USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE
2111
Ustavni sud Republike Hrvatske, u Prvom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Aldo Radolović, predsjednik Vijeća, te suci Marko Babić, Slavica Banić, Mario Jelušić, Duška Šarin i Nevenka Šernhorst, članovi Vijeća, odlučujući o ustavnoj tužbi koju je podnio S. K. iz P., kojeg zastupaju odvjetnici Zajedničkog odvjetničkog ureda I. Š. i B. V. iz Z., na sjednici održanoj 3. lipnja 2009. godine, jednoglasno je donio
ODLUKU
I. Ustavna tužba se usvaja.
II. Vrhovni sud Republike Hrvatske dužan je donijeti odluku u predmetu koji se vodi pred tim sudom pod poslovnim brojem: Rev-x-191/08, u najkraćem mogućem roku, ali ne duljem od šest (6) mjeseci, računajući od prvog idućeg dana nakon objave ove odluke u »Narodnim novinama«.
III. Na temelju članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine« broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst), podnositelju ustavne tužbe S. K. iz P., određuje se primjerena naknada zbog povrede ustavnog prava iz članka 29. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine« broj 41/01. – pročišćeni tekst) u iznosu od 20.900,00 kn.
IV. Naknada iz točke III. izreke ove odluke bit će isplaćena iz državnog proračuna u roku od tri (3) mjeseca od dana podnošenja zahtjeva podnositelja Ministarstvu financija Republike Hrvatske za njezinu isplatu.
V. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.
Obrazloženje
1. Podnositelj je 30. siječnja 2009. godine podnio Ustavnom sudu Republike Hrvatske zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku (ustavnu tužbu) zbog dugotrajnosti postupka koji se u parničnom predmetu radi naknade štete vodi u povodu izjavljene revizije pred Vrhovnim sudom Republike Hrvatske pod brojem: Rev-x-191/08, smatrajući da mu je povrijeđeno ustavno pravo na donošenje sudske odluke u razumnom roku.
ČINJENICE VAŽNE ZA USTAVNOSUDSKI POSTUPAK
2. Ustavni sud je u postupku pokrenutom ustavnom tužbom, primjenom članka 63. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine« broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), na temelju navoda ustavne tužbe te uvida u presliku spisa Općinskog suda u Zadru broj: P-420/98, utvrdio pravno relevantne činjenice za odlučivanje o povredi ustavnog prava podnositelja, zajamčenog člankom 29. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske.
Tužitelji su 24. ožujka 1998. godine podnijeli tužbu s prijedlogom za određivanje privremene mjere Općinskom sudu u Zadru protiv podnositelja (kao tuženika), radi naknade štete.
Općinski sud u Zadru donosi 3. lipnja 1998. godine rješenje kojim se odbija prijedlog tužitelja za donošenje privremene mjere.
Povodom žalbe tužitelja, Županijski sud u Zadru 15. srpnja 1998. godine donosi rješenje kojim odbija žalbu i potvrđuje rješenje Općinskog suda u Zadru od 3. lipnja 1998. godine.
Nakon nekoliko požurnica od strane tužitelja, Općinski sud u Zadru 9. prosinca 1999. godine donosi rješenje o odgodi ročišta i zakazuje sljedeće ročište za 8. veljače 2000. godine.
Na ročištu održanom 8. veljače 2000. godine podnositelj iznosi svoj odgovor na tužbu.
Podneskom od 22. svibnja 2000. godine podnositelj se očituje na navode tužitelja.
Sljedeće ročište održano je 10. rujna 2001. godine.
Rješenjem od 4. listopada 2001. godine Općinski sud u Zadru određuje provođenje medicinskog vještačenja.
Na ročištu 17. svibnja 2002. godine sud donosi rješenje o odgodi ročišta i sljedeće zakazuje za 1. srpnja 2002. godine.
Sljedeće ročište održano je 1. srpnja 2002. godine.
Općinski sud u Zadru zamolnicom od 18. rujna 2002. godine zatražio je od Općinskog suda u Zaboku saslušanje svjedoka na okolnost boravka tužiteljice u K. T. Zapisnik je sastavljen 30. listopada 2002. godine i dostavljen Općinskom sudu u Zadru.
