MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, RIBARSTVA I RURALNOG RAZVOJA
3177
Na temelju članka 12. stavka 2. i članka 19. stavka 3. Zakona o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (»Narodne novine«, broj 12/01, 14/01 i 79/07), ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi
PRAVILNIK
O PRERADI, PAKIRANJU, PRIJEVOZU I SKLADIŠTENJU EKOLOŠKIH PROIZVODA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuje prerada, pakiranje, prijevoz i skladištenje ekoloških proizvoda.
II. OPĆA PRAVILA PROIZVODNJE PRERAĐENE HRANE
Članak 2.
1) Proizvodnja prerađene ekološke hrane provodi se odvojeno u vremenu ili prostoru od hrane koja nije ekološka.
2) Na sastav ekološki prerađene hrane primjenjuju se sljedeći uvjeti:
a) proizvod se proizvodi uglavnom od sastojaka poljoprivrednog podrijetla, a pri utvrđivanju istih, dodana voda i kuhinjska sol neće se uzimati u obzir;
b) aditivi, voda, sol, pomoćne tvari, poboljšivači arome, mikroorganizmi i enzimi, minerali, elementi u tragovima, vitamini kao i aminokiseline i ostale hranjive tvari se mogu koristiti za posebne prehrambene potrebe ukoliko su navedeni u Prilogu I. ovoga Pravilnika;
c) poljoprivredni sastojci iz proizvodnje koja nije ekološka mogu se koristiti samo ako su odobreni za uporabu u ekološkoj proizvodnji u skladu s Prilozima I. i II. ovoga Pravilnika;
d) ekološki sastojak ne smije istovremeno biti prisutan u proizvodu zajedno sa sastojkom iste vrste iz konvencionalne proizvodnje ili proizvodnje u prijelaznom razdoblju;
e) hrana proizvedena iz sastojaka u prijelaznom razdoblju mora sadržavati samo jedan sastojak poljoprivrednog podrijetla.
3) Ne smiju se koristiti tvari i postupci koji ponovno uspostavljaju svojstva izgubljena u preradi i skladištenju ekološke hrane, a ispravljaju posljedice nemara u preradi tih proizvoda ili mogu na drugi način dovesti u sumnju ekološku prirodu proizvoda.
Članak 3.
OPĆA PRAVILA ZA PROIZVODNJU EKOLOŠKIH KVASACA
1) Za proizvodnju ekoloških kvasaca koriste se samo ekološki proizvedeni supstrati. Ostali proizvodi i tvari mogu se koristiti samo ukoliko su odobreni za uporabu u ekološkoj proizvodnji u skladu s Prilozima I. i II. ovoga Pravilnika. Ekološki kvasci ne smiju biti prisutni u ekološkoj hrani ili hrani za životinje zajedno s konvencionalnim kvascima.
2) U slučaju nedostatka ekstrakta kvasca koji nije ekološki ili autolizata za proizvodnju ekoloških kvasaca dozvoljeno je dodavanje 5% autolizata ili ekstrakta kvasca koji nije ekološki. Povjerenstvo za odobrenje uporabe pojedinih sastojaka u preradi ekoloških proizvoda (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) će procjenjivati dostupnost autolizata ili ekstrakta kvasca do 31. prosinca 2013. godine.
III. POSEBNA PRAVILA PROIZVODNJE PRERAĐENE HRANE
Članak 4.
PRAVILA ZA PROIZVODNJU PRERAĐENE HRANE I HRANE ZA ŽIVOTINJE
1) Aditivi, pomoćne tvari u preradi i druge tvari i sastojci koji se koristi za preradu hrane ili hrane za životinje i svi primjenjivi postupci prerade, kao što je dimljenje, moraju biti u skladu s načelima dobre proizvođačke prakse.
2) Proizvođači koji proizvode prerađenu hranu i hranu za životinje moraju ustanoviti i ažurirati primjerene postupke koji se temelje na sustavnom utvrđivanju kritičnih faza prerade.
3) Primjena postupaka iz stavka 2. ovoga članka mora u svakom trenutku jamčiti da su proizvedeni prerađeni proizvodi sukladni pravilima ekološke proizvodnje.
4) Proizvođači moraju primjenjivati postupke iz stavka 2. ovoga članka te su obvezni:
a) poduzimati mjere predostrožnosti kako bi izbjegli opasnost kontaminacije nedozvoljenim tvarima ili proizvodima;
b) provoditi odgovarajuće mjere čišćenja, pratiti njihovu učinkovitost i evidentirati te radnje;
c) jamčiti da se proizvodi koji nisu ekološki ne stavljaju u promet s oznakom ekološkog proizvoda.
