Na temelju članka 26. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima (»Narodne novine«, br. 105/97.), a na prijedlog Hrvatskog dravnog arhiva, ministar kulture donosi
Ovim Pravilnikom utvrđuju se uvjeti, način i postupak koritenja javnoga arhivskog gradiva koje se čuva u Hrvatskom dravnom arhivu, područnim dravnim arhivima, te arhivima upanija, gradova i općina.
Odredbe ovoga Pravilnika primjenjuju se i na koritenje privatnoga arhivskog gradiva koje se čuva u arhivima, ako nije drugačije utanačeno u ugovoru odnosno ispravi o predaji gradiva, kao i na arhivsko gradivo koje se čuva u javnim ustanovama (muzejima, knjinicama, zavodima i sl.) ako posebnim propisima nije drukčije određeno.
Koritenjem arhivskoga gradiva smatra se uporaba obavijesnih pomagala o arhivskome gradivu i arhivskog gradiva bez obzira na kojemu je nosaču zapisa sačuvano. U koritenje spada pregled gradiva, prepisivanje, objavljivanje, izlaganje, izrada preslika, posudba i izdavanje ovjerovljenih prijepisa odnosno preslika.
Arhivsko gradivo daje se na koritenje u slubene svrhe, za znanstveno istraivanje, u publicističke svrhe, za potrebe nastave, za izlobe i objavljivanje, radi ostvarenja ili zatite osobnih prava i u druge opravdane svrhe.
Pravo na koritenje arhivskoga gradiva imaju svi korisnici pod jednakim uvjetima.
Javno arhivsko gradivo u pravilu je dostupno 30 godina nakon nastanka, a moe biti dostupno i prije isteka navedenoga roka, ako je od nastanka namijenjeno javnosti ili ako je to stvaratelj izrijekom naveo u ispravi o predaji gradiva arhivu.
Javno arhivsko gradivo koje sadri podatke to se odnose na obranu, međunarodne odnose, gospodarske probitke drave i na poslove nacionalne sigurnosti, a čijim bi objavljivanjem nastupile tetne posljedice za nacionalnu sigurnost ili nacionalni interes Republike Hrvatske, dostupno je na koritenje po isteku 50 godina od njegova nastanka, ako posebnim propisom nije drugačije određeno.
Javno arhivsko gradivo koje se odnosi na osobne podatke (matice, liječnička dokumentacija, osobni dosijei, sudski, porezni financijski i sl.) dostupno je za koritenje 70 godina nakon svoga nastanka, odnosno 100 godina od rođenja osobe na koju se odnosi.
Javno arhivsko gradivo iz članka 5. stavka 3. ovoga Pravilnika moe biti dostupno i prije naznačenoga roka, ako je od nastanka bilo namijenjeno javnosti ili ako to odobri osoba na koju se ono odnosi, odnosno njezin bračni drug, djeca ili roditelji poslije njezine smrti.
Arhivsko gradivo mogu koristiti bez ograničenja stvaratelji čijom je djelatnoću i radom nastalo, u svrhe radi kojih je nastalo, odnosno kojima je sluilo.
Za koritenje arhivskoga gradiva korisnik podnosi pisani zahtjev na posebnom obrascu u koji se obvezno upisuju osobni podaci, podaci o mjestu stanovanja, tema istraivanja odnosno druga svrha koritenja i gradivo koje se trai na koritenje.
Odobrenje koritenja gradiva daje ravnatelj arhiva.
Odobrenje za koritenje gradiva daje se ako je moguće odmah, a najkasnije u roku tri dana od podnoenja zahtjeva.
Odobrenje za koritenje gradiva vrijedi samo za osobu koja je podnijela zahtjev.
U slučaju odbijanja zahtjeva za koritenje arhivskoga gradiva donosi se pisano rjeenje.
alba na rjeenje iz stavka 1. ovoga članka moe se podnijeti Ministarstvu kulture.
