Na temelju članka 143. Zakona o visokim učilitima (»Narodne novine«, broj 96/93; 34/94. i 48/95.), ministar znanosti i tehnologije donosi
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim pravilnikom propisuju se standardna opterećenja u nastavi, nastavne obveze, te ostali čimbenici za određivanje novčane podloge rada javnih visokih učilita (u daljnjem tekstu: visoka učilita), način na koji ministar znanosti i tehnologije (u daljnjem tekstu: Ministar) utvrđuje broj radnih mjesta za koja se plaće i druga primanja osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske, te ostala pitanja u svezi s osnovama financiranja visoke naobrazbe na visokim učilitima.
Članak 2.
Visoka učilita stječu sredstva za obavljanje svoje djelatnosti prema izvorima propisanim odredbom članka 137. Zakona o visokim učilitima (u daljnjem tekstu: Zakon).
Sredstva za rad visokih učilita koja se osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske doznačuje Ministarstvo znanosti i tehnologije (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) za namjene utvrđene člankom 138. stavkom 2. Zakona.
Sredstva za rad visokih učilita, koja nisu osigurana u proračunu Republike Hrvatske, pribavljena obavljanjem djelatnosti koriste se na način propisan ovim pravilnikom.
Ministarstvo će visokom učilitu doznačavati sredstva za djelatnost, posebice za nastavne programe koji su doneseni u skladu sa Zakonom, a Ministarstvo ih je prihvatilo za financiranje.
Ostali programi mogu se izvoditi ako su doneseni u skladu sa Zakonom i ako se za njih osiguraju sredstva.
II. DJELATNOST VISOKIH UČILITA
Članak 3.
Visoka učilita obavljaju djelatnost visoke naobrazbe i znanstvenoistraivačku djelatnost.
Visoka učilita mogu obavljati visokostručni, umjetnički i znanstveni rad, te ostale djelatnosti koje su u svezi s nastavnom i znanstvenoistraivačkom djelatnoću, na način propisan Zakonom, ovim pravilnikom i općim aktima visokog učilita.
II.1. Nastavna djelatnost
Članak 4.
Visoka učilita ustrojavaju i izvode nastavu na sveučilinim i stručnim studijima.
Nastava na studijima izvodi se u skladu s nastavnim programom kojim se u dijelu utvrđuje i oblik njezina izvođenja (predavanja, vjebe, seminari, konzultacije, mentorstvo, ispiti i dr.)
Nastava iz stavka 1. ovoga članka izvodi se u nastavnim grupama čija satnica je propisana nastavnim planom.
Članak 5.
Nastavne grupe ustrojavaju se:
a) za predavanja _ grupa broji do 150 studenata
b) za seminare _ grupa broji do 30 studenata
c) za vjebe:
_ auditorne vjebe, vjebe iz stranog jezika _ grupa broji do 30 studenata
_ vjebe tjelesnog odgoja/rekreacije _ grupa broji do 40 studenata
_ metodičke vjebe, vjebe primijenjene kineziologije _ grupa broji do 15 studenata
_ vjebe u praktikumu, laboratorijske, eksperimentalne, terenske, lektorske i govorne, sekcijske i projektantske _ grupa broji do 10 studenata
_ konstrukcijske i kliničke vjebe _ grupa broji do 6 studenata.
_ posebne kliničke vjebe (ginekoloke, kirurke, i sl.) do 4 studenta.
Na umjetničkom studiju nastavne grupe ustrojavaju se:
_ u glazbenom obrazovanju za glavni glazbeni predmet, te obligatne predmete kod kojih priroda izvođenja nastave zahtijeva individualni pristup, nastava je individualna, a za ostale programe grupe čine 4-12 studenata;
_ u likovnom obrazovanju u I i II. godini studija grupu čini 4-6 studenata, a u III. i IV. godini 2-4 studenta;
_ u studijima dramskih umjetnosti za glavni predmet studija nastava je individualna, a za ostale predmete u grupi od 4-12 studenata.
Nove grupe mogu se ustrojiti kada se broj studenata u grupama poveća za najmanje 20% u odnosu na broj propisan stavcima 1. i 2. ovoga članka.