5) Pored odredbi iz stavka 2. i 4. ovoga članka u slučaju kada se u istoj proizvodnoj jedinici pripravljaju ili čuvaju proizvodi koji nisu ekološki proizvedeni, proizvođač je obvezan:
a) postupke obrade i prerade izvoditi neprekidno dok se ne obradi cijela serija, prostorno ili vremenski odvojeno od sličnih postupaka, koji se obavljaju na proizvodima koji nisu ekološki;
b) čuvati ekološke proizvode prije i nakon obrade i prerade, prostorno ili vremenski odvojene od proizvoda koji nisu ekološki;
c) obavijestiti o tome nadzornu tijelo i držati na raspolaganju zapise o svim postupcima i prerađenim količinama;
d) poduzeti potrebne mjere kako bi se osigurala identifikacija serija i izbjeglo miješanje ili zamjena s proizvodima koji nisu ekološki;
e) izvoditi postupke obrade i prerade na ekološkim proizvodima samo nakon odgovarajućeg čišćenja proizvodne opreme.
Članak 5.
KORIŠTENJE NEKIH PROIZVODA I TVARI U PRERADI HRANE
1) U preradi ekološke hrane s izuzetkom vina, mogu se koristiti samo sljedeće tvari:
a) tvari navedene u Prilogu I. ovoga Pravilnika;
b) pripravci mikroorganizama i enzima koji se koriste u preradi hrane, međutim enzimi koji se koriste za prehranu ljudi moraju biti navedeni u Prilogu I. ovoga Pravilnika;
c) tvari i proizvodi definirani člankom 2. točkom a1. i a2. Pravilnika o aromama (NN br. 53/08);
d) boje za žigove na mesu i kori jaja sukladno člancima 25. i 26. Pravilnika o prehrambenim aditivima (NN br. 81/08);
e) pitka voda i sol (s natrijevim kloridom ili kalijevim kloridom kao temeljnim sastojcima) koji se općenito primjenjuju u preradi hrane;
f) minerali (uključujući elemente u tragovima), vitamini, aminokiseline i hranjive tvari, dozvoljene samo ukoliko je njihova primjena dopuštena propisima za hranu u koju su dodani.
2) Za potrebe izračuna 95% masenog udjela sastojaka poljoprivrednog podrijetla, uzimaju se aditivi navedeni u Prilogu I. ovoga Pravilnika, označeni zvjezdicom u stupcu sa oznakom aditiva a izračunavaju se kao sastojci poljoprivrednog podrijetla.
3) Kvasci i proizvodi od kvasaca ne izračunavaju se u sastav poljoprivrednog podrijetla do 31. prosinca 2013. godine.
4) Za tradicionalne dekorativne boje kore kuhanih jaja, proizvedenih za tržište s obzirom na razdoblje godine u kojem se upotrebljava, Povjerenstvo može za navedeno razdoblje odobriti korištenje prirodnih boja i premazivanje prirodnim tvarima. Odobrenje obuhvaća sintetičke oblike željeznog oksida i željeznih hidroksida do 31. prosinca 2013. godine.
5) Pripravci i tvari iz stavka 1. ovoga članka i tvari koje nisu označene zvjezdicom u stupcu Priloga I. ovoga Pravilnika sa oznakom aditiva ne ulaze u izračun sastojaka poljoprivrednog podrijetla.
6) Tvari navedene u Prilogu I. ovoga Pravilnika dozvoljeno je koristiti u proizvodnji, pripravljanju i oblikovanju kvasaca.
Članak 6.
1) U preradi ekološke hrane mogu se koristiti poljoprivredni sastojci koji nisu ekološki ukoliko su navedeni u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
2) Za sastojak poljoprivrednog podrijetla koji nije obuhvaćen u Prilogu II. ovog Pravilnika proizvođač treba dobiti dozvolu za korištenje od Povjerenstva, te dostaviti potrebne dokaze koji ukazuju da sastojak nije proizveden u dostatnoj količini u Republici Hrvatskoj sukladno pravilima ekološke proizvodnje.
3) Temeljem dostavljenih dokaza Povjerenstvo može privremeno dozvoliti korištenje u razdoblju od najviše 12 mjeseci.
