Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim
Proglaavam Zakon o izvravanju kazne zatvora, koji je donio Zastupnički dom Hrvatskoga dravnog sabora na sjednici 22. listopada 1999.
Broj: 01/1-081-99-1/2
Zagreb, 26. studenoga 1999.
(1) Ovim se Zakonom uređuje izvravanje kazne zatvora.
(2) Poslovi izvravanja kazne zatvora od posebnog su interesa za Republiku Hrvatsku.
(3) Kazna zatvora izvrava se u kaznionicama i zatvorima.
(4) Kaznu zatvora prema odredbama ovoga Zakona izdravaju punoljetne osobe osuđene u kaznenom postupku ili u postupku zbog prijestupa na kaznu zatvora i punoljetne osobe kojima je novčana kazna izrečena u kaznenom postupku ili u postupku zbog prijestupa zamijenjena kaznom zatvora.
Glavna svrha izvravanja kazne zatvora jest, uz čovječno postupanje i potovanje dostojanstva osobe koja se nalazi na izdravanju kazne zatvora (u daljnjem tekstu: kaznenik), njegovo osposobljavanje za ivot na slobodi u skladu sa zakonom i drutvenim pravilima.
(1) Kaznenik uiva zatitu temeljnih prava utvrđenih Ustavom Republike Hrvatske, međunarodnim ugovorima i ovim Zakonom.
(2) Izvravanjem kazne zatvora kaznenika se moe ograničiti u temeljnim pravima samo u granicama nunim za ostvarenje svrhe izvravanja kazne i u postupku propisanom ovim Zakonom.
(3) Kaznenika se u pravima smije ograničiti samo iznimno i ako je to prijeko potrebno radi zatite reda i sigurnosti kaznionice ili zatvora i samih kaznenika.
(4) Ograničenja temeljnih prava kaznenika iz ovoga Zakona moraju biti razmjerna razlozima radi kojih se primjenjuju.
(1) Izvravanje kazne zatvora započet će nakon to je odluka o toj kazni postala pravomoćna i izvrna.
(2) Izvravanje kazne zatvora moe iznimno započeti i prije pravomoćnosti presude ako pritvorenik to zatrai pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.
(3) Izvravanje kazne zatvora moe se odgoditi u slučajevima propisanim ovim Zakonom.
(1) Prvostupanjski sud dostavit će odluku nadlenom tijelu na izvravanje u roku od tri dana od pravomoćnosti i izvrnosti odluke, odnosno u roku od tri dana od primitka pravomoćne i izvrne odluke.
(2) I druga tijela poduzet će potrebne mjere ili radnje da se izvravanje kazne zatvora provede bez odgode i u skladu s ovim Zakonom.
(3) Dravna tijela, ustanove i druge pravne osobe u čiji djelokrug spada primjena mjera i postupaka značajnih za izvravanje kazne zatvora surađuju s tijelima nadlenim za izvravanje kazne zatvora.
(1) Poslovi izvravanja kazne zatvora u nadlenosti su i djelokrugu Ministarstva pravosuđa i suca izvrenja.
(2) Ministarstvo pravosuđa neposrednim uvidom i putem izvjeća prati i proučava primjenu propisa o izvravanju kazne zatvora, neposredno poduzima ili nadlenim tijelima predlae mjere za poboljanje sustava izvravanja kazne zatvora, prua stručnu pomoć za izvravanje kazne zatvora, prikuplja i obrađuje statističke podatke te obavlja i druge poslove propisane ovim Zakonom i drugim propisima.
(3) Ministarstvo pravosuđa surađuje s drugim dravnim tijelima, znanstvenim i drugim ustanovama, strukovnim udrugama i drugim pravnim osobama radi poboljavanja uvjeta izvravanja kazne zatvora i pomoći poslije otpusta kaznenika.
(4) Ministarstvo pravosuđa o stanju i radu kaznionica i zatvora jedanput godinje izvjećuje Vladu Republike Hrvatske i javnost.
(5) Na temelju izvjeća iz stavka 4. ovoga članka o stanju i radu kaznionica i zatvora Vlada Republike Hrvatske izvjećuje jedanput godinje Hrvatski dravni sabor.
Kaznenici ne snose trokove izvravanja kazne zatvora niti plaćaju pristojbe na podneske, slubene radnje i odluke u svezi s primjenom ovoga Zakona, osim ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
U ovom Zakonu pojedini izrazi imaju sljedeće značenje:
1) Pritvorenik (pritvorenica) je osoba prema kojoj je odlukom suda određen pritvor.
2) Osuđenik (osuđenica) je osoba kojoj je pravomoćno izrečena kazna zatvora, a jo nije na izdravanju kazne u kaznionici, odnosno zatvoru, ili joj je odobren prekid izdravanja kazne ili je uvjetno otputena.
3) Kaznenik (kaznenica) je osoba kojoj je izrečena kazna zatvora zbog kaznenog djela, a nalazi se na izdravanju kazne zatvora u kaznionici ili zatvoru.
4) Zatvorenik (zatvorenica) je osoba kojoj je oduzeta sloboda.
5) Članovi obitelji kaznenika su njegov bračni ili izvanbračni drug, rođaci u ravnoj lozi, rođaci u pobočnoj lozi do zaključno četvrtog stupnja, posvojenici i posvojitelji, tazbinski srodnici do zaključno drugog stupnja te skrbnik.
(1) Kazna zatvora izvrava se na način koji kazneniku jamči potovanje ljudskog dostojanstva. Zabranjeni su i kanjivi postupci kojima se kaznenika podvrgava bilo kakvu obliku mučenja, zlostavljanja ili poniavanja, te liječničkim ili znanstvenim pokusima.
(2) Zabranjenim postupcima iz stavka 1. ovoga članka poglavito se smatraju postupci koji su nerazmjerni odravanju reda i stege u kaznionicama i zatvorima ili su nezakoniti pa mogu proizvesti trpljenje ili neprimjereno ograničenje temeljnih prava kaznenika.
(3) Kaznenik koji je bio rtva zabranjenih postupaka iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na naknadu tete.
Izvravanjem kazne zatvora ne smije se kaznenike dovoditi u međusobno nejednak poloaj s obzirom na rasu, boju koe, spol, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinu, rođenje, naobrazbu, drutveni poloaj ili druge osobine.
(1) Radi provedbe pojedinačnog programa izvravanja kazne zatvora i sprječavanja međusobnoga loeg utjecaja, kaznenike se razvrstava u kaznionice ili zatvore prema kriminolokim i drugim obiljejima i posebnim potrebama programa izvravanja kazne zatvora (izrečene mjere sigurnosti, strukovno osposobljavanje i izobrazba, opće zdravstveno stanje i liječenje, duljina kazne i drugo).
(2) Kaznenici izdravaju kaznu skupno.
(3) Muke i enske osobe izdravaju kaznu zatvora odvojeno.
(4) Mlađi punoljetnici izdravaju kaznu zatvora odvojeno od punoljetnika.
(5) Kaznenici koji su kanjeni za kaznena djela u zatvorima se odvajaju od osoba koje se nalaze u pritvoru ili su kanjene u postupku za prijestupe.
(6) Prvi put osuđeni u pravilu izdravaju kaznu zatvora odvojeno od povratnika.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor poduzima sve kako bi ivot kaznenika tijekom izvravanja kazne zatvora bio to sličniji postojećim općim ivotnim okolnostima, te odgovarajućim programiranjem izvravanja kazne pomae kazneniku da razvije osjećaj odgovornosti.
(2) Kaznionica, odnosno zatvor potiče i pomae kazneniku u otklanjanju tete nanesene kaznenim djelom te u pomoći i pomirenju sa rtvama kaznenog djela.
(3) Kaznenika se potiče da radi razvijanja osjećaja osobne odgovornosti dragovoljno sudjeluje u izradi i provedbi pojedinačnog programa izvravanja kazne zatvora.
Kaznionica, odnosno zatvor će tijekom izvravanja kazne zatvora pravodobno osigurati pripravu kaznenika za otputanje u suradnji s ustanovama i drugim pravnim osobama u čijem su djelokrugu poslovi pomoći poslije otpusta.
(1) Svaki kaznenik ima, pod uvjetima predviđenim ovim Zakonom, pravo na:
1) smjetaj primjeren ljudskom dostojanstvu i zdravstvenim standardima,
2) zatitu osobnosti i osiguravanje tajnosti osobnih podataka,
3) redovite obroke hrane i vode u skladu sa zdravstvenim standardima,
4) rad,
5) izobrazbu,
6) stručnu pravnu pomoć i pravno sredstvo za zatitu svojih prava,
7) zdravstvenu zatitu i zatitu majčinstva,
8) dodir s vanjskim svijetom,
9) boravak na otvorenom prostoru kaznionice, odnosno zatvora najmanje dva sata dnevno,
10) dopisivanje i razgovor sa svojim odvjetnikom,
11) vjeroispovijedanje i razgovor s ovlatenim vjerskim predstavnikom,
12) vjenčanje u kaznionici, odnosno zatvoru,
13) glasovanje na općim izborima,
14) druga prava predviđena ovim Zakonom.
(2) Kaznenik strani dravljanin ima pravo dopisivati se i razgovarati s diplomatskim i konzularnim predstavnikom svoje zemlje ili drave koja titi njegova prava.
(3) Prigodom dolaska na izdravanje kazne zatvora kaznenik mora biti upoznat sa svojim pravima, načinom njihove zatite i obvezama.
(1) Kaznenik ima pravo pritube na postupak i odluku zaposlenika kaznionice, odnosno zatvora.
(2) Prituba se podnosi usmeno ili pisanim putem upravitelju kaznionice, odnosno zatvora (u daljnjem tekstu: upravitelj), sucu izvrenja ili Ministarstvu pravosuđa. Pisana prituba sucu izvrenja ili Ministarstvu pravosuđa upućuje se u omotu koji uprava kaznionice, odnosno zatvora ne smije otvoriti.
(3) Kazneniku se mora omogućiti da usmenu pritubu iznese bez nazočnosti zaposlenika kaznionice, odnosno zatvora ili bez nazočnosti osobe protiv čijih postupaka i odluka je prituba podnesena.
(4) Na podnesenu pritubu upravitelj će odgovoriti u roku od petnaest dana, a Ministarstvo pravosuđa ili sudac izvrenja u roku od trideset dana. Na pisanu pritubu odgovorit će se pisanim putem.
(1) U stegovnom postupku kaznenik ima pravo biti upoznat s prijedlogom za pokretanje stegovnog postupka i dokazima, te pravo na pravično odlučivanje o njegovoj krivnji.
(2) U stegovnom postupku zbog stegovnog prijestupa za koji se moe izreći stegovna mjera upućivanja u samicu kaznenik moe imati branitelja po svojem izboru i s tim mora biti upoznat.
(3) Branitelj moe biti samo odvjetnik, kojega moe zamijeniti i odvjetnički vjebenik.
(1) Protiv postupka i odluke kojom se kaznenik nezakonito prikraćuje ili ograničava u nekom pravu iz ovoga Zakona kaznenik moe podnijeti zahtjev za sudsku zatitu.
(2) O zahtjevu za sudsku zatitu odlučuje sudac izvrenja.
(1) Nadzor nad radom kaznionica i zatvora obavlja Ministarstvo pravosuđa u skladu s propisima.
(2) Nadzor nad provedbom zdravstvene zatite obavlja Ministarstvo zdravstva, a nad programima izobrazbe Ministarstvo prosvjete i porta.
(3) Ministarstvo pravosuđa moe tijekom nadzora narediti otklanjanje utvrđenih nezakonitosti u radu, koje će upravitelj bez odgode izvriti i izvijestiti nalogodavca.
(4) Upravitelj će po saznanju i bez odgode pisanim putem izvijestiti Ministarstvo pravosuđa o svakom nezakonitom postupanju.
(5) Ministar pravosuđa donosi Pravilnik o načinu provedbe inspekcijskog nadzora nad kaznionicama i zatvorima.
(1) Kazna zatvora izvrava se u kaznionicama i zatvorima, koji su ustrojbene jedinice Uprave za izvrenje sankcija Ministarstva pravosuđa. Kaznionice i zatvori imaju svojstvo pravne osobe.
(2) Imovina kaznionica i zatvora vlasnitvo je Republike Hrvatske, kojom upravlja Ministarstvo pravosuđa. Imovinu kaznionice i zatvora Ministarstvo pravosuđa moe otuđiti samo uz suglasnost Vlade Republike Hrvatske.
(3) Na pitanja u svezi s pravima i obvezama zaposlenika u kaznionicama i zatvorima (u daljnjem tekstu: zaposlenici) i u svezi s ustrojem kaznionica i zatvora, koja nisu uređena ovim Zakonom primjenjuju se opći propisi.
(1) Kaznionice se ustrojavaju za izvravanje kazne zatvora izrečene:
1) osuđenim punoljetnim mukarcima,
2) osuđenim punoljetnim enama,
3) osuđenim mlađim punoljetnim mukarcima,
4) osuđenim mlađim punoljetnim enama.
(2) Za izvravanje kazne zatvora povratnika osnovat će se posebne kaznionice ili će se kazna izvravati u posebnom odjelu kaznionice iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Kad je uz kaznu zatvora izrečena i sigurnosna mjera obveznog liječenja od ovisnosti, ona se izvrava u kaznionicama.
(4) Prema kaznenicima ovisnicima kojima je uz kaznu zatvora izrečena mjera obveznog liječenja od ovisnosti, a koji su prije dolaska na izdravanje kazne uključeni u socijalno-terapijski postupak, kazna se izvrava u posebnoj kaznionici ili u posebnom odjelu kaznionice.
(5) Oboljeli zatvorenici liječe se u pravilu u zatvorskoj bolnici.
(6) Kaznionice osniva i ukida Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministra pravosuđa.
(7) Kaznionica moe imati odjele u svojem sjeditu ili izvan sjedita kaznionice, koji nemaju status ustrojbenih jedinica, a u njima se izvrava kazna zatvora. Odjele osniva i ukida ministar pravosuđa.
(1) Zatvor se osniva radi izvravanja kazne zatvora izrečene u postupku za prijestupe i kazne zatvora izrečene u kaznenom postupku, u skladu s odredbama članka 49. stavka 1. i 2. ovoga Zakona.
(2) Zatvor osniva i ukida Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministra pravosuđa. Zatvor se u pravilu osniva u sjeditu upanijskog suda.
(3) Zatvor moe imati odjele u sjeditu ili izvan sjedita zatvora, koji nemaju status ustrojbenih jedinica, a u njima se izvrava kazna zatvora. Odjele osniva i ukida ministar pravosuđa.
(4) U Sredinjem dravnom zatvoru u Zagrebu, osim poslova iz stavka 1. ovoga članka, obavljaju se poslovi medicinske, socijalne, psiholoke, pedagoke i kriminoloke obrade kaznenika. Za potrebe kriminoloke obrade zatrait će se podaci i od centra za socijalnu skrb i Ministarstva unutarnjih poslova.
(1) Prema stupnju sigurnosti i ograničenju slobode kretanja kaznenika kaznionice su zatvorene, poluotvorene ili otvorene.
(2) Prema stupnju sigurnosti i ograničenju slobode kretanja zatvorenika zatvori su zatvorenog tipa.
(3) Kaznionice i zatvori, bez obzira na stupanj sigurnosti i ograničenje slobode kretanja zatvorenika, u svom sastavu mogu imati zatvorene, poluotvorene i otvorene odjele.
(1) U kaznionicama i zatvorima, ovisno o veličini kaznionice, odnosno zatvora i o sadraju poslova mogu se ustrojiti sektori ili odjeli. Sektori, odnosno odjeli mogu biti: nadzorni, tretmanski i upravni. Sektori mogu imati dva ili vie odjela. Vlada Republike Hrvatske uredbom utvrđuje unutarnji ustroj kaznionica, odnosno zatvora, te poloaje, zvanja i plaće zaposlenika.
(2) Poslovi nadzornog sektora, odnosno odjela jesu: poslovi osiguranja kaznionice, odnosno zatvora te nadzor nad zatvorenicima uz sudjelovanje u provedbi pojedinačnog programa izvravanja kazne zatvora.
(3) Poslovi tretmanskog sektora, odnosno odjela jesu: promatranje, predlaganje i donoenje stručnih miljenja, predlaganje i provedba pojedinačnih programa izvravanja kazne zatvora, nadziranje i praćenje njihove provedbe i vrednovanje učinaka, zdravstvena zatita, izobrazba, izrada stručnog miljenja u svezi s primjenom penolokih instituta i izvanrednih pravnih lijekova, te drugi stručni poslovi.
(4) Poslovi upravnog sektora, odnosno odjela jesu: kadrovski i financijsko-knjigovodstveni poslovi, vođenje propisanih evidencija zatvorenika, organiziranje rada u proizvodno-uslunim djelatnostima i ostali poslovi koji omogućuju upravljanje i rad kaznionice, odnosno zatvora.
(1) Kaznionicom, zatvorom, odnosno Centrom za izobrazbu iz članka 32. stavka 2. ovoga Zakona upravlja upravitelj.
(2) Upravitelj je dravni slubenik koji mora imati zavrenu visoku stručnu spremu, stručno i radno iskustvo u trajanju od najmanje pet godina, izraene sposobnosti upravljanja i pozitivne ljudske osobine koje mogu biti uzor ponaanja zaposlenika i kaznenika.
(3) Upravitelj moe imati jednog ili vie pomoćnika koji mora ispunjavati uvjete iz stavka 2. ovoga članka.
(1) Čelnici ustrojbenih jedinica kaznionice, odnosno zatvora, čine savjetodavno vijeće upravitelja.
(2) Savjetodavno vijeće upravitelja najmanje jedanput mjesečno razmatra, preispituje i predlae plan provedbe zadaća.
(1) Donoenje odluke o potrebi prijma zaposlenika u kaznionicu, odnosno zatvor i nadzor nad njezinom provedbom u nadlenosti je ministra pravosuđa. Ministar pravosuđa donosi odluku na prijedlog upravitelja.
(2) Ministar pravosuđa prima u slubu, postavlja u zvanja, imenuje na poloaj i razrjeuje upravitelje, njihove pomoćnike i čelnike ustrojbenih jedinica, te prima u slubu, postavlja u zvanja i razrjeuje pripadnike nadzornog sektora, odnosno odjela. Ostale zaposlenike prima u slubu, odnosno na rad, postavlja u zvanja i na slubenička, odnosno radna mjesta upravitelj uz prethodnu suglasnost ministra pravosuđa.
(3) Upravitelj na temelju odluke iz stavka 1. ovoga članka pokreće i provodi postupak prijma zaposlenika.
(1) Poslove izvravanja kazne zatvora obavljaju dravni slubenici u skladu s poslovima i zadaćama svojega slubeničkog mjesta.
(2) Dravni slubenici kaznionice, odnosno zatvora, mogu obavljati i druge poslove iz članka 23. ovoga Zakona, ako su za njih osposobljeni.