Koritenje arhivskoga gradiva privremeno se moe uskratiti ako je ono otećeno, ako je u stručnoj obradi ili ako to gradivo već koristi drugi korisnik.
Ukoliko znanstveni razlozi zahtijevaju koritenje arhivskoga gradiva prije isteka predviđenoga roka, ravnatelj arhiva moe, uz prethodno pribavljeno miljenje Hrvatskog arhivskog vijeća, odnosno njegova Povjerenstva za davanje miljenja o prijevremenoj dostupnosti arhivskog gradiva (dalje: Povjerenstvo), odobriti koritenje arhivskoga gradiva, sukladno odredbama Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, iako se nisu stekli uvjeti iz članaka 5. i 6. ovoga Pravilnika.
Povjerenstvo iz članka 11. ovoga Pravilnika sastoji se od pet članova iz redova članova Hrvatskog arhivskog vijeća, i to ravnatelj Hrvatskog dravnog arhiva, te po jedan član iz Ministarstva obrane, Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva kulture i Ministarstva pravosuđa.
Članovi Povjerenstva biraju između sebe predsjednika koji saziva i vodi sjednice Povjerenstva.
Članovi Povjerenstva duni su se sastati u najkraćem roku, a najkasnije 15 dana po obavijesti o imenovanju, radi izbora predsjednika.
Korisnik čiji je zahtjev za koritenje arhivskoga gradiva odbijen, ili djelomično odbijen iz razloga to gradivo jo nije dostupno javnosti, moe podnijeti zahtjev za odobrenje prijevremene dostupnosti arhivskoga gradiva.
Zahtjev za odobrenje iz stavka 1. ovoga članka podnosi se ravnatelju arhiva. Ravnatelj arhiva obvezno će o zahtjevu zatraiti miljenje stvaratelja gradiva ili njegovih ovlatenih predstavnika, te sve zajedno dostaviti na miljenje Povjerenstvu Hrvatskog arhivskog vijeća.
Predsjednik Povjerenstva sazvat će sjednicu Povjerenstva najkasnije u roku 15 dana od dana primitka pojedinoga zahtjeva za davanje odobrenja za prijevremenu dostupnost arhivskog gradiva.
Po razmatranju razloga koritenja navedenih u zahtjevu korisnika, te miljenja stvaratelja ili njegovih ovlatenih predstavnika, Povjerenstvo daje miljenje koje dostavlja Hrvatskom arhivskom vijeću najkasnije u roku 30 dana od dana primitka zahtjeva.
Hrvatsko arhivsko vijeće daje, sukladno članku 58. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, miljenje o prijevremenoj dostupnosti arhivskoga gradiva na temelju prijedloga Povjerenstva i dostavlja ga ravnatelju arhiva radi donoenja rjeenja.
Ako se Hrvatsko arhivsko vijeće ne sastane u roku osam dana od dana primitka miljenja Povjerenstva, rjeenje o koritenju gradiva donijet će ravnatelj arhiva prema miljenju Povjerenstva.
Ravnatelj arhiva, pri donoenju rjeenja o davanju arhivskoga gradiva na koritenje prije isteka predviđenoga roka duan je, sukladno članku 22. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, postupati na način i pod uvjetima koji jamče zatitu javnih probitaka, odnosno privatnosti, prava i probitaka treće osobe.
Rjeenje o zahtjevu za prijevremenu dostupnost arhivskoga gradiva donosi se u pisanom obliku u roku 60 dana od zaprimanja zahtjeva.
Na rjeenje kojim se zahtjev odbija, podnositelj zahtjeva moe podnijeti albu Ministarstvu kulture.
Postupak odobrenja prijevremene dostupnosti arhivskoga gradiva moe inicirati i ravnatelj dravnoga arhiva podnoenjem zahtjeva za prijevremenu dostupnost Povjerenstvu, uz prethodno pribavljeno miljenje stvaratelja.
U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, primjenjuje se postupak iz članaka 14. do 16. ovoga Pravilnika.
Arhivsko gradivo izdaje se na koritenje u čitaonici arhiva.