Ministarstvo neće snositi trokove izvođenja nastave na programima, odnosno predmetima, na koje se upisalo manje od 10 studenata, osim u slučajevima navedenim u ovom članku i slučajevima kada to posebno odobri ministar.
Članak 6.
Trokove studija za studente koji studiraju uz potporu Ministarstva u cijelosti snosi Ministarstvo, dok svi ostali studenti trokove svog studiranja podmiruju plaćanjem kolarine.
Visinu kolarine za dodiplomske studije utvrđuje Ministarstvo na prijedlog Vijeća za novčanu potporu visokog kolstva, vodeći računa o trokovima studija.
Visinu kolarine za poslijediplomske studije utvrđuje Ministarstvo na prijedlog Vijeća za novčanu potporu visokog kolstva vodeći računa o trokovima studija i prijedlogu visokog učilita koje izvodi studij.
Prihod od kolarina visoka učilita utroit će, sukladno članku 2. stavku 4. i 5. Pravilnika o mjerilima i načinu koritenja prihoda javnih visokih učilita i javnih znanstvenoistraivačkih instituta ostvarenih na tritu od obavljanja svoje djelatnosti (»Narodne novine« 103/95.), (u daljnjem tekstu: Pravilnik o mjerilima).
Prihode ostvarene od kolarina visoka učilita će, sukladno Pravilniku o mjerilima, a temeljem posebnog općeg akta raspodijeliti:
_ za unapređenje djelatnosti visokih učilita: nabavku opreme, literature, investicije i investicijsko odravanje;
_ za podmirenje trokova izvedbe programa u okviru trokova poslovanja visokog učilita:
_ za plaćanje potrebnog rada izvan normirane djelatnosti propisane člankom 13 ovoga pravilnika.
II.2. Programi stalnog usavravanja
Članak 7.
Pored studija visoka učilita mogu ustrojavati i izvoditi programe stalnog usavravanja studenata, odnosno polaznika, u skladu sa statutom visokog učilita.
Polaznici programa stalnog usavravanja plaćaju naknadu u visini koju odredi visoko učilite, ukoliko ovi trokovi nisu predviđeni Dravnim proračunom. Ako su trokovi predviđeni Dravnim proračunom, visina kolarine određuje se na način predviđen člankom 6. stavak 2 i 3. ovoga pravilnika.
Prihod od programa stalnog usavravanja visoko učilite moe utroiti na način propisan člankom 6. ovoga pravilnika.
II.3. Znanstvenoistraivačka i stručna djelatnost
Članak 8.
Visoka učilita mogu ugovarati i izvoditi znanstvene i stručne programe ili projekte.
Trokovi projekata ili programa iz stavka 1. ovoga članka moraju se u cijelosti pokriti iz njihova prihoda.
U obračun trokova obvezatno se uračunava radno vrijeme zaposlenika zaposlenih na ugovorenom projektu odnosno programu te svi ostali direktni trokovi (putovanja i dnevnica, sirovina i opreme, energije i dr.).
Prihod od zananstvenoistraivačkih, odnosno stručnih projekata i programa, visoko učilite utroit će sukladno članku 3. stavku 2. i 3. Pravilnika o mjerilima.
Prihode ostvarene prema stavku 1. visoko učilite će, sukladno Pravilniku o mjerilima, a temeljem posebnog općeg akta raspodijeliti:
_ za unapređenje djelatnosti visokih učilita: nabavku opreme, literature, investicije i investicijsko odravanje;
_ za podmirenje trokova izvedbe programa u okviru trokova poslovanja visokog učilita;
_ za plaćanje potrebnog rada izvan normirane djelatnosti propisane člankom 13 ovog pravilnika.
Odredbe ovoga članka ne primjenjuju se na ugovore o izvedbi projekata i programa u svezi s provedbom Nacionalnog znanstvenoistraivačkog programa a koji se financiraju iz Dravnog proračuna.
III. INVESTICIJE
Članak 9.
Investicijski radovi (izgradnja objekata i veći popravci) provode se prema godinjem, ili viegodinjem planu koji uz suglasnost Ministarstva donosi visoko učilite. Sredstva za invensticijske radove doznačuje Ministarstvo ili se osiguravaju iz vlastitih prihoda visokog učilita.