(3) Iz opravdanih razloga stručne poslove iz članka 23. stavka 3. ovoga Zakona mogu obavljati i druge stručne osobe izvan kaznionice, odnosno zatvora, na temelju odluke upravitelja donesene uz prethodnu suglasnost ministra pravosuđa.
(1) Ovlatene slubene osobe jesu ministar pravosuđa i dravni slubenici Uprave za izvrenje sankcija Ministarstva pravosuđa, koji obavljaju neposredan upravni i inspekcijski nadzor nad zakonitoću rada kaznionica i zatvora i postupanja sa zatvorenicima, te dravni slubenici kaznionica i zatvora koji rade u posebnim uvjetima ili koji imaju posebne dunosti i ovlasti. Ovlatena slubena osoba je i sudac izvrenja.
(2) Ovlatene slubene osobe iz stavka 1. ovoga članka imaju slubenu iskaznicu i značku.
(3) Poblie propise o slubenoj iskaznici i znački donosi ministar pravosuđa.
(1) Ovlatena slubena osoba ima ovlast i obvezu u okviru svojega djelokruga rada poduzeti sve radnje radi izvravanja kazne zatvora.
(2) Ovlatena slubena osoba, pripadnik nadzornog sektora, odnosno odjela, u obavljanju slube moe primijeniti sredstva prisile i vatreno oruje u skladu sa člankom 142. i 143. ovoga Zakona.
(1) Ovlatenim slubenim osobama zbog teine i naravi posla i posebnih uvjeta rada, svakih se dvanaest mjeseci provedenih na takvim poslovima računa kao esnaest mjeseci staa osiguranja, a u dravnom proračunu osigurava se dodatak na plaću najmanje 20 % mjesečno.
(2) Prava ovlatene slubene osobe iz mirovinskog osiguranja utvrđuju se posebnim zakonom.
(3) Ovlatenoj slubenoj osobi koja ostvari pravo na mirovinu pripada otpremnina u visini zadnjih pet plaća obračunatih prema općim propisima.
(1) Dravni slubenici kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu međusobno surađuju i pridonose ostvarenju svrhe izvravanja kazne.
(2) Zaposlenici su duni sve podatke o kaznenicima čuvati kao slubenu i profesionalnu tajnu za vrijeme i nakon prestanka slube, odnosno rada.
(3) Zaposlenici trebaju svojim ponaanjem pozitivno utjecati na kaznenike.
(4) Dravni slubenici surađuju s osobama iz članka 5. stavka 3. ovoga Zakona radi ostvarenja svrhe izvravanja kazne zatvora.
(5) Radi potreba slube moe se dravnog slubenika kaznionice, zatvora i Ministarstva pravosuđa obvezati na rad dulji od punoga radnog vremena.
(6) Radi potreba slube moe se dravnom slubeniku iz stavka 5. ovoga članka privremeno uskratiti ili iznimno prekinuti koritenje godinjeg odmora.
(7) Radi potreba slube ministar pravosuđa moe dravnog slubenika iz stavka 5. ovoga članka privremeno uputiti na rad u drugu kaznionicu ili zatvor do tri mjeseca, a uz njegovu suglasnost do est mjeseci tijekom kalendarske godine.
(8) Radi potreba sigurnosti i odravanja reda i stege u kaznionici ili zatvoru ministar pravosuđa moe uputiti privremeno na rad u tu kaznionicu ili zatvor ovlatene slubene osobe iz članka 28. stavka 1. ovoga Zakona i narediti ustupanje opreme dok potreba traje.
(9) Ovlatena slubena osoba duna je i kada nije u slubi javiti Ministarstvu pravosuđa i upravi kaznionice, odnosno zatvora saznanje o vanim činjenicama koje mogu utjecati na izvravanje kazne zatvora.
(1) Za zaposlenike u kaznionicama i zatvorima obvezna je stalna stručna izobrazba u skladu s pravilnikom i programima izobrazbe koje donosi ministar pravosuđa.
(2) Izobrazba se provodi u Centru za izobrazbu koji je u skladu sa člankom 19. stavkom 1. ovoga Zakona ustrojbena jedinica Ministarstva pravosuđa - Uprave za izvrenje sankcija.
(3) Izobrazba se moe provoditi i u drugim učilitima.
(1) Pripadnici nadzornog sektora, odnosno odjela osiguravaju kaznionicu, odnosno zatvor, osobe i imovinu, nadziru zatvorenike, sudjeluju u provedbi pojedinačnih programa izvravanja kazne zatvora uz odravanje unutarnjeg reda i stege, sprovode zatvorenike i obavljaju druge poslove propisane ovim Zakonom.
(2) Poslove unutarnjeg osiguranja u zatvorima i kaznionicama za ene obavljaju pripadnice nadzornog sektora, odnosno odjela.
(3) Na poslovima vanjskog osiguranja kaznionice, odnosno zatvora pripadnici nadzornog sektora, odnosno odjela mogu koristiti slubene pse.
(4) Sprovođenje zatvorenika obavlja se posebnim i na odgovarajući način opremljenim vozilom tako da se zatiti zdravlje i ljudsko dostojanstvo zatvorenika, kako bi bio zatićen i to manje izloen javnosti.
(5) Pripadnici nadzornog sektora, odnosno odjela za vrijeme slube jednako su odjeveni, a u skladu s poslovima i zadaćama svojega slubeničkog mjesta i naoruani.
(6) Pripadnici nadzornog sektora, odnosno odjela postavljaju se u posebna zvanja obiljeena odgovarajućim znakovljem.
(7) Vlada Republike Hrvatske donijet će propise o zvanjima, znakovlju i uvjetima stjecanja zvanja pripadnika nadzornog sektora, odnosno odjela te o odorama i slubenim vozilima.
(8) Poblie propise o načinu obavljanja poslova nadzornog sektora, odnosno odjela donosi ministar pravosuđa.
(1) Uz opće uvjete za prijam u dravnu slubu pripadnik nadzornog sektora, odnosno odjela mora imati:
1) posebnu zdravstvenu sposobnost,
2) do 30 godina ivota za poslove srednje stručne spreme,
3) izvrenu vojnu obvezu.
(2) Ministar pravosuđa uz suglasnost ministra zdravstva donosi Pravilnik o posebnoj zdravstvenoj sposobnosti pripadnika nadzornog sektora, odnosno odjela.
U tretmanskom sektoru, odnosno odjelu u skladu s programima rada predvidjet će se i osigurati potreban broj stručnjaka: socijalnih radnika, socijalnih pedagoga, pedagoga, liječnika, psihologa, nastavnika i učitelja.
(1) Zaposlenik zbog povrede slubene, odnosno radne dunosti, odgovara u skladu s općim propisom.
(2) Zbog teke povrede slubene dunosti postupak pokreće, vodi i odluku donosi u prvom stupnju poseban slubenički sud za dravne slubenike sustava izvravanja kazne zatvora u skladu s općim propisima.
(3) Za rad vjebenika u svezi s obavljanjem stručnih poslova za koje se osposobljava odgovara dravni slubenik kojemu je osposobljavanje vjebenika povjereno, odnosno neposredno nadređeni dravni slubenik.
Osim tekih povreda slubene dunosti utvrđenih općim propisom, tekom povredom slubene dunosti smatra se i:
1) odnos s kaznenikom koji je izvan propisanih zadataka ili koji je suprotan svrsi izvravanja kazne,
2) nepoduzimanje propisane mjere koje je dovelo do tetne posljedice ili do ozbiljne mogućnosti njezina nastanka,
3) onemogućavanje ostvarenja zajamčenih prava zatvorenika,
4) neopravdani izostanak iz slube tri dana uzastopce ili četiri dana u trideset dana,
5) unitenje, otuđenje ili otećenje povjerene dravne imovine, uključujući odoru, naoruanje i opremu,
6) nemaran odnos prema dravnoj imovini koji je doveo do tetnih posljedica ili do ozbiljne mogućnosti njihova nastanka,
7) neprijavljivanje kaznenih djela u svezi sa slubom za koja se progoni po slubenoj dunosti,
8) neprijavljivanje ponaanja koje je tei stegovni prijestup kaznenika.
(1) Sredstva za rad kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu osiguravaju se u dravnom proračunu.
(2) Sredstva ostvarena radom kaznenika u proizvodno-uslunim djelatnostima i sredstva ostvarena radom kaznenika kod drugog poslodavca izvan kaznionice, odnosno zatvora koriste se kao dopunska sredstva za potrebe programa izvravanja kazne zatvora. O načinu koritenja ovih sredstava odlučuje upravitelj kaznionice, odnosno zatvora uz suglasnost ministra pravosuđa u skladu s Pravilnikom iz članka 80. stavka 5. ovoga Zakona.
(3) Sredstva iz stavka 1. ovoga članka prihod su kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu, a vode se na računima Ministarstva pravosuđa. Sredstva iz stavka 2. ovoga članka prihod su kaznionica, odnosno zatvora, vode se na njihovim računima, a koriste se za naknade za rad kaznenika, za tekuća i investicijska ulaganja, nabavu sirovina i materijala potrebnih za rad te za ostale namjene utvrđene Pravilnikom iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Visina sredstava za obavljanje zakonskih zadaća, tekućih izdataka i kapitalnih ulaganja, kao i koritenje dopunskih sredstava utvrđuju se na temelju proračuna prihoda i izdataka te programa rada kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu.
(5) Ne plaćaju se porezi ni pristojbe (porezi, carine, depoziti i slična davanja) na sredstva naoruanja i opreme koja se nabavljaju za potrebe kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu.
U dravnom proračunu osiguravaju se sredstva za obavljanje zakonskih zadaća, a sastoje se od:
1) sredstava za pokriće izdataka uzdravanja zatvorenika, koja se koriste za:
- prehranu, odjeću, obuću i smjetaj,
- zdravstvenu zatitu, odravanje čistoće i osobne higijene,
- naknadu za rad, kolovanje i nezaposlenost, novčanu pomoć i nagradu,
- izdatke upućivanja, sprovođenja, premjetaja i otputanja,
- tjelovjebu i slobodne aktivnosti,
- izobrazbu,
- opremu i popravke te izgradnju objekata za smjetaj, rad i slobodno vrijeme,
- osiguranje od odgovornosti od nesreće na poslu,
- provedbu mjere obveznog liječenja od ovisnosti,
- pokriće izdataka stručnih usluga trećih osoba u svezi s poslovima iz članka 23. stavka 3. ovoga Zakona,
- trokove pokopa;
2) sredstava za pokriće posebnih izdataka zaposlenika kaznionice, zatvora i Centra za izobrazbu, koja se koriste za:
- odore, opremu, naoruanje i zdravstvene preglede u svezi sa slubom,
- trokove izobrazbe,
- sredstva veze između Ministarstva pravosuđa i kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu,
- trokove prijma u slubu, odnosno na rad i sredstva za izdatke privremenog upućivanja na rad u drugu kaznionicu, zatvor i Centar za izobrazbu,
- izdatke nastale u svezi sa smrti zaposlenika u obavljanju slube ili u svezi sa slubom,
- naknadu zaposlenicima ili trećim osobama u slučaju tjelesne ozljede nastale napadom zatvorenika u kaznionici, odnosno zatvoru ili tijekom sprovođenja.
Tekući izdaci i kapitalna ulaganja sastoje se od sredstava za:
1) osobna primanja zaposlenika,
2) pokriće izdataka utroenog materijala, energije, komunalnih i ostalih usluga,
3) tekuće odravanje zgrada, opreme i vozila,
4) pokriće financijskih izdataka,
5) izgradnju i adaptaciju objekata i pratećih sadraja u kaznionicama, zatvorima i Centru za izobrazbu te stanova za slubene potrebe zaposlenika,
6) nabavu opreme.
(1) Sudac izvrenja ustanovljuje se u upanijskom sudu za područje njegove mjesne nadlenosti.
(2) U upanijskom sudu na čijem se području nalazi kaznionica ili zatvor čiji opseg poslova to zahtijeva ustanovljuje se centar za izvravanje kazne zatvora.
(3) Centar za izvravanje čine dva ili vie sudaca izvrenja i potrebno stručno i pomoćno osoblje na čelu sa sucem izvrenja kojega odredi predsjednik suda.
(4) Vrhovni sud Republike Hrvatske najmanje jedanput godinje saziva sastanak sudaca izvrenja radi ujednačavanja provedbe ovoga Zakona.
(1) Sudac izvrenja titi prava kaznenika, nadzire zakonitost u postupku izvravanja kazne zatvora, te osigurava ravnopravnost i jednakost kaznenika pred zakonom.
(2) Sudac izvrenja poduzima radnje i odlučuje o:
1) upućivanju na izdravanje kazne zatvora,
2) zahtjevu za sudsku zatitu prava iz ovoga Zakona,
3) odobravanju i opozivu prekida izdravanja kazne zatvora,
4) odobravanju i opozivu uvjetnog otpusta,
5) računanju kazne, ako odgovarajuću odluku nije donio nadleni sud,
6) nastupu zastare izvravanja kazne ili obustavi izvravanja kazne zbog smrti kaznenika, ako odgovarajuću odluku nije donio nadleni sud,
7) mjerama pomoći poslije otpusta,
8) ostalim slučajevima propisanim ovim Zakonom.
(3) Drugostupanjskom odlukom sudac izvrenja moe ukinuti, preinačiti ili potvrditi odluku upravitelja, odnosno Ministarstva pravosuđa.
(4) Sudac izvrenja pravomoćnu će odluku dostaviti i Ministarstvu pravosuđa.
(1) Osuđenika na izdravanje kazne zatvora upućuje sudac izvrenja na čijem području osuđenik ima prebivalite, odnosno boravite, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
(2) Odluke iz članka 42. stavka 2. točke 2. do 9. ovoga Zakona, osim odluke o opozivu prekida izdravanja kazne ili uvjetnog otpusta, tijekom izdravanja kazne zatvora donosi sudac izvrenja nadlean prema mjestu izdravanja kazne zatvora.
(3) U slučaju promjene mjesta izdravanja kazne zatvora prijepis spisa sudac izvrenja dostavit će drugom nadlenom sucu izvrenja, odnosno sucu izvrenja nadlenom za nadzor uvjetno otputenog ili za pomoć poslije otpusta.
(4) Odluke o opozivu prekida izdravanja kazne ili uvjetnog otpusta ili mjera pomoći poslije otpusta donosi sudac izvrenja nadlean prema mjestu osuđenikova prebivalita ili boravita.
(1) Postupak pred sucem izvrenja u prvom stupnju pokreće se na prijedlog stranke ili po slubenoj dunosti, a u drugom stupnju povodom albe.
(2) Sudac izvrenja postupa na način kojim se, prema temeljnim načelima, jamči djelotvorna zatita kaznenikovih prava i interesa. Na postupak i odlučivanje suca izvrenja primjenjuju se odredbe Zakona o kaznenom postupku koje se odnose na odlučivanje o albi na sjednici vijeća, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano. Tijekom postupka sudac izvrenja će omogućiti strankama da se očituju o činjenicama i o navodima suprotne stranke, te da predloe utvrđivanje novih činjenica i pribavljanje novih dokaza.
(3) Stranke u postupku jesu: kaznenik, dravni odvjetnik i kaznionica, odnosno zatvor.
(4) Tijekom postupka kaznenik ima pravo na stručnu pravnu pomoć opunomoćenika po svojem izboru iz reda odvjetnika. Tu pomoć ne moe pruiti osoba koja prema općim propisima ne moe biti branitelj u kaznenom postupku. Ako kaznenik u roku od dvadeset četiri sata ne osigura nazočnost opunomoćenika, postupak će se voditi bez njega.
(5) Kazneniku se na njegov zahtjev moe postaviti opunomoćenika ako prema svojem imovnom stanju nije u mogućnosti podmiriti trokove zastupanja, a nije u mogućnosti sam zastupati svoje interese.
(6) Sudac izvrenja u postupku moe pregledati sve slubene dokumente, posjetiti prostorije kaznionice, odnosno zatvora, te činjenice utvrđivati i na drugi način.
(7) Sudac izvrenja moe na temelju obrazloenog prijedloga upravitelja ili po vlastitoj odluci odrati ročite izvan sudske zgrade.
(1) Protiv odluke upravitelja, odnosno Ministarstva pravosuđa kaznenik moe podnijeti albu sucu izvrenja u roku od osam dana od dana dostave odluke, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
(2) Protiv mjere kojom se kazneniku uskraćuje ili ograničava neko pravo kaznenik moe podnijeti albu u roku od trideset dana od dana izricanja, odnosno početka primjene mjere.
(3) alba protiv odluke iz stavka 1. ovoga članka ne zadrava izvrenje odluke ako ovim Zakonom nije drukčije propisano. U takvu slučaju upravitelj će odluku odmah priopćiti kazneniku, koji albu protiv odluke moe podnijeti i izjavom u zapisnik. Sudac izvrenja će o albi odlučiti najkasnije u roku od tri dana od primitka albe.
(4) Kaznenik se ne moe odreći prava na albu.
(1) Protiv rjeenja suca izvrenja u prvom stupnju stranke, opunomoćenik osuđenika, odnosno kaznenika, te osobe navedene u članku 363. stavku 1. i 2. Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine«, br. 110/97.) mogu izjaviti albu u roku od tri dana od dostave rjeenja. alba zadrava izvrenje rjeenja.
(2) alba se podnosi sucu izvrenja, koji će je bez odgode dostaviti sudskom vijeću. Sudsko će vijeće o albi odlučiti u roku od osam dana od primitka albe.
Najmanje jedanput godinje sudac izvrenja razmatra tijek izvravanja kazne zatvora kaznenika osuđenih na kaznu zatvora iznad pet godina, razgovara s kaznenikom i upućuje ga u njegova prava iz ovoga Zakona i način ostvarivanja tih prava.
(1) Prvostupanjski sud koji je sudio u predmetu u kojem je pravomoćno izrečena bezuvjetna kazna zatvora dostavit će bez odgode prijepise: presude, socijalne ankete, nalaza vjetaka, izvatka iz kaznene evidencije, a po potrebi i druge podatke sucu izvrenja nadlenom za upućivanje osuđenika na izdravanje kazne.
(2) Nakon primitka prijepisa presude iz stavka 1. ovoga članka sudac izvrenja će u roku od osam dana poduzeti radnje radi izvravanja kazne zatvora.
(3) Ako se osuđenik nalazi u pritvoru, radnje iz stavka 2. ovoga članka poduzima sudac izvrenja nadlean prema mjestu pritvaranja.
(4) Ako je mjesto prebivalita ili boravita osuđenika nepoznato, ili mu je prebivalite ili boravite u inozemstvu, ili je suđen u odsutnosti, radnje iz stavka 2. ovoga članka poduzima sudac izvrenja nadlean prema mjestu donoenja prvostupanjske presude.