4) Povjerenstvo može produljiti dozvolu iz stavka 2. ovog članka najviše tri puta, svaki put po 12 mjeseci.
Članak 7.
PROIZVODNJA VINA
1) Postupci i mjere koje se poduzimaju u preradi grožđa i proizvodnji vina moraju, uz primjenu odredbi Zakona o vinu, biti usmjereni k sljedećim ciljevima:
– proizvodnja vina dopuštena je samo od grožđa iz ekološkog uzgoja
– dopuštena je dodatna kupovina grožđa, mošta ili vina iz ekološke proizvodnje i prerade (uz odobrenje nadzorne stanice)
– organske sporedne proizvode (komina, kvasci, talog) iz proizvodnje i prerade mora se vratiti na proizvodnu jedinicu kao organsko gnojivo
– postupak proizvodnje i prerade mora biti tako organiziran da se pri nadzoru može dokazati da su sve faze provedene sukladno ekološkim propisima.
2) U ekološkoj proizvodnju i preradi vina i groždanog mošta dopušteni su sljedeći postupci i sredstva:
– toplinski (do 40°C) i postupci hlađenja
– centrifugiranje i filtriranje
– prozračivanje
– otkiseljavanje: bakterije mliječno-kiselog vrenja, kalijev i kalcijev karbonat, tartarat
– bistrenje: bentonit, kremična kiselina (silicijev dioksid) kao koloidna otopina ili gel, želatina, riblji mjehur, bjelanjak, kazein
– sumporasta kiselina i kalijev metabisulfit (najviše dopuštena količina sumporaste kiseline jest 2/3 od količine koja je dopuštena Zakonom o vinu)
– kvasci
– inertni plinovi: ugljični dioksid dobiven iz ugljične kiseline dušik.
3) Zabranjena je uporaba sljedećih postupaka i sredstava:
– upotreba genetički izmijenjenih organizama
– kratko zagrijavanje na temperature više od 40°C
– pomagala za filtre (filtrirne slojnice koje sadrže azbest)
– kalijev ferocijanid (žutokrvna sol)
– sorbinska kiselina
– srebrni klorid
– bakreni sulfat
– kalijev bitartarat
– polivinil polipirolidon (PVPP)
– posuđe od simalena, PVC-a i drugih materijala koji su izrađeni s pomoću tekućih omekšivača.
– zabranjena su sva sredstva za čišćenje, koja sadrže klor, tenzide i fosfate.
4) Odredbe stavka 1., 2. i 3. ovoga članka odnose se i na proizvodnju voćnih vina i octa.
IV. PRIKUPLJANJE, PAKIRANJE, PRIJEVOZ I SKLADIŠTENJE PROIZVODA
Članak 8.
PRIKUPLJANJE EKOLOŠKIH PROIZVODA I PRIJEVOZ DO PROIZVODNIH OBJEKATA
Proizvođači mogu obavljati istovremeno prikupljanje ekoloških proizvoda i proizvoda koji nisu ekološki samo uz odgovarajuće mjere za sprečavanje svakog mogućeg miješanja ili zamjene s proizvodima koji nisu ekološki radi osiguravanja identifikacije ekoloških proizvoda. Proizvođač mora čuvati evidenciju o danima, satima i količini prikupljenog, te datumu i vremenu primitka proizvoda, dostupnu nadzornom tijelu.
Članak 9.
PAKIRANJE I PRIJEVOZ PROIZVODA DRUGIM PROIZVOĐAČIMA ILI OBJEKTIMA
1) Proizvođači moraju osigurati da se ekološki proizvodi prevezu u druge objekte, uključujući trgovce na veliko i malo, samo u primjerenoj ambalaži, kontejnerima ili vozilima zatvorenim na način da se ne može izvršiti zamjena sadržaja bez krivotvorenja ili oštećenja žiga i oznake, ne dovodeći u pitanje sve druge oznake određene posebnim propisima, na kojima je navedeno:
a) naziv i adresa proizvođača i vlasnika ili prodavatelja proizvoda ukoliko se razlikuje od naziva i adrese proizvođača;
b) naziv proizvoda ili hrane za životinje s oznakom ekološkog proizvoda;
c) naziv i/ili šifru ovlaštenog nadzornog tijela koje nadzire proizvođača;
d) prema potrebi, identifikacijska oznaka serije prema sustavu označavanja, koji omogućava povezivanje serije s evidencijama proizvođača.