Dio sredstava za tekuće odravanje objekata i opreme Ministarstvo doznačuje (prema procjeni stvarne situacije i veličini visokog učilita) bez posebne naznake u okviru doznaka za trokove poslovanja.
IV. TROKOVI POSLOVANJA
Članak 10.
Ministarstvo doznačuje visokom učilitu sredstva za trokove poslovanja u skladu s trokovima studija, odnosno trokovima ostvarenja znanstvenih i nastavnih programa.
Polazna osnova za utvrđivanje iznosa sredstava iz stavka 1. ovoga članka temelji se na visini prosječnih mjesečnih trokova u zadnje dvije godine.
Vijeće za novčanu potporu izvrit će uz pomoć stručnih povjerenstava prosudbu stvarnih trokova izvedbe programa studija visokih učilita te predloiti Ministarstvu usklađeno doznačavanje sredstava visokim učilitima prema stvarnim trokovima poslovanja.
Doznaka sredstava na način propisan stavkom 3. ovoga članka umanjuje se za 20% od prihoda u prethodnoj kolskoj godini koje je visoko učilite ostvarilo od studenata dodiplomskog studija koji sami plaćaju svoj studij.
Uteđena sredstva iz prethodnog stavka ovoga članka utroit će se na poboljanje materijalnog poloaja visokih učilita koja zbog objektivnih okolnosti ne mogu ostvariti vlastite prihode.
V. ZAPOSLENICI NA VISOKIM UČILITIMA
Članak 11.
U izvođenju nastave sudjeluju nastavnici i suradnici.
U nastavi mogu sudjelovati i zaposlenici koji pod neposrednim stručnim nadzorom nastavnika i suradnika sudjeluju u pripremi ili izvođenju dijela nastave (stručni suradnici, laboranti, instruktori, programeri, i ostalo pomoćno nastavno osoblje), u skladu s nastavnim planom i programom.
Zaposlenici iz stavka 2. ovoga članka moraju imati najmanje srednju stručnu spremu.
Članak 12.
Obveze zaposlenika na visokim učilitima (nastavni, znanstveni i stručni rad) utvrđuju se u okviru 42-satnog radnog tjedna (puno radno vrijeme).
Ispunjavanje obveza nastavnika i suradnika utvrđuje se u skladu s opterećenjem u direktnoj nastavi, temeljem satnice iz nastavnog plana i programa.
Obveze zaposlenika koji rade nepuno radno vrijeme proporcionalno se umanjuju.
Člalnak 13.
Puno nastavno opterećenje nastavnika izabranih u znanstveno-nastavna zvanja i suradnika izabranih u jedno od asistentskih zvanja iznosi 300 norma sati godinje.
Puno nastavno opterećenje nastavnika izabranih u jedno od nastavnih zvanja iznosi 450 norma sati godinje.
Puno nastavno opterećenje stručnih suradnika, laboranata, te pomoćnog nastavnog osoblja iznosi 600 norma sati godinje.
Za izračun norma sati vrednuje se:
_ jedan sat predavanja kao 2 norma sata
_ jedan sat seminara kao 1,5 norma sati
_ jedan sat vjebi kao 1 norma sat
_ jedan sat pomoći kod izvođenja vjebi i ostalih oblika izvođenja nastave kao 1 norma sat.
Odstupanje od vrijednosti propisanih stavkom 1. ovoga članka, a koja iznose do 20% smatraju se punim nastavnim opterećenjem.
Pod punim opterećenjem nastavnika koji obavljaju dunost dekana i prodekana smatra se 20% odnosno 50% vrijednosti propisanih stavkom 1. ovoga članka.
Ostali oblici izvođenja nastavne djelatnosti (pripreme predavanja, vjebi ili seminara, ispiti, korekcije programa, konzultacije sa studentima, kolokviji, mentorstvo diplomskih radova, terenska nastava, pisanje udbenika), kao i sudjelovanja u radu stručnih vijeća i ostalih tijela visokih učilita, te sudjelovanja u radu povjerenstava, sastavni su dio nastavnog opterećenja i posebno se ne vrednuju.
