Zakoni o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora Socijalističke Republike Hrvatske

NN 7/1990 (17.2.1990.), Zakoni o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora Socijalističke Republike Hrvatske

SABOR REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju člana 389. Ustava Socijalističke Republike Hrvatske, donosim

UKAZ

o proglašenju Zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora Socijalističke Republike Hrvatske

Proglašava se Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora Socijalističke Republike Hrvatske, što ga je Sabor Socijalističke Republike Hrvatske donio na sjednici Vijeća udruženog rada 15. veljače 1990. na sjednici Vijeća općina 15. veljače 1990. i na sjednici Društveno-političkog vijeća 15. veljače 1990. godine.

Klasa: 011/90-01/03

Urbroj: 71-90-1

Zagreb, 16. veljače 1990.

Predsjednik Predsjedništva SR Hrvatske

Ivo Latin, v. r.


ZAKON

o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora Socijalističke Republike Hrvatske

Član 1.

Ovim zakonom utvrđuju se izborne jedinice za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora Socijalističke Republike Hrvatske

Član 2.

Izbornu jedinicu za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora čine građani na području jedne ili više općina, tako da njihov broj bude približno isti u svakoj izbornoj jedinici.

U izbornoj jedinici bira se jedan zastupnik.

Član 3.

Za izbor zastupnika u Društveno-političko vijeće Sabora utvrđuju se ove izborne jedinice:

1. Izborna jedinica Beli Manastir obuhvaća područje općine Beli Manastir.

2. Izborna jedinica Osijek I obuhvaća mjesne zajednice: "Đuro Rajs", "Šandor Petefi", "lvan Filipović", "Moša Pijade", "Božidar Adžija", "Adela Pavošević", "Industrijska četvrt", "Milan Tomljanović", "Đuro Đaković", "Gornji grad", "Zrinjevac", "Centar" i "Tvrda", područja općine Osijek.

3. Izborna jedinica Osijek II obuhvaća mjesne zajednice: "Vijenac Borisa Kidriča", "Vijenac VI slavonskog udarnog korpusa", "Feđa Milić", "XII proleterska brigada", "25. maj", "9. maj", "Šećerana", "Donji grad", "Mihajlo Klajn", "Sara Bertić", Podravlje i Tvrđavica, područja općine Osijek.

4. Izborna jedinica Osijek III obuhvaća mjesne zajednice: Josipovac, Višnjevac, Brešće-Livana, "Vladimir Nazor", "lgnjo Batrnek-Mali", "Josip Cazi", Čepinski Martinci, Čokadinci, Beketinci, Vuka, Vladislavci, Donsin, Hrastin, Koprivna, Šodolovci, Petrova Slatina, Paulin Dvor, Ernestinovo, "Veljko Vlahović", Tenjski Antunovac, Ada, Laslovo, Palača, Silaš, Tenja, "1. maj", Sarvaš, Bijelo Brdo, Dalj, Dalj Planina, Erdut, Aljmaš i Orašje, područja općine Osijek.

5. Izborna jedinica Našice obuhvaća područje općina Našice i Valpovo.

6. Izborna jedinica Podravska Slatina obuhvaća područje općina Podravska Slatina, Donji Miholjac i Orahovica.

7. Izborna jedinica Vukovar obuhvaća područje općine Vukovar.

8. Izborna jedinica Vinkovci I obuhvaća mjesne zajednice: "Lenije", "Stjepan Radić", "Centar", "Kolodvor", "Slavko Knežević", "Vladimir Bakarić", "Lapovci", "Moša Pijade", "Zagrebački Blok", "Slavija", "Nuštar", Ivankovo, Mirkovci, Jarmina i Rokovci-Andrijaševci područja općine Vinkovci.

9. Izborna jedinica Vinkovci II obuhvaća mjesne zajednice: Apsevci, Antin-Mlaka Antinska, Ceric, Donje Novo Selo, Đelatovci, Gaboš, Ilača, Karadžičevo, Komletinci, Korog, Lipovac, Marinci, Markušica, Nijemci, Novi Jankovci, Novi Mikanovci, Orolik, Ostrovo, Otok, Podgrađe, Podrinje, Privlaka, Prkovci, Retkovci, Slakovci, Sremske Laze, Stari Jankovci, Stari Mikanovci, Šidski Banovci, Tordinci, Vinkovački Banovci i Vođinci, područja općine Vinkovci.