2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka također se mogu predočiti na popratnom dokumentu, ukoliko se takav dokument može povezati s ambalažom, kontejnerom ili prijevoznim sredstvom proizvoda. Ovaj prateći dokument mora sadržavati informacije o dobavljaču i/ili prijevozniku.
3) Zatvaranje ambalaže, kontejnera ili vozila nije potrebno ukoliko:
a) je izravan prijevoz između dva proizvođača u ekološkoj proizvodnji,
b) ukoliko su proizvodi popraćeni dokumentom s podacima iz stavka 1.ovoga članka,
c) proizvođači (pošiljatelji i primatelji) moraju držati evidenciju o prijevozu dostupnu nadzornom tijelu.
Članak 10.
Posebna pravila za prijevoz hrane za životinje u druge objekte za proizvodnju/preradu ili skladištenje
1) Prilikom prijevoza hrane za životinje u druge objekte za proizvodnju, preradu ili skladištenje, proizvođači moraju osigurati fizičku odvojenost ekološki uzgojene hrane za životinje od hrane za životinje u prijelaznom razdoblju i hrane za životinje koja nije ekološka.
2) Vozila i/ili kontejneri koji prevoze proizvode koji nisu ekološki koriste se za prijevoz ekoloških proizvoda pod uvjetom da:
a) prije početka prijevoza ekoloških proizvoda, proizvođači moraju osigurati mjere čišćenja te provjeriti njihovu učinkovitost i evidentirati takve radnje;
b) su provedene sve primjerene mjere, ovisno o procjeni rizika. Proizvođači moraju jamčiti da se proizvodi koji nisu ekološki ne stavljaju u promet s oznakom koja upućuje na ekološki proizvod;
c) proizvođač mora držati evidenciju o provedenim radnjama prijevoza dostupnu nadzornom tijelu;
d) prijevoz gotove ekološke hrane za životinje se mora odvojiti fizički ili vremenski od prijevoza drugih gotovih proizvoda;
e) tijekom prijevoza se mora evidentirati početna količina proizvoda i svaka pojedinačna isporučena količina tijekom isporuke.
Članak 11.
PRIJEM PROIZVODA OD DRUGIH OBJEKATA I DRUGIH PROIZVOĐAČA
Po primitku ekološkog proizvoda, proizvođač mora provjeriti zatvaranje ambalaže ili kontejnera ukoliko se to zahtijeva i postojanje oznaka iz članka 9. ovoga Pravilnika. Proizvođač mora unakrsno provjeriti podatke na natpisu u odnosu na podatke na popratnim dokumentima. Rezultat ovih provjera mora se navesti u evidenciji.
Članak 12.
POSEBNA PRAVILA ZA PRIJEM UVOZNIH PROIZVODA
1) Ekološki proizvodi se uvoze u odgovarajućoj ambalaži ili kontejnerima, zatvorenim na način da se spriječi zamjena sadržaja, koji nose podatke o izvozniku i svim drugim oznakama i brojevima koji služe za identifikaciju serije.
2) Po primitku ekološkog proizvoda, prvi primatelj mora provjeriti zatvorenost ambalaže ili kontejnera te također mora provjeriti da se potvrdnica (certifikat) odnosi na proizvod u pošiljci. Rezultat ove provjere se navodi u evidenciji.
Članak 13.
SKLADIŠTENJE PROIZVODA
1) Kod skladištenja proizvoda, skladišni prostor treba biti uređen na način da se osigura identifikacija serija i izbjegne svako miješanje ili kontaminacija proizvodima i/ili tvarima koji nisu sukladni pravilima ekološke proizvodnje. Ekološki proizvodi moraju u svakom trenutku biti jasno prepoznatljivi.
2) Na proizvodnoj jedinici ekološkog uzgoja bilja i stoke se zabranjuje skladištenje proizvoda, osim onih dozvoljenih ovim Pravilnikom.
3) Skladištenje alopatskih veterinarskih lijekova i antibiotika je dozvoljeno na poljoprivrednim gospodarstvima pod uvjetom da su propisani od strane veterinara i uskladišteni na mjestu pod nadzorom te upisani u evidenciju stoke koju vodi proizvođač u ekološkoj proizvodnji.
