HRVATSKA AGENCIJA ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA
130
Na temelju odredbi članka 15. stavka 1. točka 1. Zakona o Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (»Narodne novine« br. 140/05), članka 24. stavka 4. i 5. Zakona o tržištu kapitala (»Narodne novine« br. 88/2008 i 146/08) i članka 14. stavka 5. i 6. Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima (»Narodne novine« br. 49/99, 63/00, 103/03, 177/04 i 71/07) i članka 10. stavka 6. Zakona o mirovinskim osiguravajućim društvima i isplati mirovina na temelju individualne kapitalizirane štednje (»Narodne novine« br. 106/99, 63/00 i 107/07) Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga je na sjednici održanoj 7. siječnja 2009. godine donijela je
PRAVILNIK
O UVJETIMA ZA STJECANJE I PROVJERU STRUČNIH ZNANJA POTREBNIH ZA DOBIVANJE DOZVOLE ILI LICENCE ZA OBAVLJANJE POSLOVA BROKERA, INVESTICIJSKOG SAVJETNIKA, OVLAŠTENOG UPRAVITELJA MIROVINSKIM FONDOVIMA I OVLAŠTENOG UPRAVITELJA MIROVINSKIH OSIGURAVAJUĆIH DRUŠTAVA
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se obrazovni program i uvjeti za stjecanje i provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika, ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i ovlaštenog upravitelja mirovinskih osiguravajućih društava, Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (dalje u tekstu: Agencija).
(2) Osobama koje uspješno polože ispite za provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika, ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i ovlaštenog upravitelja mirovinskih osiguravajućih društava, Agencija će izdati Uvjerenje o položenom ispitu.
OBRAZOVNI PROGRAM
Članak 2.
(1) Obrazovni program za stjecanje stručnih znanja potrebnih za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika, ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i ovlaštenog upravitelja mirovinskim osiguravajućim društvima (dalje u tekstu: obrazovni program) Agencija organizira samostalno ili u suradnji s drugim institucijama.
(2) Za obrazovni program iz stavka 1. predavače i nositelje programa Agencija bira samostalno ili u suradnji s drugim institucijama.
(3) Agencija na svojoj internetskoj stranici objavljuje rok za podnošenje prijava za pohađanje obrazovnog programa.
(4) Obrazovni program se organizira za stjecanje stručnih znanja za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika, te za ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i ovlaštenog upravitelja mirovinskim osiguravajućim društvima, a sve prema programima koji se objavljuju na internetskoj stranici Agencije i to:
– za stjecanje stručnih znanja za obavljanje poslova brokera, u trajanju od najmanje 60 sati;
– za sjecanje stručnih znanja za obavljanje poslova investicijskog savjetnika, u trajanju od najmanje 80 sati;
– za stjecanje stručnih znanja potrebnih za obavljanje poslova ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i ovlaštenog upravitelja mirovinskim osiguravajućim društvima u trajanju od najmanje 60 sati.
(5) Pohađanje obrazovnog programa nije uvjet za pristupanje ispitu za provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova brokera i investicijskog savjetnika, ali je uvjet za pristupanje ispitu za provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i mirovinskim osiguravajućim društvima.
(6) Obrazovni program za zajedničke cjeline izvodi se prema javno objavljenom rasporedu predavanja.
Članak 3.
(1) Zahtjev za pohađanje obrazovnog programa podnosi se Agenciji na Obrascu broj 2., koji je sastavni dio ovog Pravilnika.
(2) Obrazovnom programu može pristupiti osoba koja je podnijela zahtjev za pohađanje obrazovnog programa i koja je podmirila naknadu pohađanja obrazovnog programa.
(3) Agencija nakon prikupljenih zahtjeva utvrđuje listu kandidata koji zadovoljavaju kriterije za pohađanje obrazovnog programa.
(4) Lista kandidata objavljuje se na internetskoj stranici Agencije.
(5) Ukoliko se prema procjeni Agencije ne prijavi dovoljan broj kandidata za pohađanje obrazovnog programa, Agencija neće provesti obrazovni program.
(6) Neovisno o odredbi stavka 5. ovog članka, izabrani predavači i nositelji programa mogu sastavljati ispitna pitanja i biti članovi Ispitne komisije.