10. Izborna jedinica Županja obuhvaća područje općine Županja.

11. Izborna jedinica Đlakovo obuhvaća područje općine Đlakovo.

12. lzborna jedinica Slavonski Brod I obuhvaća mjesne zajedinice: Brodsko Vinogorje, Brodski Varoš, Budainka, Franjo Sertić, Đuka Matanić, 21. travanj, Branko Bosnić, Mali Pariz, Mika Babić, Milan Mišković, Moša Pijade, Partizanska ulica, Podvinje, Radnički Trg, Đuro Salaj i Stjepan Sekulić-Jucko, područja općine Slavonski Brod.

13. Izborna jedinica Slavonski Brod II obuhvaća mjesne zajednice: Banovci, Becić, Bebrina, Bicko Selo, Brodski Stupnik - Lovčić, Beravci, Bukovlje, Bartolovci, Brodski Zdenci, Ciglenik, Čajkovci, Divoševći, Donji Andrijevci, Donja Vrba, Donja Bebrina, Dubočac, Garcin, Graberje, Glogovica, Gornja Bebrina, Gornji Andrijevci, Grižići - Krajačići, Grgurevići, Gromačnik, Gornja Vrba, Gundinci, Jaruge, Jesevik, Kaniža, Klabar, Klokočevik, Kupina - Zoljani, Korduševci. Lužani, Malino. Mato Stanišić - Sapci, Novigrad, Novo Topolje, Oriovac, Oprisavci, Podcrkavlje, Pričac, Poljanci, Ravan Brcino, Ruščica, Rastušje, Selna, Sibinj, Sikirevci, Slavonski Prnjavor, Slavonski Kobaš, Slobodnica, Slavonski Šamac, Kruševica, Srednaci, Stari Perkovci, Stupnički Kuti, Stari Slatnik, Staro Topolje, Svilaj-Stružani, Šumeće, Šušnjevci, Trnjanski Kuti, Trnjani, Velika Kopanica, Vranovci, Vrpolje, Vrhovina, Tomica, Zadubravlje, Zbjeg i Živike, područja općine Slavonski Brod.

14. Izborna jedinica Slavonska Požega obuhvaća područje općine Slavonska Požega.

15. Izborna jedinica Nova Gradiška obuhvaća područje općine Nova Gradiška.

16. Izborna jedinica Daruvar obuhvaća područje općina Daruvar i Pakrac.

17. Izborna jedinica Garešnica obuhvaća područje općina Garešnica, Čazma i Grubišno Polje.

18. Izborna jedinica Virovitica obuhvaća područje općine Virovitica.

19. Izborna jedinica Bjelovar obuhvaća područje općine Bjelovar.

20. Izborna jedinica Đurđevac obuhvaća područje općina Đurđevac i Križevci.

21. Izborna jedinica Koprivnica obuhvaća područje općine Koprivnica.

22. Izborna jedinica Čakovec I obuhvaća mjesne zajednice: Cirkovljan, Čakovec I, II i III, Čehovec, Čukovec, D. Dubrava, D. Hraščan, D. Kraljevec, D. Mihaljevec, D. Pustakovec, D. Vidovec, Draškovec, Dravski Križ, Držimurec-Strelec, Goričan, Hodošan, Ivanovec, Juraj u Trnju, Kotoriba, Kuršanec, Mala Subotica, Marija na Muri, Novo Selo na Dravi, Oporovec, Orehovica, Palinovec, Palovec, Podbrest, Prelog, Savska Ves, Strahoninec, Šandrovec, Štefanec, Totovec, Turčišće i Vularija, područja općine Čakovec.