(1) Osuđenika osuđenog na kaznu zatvora do tri mjeseca ili kojemu neizdrani dio kazne ne prelazi tri mjeseca uputit će se u pravilu u najblii zatvor prema mjestu prebivalita, odnosno boravita.
(2) Osuđenika osuđenog na kaznu zatvora od tri mjeseca do jedne godine ili kojemu neizdrani dio kazne iznosi od tri mjeseca do jedne godine, uputit će se u najblii zatvor prema mjestu prebivalita, odnosno boravita ili kaznionicu.
(3) Osuđenika osuđenog na kaznu zatvora od jedne godine ili dulje ili kojemu neizdrani dio kazne iznosi jednu godinu ili dulje uputit će se u Sredinji dravni zatvor u Zagrebu radi obavljanja stručnih poslova iz članka 21. stavka 4. ovoga Zakona, te predlaganja pojedinačnog programa izvravanja kazne zatvora i kaznionice, odnosno zatvora u kojem će se kazna izvravati. Odluku o kaznionici, odnosno zatvoru u kojem će se kazna izvravati donosi Ministarstvo pravosuđa.
(4) Osuđenika osuđenog na kaznu zatvora kojemu je ujedno izrečena i sigurnosna mjera obveznoga psihijatrijskog liječenja uputit će se na izvravanje kazne zatvora i sigurnosne mjere u skladu s odredbom stavka 3. ovoga članka.
(1) Sudac izvrenja zatrait će socijalnu anketu za osuđenika te prikupiti i druge podatke koje smatra značajnim za određenje načina izvravanja kazne, te će nakon toga pozvati osuđenika radi uručenja rjeenja o upućivanju na izdravanje kazne zatvora (u daljnjem tekstu: rjeenje o upućivanju) i sredstava za trokove javnog prijevoza do kaznionice, odnosno zatvora u koji se osuđenik upućuje. Prigodom uručenja rjeenja o upućivanju sudac izvrenja upoznat će osuđenika s odredbama članka 54., 55. i 56. ovoga Zakona. Odgodu izvravanja kazne zatvora osuđenik moe zatraiti u roku od tri dana od uručenja rjeenja o upućivanju.
(2) Ako se osuđenik ne odazove pozivu suda, sudac izvrenja izdat će nadlenoj policijskoj upravi dovedbeni nalog.
(3) Rjeenje o upućivanju sadri: osobne podatke o osuđeniku koji se upućuje, podatke o pravomoćnoj presudi na temelju koje se upućuje, kaznionicu, odnosno zatvor u koji se upućuje, dan, mjesec i godinu kada se mora javiti, odnosno rok u kojem mora biti sproveden, te uputu o pravnom lijeku.
(4) Dan javljanja u kaznionicu, odnosno zatvor mora biti određen tako da od uručenja rjeenja o upućivanju do javljanja u kaznionicu, odnosno zatvor protekne najmanje četrnaest, a najvie dvadeset jedan dan.
(5) Trokovi javnog prijevoza i trokovi sprovođenja iz pritvora padaju na teret kaznionice ili zatvora u koji se osuđenik upućuje.
(1) Sudac izvrenja dostavit će kaznionici ili zatvoru prijepise: rjeenja o upućivanju, presude, socijalne ankete, izvatka iz kaznene evidencije kao i druge podatke kojima raspolae, najmanje tri dana prije dana javljanja osuđenika na izdravanje kazne.
(2) Ako se osuđenik koji je uredno upućen na izdravanje kazne ne javi, sudac izvrenja će na temelju izvjeća upravitelja izdati nadlenoj policijskoj upravi nalog za sprovođenje. Trokove sprovođenja snosi kaznionica, odnosno zatvor, koji tetu moe naknaditi odgovarajućom primjenom odredaba članka 150. ovoga Zakona.
(3) Kad se na izdravanje kazne upućuje osuđenik koji uzdrava maloljetne osobe ili osobe nesposobne da se brinu za sebe ili nisu materijalno zbrinute, sudac izvrenja o tome će obavijestiti nadleni centar za socijalnu skrb, koji je obvezan bez odgode poduzeti potrebite mjere i o tome izvijestiti suca izvrenja.
(1) Za osuđenikom koji se krije sudac izvrenja dat će nalog za raspisivanje tjeralice. Nalog se dostavlja policijskoj upravi prema sjeditu suca izvrenja. Uhićenog će se osuđenika smjestiti do pravomoćnosti rjeenja u najblii zatvor prema sjeditu suca izvrenja. Uhićenog osuđenika će se po pravomoćnosti rjeenja o upućivanju na njegov troak sprovesti u kaznionicu, odnosno zatvor.
(2) Sudac izvrenja će dati nalog za povlačenje tjeralice kad se osuđenika uhiti, ako nastupi zastara izvravanja kazne ili se ostvare drugi razlozi zbog kojih tjeralica vie nije potrebna.
(3) Početak izdravanja kazne zatvora računa se od trenutka kad se osuđenik sam javio na izdravanje kazne, a u slučaju prisilnog sprovođenja ili smjetaja prema stavku 1. ovoga članka, od trenutka oduzimanja slobode.
(1) Pritvorenik moe zatraiti upućivanje na izdravanje kazne prije pravomoćnosti presude. Pritvorenik moe dati izjavu na zapisnik koji će zatvor dostaviti na odlučivanje predsjedniku vijeća u skladu sa člankom 355. stavkom 3. Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine«, br. 110/97.).
(2) Prigodom odlučivanja o zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka predsjednik vijeća uzet će u obzir trajanje kazne izrečene nepravomoćnom presudom, udaljenost kaznionice, odnosno zatvora s obzirom na potrebu osiguranja nazočnosti okrivljenika tijekom kaznenog postupka, te druge okolnosti. Prije donoenja rjeenja o zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka predsjednik vijeća upozorit će pritvorenika da će u kaznionici, odnosno zatvoru biti izjednačen s ostalim kaznenicima.
(3) Pravomoćno rjeenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se sucu izvrenja prema sjeditu zatvora na daljnji postupak.
(4) Izdravanje kazne zatvora po rjeenju iz stavka 2. ovoga članka moe trajati najdulje do isteka roka za pritvor propisanog Zakonom o kaznenom postupku.
(1) Sudac izvrenja na molbu osuđenika, a uz njegovu suglasnost i na molbu njegova bračnog druga ili rođaka iz članka 363. stavka 2. Zakona o kaznenom postupku, (»Narodne novine«, br. 110/97.), kao i njegova branitelja, dravnog odvjetnika i centra za socijalnu skrb moe donijeti rjeenje o odgodi izvravanja kazne zatvora. Molba za odgodu izvravanja kazne zatvora s potrebnim dokazima moe se podnijeti u roku od tri dana od uručenja rjeenja o upućivanju, a nakon proteka toga roka ako su razlozi za odgodu nastali naknadno, ali ne kasnije od tri dana po saznanju za njihovo postojanje.
(2) Rjeenje iz stavka 1. ovoga članka sudac izvrenja donijet će nakon provedenog postupka u kojem će utvrditi postojanje razloga za odgodu i to u roku od tri dana od primitka molbe.
(3) Razlozi za odgodu jesu:
1) teka akutna bolest ili znatno pogoranje postojeće kronične bolesti za čije liječenje nema uvjeta u kaznionici ili zatvoru,
2) smrt člana obitelji osuđenika,
3) potreba obavljanja ili dovrenja neodgodivih sezonskih radova te radova izazvanih elementarnom nepogodom ili drugom nesrećom, a u obitelji osuđenika nema druge radno sposobne osobe,
4) obveza osuđenika u dovravanju započetog posla zbog čijeg bi neobavljanja nastala znatna materijalna teta,
5) zavretak kolske godine ili polaganja ispita,
6) dijete mlađe od godinu dana o kojem osuđenik skrbi,
7) trudnoća osuđenice ako do poroda ne preostaje vie od est mjeseci,
8) rizična trudnoće osuđenice,
9) potreba osiguranja skrbi za odgoj i čuvanje maloljetnih osoba, te starih, bolesnih ili nemoćnih osoba u obitelji osuđenika ili uzdravanih osoba za koje postoji potreba skrbljenja prema miljenju centra za socijalnu skrb nadlenog prema njihovu mjestu prebivalita, a koju je obvezan osigurati osuđenik.
(4) Izvravanje kazne zatvora zbog razloga iz stavka 3. točke 1. ovoga članka moe se odgoditi dok bolest traje; zbog razloga iz točke 2. najdulje do tri mjeseca; zbog razloga iz točke 3. i 4. do zavretka posla, a najdulje do tri mjeseca; zbog razloga iz točke 5. najdulje do est mjeseci; zbog razloga iz točke 6., 7. i 8. najdulje do navrene jedne godine djetetova ivota; a zbog razloga iz točke 9. najdulje do est mjeseci.
(5) Sveukupna odgađanja izvravanja kazne mogu trajati ukupno najdulje dvadeset mjeseci.
(1) Osuđenik pozvan na sluenje vojnog roka ili na vojnu vjebu upućuje se na izdravanje kazne zatvora prije sluenja vojnog roka ili vojne vjebe.
(2) Osuđeniku koji je tijekom sluenja vojnog roka ili trajanja vojne vjebe osuđen na kaznu zatvora do est mjeseci za kazneno djelo počinjeno prije početka sluenja vojnog roka ili prije vojne vjebe odgodit će se upućivanje na izdravanje kazne do zavretka sluenja vojnog roka ili trajanja vojne vjebe.
(3) Upućivanje na izdravanje kazne zatvora odgodit će se osuđeniku osuđenom na kaznu zatvora ili maloljetničkog zatvora do dvije godine za kazneno djelo počinjeno prije početka sluenja vojnog roka ako do zavretka sluenja vojnog roka ne preostaje vie od četiri mjeseca.
(4) U slučaju ratnog stanja ili neposredne ugroenosti neovisnosti i jedinstvenosti Republike Hrvatske upućivanje na izdravanje kazne zatvora vojnog obveznika moe se odgoditi dok takvo stanje traje.
(1) Rjeenje o odgodi izvravanja kazne zatvora sudac izvrenja će opozvati ako su prestali razlozi zbog kojih je odgoda odobrena ili ako osuđenik odgodu ne koristi iz razloga zbog kojeg je odobrena ili čini kanjive radnje.
(2) Centar za socijalnu skrb, dravno odvjetnitvo i policijska uprava, odnosno postaja obavijestit će suca izvrenja o razlozima za opoziv rjeenja o odgodi izvravanja kazne zatvora.
(1) Kaznenika se prima u kaznionicu ili zatvor na temelju rjeenja o upućivanju.
(2) Prigodom dolaska u kaznionicu ili zatvor utvrđuje se istovjetnost kaznenika prema podacima navedenim u sudskoj odluci i drugim podacima vanim za utvrđivanje istovjetnosti.
(3) Ako se pojavi sumnja u istovjetnost, ovlatena slubena osoba će osobu koja se javila na izdravanje kazne zadrati i odmah obavijestiti policijsku upravu prema sjeditu kaznionice, odnosno zatvora, koja će poduzeti mjere radi utvrđivanja istovjetnosti.
Nakon prijma u kaznionicu ili zatvor ovlatena slubena osoba obavit će osobnu pretragu kaznenika i pregled tijela.
Kaznenika će se fotografirati, od njega će se uzeti otisci papilarnih crta, izmjeriti tjelesna visina i teina i zabiljeiti osobni opis.
(1) Prigodom prijma kaznenika u kaznionicu ili zatvor osobne stvari će se pregledati.
(2) Osobne stvari čije zadravanje nije doputeno i odjeća koju ne zadrava popisuju se, oduzimaju i pohranjuju na polog stvari, ili se na kaznenikov troak alju osobi koju on odredi, o čemu se kazneniku daje potvrda. Stvari koje zbog pokvarljivosti nisu prikladne za pohranjivanje ili uručivanje trećim osobama unitit će se, o čemu se sastavlja zapisnik, primjerak kojeg se uručuje kazneniku.
(3) Stvari za koje se sumnja da su u svezi s počinjenjem nekoga kaznenog djela oduzet će se od kaznenika i uz zapisnik predati nadlenom dravnom tijelu. Stvari za koje se sumnja da su namijenjene bijegu kaznenika, ugroavanju reda i sigurnosti, te stvari za koje se sumnja da mogu naruiti zdravlje oduzet će se i unititi ili predati nadlenom dravnom tijelu, o čemu će se sastaviti zapisnik. Primjerak zapisnika uručuje se kazneniku.
(1) Kaznenik prigodom prijma moe zadrati sljedeće stvari: rublje, odjeću, obuću, remen za hlače, pribor za brijanje koji ne ugroava sigurnost, posteljinu, novčanik, notes, vjenčani prsten, sat, olovku, lulu, cigarete, duhan, upaljač, knjige, fotografije, baterijski radioprijamnik i druge stvari za osobnu uporabu i higijenu.
(2) U slučaju zlouporabe, stvari iz stavka 1. ovoga članka mogu se oduzeti.
(3) Upravitelj moe dopustiti kazneniku da zadri i druge stvari ako to nije protivno kućnom redu, interesima sigurnosti i potrebama pojedinačnog programa izvravanja kazne zatvora.
(4) Vrsta i količina stvari iz stavka 1. ovoga članka propisuje se kućnim redom.
(1) Dragocjenosti, vrijednosnice, te osobne i druge isprave popisuju se u nazočnosti kaznenika i pohranjuju se u kaznionici, odnosno zatvoru, o čemu se kazneniku daje potvrda.
(2) Kaznenikov novac popisuje se u njegovoj nazočnosti i pohranjuje na polog novca ili ostaje kod kaznenika u skladu s kućnim redom.
(3) Na zahtjev kaznenika stvari iz stavka 1. ovoga članka mogu se predati osobi koju on odredi.
Prigodom prijma kaznenik zadrava ortopedska i druga nuna medicinska pomagala, a nune lijekove po odobrenju liječnika.
(1) Prijamni zapisnik je evidencija o prijmu kaznenika.
(2) U prijamni zapisnik upisuje se nadnevak i sat prijma kaznenika, rjeenje o upućivanju i bitna zapaanja o kazneniku.
(3) Prijamni zapisnik potpisuje ovlatena slubena osoba i kaznenik.
(4) Prijamni se zapisnik bez odgode, a najkasnije u roku od dvadeset četiri sata pohranjuje u matici kaznenika.
(1) Liječnik će obaviti zdravstveni pregled kaznenika najkasnije dvadeset četiri sata od upisa u maticu kaznenika.
(2) Na zahtjev kaznenika ili na temelju zdravstvenih smetnji uočenih prigodom prijma zdravstveni pregled obavit će se bez odgode.
Radi ostvarivanja prava iz ovoga Zakona kazneniku moraju biti dostupni ovaj Zakon i kućni red, a odmah će mu se uručiti pisano objanjenje o pravima i obvezama za vrijeme izdravanja kazne zatvora.
Kaznionica, odnosno zatvor obvezna je o prijmu kaznenika u roku od tri dana obavijestiti suca izvrenja nadlenoga za upućivanje i sud koji je donio presudu u prvom stupnju, a odmah će omogućiti kazneniku da o tome obavijesti članove obitelji.
(1) Po dolasku u kaznionicu, odnosno zatvor kaznenika će se smjestiti u posebni prostor za prijam u kojem se moe zadrati do trideset dana.
(2) U roku iz stavka 1. ovoga članka prikupit će se podaci potrebni radi utvrđivanja pojedinačnog programa izvravanja kazne zatvora.
(1) Pojedinačni program izvravanja kazne zatvora (u daljnjem tekstu: program izvravanja) jest skup pedagokih, radnih, zaokupljenosnih, zdravstvenih, psiholokih i sigurnosnih radnji i mjera kojima se planira izvravanje kazne zatvora primjereno osobinama i potrebama kaznenika te vrsti i mogućnostima kaznionice, odnosno zatvora. Program izvravanja donosi se radi ispunjavanja svrhe izvravanja kazne zatvora iz članka 7. ovoga Zakona.
(2) Program izvravanja za svakog kaznenika donosi upravitelj na prijedlog stručnog tima kaznionice, odnosno zatvora ili Sredinjega dravnog zatvora u Zagrebu.
(3) Program izvravanja sadri podatke o: smjetaju na odjel, radnom mjestu, koritenju slobodnog vremena, posebnim postupcima (obvezno liječenje od ovisnosti, socijalna, psiholoka i psihijatrijska pomoć, skupni i pojedinačni rad), strukovnom usavravanju i izobrazbi, dodiru s vanjskim svijetom, pogodnostima, posebnim mjerama sigurnosti i program pripreme za otpust te pomoći nakon otpusta.
(4) Program izvravanja mijenja se u skladu s procjenom kaznenikova ponaanja, te postignutim učincima i okolnostima koje mogu nastupiti tijekom izvravanja kazne.
(5) Upravitelj preispituje program izvravanja najmanje jedanput u tri mjeseca.
(6) Mjera obveznog liječenja od ovisnosti izvrava se u skladu s Nacionalnim programom suzbijanja ovisnosti.
(7) S programom izvravanja i njegovim izmjenama upoznaje se kaznenika. Program izvravanja i njegove izmjene unose se u osobnik.
(1) Radi zakonitog izvravanja kazne zatvora prikupljaju se, objedinjuju, upisuju i pohranjuju podaci o kazneniku u maticu kaznenika (u daljnjem tekstu: matica).
(2) Matica sadri:
1) osobne podatke o kazneniku,
2) podatke o sudskoj presudi koja se izvrava,
3) rjeenje o upućivanju.
(3) Podaci se unose u maticu u roku od četrdeset osam sati od primitka prijamnog zapisnika.
(1) U osobnik kaznenika (u daljnjem tekstu: osobnik) unose se podaci i ulae dokumentacija potrebna za praćenje zakonitog izvravanja kazne zatvora i provedbu programa izvravanja.
(2) Osobnik sadri:
1) podatke o kazneniku, presudi i kazni,
2) prijepis sudskih presuda i odluka drugih dravnih tijela koje se odnose na kaznu i njezino izvravanje,
3) nalaz i miljenje tretmanskog sektora, odnosno odjela i podatke o zapaanjima nadzornog sektora, odnosno odjela,
4) program izvravanja i njegove izmjene tijekom izvravanja kazne zatvora.
(3) Podaci o nacionalnosti i vjeri unose se u osobnik uz kaznenikovu privolu.
(1) Podaci iz osobnika i drugi podaci koje zaposlenici saznaju tijekom izvravanja kazne zatvora slubena su i profesionalna tajna.
(2) Pristup zabiljeenim podacima iz stavka 1. ovoga članka doputen je kazneniku, upravitelju, ovlatenim slubenim osobama prema poslovima i zadaćama njihova slubeničkog mjesta i osobama ovlatenim za nadzor nad radom kaznionica i zatvora. Kazneniku se moe uskratiti pristup zabiljeenim podacima sadranim u pojedinačnim stručnim zapaanjima i miljenjima ovlatenih slubenih osoba.
