Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim
Proglaavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zatiti osoba s duevnim smetnjama, koji je donio Zastupnički dom Hrvatskoga dravnog sabora na sjednici 12. studenoga 1999.
Broj: 01/1-081-99-18/2
Zagreb, 26. studenoga 1999.
U Zakonu o zatiti osoba s duevnim smetnjama (»Narodne novine«, br. 111/97.) u članku 3. točki 11. dodaje se nova rečenica koja glasi:
»Prijam moe trajati do 72 sata od trenutka dolaska, odnosno dovođenja osobe u psihijatrijsku ustanovu.«
Točka 13. mijenja se i glasi:
»13. Dobrovoljni smjetaj je smjetaj osobe s duevnim smetnjama u psihijatrijsku ustanovu uz njezin pristanak. Smjetaj bez pristanka je smjetaj osobe koja nije sposobna dati pristanak pa pristanak umjesto nje daje zakonski zastupnik ili nadleni Centar za socijalnu skrb. Predstavnik Centra za socijalnu skrb daje ili uskraćuje svoj pristanak najkasnije u roku od tri dana donoseći odluku na temelju svih dostupnih podataka o eventualnoj potrebi poduzimanja daljnjih mjera socijalne zatite osobe smjetene u psihijatrijsku ustanovu bez njezinog pristanka. Odluka kao i svi daljnji na njoj temeljeni postupci obvezno se unosi u dokumentaciju Centra i u liječničku dokumentaciju psihijatrijske ustanove u kojoj je ta osoba smjetena.«
Točka 15. mijenja se i glasi:
»15. Prisilni smjetaj je smjetaj osobe s teim duevnim smetnjama prema mjerilima članka 22. i članka 45e. ovoga Zakona. U rjeenju sud će navesti radi li se o prisilnom zadravanju i prisilnom smjetaju u psihijatrijsku ustanovu po članku 22. ili članku 44. ovoga Zakona.«
U članku 8. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Osobu s duevnim smetnjama koja moe razumjeti prirodu, posljedice i opasnost predloenoga liječničkog postupka i koja na osnovi toga moe donijeti odluku i izraziti svoju volju moe se pregledati ili podvrgnuti liječničkom postupku samo uz njezin usmeni pristanak ako postoje medicinski razlozi da se takav pregled ili liječnički postupak obavi.«
Stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Sposobnost osobe dati pristanak utvrđuje doktor medicine ili psihijatar u vrijeme kad ta osoba donosi odluku. Pregled kojim se utvrđuje sposobnost davanja pristanka doputen je u svim slučajevima u kojima osoba ne pokazuje otvoreno protivljenje obavljanju tog pregleda. U slučaju protivljenja pregledu za ocjenu sposobnosti za davanje pristanka, pregled osobe moe se obaviti i protiv njene volje samo ukoliko su ispunjeni uvjeti iz članka 22. ovoga Zakona. Usmeni pristanak osobe iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u liječničku dokumentaciju. Osoba iz stavka 1. ovoga članka moe zahtijevati da postupku davanja pristanka bude nazočna osoba od njenog povjerenja.«
Stavak 5. mijenja se i glasi:
»(5) Punoljetna osoba s duevnim smetnjama, koja nije sposobna dati pristanak, moe se podvrgnuti pregledu ili drugom liječničkom postupku samo uz pristanak njenog zakonskog zastupnika, a ako ga nema, pregled se moe obaviti prema mjerilima stavka 2. i 3. ovoga članka.«
U članku 9. stavak 2. brie se.
U članku 10. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Svako prisilno zadravanje i prisilni smjetaj osoba s duevnim smetnjama podlijee sudskom nadzoru prema postupku utvrđenom ovim Zakonom.«
Stavak 4. brie se.
U članku 12. dodaju se stavci 4., 5. i 6. koji glase:
»(4) Osobama s duevnim smetnjama koje su u kaznenom ili prekrajnom postupku oglaene neubrojivim osobama, prisilni smjetaj se osigurava pod uvjetom da su ispunjeni uvjeti iz članka 45e. ovoga Zakona u ustanovama koje posebnim aktom određuje ministar zdravstva.
(5) Izbor ustanove u koju će osoba iz stavka 4. ovoga članka biti smjetena ili premjetena obavlja posebno povjerenstvo ministarstva zdravstva na temelju sigurnosnih i stručnih mjerila nunih za osiguranje odgovarajućih terapijskih i sigurnosnih uvjeta.
(6) Sastav povjerenstva i postupak za izbor ustanove prema stavku 5. ovoga članka propisuje ministar zdravstva uz suglasnost ministra pravosuđa.«
U članku 15. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Prema osobi s teim duevnim smetnjama koja je prisilno zadrana ili prisilno smjetena u psihijatrijskoj ustanovi moe se primijeniti elektrokonvulzivno liječenje i bez pristanka te osobe ili osoba navedenih u članku 8. stavku 4. i 5. ovoga Zakona ako su ispunjeni i uvjeti iz članka 9. stavka 3. i uz potivanje ostalih pretpostavki navedenih u stavku 1. ovoga članka.«
U članku 16. stavku 2. dodaje se nova točka b. koja glasi:
»(b) ako je zakonski zastupnik osobe koja sudjeluje u istraivanju dao svoj pisani pristanak«.