23. Izborna jedinica Čakovec II obuhvaća mjesne zajednice: Belica, Brezje, Bukovec, Črečan, Dekanovec, Domašinec, D. Koncovčak, Dragoslavec, Dunjkovec, Ferketinec, Frkanovec, Gardinovec, G. Dubrava, G. Hraščan, G. Kraljevec, G. Kuršanec, G. Mihaljevec, Hlapičina, Knezovec, Krištanovec, Križovec, Lapšina, Lopatinec, Macinec, Mačkovec, M. Mihaljevac, Martin na Muri, Merhatovec, Martinuševec, Mihovlja, Miklavec, M. Središče, Nedelišče, Novakovec, Novo Selo Rok, Okrugli Vrh, Paklenica, Pleškovec, Podturen, Prekopa, Preseka, Pretetinec, Pribislavec, Pušćine, Selnica, Sivica, Slakovec, Stanetinec, Šenkovec, Štrigova, Strukovec, Trnovec, Urban, Vratišinec, Vučetinec, Vukanovec, Zasadbreg, Zaveščak, Zebanec, Ž. Gora i Žiškovec, područja općine Čakovec.

24. Izborna jedinica Varaždin I obuhvaća područje općine Ludbreg i mjesne zajednice: Varaždin, Kučan, Trnovec, Jalkovec, Bartolovec, Kneginec Gornji, Kneginec Donji, Beretinec, Ilija, Nedeljanec, Poljana, Črešnjevo, Gojanec, Jalžabet, Beletinec, Vidovec, Lužan, Tužno, Crnec, Kelemen, Jakopovec-Kaštelanec, Lestakovec, Šemovec, Seketin i Zamlaka, područja općine Varaždin.

25. Izborna jedinica Varaždin II obuhvaća mjesne zajednice: "Veljko Vlahović", "Đuro Salaj", "Ratimir Herceg", "Hugo i Elena Kohn", "Braća Vidović", "Ivan Gošnjak", "Gabriel Santo", Sračinec, Hraščica, Petrijanec, Svibovec, Majerje, Vratno Gornje, Vratno Donje, Cestica, Strmec, Virjen, Vinica, Družbinec, Virje Otok, Lovrečan-Dubrava, Babinec, Nova Ves, Ladanje Gornje, Jarki i Nadkrižovljan-Vinicabreg, područja općine Varaždin.

26. Izborna jedinica Ivanec obuhvaća područje općina Ivanec i Novi Marof.

27. Izborna jedinica Kutina obuhvaća područje općina Kutina i Ivanić-Grad.

28. Izborna jedinica Vrbovec obuhvaća područje općina Vrbovec, Dugo Selo i Zelina.

29. lzborna jedinica Zlatar-Bistrica obuhvaća područja općina Zlatar-Bistrica i Donja Stubica.

30. Izborna jedinica Zabok obuhvaća područje općina Zabok i Klanjec.

31. Izborna jedinica Krapina obuhvaća područja općina Krapina i Pregrada.

32. Izborna jedinica Zagreb - Dubrava I obuhvaća područje općine Sesvete i mjesne zajednice: Čulinec, Novi Retkovec, Novoselec, "Prva konferencija KPH", "Prvi zagrebački partizanski odred", Resnički gaj i Stari Retkovec, područja općine Dubrava.

33. Izborna jedinica Zagreb - Dubrava II obuhvaća mjesne zajednice: Čučerje, Dankovec, "Franjo Kluz", Granešina, Granešinski Novaki, "Josip Kefeček", "Martin Tomša", Miroševac, "Nada Dimić", Oporovec, "Pajo Budisavljević", "Peta zemaljska konferencija KPJ", Studentski grad i Trnava, područja općine Dubrava.

34. Izborna jedinica Zagreb - Maksimir obuhvaća područje općine Maksimir.

35. Izborna jedinica Zagreb - Medveščak obuhvaća područje općine Medveščak.

36. Izborna jedinica Zagreb - Peščenica obuhvaća područje općine Peščenica.

37. Izborna jedinica Zagreb - Centar obuhvaća područje općine Centar.

38. Izborna jedinica Zagreb - Črnomerec obuhvaća područje općine Črnomerec.

39. Izborna jedinića Zagreb - Trnje obuhvaća područje općine Trnje.

40. Izborna jedinica Zagreb-Trešnjevka I obuhvaća mjesne zajednice: Rudeš, "Rade Končar", Ljubljanica, "VIadimir Gortan", "Veljko Vlahović", "Jakša Dugandžić", "Kata Dumbović", "Joža Vlahović", Ciglenica i "Nikola Tesla", područja općine Trešnjevka.

41. Izborna jedinica Zagreb - Trešnjevka II obuhvaća mjesne zajednice: Prečko, Vrbani, Jarun, "Đuro Šimunić", Horvati -Srednjaci i Knežija, područja općine Trešnjevka.