V. 1. Rad iznad nastavne norme
Članak 14.
Nastavnici izuzetno mogu izvoditi nastavu na teret Ministarstva vie od punog nastavnog opterećenja.
Nastavniku za rad iznad punog nastavnog opterećenja iz članka 16. ovoga pravilnika, pripada, na teret Ministarstva, naknada najvie do 30% sredstava iznosa propisanog općim aktom visokog učilita.
V.2. Rad ispod nastavne norme
Članak 15.
Nastavnici i suradnici čije je nastavno opterećenje manje od punog opterećenja iz članka 13. ovoga pravilnika duni su obveze do punog radnog vremena ispuniti radom u ostalim djelatnostima visokih učilita, kao to su to ugovorni projekti, izvođenje nastave na poslijediplomskom studiju ili dodiplomskom studiju koje visoko učilite izvodi na drugom visokom učilitu i dr.
Nastavnici i suradnici koji ne ostvaruju pravo na punu plaću iz svoje nastavne djelatnosti duni su, u postotku neostvarene norme, razliku do punog iznosa osnovne plaće nadoknaditi iz rada u ostalim djelatnostima visokog učilita, iz stavka 1. ovoga članka.
V. 3. Znanstveni novaci
Članak 16.
Uz osobe izabrane u suradnička zvanja u izvođenju dijela nastave (vjebe, seminari i dr.) sudjeluju i znanstveni novaci koji sklapaju ugovor o radu na način propisan posebnim zakonom i na visokom učilitu mogu se birati u jedno od istraivačkih ili suradničkih zvanja.
Mlađi asistenti i asistenti (izabrani u suradnička ili istraivačka zvanja, odnosno znanstveni novaci) ne smiju raditi u nastavi iznad punog nastavnog opterećenja propisanog člankom 13. ovoga pravilnika.
V. 4. Vanjski suradnici
Članak 17.
U izvođenju nastave na visokom učilitu mogu sudjelovati osobe koje nisu sklopile ugovor o radu (vanjski suradnici), ali su u skladu s odredbama Zakona izabrani u naslovno zvanje na visokom učilitu, ili su nastavnici ili znanstvenici iz drugog visokog učilita ili znanstvenoistraivačkog instituta.
Temelj obračuna trokova vanjskih suradnika je puno nastavno opterećenje od 600 norma sati godinje.
V. 5. Zaposlenici koji obavljaju stručne i opće poslove
Članak 18.
U obavljanju djelatnosti visokih učilita sudjeluju i zaposlenici koji obavljaju stručne i opće poslove (pravne, stručno-administrativne, financijsko-računovodstvene, tehničke i ostale poslove).
V. 6. Zaposlenici za koje se sredstva za plaće, druga primanja i naknade osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske
Članak 19.
Na temelju elemenata propisanih ovim pravilnikom (veličina nastavnih grupa i broja norma sati), te broja sati propisanih nastavnim programima koje je Ministarstvo prihvatilo za financiranje, visoko učilite izradit će ustroj radnih mjesta, a Ministar će utvrditi uvjete kojima će se odrediti broj zaposlenika na visokom učilitu za koje će se sredstva za plaće i ostala primanja i naknade osiguravati u proračunu Republike Hrvatske.
Broj nastavnika, broj suradnika i broj zaposlenika iz stavka 2. članka 11. ovoga pravilnika utvrdit će se na način da se broj sati propisan za izvedbu nastavnog programa (predavanja, seminari, vjebe), pretvoren u norma sate na način utvrđen u stavku 4. članak 13. ovog pravilnika, pomnoi sa brojem grupa potrebnih za njihovo izvođenje i podijeli s punim nastavnim opterećenjem izvoditelja, prema njihovoj strukturi i nastavnim opterećenjima navedenim u članku 13. i članku 17. ovog pravilnika.
Broj nastavnika, broj suradnika i broj ostalih zaposlenika utvrđen na način iz prethodnog stavka, pomnoit će se prosječnim koeficijentom za svaku grupu zvanja navedenu člankom 13. ovog pravilnika, kako bi se dobio zbroj koeficijenata zaposlenika koji sudjeluju u izvođenju i pripremi nastave.
