Na osnovi članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim
Proglaavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Dravnom sudbenom vijeću, koji je donio Zastupnički dom Hrvatskoga dravnog sabora na sjednici 7. svibnja 1999.
Broj: 081-99-916/2
Zagreb, 13. svibnja 1999.
U Zakonu o Dravnom sudbenom vijeću (»Narodne novine«, br. 58/93.) u Glavi II. iza članka 7. dodaju se novi odjeljak 3. i članak 7a. koji glase:
Predsjedniku i članovima Vijeća izdaje se dunosnička iskaznica.
Izgled, sadraj i postupak izdavanja dunosničke iskaznice pravilnikom propisuje ministar pravosuđa.«
Dosadanji odjeljci 3. i 4. postaju odjeljci 4. i 5.
U članku 9. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
»Predsjednik ili član Vijeća bit će razrijeen dunosti prije isteka vremena na koje je izabran zbog neopravdanog neobavljanja ili neurednog obavljanja dunosti predsjednika ili člana Vijeća.«
Iza stavka 3. koji postaje stavak 4. dodaje se novi stavak koji glasi:
»Prijedlog za razrjeenje dunosti predsjednika ili člana Vijeća prije isteka vremena na koje je izabran mogu podnijeti Vrhovni sud Republike Hrvatske, ministar pravosuđa, dravni odvjetnik Republike Hrvatske, Hrvatska odvjetnička komora i pravni fakulteti, svaki u pogledu članova Vijeća koje su predloili u postupku utvrđivanja kandidata za predsjednika i članove Vijeća te Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove Zastupničkog doma Hrvatskoga dravnog sabora i Dravno sudbeno vijeće«.
Dosadanji stavak 4. postaje stavak 6.
Članak 13. mijenja se i glasi:
»Vijeće odlučuje u sjednici, osim ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
Odluka Vijeća o razrjeenju predsjednika suda, odnosno suca, izrađuje se u pisanom obliku i sadri obrazloenje u kojem se navode činjenice na temelju kojih je Vijeće u raspravljanju utvrdilo da postoje razlozi za razrjeenje. Odluku potpisuje predsjednik Vijeća.
Sjednice saziva predsjednik, a u njegovoj odsutnosti član koji ga zamjenjuje.
Iznimno sjednica će biti sazvana na prijedlog najmanje pet članova Vijeća.«
Iza članka 13. dodaje se članak 13a. koji glasi:
Predsjednik Vijeća:
1. predstavlja Vijeće,
2. saziva i predsjedava sjednicama Vijeća,
3. predlae dnevni red sjednica,
4. objavljuje rezultate glasovanja,
5. potpisuje akte koje donosi Vijeće,
6. skrbi o izvravanju odluka Vijeća,
7. obavlja i druge poslove određene zakonom ili općim aktom.«
Članak 15. mijenja se i glasi:
»Vijeće ima stručnu slubu koja obavlja administrativne, tehničke i računovodstvene poslove.«
Članak 16. mijenja se i glasi:
»Slobodno mjesto predsjednika suda ili suca objavljuje Ministarstvo pravosuđa po slubenoj dunosti ili na prijedlog ovlatenih osoba.
Prijedlog za oglaavanje slobodnih mjesta iz stavka 1. ovoga članka ovlateni su podnijeti predsjednik suda za koji se imenuje sudac, predsjednik neposredno vieg suda i predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske.
Oglas o slobodnim mjestima iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se u pravilu u »Narodnim novinama«, a po potrebi i na drugi način, a sadri poziv kandidatima da u roku, koji ne smije biti kraći od 15 dana a niti dulji od 30 dana, podnesu prijavu s dokazima o ispunjavanju uvjeta propisanih za imenovanje predsjednika ili suca kao i podatke o svom radu.
Odluku o objavi oglasa o slobodnim mjestima iz stavka 1. ovoga članka, kao i odluku o ponitenju objavljenog oglasa, donosi ministar pravosuđa.
Predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske Vijeće imenuje bez objave slobodnog mjesta predsjednika suda i postupka propisanog člankom 17. ovoga Zakona na prijedlog upanijskog doma Hrvatskoga dravnog sabora.«
Članak 17. mijenja se i glasi:
»Nakon proteka roka iz članka 16. stavka 3. ovoga Zakona ministar pravosuđa zatrait će miljenje i podatke o svim kandidatima za suca od predsjednika suda u koji se imenuje sudac i predsjednika neposredno vieg suda, a za predsjednika suda od predsjednika neposredno vieg suda u koji se imenuje sudac ili predsjednik.
U upanijskim, trgovačkim, općinskim sudovima s proirenom nadlenoću i prekrajnim sudovima, te Visokom trgovačkom sudu, Upravnom sudu i Visokom prekrajnom sudu ustanovljuju se sudačka vijeća za davanje miljenja o kandidatima za sudačka mjesta.
Poslove sudačkih vijeća u drugim sudovima obavljaju svi suci, a na Vrhovnom sudu Republike Hrvatske njegova Opća sjednica.
Sudačka vijeća iz stavka 2. ovoga članka čine predsjednik i četiri člana koja tajnim glasovanjem svake treće godine između sebe biraju svi suci toga suda većinom glasova. Izbori se provode putem glasačkih listića na kojima su navedeni abecednim redom svi suci odgovarajućeg suda.
Sjednicu sudačkog vijeća moe sazvati predsjednik sudačkog vijeća i predsjednik suda.
Ukoliko član sudačkog vijeća bude razrijeen sudačke dunosti izbor za novog člana sudačkog vijeća provest će se najkasnije u roku od 30 dana od dana razrjeenja.
Miljenje predsjednika suda o kandidatima za sudačka mjesta izrađuje se u pisanom obliku i sadri obrazloenje o ispunjavanju općih i posebnih uvjeta za suca odgovarajućeg suda. Prije izrade svojeg miljenja predsjednik suda duan je sazvati sjednicu sudačkog vijeća i pribaviti njeno miljenje o kandidatima za sudačka mjesta.
Predsjednik suda uz svoje miljenje dostavlja Ministarstvu pravosuđa i zapisnik sa sjednice sudačkog vijeća.
Predsjednik suda, predsjednik neposredno vieg suda, iz stavka 1. ovoga članka duni su traeno miljenje dostaviti najkasnije u roku od 60 dana. Ako miljenje ne bude dostavljeno ministar će pravosuđa u daljnjem roku od 15 dana zatraiti dostavu miljenja. Ako ni u tom roku miljenje ne bude dostavljeno ministar će pravosuđa podnijeti Vijeću listu kandidata koji ispunjavaju uvjete za imenovanje predsjednika suda ili sudaca bez njihova miljenja.
Kod imenovanja sudaca u vii sud predsjednik suda duan je uz miljenje dostaviti i ocjenu obnaanja sudačke dunosti izdanu sukladno Zakonu o sudovima.
Na osnovi miljenja i podataka iz stavka 1. ovoga članka kao i podataka s kojima raspolae Ministarstvo pravosuđa, ministar pravosuđa podnosi Vijeću listu kandidata koji ispunjavaju uvjete za imenovanje predsjednika suda ili sudaca sa svojim miljenjem. Uz listu kandidata ministar pravosuđa izvjećuje Vijeće o svim prijavljenim kandidatima.
Ako ministar pravosuđa bez opravdanog razloga ne objavi oglas za slobodno mjesto u roku od 30 dana od dostave prijedloga ovlatenog predlagatelja ili u roku od 30 dana po isteku roka iz stavka 9. ovoga članka ne dostavi Vijeću listu kandidata koji ispunjavaju uvjete za imenovanje predsjednika suda ili sudaca sa svojim miljenjem te izvjeće o svim prijavljenim kandidatima, predsjednik će Vrhovnog suda Republike Hrvatske o tomu obavijestiti predsjednika Vlade Republike Hrvatske.«
U članku 19. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»Predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske prisegu daje pred Predsjednikom Republike Hrvatske.«
Dosadanji stavci 2. i 3. postaju stavci 3. i 4.
U Glavi V. članci 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29. i 30. mijenjaju se i glase:
Predsjednik suda, sudac ili dravnoodvjetnički dunosnik odgovara za počinjena stegovna djela.