(3) Uvid u podatke iz osobnika na temelju odobrenja upravitelja mogu izvriti i tijela unutarnjih poslova u okviru svoje zakonske ovlasti radi otkrivanja i sprječavanja kaznenih djela.
(4) Po otpustu kaznenika s izdravanja kazne zatvora osobnik se pohranjuje i čuva u skladu s općim propisima o zatiti arhivske građe.
(1) Ministarstvo pravosuđa vodi sredinju maticu.
(2) Sredinja matica sadri podatke iz članka 70. ovoga Zakona.
(3) Poblie propise o matici, osobniku i drugim evidencijama donosi ministar pravosuđa.
(1) Smjetaj kaznenika treba odgovarati zdravstvenim, higijenskim i prostornim zahtjevima, te klimatskim prilikama.
(2) Kaznenika se u pravilu smjeta u zasebnu prostoriju. Zajednički se mogu smjestiti kaznenici za koje se pretpostavlja da neće međusobno negativno utjecati. Svakom se kazneniku osigurava zasebna postelja. Slobodno vrijeme kaznenici provode zajedno u prostorijama za dnevni boravak.
(3) Prostorije u kojima borave kaznenici moraju biti čiste, suhe i dovoljno prostrane. Za svakog kaznenika u spavaonici mora biti najmanje 4 m2 i 10 m3 prostora.
(4) Svaka prostorija u kojoj kaznenici ive ili rade mora imati dnevno i umjetno svjetlo koje omogućuje čitanje i rad bez smetnji za vid.
(5) Kaznionice i zatvori moraju imati sanitarne uređaje koji omogućuju obavljanje fiziolokih potreba u čistim i primjerenim uvjetima kad god to kaznenici ele.
(6) Pitka voda uvijek mora biti dostupna svakom kazneniku.
Kaznenicima tjelesnim invalidima osigurava se smjetaj primjeren vrsti i stupnju njihove invalidnosti.
(1) Sve prostorije i drugi prostori kaznionice, odnosno zatvora moraju se propisno odravati i redovito čistiti.
(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka obavljaju kaznenici u trajanju do dva sata na dan bez novčane naknade.
(3) Kaznenicima se omogućuje svakodnevno pranje tijela. Od kaznenika se zahtijeva odravanje osobne higijene. Kaznionica, odnosno zatvor osigurat će vodu i toaletni pribor za odravanje osobne higijene i čistoće rublja, odjeće, obuće i posteljine. Noenje brade, brkova i duge kose moe se iznimno ograničiti iz sigurnosnih ili zdravstvenih razloga.
(4) Nadzor nad odravanjem osobne higijene i čistoće obavlja liječnik ili druga osoba medicinske struke.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor osigurava kazneniku rublje, odjeću, obuću i posteljinu prikladno klimatskim uvjetima.
(2) Kaznenik moe nositi vlastito rublje, odjeću i obuću te koristiti vlastitu posteljinu.
(3) Upravitelj moe uskratiti noenje vlastitog rublja, odjeće i obuće te koritenje vlastite posteljine iz zdravstveno-higijenskih razloga ili sigurnosnih razloga.
(4) Za vrijeme rada kaznenik nosi propisanu radnu odjeću i obuću i koristi zatitna sredstva.
(5) Svo rublje, odjeća, obuća i posteljina moraju biti čisti i uredni, a radna odjeća i obuća mora biti čista i uredna sukladno uvjetima rada.
(6) Prigodom izlaska iz kaznionice, odnosno zatvora kaznenik nosi vlastito rublje, odjeću i obuću. Ako nema vlastitu, osigurat će mu se primjerena.
(7) Kod prijma kaznenika treba osigurati uvjete da se njegova vlastita odjeća i obuća učuva.
(8) Poblie propise o rublju, odjeći, obući i posteljini donosi ministar pravosuđa.
(1) Kazneniku se u pravilnim razmacima osiguravaju odgovarajuće pripremljeni i poslueni obroci koji kakvoćom i količinom zadovoljavaju prehrambene i higijenske standarde, a primjereni su dobi, zdravlju, naravi posla koji obavlja, te prema mogućnostima kaznionice, odnosno zatvora, njegovim vjerskim i kulturnim zahtjevima.
(2) Kaznenica trudnica, dojilja i bolestan kaznenik dobiva hranu po vrsti i količini koju odredi liječnik.
(3) Kazneniku se osiguravaju najmanje tri obroka dnevno kalorične vrijednosti od najmanje 3 000 kcal dnevno. Sastav i hranidbenu vrijednost hrane nadzire liječnik ili druga osoba medicinske struke.
(4) Ako nije moguće udovoljiti zahtjevu kaznenika za izuzećem nekih vrsta hrane, omogućit će mu se da se o svom troku opskrbi prehrambenim proizvodima u prodavaonici kaznionice, odnosno zatvora.
(5) Ministar pravosuđa uz suglasnost ministra zdravstva donosi Pravilnik o standardima smjetaja i prehrane kaznenika.
(1) U prodavaonici kaznionice, odnosno zatvora kaznenik moe o svom troku nabavljati prehrambene i druge stvari za osobnu uporabu.
(2) Prilikom opskrbljivanja prodavaonice uvaavat će se opravdane potrebe kaznenika.
(3) Upravitelj moe uskratiti kazneniku nabavu potreptina iz sigurnosnih razloga, a na temelju miljenja liječnika i iz zdravstveno-higijenskih razloga.
(4) Ako u kaznionici, odnosno zatvoru nema prodavaonice, upravitelj je duan osigurati nabavu potreptina na drugi odgovarajući način.
(1) Kazneniku se omogućuje rad u skladu s njegovim zdravstvenim sposobnostima, stečenim znanjima i mogućnostima kaznionice, odnosno zatvora.
(2) Kaznenika se potiče na rad radi odravanja i stjecanja stručnog znanja i iskustva, njegova osposobljavanja te radi tjelesnih i duevnih potreba. Na temelju liječničkog miljenja i pojedinačnog programa izvravanja kazne zatvora kaznenika koji je pristao na rad raspoređuje se na rad kroz uobičajeno radno vrijeme.
(3) Organizacija rada i način rada moraju biti to sličniji organizaciji i načinu rada na slobodi.
(4) Kaznenika se moe zaposliti na poslovima u kaznionici, odnosno zatvoru ili kod drugog poslodavca izvan kaznionice, odnosno zatvora.
(5) Kaznenika se, na temelju ugovora o radu, raspoređuje na radno mjesto u kaznionici, odnosno zatvoru prema Pravilniku o proizvodno-uslunim djelatnostima, popisu i opisu radnih mjesta kaznenika, te naknadi za rad i nagradi, koji donosi ministar pravosuđa.
(6) Nije doputeno zapoljavanje kaznenika na slubenička i radna mjesta utvrđena Pravilnikom o unutarnjem redu kaznionice, odnosno zatvora.
(7) Kaznenika se osigurava od nezgoda na poslu i profesionalnih oboljenja.
(8) Postizanje financijske dobiti od kaznenikova rada ne smije biti na tetu svrhe izvravanja kazne zatvora.
(1) Kaznenik moe, uz osobni pristanak, raditi izvan kaznionice, odnosno zatvora kod drugog poslodavca na temelju ugovora koji s poslodavcem sklapa kaznionica, odnosno zatvor, a odobrava ga Ministarstvo pravosuđa. Ugovorom se utvrđuju međusobna prava i obveze.
(2) Uz pristanak poslodavca moe se odobriti nastavak rada kod poslodavca kazneniku kojem je izrečena kazna zatvora do est mjeseci, ako uz nju nije izrečena zabrana obavljanja zvanja, djelatnosti ili dunosti.
(3) Kazneniku koji samostalno obavlja gospodarsku i drugu djelatnost, a kojemu je izrečena kazna zatvora do est mjeseci, moe se odobriti nastavak obavljanja iste djelatnosti u ili izvan kaznionice, odnosno zatvora. Dok kaznenik samostalno obavlja gospodarsku ili drugu djelatnost, sam snosi trokove svojega smjetaja i obavljanja djelatnosti u toj kaznionici, odnosno zatvoru.
(4) O molbi iz stavka 2. i 3. ovoga članka do upućivanja na izdravanje kazne zatvora odlučuje sudac izvrenja nadlean za upućivanje, a tijekom izdravanja kazne zatvora sudac izvrenja prema mjestu izdravanja kazne.
(5) Ministar pravosuđa donosi poblie propise o načinu izvravanja kazne zatvora pod uvjetima predviđenim u ovom članku.
(1) Radno vrijeme kaznenika određuje se po općim propisima.
(2) U kaznionici, odnosno zatvoru u kojem se ne moe osigurati rad svim radno sposobnim kaznenicima koji ele raditi, prekovremeni rad nije doputen.
(1) Odmor u tijeku rada, dnevni i tjedni odmor određuju se prema općim propisima.
(2) Godinji odmor moe trajati od osamnaest do trideset radnih dana, ovisno o duljini rada za vrijeme izdravanja kazne, uvjetima rada i sloenosti poslova radnog mjesta, to se poblie uređuje Pravilnikom iz članka 80. stavka 5. ovoga Zakona.
(1) Naknada za rad kaznenika u kaznionici, odnosno zatvoru umnoak je osnovice za izračun naknade za rad i koeficijenta njegova radnog mjesta. Osnovica za izračun naknade za rad iznosi 20 % od bruto osnovice za obračun plaća dravnih slubenika i namjetenika. Koeficijenti radnih mjesta kaznenika utvrđuju se Pravilnikom iz članka 80. stavka 5. ovoga Zakona.
(2) Od naknade za rad kaznenik koji nije po drugoj osnovi osiguran moe uplaćivati doprinose za mirovinsko i invalidsko osiguranje najmanje prema bruto osnovici za obračun plaća dravnih slubenika i namjetenika.
(3) Na naknadu za rad ne plaćaju se porezi i doprinosi.
(4) Kaznenika koji se ističe osobitim učincima rada moe se izvanredno nagraditi u skladu s Pravilnikom iz članka 80. stavka 5. ovoga Zakona.
(5) Naknada za rad kaznenika kod privatnog poslodavca utvrđuje se prema općim aktima poslodavca. Tako utvrđena vrijednost rada uplaćuje se na račun kaznionice, odnosno zatvora, od koje se kazneniku isplaćuje naknada za rad u visini od 25 %, a ne moe biti manja od naknade za rad propisane u stavku 1. ovoga članka.
(1) Od naknade za rad kaznenika 30% se odvaja kao obvezna uteđevina i polae na banku ili tedionicu. Ostalim dijelom naknade za rad kaznenik slobodno raspolae u skladu s odredbama kućnog reda.
(2) Na zahtjev kaznenika upravitelj moe odobriti da se iznos iz stavka 1. ovoga članka upotrijebi u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Kaznenicima bez prihoda koji su stariji od ezdeset pet godina ili trajno radno nesposobnima ili nezaposlenima bez svoje krivnje dulje od tri mjeseca neprekidno osigurava se na teret dravnog proračuna tromjesečna novčana pomoć u visini od 20 % umnoka osnovice za izračun naknade za rad i koeficijenta 1.
(1) Povrede obveza iz ugovora o radu jesu: kanjenje na posao, neopravdano izbivanje s posla, naputanje posla, namjerno dovođenje u stanje umanjene radne sposobnosti, namjerno otećivanje sredstava za rad, te nepotovanje organizacije i načina rada.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka kazneniku se moe za svaki započeti sat kanjenja na posao ili neopravdanog izbivanja s posla od naknade za rad odbiti razmjerni dio, moe ga se premjestiti na drugo radno mjesto, te raskinuti ugovor o radu.
(3) Odluku o odbicima, premjetaju i raskidu ugovora donosi poslodavac, o čemu pisanim putem obavjećuje kaznionicu, odnosno zatvor.
Za pronalaske i tehnička unaprjeđenja ostvarena tijekom izdravanja kazne zatvora kazneniku pripadaju prava prema općim propisima.
Kazneniku koji uredno izvrava obveze izobrazbe pripada naknada u visini od 25 % osnovice iz članka 84. stavka 1. ovoga Zakona pomnoene s koeficijentom 1, a izdatak je dravnog proračuna.
Na kaznenikov zahtjev kaznionica, odnosno zatvor izdat će mu potvrdu o radnom mjestu i duljini rada tijekom izdravanja kazne.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor u skladu sa svojim mogućnostima organizira osnovnu i strukovnu izobrazbu i stjecanje dodatnih radnih vjetina kaznenika.
(2) Izobrazba se organizira u kaznionici, odnosno zatvoru i izvan kaznionice, odnosno zatvora, u skladu s općim propisima.
(3) Ministar pravosuđa uz suglasnost ministra prosvjete i porta donosi Pravilnik o osnovnoj i strukovnoj izobrazbi kaznenika.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor, organizira osnovno kolovanje do dvadeset jedne godine ivota kaznenika koji nemaju zavrenu osnovnu kolu.
(2) Opismenjavanje nepismenih kaznenika organizira se neovisno o ivotnoj dobi.
(1) Vrsta izobrazbe određuje se programom izvravanja, a ovisi o sposobnostima i sklonostima kaznenika, trajanju kazne i drugim okolnostima značajnim za ostvarivanje svrhe izvravanja kazne, te mogućnostima kaznionice, odnosno zatvora.
(2) Nakon zavrene izobrazbe, odnosno dijela izobrazbe, kazneniku se daje svjedodba iz koje ne smije biti vidljivo da je kolovan u kaznionici, odnosno zatvoru.
(3) Kazneniku se moe omogućiti stjecanje vieg i visokog stupnja izobrazbe na vlastiti troak ako se program izobrazbe moe uskladiti sa sigurnosnim razlozima.
(1) Kaznenik ima pravo na vjeroispovijedanje koristeći vlastitu vjersku literaturu i stvari za religijsku uporabu. U slučaju zlouporabe stvari za religijsku uporabu mogu se oduzeti.
(2) Kaznenik ima pravo kontaktirati s vjerskim slubenikom svoje vjerske zajednice.
(1) U kaznionici, odnosno zatvoru u kojem je veći broj kaznenika iste vjere, vjerskom će se slubeniku za potrebe vjerskih obreda najmanje jedanput tjedno osigurati prikladan prostor i vrijeme.
(2) Upravitelj moe privremeno isključiti kaznenika iz sudjelovanja u vjerskom obredu ako je to nuno iz razloga odravanja sigurnosti i reda, o čemu će upoznati vjerskog slubenika.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor osigurat će prostor i opremu za svrhovito koritenje slobodnog vremena.
(2) Kaznionica, odnosno zatvor organizira različite vrste aktivnosti za zadovoljavanje tjelesnih, duhovnih i kulturnih potreba kaznenika.
(3) Slobodno vrijeme kaznenika organizira se u: likovnim, tehničkim, glazbenim, literarnim, dramskim, novinarskim, informatičkim i sličnim radionicama, raspravnim klubovima, vjebaonicama i tome slično.
(4) Sadraj organiziranoga slobodnog vremena određuje se programom izvravanja.
(5) Kazneniku će se prema mogućnostima kaznionice, odnosno zatvora omogućiti samoorganiziranje slobodnog vremena (hobby) na vlastiti troak ako to ne naruava sigurnost i red i ne ometa druge kaznenike.
(6) Radi organiziranog sudjelovanja u predlaganju načina koritenja slobodnog vremena kroz različite aktivnosti za zadovoljavanje tjelesnih, duhovnih i kulturnih potreba, mogu se osnovati povjerenstva kaznenika.
(7) Broj, sastav, izbor i rad povjerenstava kaznenika utvrđuje se kućnim redom.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor opremit će knjinicu dovoljnim brojem knjiga iz različitih područja.
(2) Kaznionica, odnosno zatvor koji nema knjinicu organizirat će posudbu knjiga iz mjesne knjinice.
Kaznenik moe nabavljati knjige, novine i časopise na vlastiti troak. Knjige, novine i časopisi u zatvorenim kaznionicama, odnosno zatvorima nabavljaju se posredovanjem kaznionice, odnosno zatvora.
Kaznionica, odnosno zatvor, u skladu sa svojim mogućnostima, osigurat će kazneniku uvjete za tjelovjebu, port i rekreaciju.
Kaznionica, odnosno zatvor organizirat će za kaznenike prigodna raznovrsna portsko-rekreacijska natjecanja, predavanja i umjetničke priredbe najmanje jedanput u tri mjeseca.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor organizirat će praćenje radijskog i televizijskog programa u skladu s kućnim redom.
(2) Organizirano praćenje televizijskog programa upravitelj moe uskratiti kazneniku ako je to nuno radi odravanja reda i sigurnosti.
(1) Stvar ili drugo djelo kaznenika nastalo u slobodno vrijeme po naknadi trokova izrade kaznenikovo je vlasnitvo. Tako nastala djela mogu postati vlasnitvo kaznionice, odnosno zatvora samo uz suglasnost kaznenika i nakon isplate naknade za njegov rad.
(2) Kaznionica, odnosno zatvor organizirat će jedanput godinje izlobu i prodaju stvari nastalih u slobodno vrijeme, uz pristanak kaznenika autora.
(3) Poblie propise o trokovima izrade, procjeni, izlaganju, pohranjivanju i prodaji stvari nastalih radom kaznenika u slobodnom vremenu donosi ministar pravosuđa.
(1) Kazneniku se osigurava liječenje i redovita briga o tjelesnom i duevnom zdravlju.
(2) Kaznenik je duan poduzimati nune mjere u svrhu zatite zdravlja i higijene i drati se uputa liječnika o provedbi liječenja i sprječavanju zaraznih bolesti.
(3) Ambulanta kaznionice, odnosno zatvora mora biti opremljena u skladu s propisima iz područja zdravstva i opskrbljena priručnim spremitem lijekova.
(1) Prigodom prijama kaznenika na izdravanje kazne zatvora, kao i prigodom otpusta obvezan je liječnički pregled. Podatke o stanju zdravlja liječnik unosi u zdravstveni karton i osobnik.
(2) Kaznenika koji je bolestan ili ozlijeđen, odnosno kod kojeg se na temelju njegova izgleda ili ponaanja moe pretpostaviti da je tjelesno ili duevno bolestan, liječnik je obvezan pregledati i poduzeti sve potrebno da se bolest spriječi, liječi ili ne pogora.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka na prijedlog i preporuku liječnika program izvravanja će se uskladiti sa zdravstvenim stanjem kaznenika.
Potreba nabave ortopedskog pomagala, naočala, slunog aparata ili drugog pomagala na prijedlog liječnika kaznionice, odnosno zatvora, utvrđuje se u skladu s propisima iz područja zdravstva. Pri odlučivanju o trokovima uzet će se u obzir kaznenikove imovne mogućnosti i duljina izrečene kazne.
(1) O smjetaju kaznenika u bolesničku sobu iste kaznionice, odnosno zatvora radi liječenja odlučuje liječnik.