4) Kada proizvođači rukuju s ekološkim proizvodima u skladišnim objektima u kojima su smješteni i drugi poljoprivredni proizvodi obvezni su poduzeti sljedeće:
a) ekološke proizvode moraju držati odvojeno od drugih poljoprivrednih proizvoda i/ili hrane;
b) mjere kako bi se osigurala identifikacija pošiljaka i izbjeglo miješanje ili zamjena s proizvodima koji nisu ekološki;
c) prije skladištenje ekoloških proizvoda obaviti odgovarajuće mjere čišćenja, učinkovitost kojih je provjerena, proizvođači moraju o tome voditi evidenciju.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 14.
Prilozi I. i II. tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
Članak 15.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o preradi u ekološkoj proizvodnji (»Narodne novine« br. 13/02 i 8/08).
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: NP 011-02/09-01/262
Urbroj: 525-12-1-0458/09-1
Zagreb, 19. listopada 2009.
Ministar
Petar Čobanković, v. r.
PRILOG I.
Proizvodi i tvari za primjenu u proizvodnji prerađene ekološke hrane, kvasaca i proizvoda iz kvasaca
Prehrambeni aditivi uključujući nosače
Za potrebe izračuna iz članka 5. ovoga Pravilnika, prehrambeni aditivi označeni zvjezdicom u stupcu oznake se računaju kao sastojci poljoprivrednog podrijetla.
Oznaka |
Naziv |
Priprema prehrambenog proizvoda |
Posebni uvjeti |
|
biljnog podrijetla |
životinjskog podrijetla |
|||
E 153 |
Biljni ugljen |
X |
Ashy kozji sir Morbier sir |
|
E 160b* |
Annatto, Bixin, Norbixin |
X |
Crveni sir Gloucester Double Gloucester sir Cedar Mimolette sir |
|
E 170 |
Kalcijev karbonat |
X |
X |
Ne koristi se za bojenje ili obogaćivanje proizvoda kalcijem |
E 220 ili E 224 |
Sumporni4 dioksid Kalijev4 metabisulfit |
X |
X |
U voćnim vinima* bez dodatka šećera (uključujući voćno vino od jabuke i kruške) ili u pićima proizvedenim fermentacijom meda: 50 mg** Za voćno vino od jabuke i kruške kojem se dodaje šećer ili koncentrirani sok nakon fermentacije: 100 mg** |
*U tom smislu»voćno vino« je vino od svih vrsta voća osim grožđa. **Najviše moguće razine dostupne iz svih izvora, izražene kao SO2 u mg/l |
||||
E 250 ili E 252 |
Natrijev nitrit4 Kalijev nitrat4 |
X X |
Za proizvode od mesa: Za E 250: okvirna dodana količina izražena kao NaNO2: 80 mg/kg Za E 252: okvirna dodana količina izražena kao NaNO3: 80 mg/kg Za E 250: najveća dopuštena količina ostatka izražena kao NaNO2: 50 mg/kg Za E 252: najveća dopuštena količina ostatka izražena kao NaNO3: 50 mg/kg |
|
E 270 |
Mliječna kiselina |
X |
X |
|
E 290 |
Ugljični dioksid |
X |
X |
|
E 296 |
Jabučna kiselina |
X |
||
E 300 |
Askorbinska kiselina |
X |
X |
Proizvodi od mesa2 |
E 301 |
Natrijev askorbat |
X |
Proizvodi od mesa2 s dodanim nitratima i nitritima |
|
E 306* |
Ekstrakt tokoferola |
X |
X |
Antioksidans za masti i ulja |
E 322* |
Lecitini |
X |
X |
Mliječni proizvodi2 |
E 325 |
Natrijev laktat |
X |
Proizvodi koji sadrže mlijeko i proizvodi od mesa |
|
E 330 |
Limunska kiselina |
X |
||
E 331 |
Natrijevi citrati |
X |
||
E 333 |
Kalcijevi citrati |
X |
||
E 334 |
Vinska kiselina (L(+)-) |
X |
||
E 335 |
Natrijevi tartrati |
X |
||
E 336 |
Kalijevi tartrati |
X |
||
E 341 (i) |
Monokalcijev fosfat |
X |
Tvar za povećanje volumena |
|
E 400 |
