Naputak o načinu provođenja mjera kontrole zdravlja životinja propisanih Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2009. godini

NN 2/2009 (3.1.2009.), Naputak o načinu provođenja mjera kontrole zdravlja životinja propisanih Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2009. godini

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, RIBARSTVA I RURALNOG RAZVOJA

48

Na temelju članka 12. stavka 1. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, br. 41/07) ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi

NAPUTAK

O NAČINU PROVOĐENJA MJERA KONTROLE ZDRAVLJA ŽIVOTINJA PROPISANIH NAREDBOM O MJERAMA ZAŠTITE ŽIVOTINJA OD ZARAZNIH I NAMETNIČKIH BOLESTI I NJIHOVOM FINANCIRANJU U 2009. GODINI

Članak 1.

Ovim se Naputkom propisuje način provođenja mjera kontrole zdravlja životinja propisanih Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2009. godini (»Narodne novine«, br. 151/08) (u daljnjem tekstu: Naredba).

Članak 2.

Način provođenja propisanih mjera kontrole zdravlja životinja iz članka 1. ovoga Naputka određen je u Dodacima I. i II. ovoga Naputka koji su njegov sastavni dio.

Članak 3.

Ovaj Naputak stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/08-01/43

Urbroj: 525-06-08-1

Zagreb, 23. prosinca 2008.

Ministar
mr. sc. Božidar Pankretić, v. r.

DODATAK I.

1. ARTERITIS KONJA

Uzorkovanje konja radi pretraživanja na arteritis konja propisano je Dijelom III. točkom 1. Naredbe.

U skladu s odredbama propisanim u Dijelu III. točki 1. stavku 1. Naredbe životinja se smatra pozitivnom na arteritis konja ukoliko se laboratorijskom pretragom utvrdi titar neutralizacijskih protutijela ≥ 1:4.

2. BEDRENICA

U skladu s odredbom Dijela II. točke 1. stavka 3. Naredbe, Uprava za veterinarstvo (u daljnjem tekstu: Uprave) određuje bedrenične distrikte. Sukladno propisanom bedrenični distrikti navedeni su u Dodatku II. ovoga Naputka.

3. BJESNOĆA

3.1. Cijepljenje pasa protiv bjesnoće

1. Cijepljenje pasa mora se provoditi u skladu s odredbom Dijela II. točke 2. stavka 1. Naredbe, a provode ga:

– Ovlaštene veterinarske organizacije,

– Veterinarske prakse, veterinarske organizacije i veterinarske službe koje posjeduju rješenje Uprave o dodjeli pojedinih poslova javnih ovlasti – cijepljenje pasa protiv bjesnoće.

2. Cijepljenje obavlja doktor veterinarske medicine (u daljnjem tekstu: veterinar). Prije cijepljenja mora se provesti opći klinički pregled psa. Cijepljenje pasa protiv bjesnoće provodi se u ambulantama te kućnim posjetima, u skladu s rješenjem o udovoljavanju propisanim uvjetima, dodijeljenim ovlastima i Zakonom o veterinarstvu.

3. Zabranjeno je cijepljenje pasa na improviziranim punktovima.

4. Ovlaštene veterinarske organizacije mogu cijepiti pse u skladu s dodijeljenim ovlastima i Pravilnikom o uvjetima pod kojima posjednici životinja imaju pravo odabrati ovlaštenu veterinarsku organizaciju (»Narodne novine«, br. 181/03 i 145/08).

5. Veterinarske prakse i veterinarske organizacije koje posjeduju rješenje Uprave o dodjeli pojedinih poslova javnih ovlasti – cijepljenje pasa protiv bjesnoće mogu cijepiti samo one pse koji su kod njih upisani u evidenciju o cijepljenju pasa protiv bjesnoće i pse koji se prvi puta cijepe protiv bjesnoće.Ukoliko vlasnik želi cijepiti psa u ambulanti veterinarske prakse ili u veterinarskoj organizaciji u kojoj pas nije upisan u propisani upisnik, dužan je prije cijepljenja donijeti potvrdu o odjavi psa iz upisnika veterinarske organizacije / prakse u kojoj je prethodno vođen. Nije dozvoljeno cijepljenje psa koji se vodi u evidenciji druge veterinarske organizacije/prakse, bez potvrde o odjavi psa iz evidencije (u skladu s procedurom objavljenom na web-stranici http://vcp.mps.hr). Prije cijepljenja potrebno je očitati mikročip. U skladu s Dijelom II. točkom 2. stavkom 5. Naredbe prilikom cijepljenja pasa protiv bjesnoće svi psi moraju biti označeni mikročipom na način propisan Pravilnikom o označavanju pasa »Narodne novine«, br. 162/03, 114/04 i 26/05).

6. Prilikom cijepljenja pasa koji su već označeni mikročipom, te onih koji se označavaju mikročipom, vlasniku mora biti izdana Putovnica za kućne ljubimce, koja je uključena u cijenu cijepljenja pasa.

7. Psi, mačke i pitome vretice koji se u pratnji vlasnika stavljaju u međunarodni promet, moraju imati Putovnicu za kućne ljubimce koju izdaju veterinarske organizacije i ambulante veterinarske prakse kod kojih se kućni ljubimac nalazi u evidenciji te biti mikročipirani.

8. Ovlaštene veterinarske organizacije i ambulante veterinarske prakse koje obavljaju cijepljenje pasa protiv bjesnoće, dužne su do 10. u tekućem mjesecu za prethodni mjesec upisati podatke o cijepljenim psima u Upisnik pasa.

3.2. Postupak sa životinjom koja je ugrizla čovjeka

Pregled životinje koja je ugrizla čovjeka obavlja veterinar u ovlaštenim veterinarskim organizacijama i ambulantama privatne prakse te o rezultatu pretrage izvještava nadležni veterinarski ured. Budući da je bjesnoća zoonoza, u skladu s člankom 16. stavkom 3. Zakona o veterinarstvu nadležni veterinarski inspektor o potvrđenom slučaju bjesnoće dužan je izvijestiti tijelo državne uprave nadležno za poslove zdravstva.

Životinja koja je ugrizla čovjeka ne smije se usmrtiti niti na bilo koji način otuđiti. Ona mora biti pod veterinarskim nadzorom 10 dana, računajući od dana ugriza, te se u navedenom vremenu mora provesti klinički pregled promatranjem 1., 5. i 10. dana. Prilikom pregleda prvog dana, veterinarska organizacija je dužna podatke o trokratnom pregledu unijeti u Upisnik pasa te prije prvog pregleda uzeti iscrpnu anamnezu koja sadržava sljedeće podatke:

a) točan datum i vrijeme ugriza,

b) uvjete pod kojima je osoba ugrizena (draženje životinje, ženka s mladunčadi, pas čuvar, igra, bez vidljivog povoda na ulici i sl.),

c) podatke o cijepljenju protiv bjesnoće (datum cijepljenja, naziv proizvođača cjepiva, komercijalni naziv i serijski broj cjepiva),

d) podatke o kretanju životinje, posebice o mogućim izravnim kontaktima s divljim životinjama (rane, ugrizi i sl.).

Prvi pregled mora biti proveden što je ranije moguće nakon ugriza, a poželjno već isti dan. Ukoliko pri prvom pregledu životinja ne pokazuje znakove poremećaja središnjeg živčanog sustava (SŽS), može se dopustiti njezino daljnje držanje pod nadzorom vlasnika, bez napuštanja dvorišta. U slučaju promjene ponašanja, vlasnik je dužan životinju odmah dopremiti u veterinarsku organizaciju ili ambulantu privatne prakse kod koje je pas upisan u Upisnik pasa, koja provodi trokratni pregled na bjesnoću. Drugi i treći pregled životinje, koji se provode 5. odnosno 10. dana od dana ugriza, treba provesti na isti način kao i prvi pregled. Ukoliko tijekom tri pregleda životinja nije pokazala znakove bjesnoće, vlasniku životinje se izdaje potvrda o neutvrđivanju znakova bjesnoće.

Pas zaražen bjesnoćom izlučuje virus svojim sekretima i ekskretima 3 do 5 dana prije pojave kliničkih znakova bolesti (inkubacijsko kliconoštvo), stoga, ako se tijekom trokratnog pregleda u trajanju od deset dana (dvostruka granica sigurnosti inkubacijskog kliconoštva) kod životinje ne utvrde klinički znakovi bjesnoće, smatra se da prilikom ugriza nije bilo virusa u slini, te nije postojala mogućnost zaražavanja ugrizene osobe.

Ukoliko se tijekom trokratnog pregleda u životinje pojave znakovi koji upućuju na bjesnoću, životinju treba usmrtiti pod nadzorom nadležnog veterinarskog inspektora, propisno upakirati i dostaviti na dijagnostičku pretragu najbližem Veterinarskom zavodu ili u Hrvatski veterinarski institut u Zagrebu.

U slučaju postavljanja sumnje i/ili potvrđenog slučaja bjesnoće životinja moraju se poduzeti mjere propisane Pravilnikom o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje bjesnoće kod životinja (»Narodne novine«, br. 32/00).

4. BRUCELOZA GOVEDA (B. abortus), SVINJA (B. suis), OVACA I KOZA (B. melitensis i B. ovis) i ENZOOTSKA LEUKOZA GOVEDA (ELG)

4.1. Pretraživanje na brucelozu goveda (B. abortus), svinja (B. suis), ovaca i koza (B. melitensis i B. ovis)

Uzorkovanje krvi radi pretraživanja na brucelozu goveda, svinja, ovaca i koza (u daljnjem tekstu bruceloza) propisano je odredbama Dijela III. točke 2. Naredbe.

