Na temelju članka 24. stavka 2. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i dravnih upravnih organizacija (»Narodne novine« br. 48/99), članka 13. stavka 2. i članka 29. stavka 1. Zakona o zatiti prirode (»Narodne novine« br. 30/94 i 72/94), ravnatelj Dravne uprave za zatitu prirode i okolia, uz prethodno pribavljeno miljenje ministra poljoprivrede i umarstva, donosi
Ovim Pravilnikom proglaavaju se zatićenim pojedine vrste vodozemaca i utvrđuju mjere zatite.
Zatićenim ivotinjskim vrstama proglaavaju se:
1. repai (Caudata):
- areni dadevnjak (Salamandra salamandra),
- crni dadevnjak (Salamandra atra),
- mali vodenjak (Triturus vulgaris),
- planinski vodenjak (Triturus alpestris),
- veliki vodenjak (Triturus carnifex),
- podunavski vodenjak (Triturus dobrogicus),
- čovječja ribica (Proteus anguinus).
2. bezrepci (Anura):
- crveni mukač (Bombina bombina),
- uti mukač (Bombina variegata),
- obična čenjača (Pelobates fuscus),
- smeđa krastača (Bufo bufo),
- zelena krastača (Bufo viridis),
- gatalinka (Hyla arborea),
- močvarna smeđa aba (Rana arvali),
- umska smeđa aba (Rana dalmatina),
- talijanska smeđa aba (Rana latastei),
- livadna smeđa aba (Rana temporaria).
Hvatanje vodozemaca iz članka 2. ovoga Pravilnika doputeno je samo u znanstveno-istraivačke svrhe, i ne smiju se hvatati u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa.
Za hvatanje vodozemaca iz stavka 1. ovoga članka u znanstveno-istraivačke svrhe mora se prethodno pribaviti doputenje Dravne uprave za zatitu prirode i okolia (u daljnjem tekstu: Dravna uprava).
Ugroene vrste vodozemaca: zelena aba (Rana kl. esculenta), mala zelena aba (Rana lessonae) i velika zelena aba (Rana ridibunda), (u daljnjem tekstu: zelene abe) smiju se hvatati u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa uz doputenje Dravne uprave i sukladno mjerama zatite propisanim ovim Pravilnikom.
Primjerci zelenih aba iz stavka 1. ovoga članka smiju se hvatati samo ako im duljina tijela bez nogu iznosi najmanje 75 mm.
Uhvaćeni primjerci zelenih aba čija duljina tijela bez nogu iznosi manje od 75 mm moraju se neozljeđeni vratiti na mjesto gdje su uhvaćeni.
Zelene abe smiju se hvatati samo na gospodarskim aranskim ribnjacima u kontinentalnom dijelu Hrvatske.
Hvatanje zelenih aba doputeno je na istom ribnjaku dvije godine uzastopce, a svaku treću godinu hvatanje je zabranjeno radi obnove populacija zelenih aba.
Dravna uprava moe privremeno ili trajno zabraniti hvatanje zelenih aba na pojedinim aranskim ribnjacima zbog stručno-znanstvenih razloga i zatite zelenih aba.
Zelene abe smiju se hvatati na način da se hvatanjem ne ozljeđuju i to:
- jednostrukim ribarskim mreama veličine oka od uzla do uzla 20 mm,
- hvatanjem rukom noću uz pomoć svjetiljke,
- hvatanjem ribičkim priborom (tap s mamcem i kečer).
Zelene abe smiju se hvatati samo u razdoblju od 15. srpnja do 15. listopada.
Zelene abe smiju se hvatati mreama samo u razdoblju od 15. kolovoza do 15. listopada.
Doputenje za hvatanje zelenih aba u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa moe se izdati pravnim ili fizičkim osobama koje su registrirane za obavljanje odgovarajuće djelatnosti proizvodnje i prometa, ili za uzgoj riba u aranskim ribnjacima.
Podnositelj zahtjeva za pribavljanje doputenja duan je uz zahtjev priloiti dokaze o odgovarajućoj registriranoj djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka, te prethodnu suglasnost vlasnika ili ovlatenika prava na aranskim ribnjacima na kojima se vri hvatanje zelenih aba.