U dosadanjoj točki b. koja postaje točka c. briu se riječi: »za zatitu osoba s duevnim smetnjama«.
U članku 17. stavku 3. riječi: »ali uz pristanak« zamjenjuju se riječima: »ili njenog zakonskog zastupnika«.
U članku 18. stavku 4. riječi: »onda samo ukoliko se osnovano vjeruje da se osoba s duevnim smetnjama ne bi protivila davanju navedenih podataka« zamjenjuju se riječima: »uz suglasnost zakonskog zastupnika«.
U članku 19. iza riječi: »postupak« dodaju se riječi: »koji se provodi na temelju ovoga Zakona«.
Članak 21. mijenja se i glasi:
»Osoba s duevnim smetnjama koja je sposobna razumjeti svrhu i posljedice smjetaja u psihijatrijsku ustanovu i koja je na osnovi toga sposobna donijeti slobodnu odluku moe se uz njen usmeni pristanak na njen zahtjev ili na zahtjev treće osobe smjestiti u psihijatrijsku ustanovu. Usmeni pristanak te osobe na smjetaj u psihijatrijsku ustanovu obvezno se upisuje u liječničku dokumentaciju.«
U članku 25. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Psihijatar koji primi osobu na temelju članka 23. ili 24. ovoga Zakona duan je odmah započeti dijagnostičke i terapijske postupke i na temelju rezultata tih postupaka najkasnije u roku do 72 sata utvrditi postoje li razlozi za prisilno zadravanje iz članka 22. ovoga Zakona.«
U članku 27. stavku 2. riječi: »i povjerenstvu za zatitu osoba s duevnim smetnjama« briu se.
U članku 28. stavku 2. i članku 36. stavku 2. riječi: »povjerenstvu za zatitu osoba s duevnim smetnjama« briu se.
U članku 29. dodaje se stavak 7. koji glasi:
»(7) Rasprava se moe odrati u odgovarajućoj prostoriji psihijatrijske ustanove i po potrebi na raspravi moe biti nazočna i osoba s duevnim smetnjama o čijem se prisilnom smjetaju vodi rasprava kao i predstavnik terapijskog tima.«
U članku 33. stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3) U rjeenju o prisilnom smjetaju sud određuje trajanje prisilnog smjetaja do trideset dana računajući od dana kojeg je psihijatar donio odluku o prisilnom zadravanju osobe s duevnim smetnjama.«
Članak 40. mijenja se i glasi:
»(1) Prisilno smjetena osoba otpustit će se iz psihijatrijske ustanove nakon to prestanu razlozi zbog kojih je određen prisilni smjetaj. Odluku o otpustu prisilno smjetene osobe donosi predstojnik odjela ili psihijatar kojeg je predstojnik za to posebno ovlastio.
(2) Psihijatrijska ustanova duna je bez odgađanja poslati sudu obavijest o otpustu prisilno smjetene osobe iz stavka 1. ovoga članka i obrazloenje odluke o tom otpustu.«
Članak 41. brie se.
U članku 42. stavak 2. brie se.
Članak 45. mijenja se i glasi:
»Po primitku presude i rjeenja iz članka 44. stavka 1. ovoga Zakona upanijski sud nadlean po ovom Zakonu donijet će rjeenje o pokretanju postupka za prisilni smjetaj neubrojivih osoba protiv kojih je vođen kazneni ili prekrajni postupak ili koje su kaznenici.«
Iza članka 45. dodaju se članci 45a., 45b., 45c., 45d. i 45e. koji glase:
(1) upanijski sud nadlean po ovom Zakonu donosi odluku u roku od osam dana prema kojoj se:
1. neubrojiva osoba koja nije opasna za okolinu bez odgađanja puta na slobodu,
2. neubrojiva osoba kod koje mali stupanj opasnosti za okolinu omogućava kontrolu te opasnosti liječenjem na slobodi, obvezuje na provedbu takvog liječenja u najduem trajanju do dvije godine,
3. neubrojiva osoba opasna za okolinu upućuje se na prisilni smjetaj u posebnu ustanovu koju određuje Ministarstvo zdravstva.
Ukoliko kod osobe koja se liječi na slobodi dođe do pogoranja zdravstvenog stanja i uslijed toga do porasta stupnja njezine opasnosti na razinu koja vie ne omogućava nastavljanje liječenja na slobodi, uputit će se na prisilni smjetaj u posebnu ustanovu koju određuje Ministarstvo zdravstva. Daljnje postupanje prema toj osobi identično je postupanju prema osobama kojima je odmah po zavretku kaznenog postupka određen prisilni smjetaj.
