju:
8.1.2.1. Pododsjek za upravno-pravne poslove
8.1.2.2. Pododsjek za klasificiranje i arhiviranje dokumenata.
Članak 51.
Pododsjek za upravno-pravne poslove izrađuje drugostupanjska rješenja po žalbama na prvostupanjske upravne akte donesene od strane inspektora u Državnoj upravi kada se ti poslovi ne obavljaju u drugim službama; izrađuje odgovore Upravnom sudu Republike Hrvatske na tužbe protiv drugostupanjskih rješenja Povjerenstva za žalbe; izrađuje nacrte ugovora i u formalno-pravnom smislu kontrolira ugovore koje sklapa Državna uprava, surađuje u obavljanju poslova prilikom pripreme i provođenja javnih natječaja te u obavljanju poslova u vezi s pravom korištenja nekretnina; priprema prijedloge i očitovanja za nadležno Državno odvjetništvo Republike Hrvatske u sudskim postupcima.
Članak 52.
Pododsjek za klasificiranje i arhiviranje dokumenata obavlja stručne poslove prijma, evidentiranja, klasificiranja i prevođenja u elektronički oblik, raspodjele, tijeka te pohranu i arhiviranje ulaznih i izlaznih dokumenata, organizira i provodi zaprimanje podnesaka, obavlja evidentiranje, prevođenje u elektronički oblik i raspodjelu ulaznih i otpremu izlaznih dokumenata, organizira i prati tok dokumenata, prati razvoj u području klasificiranja i arhiviranja dokumenata u drugim relevantnim tijelima.
8.2. ODJEL ZA SLUŽBENIČKE ODNOSE
Članak 53.
Odjel za službeničke odnose brine o upravljanju kadrovima i njihovom razvoju, daje mišljenja o pitanjima koja se odnose na državnu službu, priprema prijedloge planova prijma u državnu službu usklađujući raspored državnih službenika s planovima središnjeg tijela državne uprave nadležnog za službeničke odnose, sudjeluje u izradi strategija, programa i planova izobrazbe Državne uprave, vodi osobne očevidnike službenika i namještenika redovito dostavljajući nove podatke u središnji popis državnih službenika, provodi postupak prijma u državnu službu u suradnji sa središnjim tijelom državne uprave nadležnim za službeničke odnose, prati statusna prava državnih službenika i namještenika, njihov rad i napredovanje u službi, vodi postupak zbog povrede službene dužnosti, pruža stručnu pomoć u provedbi i unapređivanju zaštite na radu, provodi unutarnji nadzor nad primjenom pravila zaštite na radu, predlaže mjere za otklanjanje nedostataka glede zaštite na radu, prati i raščlanjuje podatke u svezi s ozljedama na radu i profesionalnim bolestima te izrađuje godišnje izvješće, sudjeluje pri osposobljavanju povjerenika i zaposlenika za zaštitu na radu, zaprima primjedbe zaposlenika na primjenu propisa i provedbu mjera zaštite na radu.
U Odjelu se ustrojavaju:
8.2.1. Odsjek za razvoj i upravljanje kadrovima
8.2.2. Odsjek za kadrovske poslove
8.2.3. Odsjek zaštite na radu.
8.2.1. Odsjek za razvoj i upravljanje kadrovima
Članak 54.
Odsjek daje mišljenja o pitanjima koja se odnose na državnu službu, priprema prijedloge planova prijma u državnu službu usklađujući raspored državnih službenika s planovima središnjeg tijela državne uprave nadležnog za službeničke odnose, sudjeluje u izradi strategija, programa i planova izobrazbe Državne uprave.
8.2.2. Odsjek za kadrovske poslove
Članak 55.
Odsjek vodi osobne očevidnike službenika i namještenika redovito dostavljajući nove podatke u središnji popis državnih službenika, provodi postupak prijama u državnu službu u suradnji sa središnjim tijelom državne uprave nadležnim za službeničke odnose, prati statusna prava državnih službenika i namještenika, njihov rad i napredovanje u službi, obavlja poslove zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, vodi postupak zbog povrede službene dužnosti.
8.2.3. Odsjek zaštite na radu
Članak 56.