(7) Agencija na svojoj internetskoj stranici objavljuje popis predavača i područje predavanja.
(8) Iznimno od odredbe članka 2. stavka 6. ovog Pravilnika, a u slučaju nedovoljnog broja kandidata za stjecanje stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i mirovinskim osiguravajućim društvima, obrazovni program uz prethodnu suglasnost Agencije mogu organizirati i druge institucije.
NAJAVA ISPITA
Članak 4.
(1) Mjesto i vrijeme polaganja ispita kao i druge relevantne podatke u svezi ispita Agencija će objaviti na svojoj internetskoj stranici.
(2) Agencija na svojoj internetskoj stranici objavljuje i rok za podnošenje zahtjeva za pristupanje ispitu.
(3) U slučaju provedbe obrazovnog programa, prvi ispitni rok za brokere, ovlaštene upravitelje mirovinskim fondovima i ovlaštene upravitelje mirovinskim osiguravajućim društvima održat će se najkasnije 60 (šezdeset) dana, a drugi ispitni rok, u skladu s odredbom iz članka 11., stavka 5. ovog Pravilnika, najkasnije 120 (stodvadeset) dana od dana završetka predavanja predviđenih obrazovnim programom.
Prvi ispitni rok za investicijske savjetnike, održat će se najkasnije 90 (devedeset) dana od dana provedbe drugog ispitnog roka za brokere.
Drugi ispitni rok za investicijske savjetnike, sukladno odredbi iz članka 11. stavka 5. ovog Pravilnika, održat će se najkasnije 150 (stopedeset) dana od dana provedbe drugog ispitnog roka za brokere.
(4) Agencija može održati ispitni rok i u slučaju da nije proveden obrazovni program, osim za ovlaštene upravitelje mirovinskim fondovima i mirovinskim osiguravajućim društvima.
UVJETI ZA PRISTUPANJE ISPITU
Članak 5.
(1) Ispitu može pristupiti osoba koja je podnijela zahtjev za polaganje ispita i uplatila naknadu za polaganje ispita te priložila dokaze o:
1. državljanstvu, pri čemu hrvatski državljani dostavljaju ovjerenu presliku domovnice, a strani državljani ovjerenu presliku putovnice,
2. znanju hrvatskog jezika (odnosi se samo na strane državljane, a dokazuje potvrdom izdanom od strane nekog od filozofskih fakulteta u Republici Hrvatskoj),
3. završetku najmanje preddiplomskog sveučilišnog studija kojim se stječe akademski naziv »sveučilišni prvostupnik« ili stručnog studija čijim završetkom se stječe stručni naziv »stručni prvostupnik« (dokazuje se ovjerenim preslikom diplome, a u slučaju inozemne isprave ovjerenim dokumentom o priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije u svrhu zapošljavanja ili nastavka obrazovanja izdanu od strane nadležnog tijela u Republici Hrvatskoj).
(2) Ispitu za provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole za obavljanje poslova investicijskog savjetnika, može pristupiti osoba koja je prethodno položila ispit za provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole za obavljanje poslova brokera te je uz dokaze iz stavka 1. ovog članka dužna priložiti i dokaz o položenom brokerskom ispitu.
(3) Agencija nakon prikupljenih zahtjeva utvrđuje listu kandidata koji zadovoljavaju kriterije iz stavka 1. i 2. ovog članka i članka 2. stavka 5. ovog Pravilnika za pristupanje ispitu i objavljuje je na svojoj internetskoj stranici.
ZAHTJEV ZA POLAGANJE ISPITA
Članak 6.
(1) Zahtjevi za polaganje ispita podnose se Agenciji na Obrascu broj 1. koji je sastavni dio ovog Pravilnika.
(2) Uz zahtjev za polaganje ispita kandidati obvezno prilažu i dokaze da udovoljavaju uvjetima iz članka 5. ovog Pravilnika.
NAKNADE
Članak 7.
(1) Polaznici obrazovnog programa plaćaju naknadu za pohađanje obrazovnog programa.
(2) Kandidati za polaganje ispita plaćaju naknadu za pristup ispitu.
(3) Visina naknade iz stavaka 1. i 2. ovog članka određuje se posebnim aktom Agencije.
(4) Kandidati koji pristupaju drugom ispitnom roku plaćaju naknadu za pristup ispitu.