4.2. Pretraživanje na ELG

4.2.1. Pretraživanje uzoraka krvi

Pretraživanje uzoraka krvi goveda na ELG propisano je odredbama Dijela III. točke 6. Naredbe.

4.2.2. Uzimanje uzoraka mlijeka za pretragu na ELG

Pretraživanje mlijeka goveda na ELG propisano je odredbama Dijela III. točke 6. Naredbe.

Za pretragu na enzootsku leukozu goveda ovlaštenom laboratoriju potrebno je dostaviti jedan ili više skupnih uzoraka mlijeka uzetih u staji.

a) Način određivanja skupnog uzorka:

Skupni uzorak mlijeka čini uzorak mlijeka od najviše 20 krava, što znači da je u uzgojima do 20 krava potrebno uzeti jedan skupni uzorak mlijeka (npr. iz uzgoja sa 47 krava treba uzeti 3 skupna uzorka mlijeka).

b) Način priprave skupnog uzorka mlijeka:

– za jedan skupni uzorak mlijeka potrebno je od svakog grla uzeti 5 do 10 ml mlijeka;

– prikupljenu količinu mlijeka izmiješati u jedan zajednički uzorak, te od toga odvojiti u epruvetu 2,5 ml mlijeka;

– u slučaju da na farmi do 50 krava postoji laktofriz u koji se sakuplja mlijeko, jedan skupni uzorak može biti uzet iz tog laktofriza, a ako je u uzgoju više od 50 grla tada se na uzorak od 2,5 ml mlijeka dodaje još 3 ml iz istog skupnog uzorka;

– za slanje uzoraka mlijeka mogu se koristiti epruvete koje se koriste za slanje krvi, a sam postupak slanja je isti kao slanje epruveta s krvi;

– u mlijeko ne smiju biti dodane nikakve tvari (npr. u smislu poboljšanja održivosti mlijeka);

– u slučaju dobivanja pozitivnog nalaza u skupnom uzorku mlijeka na enzootsku leukozu, od svih krava od kojih je uzet skupni uzorak moraju se uzeti pojedinačni uzorci te isti moraju biti dostavljeni u ovlašteni laboratorij.

c) Način evidentiranja i označavanja epruveta:

– svaku epruvetu potrebno je označiti rednim brojem skupnog uzorka u uzgoju;

– prilikom dostave na pretragu, uzorke mlijeka mora pratiti propisani Obrazac za slanje skupnih uzoraka mlijeka radi pretrage na enzootsku leukozu goveda iz točke 4.5. ovoga Dodatka. Jedan primjerak navedenog obrasca potrebno je čuvati u ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.

4.3. Dostava uzoraka za pretraživanje na brucelozu i ELG

4.3.1. Dostava uzoraka krvi

Krv za serološko pretraživanje na brucelozu i enzootsku leukozu goveda dostavlja se Hrvatskom veterinarskom institutu u Zagrebu i veterinarskim zavodima: Split, Rijeka, Križevci i Vinkovci.

Epruvete za uzorkovanje krvi ovlaštene veterinarske organizacije nabavljaju od dijagnostičkih laboratorija Hrvatskog veterinarskog instituta i veterinarskih zavoda.

4.3.2. Dostava uzoraka mlijeka

Uzorci mlijeka radi pretrage na enzootsku leukozu dostavljaju se Hrvatskom veterinarskom institutu u Zagrebu.

4.4. Postupak u slučaju pojave bruceloze i ELG

U slučaju sumnje i/ili potvrđenog slučaja bruceloze poduzimaju se mjere propisane Pravilnikom o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje bruceloze goveda (»Narodne novine«, br. 25/06), Pravilnikom o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje bruceloze (B. melitensis) i uvjetima za određivanje zdravstvenog statusa stada ovaca i koza u odnosu na brucelozu (B. melitensis) (»Narodne novine«, br. 146/04), Pravilnikom o mjerama za suzbijanje infekcije Brucellom ovis (»Narodne novine«, br. 30/05) te Pravilnikom o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje bruceloze svinja uzrokovane Brucellom suis (»Narodne novine«, br. 26/06). U slučaju sumnje i/ili potvrđenog slučaja ELG poduzimaju se mjere propisane Pravilnikom o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje enzootske leukoze goveda (»Narodne novine«, br. 30/06).

4.5. Obrazac za slanje skupnih uzoraka mlijeka radi pretrage na enzootsku leukozu goveda

Obrazac za slanje skupnih uzoraka mlijeka radi pretrage na enzootsku leukozu goveda

Županija

Ispunjava Hrvatski veterinarski institut

Ispostava vet. inspekcije

Prijemni broj:

Ovlaštena vet. organizacija

Datum prijema:

Redni br. gospodarstva

Ime, prezime i adresa
posjednika

Datum uzorkovanja

Redni br. skupnog uzorka

Ukupni broj muznih krava na gospodarstvu

U __________________, Potpis ovlaštenog veterinara:

Datum: _____________ _____________________

5. GENITALNA KAMPILOBAKTERIOZA

Pretraživanje uzoraka na genitalnu kampilobakteriozu propisano je odredbama Dijela III. točke 7. Naredbe

5.1. Uzimanje uzoraka

Budući uzročnik genitalne kampilobakterioze Campylobacter fetus subsp. veneralis ne može preživjeti na običnom brisu, uzorkovanje kojim će uzročnik ostati aktivan do laboratorijskog pretraživanja treba provoditi na odgovarajući način.

Uzorci ispirka prepucija i vagine uzimaju se pomoću sterilnog fosfatnog pufera pH 7,2. Sterilni fosfatni pufer može se nabaviti u Hrvatskom veterinarskom institutu. Ukoliko se uzeti uzorak ne može dostaviti u Hrvatski veterinarski institut unutar 5 sati od uzimanja, 1 ml uzorka uzetog fosfatnim puferom potrebno je nacijepiti na transportnu podlogu po Landeru, koja se također može nabaviti u Hrvatskom veterinarskom institutu.

Uzorke za pretragu na genitalnu kampilobakteriozu treba uzeti na sljedeći način:

5.1.1. Bikovi

a) Ispirak prepucija: 20 – 30 ml sterilnog fosfatnog pufera se ubrizga u prepucijsku vrećicu. Potom se prepucij intenzivno masira 15-20 sekundi i nakon toga se tekućina iz prepucijske vrećice odlije u sterilnu bočicu. Uzeti uzorak mora se, ohlađen na temperaturi od 4° do 8°C, u roku od najviše 5 sati dostaviti u dijagnostički laboratorij. Ako uzorak nije moguće dostaviti u laboratorij u navedenom roku, uzima se 1 ml uzorka uzetog fosfatnim puferom i on se precijepi u transportnu podlogu po Landeru.

b) Smegma: može se uzorkovati iz umjetne vagine tako da se umjetna vagina ispere s 20-30 ml fosfatnog pufera pH 7.2. Uzeti uzorak se mora ohladiti na temperaturu od 4° do 8°C, te u takvom stanju u roku do najviše 5 sati mora biti dostavljen u dijagnostički laboratorij. Ukoliko uzorak nije moguće dostaviti u navedenom roku, uzima se 1 ml ispirka i on se nacijepi na transportnu podlogu po Landeru.

c) Sjeme: uzima se u sterilnu epruvetu, te što je prije moguće uzorak treba dostaviti u dijagnostički laboratorij. Sjeme može biti odmah nacijepljeno na transportnu podlogu po Landeru.

5.1.2. Krave

Uzorkuje se ispirak rodnice. Nakon čišćenja i dezinfekcije područja vulve, u vaginu se aplicira 20-30 ml fosfatnog pufera pomoću brizgalice i sterilnog katetera. Fosfatni pufer se 4-5 puta aplicira u vaginalnu šupljinu i usiše nazad u brizgalicu prije uzorkovanja u sterilnu posudu. Vaginalna sluz se može staviti u fosfatni pufer (ako će biti dostavljena u laboratorij unutar 5 h) ili izravno u transportnu podlogu.

U vrijeme uzimanja sluzi, krava ne smije biti u estrusu niti imati krvavi sadržaj u rodnici.

5.1.3. Pobačeni fetus i posteljica

Uzorci za dijagnostiku kod pobačaja su: posteljica, sadržaj želuca, jetra i slezena fetusa. Uzorci se uzimaju u aseptičnim uvjetima, te ohlađeni na 4°- 8°C moraju što je moguće prije biti dostavljeni u dijagnostički laboratorij.

6. GOVEĐA SPONGIFORMNA ENCEFALOPATIJA (GSE)

Pretraživanje goveda na goveđu spongiformnu encefalopatiju propisano je odredbama Dijela III. točke 8. Naredbe.

Posebna važnost pridaje se obveznom pretraživanju svih uginulih goveda starijih od 24 mjeseca u skladu s točkom 8. podtočkom 2. alinejom prvom Naredbe.

6.1. Sumnja na GSE

Pojam »Životinja za koju se sumnja da je zaražena s TSE« i mjere u koje se provode u slučaju sumnje na TSE propisani su Pravilnikom za sprječavanje pojave, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (»Narodne novine«, br. 39/07 i 42/07).

Goveda sumnjiva na goveđu spongiformnu encefalopatiju zabranjeno je eutanazirati ili klati, a o sumnji na bolest u najkraćem roku potrebno je izvijestiti nadležnu veterinarsku inspekciju, Upravu za veterinarstvo i Laboratorij za praćenje i dijagnostiku spongiformnih encefalopatija Hrvatskog veterinarskog instituta u Zagrebu u skladu sa odredbama Pravilnika o načinu i postupku prijave sumnje na zaraznu bolest životinja, prijavi i odjavi zarazne bolesti životinja te obliku i sadržaju propisanih obrazaca (»Narodne novine«, br. 179/04).