Odsjek pruža stručnu pomoć u provedbi i unapređivanju zaštite na radu, provodi unutarnji nadzor nad primjenom pravila zaštite na radu, predlaže mjere za otklanjanje nedostataka glede zaštite na radu, prati i raščlanjuje podatke u svezi s ozljedama na radu i profesionalnim bolestima te izrađuje godišnje izvješće, sudjeluje pri osposobljavanju povjerenika i zaposlenika za zaštitu na radu, zaprima primjedbe zaposlenika na primjenu propisa i provedbu mjera zaštite na radu.
8.3. ODJEL ZA FINANCIJSKE POSLOVE
Članak 57.
Odjel organizira, kontrolira i prati izvršenje svih financijskih i računovodstvenih poslova sukladno zakonu i brine o zakonitoj primjeni važećih materijalno-financijskih propisa, izrađuje planove potrebnih financijskih sredstava za rad svih službi, priprema zahtjeve i izvršava plaćanje tekućih i kapitalnih izdataka i transfera putem sustava Državne riznice, izrađuje preglede i izvješća izvršenih izdataka u odnosu na plan, obavlja poslove obračuna plaća, naknade državnim službenicima i namještenicima i vodi blagajničko poslovanje, kontira, knjiži i knjigovodstveno prati izvršenje svih primitaka i izdataka po pozicijama državnog proračuna, priprema i izrađuje financijska izvješća, organizira godišnji popis imovine, obveza i potraživanja, vodi knjigovodstvo osnovnih sredstava, sitnog inventara i kancelarijskog materijala.
U Odjelu se ustrojavaju:
8.3.1. Odsjek plana i analize
8.3.2. Odsjek računovodstveno financijskih poslova.
8.3.1. Odsjek plana i analize
Članak 58.
Odsjek izrađuje prijedlog državnog proračuna Državne uprave, izrađuje financijski plan, izrađuje mjesečne planove, priprema izmjene i dopune proračuna te zahtjeve za preraspodjelu sredstava proračuna. Odsjek obavlja financijsku i računovodstvenu kontrolu te prati i analizira trošenje proračunskih sredstava sukladno utvrđenom financijskom planu. Odsjek izrađuje procjenu financijskih učinaka za prijedloge zakona, uredbi i drugih propisa.
8.3.2. Odsjek računovodstveno financijskih poslova
Članak 59.
Odsjek obrađuje računovodstveno financijsku dokumentaciju, brine se o zakonitoj primjeni materijalno-financijskih propisa, izrađuje mjesečna, tromjesečna, polugodišnja i godišnja financijska izvješća, obavlja prethodnu kontrolu dostavljenih naloga prije isplate, vodi računovodstvene knjige i pomoćne evidencije, evidentira sve poslovne događaje, vodi knjigovodstvo osnovnih sredstava i sitnog inventara, blagajničko poslovanje, obavlja obračun i isplatu plaća i naknada, vodi knjigu ulaznih računa, obračunava dnevnice za službena putovanja u zemlji i inozemstvu, obračunava troškove prijevoza na posao i s posla, vodi pomoćne knjige, obavlja poslove unosa mjesečnih i godišnjih planova, unosi rezervacije i zahtjeve za plaćanje sa jedinstvenog računa riznice, izrađuje izvješća o izvršavanju financijskog plana, prati izvršavanje rashoda i izdataka sukladno izvorima financiranja.
U Odsjeku se ustrojavaju:
8.3.2.1. Pododsjek za računovodstvene poslove
8.3.2.2. Pododsjek obračuna plaća
8.3.2.3. Pododsjek za riznicu.
Članak 60.
Pododsjek za računovodstvene poslove obrađuje računovodstveno financijsku dokumentaciju, brine se o zakonitoj primjeni materijalno-financijskih propisa, izrađuje mjesečna, tromjesečna, polugodišnja i godišnja financijska izvješća, obavlja prethodnu kontrolu dostavljenih naloga prije isplate, vodi računovodstvene knjige i pomoćne evidencije, evidentira sve poslovne događaje, vodi knjigovodstvo osnovnih sredstava i sitnog inventara.
Članak 61.
Pododsjek obračuna plaća obavlja poslove vezane uz obračun plaća i ostalih naknada, obavlja izradu izvješća vezanih za plaće, izdaje potvrde vezane za osobna primanja, vrši obračun ugovora o djelu i ugovora o autorskom djelu i izdaje potvrde vezane za navedene obračune, priprema propisane obrasce izvještaja o izvršenim isplatama.
