Na temelju članka 53. stavka 2. Zakona o zatiti od poara (»Narodne novine« br. 58/93.) ministar unutarnjih poslova uz suglasnost ministra prostornog uređenja, graditeljstva i stanovanja donosi
Ovim Pravilnikom propisuju se tehnički i drugi zahtjevi za projektiranje, ugradnju, rekonstrukciju, preuzimanje, odravanje i uporabu sustava za dojavu poara sa namjenom primjene u građevinama i prostorima, a poradi otkrivanja poara u njegovoj najranijoj fazi, sve u cilju zatite osoba i imovine od posljedica njegova djelovanja.
Ovaj Pravilnik ne primjenjuje se na ostale sustave nadzora ili dojave kao npr. videosustave, sustave plinodojave, protuprovalne sustave i dr. Kada su navedeni sustavi ili njihovi dijelovi dio sustava za dojavu poara i djeluju zajedno sa sustavom za dojavu poara tada moraju udovoljavati odredbama ovog Pravilnika.
Ovim Pravilnikom propisuje se minimum mjera i uvjeta koje moraju udovoljiti sustavi za dojavu poara. Dodatna svojstva i mogućnosti te njihova poboljanja, a koja nisu u suprotnosti s odredbama ovog Pravilnika, mogu se prihvatiti kao vrijedeći.
Sustav za dojavu poara primjenjuje se na:
1. građevine i prostore za koje je, primjenom odgovarajuće metode procjene ugroenosti od poara (npr. TVRB 100, Euroalarm ili dr.), utvrđena obveza ugradnje sustava za dojavu poara kao posebne mjere zatite od poara,
2. građevine i prostore za koje je obveza ugradnje sustava za dojavu poara kao posebne mjere zatite od poara utvrđena temeljem posebnih propisa,
3. građevine i prostore za koje je obveza ugradnje sustava za dojavu poara propisana posebnim uvjetima građenja iz područja zatite od poara.
Izuzetno, odredba točke 1. stavka 1. ovog članka, ne primjenjuje se na građevine i prostore na koje se primjenjuju mjere zatite od poara vieg stupnja od stupnja utvrđenog primjenom te iste procjenske metode.
U ovom Pravilniku rabe se sljedeći pojmovi i određenja:
Sustav za dojavu na daljinu: skup uređaja informacijske tehnike koji omogućuje prosljeđivanje obavijesti i podataka (govorom, zvukom, slikom ili znakom) te u pravilu uključuje njihovu obradu i spis.
Sustav za dojavu opasnosti: sustav za dojavu na daljinu koji se rabi za pouzdanu dojavu opasnosti po ljude i imovinu (npr. sustav za dojavu poara, protuprovalni ili protuprepadni sustav i dr.).
Sustav za dojavu poara: sustav za dojavu opasnosti koji se rabi za direktan poziv za pomoć kod opasnosti od poara i/ili otkrivanje i dojavljivanje poara u njegovoj najranijoj fazi.
Kombinirani sustav: sustav od dvaju ili vie pojedinačnih sustava za nadzor i/ili dojavu od kojih je jedan sustav za dojavu poara, a koji imaju zajedničke dijelove.
Centrala za dojavu poara: nadzire sustav za dojavu poara, prima obavijesti od drugih dijelova sustava, obrađuje ih i prosljeđuje te dojavljuje stanja sustava i/ili upravlja drugim sustavima ili njihovim dijelovima.
Uređaj za prosljeđivanje dojave poara (glavni javljač poara): uređaj pomoću kojeg se moe uključiti dojava u udaljenoj centrali za prijam dojave poara, el. putem preko sustava za dojavu poara i - po potrebi - dodatno ručno.
Uređaj zatite od poara: uređaj koji slui za gaenje ili sprečavanje irenja poara. U određenim slučajevima, kod postojanja signala dojave poara, moe se automatski uključiti.
Uređaj za upravljanje uređajima zatite od poara: uređaj za uključivanje uređaja zatite od poara. Moe biti dio sustava ili pridodan sustavu za dojavu poara.
Uređaj za uzbunjivanje: uređaj za dozivanje pomoći od vatrogasne slube ili upozorenje osoblja. Moe biti dio sustava ili pridodan sustavu za dojavu poara.
Javljač poara: dio sustava za dojavu poara koji preko centrale za dojavu poara uključuje dojavu poara odnosno uređaj za prosljeđivanje dojave poara. Postoje automatski i ručni javljači poara.
Automatski javljač poara: dio sustava za dojavu poara koji neprekidno ili u određenim vremenskim razmacima prati odgovarajuće fizikalne i/ili kemijske veličine radi otkrivanja poara unutar nadziranog područja.
Ručni javljač poara: dio sustava za dojavu poara pomoću kojeg se ručno uključuje dojava poara.
Pokazivač prorade: uređaj za svjetlosno (pomoćno) pokazivanje prorade automatskog javljača poara.
Pogonsko sredstvo: oprema za proizvodnju, prijenos, raspodjelu, pohranjivanje, mjerenje i pretvorbu energije.