6.2. Razudba

Razudbu goveda kod kojeg je postavljena sumnja na goveđu spongiformnu encefalopatiju mogu obavljati isključivo stručnjaci Laboratorija za patologiju preživača i animalne spongiformne encefalopatije Hrvatskog veterinarskog instituta u Zagrebu.

7. GREBEŽ OVACA (Scrapie)

Pretraživanje ovaca i koza na grebež ovaca propisano je odredbama Dijela III. točke 9. Naredbe.

Za pretragu na grebež ovaca potrebno je poslati cijelu lešinu. Pretrage obavlja Hrvatski veterinarski institut u Zagrebu.

8. KLAMIDIOZA PTICA

Kontrola klamidioze provodi se u skladu s odredbama Dijela III. točke 12. Naredbe.

Mjere za sprječavanje i iskorjenjivanje klamidioze odnose se na sve ukrasne i sobne ptice te golubove namijenjene rasplodu, prodaji ili izložbama.

Jata ptica iz kojih se ptice stavljaju u promet moraju biti slobodna od klamidioze, a što mora biti dokazano pretragom najmanje 10% jedinki. Pretraga se obvezno mora obaviti dva puta godišnje. Sve ptice koje se uvode u jato, te jata sumnjiva na klamidiozu moraju se pretražiti na istu.

Mjere koje se moraju provoditi u slučaju sumnje i /ili potvrđenog slučaja klamidioze propisane su Naputkom o mjerama za sprječavanje i iskorjenjivanje klamidioze ptica (Klasa: 322-02/08-01/73, Ur.broj: 525-06-08-1 od 16. prosinca 2008.).

9. KLASIČNA SVINJSKA KUGA

Radi pretrage na prisutnost virusa klasične svinjske kuge u skladu s Programom kontrole i nadzora klasične svinjske kuge u Republici Hrvatskoj određeno je uzimanje uzoraka domaćih i divljih svinja.

Veterinari su dužni pri svakom obilasku farme, objekta ili mjesta gdje se drže svinje provoditi stroge biosigurnosne mjere u cilju sprječavanja unošenja i širenja virusa klasične svinjske kuge, i to:

– poštivanje načela asepse i antisepse,

– dezinfekcija zaštitne obuće pri ulasku i izlasku s farme,

– pranje ruku pri ulasku i izlasku s farme,

– korištenje zaštitne odjeće i obuće za jednokratnu uporabu pri svakoj posjeti farmi,

– korištenje pokrivala za glavu za jednokratnu uporabu pri svakoj posjeti farme,

– provođenje drugih biosigurnosnih mjera na farmi.

Veterinari su dužni upozoravati posjednike svinja o čimbenicima rizika za unošenje i širenje virusa klasične svinjske kuge na gospodarstvu, a osobito na činjenicu da novo nabavljene svinje drže u odvojenim objektima najmanje 10 dana.

10. KONTROLA ZDRAVLJA VIMENA

Stajske uzorke mlijeka za kontrolu zdravlja vimena potrebno je uzeti prije stavljanja u laktofriz. Stajski uzorak mlijeka predstavlja uzorak mlijeka dobiven od sveukupno pomuzenog mlijeka tijekom redovite mužnje u jednom uzgoju, a može potjecati od mlijeka iz jutarnje ili večernje mužnje. Ukoliko se mlijeko iz jutarnje i večernje mužnje miješa, te predaje jednom dnevno, potrebno je uzeti uzorak od tako pomiješanog mlijeka.

Proizvođačima, kod kojih SLKM utvrdi da je geometrijski prosjek za tromjesečno razdoblje broja somatskih stanica u stajskom uzorku mlijeka veći od 400.000, ovlašteni veterinar će, po pozivu, poduzeti propisane mjere kontrole zdravlja vimena. Ukoliko se u sljedećem tromjesečnom razdoblju kod nekog proizvođača ponovo ustanovi povećan broj somatskih stanica (geometrijski prosjek za tromjesečno razdoblje) u stajskom uzorku mlijeka, ovlašteni veterinar dužan je obavijestiti nadležnog službenog veterinara, odnosno veterinarskog inspektora koji rješenjem zabranjuje isporuku mlijeka takvom proizvođaču. Preslika rješenja dostavlja se i otkupljivaču mlijeka s kojim dotični proizvođač ima ugovor. Rješenje ostaje na snazi sve dok proizvođač ne dokaže (nalazom ovlaštenog laboratorija) da mlijeko ponovo ispunjava propisane kriterije.

10.1. Uzimanje uzoraka sekreta vimena za mikrobiološku pretragu

Uzorke sekreta vimena za mikrobiološku pretragu po mogućnosti treba uzeti neposredno prije redovite mužnje. Za uzimanje uzoraka preporučena je uporaba sterilnih bakterioloških epruveta s poklopcem na zavrtanj i s natrijevim azidom kao konzervansom. Treba izbjegavati krvne epruvete s poklopcem na potisak!

Prilikom samog uzimanja uzorka, prva 2-3 mlaza mlijeka treba izmusti u posebnu posudu, a vrhove sisa treba dezinficirati
70%-tnim alkoholom, započevši s najudaljenijom sisom. Uzorak mlijeka treba uzeti prvo iz najbliže sise, kako bi se spriječilo onečišćenje uzorka.

10.1.1. Preporuka za označavanje epruveta

Redni broj epruvete s dodatkom u dopisu o kravi i četvrtima vimena ili na naljepnici epruvete upisati redni broj krave i četvrti vimena (npr. 1/I, 1/II, 2/I itd.). Treba izbjegavati pisanje imena vlasnika na naljepnici. Ovlašteni veterinar treba voditi evidenciju o uzetim uzorcima, kako bi mogao poduzeti daljnje mjere, odnosno potrebno liječenje sukladno antibiogramu.

Ovlašteni veterinar treba propisno popuniti obrazac iz podtočke 10.4. ove točke »Uputnica za mikrobiološku pretragu sekreta vimena«.

10.1.2. Čuvanje uzorka

Uzorke mlijeka za pretragu treba dostaviti u laboratorij u najkraćem mogućem roku, a do slanja ih treba čuvati u hladnjaku na temperaturi od 4° do 8°C. Uzorci se ne smiju zamrzavati.

10.2. Rezultati pretrage

Odmah nakon završetka mikrobiološke pretrage s antibiogramom, laboratorij je dužan rezultate pretraga dostaviti nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji i nadležnom veterinarskom uredu..

Tijekom liječenja i sve do isteka karence, zabranjeno je stavljanje u promet mlijeka i mliječnih proizvoda od liječenih životinja.

Nakon završetka terapije i isteka karence uspješnost liječenja treba provjeriti mastitis testom. Ukoliko je kontrolni mastitis test pozitivan potrebno je ponoviti mikrobiološku pretragu.

10.3. Narudžba epruveta za uzorkovanje mlijeka

Epruvete za uzimanje uzoraka sekreta vimena, ovlaštene veterinarske organizacije mogu naručiti u Hrvatskom veterinarskom institutu i područnim Veterinarskim zavodima.

10.4. Uputnica za mikrobiološku pretragu sekreta vimena

_____________________________

(Ovlaštena veterinarska organizacija)

_____________________________
(Adresa)

I uzorak

Kontrolni uzorak

______________________________
(Mjesto i datum)

UPUTNICA

Za mikrobiološku pretragu sekreta vimena

Uzorci sekreta vimena uzimaju se kod proizvođača

Ime i prezime___________________________________________

Adresa________________________________________________

Jedinstveni identifikacijski broj gospodarstva (JIBG) _________________________

Jedinstveni laboratorijski broj (JLB)________________

Upućuje se u laboratorij:__________________________________

Podaci o uzorcima:

Br. ušne markice

Četvrt vimena

Oznaka na epruveti

Br. ušne markice

Četvrt vimena

Oznaka na epruveti

_______________________________
(Ovlašteni veterinar)

11. SALMONELOZE PERADI

Uzimanje uzoraka radi pretrage na nazočnost bakterija iz roda Salmonella spp. u jatima peradi provodi se u skladu s odredbama Dijela III. točke 19. Naredbe.

Popis laboratorija ovlaštenih za provedbu dijagnostičkih testiranja propisanih Dijelom III. točkom 19. Naredbe naveden je u Dijelu VII. stavcima 3. i 4. Naredbe.

Mjere koje se provode u slučaju sumnje i/ili potvrđenog slučaja salmoneloze u jatima konzumnih nesilica vrste Gallus gallus propisane su Nacionalnim programom kontrole Salmoneloze u jatima konzumnih nesilica vrste Gallus gallus u Republici Hrvatskoj (Klasa: 322-02/08-01/68, Ur.broj: 525-6-08-1).

Mjere koje se provode u slučaju sumnje i/ili potvrđenog slučaja salmoneloze u rasplodnim jatima peradi vrste Gallus gallus propisane su Nacionalnim programom kontrole salmoneloze u odraslih rasplodnih jata (rasplodna jata u proizvodnji) vrste Gallus gallus u Republici Hrvatskoj (Klasa: 322-01/08-01/69, Ur.broj: 525-6-08-1).

12. SALMONELE U HRANI ZA ŽIVOTINJE

Uzimanje uzoraka hrane za životinje radi pretrage na prisutnost bakterija iz roda Salmonella spp. provodi se u skladu s odredbama Dijela III. točke 20. Naredbe.