42. Izborna jedinica Novi Zagreb I obuhvaća mjesne zajednice: Dugave, Hrelić, Jakuševac, Sopot, Središče, Travno, Utrine i Zapruđe, područja općine Novi Zagreb.

43. Izborna jedinica Novi Zagreb II obuhvaća mjesne zajednice: Blato, Botinec, Brezovica, Buzin, Čehi, Demerje, Dragonožec, Havidići, Horvati, Hrašće, Hrvatski Leskovac, Ježdovec, Kajzerica, Klara, Kupinečki Kraljevac "Centar", Kupinečki Kraljevac I, Kupinečki Kraljevac II, Lipnica, Lučko, Mala Mlaka, Obrež, Odra, Remetinec, Savski Gaj, Siget, Sloboština, Strmec, Stupnik, Trupci, Trnsko i Veliko Polje, područja općine Novi Zagreb.

44. Izborna jedinica Samobor obuhvaća područje općina Samobor i Jastrebarsko.

45. Izborna jedinica Zagreb - Susedgrad obuhvaća područje općina Susedgrad i Zaprešić.

46. Izborna jedinića Velika Gorica obuhvaća područje općine Velika Gorica.

47. Izborna jedinica Sisak I obuhvaća mjesne zajednice: "22. lipanj 1941" Sisak, "Zeleni brijeg" Sisak, "lvan Rukavina-Siđo" Sisak, "Vrbina" Sisak, "Galdovo" Sisak, "Brezovica 1941" Novo Selo Palanječko, Hrastelnica, Palanjek, Tišina Erdedska, Setuš, Mahovo, Lijeva Martinska Ves, Lijevo Trebarjevo, Lijeva Luka, Jezero Posavsko, Desni Dubrovčak, Desno Željezno, Desno Trebarjevo, Desna Martinska Ves, Tišina Kaptolska, Odra, "Franjo Ogulinec-Seljo" Žabno, Staro Praćno, Stara Drenčina, Stupno, "Jandro Čipor" Sela, Jazvenik, "29. lipanj 1941" Greda, Žažina, Dužica, Petrovac, Lekenik, Peščenica, Donji Vukojevac, Pustike, Lekenička Poljana, Cerje, Brežane, Letovanić, Stari Brod, Farkašić, Brkiševina i Šišinec, područja općine Sisak.

48. Izborna jedinica Sisak II obuhvaća mjesne zajednice: "Mjesni komitet SKOJ-a 1941" Sisak, "Nikola Demonja" Sisak, "Željezara" Sisak, "lvan Buić" Sisak, "Capraške poljane" Sisak, "Braća Bobetko" Sisak, "Braća Ćaluza" Sisak, "Narodni heroj Mate Jerković" Sisak, Klobučak, Komarevo, Blinjska Greda, Blinjski Kut, Bestrma, Staro Selo, Velika Graduša, Mala Graduša, Petrinjci, Drljače, Radonja Luka, Četvrtkovac, Sunja, Greda Sunjska, Graduša Posavska, Gornja Letina, Žreme, Krivaj Sunjski, Vedro Polje, Donji Hrastovac, Staza, Jasenovčani, Papići, Kostreši, Šaški, Timarci, Slovinci, Šaš, Crkveni Bok, Bobovac, Budaševo, Topolovac, Preloščica, Likavec Posavski, Gušće, Svinjičko, Čikoč Kratečko, Mužilovčica i Lonja, područja općine Sisak.

49. Izborna jedinica Glina obuhvaća područje općina Glina, Dvor i Kostajnica.

50. Izborna jedinica Petrinja obuhvaća područje općina Petrinja i Novska.

51. Izborna jedinica Karlovac obuhvaća područje općine Karlovac.

52. Izborna jedinica Duga Resa obuhvaća područje općina Duga Resa i Ozalj.

53. Izborna jedinica Slunj obuhvaća područje općina Slunj, Vojnić i Vrginmost.

54. Izborna jedinica Ogulin obuhvaća područje općina Ogulin, Čabar, Delnice i Vrbovsko.

55. Izborna jedinica Poreč obuhvaća područje općina Poreč, Buje i Rovinj.

56. Izborna jedinica Pula obuhvaća područje općine Pula.

57. Izborna jedinica Labin obuhvaća područje općina Labin, Buzet i Pazin.

58. Izborna jedinica Rijeka I obuhvaća mjesne zajednice Zapad: Bratstvo i jedinstvo, Gornji Zamet, Grpci, Kantrida, Kastav, Klana, Krnjevo, Marinici, Pehlin, Srdoci, Skalnica, Turnić, Viskovo, Zamet i Zapadni Zamet, područja općine Rijeka.