Prijenosni put: vanjski priključak dijelova sustava koji slui za prijenos obavijesti odnosno dojave u sustav za dojavu poara, a moe se rabiti i za napajanje energijom.
Glavni vodovi: nadzirani prijenosni putovi.
Sporedni vodovi: nenadzirani prijenosni putovi.
Poarna uzbuna: upozorenje od postojeće opasnosti od poara za ljude i imovinu poradi provođenja mjera obrane od opasnosti.
Lana uzbuna: uzbuna koja se ne temelji na opasnosti.
Dojava smetnje: dojava odstupanja od planiranog stanja u sustavu za dojavu poara.
Intermitirani zvučni signal: zvučni signal s pravilnom izmjenom perioda zvuka i tiine.
Međupohranjivanje signala uzbune: mjera potvrđivanja stanja uzbune. Prorada automatskog javljača poara procjenjuje se kao poarna uzbuna tek kada je poarna veličina due vrijeme prisutna.
Poarna veličina: fizikalna veličina koja podlijee mjerljivim promjenama u okolini nastanka poara kao npr. povienje temperature, dim ili isijavanje plamena.
Usporedba uzorka poarne veličine: mjera kod koje se odlučuje na poarnu uzbunu kada uzorak odgovara pretpostavljenim uvjetima.
Poarni sektor: dio građevine koji je prema ostalim dijelovima građevine i/ili prema drugoj građevini zatvoren građevnim elementima odgovarajuće vatrootpornosti.
Pojedinačna zatita: nadzirano područje prua se samo preko pojedinačnog tehničkog uređaja i/ili prostora koji ne predstavlja poarni sektor.
Djelomična zatita: nadzirano područje prua se samo preko pojedinačnog poarnog sektora.
Cjelovita zatita: nadzirano područje prua se preko cijeloga objekta.
Dojavno područje: dio građevine ili prostora koji slui za nedvojbeno prepoznavanje mjesta dojave opasnosti. Ne smije se rasprostirati izvan poarnog sektora.
Dojavna grupa: jedan ili vie javljača poara čija se različita pogonska stanja (uzbuna, smetnja, isklop) grupno pokazuju na centrali za dojavu poara.
Prvo ispitivanje ili ispitivanje preuzimanja: provjera ispravnosti koja se obavlja prije tehničkog pregleda novoizgrađene građevine odnosno nakon izvrene rekonstrukcije sustava.
Periodično ispitivanje: provjera ispravnosti koja se obavlja periodično, u propisanim vremenskim razmacima, nakon prvog ispitivanja.
Provjera ispravnosti djelovanja: provjera djelovanja koju obavlja korisnik u okviru redovnog odravanja i u slučajevima pojave smetnje.
Korisnik sustava za dojavu poara: pravna ili fizička osoba koja koristi sustav ili dijelove sustava za dojavu poara.
Sustav za dojavu poara i njegovi dijelovi moraju udovoljavati odredbama normi niza HRN EN 54, HRN DIN VDE 0833 (dio 1 i 2) i ovog Pravilnika te, po potrebi, uvjetima priključenja na mjesto stalnog deurstva.
Sustav za dojavu poara sastoji se od obveznih i neobveznih dijelova.
Obvezni dijelovi sustava za dojavu poara su: automatski javljači poara, centrala za dojavu poara i uređaj za napajanje električnom energijom.
Ustroj sustava za dojavu poara shematski je prikazan u prilogu 1. koji je sastavni dio ovog Pravilnika.
Korisnik sustava za dojavu poara utvrđuje uvjete uporabe i uvjete okoline kod kojih će sustav biti u uporabi.
Proizvođač i/ili izvođač utvrđuje korisniku snagu i granične vrijednosti okoline unutar kojih sustav za dojavu poara pouzdano radi.
Sustav za dojavu poara smije imati zajedničke dijelove, opremu, komponente, strujne krugove i vodove s drugim nadzornim i/ili dojavnim sustavima (kombinirani sustavi).
Kod kombiniranih sustava izuzeće, premjetaj, kvar ili odravanje bilo kojeg dijela ili strujnog kruga koji ne obavlja niti jednu funkciju sustava za dojavu poara, ne smije uzrokovati gubitak bilo koje njegove funkcije.
Ručni javljači poara, ovisno o tipu odnosno namjeni, moraju, osim normama iz članka 4. ovog Pravilnika, biti sukladni i odredbama normi HRN DIN 14 650 - 1, 2 i 3, HRN DIN 14 651, HRN DIN 14 652, HRN DIN 14 653, HRN DIN 14 654, 14 655 ili HRN DIN 14 678.
Centrala za dojavu poara i centrala za prijam dojave poara moraju biti sposobne:
1. primiti dojavu odnosno odgovarajuću obavijest od dojavnih grupa,
2. nadzirati glavne vodove,
3. automatski pokazivati pogonska stanja sustava.