Popis laboratorija ovlaštenih za provedbu dijagnostičkih testiranja propisanih Dijelom III. točkom 20. Naredbe naveden je u točki VII. stavku 5. Naredbe.

13. SALMONELLA ABORTUS EQUI

Pretraživanje pastuha i kobila radi utvrđivanja protutijela za S. abortus equi propisano je Dijelom III. točkom 21. stavkom 2. Naredbe.

Ukoliko se pri redovitom vađenju krvi kobilama i pastusima utvrdi pozitivan titar protutijela za S. abortus equi, životinje s pozitivnim titrom treba podvrgnuti liječenju s antibiotikom tijekom najmanje 5 dana, a po završetku liječenja ponovno uzeti krv i dostaviti u laboratorij na pretragu. Prilikom ponovnog slanja krvi na pretragu na Obrascu za dostavu uzoraka na laboratorijsko pretraživanje mora se naglasiti da se šalje uzorak krvi uzet od liječene životinje. Ukoliko nakon provedenog liječenja nije došlo do porasta titra protutijela za S. abortus equi, na laboratorijskom nalazu mora biti napisano mišljenje da se radi o rezidualnim protutijelima i da nije riječ o akutnoj infekciji, te životinja može biti korištena za daljnji rasplod.

14. TUBERKULINIZACIJA GOVEDA I SVINJA

Provođenje obvezne tuberkulinizacije goveda i svinja propisano je odredbama Dijela III. točke 23. Naredbe

U slučaju sumnje i/ili potvrđenog slučaja tuberkuloze goveda moraju se provoditi mjere propisane Pravilnikom o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje tuberkuloze goveda (»Narodne novine«, br. 30/06).

14.1. Uputa za postupak provođenja i prosuđivanja tuberkulinizacije goveda

Obvezna tuberkulinizacija goveda obavlja se intrakutano, primjenom bovinog tuberkulina za monotest. Ako se primjenom bovinog tuberkulina utvrdi sumnjiva reakcija, najranije po isteku 6 tjedana od obavljanja monotesta, potrebno je obaviti komparativnu intrakutanu tuberkulinizaciju bovinim i avijarnim tuberkulinom. Osobito je potrebno pažljivo postupati prilikom provođenja tuberkulinizacije na gravidnim životinjama.

a) Postupak provođenja i prosuđivanja intrakutane tuberkulinizacije monotestom

Tuberkulin – bovini tuberkulin je pročišćeni proteinski derivat (PPD – Purified Protein Derivate) kulture Mycobacterium bovis uzgojene na sintetskom hranilištu koja sadrži 1 mg s po 1 ml tuberkuloproteina.

Indikacija – jednokratna intrakutana tuberkulinizacija goveda starijih od 6 tjedana

Način primjene i doze – bovini tuberkulin aplicira se u lijevu stranu vrata, približno 10 cm ispred prednjeg ruba lopatice i približno 20 cm ispod grebena vrata. Dlaku treba ošišati u površini od 4 do 5 cm2 i na tom mjestu aplicirati bovini tuberkulin u dozi od 0,1 ml. Prije aplikacije bovinog tuberkulina, na mjestu aplikacije treba izmjeriti debljinu kožnog nabora. Način apliciranja tuberkulina, mjerenje kožnog nabora i evidentiranje opisani su u postupku usporedne intrakutane tuberkulinizacije.

Prosuđivanje reakcije – 72 sata nakon tuberkulinizacije treba obaviti prosudbu reakcije mjerenjem kožnog nabora kutimetrom i pregledom otekline. Debljinu kožnog nabora obvezno treba upisati u listu.

Intenzitet tuberkulinske reakcije – predstavlja razliku u debljini kožnog nabora prije aplikacije bovinog tuberkulina i 72 sata nakon toga.

Uz određivanje intenziteta reakcije, vrlo je važno odrediti i svojstva otekline nastale na mjestu aplikacije bovinog tuberkulina. Određivanje svojstava otekline obavlja se nakon kontrolnog mjerenja kožnog nabora, pri čemu se oteklina palpira i prosuđuje dali je otok oštro ograničen ili difuzan.

U tuberkuloznih goveda, otekline na mjestu aplikacije bovinog tuberkulina su tjestaste konzistencije, katkada bolne, više ili manje tople i difuzne. U slučaju nespecifične senzibilizacije goveda, oteklina je gotovo uvijek tvrde konzistencije, bezbolna i oštro ograničena.

Na temelju dobivenih podataka, rezultati tuberkulinizacije goveda postupkom monotesta mogu biti:

1. Negativna reakcija na aplicirani tuberkulin – govedo s reakcijom do 2 mm

Rezultat: govedo je slobodno od tuberkuloze

2. Sumnjiva reakcija na aplicirani tuberkulin – govedo s reakcijom 2 mm i više, kao i govedo s manjim intenzitetom reakcije, ali s izrazito tjestastom, difuznom, prokvašenom, toplom i bolnom oteklinom

Rezultat: govedo smatramo sumnjivim na tuberkulozu, te mora biti ponovno tuberkulinizirano najranije za 6 tjedana postupkom usporedne tuberkulinizacije primjenom bovinog i avijarnog tuberkulina s desne strane vrata.

Nakon provedene tuberkulinizacije goveda, ovlaštene veterinarske organizacije dužne su podatke o sumnjivim reaktorima obvezno dostaviti Hrvatskom veterinarskom institutu odnosno područnom veterinarskom zavodu, te pisano izvjesiti nadležnog županijskog veterinarskog inspektora. Konačno komparativno prosuđivanje reakcije pri tuberkulinizaciji sumnjivih životinja provodit će stručnjaci Hrvatskog veterinarskog instituta i područnih veterinarskih zavoda.

b) Postupak provođenja usporedne intrakutane tuberkulinizacije goveda komparativnom metodom

Indikacija – jednokratna usporedna intrakutana tuberkulinizacija goveda, starijih od 6 tjedana, avijarnim i bovinim tuberkulinom

Način primjene i doze – avijarni i bovini tuberkulin treba aplicirati u desnu stranu vrata, približno 10 cm ispred prednjeg ruba lopatice. U tom području, približno 15 cm ispod grebena vrata, treba ošišati dlaku u površini od 4 do 5 cm2 i na tom mjestu aplicirati avijarni tuberkulin. Približno 15 do 20 cm okomito ispod opisanog područja, na isti način treba pripremiti mjesto za aplikaciju bovinog tuberkulina. Prije ubrizgavanja tuberkulina, na ošišanim mjestima treba izmjeriti debljinu kožnog nabora kutimetrom i to na način da se kožni nabor uzdigne okomito, a kraci kutimetra potpuno obuhvate nabor. Debljinu nabora moguće je odrediti s točnošću od 1 mm, a dobivena vrijednost mora bit zabilježena u listu.

Doza za avijarni i bovini tuberkulin iznosi 0,1 ml, a tuberkuline treba aplicirati strogo intrakutano u sredinu ošišanog mjesta. Prvo treba aplicirati avijarni, a zatim bovini tuberkulin. Iglu treba ubosti što točnije u sredinu kutisa i dovoljno duboko da tuberkulin ne bi iscurio van. Prilikom aplikacije treba osjetiti otpor kože, a kutis se nakon aplikacije uzdigne u obliku male kvržice. Preporučeno je nakon aplikacije tuberkulina provjeriti je li na mjestu aplikacije nastala kvržica. Tuberkulin treba aplicirati polagano, a u slučaju potkožne aplikacije, istu treba ponoviti i to 10 do 15 cm kranijalnije od mjesta prve injekcije.

Prosuđivanje reakcije i rezultata tuberkulinizacije goveda postupkom usporedne intrakutane tuberkulinizacije provodi se na isti način kao kod monotesta.

14.2. Uputa za postupak provođenja i prosuđivanja tuberkulinizacije svinja

Tuberkulin – avijarni tuberkulin je pročišćeni proteinski derivat (PPD – Purified Protein Derivate) kulture Mycobacterium avium uzgojene na sintetskom hranilištu.

Indikacija – jednokratna usporedna intrakutana tuberkulinizacija svinja

a) Postupak provođenja i prosuđivanja intrakutane tuberkulinizacije svinja

Način primjene i doze – svinje treba tuberkulinizirati intrakutano, u dozi od 0,1 ml za svaki tuberkulin. Tuberkulin treba aplicirati u medijalni rub kranijalnog dijela korijena uha. Redovito treba aplicirati bovini tuberkulin, no ako su svinje inficirane avijarnim tipom uzročnika tuberkuloze, treba ih tuberkulinizirati avijarnim tuberkulinom. Ako je tip uzročnika nepoznat, svinje treba tuberkulinizirati istodobno s oba tuberkulina, bovinim na jedno i avijarnim na drugo uho.

Prosuđivanje reakcije – reakciju treba prosuditi 48 i 72 sata nakon tuberkulinizacije. Nužan je dvokratni pregled jer se reakcija može pojaviti i ranije.

Intenzitet tuberkulinske reakcije u svinja ne prosuđuje se na temelju zadebljanja kožnog nabora, nego prema svojstvima otekline nastale na mjestu tuberkulinizacije. U svinja koje su inficirane avijarnim tipom, reakcije su intenzivnije u odnosu na svinje koje su inficirane bovinim tipom.

Na temelju dobivene reakcije, rezultati tuberkulinizacije svinja mogu biti:

1. Negativna reakcija na aplicirani tuberkulin – mjesto tuberkulinizacije nije oteklo ili je oteklina do veličine graška i nije topla;

Rezultat: svinja je slobodna od tuberkuloze.