Za zaposlenike koji obavljaju stručne i opće poslove (zaposlenici iz članka 18. ovog pravilnika) odobriti će se sredstva za njihove plaće u iznosu do 15% od vrijednosti zbroja koeficijenata zaposlenika (ZKZ) iz stavka 6. ovog članka. U izuzetnim slučajevima (rad na vie lokacija uz posebno ustrojstvo ustrojbenih jedinica) Ministarstvo moe odobriti veći broj zaposlenika koji obavljaju stručne i opće poslove.
Za zaposlenike koji rade na poslovima odravanja čistoće odobrit će se sredstva za njihove plaće i ostala primanja i naknade na način da na svakih 900 m² dolazi po jedno plaćeno radno mjesto. U izuzetnim slučajevima (kliničke ili laboratorijske prostorije) Ministarstvo moe odobriti veći broj zaposlenika za odravanje čistoće.
Zbroj koeficijenata svih zaposlenika iz st. 3, 4. i 5. ovoga članka čini ukupan zbroj koeficijenata djelatnika (ZKZ) visokog učilita.
Članak 20.
Zbroj koeficijenata zaposlenika koji su sklopili ugovor o radu s ustanovama i drugim pravnim osobama osnovanim prema članku 16. i 17. Zakona, odnosno sa sveučilitem (zaposlenici rektorata i ostalih ustrojbenih jedinica sveučilita, uključujući stalno zaposlene nastavnike i vanjske suradnike u nastavi) utvrđuje Ministar na temelju akta o ustroju radnih mjesta.
Članak 21.
Visoko učilite duno je prije zapoljavanja novih zaposlenika zatraiti suglasnosti Ministarstva.
Ukoliko Ministarstvo ne odgovori u roku od 30 dana od uredno podnesenog zahtjeva smatra se da je suglasnost izdana.
Suglasnost iz st. 1. ovoga članka nije potrebna za zamjenu privremeno odsutnog zaposlenika.
Članak 22.
O svakoj promjeni nastaloj u svezi sa zaposlenim zaposlenicima (novi zaposlenik, izbor u vie zvanje, neplaćeni dopust, bolovanja, i sl.) visoka učilita duna su izvijestiti Ministarstvo u roku od osam (8) dana od nastale promjene.
Članak 23.
Rad vanjskih suradnika u izvođenju nastave uračunat je u zbroj koeficijenata iz članka 20. ovoga pravilnika.
Članak 24.
Pri donoenju novih nastavnih programa, odnosno promjeni postojećih, visoka učilita duna su se uklopiti u ukupni broj koeficijenata.
U slučaju bitnih odstupanja, koja bi zahtijevala promjenu zajedničkog koeficijenta zaposlenika (ZKZ), potrebna je prethodna suglasnost Ministarstva o prihvaćanju financiranja novog programa.
Ministarstvo moe u slučaju privremene potrebe za povećanjem kapaciteta visokog učilita odobriti dodatne zajedničke koeficijente zaposlenika (ZKZ) za potrebe provedbe nastavnog programa kojim se privremeno korigira kapacitet visokog učilita.
Ministarstvo će u slučaju bitne promjene programa ili ustroja visokog učilita odrediti novi zajednički koeficijent zaposlenika (ZKZ) visokog učilita.
VI. NADZOR
Članak 25.
Nadzor nad provedbom ovoga pravilnika provodi Ministarstvo.
Kada Ministarstvo utvrdi da je dolo do povrede ovoga pravilnika, upozoriti će čelnika visokog učilita na uočenu povredu i ostaviti mu rok za njeno otklanjanje.
Ako u ostavljenom roku ne budu otklonjene uočene povrede Ministarstvo će poduzeti mjere iz svoje nadlenosti.
VII. PRIJELAZNE I ZAVRNE ODREDBE
Članak 26.
Ministar će u roku od mjesec dana od stupanja na snagu ovoga pravilnika utvrditi privremeni zbroj koeficijenata (ZKZ) za radna mjesta slubenika i namjetenika na visokim učilitima za koja se sredstva za plaće osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske na način propisan člankom 19. ovoga pravilnika.