(2) U slučaju teih ili dugotrajnih bolesti za čije uspjeno liječenje ne postoje uvjeti u kaznionici, odnosno zatvoru kaznenika će se na prijedlog liječnika premjestiti u kaznionicu, odnosno zatvor u kojem postoje uvjeti za takvo liječenje ili u zatvorsku bolnicu. Za vrijeme liječenja u zatvorskoj bolnici prema kazneniku će se provoditi program izvravanja utvrđen u kaznionici, odnosno zatvoru iz kojeg je upućen na liječenje.
(3) Kad postoji opasnost ugroavanja ivota kaznenika zbog dueg prijevoza u kaznionicu, odnosno zatvor iz stavka 2. ovoga članka, kao i kad ne postoji mogućnost potrebnoga specijalističkog liječenja, na prijedlog liječnika kaznenika će se uputiti u zdravstvenu ustanovu. O upućivanju odlučuje Ministarstvo pravosuđa. U slučaju urnosti o upućivanju će odlučiti upravitelj i o tome obavijestiti Ministarstvo pravosuđa.
(4) Vrijeme provedeno u zdravstvenoj ustanovi radi liječenja uračunava se u kaznu.
(1) Kaznenik ima pravo traiti pregled liječnika specijalista ako takav pregled nije odredio liječnik kaznionice, odnosno zatvora.
(2) Ako liječnik specijalist utvrdi da specijalistički pregled nije bio nuan, trokove snosi kaznenik.
(3) Odobrenje i mjesto pregleda odredit će upravitelj ovisno o sigurnosnim razlozima.
(4) Liječnik specijalista moe propisati isključivo lijekove koji se nalaze na pozitivnoj listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
(1) Kazneniku će se liječiti i popravljati zubi.
(2) Stomatoloka protetika se u skladu s propisima iz područja zdravstva omogućuje u pravilu na troak kaznenika. Ako kaznenik nema sredstava, a stomatoloka se protetika prema miljenju liječnika kaznionice, odnosno zatvora ne moe odgoditi bez opasnosti po zdravlje, trokovi se mogu naknaditi iz dravnog proračuna.
(1) Kaznenika se ne smije podvrgnuti niti jednom medicinskom ili drugom pokusu pa ni onda kad je s tim suglasan.
(2) Liječenje se neće primjenjivati bez pristanka kaznenika niti kad za to postoje medicinske indikacije, osim u slučajevima predviđenim propisima iz područja zdravstva.
Kaznenik koji ustrajno odbija hranu pod trajnim je liječničkim nadzorom. Kaznenika će se upozoriti da svojim postupkom ugroava svoje zdravlje i ivot. Prisilno hranjenje nije doputeno, a medicinska intervencija primijenit će se prema općim propisima medicine.
(1) Trudnici i majci s djetetom koje je rodila za vrijeme izdravanja kazne zatvora osigurava se cjelovita zdravstvena zatita u svezi s trudnoćom, porođajem i majčinstvom.
(2) Trudnicu će se est tjedana prije poroda smjestiti u odjel za rodilje, a na prijedlog liječnika i prije, a nakon toga u odjel za majku s djetetom, u kojem, u pravilu, ostaje do navrene treće godine ivota djeteta.
(3) Ako trudnica kaznu zatvora izdrava u kaznionici, odnosno zatvoru u kojem nema odjela za rodilje, uputit će se u kaznionicu, odnosno zatvor u kojem takav odjel postoji ili na prijedlog liječnika u najbliu specijaliziranu zdravstvenu ustanovu.
(4) Porod trudnice kaznenice obavit će se u specijaliziranoj zdravstvenoj ustanovi.
(5) Dijete će ostati uz majku na njezin zahtjev na temelju odluke centra za socijalnu skrb do navrene treće godine ivota, a nakon toga centar za socijalnu skrb poduzet će potrebne mjere za smjetaj djeteta. Opremu za dijete te stručnu skrb i zdravstvenu zatitu djeteta osigurava kaznionica, odnosno zatvor. Nadzor nad ostvarivanjem roditeljskog prava obavlja i Ministarstvo rada i socijalne skrbi. Ovlatena osoba centra za socijalnu skrb obvezna je jedanput u tri mjeseca, a po potrebi i čeće posjetiti kaznionicu, odnosno zatvor radi nadzora odnosa majke, te poduzeti odgovarajuće mjere ako je to potrebno.
(6) Kaznenica trudnica te majka i dijete imaju pravo na tjedne posjete članova obitelji.
(7) Poslove na kojima u kaznionici odnosno zatvoru moe raditi trudnica, rodilja i majka uz koju je dijete do navrene tri godine ivota predlae liječnik.
(8) Tijekom boravka djeteta uz majku kaznenicu, kaznionica, odnosno zatvor će osigurati boravak djeteta u predkolskoj ustanovi izvan kaznionice, odnosno zatvora.
(1) Na temelju obrazloenog miljenja stručnog tima zatvorske bolnice kaznenika koji za vrijeme izdravanja kazne zatvora duevno oboli ili pokazuje teke duevne poremećaje sudac izvrenja moe uputiti u psihijatrijsku ustanovu prema odredbama članka 22. do 38. Zakona o zatiti osoba s duevnim smetnjama (»Narodne novine«, br. 111/97.). Sprovođenje u psihijatrijsku ustanovu obavit će pripadnici nadzornog sektora, odnosno odjela.
(2) Trokove smjetaja i liječenja duevno oboljelih snosi Ministarstvo zdravstva iz sredstava dravnog proračuna.
(3) Liječenje u zdravstvenoj ustanovi moe trajati najdulje do isteka kazne.
(4) Ako je liječenje dovreno prije isteka kazne, sudac izvrenja odlučit će o nastavku izdravanja kazne. Vrijeme provedeno na liječenju uračunava se u kaznu.
O svakoj teoj bolesti kaznenika, ako on sam nije u mogućnosti, kaznionica, odnosno zatvor obavijestit će osobu koju on odredi ili članove obitelji.
(1) O kaznenikovoj smrti kaznionica, odnosno zatvor obavijestit će najurnije njegovu obitelj, sud upućivanja, sud koji je donio presudu u prvom stupnju, suca izvrenja i matičara na čijem se području nalazi kaznionica, odnosno zatvor.
(2) Posmrtni ostaci umrlog predat će se obitelji radi pokopa. Trokove pokopa snosi obitelj.
(3) Ako obitelj odbije preuzeti posmrtne ostatke ili umrli nema obitelj, pokopat će se na mjesnom groblju na troak centra za socijalnu skrb prema sjeditu kaznionice, odnosno zatvora. Centar za socijalnu skrb trokove pokopa moe naknaditi iz ostavine umrlog kaznenika.
Za vrijeme boravka izvan kaznionice, odnosno zatvora, koje vrijeme se uračunava u kaznu, kaznenik ima pravo na zdravstvenu zatitu na teret kaznionice, odnosno zatvora.
Tijekom izdravanja kazne i prilikom otpusta kazneniku se moe na njegov zahtjev dati potvrda o zdravstvenom stanju i tijeku liječenja.
(1) Kaznenik ima pravo na posjete članova obitelji dva puta mjesečno i blagdanom u trajanju najmanje jedan sat.
(2) Maloljetna djeca mogu posjećivati roditelja kaznenika svaki tjedan i blagdanom. Maloljetna djeca do četrnaest godina posjećuju kaznenika u pratnji odrasle osobe iz stavka 1. ovoga članka ili skrbnika.
(3) Kaznionica, odnosno zatvor će u skladu sa svojim mogućnostima posebno opremiti prostore za posjet djece iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Kaznenika po odobrenju upravitelja mogu posjećivati i druge osobe.
(5) Broj posjetitelja moe se ograničiti do broja kojim se jamči sigurnost i red te sigurnost posjetitelja.
(6) Posjet se moe prekinuti kad posjetitelj ili kaznenik unatoč opomeni kri odredbe ovoga Zakona ili drugih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.
(7) Posjetitelj odvjetnik, dravni odvjetnik ili javni biljenik moe kazneniku predati spise ili dokumente u njegovoj pravnoj stvari.
(8) Posjetitelj mora dokazati svoju istovjetnost.
(9) Kaznionice, odnosno zatvori vode evidenciju posjetitelja, koja sadri osobne podatke posjetitelja i datum posjeta.
(1) Upravitelj moe uskratiti posjet iz razloga sigurnosti.
(2) Upravitelj moe u slučaju zloupotrebe uskratiti posjet odvjetnika koji kaznenika zastupa u pravnim stvarima, o čemu će obavijestiti kaznenika.
(3) Obrazloenu odluku o uskrati posjeta osoba iz stavka 2. ovoga članka upravitelj će uručiti kazneniku. Kaznenik ima pravo albe sucu izvrenja u roku od dvadeset četiri sata. alba ne zadrava izvravanje.
(1) Posjet se moe nadzirati iz sigurnosnih razloga, s čim će posjetitelji na odgovarajući način biti upoznati.
(2) Posjet odvjetnika se ne nadzire.
(1) U kaznionicama, odnosno zatvorima, moe se obaviti pretraga posjetitelja i stvari.
(2) U slučaju sumnje na unos nedoputenih stvari obavlja se temeljita osobna pretraga.
(3) Osobnu pretragu posjetitelja obavlja ovlatena slubena osoba istoga spola.
(1) Kaznionica, odnosno zatvor, omogućit će posjet predstavnicima ili ovlatenim osobama tijela dravne vlasti ili drugih tijela koja u skladu s ovim Zakonom i općim propisima, te međunarodnim pravom obavljaju nadzor nad radom kaznionica i zatvora.
(2) Upravitelj će omogućiti predstavnicima ili ovlatenim osobama nadlenih dravnih tijela obavljanje izvida i prikupljanje podataka potrebnih za vođenje kaznenog postupka.
(3) Ministarstvo pravosuđa moe odobriti posjet predstavnicima:
1) institucija i udruga koje se bave zatitom ljudskih prava zatvorenika,
2) sredstava javnog priopćavanja,
3) institucija, udruga i osobama koje se bave poslovima proučavanja suzbijanja i prevencije kriminala,
4) tijela jedinica lokalne samouprave i uprave.
(5) Svrhu posjeta posjetitelj mora obrazloiti pisanim putem.
(6) Ministarstvo pravosuđa moe posjetitelju iz stavka 3. ovoga članka odobriti razgovor sa skupinom kaznenika ili s jednim kaznenikom.
(7) Ministarstvo pravosuđa moe odobriti fotografiranje objekata u kaznionici, odnosno zatvoru. Zaposlenike i kaznenike u objektima moe se fotografirati samo uz njihov pristanak.
(8) Posjetitelja će se upozoriti koji su podaci slubena tajna te da se mogu objaviti jedino uz odobrenje Ministarstva pravosuđa.
(9) Podaci koji su slubena i profesionalna tajna, a odnose se na pojedinačni kazneni predmet ili pojedinca, uskratit će se u skladu sa Zakonom o zatiti tajnosti podataka.
(10) Posjeti osoba iz stavka 3. ovoga članka mogu se odgoditi ili uskratiti iz sigurnosnih razloga.
(1) Upravitelj će zaposlenike i kaznenike upoznati s posjetiteljem iz članka 121. stavka 3. ovoga Zakona i objasniti im razlog posjeta.
(2) Kaznenik ima pravo odbiti susret s posjetiteljem, fotografiranje i snimanje.
Konzularni i diplomatski predstavnici strane drave mogu posjećivati kaznenika dravljanina svoje drave pod uvjetom uzajamnosti.
(1) Kaznenik ima pravo na neograničeno dopisivanje.
(2) U zatvoru, zatvorenoj kaznionici i zatvorenom odjelu kaznionice sadraj pisama se nadzire.
(3) Upravitelj zatvorene kaznionice, odnosno zatvora moe uskratiti dopisivanje iz sigurnosnih razloga, o čemu će obavijestiti kaznenika. Presliku pisma s obrazloenom odlukom dostavit će sucu izvrenja, a pismo uloiti u osobnik. Protiv odluke upravitelja kaznenik moe podnijeti albu sucu izvrenja.
(4) Kaznenik se ima pravo, bez ograničenja i nadzora sadraja pisma, dopisivati s odvjetnikom i tijelima dravne vlasti.
(5) Kaznenik se putem Ministarstva pravosuđa ima pravo dopisivati bez ograničenja s međunarodnim organizacijama za zatitu ljudskih prava kojih je Republika Hrvatska članica.
(6) U slučaju sumnje na slanje i primanje nedoputenih tvari ili stvari putem pisma, pismo upućeno kazneniku otvorit će se u njegovoj nazočnosti, a pismo koje alje kaznenik moe se pregledati u njegovoj nazočnosti. U slučaju pronalaenja nedoputenih tvari ili stvari postupit će se u skladu sa člankom 60. stavkom 3. ovoga Zakona.
(7) Kaznenik moe primati i slati brzojave u skladu s odredbama ovoga članka.
(1) Kazneniku će se omogućiti telefonski razgovor u skladu s odredbama kućnog reda.
(2) Iz razloga sigurnosti razgovor se moe nadzirati. Nadzor telefonskog razgovora određuje upravitelj ili od njega ovlatena slubena osoba.
(3) Trokove telefoniranja u pravilu snosi kaznenik.
(4) U kaznionici, odnosno zatvoru, kazneniku nije doputeno koritenje prijenosnih sredstava za tehničko komuniciranje na daljinu.
(1) Kaznenik ima pravo najmanje jedanput mjesečno i prigodom blagdana primiti paket s prehrambenim i drugim doputenim stvarima.
(2) Poiljatelj paketa obvezan je uz paket priloiti popis sadraja.
(3) Paket otvara i pregledava ovlatena slubena osoba u nazočnosti kaznenika.
(4) S nedoputenim, pokvarenim ili opasnim sadrajem paketa postupit će se u skladu sa člankom 60. stavkom 3. ovoga Zakona.
(5) Primitak paketa upravitelj moe privremeno uskratiti iz zdravstvenih i sigurnosnih razloga, o čemu će obavijestiti kaznenika, a obrazloenu odluku dostaviti sucu izvrenja.
(6) U slučaju iz stavka 4. i 5. ovoga članka kaznenik ima pravo albe sucu izvrenja.
(1) Kaznenik ima pravo primati i slati novac posredovanjem kaznionice, odnosno zatvora.
(2) Novac kojim kaznenik slobodno raspolae moe u skladu s kućnim redom imati kod sebe ili na pologu novca.
(3) O prometu novca s pologa vodi se evidencija. Kaznenika će se najmanje jedanput mjesečno upoznati sa stanjem novca na pologu. Na kaznenikov zahtjev dio njegova novca poloit će se u banku ili tedionicu.
(4) Upravitelj moe kazneniku prigodom koritenja pogodnosti izlazaka odobriti raspolaganje novcem iz obvezne uteđevine.
(5) Inozemna sredstva plaćanja poloit će se na tednju ili uručiti osobi koju kaznenik odredi, o čemu se kazneniku uručuje potvrda.
(6) Vrijednosni papiri pohranjuju se na polog dragocjenosti ili uručuju osobi koju kaznenik odredi, o čemu se kazneniku uručuje potvrda.
(7) Poblie propise o raspolaganju novcem donosi ministar pravosuđa.
(1) Pogodnosti su skup poticajnih mjera usmjerenih na pruanje povjerenja kazneniku, ublaavanje zatvorske stege, smanjivanje negativnih učinaka zatvaranja, odravanje i promicanje odnosa s obitelji, drugim ljudima i javnim slubama, kao i poticanje vlastitog sudjelovanja u ostvarivanju programa izvravanja, jačanje odgovornosti i samopouzdanja radi osposobljavanja kaznenika za ivot u skladu s pravnim poretkom i ispunjavanje građanskih obveza.
(2) Pogodnosti mogu biti redovite i izvanredne.
(3) Redovite pogodnosti sastoje se od:
1) ublaavanja uvjeta unutar kaznionice, odnosno zatvora,
2) smanjivanja ograničenja kretanja unutar kaznionice, odnosno zatvora,
3) čećih dodira s vanjskim svijetom,
4) premjetaja u kaznionicu, odnosno zatvor s blaim uvjetima izvravanja kazne, u skladu sa člankom 153. ovoga Zakona.
(4) Izvanredne pogodnosti su izvanredni izlasci iz kaznionice, odnosno zatvora.
(1) Pogodnosti ublaavanja uvjeta unutar kaznionice, odnosno zatvora jesu:
1) koritenje vlastitoga televizijskog prijamnika,
2) samostalna priprava hrane i napitaka,
3) uređenje ivotnog prostora osobnim stvarima,
4) čeće primanje paketa i primanje paketa u većoj teini,
5) slobodno raspolaganje određenim novčanim iznosom s pologa unutar kaznionice, odnosno zatvora,
6) nagrađivanje novčano ili u stvarima.
(2) Pogodnosti smanjivanja ograničenja kretanja unutar kaznionice, odnosno zatvora jesu:
1) nezaključavanje prostorije za smjetaj i boravak kaznenika,
2) produljeni boravak u zajedničkim prostorijama (čitaonica, knjinica, prostorije za dnevni boravak, učionice, dvorana za tjelovjebu, portska igralita, blagovaonica i drugi prostori i prostorije za koritenje slobodnog vremena),
3) produljeni boravak na zraku.
(3) Pogodnosti čećih dodira s vanjskim svijetom jesu:
1) čeći i dulji posjeti obitelji i trećih osoba s nadzorom ili bez nadzora u kaznionici, odnosno zatvoru,
2) telefoniranje bez nadzora,
3) boravak s bračnim ili izvanbračnim drugom u posebnoj prostoriji bez nadzora,
4) koritenje godinjeg odmora ili dijela godinjeg odmora u poluotvorenom ili otvorenom odjelu u kaznionici, odnosno zatvoru ili izvan kaznionice, odnosno zatvora,
5) izlazak izvan zatvorene kaznionice, odnosno zatvora pod nadzorom radi posjeta obitelji ili obavljanja privatnog posla u trajanju do četiri sata ne računajući vrijeme potrebno za putovanje,
6) izlazak s posjetiteljem u mjesto u kojem se nalazi kaznionica, odnosno zatvor u trajanju od dva do dvadeset četiri sata,
7) izlazak bez posjeta u mjesto u kojem se nalazi kaznionica, odnosno zatvor u trajanju od dva do osam sati,
8) izlazak radi posjeta članovima obitelji ili drugoj osobi u slobodno vrijeme do dva puta mjesečno u ukupnom trajanju do četiri dana (devedeset est sati), a u mjesecu u kojem je Uskrs, Boić ili Dan dravnosti do est dana (sto četrdeset četiri sata),
9) raspored u odjel s blaim uvjetima izdravanja kazne iste kaznionice, odnosno zatvora.
(4) Rjeenje o odobravanju i uskrati pogodnosti unosi se u osobnik.
(5) Zbog neopravdanog kanjenja s pogodnosti izlaska u trajanju duljem od dvadeset četiri sata upravitelj će dati nalog za raspisivanje tjeralice.