Članak 62.
Pododsjek za riznicu obavlja poslove unosa mjesečnih i godišnjih planova, unosi rezervacije i zahtjeve za plaćanje s jedinstvenog računa riznice, izrađuje izvješća o izvršavanju financijskog plana, prati izvršavanje rashoda i izdataka sukladno izvorima financiranja.
8.4. ODJEL ZA INVESTICIJE I NABAVU
Članak 63.
Odjel obavlja stručne poslove nabave materijalnih sredstava i usluga, skladištenja materijalnih sredstava, izrade Plana nabave, daje tehničku i stručnu podršku povjerenstvima za nabavu i sudjeluje u njihovom radu, ugovara nabave materijalnih sredstava i usluga.
Odjel obavlja stručne i tehničke poslove koordinacije s drugim službama u vezi izrade standarda i normativa opreme za zaštitu i spašavanje, osigurava prijevoz za službene potrebe.
Odjel obavlja poslove vezane za planiranje izgradnje i adaptaciju objekata, investicijskog održavanja objekata, vođenje evidencije državne imovine, organiziranje stručnih i administrativno-tehničkih poslova u realizaciji zakupa objekata, vođenje evidencije poslovnih prostora.
U Odjelu se ustrojavaju:
8.4.1. Odsjek za materijalne poslove
8.4.2. Odsjek za tehničke i pomoćne poslove
8.4.3. Odsjek za investicije i gospodarenje nekretninama.
8.4.1. Odsjek za materijalne poslove
Članak 64.
Odsjek obavlja stručne poslove nabave materijalnih sredstava i usluga, skladištenja materijalnih sredstava, izrade Plana nabave, u suradnji s odgovarajućim stručnim službama priprema i izrađuje ponudbenu dokumentaciju, daje tehničku i stručnu podršku povjerenstvima za nabavu i sudjeluje u njihovom radu, ugovara nabave materijalnih sredstava i usluga.
U Odsjeku se ustrojavaju:
8.4.1.1. Pododsjek za nabavu
8.4.1.2. Pododsjek za skladišno poslovanje.
Članak 65.
Pododsjek za nabavu obavlja stručne poslove nabave opreme, sitnog inventara, materijala za tekuće i investicijsko održavanje, uredskog materijala, potrošnog materijala i usluga, sudjeluje u izradi plana nabave, priprema za ovjeru račune za izvršene usluge i nabavljena materijalna sredstva, u suradnji s odgovarajućim stručnim službama priprema i izrađuje ponudbenu dokumentaciju, daje tehničku i stručnu podršku povjerenstvima za nabavu i sudjeluje u njihovom radu, ugovara nabave materijalnih sredstava i usluga, vodi evidencije o postupcima nabave i ugovorima.
Članak 66.
Pododsjek za skladišno poslovanje obavlja poslove zaprimanja, čuvanja i izdavanja opreme, sitnog inventara i ostalih novo nabavljenih materijalnih sredstava, vodi skladišne evidencije, usklađuje stanje s materijalnim knjigovodstvom, predlaže rashod skladištenih materijalnih sredstava.
8.4.2. Odsjek za tehničke i pomoćne poslove
Članak 67.
Odsjek obavlja stručne i tehničke poslove koordinacije s drugim službama u vezi izrade standarda i normativa opreme zaštite i spašavanja i opreme za tehničke službe, organizira rad interne čajne kuhinje, obavlja stručne i tehničke poslove u vezi s uporabom službenih vozila, održavanjem i registracijom službenih vozila, vodi evidencije o eksploataciji službenih vozila, osigurava prijevoz za službene potrebe, skrbi o pravilnom korištenju službenih vozila, te obavlja sve druge tehničke i pomoćne poslove.
U Odsjeku se ustrojavaju:
8.4.2.1. Pododsjek za pomoćne poslove
8.4.2.2. Pododsjek za tehničke poslove.
Članak 68.
Pododsjek za pomoćne poslove obavlja stručne i tehničke oslove koordinacije s drugim službama u vezi izrade standarda i normativa opreme za zaštitu i spašavanje i opreme za tehničke službe, organizira rad interne čajne kuhinje, te obavlja sve druge tehničke i pomoćne poslove.