Centrale iz stavka 1. ovog članka, ovisno o izvedenom sustavu za dojavu poara, mogu biti sposobne i:
1. uključiti uređaj za uzbunjivanje,
2. uključiti uređaj za prosljeđivanje dojave poara,
3. uključiti uređaj za upravljanje uređajima zatite od poara,
4. primiti dojavu ostalih uređaja zatite od poara (npr. stabilnog sustava za gaenje poara vodom - »prinkler«),
5. omogućiti priključenje paralelnog pokazivanja,
6. omogućiti priključenje vatrogasne postrojbe prema mjesnim uvjetima,
7. ubiljeiti dojavu poara,
8. prihvatiti poziv ručnih javljača poara,
9. spojiti se s drugim sustavima dojave na daljinu uključujući i sustav za obradu podataka,
10. ispitivati i privremeno ograničeno isključiti pojedine dojavne grupe ili glavne vodove pri čemu određeni upravljački izlazi moraju biti blokirani,
11. i dr.
Kod postojanja uređaja za prosljeđivanje dojave poara korisnik ga je obvezan uključiti (ručno ili automatski).
Kada je predviđeno dodatno ručno uključivanje uređaja za prosljeđivanje dojave poara, ono se obavlja ručnim javljačima poara koji su sukladni odredbama normi iz članka 4. i 8. ovog Pravilnika.
Prijenosni putovi između dijelova centrale za dojavu poara moraju biti glavni vodovi.
Izuzetno od odredbe stavka 1. ovog članka, prijenosni putovi između dijelova centrale za dojavu poara smiju biti sporedni vodovi ako su dijelovi centrale izvedeni kao neposredno susjedni ili su smjeteni u zatvorenoj prostoriji za sustav za dojavu poara ili u zatvorenom kućitu u njenoj neposrednoj blizini.
Glavni vodovi moraju biti, pri uključenom sustavu za dojavu poara, nadzirani na prekid i kratki spoj.
Pogonske smetnje iz stavka 1. ovog članka moraju se prepoznati i pokazati u vremenu i na način sukladan odredbama norme HRN EN 54-2.
Kod prosljeđivanja različitih obavijesti, dojave i sl., preko glavnog voda, korisnik utvrđuje redoslijed prijama signala (rangira signale).
Uređaji za zvučno uzbunjivanje moraju proizvoditi signal različit u zvuku od sličnih signala koji se rabe za druge svrhe unutar istog područja i taj signal se ne smije rabiti u druge svrhe.
U kombiniranim sustavima signal dojave poara i smetnji ima prednost pred drugim signalima i u slučajevima kada su oni prije nastali.
Izuzetno od odredbe stavka 2. ovog članka, signal protuprepadnog sustava i signal opasnosti po ivot ljudi smije imati prednost pred signalom dojave smetnji sustava za dojavu poara.
Kada se za dojavu smetnje rabi intermitirani zvučni signal on se mora javiti najmanje jednom svakih 10 s i ne smije trajati kraće od 0.5 s.
Zvučno pokazivanje smetnji smije biti zajedničko za vie nadziranih vodova.
Doputena je uporaba uređaja za stiavanje zvučnog pokazivanja smetnji samo na način sukladan odredbama normi HRN EN 54-2.
Stanje kod kojeg smetnja u sustavu ne postoji, a uređaj za stiavanje zvučnog pokazivanja ostavljen je u poloaju »stiano«, dojavljuje se kao smetnja.
Doputena je uporaba uređaja za stiavanje zvučnog pokazivanja dojave poara samo na način sukladan odredbama normi HRN EN 54-2.
Stanje kada nema dojave poara, a uređaj za stiavanje zvučnog pokazivanja dojave poara ostavljen je u poloaju »stiano«, dojavljuje se kao smetnja sve do njegovog povratka u normalan rad.
Napajanje energijom sustava za dojavu poara izvodi se sa dva međusobno neovisna izvora sukladno odredbama norme HRN EN 54-4.
Glavni izvor je električna mrea ili druga jednakovrijedna mrea (npr. diesel agregat), a drugi, pričuvni izvor, je akumulatorska baterija sa mogućnoću punjenja.
Prijelaz napajanja s jednog energetskog izvora na drugi mora se obaviti automatski u vremenu kraćem od 30 s te ne smije utjecati na ispravno djelovanje sustava za dojavu poara.
Pričuvni uređaj za napajanje energijom (akumulatorska baterija) mora se automatski puniti tijekom normalnog rada sustava za dojavu poara.
Izbor akumulatorske baterije obavlja se skladno odredbama norme HRN DIN VDE 0833 dio 2.
Akumulatorske baterije tite se od prekostrujnog opterećenja zatitnim uređajem nazivne vrijednosti u granicama 150%-200% vrijednosti najvećeg tereta na baterijama.
Uređaji pridodani sustavu za dojavu poara (npr. uređaj za upravljanje uređajima protupoarne zatite) smiju se napajati izvan sustava za dojavu poara.
Projekt sustava za dojavu poara sastavni je dio projekta zatite od poara.
Projekt sustava za dojavu poara smije biti i samostalan projekt.
U slučaju iz stavka 2. ovog članka projekt sustava za dojavu poara mora imati propisanu formu i sadraj.
