Na osnovi članka 22. Zakona o mjeriteljskoj djelatnosti (»Narodne novine« br. 11/94), ravnatelj Dravnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo donosi
Ovim se pravilnikom propisuju mjeriteljski zahtjevi kojima mora udovoljiti sustav tarifiranja telefonske centrale (u daljnjem tekstu: sustav tarifiranja) kao mjerila za određivanje cijene obavljene usluge, te način ispitivanja, ovjeravanja i nadzora sustava tarifiranja.
Sustav tarifiranja sačinjava onaj dio sklopova i programske podrke koji na temelju zahtijevane vrste usluge i njenog trajanja generira propisani broj impulsa koji je osnova za naplatu obavljene usluge.
Sustav tarifiranja moe biti:
1. s programskom podrkom i s mogućnoću ispisa podataka o obavljenoj usluzi (prijenos razgovora ili podataka),
2. s programskom podrkom ali bez mogućnosti ispisa podataka o obavljenim uslugama,
3. bez programske podrke.
Ispitivanje, ovjera i nadzor tarifiranja obavlja se na telefonskoj centrali koja iskazuje impulse za naplatu obavljene usluge.
Kod prvog ispitivanja i ovjeravanja sustava tarifiranja, te ponovnog ovjeravanja nakon promjena sklopova i programa koji utječu na tarifiranje telefonskog prometa, ispitivanje se obavlja mjerenjem parametara tarifnih impulsa na priključku 16 kHz.
Priključak od 16 kHz treba biti dostupan u svim centralama predviđenim za ovjeravanje.
Redovno godinje ispitivanje i ponovno ovjeravanje sustava tarifiranja obavlja se programskim ispitivanjem sustava tarifiranja, a po potrebi se moe obaviti i mjerenjem parametara tarifnih impulsa na priključku 16 kHz.
Telefonska se centrala smije koristiti samo u radnim uvjetima (mikroklimatski uvjeti: temperatura, vlaga) koje utvrđuje proizvođač.
U svakoj centrali dio dokumentacije kojim se utvrđuju radni uvjeti iz stavka 1. ovog članka mora biti izdvojen iz dokumentacije proizvođača i dostupan ovlatenim djelatnicima Dravnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo (u daljnjem tekstu: Zavod).
Sva ispitivanja sustava tarifiranja obavljaju se u propisanim radnim uvjetima.
Provjeru mjeriteljskih značajki sustava tarifiranja propisanih ovim pravilnikom provode ovlateni djelatnici Zavoda uz prisustvo ovlatene osobe ispitivane telefonske centrale.
Tijekom probnog rada centrale proizvođač je duan podnijeti Zavodu zahtjev za prvu ovjeru sustava tarifiranja.
Redovno ispitivanje i ponovna ovjera sustava tarifiranja provodi se na zahtjev vlasnika centrale prije isteka ovjernog razdoblja i vrijedi godinu dana od dana ovjere.
Vlasnik telefonske centrale duan je dostaviti Zavodu zahtjev za ponovno ovjeravanje i obavijest o svakoj promjeni impulsnih intervala u roku od pet radnih dana od dana stupanja na snagu tih promjena.
Trokove ispitivanja sustava tarifiranja i ovjeravanja podnositelj zahtjeva plaća Zavodu.
Na centrali, predviđenoj za tarifiranje, funkcija pohranjivanja promjena u sustavu tarifiranja mora biti uključena neprestano.
Granice doputenih pogreaka sustava tarifiranja jesu:
1. relativna pogreka trajanja propisanog tarifnog impulsa ±10-3
2. pogreka vremena prebacivanja tarife u granicama propisanim od proizvođača.
U centrali dio dokumentacije kojim se utvrđuju granice vremena prebacivanja iz stavka 1. točka 2. ovog članka mora biti izdvojen iz dokumentacije proizvođača i dostupan ovlatenim djelatnicima Zavoda.
Pogreka broja registriranih impulsa kod pojedinačne veze kod ispitivanja s proizvoljnog priključka mora biti jednaka nitici.
Kod centrale bez mogućnosti ispisa podataka o obavljenim razgovorima granice pogreaka frekvencije sustava tarifiranja jesu:
1. za relativnu pogreku vremenskog razmaka dva uzastopna tarifna impulsa ±10-3
2. relativna pogreka frekvencije generatora osnovnog takta mora biti u granicama ±10-4
3. relativna pogreka frekvencije vremenske baze uklopnog sata ±10-5.
Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje vrijediti »Pravilnik o metrolokim uvjetima za davače impulsa i uklopnih satova to se upotrebljavaju u telefonskom i telegrafskom saobraćaju za postavljanje tarife« (»Narodne novine«, br. 53/91).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/00-02/1
Urbroj: 558-03/1-00-1
Zagreb, 12. siječnja 2000.