Stegovna djela jesu:
1. povreda slubene tajne u svezi s obavljanjem sudačke, odnosno dravnoodvjetničke dunosti,
2. zlouporaba poloaja ili prekoračenja slubene ovlasti,
3. neopravdano neobavljanje ili neuredno obavljanje dunosti predsjednika suda, sudačke, odnosno dravnoodvjetničke dunosti kroz dulje vrijeme,
4. obavljanje slube, poslova ili djelatnosti nespojivih sa sudačkom dunoću, bez prethodnoga pisanog odobrenja predsjednika suda,
5. nepostupanje dravnog odvjetnika po obvezatnoj uputi vieg dravnog odvjetnika,
6. izazivanje poremećaja u radu suda koji znatno utječu na djelovanje sudbene vlasti,
7. nedavanje miljenja o prijavljenim kandidatima u propisanom roku,
8. nanoenje tete ugledu suda ili sudačke dunosti na drugi način.
Za počinjena stegovna djela mogu se izreći sljedeće stegovne kazne:
1. ukor,
2. novčana kazna do jedne trećine plaće ostvarene u prethodnom mjesecu kroz najdulje est mjeseci,
3. zastoj u promaknuću do tri godine,
4. razrjeenje od dunosti.
Kazna iz točke 4. stavka 1. ovoga članka moe se izreći samo za stegovno djelo iz članka 20. ovoga Zakona ako je počinjeno pod naročito tekim okolnostima i uz naročitu upornost predsjednika suda, suca ili dravnoodvjetničkog dunosnika.
Kod izricanja kazne za stegovno djelo uzima se u obzir osobito: teina povrede i nastale posljedice, stupanj odgovornosti, okolnosti pod kojima je stegovno djelo učinjeno, raniji rad i ponaanje predsjednika suda, suca odnosno dravnoodvjetničkog dunosnika i druge okolnosti koje utječu na izricanje kazne.
Pri odlučivanju o odgovornosti i kazni za stegovno djelo na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Kaznenog zakona.
O izrečenoj se kazni u roku od 24 sata obavjetava predsjednik i sudačko vijeće suda u kojem sudac obavlja sudačku dunost, dravno odvjetnitvo u kojem obavlja dravnoodvjetničku dunost, te Ministarstvo pravosuđa koje vodi evidenciju o izrečenim kaznama.
Stegovni postupak ne smije se pokrenuti nakon est mjeseci od saznanja za počinjeno stegovno djelo i počinitelja, odnosno dvije godine od počinjenoga stegovnog djela.
Ako stegovno djelo povlači kaznenu odgovornost stegovni postupak smije se pokrenuti u vremenu u kojem zastarijeva pokretanje kaznenog postupka, pod uvjetom da je taj postupak pokrenut.
Izvrenje stegovne kazne zastarijeva za godinu dana od njezine pravomoćnosti.
Kazna ukora brie se iz evidencije po slubenoj dunosti nakon dvije godine od dana pravomoćnosti odluke kojom je izrečena, a novčana kazna nakon tri godine.
U stegovnom postupku u prvom stupnju odlučuje stegovni sud Vijeća sastavljen od predsjednika i dva člana Vijeća.
Ako se stegovni postupak vodi protiv suca, predsjednik i članovi stegovnog suda Vijeća su suci - članovi Vijeća, a kad se stegovni postupak vodi protiv dravnoodvjetničkog dunosnika, predsjednik stegovnog suda Vijeća je član Vijeća iz reda sudaca a članovi su iz reda dravnoodvjetničkih dunosnika - članova Vijeća.
Ako se stegovni postupak vodi protiv člana Vijeća, taj je član izuzet od odlučivanja u stegovnom postupku.
O albi protiv odluka stegovnog suda iz stavka 1. ovoga članka odlučuje Vijeće, ali bez članova stegovnog suda.
O zahtjevu za zatitu protiv odluke kojom je izrečena ili potvrđena kazna razrjeenja od sudačke dunosti, odlučuje upanijski dom Hrvatskoga dravnog sabora.
Zahtjev za pokretanje postupka zbog počinjenoga stegovnog djela moe podnijeti:
- za suca, predsjednik suda; predsjednik neposredno vieg suda; predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske ili ministar pravosuđa,
- za predsjednika suda, predsjednik neposredno vieg suda; predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske ili ministar pravosuđa,
- za predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Opća sjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske ili ministar pravosuđa.