Sustav za dojavu poara smije projektirati samo osoba ovlatena za projektiranje prema posebnom Zakonu i propisima donesenim temeljem tog Zakona i to na način sukladan odredbama norme HRN DIN VDE 0833 dio 2 i ovog Pravilnika.
Kada se sustav ili dijelovi sustava za dojavu poara primjenjuju u okolini različitih vanjskih utjecaja (niske temperature, visoki tlakovi, korozivna ili eksplozivna atmosfera i sl.) ili je na sustavu ili dijelovima sustava za dojavu poara potrebno provesti posebne mjere zatite od atmosferskog pranjenja, statičkog elektriciteta, prenapona, ugroenosti od eksplozivne atmosfere ili dr., primjenjuju se pri projektiranju i odgovarajuće odredbe vaećih hrvatskih propisa.
Pri projektiranju sustava za dojavu poara utvrđuju se područja nadzora sustava te vrsta zatite (pojedinačna, djelomična ili cjelovita) sukladno namjeni građevine pri čemu se utvrđuje i na koje osoblje odnosno opremu pojedinih dijelova građevine se nadzor odnosi te koje se mjere zatite od opasnosti i mjere upozorenja osoblja uvode.
Unutar područja nadzora iz stavka 1. ovog članka, koje mora biti građevinski ili prostorno odvojeno od nenadziranih područja, moraju biti ispunjeni svi zahtjevi iz ovog Pravilnika glede dojave poara.
U slučajevima opasnosti po ivot ljudi projektom sustava za dojavu poara mora se predvidjeti i nadzor svih prostora u kojima se stranke i/ili osoblje trajno ili povremeno zadravaju, kao i nadzor njima susjednih prostora.
U slučajevima ugroenosti imovine od poara projektom sustava poara mora se predvidjeti i potpuni nadzor sigurnosnih prostora.
Izuzetak od stavka 1. ovog članka su dijelovi prostora koji imaju malo poarno opterećenje odnosno nemaju mogućnost irenja poara.
Područje nadzora iz članka 22. ovog Pravilnika mora biti, uz izuzetak dijelova područja iz članka 26. ovog Pravilnika, potpuno nadzirano pri čemu se projektom sustava za dojavu poara mora predvidjeti nadzor i sljedećih dijelova tog područja:
- transportna, prijenosna i instalacijska okna te okna za dizala i osvjetljenje,
- kabelski kanali i okna,
- sabirna mjesta za otpad,
- kabine i slične ugradnje (izuzetak su telefonske kabine),
- međustropni i međupodni prostori,
- dijelovi prostorija stvoreni policama i namjetajem udaljenim manje od 0.3 m od stropa,
- natkrivene teretne rampe na otvorenom,
- sabirni hodnici i okna.
Dijelovi područja iz članka 22. ovog Pravilnika koji se projektom sustava za dojavu poara smiju izuzeti od nadzora su:
- sanitarne prostorije (npr. praonice i zahodi) kada u njima nema pohranjenih zapaljivih tvari ili otpada niti se moe naći zapaljiva oprema (ne odnosi se na zajedničke predprostorije),
- stubita bez poarnog opterećenja koja čine zaseban poarni sektor,
- kabelski kanali i okna nepristupačni za odravanje, ako su u odnosu na ostala područja poarno odvojeni sukladno vatrootpornosti poarnog sektora u kojima se nalaze te ako se kroz njih vode samo elektroenergetski kabeli, najvieg izmjeničnog napona 220 V, jednog poarnog sektora (ne odnosi se na kanale i okna s kabelima sustava za dojavu poara),
- međustropni i međupodni prostori kada ispunjavaju sve
sljedeće uvjete:
1. visina međuprostora nije veća od 0.8 m,
2. prostorom ne prolaze vodovi sigurnosnih sustava npr. osvjetljenja u slučaju nude ili zvučnih električnih uređaja,
3. poarno opterećenje je manje od 25 MJ/m2 i
4. okolni građevni dijelovi (stropovi, podovi, zidovi) nezapaljivi su, a međuprostor podijeljen nezapaljivim materijalom u dijelove čija duina i irina nije veća od 10 m,
- međupodni prostori, ako su prisilno ventilirani i ispitani na vatrootpornost po ovlatenoj ispitnoj stanici tako da je osigurana pravodobna vatrodojava,
- međustropni i međupodni prostori koji iz geometrijskih i/ili tehničkih razloga ne mogu biti nadzirani, a podijeljeni su u svim smjerovima nezapaljivim materijalom na udaljenosti od najvie 10 m, s odgovarajuće brtvljenim prodorima,
- kanali za provjetravanje i klimatizaciju:
1. ako su sve prostorije kroz koje prolaze kanali nadzirane automatskim javljačima poara,
2. ako je centrala sustava za klimatizaciju nadzirana automatskim javljačima poara,
3. ako su glavni usisni i isisni kanali sustava za klimatizaciju nadzirani javljačima protoka zraka,
4. ako dojava jedne grupe javljača upravlja protupoarnim zaklopkama i/ili isključuje provjetravanje,
- rashladne stanice (do 20 m²).