Dravni arhivi i ostali javni arhivi obvezni su donijeti Pravilnik o radu čitaonice.
Na koritenje se u načelu daju snimci arhivskoga gradiva. Na koritenje se ne daje izvorno filmsko i slikopisno gradivo, kao ni sigurnosni snimci.
Dokumente potrebne u slubene svrhe arhivi u načelu daju na koritenje u obliku ovjerovljena preslika.
Izvorno arhivsko gradivo moe se iznimno dati na koritenje ako ne postoje snimci toga gradiva i ako to zahtijeva znanstvena metoda rada.
Koritenje arhivskoga gradiva i obavijesnih pomagala je besplatno.
Za izradu preslika, uporabu posebne tehničke opreme ili najam audiovizualnoga gradiva, arhivu se plaća naknada prema Cjeniku usluga dravnih arhiva.
Prema Cjeniku iz stavka 2. ovoga članka arhivi naplaćuju i istraivanja za pojedine korisnike, kao to su rodoslovna i druga tematska istraivanja.
Cjenik za sve usluge u arhivima odobrava Ministarstvo kulture godinje, na prijedlog Hrvatskog dravnog arhiva. Tako odobreni Cjenik vrijedi za sve dravne arhive u Republici Hrvatskoj do donoenja novog.
Iznimno od članka 18. ovoga Pravilnika, izvorno arhivsko gradivo moe se posuditi dravnim tijelima na određeno vrijeme i uz uvjet da se na troak toga tijela prethodno izradi zatitni preslik.
Za svaku posudbu obvezno je izraditi ispravu o posudbi s popisom posuđenih dokumenata i naznakom vremena posudbe.
Arhivsko gradivo moe se dati na posudbu za izlobe izvan arhiva, ako su osigurani uvjeti za njegovu zatitu i sigurnost i uz obvezu da se gradivo prethodno zatitno snimi i ako je otećeno restaurira o troku posuditelja.
O posudbi arhivskoga gradiva za izlobe sklapa se pisani ugovor u kojemu se utvrđuju uvjeti posudbe i izlaganja, te vrijeme posudbe. Ugovoru se obvezno prilae polica osiguranja.
Priređivač izlobe obvezan je u katalogu i legendama uz izloene dokumente naznačiti naziv arhiva, navesti naziv fonda ili zbirke i arhivske jedinice iz koje je gradivo posuđeno, te arhivu besplatno predati tri primjerka kataloga izlobe.
Za posudbu arhivskoga gradiva koje je u depozitu (pologu), u svrhu izlaganja, posuditelj je duan zahtjevu za posudbu priloiti pisano odobrenje vlasnika arhivskoga gradiva.
Filmsko gradivo moe se izdavati na posudbu samo uz pisano odobrenje proizvođača, odnosno uvoznika filma koje posuditelj treba priloiti zahtjevu za posudbu.
Izvorno arhivsko gradivo moe se, sukladno članku 28. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, iznijeti u inozemstvo u svrhu izlaganja ili drugu svrhu (ekspertiza, restauriranje i sl.) samo uz odobrenje Ministarstva kulture.
Prije iznoenja potrebno je izraditi zatitne snimke gradiva, ukoliko to već nije učinjeno, te sklopiti ugovor o posudbi i pribaviti policu osiguranja.
Za korisnike nije doputeno izrađivati preslike obavjesnih pomagala, cjelovitih arhivskih fondova ili zbirki kao ni njihovih većih dijelova.
Snimci se u načelu rade iz zatitnih mikrosnimaka.
Mikrosnimci se obvezno izrađuju za svo starije arhivsko gradivo do kraja 18. st., kao i za određene vrste arhivskoga gradiva koje se prilikom umnaanja moe otetiti, kao to su knjige, grafike, planovi, zemljovidi, fotografije i slično.
Snimci iz dopunskih mikrofilmova dobivenih iz drugih arhiva mogu se izrađivati samo ako za to postoji odobrenje tih arhiva.