(1) Upravitelj moe kazneniku odobriti izvanredni izlazak radi:
1) nazočnosti pokopu člana obitelji,
2) posjeta teko bolesnom članu obitelji,
3) rođenja, krtenja i vjenčanja u obitelji,
4) odlaska na sud ili tijelo uprave zbog sudskog ili upravnog postupka radi ostvarenja pravnih interesa.
(2) Izvanredni izlasci iz stavka 1. ovoga članka odobravaju se jednokratno bez nadzora u trajanju do tri dana, ne računajući vrijeme potrebno za putovanje.
(3) Kazneniku se moe odobriti izvanredna pogodnost izlaska iz kaznionice, odnosno zatvora na vlastiti troak pod nadzorom ili bez nadzora radi obavljanja neodgodivog i vanog posla u trajanju do tri dana, ne računajući vrijeme potrebno za putovanje.
(4) Molbi za izvanredni izlazak kaznenik će priloiti dokumentaciju u svezi s razlogom zbog kojeg izlazak trai.
(5) Zbog neopravdanog kanjenja u trajanju duljem od dvadeset četiri sata upravitelj će dati nalog za raspisivanje tjeralice.
(1) Pogodnost izlaska iz zatvorene kaznionice, odnosno zatvora, moe se odobriti kazneniku nakon izdrane jedne trećine pravomoćno izrečene kazne u trajanju do deset godina.
(2) Pogodnost izlaska iz zatvorene kaznionice, odnosno zatvora, moe se odobriti kazneniku nakon izdrane jedne polovice pravomoćno izrečene kazne u trajanju od deset godina ili dulje.
(3) Pri odobravanju pogodnosti izlaska moe se zatraiti miljenje centra za socijalnu skrb i dravnog odvjetnitva.
(4) Miljenje iz stavka 3. ovoga članka zatrait će se ako je kaznenik osuđen ili je prije osuđivan zbog kaznenih djela navedenih u članku 181. točki 1. i 2. Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine«, br. 110/97.).
(5) Prije odobravanja pogodnosti izlaska kazneniku koji izdrava kaznu zatvora u trajanju od deset godina ili dulje, osim miljenja iz stavka 3. i 4. ovoga članka zatrait će se i miljenje Ministarstva pravosuđa.
(6) Pogodnosti izlaska ne mogu se koristiti izvan područja Republike Hrvatske.
(1) O pogodnosti rjeenjem odlučuje upravitelj na temelju procjene uspjenosti programa izvravanja.
(2) Prilikom odlučivanja o pogodnosti upravitelj će se voditi načelom individualizacije izvravanja kazne.
(3) Upravitelj odlučuje o potrebi nadzora, naknadi trokova, te o potrebi prijavljivanja policijskoj upravi, odnosno postaji u mjestu koritenja pogodnosti kao i o ispunjavanju obveza utvrđenih programom izvravanja.
(4) Prijavljivanje policijskoj upravi, odnosno postaji u mjestu koritenja pogodnosti kaznenika iz članka 131. stavka 4. ovoga Zakona obvezatno je.
(5) Poblie propise o pogodnostima kaznenika donosi ministar pravosuđa.
(1) Tijekom izdravanja kazne zatvora kaznenik se mora ponaati u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, te izvravati naredbe osoba ovlatenih za sudjelovanje u postupku izvravanja kazne zatvora osim kad bi izvravanje naredbe bilo kanjiva radnja ili bi tom radnjom kaznenik prekrio odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.
(2) Organizacija ivota i rada u kaznionici, odnosno zatvoru uređuje se kućnim redom i dnevnim rasporedom koji donosi upravitelj uz suglasnost ministra pravosuđa.
(1) Kaznenika i njegove stvari moe se u svako doba pretraiti.
(2) Kaznenika smije pretraiti samo ovlatena slubena osoba istoga spola.
(3) Pregled tijela koji uključuje razodijevanje obavljaju najmanje dvije ovlatene slubene osobe u zatvorenoj prostoriji bez nazočnosti drugih osoba.
(4) Pregled tjelesnih otvora moe obaviti samo liječnik.
(1) Prema kazneniku kod kojeg postoji opasnost od bijega, nasilnih radnji prema osobama ili stvarima, opasnost od samoubojstva ili samoozljeđivanja, ili ugroavanja sigurnosti i reda koje se na drugi način ne mogu otkloniti, mogu se narediti posebne mjere odravanja reda i sigurnosti.
(2) Posebne mjere odravanja reda i sigurnosti jesu:
1) pojačani nadzor,
2) oduzimanje i privremeno zadravanje stvari čije je dranje inače doputeno,
3) odvajanje od ostalih kaznenika,
4) smjetaj u posebno osiguranu prostoriju bez opasnih stvari,
5) smjetaj na odjel pojačanog nadzora,
6) vezanje ruku lisicama, a po potrebi i nogu,
7) osamljenje,
8) testiranje na zarazne bolesti i opojna ili psihoaktivna sredstva.
(3) Prema kazneniku moe se narediti vie mjera istodobno.
(1) Posebne mjere sigurnosti osim mjere iz članka 135. stavka 2. točke 7. ovoga Zakona naređuje upravitelj. U slučaju koji ne trpi odgodu, mjeru moe narediti i drugi slubenik kojeg upravitelj unaprijed ovlasti, osim mjeru iz članka 135. stavka 2. točke 5. ovoga Zakona, koju moe narediti samo upravitelj.
(2) Dravni slubenik koji je naredio mjeru sigurnosti o tome bez odgode obavjetava upravitelja koji će mjeru odmah potvrditi ili ukinuti.
(3) O mjeri iz članka 135. stavka 2. točke 3., 4., 5. i 6. ovoga Zakona upravitelj će pisanim putem u roku od četrdeset osam sati izvijestiti suca izvrenja.
(4) Izvravanje mjere će se obustaviti ako su prestali razlozi zbog kojih je naređena.
(5) Mjera iz članka 135. stavka 2. točke 4., 5., 6., 7. i 8. ovoga Zakona izvrava se pod nadzorom liječnika.
(6) Pojačani nadzor predstavlja čeće motrenje kaznenika noću i danju, a izvrava se na način da se ne remeti svakodnevna aktivnost kaznenika.
(7) Oduzimanje i privremeno zadravanje stvari čije je dranje inače doputeno izvrava se privremeno dok postoje razlozi iz članka 135. stavka 1. ovoga Zakona.
(8) Odvajanje od ostalih kaznenika izvrava se smjetajem kaznenika u posebnu prostoriju najdulje do dvadeset jedan dan. Tijekom izvravanja ove mjere kaznenik sudjeluje u svim aktivnostima utvrđenim programom izvravanja koje se mogu provoditi u prostoriji u kojoj je kaznenik smjeten.
(9) Smjetaj u posebno osiguranu prostoriju bez opasnih stvari moe trajati najdulje četrdeset osam sati jednokratno. Upravitelj će pribaviti suglasnost liječnika za izvravanje ove mjere u roku od est sati od početka njezina izvravanja. Tijekom izvravanja ove mjere kazneniku se jamči nesmetano zadovoljavanje fiziolokih potreba. Uz ovu mjeru obvezno se izvrava i mjera iz članka 135. stavka 2. točke 1. ovoga Zakona. Nadzor liječnika obvezan je najmanje jedanput u dvadeset četiri sata.
(1) Smjetaj na odjel pojačanog nadzora moe se narediti samo u zatvorenim kaznionicama, odnosno zatvorima.
(2) Rjeenje o mjeri upravitelj dostavlja u roku od tri dana Ministarstvu pravosuđa i sucu izvrenja.
(3) Protiv rjeenja o mjeri iz stavka 1. ovoga članka kaznenik moe podnijeti albu sucu izvrenja u roku od tri dana od primitka rjeenja. alba ne zadrava izvravanje.
(4) Tijekom izvravanja ove mjere kaznenik sudjeluje u svim aktivnostima utvrđenim programom izvravanja koje se organiziraju na ovom odjelu.
(5) Mjera se obvezno preispituje svaka tri mjeseca, a u slučaju ponovljene odluke moe se izjaviti alba sucu izvrenja u skladu sa stavkom 3. ovoga članka.
(1) Vezanje lisicama ne smije se primijeniti kao mjera kanjavanja već isključivo radi ograničenja kretanja.
(2) Vezanje lisicama moe trajati jednokratno najdulje dvanaest sati u dvadeset četiri sata.
(1) Kazneniku koji svojim postupcima ozbiljno ugroava sigurnost moe se izreći osamljenje u trajanju neprekidno najdulje do tri mjeseca. Tijekom kalendarske godine ova se mjera moe primijeniti najvie dva puta.
(2) Osamljenjem se kazneniku onemogućuje veza s drugim kaznenicima izdvajanjem iz skupnog načina izdravanja kazne zatvora i zajedničkih aktivnosti.
(3) Osamljenje na prijedlog upravitelja i uz prethodno miljenje liječnika rjeenjem izriče sudac izvrenja u roku od petnaest dana od dana primitka prijedloga. Upravitelj o prijedlogu izvjećuje Ministarstvo pravosuđa.
(4) Osamljenje se izvrava pod stalnim nadzorom liječnika, koji je kaznenika obvezan pregledati najmanje dvaput tjedno.
(5) Tijekom izvravanja osamljenja kazneniku se moe omogućiti rad u prostorijama u kojima se mjera izvrava.
(6) Kaznenik za vrijeme izvravanja osamljenja moe koristiti doputene osobne stvari, čitati dnevni tisak i knjige, dopisivati se, sluati radio.
(7) Prostorija u kojoj se izvrava osamljenje mora biti opremljena i odgovarati uvjetima prostorije iz članka 147. stavka 4. ovoga Zakona.
(8) Od započinjanja i izvravanja osamljenja odustat će se ako prema miljenju liječnika ne postoje uvjeti, o čemu će se odmah obavijestiti suca izvrenja. Sudac izvrenja odlučuje o obustavi osamljenja.
(1) U slučaju sumnje na zarazne bolesti ili uzimanja opojnih ili psihoaktivnih sredstava doputeno je kaznenika testirati uzimanjem uzoraka krvi ili mokraće, prema pravilima medicinske struke, odnosno koritenjem odgovarajućeg testa.
(2) Radi izvravanja ove mjere doputena je uporaba mjere iz članka 135. stavka 2. točke 6. ovoga Zakona.
(1) Sredstva prisile mogu se primijeniti samo kad je to nuno da se spriječi bijeg zatvorenika, tjelesni napad na slubene ili druge osobe, nanoenje ozljeda drugim osobama, samoozljeđivanje, namjerno prouzročivanje materijalne tete, ili radi svladavanja pasivnog ili aktivnog otpora zatvorenika.
(2) Prisila se moe primijeniti i protiv osoba koje oslobađaju zatvorenike, napadaju na zatvorenike, protupravno ulaze u objekt ili prostore kaznionice, odnosno zatvora ili ako se neovlateno nalaze unutar objekta ili prostora kaznionice, odnosno zatvora. Ove osobe zadravaju se do dolaska ovlatenih osoba Ministarstva unutarnjih poslova.
(3) Aktivni otpor postoji kad zatvorenik ne postupa po zakonitoj naredbi ovlatene slubene osobe, a da pri tome ugroava sebe, druge osobe ili imovinu veće vrijednosti.
(4) Pasivni otpor postoji kada zatvorenik ne postupa po zakonitoj naredbi ovlatene slubene osobe, a da pri tome ne ugroava sebe, druge osobe ili imovinu veće vrijednosti.
(1) Sredstva prisile jesu:
1) zahvati privođenja i obrane,
2) gumena palica,
3) mlazovi s vodom,
4) podraavajuća kemijska sredstva,
5) vatreno oruje.
(2) Između sredstava prisile odabire se ono koje najmanje ugroava zdravlje i ivot pojedinca, kojim se uspjeno svladava otpor, a razmjerno je pogibelji koja prijeti.
(3) O primjeni sredstva prisile usmeno i jasno će se upozoriti osobe prema kojima se sredstvo namjerava primijeniti, osim ako se radi o istodobnom ili izravno predstojećem protupravnom napadu.
(4) Za svladavanje pasivnog otpora ovlatena slubena osoba moe primijeniti samo zahvate privođenja.
(5) Sredstva prisile iz točke 1., 2., 3., 4. i 5. stavka 1. ovoga članka mogu se primijeniti u slučajevima iz članka 141. stavka 1., 2. i 3. ovoga Zakona.
(6) Primjenu sredstva prisile iz točke 3. i 4. stavka 1. ovoga članka moe narediti samo upravitelj.
(7) Sredstva prisile iz točke 5. stavka 1. ovoga članka moe iznimno po vlastitoj procjeni primijeniti ovlatena slubena osoba u slučaju iz članka 143. stavka 1. točke 1. i 2. ovoga Zakona.
(8) Nakon primjene sredstva prisile obvezan je liječnički pregled zatvorenika, koji se nakon dvanaest sati ponavlja.
(9) O primjeni sredstva prisile iz točke 2., 3., 4. i 5. stavka 1. ovoga članka upravitelj će najkasnije u roku od dvadeset četiri sata pisanim putem izvijestiti Ministarstvo pravosuđa i suca izvrenja.
(10) Poblie propise o načinu primjene sredstava prisile donosi ministar pravosuđa.
(1) Vatreno oruje moe se primijeniti samo:
1) ako se drugim sredstvima prisile ne moe odbiti istodoban ili izravno predstojeći protupravni napad kojim se ugroava ivot zatvorenika, zaposlenika ili drugih osoba zatečenih u kaznionici, odnosno zatvoru,
2) radi onemogućavanja bijega zatvorenika iz zatvorene kaznionice, odnosno zatvora pri svladavanju vanjskog zida, a drugim se sredstvom ne moe onemogućiti bijeg,
3) radi onemogućavanja bijega zatvorenika prigodom sprovođenja, ako se drugim sredstvima ne moe onemogućiti bijeg i ako se radi o kazneniku koji izdrava kaznu zatvora od pet godina ili teu kaznu ili se radi o pritvoreniku protiv kojega se vodi kazneni postupak zbog kaznenog djela za koje je propisana kazna zatvora od deset godina ili tea kazna.
(2) O primjeni vatrenog oruja iz točke 2. stavka 1. ovoga članka pripadnik nadzornog sektora, odnosno odjela upozorit će zatvorenika, nakon toga ispalit će metak upozorenja, a zatim će vatreno oruje primijeniti nastojeći da ne ozlijedi vitalne organe zatvorenika.
(3) Pripadnik nadzornog sektora, odnosno odjela neće primijeniti vatreno oruje ako bi se time ugrozio ivot druge osobe.
(1) Ovlatena slubena osoba bez odgode će poduzeti radnje da neposredno odbjeglog zatvorenika onemogući u bijegu.
(2) O svakom pokuaju bijega ili bijegu ovlatena slubena osoba odmah izvjećuje upravitelja, a upravitelj Ministarstvo pravosuđa, te suca izvrenja.
(3) Upravitelj će o bijegu zatvorenika odmah obavijestiti policijsku upravu prema sjeditu kaznionice, odnosno zatvora radi poduzimanja mjera traganja, izdavanja tjeralice i utvrđivanja činjenica u svezi s bijegom.
(4) Bijegom se smatra i svako udaljenje iz kaznionice, odnosno zatvora u trajanju duljem od dvadeset četiri sata.
(5) Za vrijeme bijega izvravanje kazne zatvora ne teče.
(1) Stegovni prijestupi jesu tee ili lake povrede reda, sigurnosti i drugih pravila ponaanja kaznenika za vrijeme izdravanja kazne zatvora, propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(2) Laki stegovni prijestupi jesu:
1) ugroavanje svojega zdravlja samoozlijeđivanjem ili na drugi način,
2) posjedovanje ili uzimanje lijekova bez posebnog odobrenja,
3) posjedovanje ili koritenje nedoputene stvari, uključujući i novac,
4) davanje drugom na koritenje stvari za koju samo on ima doputenje,
5) nepovlasno koritenje tuđe stvari,
6) boravak u prostoru u kojem se prema dnevnom rasporedu ne bi trebao nalaziti,
7) naruavanje mira (vikanje, preglasno sluanje radijskog i televizijskog prijamnika, lupanje, bacanje stvari i sl.),
8) vrijeđanje ili nepristojno ponaanje,
9) neovlateno kontaktiranje s drugom osobom,
10) poticanje drugog kaznenika na ponaanje koje je laki stegovni prijestup,
11) ponaanje koje je kanjiva radnja,
12) odbijanje izvravanja zakonite naredbe ovlatene slubene osobe,
13) neopravdano kanjenje s pogodnosti izlaska,
14) namjerno onečićenje prostora kaznionice, odnosno zatvora.
(3) Tei stegovni prijestupi jesu:
1) sudjelovanje u pobuni,
2) bijeg ili pokuaj bijega iz kaznionice, odnosno zatvora ili tijekom sprovođenja,
3) neovlateno naputanje kaznionice, odnosno zatvora,
4) nasilničko ponaanje,
5) zadravanje bilo koje osobe protiv njezine volje,
6) posjedovanje ili koritenje opasne stvari,
7) sprječavanje pristupa u bilo koji dio kaznionice, odnosno zatvora slubenoj ili drugoj osobi koja se po odobrenju nalazi u kaznionici ili zatvoru,
8) tjelesni napad na bilo koju osobu,
9) namjerno ili grubom nepanjom ugroavanje tuđeg zdravlja,
10) sprječavanje ovlatene slubene osobe ili bilo koje druge osobe koja je uključena u provedbu programa izvravanja u obavljanju zadaća,
11) posjedovanje ili uzimanje bilo kojega opojnog ili psihoaktivnog sredstva,
12) odbijanje testiranja na opojna ili psihoaktivna sredstva i zarazne bolesti,
13) namjerno paljenje stvari ili izazivanje poara,
14) otećivanje ili unitavanje sredstva za rad,
15) grubo zanemarivanje osobne higijene,
16) bavljenje hazardnim igrama,
17) namjerno ugroavanje svojega zdravlja radi onesposobljavanja za izvravanje obveza,
18) namjerno ili grubom nepanjom unitenje ili otećenje tuđe imovine,
19) otpor zdravstvenom pregledu ili mjerama sprječavanja opasnosti od zaraze,
20) poticanje drugog kaznenika na ponaanje koje je tei stegovni prijestup,
21) odbijanje izvravanja zakonite naredbe ovlatene slubene osobe zbog čega su nastupile ili mogle nastupiti tetne posljedice,
22) namjerno znatnije onečićenje prostora kaznionice, odnosno zatvora,
23) zanemarivanje obveze na radu koje je izazvalo ili moglo izazvati teu tetnu posljedicu,
24) davanje lane obavijesti zbog koje je nastala ili mogla nastati teta većih razmjera,
25) podučavanje o načinu izvravanja kaznenog djela prenoenjem osobnog iskustva ili na drugi način.
(4) Tei stegovni prijestup je svako ponaanje koje je kazneno djelo za koje se progoni po slubenoj dunosti.