Članak 69.
Pododsjek za tehničke poslove obavlja stručne i tehničke poslove u vezi s upotrebom službenih vozila, održavanjem i registracijom službenih vozila, vodi evidencije o eksploataciji službenih vozila, osigurava prijevoz za službene potrebe, te skrbi o pravilnom korištenju službenih vozila.
8.4.3. Odsjek za investicije i gospodarenje nekretninama
Članak 70.
Odsjek za investicije i gospodarenje nekretninama obavlja poslove vezane za planiranje izgradnje i adaptaciju objekata, investicijskog održavanja objekata, organiziranje stručnih i administrativno-
-tehničkih poslova u realizaciji izgradnje i adaptacije objekata, provođenje nadzora nad izvođenjem nadzora nad izvođenjem radova, ovjeravanje računa i obračunskih situacija izvedenih radova, izradu natječajne dokumentacije, prikupljanje i obrada ponuda vezanih za investicijska ulaganja, ugovaranje investicijskih ulaganja, vođenje evidencije imovine koju koristi Državna uprava, organiziranje stručnih i administrativno-tehničkih poslova u realizaciji zakupa objekata, vođenje evidencije poslovnih prostora.
V. PODRUČNI UREDI ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE
Članak 71.
Područni ured izrađuje nacrte prethodnih mišljenja i suglasnosti Državne uprave na procjene ugroženosti i planove zaštite i spašavanja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Područni ured osigurava učinkovito izvršavanje poslova i zadaća Državne uprave za područje županija, posebno stručnih poslova civilne zaštite, vatrogastva, djelovanja centara 112 i sustava uzbunjivanja i obavješćivanja, obavljanje upravnih, stručnih i plansko-operativnih poslova i osiguravanje jedinstvenog postupanja i provođenje propisanih aktivnosti i mjera zaštite i spašavanja na području županija, provođenje pripreme, planiranja, sudjelovanja u operativnom djelovanju svih organiziranih snaga zaštite i spašavanja na području županije, prikupljanje i obradu podataka potrebnih za izradu procjena i planova zaštite i spašavanja na razini županije, organiziranje i osiguravanje svakodnevnih operativnih poslova, davanje stručne pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Područni ured obavlja poslove uredskog poslovanja, izvršava sve administrativne poslove, poslove prijma i otpreme službene pošte, vodi interne knjige dolazne i odlazne pošte, skrbi o planiranju i predlaže nabavu MTS-a, pokreće zahtjeve za održavanje poslovnih prostorija, zaprima i koordinira naplatu osnovnih računa tekućeg poslovanja područnog ureda.
Radom Područnog ureda upravlja pročelnik.
U Državnoj upravi, kao unutarnje ustrojstvene jedinice izvan sjedišta, ustrojavaju se:
9. Područni ured za zaštitu i spašavanje Bjelovar sa sjedištem u Bjelovaru s:
9.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
9.2. Županijskim centrom 112;
10. Područni ured za zaštitu i spašavanje Čakovec sa sjedištem u Čakovcu s:
10.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
10.2. Županijskim centrom 112;
11. Područni ured za zaštitu i spašavanje Dubrovnik sa sjedištem u Dubrovniku s:
11.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
11.2. Županijskim centrom 112
11.3. Državnom intervencijskom postrojbom;
12. Područni ured za zaštitu i spašavanje Gospić sa sjedištem u Gospiću s:
12.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
12.2. Županijskim centrom 112;
13. Područni ured za zaštitu i spašavanje Karlovac sa sjedištem u Karlovcu s:
13.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
13.2. Županijskim centrom 112;
14. Područni ured za zaštitu i spašavanje Koprivnica sa sjedištem u Koprivnici s:
14.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
14.2. Županijskim centrom 112;
15. Područni ured za zaštitu i spašavanje Krapina sa sjedištem u Krapini s:
15.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
15.2. Županijskim centrom 112;
16. Područni ured za zaštitu i spašavanje Osijek sa sjedištem u Osijeku s:
16.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
16.2. Odjelom za zaštitu i spašavanje
16.3. Županijskim centrom 112;
17. Područni ured za zaštitu i spašavanje Pazin sa sjedištem u Pazinu s:
17.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
17.2. Županijskim centrom 112;
18. Područni ured za zaštitu i spašavanje Požega sa sjedištem u Požegi s:
18.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
18.2. Županijskim centrom 112;