Zahtjev za pokretanje postupka pred stegovnim sudom ili Vijećem zastupa ovlateni podnositelj iz stavka 1. ovoga članka ili osoba koju on ovlasti.
Istrane radnje u pripremnom postupku obavlja predsjednik suda ili sudac kojeg on odredi, a ako se postupak vodi protiv predsjednika suda, predsjednik neposredno vieg suda ili sudac kojeg on odredi.
Ako sud nema predsjednika, istrane radnje u pripremnom postupku obavlja sudac koji zamjenjuje predsjednika suda određen godinjim rasporedom poslova.
Kada ovlateni podnositelj zahtjeva ustanovi da postoji osnovana sumnja da je predsjednik suda, odnosno sudac počinio stegovno djelo, podnijet će Vijeću pisani zahtjev. Zahtjev sadri osobne podatke o predsjedniku suda, odnosno sucu čija se stegovna odgovornost trai, opis stegovnog djela, prijedlog za izricanje određene stegovne kazne te obrazloenje iz kojeg proizlazi osnovanost sumnje.
Odmah nakon primitka zahtjeva, predsjednik stegovnog suda kojeg odredi Vijeće, zakazat će ročite na koje će pozvati predsjednika suda, odnosno suca i podnositelja zahtjeva. Predsjednika suda, odnosno suca protiv kojeg je podnesen zahtjev za pokretanje stegovnog postupka, upozorit će se u pozivu da na ročitu moe biti nazočan i njegov branitelj.
Ročite je nejavno osim ako predsjednik suda, odnosno sudac protiv kojeg je zahtjev podnesen, ne zatrai drukčije.
Ako nakon ispitivanja predsjednika suda, odnosno suca, stegovni sud ustanovi da postoji osnovana sumnja da je počinjeno stegovno djelo, donijet će odluku o pokretanju stegovnog postupka. U takvom slučaju moe zatraiti i poduzimanje određenih istranih radnji od predsjednika suda ili suca kojeg on odredi, a ako se postupak vodi protiv predsjednika suda, od predsjednika neposredno vieg suda ili suca kojeg on odredi.
Protiv odluke o pokretanju stegovnog postupka nije doputena posebna alba.
Ako stegovni sud nije suglasan sa zahtjevom za pokretanje stegovnog postupka, zatrait će da o pokretanju stegovnog postupka odluči Vijeće. Odluka Vijeća je konačna.
Ako je ovlateni predlagatelj u zahtjevu predloio izricanje stegovne kazne razrjeenje od dunosti, stegovni će sud bez odgode odlučiti o privremenom udaljenju od obavljanja dunosti.
Protiv odluke o privremenom udaljenju od obavljanja dunosti, koja mora biti u pisanom obliku i s obrazloenjem, predsjednik suda, odnosno sudac moe u roku od osam dana po primitku, izjaviti albu Vijeću. alba ne odgađa izvrenje odluke o privremenom udaljenju od obavljanja dunosti.
Privremeno udaljenje od obavljanja dunosti određuje se na rok od tri mjeseca; po proteku toga roka moe ga Vijeće, iz opravdanih razloga, na jednak način produljiti za daljnja tri mjeseca. Sveukupno ono moe trajati do pravomoćnog okončanja stegovnog postupka, ali tako da se nakon donoenja oslobađajuće odluke pred stegovnim sudom u prvom stupnju o njemu uvijek mora ponovno odlučiti.
Nakon to predsjednik suda ili sudac kojeg on ovlasti obavi istrane radnje, ovlateni podnositelj moe izmijeniti ili dopuniti zahtjev i dostaviti ga stegovnom sudu radi određivanja rasprave. Predsjednik stegovnog suda će zakazati raspravu najkasnije u roku od 15 dana po primitku zahtjeva. Na raspravu će pozvati ovlatenog podnositelja zahtjeva, suca i njegova branitelja te predsjednika suda u kojem sudac obavlja dunost, ako on nije podnositelj zahtjeva.