(1) Za počinjene stegovne prijestupe izriču se stegovne mjere.
(2) Stegovne mjere jesu:
1) ukor,
2) ograničenje ili privremena uskrata prava primitka paketa do tri mjeseca,
3) ograničenje ili privremena uskrata raspolaganja novcem u kaznionici, odnosno zatvoru do tri mjeseca,
4) uskrata pojedinih ili svih pogodnosti iz članka 129. i 130. ovoga Zakona,
5) upućivanje u samicu do dvadeset jedan dan u slobodno vrijeme ili tijekom cijeloga dana i noći.
(3) Imovinska korist i stvar koju kaznenik stekne suprotno odredbama ovoga Zakona i kućnog reda oduzet će se. Rjeenje donosi upravitelj. Protiv ovog rjeenja kaznenik ima pravo albe u roku od osam dana od primitka rjeenja sucu izvrenja. alba ne zadrava izvravanje rjeenja.
(1) Stegovna mjera upućivanja u samicu razumijeva isključenje kaznenika iz zajedničkih aktivnosti s drugim kaznenicima u slobodno vrijeme ili tijekom cijeloga dana i noći.
(2) Stegovna mjera upućivanja u samicu moe se izreći samo za tee stegovne prijestupe.
(3) Prije izvravanja stegovne mjere upućivanja u samicu obvezan je liječnički pregled.
(4) Prostorija u kojoj se izvrava stegovna mjera upućivanja u samicu mora imati najmanje 4 m2 i 10 m3 prostora, mora biti zračna, osvijetljena danjim i umjetnim svjetlom, zagrijana u skladu s klimatskim uvjetima, opremljena posteljom i posteljinom, stolom i stolcem. Kazneniku se mora osigurati neograničen pristup vodi za piće i sanitarnim uređajima.
(5) U prostoriji u kojoj se izvrava stegovna mjera upućivanja u samicu kaznenik smije čitati i pisati, a mora mu se osigurati boravak na zraku u trajanju najmanje jedan sat dnevno bez dodira s drugim kaznenicima.
(6) Tijekom izvravanja stegovne mjere upućivanja u samicu obvezan je nadzor liječnika najmanje jedanput u dvadeset četiri sata. Nalaz i zapaanja liječnika, te drugih ovlatenih slubenih osoba unose se u knjigu izvravanja stegovne mjere samice.
(1) Prijedlog za pokretanje stegovnog postupka podnosi čelnik ustrojbene jedinice kaznionice, odnosno zatvora u čijem je djelokrugu prijestup počinjen. Prijedlog za pokretanje postupka uručuje se kazneniku, čime započinje stegovni postupak. Stegovni postupak je uran, a vodi se u skladu s odredbama Zakona o kaznenom postupku kojima se uređuje skraćeni postupak, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
(2) Vođenje postupka zbog lakega stegovnog prijestupa zastarijeva u roku od mjesec dana od dana saznanja za počinjeni prijestup i počinitelja, a najdulje u roku od dva mjeseca od dana počinjenja prijestupa. Vođenje postupka zbog teega stegovnog prijestupa zastarijeva u roku od tri mjeseca od dana saznanja za počinjeni prijestup i počinitelja, a najdulje u roku od est mjeseci od dana počinjenja prijestupa.
(3) Stegovni postupak na zahtjev čelnika ustrojbene jedinice ili na vlastiti poticaj pokreće, vodi i odluku donosi upravitelj ili osoba koju on odredi.
(4) Stegovni postupak pokreće se u roku od tri dana od saznanja za počinjenje. Tijekom stegovnog postupka od kaznenika se uzima pisana izjava, ispituju se svjedoci, a po potrebi se pribavlja miljenje ovlatenih slubenih osoba uključenih u provedbu programa izvravanja, te obavlja očevid.
(5) Tijekom stegovnog postupka vodi se zapisnik koji se pohranjuje u osobnik. Zapisnik sadri provedene dokaze i rjeenje o izrečenoj stegovnoj mjeri.
(6) Kazneniku se uručuje primjerak rjeenja o izrečenoj stegovnoj mjeri, na koje ima pravo albe sucu izvrenja u roku četrdeset osam sati od primitka rjeenja. alba ne zadrava izvravanje rjeenja. Sudac izvrenja o albi će odlučiti u roku od četrdeset osam sati. Ako sudac izvrenja preinači odluku upravitelja, upravitelj moe u roku od četrdeset osam sati zahtijevati da o tome konačnu odluku donese sudsko vijeće. Zahtjev upravitelja zadrava izvravanje odluke suca izvrenja. Po pravomoćnosti rjeenja stegovne mjere se upisuju u posebni obrazac osobnika i knjigu stegovnih mjera.
(7) Tijekom stegovnog postupka zbog teega stegovnog prijestupa kaznenik ima pravo na pomoć branitelja, o čemu će ga upravitelj upozoriti prigodom donoenja odluke o pokretanju stegovnog postupka. Ako kaznenik u roku od dvadeset četiri sata od upozorenja ne osigura nazočnost branitelja, postupak će se voditi bez njegove nazočnosti.
(8) Tijekom stegovnog postupka iz sigurnosnih razloga kaznenika se moe odvojiti od ostalih kaznenika u skladu sa člankom 135. i 136. ovoga Zakona.
(9) Od pokrenutoga stegovnog postupka moe se odustati ako je kaznenika dovoljno samo opomenuti. Kod lakih stegovnih prijestupa kaznenika će se se oglasiti krivim, ali se moe osloboditi izricanja stegovne mjere.
(10) Izvravanje izrečene mjere iz članka 146. stavka 1. točke 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona moe se odgoditi za vrijeme do tri mjeseca. Mjera se neće izvriti ako kaznenik u tom razdoblju ne počini drugi stegovni prijestup.
(11) Upravitelj moe ako nastupe nove okolnosti ili to ocijeni svrhovitijim izrečenu mjeru ublaiti ili odustati od njezina izvravanja.
(12) U slučaju stegovnog prijestupa počinjenog protiv upravitelja, stegovni postupak pokreće, vodi i mjeru izriče sudac izvrenja.
(13) Ako se kaznenika tijekom izdravanja kazne premjesti u drugu kaznionicu, odnosno zatvor, ovlast za izricanje stegovne mjere prelazi na upravitelja kaznionice, odnosno zatvora u koji je premjeten.
(14) Izvravanje izrečene stegovne mjere nastavlja se i nakon premjetaja kaznenika u drugu kaznionicu, odnosno zatvor.
(15) Izvravanje izrečene stegovne mjere obustavlja se danom otputanja kaznenika s izdravanja kazne.
(16) Izvravanje izrečene stegovne mjere zastarijeva u roku od trideset dana od pravomoćnosti, osim mjere upućivanja u samicu, izvravanje koje zastarijeva u roku od tri mjeseca.
(17) Način izvravanja izrečenih stegovnih mjera poblie se uređuje kućnim redom.
(1) Ako kaznenik na izdravanju kazne zatvora počini kazneno djelo za koje se progoni po slubenoj dunosti, a za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do est mjeseci, kaznit će se stegovno.
(2) Ako kaznenik počini koje drugo kazneno djelo za koje se progoni po slubenoj dunosti, upravitelj će o tome odmah obavijestiti nadlenoga dravnog odvjetnika. Upravitelj moe narediti privremeno odvajanje kaznenika od ostalih kaznenika u skladu sa člankom 135. i 136. ovoga Zakona, do odluke suda.
(3) O počinjenom kaznenom djelu za vrijeme boravka kaznenika izvan kaznionice, odnosno zatvora, za koje se progoni po slubenoj dunosti, policijska uprava i dravno odvjetnitvo obvezni su obavijestiti kaznionicu, odnosno zatvor.
(1) Kaznenik je obvezan naknaditi materijalnu tetu koju je počinio stegovnim prijestupom za vrijeme izdravanja kazne.
(2) Visina tete utvrđuje se u stegovnom postupku na prijedlog ovlatene osobe kaznionice, odnosno zatvora.
(3) Protiv rjeenja o naknadi tete kaznenik ima pravo albe u roku od osam dana od primitka rjeenja sucu izvrenja. alba zadrava izvravanje rjeenja. Pravomoćno rjeenje o naknadi tete ovrna je isprava.
(1) Ministarstvo pravosuđa odlučuje o premjetaju kaznenika na temelju njegove molbe ili molbe članova njegove obitelji na koju je kaznenik dao pristanak, te na prijedlog upravitelja.
(2) Uz molbu kaznenika za premjetaj dostavlja se i miljenje kaznionice, odnosno zatvora.
(3) Kaznenika kojem ostatak kazne ne prelazi est mjeseci moe se premjestiti uz njegovu suglasnost na daljnje izdravanje kazne iz kaznionice u zatvor.
(1) Upravitelj moe predloiti premjetaj kaznenika radi ostvarivanja programa izvravanja ili kad je to nuno zbog organizacije izvravanja kazne i sigurnosti.
(2) Upravitelj će predloiti premjetaj kaznenika iz otvorene kaznionice ili odjela zatvora u zatvorenu kaznionicu, odnosno zatvor, ako mu je u stegovnom postupku izrečena stegovna mjera upućivanja u samicu u trajanju duljem od pet dana ili je protiv njega u tijeku novi kazneni postupak ili učestalo zlorabi pogodnosti.
(3) Trokove premjetaja u slučaju bijega ili zlouporabe pogodnosti snosi kaznenik.
(4) Ako je to nuno zbog organizacije izvravanja kazne zatvora i sigurnosti, odluku o premjetaju kaznenika u drugu kaznionicu, odnosno zatvor, ministar pravosuđa moe donijeti i bez prijedloga upravitelja.
Upravitelj obvezno razmatra mogućnost premjetaja kaznenika u odjel ili kaznionicu s blaim uvjetima izdravanja kazne nakon izdrane pola izrečene kazne, a nakon toga svakih est mjeseci.
(1) Rjeenje o premjetaju kaznenika mora biti doneseno u roku od petnaest dana od dostave molbe ili prijedloga i potanko obrazloeno.
(2) Protiv rjeenja kaznenik ima pravo albe sucu izvrenja u roku od tri dana od primitka rjeenja. alba zadrava izvravanje rjeenja.
(3) Sudac izvrenja odlučit će o albi u roku od osam dana.
(4) Ako je molba za premjetaj odbijena, novu molbu kaznenik moe podnijeti po proteku est mjeseci od podnoenja prethodne molbe.
(1) Prekid izdravanja kazne zatvora (u daljnjem tekstu: prekid) znači privremeno otputanje kaznenika iz kaznionice, odnosno zatvora, za koje vrijeme izvravanje kazne zatvora ne teče.
(2) Prekid se moe odobriti iz sljedećih razloga:
1) ako kaznenik oboli od tee akutne bolesti ili mu se kronična bolest pogora, a nema uvjeta za liječenje u kaznionici, odnosno zatvoru,
2) zbog smrtnog slučaja, teke bolesti ili obveze izbivanja člana obitelji kaznenika, čime on postaje jedini obvezni uzdravatelj malodobne djece, bračnog ili izvanbračnog druga, roditelja ili posvojitelja ili posvojenika koji nemaju vlastitih sredstava za ivot i nisu radno sposobni, te im je potrebno osigurati trajniju skrb,
3) radi obavljanja ili dovretka neodgodivih sezonskih radova ili radova izazvanih elementarnom nepogodom ili kakvim drugim nepredvidivim događajem, a u obitelji kaznenika nema druge radnosposobne osobe,
4) u slučaju ratnog stanja ili neposredne ugroenosti neovisnosti i jedinstvenosti Republike Hrvatske.
(1) Prekid se moe odobriti na molbu kaznenika ili člana njegove obitelji, s kojom se on suglasi, ili na prijedlog upravitelja.
(2) Prekid moe trajati od trideset dana do devedeset dana u dvanaest mjeseci, a radi liječenja najdulje dvanaest mjeseci.
(3) Rjeenje o prekidu donosi sudac izvrenja.
(4) Rjeenje o prekidu dostavlja se kazneniku, kaznionici, odnosno zatvoru, centru za socijalnu skrb, policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu kaznenikova prebivalita, odnosno boravita, sudu upućivanja, Ministarstvu pravosuđa i zdravstvenoj ustanovi ako je prekid odobren radi bolničkog liječenja, te sucu izvrenja prema mjestu koritenja prekida.
(5) Za vrijeme trajanja prekida osuđenik se mora javljati svakih sedam dana policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu prebivalita, osim u slučaju bolničkog liječenja. Policijska uprava, odnosno policijska postaja obvezna je obavijestiti suca izvrenja u slučaju nejavljanja osuđenika.
(6) Osuđenik je obvezan javiti se u kaznionicu, odnosno zatvor, najkasnije na dan isteka odobrenog prekida. U slučaju nejavljanja upravitelj će zatraiti raspisivanje tjeralice.
(7) Sudac izvrenja rjeenjem će opozvati prekid ako su prestali razlozi zbog kojih je prekid odobren ili ako osuđenik čini kanjive radnje.
(8) Centar za socijalnu skrb, dravno odvjetnitvo i policijska uprava, odnosno postaja obavijestit će suca izvrenja o razlozima za opoziv rjeenja o prekidu.
(9) Trokove prekida snosi osuđenik.
Uvjetni otpust je otputanje kaznenika s izdravanja kazne prije isteka kazne s tim da se za trajanja neizdranog ostatka kazne nad njim moe odrediti nadzor, a moe ga se obvezati i na nastavak mjera propisanih programom izvravanja.
(1) Prijedlog za uvjetno otputanje moe podnijeti kaznenik, njegovi bliski srodnici iz članka 363. stavka 2. Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine«, br. 110/97.), branitelj, dravni odvjetnik te upravitelj kaznionice, odnosno zatvora u kojoj se kazna izvrava.
(2) Postupak odlučivanja o uvjetnom otpustu sudac izvrenja moe pokrenuti sam ili na prijedlog ovlatenih osoba iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Prijedlog se moe podnijeti ako su ispunjeni zakonski uvjeti iz članka 55. stavka 1. Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 110/97.), i to svaka četiri mjeseca ako je izrečena kazna zatvora do jedne godine, a svakih osam mjeseci ako je izrečena dulja kazna.
(4) Ako se pojave nove okolnosti, kaznenik moe prijedlog podnijeti neovisno o rokovima iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Iznimno, osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu predloiti uvjetno otputanje kaznenika nakon izdrane jedne trećine kazne ako je kaznenik obolio od teke bolesti, a ne postoje uvjeti liječenja u kaznionici, odnosno zatvoru.
(1) O prijedlogu za uvjetni otpust odlučuje rjeenjem sudac izvrenja.
(2) Prije donoenja rjeenja sudac izvrenja pregledat će osobnik, dokumentaciju, miljenje i prijedlog kaznionice, odnosno zatvora, presluati kaznenika, upravitelja ili osobu koju on ovlasti, dravnog odvjetnika prema sjeditu kaznionice, odnosno zatvora, zatraiti miljenje centra za socijalnu skrb, a po potrebi presluati i druge stručnjake.
(3) Prigodom odlučivanja o prijedlogu cijenit će osobnost kaznenika, njegov prijanji ivot i osuđivanost, ponaanje tijekom izdravanja kazne, ivotne okolnosti i očekivano djelovanje uvjetnog otpusta na kaznenika.
(4) Rjeenjem upravitelja u skladu sa stavkom 3. ovoga članka kaznenika se moe uvjetno otpustiti do dva mjeseca prije isteka kazne, ako je izdrao tri četvrtine kazne.
(1) Rjeenjem o uvjetnom otpustu uvjetno otputeni osuđenik moe se obvezati na:
1) osposobljavanje za određeno zanimanje ili nastavak započetog,
2) prihvaćanje ponuđenog zaposlenja,
3) nadzirano raspolaganje prihodima,
4) nastavak liječenja,
5) neposjećivanje određenih mjesta,
6) javljanje centru za socijalnu skrb,
7) javljanje sucu izvrenja,
8) javljanje policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.
(2) Rjeenje o uvjetnom otpustu dostavlja se: kazneniku, kaznionici, odnosno zatvoru, sudu upućivanja, sudu koji je donio presudu prvog stupnja, centru za socijalnu skrb prema mjestu u koje se otputa, policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu u koje se otputa, dravnom odvjetniku prema sjeditu kaznionice, odnosno zatvora i sucu izvrenja prema mjestu u koje se otputa.
(3) Rjeenje o uvjetnom otpustu doneseno prema odredbi članka 159. stavka 4. ovoga Zakona upravitelj će dostaviti osim osobama iz stavka 2. ovoga članka i sucu izvrenja prema sjeditu kaznionice, odnosno zatvora.
(1) Sudac izvrenja nadlean prema mjestu prebivalita, odnosno boravita uvjetno otputenog osuđenika ovlaten je nadzirati i organizirati pomoć osuđeniku tijekom uvjetnog otpusta.
(2) Postupajući u smislu stavka 1. ovoga članka, sudac izvrenja nakon provedenog postupka moe donijeti rjeenje kojim će odrediti ili izmijeniti uvjete kojih se uvjetno otputeni osuđenik mora pridravati dok uvjetni otpust traje. Ovi uvjeti mogu se određivati isključivo radi sprječavanja osuđenika da ponovno počini kazneno djelo.
(3) Rjeenje iz stavka 2. ovoga članka sudac izvrenja dostavit će odgovarajućem tijelu iz članka 160. stavka 2. ovoga Zakona radi njegova izvravanja.
(4) Uvjetno otputeni osuđenik moe promijeniti mjesto prebivalita, odnosno boravita određeno u rjeenju o uvjetnom otputanju samo uz suglasnost suca izvrenja.
(1) Uvjetni otpust rjeenjem moe opozvati sudac izvrenja nadlean prema mjestu prebivalita, odnosno boravita uvjetno otputenog osuđenika ako osuđenik počini kazneno djelo ili prijestup za koji mu je izrečena bezuvjetna kazna zatvora u trajanju od najmanje trideset dana ili se neopravdano ne pridrava određenih mu obveza.
(2) Sudac izvrenja opozvat će uvjetni otpust u skladu s odredbom članka 55. stavka 2. Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 110/97.).
(3) Rjeenje o opozivu dostavlja se tijelima iz članka 160. stavka 2. ovoga Zakona.
(4) Osuđenik kome je uvjetni otpust opozvan upućuje se u najblii zatvor ili kaznionicu prema mjestu njegova prebivalita, odnosno boravita, radi nastavka izdravanja kazne u skladu s odredbama članka 49. ovoga Zakona.
Pomoć poslije otpusta je skup mjera i postupaka koje se primjenjuju radi uključivanja otputenih kaznenika u ivot na slobodi, a sastoji se od: osiguranja smjetaja i prehrane, osiguranja liječenja, savjeta o izboru prebivalita, odnosno boravita, usklađivanja obiteljskih odnosa, pronalaenja zaposlenja, dovrenja stručnog osposobljavanja, davanja novčane potpore za podmirenje najnunijih potreba, te drugih oblika pomoći i podrke.