2. Pozitivna reakcija na aplicirani tuberkulin – oteklina je tjestasta, topla, nešto osjetljivija, veličine 2 – 5 cm i okružena crvenom zonom. Sredina otekline uvijek je topla i često pokrivena krustom;

Rezultat: svinje koje su reagirale pozitivno na bovini ili avijarni tuberkulin, smatramo pozitivnim na tuberkulozu;

3. Sumnjiva reakcija na aplicirani tuberkulin – oteklina je slabije topla, promjera približno 2 cm i nije okružena crvenom zonom;

Rezultat: svinje smatramo sumnjivim na tuberkulozu pa ih treba ponovno tuberkulinizirati najranije nakon 2 mjeseca.

NAPOMENA: Ako u uzgoju veći broj svinja reagira pozitivno na tuberkulinizaciju, svinje koje su dale sumnjivu reakciju smatramo zaraženima.

15. ZARAZNI RINOTRAHEITIS GOVEDA – ZARAZNI PUSTULARNI VULVOVAGINITIS (ZRG/ZPV)

Pretraživanje bikova, rasplodnih krava i junica na ZRG/ZPV propisano je odredbama Dijela III. točke 24. Naredbe.

U skladu s odredbom Dijela III. točke 24. stavka 2. Naredbe, prije stavljanja u promet nije potrebno pretraživati uzorke od onih životinja za koje postoji dokaz da su cijepljene protiv ZRG/ZPV.

16. EHINOKOKOZA

Mjere za sprječavanje i širenje ehinokokoze uzrokovane trakavicom Echinococcus granulosus propisane su odredbama Dijela IV. točke 1. Naredbe.

S obzirom na javno-zdravstveni značaj i činjenicu da je ehinokokoza zoonoza, skreće se posebna pažnja na važnost pravilne edukacije vlasnika pasa o nužnosti neškodljivog uklanjanja fecesa tretiranih životinja najmanje 48 sati nakon tretiranja.

17. PRIJAVA BOLESTI

Prijava sumnje i/ili potvrđenog slučaja bolesti provodi se u skladu sa člancima 13. do 16. i 25. Zakona o veterinarstvu te Pravilnikom o načinu i postupku prijave sumnje na zaraznu bolest životinja, prijavi i odjavi zarazne bolesti životinja te obliku i sadržaju propisanih obrazaca (»Narodne novine«, br. 179/04).

18. BOLEST PLAVOG JEZIKA (BPJ)

Uzimanje uzoraka domaćih i divljih preživača u cilju otkivanja i kontrole bolesti plavog jezika propisano je odredbama Dijela III. točke 3. Naredbe.

Osim mjera nadziranja određenih Programom nadziranja BPJ, posjednici životinja i veterinari moraju svaku sumnju na bolest prijaviti na način propisan Pravilnikom o načinu i postupku prijave sumnje na zaraznu bolest životinja, prijavi i odjavi zarazne bolesti životinja te obliku i sadržaju propisanih obrazaca (»Narodne novine« br. 179/04).

Svaka sumnja na BPJ mora biti istražena na način propisan Pravilnikom o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje bolesti plavoga jezika (»Narodne novine« br. 103/04).

Kliničko nadziranje preživača mora se osobito provoditi u vrijeme sezone aktivnosti vektora BPJ (travanj-prosinac), a naročito početkom sezone aktivnosti vektora BPJ.

DODTAK II.

Popis bedreničnih distrikta po naseljima u općinama u kojima se provode mjere kontrole bedrenice u skladu s odredbama Dijela II. točke 1. stavka 3. Naredbe

1. ZAGREBAČKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt
(Naziv naselja)

Poštanski
broj

Općina

1

Zagrebačka

Cerik

10340

Vrbovec

2

Zagrebačka

Graberanec

10340

Vrbovec

3

Zagrebačka

Lukovo

10340

Vrbovec

4

Zagrebačka

Banovo

10340

Vrbovec

5

Zagrebačka

Lovrečka Varoš

10340

Vrbovec

6

Zagrebačka

Topolovec

10340

Vrbovec

7

Zagrebačka

Vrbovečki Pavlovec

10340

Vrbovec

8

Zagrebačka

Cerje

10340

Vrbovec

9

Zagrebačka

Gaj

10340

Vrbovec

10

Zagrebačka

Celine

10340

Vrbovec

11

Zagrebačka

Pirakovec

10341

Vrbovec

12

Zagrebačka

Vrbovec

10340

Vrbovec

14

Zagrebačka

Luka

10340

Vrbovec

15

Zagrebačka

Savska Cesta

10340

Vrbovec

16

Zagrebačka

Naselje Stjepana Radića

10340

Vrbovec

17

Zagrebačka

Brčevec

10340

Vrbovec

18

Zagrebačka

Novo Selo

10340

Vrbovec

19

Zagrebačka

Marenić

10340

Vrbovec

2. KRAPINSKO-ZAGORSKA ŽUPANIJA

Redni
broj

Županija

Bedrenični distrikt
(Naziv naselja)