Područje nadzora sustava za dojavu poara iz čl. 22. ovog Pravilnika dijeli se na dojavna područja.
Dojavno područje određuje se na način koji omogućuje urno i jednoznačno određivanje mjesta javljanja odnosno poara.
Javljači poara jednog dojavnog područja grupiraju se u jednu dojavnu grupu.
Dojavna područja i dojavne grupe projektiraju se sukladno odredbama norme HRN DIN VDE 0833 dio 2.
Ručni javljači poara moraju biti projektom sustava za dojavu poara predviđeni na izlazne evakuacijske putove tako da njihova međusobna udaljenost ne iznosi vie od 100 m.
U posebno ugroenim područjima poarnog opterećenja > 2 GJ/m² međusobna udaljenost ručnih javljača ne smije iznositi vie od 40 m.
Na mjestima ili kod opreme gdje postoji opasnost od eksplozije udaljenost između ručnih javljača poara smije se ograničiti i na vrijednost manju od propisane.
Izbor automatskih javljača poara obavlja se prema očekivanim poarnim veličinama u fazi njegovog nastajanja, visini prostorija, okolnim uvjetima i mogućim smetnjama u nadziranom području, a njihov broj i razmjetaj određuju se prema vrsti primijenjenih javljača, geometriji prostorije (veličini, visini, obliku stropa i krova itd.), vrsti primjene te uvjetima okoline nadziranog područja.
Automatski javljači odabiru se na način da se svaki poar moe prepoznati u početnom stadiju, a razmjetaju tako da se izbjegne lana uzbuna.
Izbor, broj i razmjetaj automatskih javljača poara moraju biti sukladni odredbama norme HRN DIN VDE 0833 dio 2.
Kada se kod automatskih javljača poara primjenjuje mjera uklanjanja lane uzbune međupohranjivanjem signala uzbune tada automatski javljač poara, pod stalnim utjecajem fizikalne veličine iznad razine utvrđene za uzbunjivanje, mora aktivirati uređaj za uzbunjivanje u vremenu kraćem od 1 min (dimni javljači poara) odnosno 15 s (ostali automatski javljači poara).
Za pomoćno, svjetlosno pokazivanje prorade automatskih javljača poara smiju se rabiti pokazivači prorade.
Pokazivači prorade postavljaju se, u pravilu za:
1. označavanje prostorije u kojoj se javljač nalazi, po sredini iznad pristupnih vrata,
2. označavanje poloaja međustropnih javljača točno ispod javljača odnosno na sputeni strop,
3. označavanje poloaja međupodnih javljača,
4. označavanje poloaja javljača u prostorijama pristupačnih jedino navođenjem iz druge prostorije.
Pokazivači prorade smiju se izostaviti samo:
1. kod ručnih javljača poara,
2. kada dojavna grupa ne pokriva vie od 5 susjednih prostorija čija je ukupna podna povrina manja od 400 m²,
3. kod vie od 5 prostorija ako:
- je svaka prostorija pokrivena vlastitom dojavnom grupom,
- na prilaznim vratima prostorije postoji trajna, jasna i čitljiva oznaka prostorije koja je upisana u oznaku grupe i Plan sustava za dojavu poara i
- u svakom trenutku je prepoznatljiva.
4. kod međupodnih (međustropnih) prostora:
- kada je kod pristupnih vrata prostoriji s međupodnim (međustropnim) prostorom predviđeno paralelno pokazivanje, ili
- kada svaki javljač poara međupodnog (međustropnog) prostora pripada vlastitoj dojavnoj grupi i predviđeno je trajno označavanje njegovog poloaja na podu (stropu).
5. kod visokoregalnih skladita, kada svaki javljač poara u regalu pripada vlastitoj dojavnoj grupi, a kod pristupnih vrata skladitu predviđen je plan i skica skladita s ucrtanim mjestima ugradnje javljača.
Isključeno stanje automatskih javljača poara mora se pokazivati crvenim pokazivačem (trajnim ili titrajućim svjetlom) pridodanom javljaču.
Doputeno je i vlastito svjetlosno pokazivanje pogonskog stanja automatskih javljača poara.
Pokazivanje iz stavka 2. ovog članka mora biti zelene boje.
Sastavni dio sustava za dojavu poara čine:
1. plan sustava za dojavu poara,
2. plan uzbunjivanja,
3. knjiga odravanja i
4. upute za rukovanje i odravanje
koji su dio dokumentacije o sustavu za dojavu poara te se pohranjuju u blizini centrale za dojavu poara.
Za prostorno razmjetene objekte postavlja se prethodna obavijest (prostorni nacrt, pokazna ploča i sl.) na mjesto dolaska vatrogasne postrojbe poradi pravilnog usmjeravanja vatrogasne tehnike.
Plan sustava za dojavu poara opisuje dijelove sustava i sustav u cjelini.
U plan sustava za dojavu poara unose se:
- granice nadziranih područja, namjena dojavnih područja kao i oznake raspoređenih dojavnih grupa,
- svi dijelovi sustava, prikazani na mjestima ugradnje,
- trase vodova prijenosnih putova za spajanje svih dijelova sustava uključujući i napajanje energijom preko razdjelnika električne energije,
- opisi glavnih vodova za dojavu poara, uređaja za upravljanje, uzbunjivanje i prosljeđivanje signala.