(5) Zaposlenici Agencije imaju pravo pohađanja obrazovnog programa i polaganja ispita uz plaćanje naknade.
PROGRAM ZA POLAGANJE ISPITA
Članak 8.
(1) Ispit za provjeru stručnih znanja za dobivanje dozvole za obavljanje poslova brokera sastoji se od 6 kolegija koje mogu obuhvaćati sljedeće teme:
Red. br. |
KOLEGIJ |
SADRŽAJ |
1. |
KVANTITATIVNE METODE |
Osnove financijske matematike, Statističke metode i analize (varijanca i kovarijanca, standardna devijacija, korelacija, regresija) |
2. |
OSNOVE FINANCIJSKOG IZVJEŠTAVANJA |
Standardi financijskog izvještavanja, Analiza financijskih izvještaja (bilanca, račun dobiti i gubitka, izvješće o novčanom toku, izvješće o promjenama u kapitalu), Vrednovanje imovine i financijski pokazatelji |
3. |
KORPORATIVNO UPRAVLJANJE I KORPORATIVNE FINANCIJE |
Poslovni oblici, Kodeks korporativnog upravljanja, Rizik i povrat, Struktura kapitala, Trošak kapitala, WACC, Trošak nedavno izdanog kapitala, Neto sadašnja vrijednost, Interna stopa rentabilnosti |
4. |
TRŽIŠTE KAPITALA I FINANCIJSKE INSTITUCIJE |
Primarno i sekundarno tržište, Uvjeti kotiranja na ZSE, Dioničko tržište i tržište duga, Novčano tržište, Alternativne investicije, Tržišni indikatori, Bankovni i nebankovni sektor (investicijski i mirovinski fondovi, MOD) |
5. |
ANALIZA VRIJEDNOSNIH PAPIRA |
Dionice, Obveznice, Derivati, Tehnička analiza |
6. |
INSTITUCIONALNI OKVIR TRŽIŠTA KAPITALA |
Zakon o tržištu kapitala, Zakon o preuzimanju dioničkih društava, Poslovi skrbništva, prijeboj i namira, Platni promet, Sprječavanje pranja novca, Etički standardi u trgovini vrijednosnim papirima |
(2) Ispit za provjeru stručnih znanja za dobivanje dozvole za obavljanje poslova investicijskog savjetnika sastoji se od 8 kolegija koje mogu obuhvaćati sljedeće teme:
Red. br. |
KOLEGIJ |
SADRŽAJ |
1. |
KVANTITATIVNE METODE |
Osnove financijske matematike, Statističke metode i analize (varijanca i kovarijanca, standardna devijacija, korelacija, regresija) |
2. |
EKONOMSKA POLITIKA |
Makroekonomski pokazatelji, Međunarodna ekonomija, Monetarna politika, Fiskalna politika |
3. |
OSNOVE FINANCIJSKOG IZVJEŠTAVANJA |
Standardi financijskog izvještavanja, Analiza financijskih izvještaja (bilanca, račun dobiti i gubitka, izvješće o novčanom toku, izvješće o promjenama u kapitalu), Vrednovanje imovine i financijski pokazatelji |
4. |
KORPORATIVNO UPRAVLJANJE I KORPORATIVNE FINANCIJE |
Poslovni oblici, Kodeks korporativnog upravljanja, Rizik i povrat, Struktura kapitala, Trošak kapitala, WACC, Trošak nedavno izdanog kapitala, Neto sadašnja vrijednost, Interna stopa rentabilnosti |
5. |
TRŽIŠTE KAPITALA I FINANCIJSKE INSTITUCIJE |
Primarno i sekundarno tržište, Uvjeti kotiranja na ZSE, Dioničko tržište i tržište duga, Novčano tržište, Alternativne investicije, Tržišni indikatori, Bankovni i nebankovni sektor (investicijski i mirovinski fondovi, MOD) |
6. |
TEORIJA PORTFELJA |
Diverzifikacija, Risk aversion, Granica efikasnosti, Linija tržišta kapitala, Rizik portfelja, CAPM |
7. |
ANALIZA VRIJEDNOSNIH PAPIRA |
Dionice, Obveznice, Derivati, Tehnička analiza |
8. |
INSTITUCIONALNI OKVIR TRŽIŠTA KAPITALA |