Članovi sudačkog vijeća suda u kojem sudac obavlja dunost mogu zatraiti da ih se pozove na raspravu.
Prije rasprave predsjednik stegovnog suda izdvojit će iz spisa sve dokaze na kojima se ne moe temeljiti odluka u stegovnom postupku.
Rasprava se pred stegovnim sudom moe odrati ako su nazočni ovlateni podnositelj zahtjeva, branitelj suca te stegovni sud u punom sastavu. U slučaju neopravdanog izostanka ovlatenog podnositelja zahtjeva, predsjednik stegovnog suda će o tome izvijestiti njemu nadređeno tijelo.
Javnost će se isključiti s glasovanja i donoenja odluke o stegovnoj odgovornosti. Odluka će se uvijek javno proglasiti.
Odluka stegovnog suda kojom se utvrđuje da je predsjednik suda, odnosno sudac stegovno odgovoran i kojom mu se izriče stegovna kazna moe se odnositi samo na stegovno djelo i osobu koje je podnositelj zahtjeva označio u podnesenom ili na raspravi izmijenjenom zahtjevu.
Odluku stegovnog suda o stegovnoj odgovornosti izrađuje predsjednik stegovnog suda. Odluka mora biti izrađena i otpremljena strankama u roku od 15 dana nakon njezina donoenja.
Protiv odluke stegovnog suda o stegovnoj odgovornosti, stranke mogu izjaviti albu Vijeću u roku od osam dana po njezinom primitku.
U korist suca albu moe izjaviti i predsjednik suda u kojem je zaposlen.
alba se podnosi u pisanom obliku.
alba odgađa izvrenje odluke.
Stegovni postupak provodi se odgovarajućom primjenom odredaba Zakona o kaznenom postupku, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
U stegovnom postupku ne plaćaju se pristojbe a trokove postupka snosi sud u kojem predsjednik suda ili sudac obavlja dunost.«
U članku 31. stavak 4. i 5. briu se.
U članku 37. stavku 3. riječi: »Vlade Republike Hrvatske« zamjenjuju se riječima: »upanijskog doma Hrvatskoga dravnog sabora«.
U članku 38. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»Dravni odvjetnik Republike Hrvatske prisegu daje pred Predsjednikom Republike Hrvatske.«
Dosadanji stavak 2. postaje stavak 3.
U članku 39. stavku 2. riječi: »Vlada Republike Hrvatske« zamjenjuju se riječima: »ministar pravosuđa«.
U cijelom tekstu Zakona riječi: »Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske« i »upanijski dom Sabora Republike Hrvatske« zamjenjuju se riječima: »Zastupnički dom Hrvatskoga dravnog sabora« i »upanijski dom Hrvatskoga dravnog sabora« u odgovarajućem padeu.
U cijelom tekstu Zakona riječ: »disciplinski« zamjenjuje se riječju: »stegovni« u odgovarajućem padeu.
Vijeće je duno osnovati stručnu slubu u roku od tri mjeseca sukladno Poslovniku o radu Vijeća.
Na poloaj, prava, obveze i odgovornosti slubenika i namjetenika u stručnoj slubi primjenjuje se Zakon o dravnim slubenicima i namjetenicima i o plaćama nositelja pravosudnih dunosti.
Do početka rada stručne slube Vijeća administrativne, tehničke i računovodstvene poslove obavljat će Ministarstvo pravosuđa.
Postupci imenovanja i razrjeenja sudaca, kao i stegovni postupci, započeti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovrit će se po propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Zakona.
Imenovanje i razrjeenje sudaca po odredbama ovoga Zakona provest će se u onim slučajevima kad je oglas za popunu slobodnoga sudačkog mjesta objavljen ili zahtjev za razrjeenje suca podnesen nakon stupanja na snagu ovoga Zakona.
Vijeće će Poslovnik o radu Vijeća uskladiti s odredbama ovoga Zakona u roku od 3 mjeseca od stupanja na snagu Zakona.
Ovlaćuje se Odbor za zakonodavstvo Zastupničkog doma Hrvatskoga dravnog sabora da utvrdi i izda pročićeni tekst Zakona o Dravnom sudbenom vijeću.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 700-01/94-01/03
Zagreb, 7. svibnja 1999.