(1) Pripremanje kaznenika za otpust započinje nakon dolaska u kaznionicu ili zatvor. Kaznenika se potiče na odgovorno sudjelovanje u pripremi za otpust u kaznionici, odnosno zatvoru i izvan kaznionice, odnosno zatvora, a posebice na odravanje odnosa s obitelji, kontaktiranje s tijelima dravne vlasti, ustanovama i udrugama te osobama koje se organizirano bave uključivanjem kaznenika u ivot na slobodi. Program priprema za otpust i pomoći kazneniku upisuje se u osobnik.
(2) Kaznionica, odnosno zatvor će najkasnije tri mjeseca prije otpusta uključiti kaznenika u pojedinačni ili skupni savjetodavni rad u svezi s pripremanjem kaznenika za otpust.
(3) Kaznionica, odnosno zatvor će pisanim putem obavjećivati ustanove zdravstvene i socijalne skrbi i slube zapoljavanja te druge ustanove i udruge o socijalnim i drugim potrebama kaznenika tijekom izdravanja kazne zatvora, o potrebi organiziranja pomoći i podrke za vrijeme izdravanja kazne zatvora i nakon otpusta.
(4) Ovlatene slubene osobe mogu kontaktirati s kaznenikovom obitelji uz njegovu suglasnost.
(5) Prije otpusta s izdravanja kazne sudac izvrenja nadlean po mjestu izdravanja kazne će u suradnji sa sucem izvrenja na čijem će području otputeni kaznenik imati prebivalite ili boravite i nadlenim centrom za socijalnu skrb poduzeti potrebne mjere za prihvat kaznenika.
(1) Nakon otputanja iz kaznionice, odnosno zatvora otputeni se moe obratiti nadlenom sucu izvrenja radi pruanja pomoći i podrke.
(2) Sudac izvrenja surađuje s centrom za socijalnu skrb kojemu moe pisanim rjeenjem narediti poduzimanje potrebnih mjera iz članka 163. ovoga Zakona.
(3) Centar za socijalnu skrb će, na zahtjev kaznionice, odnosno zatvora ili suca izvrenja, kazneniku tijekom izdravanja kazne zatvora, odnosno po otpustu s izdravanja kazne zatvora iz redova svojih zaposlenika odrediti savjetnika za pripremu i provedbu pomoći poslije otpusta.
(1) Kaznenika se otputa iz kaznionice, odnosno zatvora nakon izdrane kazne ili po odluci o uvjetnom otpustu, pomilovanju ili oprostu.
(2) Ako je dan otputanja nedjelja ili blagdan, kaznenika će se otpustiti dan prije.
(3) O otputanju kaznenika kaznionica, odnosno zatvor će u roku od dvadeset četiri sata obavijestiti suca izvrenja i tijelo nadleno za vođenje kaznene evidencije.
(1) Prilikom otputanja otputenoj osobi daje se potvrda o otputanju, sve osobne stvari i stvari s pologa, novac i dragocjenosti, te trokovi putne karte do mjesta prebivalita, a stranom dravljaninu do dravne granice Republike Hrvatske.
(2) Otputenoj osobi koja nema vlastitu odjeću, obuću ili financijska sredstva daje se odgovarajuća odjeća, obuća ili pomoć u visini jedne dnevnice prema općim propisima.
(3) Otputenoj osobi koja zbog bolesti nije sposobna za putovanje kaznionica, odnosno zatvor osigurava prijevoz do mjesta prebivalita, a ako je potreban nastavak liječenja, do najblie odgovarajuće zdravstvene ustanove u mjestu u koje se otputa.
(4) O potrebi smjetaja otputene osobe na liječenje u zdravstvenu ustanovu odlučuje sudac izvrenja na prijedlog liječnika kaznionice, odnosno zatvora ili na zahtjev otputene osobe.
(5) Trokove liječenja otputene osobe koja nema sredstava za liječenje niti pravo na obvezno zdravstveno osiguranje niti se moe ostvariti u Hrvatskom zavodu za zapoljavanje snosi centar za socijalnu skrb prema mjestu u koje se otputa.
(6) Osoba je otputena u trenutku kad napusti prostor kaznionice, odnosno zatvora.
(1) Kazna zatvora izrečena u postupku zbog prijestupa izvrava se u zatvoru prema odredbama ovoga Zakona ako u ovoj glavi nije drukčije propisano.
(2) Osobi koja izdrava kaznu zbog prijestupa (u daljnjem tekstu: kanjenik) jamče se sva prava iz ovoga Zakona.
(1) Kanjenika kojem je izrečena novčana kazna zamijenjena kaznom zatvora poziva i upućuje na izdravanje kazne prekrajni sud prema mjestu njegova prebivalita, odnosno boravita.
(2) Ako prekrajni sud koji je izrekao kaznu zatvora zbog prijestupa ili novčanu kaznu koja je zamijenjena kaznom zatvora nije nadlean za upućivanje, dostavit će u roku od tri dana pravomoćno rjeenje prekrajnom sudu nadlenom za upućivanje.
(3) Ako se kanjenik ne odazove pozivu, prekrajni će sud izdati nadlenoj policijskoj upravi dovedbeni nalog.
(1) Rjeenje o odgodi izvravanja kazne zatvora zbog prijestupa donosi predsjednik prekrajnog suda nadlenog za upućivanje u roku od tri dana od primitka molbe. Izvravanje se odgađa do donoenja rjeenja.
(2) Protiv rjeenja kojim je odbijena molba za odgodu izvravanja kazne moe se podnijeti alba Visokom prekrajnom sudu u roku od tri dana od primitka rjeenja.
(3) Visoki prekrajni sud u daljnjem roku od tri dana donijet će rjeenje o albi. Rjeenje Visokog prekrajnog suda je pravomoćno i izvrno.
(1) Izdravanje kazne zatvora zbog prijestupa moe se prekinuti iz razloga predviđenih u članku 155. ovoga Zakona, a najdulje do petnaest dana.
(2) Rjeenje o prekidu iz stavka 1. ovoga članka donosi predsjednik prekrajnog suda nadlenog za upućivanje.
(3) Vrijeme prekida ne uračunava se u izvravanje kazne.
(1) Kanjenika se smjeta odvojeno od kaznenika i pritvorenika.
(2) Kanjenik za vrijeme izdravanja kazne moe koristiti svoje rublje, odjeću, obuću i posteljinu i o svom troku nabavljati hranu, u skladu s kućnim redom.
(3) Prijam kanjenika provodi se u skladu s odredbama glave X., osim to se on neće fotografirati i od njega se neće uzeti otisci papilarnih crta.
(4) Kanjenika se upisuje u maticu prekrajno kanjenih osoba i osobni list u skladu s odredbama članka 70. i 71. ovoga Zakona.
(5) Poblie propise o matici i osobnom listu za kanjenike donosi ministar pravosuđa.
(1) Kanjenik koji izdrava kaznu zatvora zbog prijestupa u trajanju do petnaest dana otputa se s izdravanja kazne posljednjeg dana i sata isteka kazne na koju je kanjen.
(2) Kanjenik koji izdrava kaznu zatvora zbog prijestupa u trajanju od petnaest dana ili dulje otputa se na dan koji prethodi nedjelji ili blagdanu ako je to posljednji dan izdravanja kazne.
(1) Dravljanin Republike Hrvatske moe pod uvjetima predviđenim međunarodnim ugovorom i njezinim zakonima, odnosno pod uvjetom uzajamnosti, u Republici Hrvatskoj izdravati kaznu zatvora izrečenu u inozemstvu. Pod kaznom zatvora u smislu ovoga dijela Zakona smatra se svako oduzimanje slobode izrečeno pravomoćnom presudom nadlenog suda.
(2) Prema odredbama međunarodnih ugovora ili pod uvjetom uzajamnosti Republika Hrvatska omogućuje kaznenicima stranim dravljanima osuđenima na kaznu zatvora, da tu kaznu izdravaju u svojoj dravi.
(3) Preuzimanje ili ustup izvravanja kazne zatvora i premjetaj kaznenika obavljaju se na temelju zamolbe Republike Hrvatske i zainteresirane drave.
(4) Kaznenik strani dravljanin u Republici Hrvatskoj moe nadlenim tijelima svakodobno predloiti podnoenje zamolbe stranoj dravi, a na tu mogućnost mora biti upozoren prilikom prijama u kaznionicu, odnosno zatvor.
(5) Pod uvjetima iz ovoga Zakona preuzet će se, odnosno ustupiti izvravanje kazne zatvora i prema osobama bez dravljanstva ako u Republici Hrvatskoj, odnosno u nekoj stranoj dravi imaju uobičajeno boravite.
Ako međunarodnim ugovorom nije to drugo određeno, Republika Hrvatska moe ustupiti izvravanje kazne zatvora:
1) ako je kaznenik dravljanin drave u koju treba biti premjeten ili ako je bez dravljanstva, a u dravi u koju treba biti premjeten ima uobičajeno boravite,
2) ako bi u vrijeme primitka zamolbe za premjetaj kaznenik trebao u Republici Hrvatskoj izdrati jo najmanje est mjeseci zatvora,
3) ako postoji kaznenikova valjana privola za premjetaj,
4) ako je djelo zbog kojega se trai ustup izvravanja kazneno djelo i po domaćem zakonu i po zakonu drave u koju bi kaznenik trebao biti premjeten,
5) ako protiv kaznenika nije u Republici Hrvatskoj pokrenut kazneni postupak zbog kakva drugoga kaznenog djela.
(1) Pisana zamolba za ustupanje ili preuzimanje izvravanja kazne zatvora podnosi se neposrednim putem ako međunarodnim ugovorom nije to drugo određeno. Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske podnosi i prima zamolbe za ustupanje ili preuzimanje izvravanja kazne zatvora.
(2) Uz zamolbu za ustupanje ili preuzimanje izvravanja kazne zatvora prilau se podaci o istovjetnosti kaznenika i njegovu dravljanstvu, a u slučaju ustupanja odluka o izrečenoj kazni zatvora, te podaci o trajanju i početku izdravanja kazne.
(1) O prijedlogu stranog kaznenika za ustupanje i preuzimanje izvravanja kazne zatvora odlučuje sudac izvrenja, na način propisan u članku 44. ovoga Zakona.
(2) Sudac izvrenja dostavit će pravomoćno rjeenje iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvu pravosuđa, te stranoj dravi na način predviđen člankom 176. ovoga Zakona.
(3) Nakon primitka odluke strane drave da preuzima izvravanje kazne zatvora izrečene u Republici Hrvatskoj sudac izvrenja rjeenjem će prekinuti izvravanje kazne zatvora u Republici Hrvatskoj i narediti Ministarstvu unutarnjih poslova da stranca preda tijelima strane drave.
(1) Ministar pravosuđa će u slučaju kada je strana drava odobrila da se kazna zatvora dravljaninu Republike Hrvatske izvrava u Republici Hrvatskoj izdati potrebne naloge i zatraiti od drugih nadlenih dravnih tijela da poduzmu potrebne radnje radi preuzimanja kaznenika.
(2) Rjeenje o preuzimanju izvravanja kazne zatvora i upućivanju u odgovarajuću kaznionicu, odnosno zatvor donosi sudac izvrenja.
Presude međunarodnih kaznenih sudita na kaznu zatvora izvravat će se prema odredbama ovoga Zakona ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
(1) Vlada Republike Hrvatske će od dosadanjih gospodarskih jedinica kaznionica, gdje za to postoji potreba i gospodarska opravdanost, u roku od est mjeseci od donoenja ovoga Zakona osnovati trgovačka drutva s ograničenom odgovornoću u isključivom vlasnitvu Republike Hrvatske. Aktom o osnivanju trgovačkog drutva utvrdit će se koja prava i obveze s gospodarske jedinice kaznionice prelaze na trgovačko drutvo.
(2) Skuptinu trgovačkog drutva iz stavka 1. ovoga članka čini ministar pravosuđa. Predstavnicima Uprave za izvrenje sankcija Ministarstva pravosuđa i kaznionice osigurava se razmjeran broj članova u nadzornom odboru trgovačkog drutva, a predsjednik nadzornog odbora uvijek je predstavnik Ministarstva pravosuđa. Predsjednik uprave trgovačkog drutva jest upravitelj kaznionice.
(3) Aktom o osnivanju trgovačkog drutva utvrdit će se obveze trgovačkog drutva prema kaznionici. Odnos između trgovačkog drutva i kaznionice uređuje se ugovorom.
(4) Trgovačko drutvo iz stavka 1. ovoga članka zapoljavat će kaznenike. Kaznionice će prema potrebi osigurati potreban broj strukovnih učitelja i pripadnika nadzornog sektora, odnosno odjela. Zaposlenici kaznionice mogu na temelju posebnog ugovora obavljati administrativne, računovodstvene te pomoćne i tehničke poslove za trgovačko drutvo.
(5) O rasporedu dobiti trgovačkog drutva odlučuje skuptina.
(6) U slučaju da trgovačko drutvo posluje s gubitkom, nadzorni će odbor utvrditi je li gubitak nastao zbog zapoljavanja kaznenika djelomično ili u cijelosti, na temelju čega ministar pravosuđa donosi odluku o pokriću gubitka na teret osnivača.
(1) Vlada Republike Hrvatske do dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijet će:
1) Uredbu o unutarnjem ustroju kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu te poloajima, zvanjima i plaćama zaposlenika (članak 23. stavak 1.),
2) Uredbu o zvanjima, znakovlju, uvjetima stjecanja zvanja pripadnika nadzornog sektora, odnosno odjela te o odorama i slubenim vozilima pripadnika nadzornog sektora, odnosno odjela kaznionica i zatvora (članak 33. stavak 7.).
(2) Vlada Republike Hrvatske osnovat će Centar za izobrazbu iz članka 32. stavka 2. ovoga Zakona u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(1) Ministar pravosuđa u roku od est mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijet će:
1. Pravilnik o načinu provedbe inspekcijskog nadzora nad kaznionicama i zatvorima (članak 18. stavak 5.),
2. Pravilnik o slubenoj iskaznici i znački (članak 28. stavak 3.),
3. Pravilnik o programima izobrazbe zaposlenika (članak 32. stavak 1.),
4. Pravilnik o načinu obavljanja poslova nadzornog sektora, odnosno odjela u kaznionicama i zatvorima (članak 33. stavak 8.),
5. Pravilnik o matici, osobniku i drugim evidencijama koje se vode u kaznionicama i zatvorima (članak 73. stavak 3., članak 119. stavak 4. i članak 172. stavak 5.),
6. Pravilnik o rublju, odjeći, obući i posteljini kaznenika (članak 77. stavak 8.),
7. Pravilnik o proizvodno-uslunim djelatnostima, popisu i opisu radnih mjesta kaznenika, te naknadi za rad i nagradi (članak 38. stavak 2., članak 80. stavak 5., članak 83. stavak 2. i članak 84. stavak 1. i 4.),
8. Pravilnik o načinu izvravanja kazne uz rad kaznenika kod drugog poslodavca ili kod obavljanja vlastite djelatnosti (članak 81. stavak 5.),
9. Pravilnik o trokovima izrade, procjeni, izlaganju, pohranjivanju i prodaji stvari nastalih radom kaznenika u slobodno vrijeme (članak 102. stavak 3.),
10. Pravilnik o raspolaganju novcem (članak 127. stavak 7.),
11. Pravilnik o pogodnostima kaznenika (članak 132. stavak 5.),
12. Pravilnik o načinu primjene sredstava prisile (članak 142. stavak 10.).
(2) Ministar pravosuđa uz suglasnost ministra zdravstva u roku od est mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona donijet će:
1) Pravilnik o posebnoj zdravstvenoj sposobnosti pripadnika nadzornog sektora, odnosno odjela (članak 34. stavak 2.),
2) Pravilnik o standardima smjetaja i prehrane kaznenika (članak 78. stavak 5.).
(3) Ministar pravosuđa uz suglasnost ministra prosvjete i porta u roku od est mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijet će Pravilnik o osnovnoj i strukovnoj izobrazbi kaznenika (članak 91. stavak 3.).
(1) Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje vaiti Zakon o izvrenju sankcija izrečenih za krivična djela, privredne prijestupe i prekraje (»Narodne novine«, br. 21/74., 39/74., 55/88., 19/90. i 66/93.) u dijelu koji se odnosi na izvravanje kazne zatvora.
(2) Do početka primjene odredbi ovoga Zakona koje se odnose na suca izvrenja, poslove iz njegove nadlenosti obavljat će tijelo dravne vlasti koje je takve poslove obavljalo prema Zakonu o izvrenju sankcija izrečenih za krivična djela, privredne prijestupe i prekraje (»Narodne novine«, br. 21/74., 39/74., 55/88., 19/90. i 66/93.), odnosno predsjednik nadlenoga upanijskog suda, glede novih poslova propisanih ovim Zakonom.
(1) Do donoenja propisa iz članka 181. točke 1. ovoga Zakona primjenjuje se Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u kazneno-popravnim ustanovama i odgojno-popravnim domovima (»Narodne novine«, br. 41/74.).
(2) Do donoenja propisa iz članka 181. točke 2. ovoga Zakona primjenjuje se Uredba o zvanjima, oznakama zvanja i uvjetima stjecanja zvanja pripadnika pravosudne policije kazneno-popravnih ustanova i domova za preodgoj (»Narodne novine«, br. 70/92.), te Uredba o odorama pripadnika pravosudne policije kazneno-popravnih ustanova i domova za preodgoj (»Narodne novine«, br. 70/92.).
(3) Do donoenja propisa iz članka 182. ovoga Zakona primjenjuje se Pravilnik o naknadama za rad osuđenih osoba (»Narodne novine«, br. 36/75.), Pravilnik o organizaciji proizvodnih i uslunih djelatnosti u kazneno-popravnim ustanovama koje nemaju privredne jedinice (»Narodne novine«, br. 2/78.), Pravilnik o obrascima i načinu uporabe slubenih iskaznica i posebnih oznaka ovlatenih slubenih osoba Ministarstva pravosuđa i kaznenih tijela (»Narodne novine«, br. 93/95.), Pravilnik o stručnoj izobrazbi vjebenika i ispitima za zvanja pripadnika pravosudne policije u kaznenim tijelima i zavodima za preodgoj maloljetnika (»Narodne novine«, br. 93/95.) i Uputstvo o upotrebi vatrenog oruja i drugih sredstava prisile od strane pripadnika strae kazneno-popravnih ustanova i domova za preodgoj (»Narodne novine«, br. 36/75.).
Ovaj Zakon stupa na snagu est mjeseci od dana objave u »Narodnim novinama«, a odredbe glave VII. ovoga Zakona i sve odredbe ovoga Zakona koje se odnose na suca izvrenja počinju se primjenjivati est mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Klasa: 730-04/98-01/01
Zagreb, 22. listopada 1999.