Na sljedećem ročištu, održanom 19. prosinca 2002. godine, glavna rasprava je zaključena i presudom broj: P-420/98 Općinski sud u Zadru presudio je da je podnositelj dužan isplatiti prvo, drugo, treće i četvrto tužiteljima različite novčane iznose s osnova naknade štete. U dijelu preko izrečenih novčanih iznosa tužbeni zahtjev sviju tužitelja je odbijen kao neosnovan. Istom presudom određeno je da su tužitelji dužni podnositelju naknaditi parnični trošak.
Podnositelj 5. veljače 2003. godine podnosi žalbu Županijskom sudu u Zadru.
Županijski sud u Zadru rješenjem broj: Gž-267/03 od 11. studenoga 2004. godine ukida presudu Općinskog suda u Zadru i vraća predmet na ponovno odlučivanje.
Nova ročišta kod Općinskog suda u Zadru održana su 17. siječnja 2005. i 29. ožujka 2005. godine. Na ročištu 30. ožujka 2005. godine donosi se presuda broj: P-3524/04 kojom se određuje da je podnositelj dužan isplatiti prvo, drugo, treće i četvrto tužiteljima različite novčane iznose s osnova naknade štete. U dijelu preko izrečenih novčanih iznosa tužbeni zahtjev sviju tužitelja je odbijen kao neosnovan. Istom presudom određeno je da su tužitelji dužni podnositelju naknaditi parnični trošak.
Podnositelj 11. travnja 2005. godine ponovo ulaže žalbu na navedenu prvostupanjsku presudu. Podneskom od 2. svibnja 2005. godine daje odgovor na žalbu tužitelja.
Županijski sud u Zadru presudom broj: Gž-740/05 od 21. ožujka 2007. godine odbio je žalbu tužitelja (pod 1., 2., 3. i 4.) i potvrdio prvostupanjsku presudu u točki III. izreke. Istom presudom odbijena je žalba podnositelja i potvrđena prvostupanjska presuda u točki I. a), b), c) i d) izreke. Uvažena je djelomično žalba podnositelja u dijelu točke I. e), f), g) i točki II. izreke.
Podnositelj podnosi reviziju Vrhovnom sudu Republike Hrvatske 13. kolovoza 2007. godine. Istoga dana podnosi i prijedlog za ponavljanje postupka u predmetu P-3524/04.
Podneskom od 29. travnja 2008. godine podnositelj požuruje Općinski sud u Zadru na postupanje i traži hitno uzimanje u rad njegovog predmeta po prijedlogu za ponavljanje postupka.
Rješenjem broj P-3524/04 od 21. listopada 2008. godine Općinski sud u Zadru riješio je da se prekida postupak u povodu prijedloga za ponavljanje postupka do završetka postupka po reviziji.
Podnositelj 31. listopada 2008. godine ulaže žalbu na navedeno rješenje o prekidu postupka.
Vrhovni sud Republike Hrvatske dopisom od 4. ožujka 2009. godine remisorno vraća Općinskom sudu u Zadru spis broj: P-3524/04 (koji se sada vodi na Vrhovnom sudu Republike Hrvatske povodom revizije pod brojem: Rev-x-191/08), budući da je utvrdio da je prvotužitelj u ovom postupku umro 15. siječnja 2007. godine.
Općinski sud u Zadru 23. ožujka 2009. godine donosi rješenje broj: P-3524/04 kojim se utvrđuje prekid postupka u odnosu na prvotužitelja, te određuje da će se postupak nastaviti kad nasljednik ili staratelj ostavine preuzme postupak ili kad ga sud pozove da to učini.
U trenutku donošenja ove ustavnosudske odluke, Vrhovni sud Republike Hrvatske još nije odlučio o reviziji podnositelja.
PRAVO VAŽNO ZA USTAVNOSUDSKI POSTUPAK
3. Mjerodavno pravo sadržano je u odredbi članka 29. stavka 1. Ustava.
Ustavna tužba je osnovana.