(1) Ocjena o opasnosti za okolinu i načinu liječenja primjerenom stupnju opasnosti neubrojive osobe, preuzima se iz odluke u kaznenom postupku ukoliko od donoenja te odluke nije prolo vie od 90 dana. Nakon proteka toga roka, a iznimno i prije, ukoliko je u međuvremenu dolo do većih promjena u zdravstvenom stanju neubrojive osobe, provest će se novo vjetačenje radi određivanja stupnja njezine opasnosti za okolinu, po mogućnosti po istom vjetaku koji je tu ocjenu dao u kaznenom postupku.
(2) Sud će nakon provedenog vjetačenja donijeti odluku o najprimjerenijem obliku liječenja te osobe koju će u roku od 8 dana dostaviti Ministarstvu zdravstva radi određivanja ustanove u kojoj će se provoditi to liječenje.
(3) Sud je duan dostaviti Ministarstvu zdravstva svu dokumentaciju, pravnu i medicinsku, potrebnu za donoenje odluke o izboru ustanove u kojoj će se provoditi daljnje liječenje neubrojive osobe.
(4) Po donoenju odluke o izboru ustanove Ministarstvo zdravstva će istu dokumentaciju dostaviti toj ustanovi radi planiranja i provođenja forenzičkog tretmana neubrojive osobe.
(1) Prisilni smjetaj neubrojive osobe određuje se već u prvom, a i u svim kasnijim rjeenjima na rok od est mjeseci.
(2) Izvanredni prekid prisilnog smjetaja neubrojive osobe moe se odrediti i prije isteka tog roka na prijedlog predstojnika odjela ili psihijatra kojeg je predstojnik za to posebno ovlastio.
Temeljno mjerilo za produenje prisilnog smjetaja neubrojive osobe predstavlja stupanj vjerojatnosti da bi ta osoba zbog duevnih smetnji zbog kojih je oglaena neubrojivom mogla ponovno počiniti neko novo (tee) kazneno djelo.«
Članak 46. mijenja se i glasi:
»(1) O prvom privremenom izlasku neubrojive osobe i o terapijskim izlascima duljim od 15 dana odlučuje sud dok odluku o svim ostalim izlascima donosi predstojnik odjela i o svakom takvom izlasku obvezno izvjećuje sud.
(2) Odlukama kojima sud odlučuje o izlascima duljim od 15 dana sud moe odrediti zabranu naputanja boravita, zabranu posjećivanja određenih mjesta, odnosno zabranu bilo kakvog kontakta s određenim osobama.
(3) Predstojnik odjela duan je poduzeti sve potrebne mjere kojima će se rizici od mogućeg opasnog ponaanja neubrojive osobe za vrijeme terapijskog izlaska smanjiti na najmanju moguću mjeru.«
U članku 47. dodaje se stavak 2. koji glasi:
»(2) U rjeenju o otpustu neubrojive osobe sud će posebno navesti radi li se o potpunom prekidu forenzičkog tretmana te osobe ili će se njezin daljnji forenzički tretman nastaviti na slobodi.«
Iza članka 47. dodaje se članak 47a. koji glasi:
(1) Odluku o produenju prisilnog smjetaja, o terapijskom izlasku prema članku 46. stavak 1. ovoga Zakona i o otpustu neubrojivih osoba donosi sud na temelju pisanog prijedloga predstojnika odjela.
(2) Vjetačenja opravdanosti prijedloga za produenje prisilnog smjetaja, prijedloga za odobravanje privremenog izlaska i prijedloga za otpust neubrojive osobe, sud će određivati samo iznimno kada je provođenje takvog vjetačenja neophodno zbog posebne sloenosti slučaja ili zbog ozbiljnih manjkavosti u obrazloenju prijedloga predstojnika odjela.
(3) Takva vjetačenja će se povjeravati isključivo forenzičkim psihijatrima koji se bave liječenjem prisilno smjetenih neubrojivih osoba na drugim forenzičkim odjelima u Republici Hrvatskoj ili vjetacima forenzičkim psihijatrima koji se nalaze na posebnom popisu vjetaka odobrenom po Hrvatskom liječničkom zboru, odnosno Hrvatskoj liječničkoj komori.«
U naslovu Glave IX riječ: »povjerenstva« zamjenjuje se riječju: »povjerenstvo«.
Članak 60. mijenja se i glasi:
»(1) Dravno povjerenstvo za zatitu osoba s duevnim smetnjama osniva se pri Ministarstvu zdravstva Republike Hrvatske.
(2) Sredstva za rad Dravnog povjerenstva za zatitu osoba s duevnim smetnjama osiguravaju se u dravnom proračunu.«
U članku 61. stavku 1. riječ: »Povjerenstva« zamjenjuje se riječima: »Dravno povjerenstvo«, a riječi: »nadlena su« riječima: »nadleno je:«
Stavci 3. i 4. briu se.
U članku 62. stavku 1. riječ: »povjerenstva«, zamjenjuje se riječima: »Dravnog povjerenstva«.
Stavak 2. brie se.
Dosadanji stavak 3. postaje stavak 2.
U članku 64. stavku 1. točki 9. riječi: »određenog u rjeenju suda« zamjenjuju se riječima: »ili o otpustu ne obavijesti sud«.
Točka 12. brie se.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 500-01/96-01/09
Zagreb, 12. studenoga 1999.