Zakon o tržištu kapitala, Zakon o preuzimanju dioničkih društava, Poslovi skrbništva, prijeboj i namira, Platni promet, Sprječavanje pranja novca, Etički standardi u trgovini vrijednosnim papirima |
(3) Ispit za provjeru stručnih znanja za dobivanje licence za obavljanje poslova ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima sastoji se od 6 kolegija koje mogu obuhvaćati sljedeće teme:
Red. br. |
KOLEGIJ |
SADRŽAJ |
1. |
ZAKONODAVNI I INSTITUCIONALNI OKVIR FUNKCIONIRANJA MIROVINSKIH TRŽIŠTA |
Zakonodavni i institucionalni okvir funkcioniranja mirovinskih tržišta, Hrvatsko trgovačko pravo |
2. |
REGULATIVA I PRAKSA INDUSTRIJE MIROVINSKIH FONDOVA |
Platni promet, Poslovno upravljanje i poslovna etika, Središnji registar osiguranika |
3. |
VRIJEDNOSNI PAPIRI, FINANCIJSKE INSTITUCIJE I KORPORACIJSKE FINANCIJE |
Vrijednosni papiri i korporacijske financije, Financijske institucije i tržišta |
4. |
TEHNIČKA I FINANCIJSKA ANALIZA |
Tehnička analiza, Kvantitativne metode za makroekonomske i mikroekonomske analize |
5. |
RAČUNOVODSTVO I STATISTIKA |
Upravljanje poslovnim financijama i čitanje financijskih izvješća, Računovodstvo mirovinskih fondova i mirovinskih društava, Vrednovanje imovine mirovinskih fondova, MSFI i financijsko izvještavanje |
6. |
TEORIJA PORTFELJA I STATISTIKA |
Teorija portfelja i upravljanje portfeljem, Statističke metode i analize |
(4) Ispit za provjeru stručnih znanja za dobivanje licence za obavljanje poslova ovlaštenog upravitelja mirovinskim osiguravajućim društvima sastoji se od 6 kolegija koje mogu obuhvaćati sljedeće teme:
Red. br. |
KOLEGIJ |
SADRŽAJ |
1. |
ZAKONODAVNI I INSTITUCIONALNI OKVIR FUNKCIONIRANJA MIROVINSKIH TRŽIŠTA |
Zakonodavni i institucionalni okvir funkcioniranja financijskih i mirovinskih tržišta, Hrvatsko trgovačko pravo |
2. |
HRVATSKO MIROVINSKO OSIGURANJE |
Marketing financijskih usluga, poslovno upravljanje i poslovna etika, ekonomika mirovinskog osiguranja, hrvatsko mirovinsko osiguranje |
3. |
VRIJEDNOSNI PAPIRI, FINANCIJSKE INSTITUCIJE I KORPORACIJSKE FINANCIJE |
Vrijednosni papiri i korporacijske financije, Financijske institucije i tržišta |
4. |
TEHNIČKA I FINANCIJSKA ANALIZA |
Kvantitativne metode za makroekonomske i mikroekonomske analize, Financijska i investicijska analiza |
5. |
RAČUNOVODSTVO I STATISTIKA |
Upravljanje poslovnim financijama i čitanje financijskih izvještaja, Računovodstvo mirovinskih fondova i mirovinskih osiguravajućih društava |
6. |
TEORIJA PORTFELJA I AKTUARSTVO U MIROVINSKOM OSIGURANJU |
Teorija portfelja i upravljanje portfeljem, Aktuarstvo u mirovinskom osiguranju |
(5) Ispitnu literaturu predlažu predavači, a odobrava Agencija.
(6) Agencija objavljuje popis iz prijašnjeg stavka ovog članka na svojoj internetskoj stranici.
ISPITNA KOMISIJA
Članak 9.
(1) Ispit se polaže pred Komisijom za provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika, ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima i ovlaštenog upravitelja mirovinskih osiguravajućih društava (dalje u tekstu: Ispitna komisija).
(2) Ispitna komisija sastoji se od pet članova od kojih je jedan predsjednik. Predsjednika i članove Ispitne komisije, posebno za svaki ispitni rok, posebnom Odlukom imenuje Agencija.
(3) Ispitna komisija ima tajnika.
(4) Ispitna komisija donosi Poslovnik o radu.