Poštanski
broj

Općina

20

Krapinsko-zagorska

Galovec Začretski

49224

Sveti Križ Začretje

21

Krapinsko-zagorska

Švaljkovec

49224

Sveti Križ Začretje

22

Krapinsko-zagorska

Vrankovec

49223

Sveti Križ Začretje

23

Krapinsko-zagorska

Kozjak Začretski

49223

Sveti Križ Začretje

24

Krapinsko-zagorska

Donja Pačetina

49223

Sveti Križ Začretje

25

Krapinsko-zagorska

Dukovec

49223

Sveti Križ Začretje

26

Krapinsko-zagorska

Sekirišće

49223

Sveti Križ Začretje

27

Krapinsko-zagorska

Sveti Križ Začretje

49223

Sveti Križ Začretje

28

Krapinsko-zagorska

Ciglenica Zagorska

49223

Sveti Križ Začretje

29

Krapinsko-zagorska

Klupci Začretski

49217

Sveti Križ Začretje

30

Krapinsko-zagorska

Pustodol Začretski

49223

Sveti Križ Začretje

31

Krapinsko-zagorska

Lug Orehovićki

49228

Kloštar Podravski

32

Krapinsko-zagorska

Mirkovec

49223

Sveti Križ Začretje

33

Krapinsko-zagorska

Štrucljevo

49223

Sveti Križ Začretje

34

Krapinsko-zagorska

Zleč

49223

Sveti Križ Začretje

35

Krapinsko-zagorska

Brezova

49223

Sveti Križ Začretje

36

Krapinsko-zagorska

Poznanovec

49222

Kloštar Podravski

37

Krapinsko-zagorska

Lug Poznanovečki

49222

Kloštar Podravski

38

Krapinsko-zagorska

Bedekovčina

49221

Kloštar Podravski

39

Krapinsko-zagorska

Grdenci

49210

Zabok

40

Krapinsko-zagorska

Tisanić Jarek

49210

Zabok

41

Krapinsko-zagorska

Grabrovec

49210

Zabok

42

Krapinsko-zagorska

Zabok

49210

Zabok

43

Krapinsko-zagorska

Bregi Zabočki

49210

Zabok

44

Krapinsko-zagorska

Prosenik Gubaševski

49214

Zabok

45

Krapinsko-zagorska

Jakuševec Zabocčki

49210

Zabok

46

Krapinsko-zagorska

Lug Zabočki

49210

Zabok

47

Krapinsko-zagorska

Repovec

49210

Zabok

48

Krapinsko-zagorska

Hum Zabočki

49210

Zabok

49

Krapinsko-zagorska

Bračak

49210

Zabok

50

Krapinsko-zagorska

Gubaševo

49214

Zabok

51

Krapinsko-zagorska

Pavlovec Zabočki

49210

Zabok

52

Krapinsko-zagorska

Vučak

49221

Donja Stubica

53

Krapinsko-zagorska

Družilovec

49214

Veliko Trgovišće

54

Krapinsko-zagorska

Vižovlje

49214

Veliko Trgovišće

55

Krapinsko-zagorska

Jezero Klanječko

49214

Veliko Trgovišće

56

Krapinsko-zagorska

Veliko Trgovišće

49214

Veliko Trgovišće

57

Krapinsko-zagorska

Domahovo

49214

Veliko Trgovišće

58

Krapinsko-zagorska

Radoboj

49232

Radoboj

3. SISAČKO-MOSLAVAČKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

59

Sisačko-moslavačka

Mala Ludina

44316

Velika Ludina

60

Sisačko-moslavačka

Vidrenjak

44316

Velika Ludina

61

Sisačko-moslavačka

Velika Ludina

44316

Velika Ludina

62

Sisačko-moslavačka

Grabrov Potok

44316

Velika Ludina

63

Sisačko-moslavačka

Lekenik

44272

Lekenik

64

Sisačko-moslavačka

Poljana Lekenička

44272

Lekenik

65

Sisačko-moslavačka

Popovača

44317

Popovača

66

Sisačko-moslavačka

Podbrde

44317

Popovača

67

Sisačko-moslavačka

Donja Vlahinička

44317

Popovača

68

Sisačko-moslavačka

Kutina

44320

Kutina

69

Sisačko-moslavačka

Husain

44320

Kutina

70

Sisačko-moslavačka

Žabno

44000

Sisak

71

Sisačko-moslavačka

Odra Sisačka

44000

Sisak

72

Sisačko-moslavačka

Staro Pracno

44000

Sisak

73

Sisačko-moslavačka

Sisak

44000

Sisak

74

Sisačko-moslavačka

Blinjski Kut

44211

Sisak

75

Sisačko-moslavačka

Budaševo

44202

Sisak

76

Sisačko-moslavačka

Bukovsko

44202

Sisak

77

Sisačko-moslavačka

Crnac

44010

Sisak

78

Sisačko-moslavačka

Čigoć

44213

Sisak

79

Sisačko-moslavačka

Donje Komarevo

44211

Sisak

80

Sisačko-moslavačka

Gornje Komarevo

44211

Sisak

81

Sisačko-moslavačka

Greda

44273

Sisak

82

Sisačko-moslavačka

Gušće

44203

Sisak

83

Sisačko-moslavačka

Hrastelnica

44000

Sisak

84

Sisačko-moslavačka

Jazvenik

44273

Sisak

85

Sisačko-moslavačka

Klobučak

44211

Sisak

86

Sisačko-moslavačka

Kratečko

44213

Sisak

87

Sisačko-moslavačka

Letovanci

44203

Sisak

88

Sisačko-moslavačka

Lonja

44213

Sisak

89

Sisačko-moslavačka

Lukavec Posavski

44203

Sisak

90

Sisačko-moslavačka

Madžari

44231

Sisak

91

Sisačko-moslavačka

Mužilovčica

44213

Sisak

92

Sisačko-moslavačka

Novo Pračno

44010

Sisak

93

Sisačko-moslavačka

Novo Selo

44010

Sisak

94

Sisačko-moslavačka

Novo Selo Palanječko

44202

Sisak

95

Sisačko-moslavačka

Palanjek

44000

Sisak

96

Sisačko-moslavačka

Prelošćica

44202

Sisak

97

Sisačko-moslavačka

Sela

44273

Sisak

98

Sisačko-moslavačka

Stara Drenčina

44237

Sisak

99

Sisačko-moslavačka

Staro Selo

44212

Sisak

100

Sisačko-moslavačka

Stupno

44000

Sisak

101

Sisačko-moslavačka

Suvoj

44213

Sisak

102

Sisačko-moslavačka

Topolovac

44202

Sisak

103

Sisačko-moslavačka

Veliko Svinjičko

44203

Sisak

104

Sisačko-moslavačka

Vurot

44273

Sisak

105

Sisačko-moslavačka

Bok Palanječki

44000

Martinska Ves

106

Sisačko-moslavačka

Desni Dubrovčak

44000

Martinska Ves

107

Sisačko-moslavačka

Desno Trebarjevo

44201

Martinska Ves

108

Sisačko-moslavačka

Desno Željezno

44201

Martinska Ves

109

Sisačko-moslavačka

Jezero Posavsko

44201

Martinska Ves

110

Sisačko-moslavačka

Lijeva Luka

44201

Martinska Ves

111

Sisačko-moslavačka

Lijevo Trebarjevo

44201

Martinska Ves

112

Sisačko-moslavačka

Lijevo Željezno

44201

Martinska Ves

113

Sisačko-moslavačka

Ljubljanica

44000

Martinska Ves

114

Sisačko-moslavačka

Mahovo

44201

Martinska Ves

115

Sisačko-moslavačka

Martinska Ves

44201

Martinska Ves

116

Sisačko-moslavačka

Setuš

44000

Martinska Ves

117

Sisačko-moslavačka

Strelečko

44000

Martinska Ves

118

Sisačko-moslavačka

Tišina Erdedska

44000

Martinska Ves

119

Sisačko-moslavačka

Tišina Kaptolska

44000

Martinska Ves

120

Sisačko-moslavačka

Žirčica

44000

Martinska Ves

121

Sisačko-moslavačka

Martinska Ves

44201

Martinska Ves

122

Sisačko-moslavačka

Greda Sunjska

44210

Sunja

123

Sisačko-moslavačka

Sunja

44210

Sunja

124

Sisačko-moslavačka

Krivaj Sunjski

44210

Sunja

125

Sisačko-moslavačka

Novoselci

44210

Sunja

126

Sisačko-moslavačka

Vedro Polje

44210

Sunja

127

Sisačko-moslavačka

Bestrma

44211

Sunja

128

Sisačko-moslavačka

Bistrač

44214

Sunja

129

Sisačko-moslavačka

Blinjska Greda

44214

Sunja

130

Sisačko-moslavačka

Bobovac

44214

Sunja

131

Sisačko-moslavačka

Brđani Cesta

44211

Sunja

132

Sisačko-moslavačka

Brđani Kosa

44211

Sunja

133

Sisačko-moslavačka

Crkveni Bok

44214

Sunja

134

Sisačko-moslavačka

Čapljani

44222

Sunja

135

Sisačko-moslavačka

Četvrtkovac

44210

Sunja

136

Sisačko-moslavačka

Donja Letina

44210

Sunja

137

Sisačko-moslavačka

Donji Hrastovac

44221

Sunja

138

Sisačko-moslavačka

Drljača

44210

Sunja

139

Sisačko-moslavačka

Gornja Letina

44210

Sunja

140

Sisačko-moslavačka

Gradusa Posavska

44210

Sunja

141

Sisačko-moslavačka

Ivanjski Bok

44214

Sunja

142

Sisačko-moslavačka

Jasenovčani

44222

Sunja

143

Sisačko-moslavačka

Kinjačka

44211

Sunja

144

Sisačko-moslavačka

Kladari

44211

Sunja

145

Sisačko-moslavačka

Kostreši Šaški

44222

Sunja

146

Sisačko-moslavačka

Mala Gradusa

44212

Sunja

147

Sisačko-moslavačka

Mala Paukova

44212

Sunja

148

Sisačko-moslavačka

Papići

44222

Sunja

149

Sisačko-moslavačka

Petrinjci

44210

Sunja

150

Sisačko-moslavačka

Pobrđani

44221

Sunja

151

Sisačko-moslavačka

Radonja Luka

44210

Sunja

152

Sisačko-moslavačka

Selišće Sunjsko

44214

Sunja

153

Sisačko-moslavačka

Sjeverovac

44212

Sunja

154

Sisačko-moslavačka

Slovinci

44222

Sunja

155

Sisačko-moslavačka

Staza

44210

Sunja

156

Sisačko-moslavačka

Strmen

44214

Sunja

157

Sisačko-moslavačka

Šaš

44222

Sunja

158

Sisačko-moslavačka

Timarci

44222

Sunja

159

Sisačko-moslavačka

Velika Gradusa

44212

Sunja

160

Sisačko-moslavačka

Vukoševac

44212

Sunja

161

Sisačko-moslavačka

Žreme

44210

Sunja

162

Sisačko-moslavačka

Bobovac

44214

Bobovac

163

Sisačko-moslavačka

Novska

44330

Novska

164

Sisačko-moslavačka

Brestača

44330

Novska

165

Sisačko-moslavačka

Stari Grabovac

44330

Novska

166