Korisnik je obvezan pri koritenju arhivskoga gradiva u čitaonici, ili izvan nje, postupati s gradivom paljivo, ne smije na gradivo upisivati bilo kakve biljeke ili potcrtavati tekst ni na bilo koji način otetiti gradivo, niti poremetiti postojeći red u spisima.
Ako korisnik na bilo koji način oteti arhivsko gradivo koje mu je dano na koritenje, duan je nadoknaditi nastalu tetu.
Otećivanje, unitenje, otuđivanje ili pokuaj otuđivanja arhivskoga gradiva kazneno je djelo prema odredbama Kaznenoga zakona Republike Hrvatske.
Protiv osobe koja namjerno oteti, uniti, prisvoji ili pokua otuđiti arhivsko gradivo, arhiv obvezno podnosi prijavu nadlenom tijelu dravne vlasti, u skladu sa zakonom.
Ravnatelj arhiva rjeenjem će odbiti zahtjev za koritenje arhivskoga gradiva osobi za koju mu je poznato da je protiv nje podnesena prijava zbog radnje iz članka 33. ovoga Pravilnika, ili je podnesena kaznena prijava, pokrenuta istraga ili se vodi kazneni postupak.
Za svaku tetu i povredu nečijega prava nastalu koritenjem arhivskoga gradiva, odgovara osoba kojoj je odobreno koritenje gradiva, u skladu sa zakonom.
Korisnik arhivskoga gradiva osobno je odgovoran u slučaju povrede odredaba Zakona o autorskom pravu.
Pri izdavanju posebne dozvole za koritenje gradiva kojemu nisu dospjeli rokovi dostupnosti, od korisnika se trai pisana izjava kojom se obvezuje da neće učiniti javnom niti jednu informaciju koja bi mogla povrijediti javni ili privatni probitak, te sam snosi svu zakonsku i materijalnu odgovornost u slučaju spora.
Korisnik je obvezan u svojim radovima ili napisima u kojima kao izvor koristi arhivsko gradivo, pravilno navesti naziv arhiva, arhivskoga fonda ili zbirke i oznaku arhivske jedinice koritenoga gradiva.
Za objavljivanje arhivskoga gradiva korisnik je obvezan pisano zatraiti posebno odobrenje ravnatelja arhiva.
Korisnik je obvezan dostaviti knjinici arhiva čijim se gradivom koristio po jedan primjerak svoga stručnoga ili znanstvenoga rada, odnosno knjige nastale na temelju koritenoga arhivskoga gradiva.
Arhivi izdaju ovjerovljene prijepise ili preslike arhivskoga gradiva za potrebe dravnih tijela i za potrebe ostvarivanja prava građana i pravnih osoba.
Zahtjev za izdavanje ovjerovljenoga prijepisa ili preslika podnosi se arhivu u pisanom obliku, uz navođenje svrhe za koju je potrebna traena isprava, kao i podatke potrebne za pronalaenje izvornika.
Arhiv izdaje ovjerovljene prijepise ili preslike samo iz onoga arhivskoga gradiva čije izvornike čuva.
Ovjerom prijepisa ili preslika potvrđuje se njihova istovjetnost sa izvornikom, ali ne i istinitost podataka u dokumentu.
Za izdavanje ovjerovljenoga prijepisa ili preslika naplaćuje se naknada prema Cjeniku iz članka 20. ovoga Pravilnika.
Za koritenje arhivskoga gradiva u svrhu promidbe, stjecanja dobiti kao i za umnaanje ili za objavljivanje reprodukcija ili samoga arhivskoga gradiva, potrebno je zatraiti posebno odobrenje arhiva.
Arhiv sudjeluje u dobiti ostvarenoj objavljivanjem reprodukcija ili gradiva iz stavka 1. ovoga članka, a prema posebnom ugovoru koji se sklapa sa korisnikom.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana nakon objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 612-06/99-01-45
Urbroj: 532-03-3/3-99-01
Zagreb, 23. lipnja 1999.