Pravilnik o uvjetima za prekrcaj proizvoda na graničnoj veterinarskoj postaji pri uvozu

NN 17/2009 (6.2.2009.), Pravilnik o uvjetima za prekrcaj proizvoda na graničnoj veterinarskoj postaji pri uvozu

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, RIBARSTVA I
RURALNOG RAZVOJA

349

Na temelju članka 67. stavka 2. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 41/07) ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi

PRAVILNIK

O UVJETIMA ZA PREKRCAJ PROIZVODA NA GRANIČNOJ VETERINARSKOJ POSTAJI PRI UVOZU[1]

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuju detaljna pravila koja se odnose na prekrcaj proizvoda na graničnoj veterinarskoj postaji kada su pošiljke namijenjene mogućem uvozu u Republiku Hrvatsku, a nakon pristupanja Republike Hrvatske u članstvo Europske unije uvozu na područje Europske unije.

Članak 2.

1. Nadležno tijelo – Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja;

2. Proizvodi – proizvodi životinjskog podrijetla navedeni u Pravilniku o veterinarskim pregledima u prometu s državama članicama Europske unije s ciljem stvaranja jedinstvenog tržišta (»Narodne novine«, broj 139/08), Pravilniku o veterinarskim i zootehničkim pregledima određenih životinja i proizvoda u prometu s državama članicama Europske unije (»Narodne novine«, broj 147/08) i Pravilniku o službenim kontrolama hrane životinjskog podrijetla (»Narodne novine«, broj 99/07).

Članak 3.

Osoba odgovorna za pošiljku mora u trenutku prispijeća pošiljke, koja je namijenjena za daljnji prekrcaj, na graničnu veterinarsku postaju, prijaviti navedenu pošiljku graničnom veterinarskom inspektoru na način koji je odredilo nadležno tijelo, uz navođenje procijene trajanja iskrcaja pošiljke, granične veterinarske postaje odredišta, i ukoliko je potrebno lokacije pošiljke.

Članak 4.

Radi primjene članka 9. točke (b) alineje prve Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 132/08)[2]:

– za zračnu luku minimalno razdoblje skladištenja iznosi 12 sati, a maksimalno razdoblje skladištenja 48 sati;

– za morsku luku minimalno razdoblje skladištenja iznosi sedam dana, a maksimalno razdoblje skladištenja 20 dana.

Članak 5.

Kada je maksimalno razdoblje skladištenja propisano člankom 4. ovoga Pravilnika proteklo, pošiljka mora biti podvrgnuta pregledima utvrđenim člankom 4. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske[3] na graničnoj veterinarskoj postaji unosa.

Članak 6.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/09-01/14

Urbroj: 525-11-09-01

Zagreb, 28. siječnja 2009.

Ministar
mr. sc. Božidar Pankretić, v. r.

[1]1 Pravilnikom se preuzimaju odredbe Odluke Komisije 2000/25/EZ od 16. prosinca 1999. kojom se utvrđuju detaljna pravila za primjenu članka 9. Direktive Vijeća 97/78/EZ u odnosu na prekrcaj proizvoda na graničnoj veterinarskoj postaji kada su pošiljke namijenjene uvozu u Europsku zajednicu i koja izmjenjuje i dopunjuje Odluku Komisije 93/14/EEZ.

[2]2 Člankom 9. točkom (b) alinejom prvom Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 132/08) preuzete su odredbe članka 9. točke (b) (i) Direktive Vijeća 97/78/EZ od 18. prosinca 1997. kojom se utvrđuje način obavljanja veterinarskih pregleda proizvoda koji ulaze u Zajednicu iz trećih zemalja.

[3]3 Člankom 4. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 132/08) preuzete su odredbe članka 4. Direktive Vijeća 97/78/EZ od 18. prosinca 1997. kojom se utvrđuje način obavljanja veterinarskih pregleda proizvoda koji ulaze u Zajednicu iz trećih zemalja.