59. Izborna jedinica Rijeka II obuhvaća mjesne zajednice Centar: Belveder, Brajda, Brascine-Pulac, Drenova, Kozala, Luka, Mlaka, Nikola Tesla, Partizan, Podmurvice, Rade Končar, Skurinje, Skurinjska Draga i "4. juli", područja općine Rijeka.

60. Izborna jedinica Rijeka III obuhvaća mjesne zajednice Istok: Bakar, Bulevar, Cernik-Čavle, Donja Vežica, Draga, Gornja Vežica, Grobnik, Hreljin, Jelenje, Kostrena, Kraljevica, Krasica, Škrljevo, Svilno, Križišće, Kukuljanovo, Orehovica, Pasac, Praputnjak, Smrika, Vitosevo, Zlobin, Krimeja, Pećine, Trsat, Vojak i Centar-Sušak, područja općine Rijeka.

61. Izborna jedinica Opatija obuhvaća područje općina Opatija i Cres - Lošinj.

62. Izborna jedinica Crikvenica obuhvaća područje općina Crikvenica, Krk, Pag, Rab i Senj.

63. Izborna jedinica Gospić obuhvaća područje općine Gospić.

64. Izborna jedinica Otočac obuhvaća područje općina Otočac, Donji Lapac, Gračac i Titova Korenica.

65. Izborna jedinica Zadar I obuhvaća mjesne zajednice koje ulaze u sastav grada Zadra.

66. Izborna jedinica Zadar II obuhvaća ostalo područje općine Zadar.

67. Izborna jedinica Benkovac obuhvaća područje općina Benkovac, Biograd na moru i Obrovac.

68. Izborna jedinica Knin obuhvaća područje općine Knin.

69. Izborna jedinica Šibenik obuhvaća područje općine Šibenik.

70. Izborna jedinica Drniš obuhvaća područje općina Drniš i Trogir.

71. Izborna jedinica Kaštela obuhvaća područje općina Kaštela i Solin.

72. Izborna jedinica Sinj obuhvaća područje općine Sinj.

73. Izborna jedinica Split I obuhvaća mjesne zajednice: Sitno Gornje, Sitno Donje, Srinjine, Žrnovnica, Podstrana, Stobreč, Sine, Kamen, Sirobuja, Mejaši, Znjan, Neslanovac, Brda, Ravne Njive, Kman, Kocunar, Pujanke, Visoka i Mertojak, područja općine Split.

74. Izborna jedinica Split II obuhvaća mjesne zajednice: Trstenik, Split-3, Sucidar, Blatine - Skrape, Lokve, Plokite, Bol, Slatine, Grohote i Stomorska, područja općine Split.

75. Izborna jedinica Split III obuhvaća mjesne zajednice: Bačvice, Lučac - Manus, Gripe, Grad, Lovret, Špinut, Varoš i Meje, područja općine Split.

76. Izborna jedinica Imotski obuhvaća područje općina Imotski i Vrgorac.

77. Izborna jedinica Omiš obuhvaća područje općina Omiš i Makarska.

78. Izborna jedinica Metković obuhvaća područje općina Metković i Kardeljevo:

79. Izborna jedinica Dubrovnik obuhvaća područje općine Dubrovnik.

80. Izborna jedinica Korčula obuhvaća područje općina Korčula, Brač, Hvar, Lastovo i Vis.

Član 4.

Ovaj zakon stupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama".

Broj: 013-03/89-01 /02

Zagreb, 15. veljače 1990.

SABOR SOCIJALISTIČKE REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća udruženog rada

Milan Janus, v. r.

Potpredsjednik Sabora

dr Mato Crkvenac, v. r.

Predsjednik Vijeća općina

mr Mirko Šetina, v. r.

Predsjednik Društveno-političkog vijeća

mr Zvonimir Novak, v. r.