Sisačko-moslavačka

Jasenovac

44324

Jasenovac

167

Sisačko-moslavačka

Uštica

44324

Jasenovac

4. KARLOVAČKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

168

Karlovačka

Kolenovac

47271

Netretić

169

Karlovačka

Mali Modruš Potok

47271

Netretić

170

Karlovačka

Brajakovo Brdo

47271

Netretić

171

Karlovačka

Netretić

47271

Netretić

172

Karlovačka

Veliki Modruš Potok

47271

Netretić

173

Karlovačka

Vinski Vrh

47271

Netretić

174

Karlovačka

Ćulibrki

47271

Netretić

175

Karlovačka

Ladešici

47271

Netretić

176

Karlovačka

Kučevice

47271

Netretić

177

Karlovačka

Gornje Mrzlo Polje Mrežnicko

47250

Duga Resa

178

Karlovačka

Donje Mrzlo Polje Mrežnicko

47250

Duga Resa

179

Karlovačka

Petrakovo Brdo

47250

Duga Resa

180

Karlovačka

Duga Resa

47250

Duga Resa

181

Karlovačka

Mrežnicki Varoš

47250

Duga Resa

182

Karlovačka

Šeketino Brdo

47250

Duga Resa

183

Karlovačka

Gršcaki

47250

Duga Resa

184

Karlovačka

Gorica

47250

Duga Resa

185

Karlovačka

Belajska Vinica

47250

Duga Resa

186

Karlovačka

Sveti Petar Mrežnicki

47250

Duga Resa

187

Karlovačka

Pečurkovo Brdo

47250

Duga Resa

188

Karlovačka

Mrežnicko Dvorište

47250

Duga Resa

189

Karlovačka

Mrežnicke Poljice

47250

Duga Resa

190

Karlovačka

Mrežnicki Brig

47250

Duga Resa

191

Karlovačka

Dugaće

47251

Bosiljevo

192

Karlovačka

Vrhova Gorica

47251

Bosiljevo

193

Karlovačka

Potok Bosiljevski

47251

Bosiljevo

194

Karlovačka

Resnik Bosiljevski

47251

Bosiljevo

195

Karlovačka

Skoblić Brdo

47251

Bosiljevo

196

Karlovačka

Bosiljevo

47251

Bosiljevo

197

Karlovačka

Bitorajci

47251

Bosiljevo

198

Karlovačka

Varoš Bosiljevski

47251

Bosiljevo

199

Karlovačka

Fučkovac

47251

Bosiljevo

200

Karlovačka

Hrsina

47251

Bosiljevo

201

Karlovačka

Orišje

47251

Bosiljevo

202

Karlovačka

Krč Bosiljevski

47251

Bosiljevo

203

Karlovačka

Novo Selo Bosiljevsko

47251

Bosiljevo

204

Karlovačka

Lipovščaki

47251

Bosiljevo

205

Karlovačka

Strgari

47251

Bosiljevo

206

Karlovačka

Podrebar

47251

Bosiljevo

207

Karlovačka

Renduliči

47251

Bosiljevo

208

Karlovačka

Leskovac Barilovički

47252

Koprivnički Bregi

209

Karlovačka

Carevo Selo

47252

Koprivnički Bregi

210

Karlovačka

Koranski Brijeg

47241

Koprivnički Bregi

211

Karlovačka

Barilović

47252

Koprivnički Bregi

212

Karlovačka

Kosijersko Selo

47252

Koprivnički Bregi

213

Karlovačka

Mali Kozinac

47252

Koprivnički Bregi

214

Karlovačka

Mlakovac

47241

Krnjak

215

Karlovačka

Generalski Stol

47262

Generalsko Stol

216

Karlovačka

Keiči

47262

Generalsko Stol

217

Karlovačka

Dobreniči

47262

Generalsko Stol

218

Karlovačka

Pašin Potok

47222

Cetingrad

219

Karlovačka

Polojski Varoš

47222

Cetingrad

220

Karlovačka

Cetingrad

47222

Cetingrad

221

Karlovačka

Kuk

47222

Cetingrad

222

Karlovačka

Grabarska

47222

Cetingrad

223

Karlovačka

Podcetin

47222

Cetingrad

224

Karlovačka

Strmačka

47222

Cetingrad

225

Karlovačka

Gornje Taborište

47240

Slunj

226

Karlovačka

Mali Vuković

47240

Slunj

227

Karlovačka

Donje Taborište

47240

Slunj

228

Karlovačka

Rastoke

47240

Slunj

229

Karlovačka

Slunj

47240

Slunj

230

Karlovačka

Podmelnica

47240

Slunj

231

Karlovačka

Donji Popovac

47240

Slunj

232

Karlovačka

Lumbardenik

47240

Slunj

233

Karlovačka

Novo Selo

47240

Slunj

234

Karlovačka

Gornji Popovac

47240

Slunj

235

Karlovačka

Cvitović

47240

Slunj

236

Karlovačka

Rakovica

47245

Rakovica

237

Karlovačka

Jelov Klanac

47245

Rakovica

238

Karlovačka

Grabovac Mrežnicki

47246

Rakovica

239

Karlovačka

Brajdic Selo

47245

Rakovica

240

Karlovačka

Grabovac

47245

Rakovica

241

Karlovačka

Rakovicko Selište

47245

Rakovica

242

Karlovačka

Oštarski Stanovi

47245

Rakovica

243

Karlovačka

Drage

47245

Rakovica

7. BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

244

Bjelovarsko-bilogorska

Pavlin Kloštar

43203

Kapela

245

Bjelovarsko-bilogorska

Botinac

43203

Kapela

246

Bjelovarsko-bilogorska

Lipovo Brdo

43203

Kapela

247

Bjelovarsko-bilogorska

Kapela

43203

Kapela

248

Bjelovarsko-bilogorska

Lalići

43203

Kapela

249

Bjelovarsko-bilogorska

Visovi

43211

Kapela

250

Bjelovarsko-bilogorska

Stara Diklenica

43203

Kapela

251

Bjelovarsko-bilogorska

Martinac

43226

Veliko Trojstvo

252

Bjelovarsko-bilogorska

Veliko Trojstvo

43226

Veliko Trojstvo

253

Bjelovarsko-bilogorska

Maglenca

43226

Veliko Trojstvo

254

Bjelovarsko-bilogorska

Grginac

43226

Veliko Trojstvo

255

Bjelovarsko-bilogorska

Žabjak

43212

Rovišće

256

Bjelovarsko-bilogorska

Draganić

43212

Rovišće

257

Bjelovarsko-bilogorska

Rovišce

43212

Rovišće

258

Bjelovarsko-bilogorska

Tuk

43212

Rovišće

259

Bjelovarsko-bilogorska

Trojstveni Markovac

43000

Bjelovar

260

Bjelovarsko-bilogorska

Bjelovar

43000

Bjelovar

261

Bjelovarsko-bilogorska

Puričani

43000

Bjelovar

262

Bjelovarsko-bilogorska

Gornji Tomaš

43000

Bjelovar

263

Bjelovarsko-bilogorska

Veliko Korenovo

43000

Bjelovar

264

Bjelovarsko-bilogorska

Malo Korenovo

43000

Bjelovar

265

Bjelovarsko-bilogorska

Novoseljani

43000

Bjelovar

266

Bjelovarsko-bilogorska

Stare Plavnice

43000

Bjelovar

267

Bjelovarsko-bilogorska

Tomaš

43000

Bjelovar

268

Bjelovarsko-bilogorska

Prokljuvani

43000

Bjelovar

269

Bjelovarsko-bilogorska

Ždralovi

43000

Bjelovar

270

Bjelovarsko-bilogorska

Brezovac

43000

Bjelovar

271

Bjelovarsko-bilogorska

Novi Pavljani

43000

Bjelovar

272

Bjelovarsko-bilogorska

Pupelica

43227

Šandrovac

273

Bjelovarsko-bilogorska

Šandrovac

43227

Šandrovac

274

Bjelovarsko-bilogorska

Severin

43274

Severin

275

Bjelovarsko-bilogorska

Bulinac

43273

Nova Rača

276

Bjelovarsko-bilogorska

Stara Raca

43272

Nova Rača

277

Bjelovarsko-bilogorska

Nova Raca

43272

Nova Rača

278

Bjelovarsko-bilogorska

Drljanovac

43272

Nova Rača

279

Bjelovarsko-bilogorska

Kozarevac Račanski

43272

Nova Rača

280

Bjelovarsko-bilogorska

Točiljevac

43272

Nova Rača

281

Bjelovarsko-bilogorska

Velika Pisanica

43271

Velika Pisanica

282

Bjelovarsko-bilogorska

Laminac

43246

Štefanje

283

Bjelovarsko-bilogorska

Staro Štefanje

43246

Štefanje

285

Bjelovarsko-bilogorska

Štefanje

43246

Štefanje

286

Bjelovarsko-bilogorska

Daskatica

43246

Štefanje

287

Bjelovarsko-bilogorska

Utiskani

43231

Ivanska

288

Bjelovarsko-bilogorska

Rastovac

43231

Ivanska

289

Bjelovarsko-bilogorska

Babinac

43232

Ivanska

290

Bjelovarsko-bilogorska

Ðurdić

43231

Ivanska

292

Bjelovarsko-bilogorska

Ivanska

43231

Ivanska

293

Bjelovarsko-bilogorska

Križić

43231

Ivanska

294

Bjelovarsko-bilogorska

Donja Petrička

43232

Ivanska

295

Bjelovarsko-bilogorska

Čazma

43240

Čazma

296

Bjelovarsko-bilogorska

Zdenčec

43245

Čazma

297

Bjelovarsko-bilogorska

Dereza

43240

Čazma

298

Bjelovarsko-bilogorska

Grabovnica

43240

Čazma

299

Bjelovarsko-bilogorska

Potok

43232

Berek

300

Bjelovarsko-bilogorska

Berek

43232

Berek

301

Bjelovarsko-bilogorska

Grubišno Polje

43290

Grubišno Polje

302

Bjelovarsko-bilogorska

Poljani

43290

Grubišno Polje

303

Bjelovarsko-bilogorska

Orlovac

43293

Grubišno Polje

304

Bjelovarsko-bilogorska

Velika Trnovitica

43285

Vlika Trnovitica

305

Bjelovarsko-bilogorska

Mala Trnovitica

43285

Velika Trnovitica

306

Bjelovarsko-bilogorska

Mala Mlinska

43285

Velika Trnovitica

307

Bjelovarsko-bilogorska

Velika Trnava

43284

Hercegovac

308

Bjelovarsko-bilogorska

Hercegovac

43284

Hercegovac

309

Bjelovarsko-bilogorska

Garešnica

43280

Garešnica

310

Bjelovarsko-bilogorska

Ciglenica

43280

Garešnica

8. LIČKO-SENJSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

311

Ličko-senjska

Staro Selo

53220

Otočac

312

Ličko-senjska

Otočac

53220

Otočac

313

Ličko-senjska

Vrhovine

53223

Vrhovine

314

Ličko-senjska

Konjsko Brdo

53202

Perušić

315

Ličko-senjska

Perušić

53202

Perušić

316