4. Svoju odluku Ustavni sud obrazlaže sljedećim utvrđenjima:
4.1. DULJINA SUDSKOG POSTUPKA
Parnični postupak pokrenut je tužbom protiv podnositelja kao tuženika 24. ožujka 1998. pred Općinskim sudom u Zadru.
Ustavni sud utvrđuje da je do dana donošenja ove odluke postupak trajao ukupno jedanaest (11) godina, dva (2) mjeseca i deset (10) dana.
4.2. POSTUPANJE NADLEŽNOG SUDA
Postupak se u razmatranom, pravno relevantnom razdoblju vodio pred Općinskim sudom u Zadru, koji je održao više ročišta za glavnu raspravu te je provedeno medicinsko vještačenje.
Prvostupanjski sud je 19. prosinca 2002. godine donio presudu broj: P-420/98.
Spis je povodom žalbe otpremljen Županijskom sudu u Zadru koji je rješenjem broj: Gž-267/03 od 11. studenoga 2004. godine, ukinuo prvostupanjsku presudu.
Općinski sud u Zadru je 30. ožujka 2005. godine donio novu presudu broj: P-3524/04, a Županijski sudu u Zadru je presudom broj: Gž-740/05 od 21. ožujka 2007. godine dijelom potvrdio, a dijelom preinačio prvostupanjsku presudu.
Spis se povodom revizije podnositelja nalazi na Vrhovnom sudu Republike Hrvatske gdje se vodi pod brojem: Rev-x-191/08.
Ukupno trajanje postupka više od jedanaest godina ukazuje na neučinkovitost sudova u postupanju i na činjenicu da sudovi nisu poduzeli odgovarajuće radnje radi učinkovitog vođenja ovog postupka te je time podnositelju povrijeđeno njegovo pravo na suđenje u razumnom roku.
4.3. PONAŠANJE PODNOSITELJA USTAVNE TUŽBE
(TUŽITELJA U PARNIČNOM POSTUPKU)
Podnositelj ustavne tužbe, kao tuženik u sudskom postupku, prema utvrđenju Ustavnog suda, nije pridonio trajanju sudskog postupka.
4.4. SLOŽENOST SUDSKOG PREDMETA
Iz dosadašnjeg tijeka postupka proizlazi da se u konkretnom slučaju ne radi o predmetu osobito složene pravne naravi.
OCJENA USTAVNOG SUDA
5. Ustavni sud utvrđuje da se postupak u pravno relevantnom razdoblju vodio u trajanju od preko jedanaest godina te je još uvijek u tijeku. Imajući u vidu ukupno trajanje postupka, Ustavni sud ocjenjuje da je povrijeđeno pravo podnositelja da neovisni i nepristrani sud u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama, koje je zajamčeno člankom 29. stavkom 1. Ustava.
Stoga je, u smislu odredbe članka 63. stavka 2. Ustavnog zakona, donijeta odluka kao pod točkama I. i II. izreke ove odluke.
6. Visinu naknade, zbog povrede ustavnog prava na donošenje odluke u razumnom roku, Ustavni sud utvrđuje uzimajući u obzir okolnosti svakog pojedinog predmeta, uz istodobno uvažavanje ukupnih gospodarskih i socijalnih prilika u Republici Hrvatskoj.
Sukladno odredbi članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u točkama III. i IV. izreke ove odluke.
7. Odluka o objavi (točka V. izreke) temelji se na odredbama članka 29. Ustavnog zakona.
8. Predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske dužan je dostaviti Ustavnom sudu pisanu obavijest o datumima donošenja i otpreme odluke u roku osam (8) dana od dana njene otpreme, a najkasnije osam (8) dana od isteka roka određenog u točki II. izreke ove odluke. Ovaj nalog temelji se na članku 31. stavcima 4. i 5. Ustavnog zakona.
Broj: U-IIIA-410/2009
Zagreb, 3. lipnja 2009.
USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE
Predsjednik Vijeća
dr. sc. Aldo Radolović, v. r.