19. Područni ured za zaštitu i spašavanje Rijeka sa sjedištem u Rijeci s:
19.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
19.2. Odjelom za zaštitu i spašavanje
19.3. Županijskim centrom 112;
20. Područni ured za zaštitu i spašavanje Sisak sa sjedištem u Sisku s:
20.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
20.2. Županijskim centrom 112;
21. Područni ured za zaštitu i spašavanje Slavonski Brod sa sjedištem u Slavonskom Brodu s:
21.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
21.2. Županijskim centrom 112;
22. Područni ured za zaštitu i spašavanje Split sa sjedištem u Splitu s:
22.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
22.2. Odjel za zaštitu i spašavanje
22.3. Županijskim centrom 112
22.4. Državnom intervencijskom postrojbom;
23. Područni ured za zaštitu i spašavanje Šibenik sa sjedištem u Šibeniku s:
23.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
23.2. Županijskim centrom 112
23.3. Državnom intervencijskom postrojbom;
24. Područni ured za zaštitu i spašavanje Varaždin sa sjedištem u Varaždinu s:
24.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
24.2. Županijskim centrom 112;
25. Područni ured za zaštitu i spašavanje Virovitica sa sjedištem u Virovitici s:
25.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
25.2. Županijskim centrom 112;
26. Područni ured za zaštitu i spašavanje Vukovar sa sjedištem u Vukovaru s:
26.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
26.2. Županijskim centrom 112;
27. Područni ured za zaštitu i spašavanje Zadar sa sjedištem u Zadru s:
27.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
27.2. Županijskim centrom 112
27.3. Državnom intervencijskom postrojbom;
28. Područni ured za zaštitu i spašavanje Zagreb sa sjedištem u Zagrebu s:
28.1. Odjelom za preventivu, planiranje i nadzor
28.2. Odjelom za zaštitu i spašavanje
28.3. Županijskim centrom 112.
ODJEL ZA PREVENTIVU, PLANIRANJE I NADZOR
Članak 72.
Odjel za preventivu, planiranje i nadzor ustrojava se u svim Područnim uredima za zaštitu i spašavanje i obavlja stručne poslove vezane uz popunu, pozivanje, planiranje opremanje i osposobljavanje, mobilizaciju civilne zaštite i druge operativne poslove vezane uz ustrojavanje, pripravnost i djelovanje tijela za vođenje postrojbi i drugih operativnih snaga zaštite i spašavanja, provodi druge mjere vezane uz spremnost za reagiranje na katastrofe i velike nesreće.
Odjel pruža pomoć operativnim snagama zaštite i spašavanja županije, gradova i općina, kao i pravnih osoba koje se uključuju u sustav zaštite i spašavanja sukladno županijskom, odnosno gradskim i općinskim planovima zaštite i spašavanja i drugim sudionicima u aktivnostima zaštite i spašavanja za vrijeme katastrofe ili velike nesreće koja je zahvatila područje unutar samo jedne županije, a u slučaju potrebe zapovjedniku civilne zaštite Republike Hrvatske ili glavnom vatrogasnom zapovjedniku Republike Hrvatske dostavlja zahtjev za uključivanje u aktivnosti zaštite i spašavanja postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske i pripadnika redarstvenih snaga te ih izvješćuje o provedenim mjerama i aktivnostima.
Odjel izrađuje nacrt prethodnih mišljenja na procjene ugroženosti; sudjeluje u izradi i daje mišljenje na normativne akte u području svoje nadležnosti; obavlja inspekcijski nadzor provedbe Zakona o zaštiti i spašavanju te inspekcijski nadzor u području vatrogastva i predlaže mjere za otklanjanje uočenih nedostataka, vodi upravni postupak u prvom stupnju, surađuje s ostalim inspekcijskim službama tijela državne uprave; sudjeluje u provedbi međunarodnih aktivnosti u području zaštite i spašavanja; sudjeluje u provedbi obuke i osposobljavanja u sustavu zaštite i spašavanja; provodi sve postupke u rješavanju o pravima pripadnika civilne zaštite; usklađuje planove postupanja snaga zaštite i spašavanja i prati izvršenje u slučajevima proglašenja katastrofe, pruža stručnu pomoć tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave u vezi s njihovim obvezama iz područja zaštite i spašavanja; daje mišljenja na prostorne planove u svezi s potrebom izgradnje skloništa i provodi nadzor nad održavanjem i korištenjem skloništa, surađuje s tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave u svezi s njihovim obvezama glede zaštite i spašavanja, neposredno surađuje s pravnim osobama, vezano uz zakonske obveze pravnih osoba.