Ličko-senjska

Malo Polje

53202

Perušić

317

Ličko-senjska

Prvan Selo

53202

Perušić

318

Ličko-senjska

Donji Lapac

53250

Donji Lapac

319

Ličko-senjska

Gajine

53250

Donji Lapac

13. ZADARSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

329

Zadarska

Neteka

23445

Gračac

321

Zadarska

Donji Srb

23445

Gračac

322

Zadarska

Gornji Srb

23445

Gračac

323

Zadarska

Kunovac Kupirovački

23445

Gračac

324

Zadarska

Gračac

23440

Gračac

325

Zadarska

Zaton Obrovački

23450

Jasenice

326

Zadarska

Obrovac

23450

Obrovac

327

Zadarska

Golubić

23451

Obrovac

328

Zadarska

Krupa

23451

Obrovac

329

Zadarska

Bilisani Donji

23451

Obrovac

3330

Zadarska

Privlaka

23233

Privlaka

14. OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

331

Osječko-baranjska

Tvrđavica

31000

Osijek

332

Osječko-baranjska

Osijek

31000

Osijek

333

Osječko-baranjska

Podravlje

31000

Osijek

334

Osječko-baranjska

Sarvaš

31204

Osijek

335

Osječko-baranjska

Tenja

31207

Osijek

336

Osječko-baranjska

Čepin

31431

Čepin

337

Osječko-baranjska

Ovčara

31431

Čepin

338

Osječko-baranjska

Bijelo Brdo

31204

Erdut

339

Osječko-baranjska

Dalj

31226

Erdut

340

Osječko-baranjska

Divoš

31215

Ernestinovo

341

Osječko-baranjska

Ernestinovo

31215

Ernestinovo

342

Osječko-baranjska

Paulin Dvor

31215

Šodolovci

15. ŠIBENSKO-KNINSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

343

Šibensko-kninska

Plavno

22317

Knin

344

Šibensko-kninska

Kninsko Polje

22300

Knin

345

Šibensko-kninska

Knin

22300

Knin

346

Šibensko-kninska

Kovačić

22300

Knin

347

Šibensko-kninska

Ljubac

22300

Knin

348

Šibensko-kninska

Potkonje

22300

Knin

349

Šibensko-kninska

Vrbnik

22300

Biskupija

350

Šibensko-kninska

Markovac

22312

Biskupija

351

Šibensko-kninska

Orlić

22312

Biskupija

352

Šibensko-kninska

Ridane

22312

Biskupija

353

Šibensko-kninska

Suknovci

22303

Promina

354

Šibensko-kninska

Čitluk

22303

Promina

355

Šibensko-kninska

Oklaj

22303

Promina

356

Šibensko-kninska

Ljubotić

22303

Promina

357

Šibensko-kninska

Bobodol

22303

Promina

358

Šibensko-kninska

Karalić

22324

Drniš

359

Šibensko-kninska

Miočić

22321

Drniš

360

Šibensko-kninska

Širitovci

22324

Drniš

361

Šibensko-kninska

Parčić

22321

Drniš

362

Šibensko-kninska

Badanj

22320

Drniš

363

Šibensko-kninska

Drniš

22320

Drniš

364

Šibensko-kninska

Kanjane

22321

Drniš

365

Šibensko-kninska

Kadina Glavica

22321

Drniš

366

Šibensko-kninska

Pokrovnik

22221

Drniš

367

Šibensko-kninska

Radonic

22221

Drniš

368

Šibensko-kninska

Pakovo Selo

22320

Drniš

369

Šibensko-kninska

Cetina

22310

Civljane

370

Šibensko-kninska

Velika Glava

22222

Skradin

371

Šibensko-kninska

Sonković

22222

Skradin

372

Šibensko-kninska

Gračac

22222

Skradin

373

Šibensko-kninska

Skradinsko Polje

22222

Skradin

374

Šibensko-kninska

Bicine

22222

Skradin

375

Šibensko-kninska

Skradin

22222

Skradin

376

Šibensko-kninska

Pirovac

22213

Pirovac

377

Šibensko-kninska

Brnjica

22221

Šibenik

378

Šibensko-kninska

Cvrljevo

22221

Šibenik

379

Šibensko-kninska

Šibenik

22000

Šibenik

380

Šibensko-kninska

Radonić

22221

Šibenik

381

Šibensko-kninska

Tisno

22240

Tisno

382

Šibensko-kninska

Jezera

22242

Tisno

383

Šibensko-kninska

Primošten

22202

Primošten

384

Šibensko-kninska

Rogoznica

22203

Rogoznica

385

Šibensko-kninska

Ražanj

22203

Rogoznica

16. VUKOVARSKO-SRIJEMSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

386

Vukovarsko-srijemska

Gaboš

32212

Markušica

387

Vukovarsko-srijemska

Nuštar

32221

Nuštar

388

Vukovarsko-srijemska

Cerić

32221

Nuštar

389

Vukovarsko-srijemska

Jarmina

32280

Jarmina

390

Vukovarsko-srijemska

Vinkovci

32100

Vinkovci

391

Vukovarsko-srijemska

Ivankovo

32281

Ivankovo

392

Vukovarsko-srijemska

Stari Jankovci

32241

Stari Jankovci

393

Vukovarsko-srijemska

Novi Jankovci

32241

Stari Jankovci

394

Vukovarsko-srijemska

Srijemske Laze

32242

Stari Jankovci

395

Vukovarsko-srijemska

Slakovci

32242

Stari Jankovci

396

Vukovarsko-srijemska

Rokovci

32271

Andrijaševci

397

Vukovarsko-srijemska

Andrijaševci

32271

Andrijaševci

398

Vukovarsko-srijemska

Cerna

32272

Cerna

399

Vukovarsko-srijemska

Komletinci

32253

Otok (Vinkovci)

400

Vukovarsko-srijemska

Otok

32252

Otok (Vinkovci)

401

Vukovarsko-srijemska

Gradište

32273

Gradište

402

Vukovarsko-srijemska

Nijemci

32245

Nijemci

403

Vukovarsko-srijemska

Donje Novo Selo

32245

Nijemci

404

Vukovarsko-srijemska

Babina Greda

32276

Babina Greda

405

Vukovarsko-srijemska

Županja

32270

Županja

406

Vukovarsko-srijemska

Bošnjaci

32275

Bošnjaci

407

Vukovarsko-srijemska

Vrbanja

32254

Vrbanja

408

Vukovarsko-srijemska

Soljani

32255

Vrbanja

409

Vukovarsko-srijemska

Drenovci

32257

Drenovci

410

Vukovarsko-srijemska

Gunja

32260

Gunja

17. SPLITSKO-DALMATINSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

411

Splitsko-dalmatinska

Kukar

21236

Vrlika

412

Splitsko-dalmatinska

Vinalić

21236

Vrlika

413

Splitsko-dalmatinska

Kosore

21236

Vrlika

414

Splitsko-dalmatinska

Ježević

21236

Vrlika

415

Splitsko-dalmatinska

Vrlika

21236

Vrlika

416

Splitsko-dalmatinska

Garjak

21236

Vrlika

417

Splitsko-dalmatinska

Podosoje

21236

Vrlika

418

Splitsko-dalmatinska

Maovice

21235

Vrlika

419

Splitsko-dalmatinska

Hrvace

21233

Hrvace

420

Splitsko-dalmatinska

Donji Bitelić

21233

Hrvace

421

Splitsko-dalmatinska

Gornji Bitelić

21233

Hrvace

422

Splitsko-dalmatinska

Potravlje

21233

Hrvace

423

Splitsko-dalmatinska

Rumin

21233

Hrvace

424

Splitsko-dalmatinska

Satrić

21233

Hrvace

425

Splitsko-dalmatinska

Radošic

21230

Sinj

426

Splitsko-dalmatinska

Karakašica

21230

Sinj

427

Splitsko-dalmatinska

Suhač

21230

Sinj

428

Splitsko-dalmatinska

Glavice

21230

Sinj

429

Splitsko-dalmatinska

Sinj

21230

Sinj

430

Splitsko-dalmatinska

Gornji Muć

21203

Muć

431

Splitsko-dalmatinska

Donji Muć

21203

Muć

432

Splitsko-dalmatinska

Dicmo

21232

Dicmo

433

Splitsko-dalmatinska

Sušci

21232

Dicmo

434

Splitsko-dalmatinska

Kraj

21232

Dicmo

435

Splitsko-dalmatinska

Prisoje

21232

Dicmo

436

Splitsko-dalmatinska

Osoje

21232

Dicmo

437

Splitsko-dalmatinska

Trilj

21240

Trilj

438

Splitsko-dalmatinska

Vedrine

21240

Trilj

439

Splitsko-dalmatinska

Košute

21240

Trilj

440

Splitsko-dalmatinska

Vojnic Sinjski

21240

Trilj

441

Splitsko-dalmatinska

Gardun

21240

Trilj

442

Splitsko-dalmatinska

Čaporice

21240

Trilj

443

Splitsko-dalmatinska

Dugopolje

21204

Dugopolje

444

Splitsko-dalmatinska

Klis

21231

Klis

445

Splitsko-dalmatinska

Blaca

21210

Solin

446

Splitsko-dalmatinska

Solin

21210

Solin

447

Splitsko-dalmatinska

Split

21000

Split

448

Splitsko-dalmatinska

Mravince

21209

Solin

449

Splitsko-dalmatinska

Vranjić

21211

Solin

450

Splitsko-dalmatinska

Stobreć

21311

Split

451

Splitsko-dalmatinska

Podstrana

21312

Podstrana

452

Splitsko-dalmatinska

Gata

21253

Omiš

453

Splitsko-dalmatinska

Zakučac

21310

Omiš

454

Splitsko-dalmatinska

Naklice

21252

Omiš

455

Splitsko-dalmatinska

Omiš

21310

Omiš

456

Splitsko-dalmatinska

Podgrade

21207

Omiš

457

Splitsko-dalmatinska

Borak

21310

Omiš

458

Splitsko-dalmatinska

Slime

21255

Omiš

459

Splitsko-dalmatinska

Žeževica

21250

Šestanovac

460

Splitsko-dalmatinska

Šestanovac

21250

Šestanovac

461

Splitsko-dalmatinska

Duce

21315

Dugi Rat

462

Splitsko-dalmatinska

Dugi Rat

21315

Dugi Rat

463

Splitsko-dalmatinska

Zadvarje

21255

Zadvarje

464

Splitsko-dalmatinska

Gornja Brela

21255

Brela

19. DUBROVAČKO-NERETVANSKA ŽUPANIJA

Redni

broj

Županija

Bedrenični distrikt

(Naziv naselja)

Poštanski

broj

Općina

465

Dubrovačko-neretvanska

Pomena

20226

Mljet

466

Dubrovačko-neretvanska

Polače

20226

Mljet

467

Dubrovačko-neretvanska

Govedari

20226

Mljet