Planu sustava za dojavu poara prilae se i popis dojavnih grupa te popis svih sastavnih dijelova sustava poredanih po tipu i količini, kao i blok dijagram sustava koji sadri poredane nazive i brojeve dojavnih područja, dojavnih grupa i javljača.
Planom sustava za dojavu poara utvrđuje se i funkcionalna povezanost između stanja uzbune dojavne grupe i funkcije proslijeđenog upravljačkog signala uređaju za upravljanje i uzbunjivanje kao i drugim, po dojavi poara, upravljanim pogonskim sredstvima.
Planom uzbunjivanja utvrđuju se postupci uzbunjivanja za vrijeme i izvan radnog vremena.
Plan uzbunjivanja mora biti u skladu s Općim aktom korisnika, odnosno Planom zatite od poara.
Planom uzbunjivanja smije se predvidjeti davanje signala preduzbune samo za deurno osoblje. Signal preduzbune daju automatski javljači poara, nakon čega slijedi potvrđivanje prijama signala preduzbune od strane deurne osobe i provjera stanja javljača poara.
Provjera iz stavka 3. ovog članka traje najdulje 3 min unutar kojeg vremena se, po potrebi, poniti. Ukoliko se u tom vremenu signal preduzbune ne poniti stanje uzbune nastupa automatski.
Stanje uzbune nastupa automatski i ukoliko u roku od 15 s po nastanku signala preduzbune ne dođe do potvrde njegova prijama te ako dođe do prorade drugog automatskog javljača poara tijekom provjere iz stavka 3. ovog članka.
Ako se signal uzbune prosljeđuje preko uređaja za prosljeđivanje dojave poara uređaj za prosljeđivanje se mora uključiti na signal preduzbune.
Mjera uklanjanja lane uzbune međupohranjivanjem signala uzbune kod automatskih javljača poara prema stavku 4. članka 29. ne smatra se preduzbunom ukoliko vremensko kanjenje traje kraće od propisanog i ne zahtijeva nikakvu ljudsku radnju.
Sustav mora u svakom trenutku osigurati mogućnost prekida slijeda postupanja utvrđenog planom uzbunjivanja.
U plan uzbunjivanja unose se i upute kako:
- upozoriti osobe u opasnosti i pravodobno ih evakuirati,
- uključiti u gaenje poara deurno osoblje i vlastite vatrogasne postrojbe (ako su osnovane);
- uzbuniti najbliu profesionalnu (dobrovoljnu) vatrogasnu postrojbu,
- uzbuniti osoblje koje ima posebne dunosti glede zatite od poara (prema Općem aktu korisnika ili Planu zatite od poara).
Kod ugradbe i razmjetaja sustava za dojavu poara i njegovih dijelova primjenjuju se odredbe ovog Pravilnika te mogući uvjeti priključenja uređaja prosljeđivanja dojave poara.
Dijelove sustava za dojavu poara u protueksplozijskoj izvedbi smije ugraditi samo pravna osoba ovlatena prema posebnim propisima.
Centrale za dojavu poara smjetaju se u prostorije koje su suhe, pogonski pristupačne i dovoljno svijetle.
Prostorije iz stavka 1. ovog članka koje nisu pod stalnim nadzorom osoblja moraju biti zasebni poarni sektori i biti nadzirane automatskim javljačima poara.
Ako postoji izvedena sigurnosna rasvjeta ona mora biti izvedena i u prostorijama iz stavka 1. ovog članka.
Neovlatenim osobama mora biti trajno onemogućen pristup prostoru centrale za dojavu poara.
Put od prilaznog mjesta vatrogasne tehnike do centrale za dojavu poara mora biti označen putokazima D1 i D2 prema normi HRN DIN 4066.
Ručni javljači poara moraju biti:
1. smjeteni na dobro vidljivo mjesto,
2. slobodno pristupačni,
3. po potrebi, dodatno označeni prema normi HRN DIN 4066,
4. tako smjeteni da se udarna tipka nalazi na visini 1400 +/- 200 mm od razine poda,
5. osvijetljeni dnevnim ili drugim izvorom svjetlosti (ukoliko je predviđena sigurnosna rasvjeta ista mora osvjetljavati i ručne javljače poara),
Svaki ručni javljač poara mora imati u pričuvi oznaku »Van uporabe«.
Automatski javljači poara moraju biti:
1. postavljeni u dovoljnoj količini i odgovarajućem prostoru,
2. odabrani prema odgovarajućem riziku od poara odnosno očekivanim poarnim veličinama,
3. ugrađeni tako da poarna veličina u vrlo kratkom vremenu postie vrijednost na koju javljač moe odgovoriti.
Na svakom javljaču ili u njegovoj neposrednoj blizini te na pokazivaču prorade mora postojati oznaka pripadnosti dojavnoj grupi i redni broj unutar grupe.