ODJEL ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE
Članak 73.
U Područnim uredima za zaštitu i spašavanje Osijek, Rijeka, Split i Zagreb ustrojava se Odjel za zaštitu i spašavanje koji obavlja stručne poslove vezane za opremanje i modernizaciju tehnike i opreme, vodi skladište opreme za potrebe opremanja ljudstva i intervencija; obavlja praktično uvođenje u operativnu uporabu MTS, novih tehnologija, metoda i postupaka; provodi distribuciju materijalno-tehničkih sredstava; nadzire vođenje skladišta potrebne tehnike, opreme i sredstava i skrbi o njihovoj ispravnosti; vodi brigu o stanju tehnike, opreme i sredstava; pokreće postupak za otklanjanje kvarova; ustrojava potrebnu tehničku dokumentaciju, obavlja osposobljavanje sa specifičnom opremom; izrađuju planove, izvješća, stručne elaborate i analize iz područja svog rada.
Odjel sudjeluje u osposobljavanju operativnih snaga, neposredno operativno djeluje i sudjeluje u raznim vrstama intervencija zaštite i spašavanja (spašavanju ljudi i imovine, pružanju tehničke pomoći, djelovanju nakon potresa, prije i nakon nastanka poplava, akcidentima s opasnim tvarima i u nesrećama izazvanim tehničko – tehnološkim i prirodnim događajima, u elementarnim nepogodama i drugim nesrećama); sudjeluje kao pomoć u akcijama na području drugih zemalja temeljem zakonskih ovlasti i sklopljenih sporazuma; provodi nastavne planove i programe osposobljavanja dopunskih pripadnika kojima se popunjava državna operativna postrojba te kontinuirano provodi njihovo osposobljavanje; provodi simulacije, prezentacije, vježbe i osposobljavanje s ljudstvom i opremom, obavlja prihvat i raspored, upravljanje i zapovijedanje te otpust dopunskih snaga; sudjeluje u planiranju, organizaciji i provedbi vježbi državnog i međunarodnog značaja; obavlja osposobljavanje sa specifičnom opremom; izrađuju planove, izvješća, stručne elaborate i analize iz područja svog rada.
ŽUPANIJSKI CENTAR 112
Članak 74.
Županijski centar 112 kao operativno-komunikacijska dežurna služba, tijekom 24 sata na dan, osigurava komunikacijsku koordinaciju rada i djelovanja uvezanih elemenata sustava zaštite i spašavanja na području županije s uredima državne uprave u županijama i upravnim tijelima jedinica područne (regionalne) samouprave, institucijama, spasilačkim i hitnim službama te centrima 112 susjednih županija; obavlja operativno organiziranje rada sustava obavješćivanja i uzbunjivanje 112 na razinama županije; provodi prijem i prenošenje svih odluka, naloga, zapovijedi i izvješća o provođenju mobilizacije i mjera pripravnosti elemenata zaštite i spašavanja kao i izvršavanja drugih mjera na području županije; operativno provodi otkrivanje i praćenje svih vrsta opasnosti i praćenje posljedica tih opasnosti; provodi prijem informacija o događajima i zahtjevima za pomoć na jedinstven broj 112 i vrši evidenciju zaprimljenih informacija; usmjerava i prosljeđuje informacije o događajima i zahtjeve za pomoć nadležnim žurnim službama te prati njihovo međusobno djelovanje tijekom akcija spašavanja; izrađuje provedbeni naputak za provedbu standardnih operativnih postupaka na razini županijskog centra 112; izrađuje naputak djelovanja centra 112 i pričuvnih motrilačkih postrojbi i pričuvnih postrojbi za uzbunjivanje; provodi aktiviranje pričuvnih postrojbi za motrenje i uzbunjivanje; osigurava djelovanje sustava javnog uzbunjivanja građana na području županije i prema procjeni obavlja uzbunjivanje i obavješćivanje građana, pravnih osoba, tijela državne uprave, organiziranih snaga zaštite