HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
2303
Na osnovi članka 131., a u svezi s člankom 132. točkom 3. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine« broj 150/08.), članka 26. točke 6. Statuta Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (»Narodne novine« broj 18/09.) Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na 5. sjednici održanoj 15. srpnja 2009. godine donijelo je
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O UVJETIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA IZ OBVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA ZA BOLNIČKO LIJEČENJE MEDICINSKOM REHABILITACIJOM I FIZIKALNOM TERAPIJOM U KUĆI
Članak 1.
U Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući (»Narodne novine« broj 46/07. – pročišćeni tekst i 64/08.: u daljnjem tekstu: Pravilnik) u članku 4. stavak 1. mijenja se i glasi:
»Osigurana osoba bolničku medicinsku rehabilitaciju ostvaruje, u pravilu, u najbližoj specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju prema mjestu njezinog prebivališta, odnosno boravka koja sa Zavodom ima ugovorenu i osiguranoj osobi može pružiti traženu zdravstvenu zaštitu, kada je takvo liječenje medicinski opravdano u skladu s ovim Pravilnikom i drugim općim aktima Zavoda.«
Članak 2.
U članku 10. Pravilnika stavci 3. i 4. brišu se.
Dosadašnji stavci 5. i 6. postaju stavci 3. i 4.
Članak 3.
Članak 15. Pravilnika mijenja se i glasi:
»Članak 15.
Na prijedlog izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite, a na osnovi mišljenja doktora specijalista određene specijalnosti, liječničko povjerenstvo područnog ureda Zavoda iznimno može odobriti boravak uz dijete u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju osiguranoj osobi – jednom od roditelja ili osobi koja skrbi o djetetu u sljedećim slučajevima:
1. kada se provodi točno određen i utvrđen programa »mama – dijete« za izobrazbu roditelja, odnosno osobe koja skrbi o djetetu, za dijete do navršene 3. godine života
2. kada je u provođenju bolničke medicinske rehabilitacije djeteta s posebnim zdravstvenim potrebama potrebna prisutnost roditelja, odnosno osobe koja skrbi o djetetu.
Iznimno od stavka 1. ovog članka, bez potrebe prethodnog odobrenja liječničkog povjerenstva Zavoda, pravo na boravak uz dijete, ovisno o odgovarajućim smještajnim kapacitetima specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju, ima:
1. osigurana osoba – majka djeteta do navršenih njegovih 6 mjeseci života ako postoji potreba dojenja
2. osigurana osoba – jedan od roditelja djeteta s teškoćama u razvoju koje o tome u skladu s posebnim propisima posjeduje odgovarajuće rješenje nadležnog tijela, odnosno nalaz i mišljenje nadležnog tijela vještačenja.«
Članak 4.
U članku 17. iza stavka 5. dodaju se novi stavci 6. i 7. koji glase:
»Iznimno od stavaka 3. i 4. ovog članka u slučajevima teškog, odnosno vrlo složenog zdravstvenog stanja osiguranoj osobi se može odobriti provođenje fizikalne terapije u kući kroz najviše 45 dana (45 dolazaka) u jednom odobrenju, prema dijagnozama utvrđenim u popisu bolesti i stanja za odobrenje fizikalne terapije u kući kroz 45 dana, koji je sastavni dio ovog Pravilnika.
Prema prijedlogu doktora specijalista odgovarajuće specijalnosti, koji je ponovno pregledao osiguranu osobu, može se na osnovi odobrenja liječničkog povjerenstva Zavoda dodatno produljiti fizikalnu terapiju u kući iz stavka 6. ovog članka«.
Članak 5.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 025-04/09-01/142
Urbroj: 338-01-01-09-1
Zagreb, 15. srpnja 2009.
Predsjednik
Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda
za zdravstveno osiguranje
Dražen Jurković, dr. med., v. r.
POPIS BOLESTI I STANJA ZA ODOBRENJE FIZIKALNE TERAPIJE U KUĆI KROZ 45 DANA
Redni broj |
Šifra prema MKB |
Dijagnoza |
1 |
G12.0-9 |
Spinalna mišićna atrofija |
2 |
G35, G36.0-9, G37.0-9 |
Demijelinizirajuće bolesti središnjeg živčanog sustava |
3 |
G80.0-9, G81.0-9, G82.0-5 |
Cerebralna paraliza i ostali paralitički sindromi (hemiplegija, paraplegija, tetraplegija) |