Kod zaklonjenih javljača poara pristupačnost njihovim mjestima ugradnje mora biti trajno i jasno obiljeena.
Sustavu za dojavu poara mora biti na raspolaganju vlastita mrea energetskih i signalnih vodova.
Vodovi iz stavka 1. ovog članka moraju biti odabrani, poloeni, učvrćeni i označeni na način sukladan odredbama norme HRN DIN VDE 0833 dio 2 te normi HRN EN 54-2 i 4.
Prvo ispitivanje ili ispitivanje preuzimanja provodi se prije putanja u pogon novoizvedenog sustava za dojavu poara.
Prvo ispitivanje obavlja ovlatena pravna osoba na način propisan Pravilnikom o uvjetima za obavljanje ispitivanja stabilnih sustava za dojavu i gaenje poara te normi HRN DIN 0833 dio 1.
Prije započinjanja ispitivanja iz članka 41. ovog Pravilnika moraju se upozoriti sve osobe koje bi mogle automatski primiti signale dojave poara ili smetnji da je ispitivanje u tijeku.
Po zavrenom ispitivanju moraju se upozoriti osobe iz stavka 1. ovog članka da je ispitivanje zavreno.
Ispitivanje automatskih javljača poara obavlja se na mjestu ugradnje i uključuje sve javljače u sustavu.
Daljinsko ispitivanje (s kontrolnog uređaja ili drugog mjesta) doputeno je samo ako postupak uključuje provjeru svih funkcionalnih dijelova javljača (ulazak odgovarajuće poarne veličine u javljač i dr.).
Na automatskim javljačima poara koji se ne mogu resetirati, umjesto toplinskog ispitivanja provodi se mehaničko i električno ispitivanje funkcija, a, po potrebi, mjeri se i biljei i otpor strujnog kruga javljača.
Ispitivanje automatskih javljača poara kod kojih se primjenjuje mjera za uklanjanje lane uzbune međupohranjivanjem signala provodi se na način da se simuliraju uvjeti uzbune u svakom krugu javljača poradi utvrđivanja kod kojih se javljača primjenjuje navedena mjera te se utvrđeno stanje uspoređuje s podatcima navedenim u planu sustava za dojavu poara (utjecajne zone, vrijeme kanjenja, broj javljača i dr.).
Kada je sustavu za dojavu poara ili njegovom dijelu pridodan drugi paralelni ili pomoćni sustav ili njegov dio, poradi postizavanja veće pouzdanosti, ispitivanje se provodi kod isključenoga pridodanog sustava.
Kada je sustavu za dojavu poara ili njegovom dijelu pridodan pričuvni sustav ili njegov dio ispitivanjem se utvrđuje obavlja li se preklapanje na pričuvni sustav unutar određenog vremena i bez gubitka sposobnosti uzbunjivanja.
O obavljenom ispitivanju sastavlja se Zapisnik o ispitivanju.
Sadraj Zapisnika iz stavka 1. ovog članka te način njegovog pohranjivanja propisan je Pravilnikom o uvjetima za obavljanje ispitivanja stabilnih sustava za dojavu i gaenje poara.
Nakon rekonstrukcije, proirenja ili drugih promjena na sustavu za dojavu poara ili njegovom opsegu nadzora provodi se ispitivanje promjene kao prvo ispitivanje prema članku 41. ovog Pravilnika.
Ispitivanje promjene smije se ograničiti na dio sustava na kojem je obavljena promjena odnosno koji je pod utjecajem novih ili postojećih pogonskih sredstava.
Preuzimanje sustava za dojavu poara od strane korisnika obavlja se sukladno protokolu o preuzimanju i utvrđuje zapisnički.
Sustav za dojavu poara ispituje se i periodično.
Ispitivanja iz stavka 1. ovog članka provode se najmanje jednom godinje po pravnoj osobi i na način kako je propisano Pravilnikom o uvjetima za obavljanje ispitivanja stabilnih sustava za dojavu i gaenje poara.
O obavljenom periodičnom ispitivanju iz članka 51. ovog Pravilnika sastavlja se Zapisnik o ispitivanju.
Sadraj Zapisnika iz stavka 1. ovog članka te način njegovog pohranjivanja mora biti sukladan Pravilniku o uvjetima za obavljanje ispitivanja stabilnih sustava za dojavu i gaenje poara.
Korisnik sustava za dojavu poara mora biti upućena osoba ili mora ovlastiti upućenu osobu.
Upućena osoba je osoba sposobna utvrditi stanja i obaviti radnje iz čl. 54. ovog Pravilnika.
Korisnik ili od njega ovlatena osoba mora kod pokazivanja smanjenja trajne pogonske gotovosti sustava, neispravnog funkcioniranja sustava ili kod promjena koje utječu na nadzor sustava za dojavu poara (npr. prenamjena prostorije ili preoblikovaje prostora) provesti provjeru ispravnosti djelovanja.
Sustav za dojavu poara smije redovito odravati samo osoba najmanje srednje stručne spreme elektro smjera o čemu mora postojati dokumentacija.