Ministar će privremeni zbroj koeficijenata utvrditi na temelju podataka u nadlenoj slubi Ministarstva i podataka koja su mu visoka učilita dostavila u svezi s nastavnim programom za izvođenje nastave u kolskoj 1994/95. godini.
Čelnici visokih učilita duni su u roku od 30 dana od dana utvrđivanja privremenog zajedničkog koeficijenta zaposlenika (ZKZ) iz stavka 1. ovoga članka uskladiti akte o ustroju radnih mjesta s odredbama ovoga pravilnika, te rasporediti zaposlenike prema usklađenom aktu o ustroju radnih mjesta za koja se sredstva za plaće osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske.
Članak 27.
Visoka učilita koja temeljem podataka iz stavka 2. članka 26. ovoga pravilnika imaju ukupni manjak nastavnog, znanstveno-nastavnog i suradničkog osoblja (stalno zaposleni i vanjski suradnici u nastavi) iznad 20%, moraju do kraja kolske 1995/96. godine predloiti nastavne planove i programe usklađene s raspoloivim brojem nastavnika i suradnika, odnosno korigirati kapacitet visokog učilita prema potrebama Republike Hrvatske za određenim obrazovnim profilima.
Visokim učilitima iz stavka 1. ovoga članka odrediti će se privremeni zbroj koeficijenata zaposlenika do visine zaposlenih i vanjskih suradnika u kolskoj 1994/95. godini.
Ministarstvo će, prije donoenja konačnog zbroja koeficijenata zaposlenika, u zajednici sa sveučilitem uskladiti financiranje promijenjenih nastavnih programa visokih učilita iz stavka 1. ovoga članka.
Visoka učilita koja temeljem podataka iz stavka 2. članka 26. ovoga pravilnika imaju ukupni manjak nastavnog, znanstveno/nastavnog i stručnog osoblja (stalno zaposleni i vanjski suradnici u nastavi) ispod 20%, temeljem odredbi iz stavka 2. članka 13 ovoga pravilnika neće mijenjati ukupni broj zaposlenika, ali mogu predloiti nastavne programe, ili promjenu kapaciteta, usklađene s raspoloivim brojem nastavnika i suradnika.
Članak 28.
Ministar će do kraja kolske 1995/96. godine utvrditi konačni zbroj koeficijenata (ZKZ) za radna mjesta slubenika i namjetenika na visokim učilitima za koja se sredstva za plaće osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske na način propisan člankom 19. ovoga pravilnika.
Ministar će konačni zbroj koeficijenata (ZKZ) utvrditi na temelju detaljne obrade podataka o programu za izvođenje nastave u kolskoj 1994/95. godini, kao i analize za financiranje prihvaćenih nastavnih programa za kolsku 1996/97. godinu, broja studenata, raspoloivog prostora, broja zaposlenika i drugih relevantnih pokazatelja.
Čelnici visokih učilita duni su u roku od 30 dana od dana donoenja konačnog zajedničkog koeficijenta zaposlenika iz stavka 1. ovoga članka uskladiti akte o ustroju radnih mjesta s odredbama ovog pravilnika, te rasporediti zaposlenike prema usklađenom aktu o ustroju radnih mjesta za koja se sredstva za plaće osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske.
Članak 29.
Visoka učilita mogu zaposliti i veći broj zaposlenika od broja za koje se sredstva za plaće osiguravaju u proračunu uz obvezu da im osiguraju plaće i ostale naknade i primanja.
Ukupna sredstva za plaće i ostale naknade i primanja zaposlenika ne smiju prijeći iznos od 80% ukupnih godinjih prihoda visokog učilita.
U prihode iz stavka 2. ovoga članka ne ubrajaju se sredstva namijenjena za investicije.
Visoka učilita duna su osigurati i sredstva, iz vlastitih izvora, u svezi s trokovima poslovanja vezanim uz rad zaposlenika iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 30.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 602-01/96-07/005.
Urudbeni broj: 533-04-96-1
Zagreb, 20. oujka 1996.
Potpredsjednik Vlade i
ministar znanosti i tehnologije
prof. dr. sc. Ivica Kostović, v. r.