i spašavanja i drugih spasilačkih službi na području županije o otkrivenim opasnostima i njihovim posljedicama; obavlja prikupljanje, obradu i analizu svih informacija i podataka o opasnostima, objedinjuje ih i izrađuje redovna i izvanredna izvješća te ih dostavlja korisnicima; prikuplja hidrološke, meteorološke, seizmološke, radiološke, epidemiološke podatke i druge podatke o onečišćenju okoliša od mjerodavnih službi i tijela te prati stanje i promjene tih podataka; obavlja posredovanje i komutaciju svih vrsta veza za potrebe hitnih spasilačkih službi, tijela državne uprave i lokalne samouprave županije; vodi i ažurira propisane baze podataka o spasilačkim službama, potencijalnim izvorima opasnosti, opasnim tvarima i sl. za područje županije; vodi i ažurira jedinstvenu bazu podataka o svim događajima u županiji, poduzetim mjerama i posljedicama; koordinira provođenje logističkog osiguranja centra 112; koordinira organizaciju svih vrsta veza za prikupljanje i razmjenu podataka i informacija centra 112; osigurava ispravnu uporabu komunikacijsko-informacijske opreme; kontrolira ispravnost komunikacijsko-informacijske opreme; obavlja održavanje komunikacijsko-informacijske opreme u na korisničkoj razini za potrebe centra 112 i sustava uzbunjivanja; izrađuje i vodi propisane operativno-radne dokumente centra 112.; obavlja i druge poslove po nalogu nadležnog pomoćnika ravnatelja i pročelnika područnog ureda.
Županijski centar 112 ustrojava se na razini odjela, a njime upravlja načelnik.
DRŽAVNA INTERVENCIJSKA POSTROJBA
Članak 75.
Državna intervencijska postrojba (u daljnjem tekstu: DIP) sudjeluje u raznim vrstama intervencija zaštite i spašavanja, posebno onih složenijih, većih i zahtjevnijih razmjera te sudjeluje kao pomoć u akcijama na području drugih zemalja po nalogu glavnoga vatrogasnog zapovjednika, a temeljem zakonskih ovlasti i odgovornosti; u suradnji s Učilištem vatrogastva i zaštite i spašavanja priprema nastavne planove i programe obučavanja pripadnika vatrogasnih postrojbi kojima se popunjava državna intervencijska postrojba i kontinuirano provodi njihovo osposobljavanje; sudjeluje u planiranju, pripremi i provedbi vježbi državnog i međunarodnog značaja; priprema se za naročite intervencije zaštite i spašavanja; obavlja i druge poslove po nalogu nadležnog rukovoditelja.
Na čelu DIP-a je zapovjednik intervencijske postrojbe – načelnik.
DIP djeluje na području županije, uz prethodnu suglasnost glavnoga vatrogasnog zapovjednika, za potrebe vatrogasne djelatnosti primarno na zahtjev nadležnoga županijskoga vatrogasnog zapovjednika, odnosno u slučaju drugih većih nesreća na zahtjev pročelnika ureda. Na području cijele Republike Hrvatske postrojba djeluje po nalogu glavnoga vatrogasnog zapovjednika.
VI. UPRAVLJANJE UNUTARNJIM USTROJSTVENIM JEDINICAMA
Članak 76.
Ravnatelj predstavlja Državnu upravu i upravlja njenim radom.
Zamjenik ravnatelja zamjenjuje ravnatelja u slučaju odsutnosti ili spriječenosti ravnatelja te obavlja i sve druge poslove koje mu povjeri ravnatelj.
Radom službi upravlja pomoćnik ravnatelja.
Članak 77.
Na čelu Kabineta ravnatelja je tajnik Kabineta.
Na čelu Područnih ureda za zaštitu i spašavanje su pročelnici, a na čelu odjela su načelnici.
Na čelu odsjeka su voditelji odsjeka, na čelu pododsjeka su voditelji pododsjeka, a na čelu intervencijskih jedinica su voditelji.
Članak 78.
Savjetodavno tijelo ravnatelja je Stručni kolegij.
Članovi Stručnog kolegija su: ravnatelj, zamjenik ravnatelja, tajnik Kabineta ravnatelja i pomoćnici ravnatelja.