(5) Ispitna Komisija je u obvezi tijekom postupka održavanja ispita jamčiti tajnost podataka.
(6) Za utvrđivanje prekršaja pri ispitu i za odlučivanje o drugim pitanjima, povezanim sa održavanjem ispita, nadležna je Ispitna komisija.
(7) Agencija može posebnom odlukom razriješiti predsjednika ili člana Ispitne komisije ukoliko ne želi više sudjelovati u radu Ispitne komisije ili ako ne ispunjava svoje dužnosti sukladno ovom Pravilniku i Poslovniku o radu.
(8) Članovi Ispitne komisije određuju popis ispitnih pitanja i zadataka koji odobrava Agencija.
(9) Ispitna pitanja se čuvaju u sefu Agencije, a ključar i suključar nisu članovi Ispitne komisije.
(10) Članovi Ispitne komisije primaju naknadu za svoj rad, koju utvrđuje Agencija posebnom Odlukom, a isplaćuje se iz sredstava Agencije.
POLAGANJE ISPITA
Članak 10.
(1) Kandidati se prilikom pristupanja polaganju ispita moraju identificirati s dokumentom sa slikom. Agencija može navedeni dokument fotokopirati.
(2) Ispit se polaže na hrvatskom jeziku i to u pisanom obliku.
(3) Ispitna komisija sastavlja zapisnik o provedenom ispitu.
(4) Ispit nije javan. Osim članova ispitne komisije na ispitu mogu također biti nazočne osobe koje ovlasti Agencija.
(5) U slučaju kada zaposlenici Agencije polažu ispit, ispiti će biti posebno označeni.
(6) Ispit se organizira u prostorijama koje odredi Agencija samostalno ili u suradnji s drugom institucijom.
(7) Eventualno zakašnjenje na ispit može se tolerirati ukoliko od predviđenog početka ispita, objavljenog na internetskoj stranici Agencije, nije prošlo više od 15 minuta te uz uvjet da u tom periodu niti jedan kandidat nije napustio prostoriju u kojoj se održava ispit.
(8) Za vrijeme trajanja ispita nije dozvoljeno napuštanje prostorije ukoliko kandidat istovremeno ne preda ispit te kandidatu nakon toga nije dozvoljeno ponovno vraćanje na ispit.
(9) Ukoliko dežurne osobe na ispitu primijete da kandidat koristi nedopušteno sredstvo kao pomoć u toku ispita (literatura, smart phone ili PDA uređaj), ili se ponaša na način koji ometa regularnost ispita, imaju pravo oduzeti ispitne zadatke tom kandidatu kao i navedena nedopuštena sredstva, a kandidatu nalažu napuštanje prostorije u kojoj se piše ispit te se njegov ispit smatra nevažećim.
OCJENJIVANJE USPJEŠNOSTI
Članak 11.
(1) Uspješnost polaganja ispita utvrđuje Ispitna komisija, temeljem broja bodova, koje je kandidat osvojio.
(2) Ispitna pitanja podijeljena su prema kolegijima u skladu s odredbama članka 8. ovog pravilnika. Smatra se da je kandidat uspješno položio ispit, ukoliko je iz svakog ispitnog kolegija osvojio 60% točnih odgovora.
(3) Uspjeh na ispitu ocjenjuje se s »položio« ili »nije položio«.
(4) U slučaju posebno označenih ispita zaposlenika Agencije, iste ne mogu ocjenjivati članovi Ispitne komisije koji su ujedno i zaposlenici Agencije.
(5) Drugom ispitnom roku mogu pristupiti samo oni kandidati koji su pristupili prvom ispitnom roku i nisu ga uspješno položili.
(6) Kandidat koji nije u mogućnosti izaći na ispit zbog opravdanih razloga (bolest, službeni put i dr.) podnosi pisani zahtjev Agenciji, najkasnije dva dana prije dana održavanja ispita kako bi ostvario pravo na povrat uplaćene naknade za pristup ispitu.
OBJAVA REZULTATA
Članak 12.
(1) Agencija će u roku od 8 (osam) dana od dana održavanja ispita na svojoj internetskoj stranici objaviti neslužbenu listu kandidata koji su položili ispit te objaviti rok od najmanje 7 (sedam) dana u kojem se može ostvariti uvid u ispit.