Stručna osoba zaduena za odravanje sustava za dojavu poara utvrđuje se Općim aktom iz područja zatite od poara vlasnika ili korisnika istog sustava.
U slučaju smetnji na sustavu za dojavu poara, a na inicijativu korisnika odnosno od njega ovlatene osobe, neodlono se provjerava njegova ispravnost djelovanja od strane stručne osobe iz stavka 1. ovog članka te se sustav dovodi u ispravno stanje.
Osim u slučajevima iz članka 54. ovog Pravilnika provjera ispravnosti djelovanja sustava za dojavu poara obavlja se najmanje 2 (dva) puta godinje u priblino istim vremenskim razmacima.
Pri tome se provjerava ispravnost:
- glavnih vodova, od toga najmanje jedan javljač (kod automatskih javljača samo oni koji se mogu provjeriti bez smetnji),
- uređaja za pokazivanje odnosno upravljanje u centrali za dojavu poara ili izvan centrale za dojavu poara,
- uređaja za upravljanje u svezi s uređajima za prosljeđivanje signala, uređajima za upravljanje, uređajima za uzbunjivanje i dr.
- napajanja energijom,
Osim provjera iz stavka 2. ovog članka provjerava se sustav za dojavu poara i na utjecaj smetnji (npr. prenamjena ili preoblikovanje prostora) koje nisu uzete u obzir pogonskim mjerama.
Svi pogonski događaji koji se odnose na ispravno djelovanje sustava za dojavu poara tijekom njegove uporabe, a naročito slučajevi iz članka 54. - 56. ovog Pravilnika, unose se od strane korisnika ili od njega ovlatene osobe u knjigu odravanja.
U knjigu odravanja unose se i obavljene provjere ispravnosti djelovanja i provedene mjere od strane stručne osobe zaduene za odravanje sustava.
Novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 5.000 kuna kaznit će se za prekraj:
1. korisnik, ako ne uključi uređaj za prosljeđivanje dojave poara (članak 10. stavak 1.);
2. korisnik, ako rabi uređaj za zvučno uzbunjivanje sustava za dojavu poara u druge svrhe (članak 13. stavak 1.);
3. korisnik, ako prilikom uporabe uređaja za stiavanje zvučnog pokazivanja dojave poara nije postupio na način sukladan odredbama normi HRN EN 54-2 (članak 14. stavak 3.);
4. ovlateni projektant, ako sustav za dojavu poara nije projektiran na način da udovoljava odredbama ovog Pravilnika (članak 20.);
5. korisnik, ako dokumentaciju o sustavu za dojavu poara ne pohranjuje u blizini centrale za dojavu poara (članak 32. stavak 1.);
6. korisnik, ako nije trajno onemogućio pristup prostoru centrale za dojavu poara od strane neovlatene osobe (članak 37. stavak 4.);
7. korisnik, ako put od prilaznog mjesta vatrogasne tehnike do centrale za dojavu poara nije označen na propisan način (članak 37. stavak 5.);
8. korisnik, ako ne upozori sve osobe koje bi mogle automatski primiti signal dojave poara ili smetnje da je ispitivanje u tijeku (članak 42. stavak 1.);
9. korisnik, ako nakon rekonstrukcije, proirenja ili drugih promjena na sustavu za dojavu poara ili njegovom opsegu ne provede ispitivanje promjene (članak 49. stavak 1.);
10. korisnik, ako se ne brine o pogonskoj gotovosti sustava za dojavu poara (članak 54.);
11. korisnik, ako sustav za dojavu poara ne odrava redovito te o tome ne posjeduje dokumentaciju (članak 55. stavak 1.);
12. korisnik, ako ne obavlja provjeru ispravnosti djelovanja sustava za dojavu poara najmanje dva puta godinje (članak 56. stavak 1.);
13. korisnik, ako se u knjigu odravanja ne unose pogonski događaji koji se odnose na ispravno djelovanje sustava za dojavu poara (članak 57. stavak 1. i 2.).
Za prekraj iz stavka 1. ovog članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500 do 3.500 kuna i odgovorna osoba korisnika.
Na sustave za dojavu poara izvedene do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika primjenjuju se samo odredbe članka 49. i članaka 51.-58. ovog Pravilnika do isteka njihove uporabe ili prve rekonstrukcije.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje vaiti Pravilnik o jugoslavenskim standardima za sastavne dijelove sustava za automatsko otkrivanje poara (»Narodne novine«, br. 53/91.).
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Broj: 511-01-90-15613/1-99
Zagreb, 26. svibnja 1999.
Prilog 1.
----------------- obvezni dijelovi sustava za dojavu poara ----------------- neobvezni dijelovi sustava za dojavu poara A - automatski javljač požara G - uređaj za upravljanje uređajima protupožarne zaštite B - centrala za dojavu požara H - automatski uređaji protupožarne zaštite C - uređaj za uzbunjivanje J - uređaj za prosljeđivanje dojave smetnji D - ručni javljač požara K - centrala za prijam dojave smetnji E - uređaj za prosljeđivanje dojave požara L - uređaj za napajanje energijom F - centrala za prijam dojave požara