Pored članova iz st. 2. ovog članka, članovi šireg sastava Stručnog kolegija su pročelnici područnih ureda.
Ostali službenici Državne uprave pozivaju se na sjednice po potrebi.
Članak 79.
Za raspravljanje pojedinih pitanja i za utvrđivanje nacrta propisa, te davanje mišljenja i prijedloga iz djelokruga rada Državne uprave ravnatelj može osnovati stručne savjete odnosno radne skupine.
Članovi stručnih savjeta, odnosno radnih grupa izvan Državne uprave, imenuju se uz prethodno pribavljenu suglasnost čelnika odgovarajućeg tijela ili druge organizacije u kojoj su zaposleni.
Članak 80.
Stalno stručno-operativno tijelo Državne uprave je Koordinacija.
Članovi Koordinacije su zamjenik ravnatelja, kao predsjednik i pomoćnici ravnatelja nadležni za Službu za civilnu zaštitu, Službu za vatrogastvo i Službu za sustav 112.
Koordinacija usklađuje izradu planskih dokumenata, provedbu inspekcijskog nadzora, stručnog nadzora, razmatra potrebe za podizanjem stupnja pripravnosti operativnih snaga zaštite i spašavanja, predlaže ravnatelju Državne uprave aktiviranje pojedinih sastavnica zaštite i spašavanja i njihovo uključivanje u aktivnosti na terenu te neposredno upravlja aktivnostima zaštite i spašavanja svih sudionika u slučaju katastrofe ili veće nesreće.
U slučaju katastrofe ili veće nesreće u rad Koordinacije uključuju se zamjenik zapovjednika civilne zaštite Republike Hrvatske i zamjenik glavnog vatrogasnog zapovjednika Republike Hrvatske, zamjenik glavnog nadzornika sustava 112, kao i pročelnici područnih ureda te načelnici Odjela za zaštitu i spašavanje na čijem se području katastrofa ili veća nesreća dogodila.
Članak 81.
Povjerenstvo za žalbe Državne uprave rješava u drugom stupnju žalbe na prvostupanjska rješenja koja donose inspektori i službenici Državne uprave s posebnim ovlastima i odgovornostima.
Članove povjerenstva iz stavka 1. ovog članka imenuje ravnatelj na vrijeme od dvije godine, a povjerenstvo se sastoji od predsjednika iz Odjela za normativne i upravno-pravne poslove i četiri člana iz Odjela za normativne i upravno-pravne poslove, Službe za civilnu zaštitu i Službe za vatrogastvo.
VII. OKVIRNI BROJ SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA DRŽAVNE UPRAVE
Članak 82.
Poslove i zadatke iz djelokruga Državne uprave, ovisno o vrsti, složenosti, stručnoj spremi i drugim uvjetima, obavljaju državni službenici i namještenici, raspoređeni na radna mjesta, u skladu s propisima.
Okvirni broj državnih službenika i namještenika, potrebnih za obavljanje poslova iz djelokruga Državne uprave, prikazan je u tablici, koja je sastavni dio ove Uredbe, a koja se ne objavljuje u Narodnim novinama.
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 83.
Pitanja od značenja za rad Državne uprave koja nisu uređena zakonom, drugim propisima i ovom Uredbom, uredit će se Pravilnikom o unutarnjem redu Državne uprave.
Pravilnikom iz stavka 1. ovoga članka utvrdit će se radna mjesta za državne službenike i namještenike, s naznakom njihovih osnovnih poslova i zadaća, stručnih uvjeta potrebnih za njihovo obavljanje, njihove ovlasti i odgovornosti te druga pitanja od značenja za rad Državne uprave.
Nakon stupanja na snagu ove Uredbe, ravnatelj će u roku 60 dana, donijeti Pravilnik o unutarnjem redu Državne uprave, uz prethodnu suglasnost Središnjeg državnog ureda za upravu.
Članak 84.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o unutarnjem ustrojstvu Državne uprave za zaštitu i spašavanje (»Narodne novine«, broj 20/2005).
Članak 85.
Ova Uredba stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 023-03/08-01/30
Urbroj: 5030106-08-1
Zagreb, 10. srpnja 2008.

Predsjednik
dr. sc. Ivo Sanader, v. r.