Pravilnik o prekršajnoj evidenciji

NN 144/2003 (15.9.2003.), Pravilnik o prekršajnoj evidenciji

MINISTARSTVO PRAVOSUĐA, UPRAVE I LOKALNE SAMOUPRAVE

2106

Na teme­lju članka 265. Zakona o prekršajima (»Narodne novine«, br. 88/02 i 122/03) ministrica pravosuđa, uprave i lokalne samouprave donosi

PRAVILNIK

O PREKRŠAJNOJ EVIDENCIJI

OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Prekršajnu evidenciju vodi Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave Republike Hrvatske (u da­lj­njem tekstu: Ministarstvo).

Članak 2.

Prekršajna evidencija vodi se za sve osobe kojima su na području Republike Hrvatske od dana stupa­nja na snagu ovog Pravilnika pravomoćno izrečene prekršajne sankcije, izuzev globa, mjera upozore­nja i odgojnih mjera, zbog prekršaja propisanih zakonom.

Prekršajna evidencija vodi se i za sve osobe kojima je uz kaznu izrečena mjera oduzima­nja imovinske koristi ostvarene prekršajem.

Članak 3.

Prekršajna evidencija obuhvaća: osobne podatke o počinite­ljima prekršaja propisanih zakonom, podatke o izrečenim pre­kršajnim sankcijama iz članka 2. ovog Pravilnika te pravnim pos­lje­dicama rješe­nja o prekršaju.

VOĐENJE EVIDENCIJE

Članak 4.

Prekršajna evidencija (u da­lj­njem tekstu: evidencija) vodi se po sustavu za elektronsku obradu podataka (u da­lj­njem tekstu: sustav za EOP).

Članak 5.

Evidencija na sustavu za EOP sadrži evidenciju osoba kojima su pravomoćno izrečene prekršajne sankcije zbog prekršaja propisanih zakonom i evidenciju pravomoćnih odluka.

Članak 6.

Evidencija fizičkih osoba sadrži s­ljedeće podatke: ime i prezime osobe, ime i prezime rodite­lja, djevojačko prezime majke, datum, mjesto i državu rođe­nja, držav­ljanstvo, JMBG, zanima­nje i prebivalište.

Evidencija pravnih osoba sadrži s­ljedeće podatke: tvrtku odnosno naziv pravne osobe, ­njezino sjedište i matični broj.

Evidencija pravomoćnih odluka sadrži: naziv suda odnosno upravnog tijela koje su sankciju izrekle, broj i datum odluke, datum pravomoćnosti, zakonski naziv prekršaja, datum poči­nje­nja prekršaja, koji je zakon primije­njen i koje odredbe zakona, vrsta prekršajne sankcije koja je izrečena s naznakom ­njezina traja­nja i djelova­nje izvanrednih pravnih lijekova.

UPIS PODATAKA U EVIDENCIJU

Članak 7.

Upis podataka u evidenciju obav­lja se na teme­lju podataka iz pravomoćnih odluka sudova i upravnih tijela kojima su osobama izrečene prekršajne sankcije propisane zakonom.

Članak 8.

Podatke koji se upisuju u evidenciju dostav­ljaju Ministarstvu prvostupa­njski sudovi i upravna tijela koja odlučuju u prekršaj­nom postupku.

Sudovi i upravna tijela iz st. 1. ovog članka kojima je omo­gućen uvid u evidenciju putem elektroničkih sredstava komunikacije na da­ljinu, neposredno upisuju u evidenciju podatke iz st. 1. ovog članka i odgovaraju za točnost upisanih podataka.

Sud ili upravno tijelo iz stavka 1. ovoga članka koji nema omogućen neposredan uvid u evidenciju mora poslati podatke koji se upisuju u evidenciju najkasnije u roku od 15 dana od dana pravomoćnosti odluke na obrascima br. 1  ili 2 koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i ­nje­gov su sastavni dio.

Članak 9.

Svi podaci uneseni u računalo moraju imati dvije sigurnosne kopije od kojih jedna mora biti na prijenosnom magnetnom mediju i osigurana na odgovarajući način.

Sigurnosne kopije se pripremaju najma­nje jedanput dnevno.

DAVANJE PODATAKA IZ EVIDENCIJE

Članak 10.

Evidencija i spisi na teme­lju kojih se podaci upisuju u evidenciju jest službena tajna. Podaci iz evidencije smiju se dati samo tijelima nadležnim za vođe­nje prekršajnog postupka.

Podaci iz evidencije ne izdaju se građanima.

Članak 11.

Obrasci zahtjeva kojim tijela iz članka 10. traže izvadak podataka iz evidencije (obrazac br. 3 i 4), tiskani su uz ovaj Pravil­nik i ­nje­gov su sastavni dio.

Ako Ministarstvo utvrdi da je zahtjev nejasan ili nepotpun, pozvat će podnosite­lja da zahtjev u određenom roku objasni ili nadopuni.

Ako podnosite­lj ne postupi u skladu s navedenim pozivom, Ministarstvo će zahtjev odbaciti.

Članak 12.

Sudovima i upravnim tijelima koja vode prekršajni postupak može se omogućiti uvid u evidenciju putem elektroničkih sredstava komunikacije na da­ljinu.

Tijelima iz st. 1. ovog članka omogućit će se uvid u evidenciju o sankcijama izrečenim za one vrste prekršaja za koje su nadležni voditi prekršajni postupak.

BRISANJE PODATAKA IZ EVIDENCIJE

Članak 13.

Podaci upisani u evidenciju brišu se:

1. kada po sili zakona nastupi rehabilitacija,

2. na teme­lju pravomoćnog rješe­nja suda o rehabilitaciji, odnosno brisa­nju pravomoćne odluke,

3. na teme­lju pravomoćnog rješe­nja suda kojim se briše upis u kaznenim evidencijama,

4. nakon što Ministarstvo provjerom u svojoj evidenciji utvrdi da nakon proteka rehabilitacijskog roka počinite­lj nije kaž­njen za novi prekršaj.

O brisa­nju pravomoćne odluke iz evidencije načinit će se zabi­lješka u sustavu za EOP.

Članak 14.

Ministarstvo vodi rokovnik s podacima o odlukama koje se brišu nakon proteka rokova određenih za brisa­nje rješe­nja po zakonu.

Članak 15.

Podaci o brisanim odlukama ili odlukama koje se po zakonu smatraju brisanim ne daju se nikome na uvid.

U izvadcima iz evidencije i uvjere­njima ne navode se podaci o brisanoj odluci ili odluci koja se po zakonu smatra brisanom.

Članak 16.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 703-01/03-01/75
Urbroj: 514-04-03-01-1
Zagreb, 5. rujna 2003.

Ministrica
Ingrid Antičević Marinović, v. r.