Doputenjem iz stavka 1. ovog članka određuju se vrste, količine zelenih aba koje se mogu hvatati, rok za koji se izdaje doputenje, te druge mjere zatite prirode.
Za hvatanje zelenih aba u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa hvatač mora imati potvrdu za obavljanje poslova hvatanja aba.
Potvrdu za obavljanje poslova hvatanja aba izdaje pravna ili fizička osoba koja se bavi otkupom zelenih aba u svrhu prerade, trgovine ili drugog prometa.
Potvrda sadri ime i prezime hvatača, jedinstveni matični broj građana, mjesto i adresu stanovanja, te naznaku o ovlatenju za hvatanje zelenih aba u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa. Potvrda mora biti pečatirana i potpisana od ovlatene osobe.
U tijeku obavljanja poslova hvatanja zelenih aba hvatač je duan imati potvrdu sa sobom, te je na zahtjev inspektora zatite prirode ili druge ovlatene osobe predočiti.
Pravna ili fizička osoba koja se bavi otkupom zelenih aba, duna je osposobiti hvatače za obavljanje tih poslova.
Za izvoz zelenih aba potrebno je prethodno ishoditi doputenje Dravne uprave.
Zahtjev za doputenje izvoza iz stavka 1. ovoga članka treba sadravati vrstu, stanje (ive ili krakovi), količinu i porijeklo aba za koje se trai doputenje izvoza.
Prilikom svakoga izvoza dijela doputene količine zelenih aba mora se otpisati već izvezena količina ovjerom carinske kontrole na obrascu Dopusnica za izvoz zelenih aba, koja je sastavni dio doputenja iz stavka 1. ovoga članka.
Pravna ili fizička osoba koja se bavi djelatnoću otkupa zelenih aba vodi evidenciju o otkupu na otkupnom bloku.
Otkupni blok sadri podatke za svaki pojedinačni otkup, i to:
- ime i prezime hvatača zelenih aba,
- jedinstveni matični broj građana,
- adresu stanovanja,
- datum i mjesto otkupa zelenih aba,
- vrste otkupljenih zelenih aba,
- količinu otkupljenih aba za svaku vrstu aba,
- naziv tvrtke pravne ili fizičke osobe koja obavlja otkup i potpis ovlatene osobe,
- potpis hvatača zelenih aba.
Dravnoj upravi dostavlja se preslika otkupnog bloka, te carinske deklaracije i carinskoga računa za obavljen izvoz zelenih aba.
Pravnoj ili fizičkoj osobi koja se bavi hvatanjem zelenih aba u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa suprotno odredbama ovoga Pravilnika, neće se izdati doputenje za hvatanje zelenih aba, odnosno za otkup.
Dravna uprava za zatitu prirode i okolia vodi očevidnik pravnih ili fizičkih osoba koje se bave hvatanjem zelenih aba, uzgojem zelenih aba i stavljanjem aba u promet.
U očevidnik se unose podaci o nazivu i sjeditu pravnih ili fizičkih osoba koje se bave hvatanjem zelenih aba, uzgojem zelenih aba i stavljanjem zelenih aba u promet, te podaci o doputenoj vrsti i količini aba za hvatanje, kao i o uhvaćenoj vrsti i količini aba, za svaku godinu.
Zelene abe namijenjene preradi, trgovini i drugom prometu mogu se uzgajati.
Doputenje za uzgoj zelenih aba izdaje Dravna uprava na temelju projekta izrade uzgajalita za zelene abe. Za svaki pojedinačni slučaj potrebno je načiniti takav projekt.
Doputenjem iz stavka 2. ovoga članka utvrđuju se tehnički i drugi uvjeti pod kojima se mogu uzgajati zelene abe.
Uzgojene abe smiju se stavljati u promet kad postignu duljinu tijela bez nogu od najmanje 75 mm.
Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na načine hvatanja zelenih aba koje se mogu hvatati u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa, odnose se i na uzgojene abe.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje vaiti Pravilnik o zatiti vodozemaca (Amphibia) - (»Narodne novine« br. 76/98).
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 612-07/99-24/120
Ur.br.: 542-08-VM-99-5
Zagreb, 12. srpnja 1999.