(2) Uvid u svoj ispit može ostvariti kandidat koji nije položio ispit, te ukoliko kandidat smatra da mu zadaci nisu točno vrednovani, uputiti pisanu predstavku Agenciji, a sve u roku u kojem se može ostvariti uvid u ispit.
(3) Eventualne pisane predstavke rješava Ispitna komisija najkasnije u roku od 5 (pet) dana od dana primitka predstavke.
(4) Nakon isteka roka za rješavanje pisanih predstavki, Agencija će na svojoj internetskoj stranici objaviti službenu listu kandidata koji su položili ispit.
Članak 13.
Agencija će samostalno ili u suradnji s drugom institucijom kandidatu koji položi ispit izdati uvjerenje o položenom ispitu i to najkasnije u roku od 30 (trideset) dana od dana položenog ispita.
ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 14.
(1) Za osobe koje su stekle uvjerenje o položenom ispitu za brokera po ranijem programu do stupanja na snagu ovoga Pravilnika, ispit za investicijskog savjetnika obuhvaća sve kolegije navedene u članku 8. stavak 2.
(2) Za osobe koje steknu uvjerenje o položenom ispitu za brokera po programu ovoga Pravilnika, ispit za investicijskog savjetnika sadrži kolegije 2 i 6 iz članka 8 stavak 2.
(3) Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima za stjecanje i provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika i ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima (»Narodne novine« br. 97/2006), Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o uvjetima za stjecanje i provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika i ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima (»Narodne novine« br. 92/2007), Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o uvjetima za stjecanje i provjeru stručnih znanja potrebnih za dobivanje dozvole ili licence za obavljanje poslova brokera, investicijskog savjetnika, ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima (»Narodne novine« br. 26/2008).
Članak 15.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama.«
Klasa: 011-02/09-04/5
Urbroj: 326-01-09-1
Zagreb, 7. siječnja 2009.
Predsjednik Uprave
Ante Samodol, v. r.
OBRAZAC br. 1
ZAHTJEV ZA POLAGANJE ISPITA
Zaokružiti:
☐ Za obavljanje poslova brokera
☐ Za obavljanje poslova investicijskog savjetnika
☐ Za obavljanje poslova upravitelja mirovinskim fondovima
☐ Za obavljanje poslova upravitelja mirovinskim osiguravajućim društvima
1. Ime i prezime:
2. Datum, mjesto i država rođenja:
3. Stručna sprema i zanimanje:
4. Poslodavac:
5. Adresa stanovanja:
6. Adresa za prepisku u vezi sa polaganjem ispita:
7. Telefon:
8. Telefax:
9. E-mail:
Datum Potpis
__________________ ___________________
Prilog Zahtjevu:
1. dokaz o državljanstvu, pri čemu hrvatski državljani dostavljaju ovjerenu presliku domovnice, a strani državljani ovjerenu presliku putovnice,
2. dokaz o znanju hrvatskog jezika (odnosi se samo na strane državljane, a dokazuje potvrdom izdanom od strane nekog od filozofskih fakulteta u Republici Hrvatskoj),
3. završetku najmanje preddiplomskog sveučilišnog studija kojim se stječe akademski naziv »sveučilišni prvostupnik« ili stručnog studija čijim završetkom se stječe stručni naziv »stručni prvostupnik« (dokazuje se ovjerenim preslikom diplome, a u slučaju inozemne isprave ovjerenim dokumentom o priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije u svrhu zapošljavanja ili nastavka obrazovanja izdanu od strane nadležnog tijela u Republici Hrvatskoj),
4. dokaz o plaćenoj naknadi za polaganje ispita.
5. dokaz o položenom brokerskom ispitu (samo za kandidate koji podnose Zahtjev za polaganje ispita za investicijskog savjetnika).
OBRAZAC br. 2
ZAHTJEV ZA POHAĐANJE OBRAZOVNOG PROGRAMA
1. Ime i prezime:
2. Datum, mjesto i država rođenja:
3. Stručna sprema i zanimanje:
4. Poslodavac:
5. Adresa stanovanja:
6. Adresa za prepisku:
7. Telefon:
8. Telefax:
9. E-mail:
Datum Potpis
__________________ ___________________
Prilog Zahtjevu:
1. dokaz o plaćenoj naknadi za pohađanje obrazovnog programa