Alginska kiselina |
X |
X |
Proizvodi koji sadrže mlijeko2 |
E 401 |
Natrijev alginat |
X |
X |
Proizvodi koji sadrže mlijeko2 |
E 402 |
Kalijev alginat |
X |
X |
Proizvodi koji sadrže mlijeko2 |
E 406 |
Agar |
X |
X |
Proizvodi koji sadrže mlijeko i proizvodi od mesa2 |
E 407 |
Karagenan |
X |
X |
Proizvodi koji sadrže mlijeko2 |
E 410* |
Guma iz zrna rogača |
X |
X |
|
E 412* |
Guma guar |
X |
X |
|
E 414* |
Arapska guma |
X |
X |
|
E 415 |
Guma ksantan |
X |
X |
|
E 422 |
Glicerol |
X |
Za biljne ekstrakte |
|
E 440 (i) * |
Pektin |
X |
X |
Proizvodi koji sadrže mlijeko2 |
E 464 |
Hidroksipropil metilceluloza |
X |
X |
Materijal za enkapsuliranje |
E 500 |
Natrijevi karbonati |
X |
X |
‘Dulce de leche’3 i maslac od kiselog vrhnja i sir od kiselog mlijeka2 |
E 501 |
Kalijevi karbonati |
X |
||
E 503 |
Amonijevi karbonati |
X |
||
E 504 |
Magnezijevi karbonati |
X |
||
E 509 |
Kalcijev klorid |
X |
Koagulacija mlijeka |
|
E 516 |
Kalcijev sulfat |
X |
Nosač |
|
E 524 |
Natrijev hidroksid |
X |
Površinsko tretiranje bavarskog peciva ‘Laugengebäck’ |
|
E 551 |
Silicijev dioksid |
X |
Tvar za sprečavanje zgrudnjavanja bilja i začina |
|
E 553b |
Talk |
X |
X |
Tvar za posipavanje proizvoda od mesa |
E 938 |
Argon |
X |
X |
|
E 939 |
Helij |
X |
X |
|
E 941 |
Dušik |
X |
X |
|
E 948 |
Kisik |
X |
X |
Pomoćne tvari u procesu proizvodnje koje se koriste za proizvodnju sastojaka poljoprivrednog podrijetla iz ekološkog uzgoja
Naziv |
Priprema hrane biljnog podrijetla |
Priprema hrane |
Posebni uvjeti |
Voda |
X |
X |
Voda za piće u smislu Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (NN br. 47/08) |
Kalcijev klorid |
X |
Tvar za koagulaciju |
|
Kalcijev karbonat |
X |
||
Kalcijev hidroksid |
X |
||
Kalcijev sulfat |
X |
Tvar za koagulaciju |
|
Magnezij klorid (ili nigari) |
X |
Tvar za koagulaciju |
|
Kalijev karbonat |
X |
Sušenje grožđa |
|
Natrijev karbonat |
X |
Proizvodnja šećera |
|
Mliječna kiselina |
X |
Regulator kiselosti rasola pri proizvodnji sira1 |
|
Limunska kiselina |
X |
X |
Regulator kiselosti rasola pri proizvodnji sira1 Proizvodnja ulja i hidroliza škroba2 |
Natrijev hidroksid |
X |
Proizvodnja šećera Proizvodnja ulja iz uljene repe (Brassica spp) |
|
Sumporna kiselina |
X |
X |
Proizvodnja želatine1 Proizvodnja šećera2 |
Solna kiselina4 |
X |
Proizvodnja želatine Regulator kiselosti rasola pri proizvodnji Gouda-, Edam i Maasdammer sireva, Boerenkaas, Friese i Leids Nagelkaas |
|
Amonijev hidroksid |
X |
Proizvodnja želatine |
|
Vodikov peroksid |
X |
Proizvodnja želatine |
|
Ugljični dioksid |
X |
X |
|
Dušik |
X |
X |
|
Etanol |
X |
X |
Otapalo |
Taninska kiselina |
X |
Filtracijsko sredstvo |
|
Albumin iz bjelanjka |
X |
||
Kazein |
X |
||
Želatina |
X |
||
Biljna ulja |
X |
X |
Tvar za poliranje, rahljenje ili protiv pjenjenja |
Silicij dioksid kao gel ili koloidna otopina |
X |
||
Aktivni ugljen |
X |
||
Talk |
X |
U skladu s posebnim kriterijima za čistoću prehrambenog aditiva E 553b |
|
Bentonit |
X |
X |
Sredstvo za zgušnjavanje medovine1 U skladu s posebnim kriterijima za čistoću prehrambenog aditiva E 558 |
Kaolin |
X |
X |
Propolis1 U skladu s posebnim kriterijima za čistoću prehrambenog aditiva E 559 |
Celuloza |
X |
X |
Proizvodnja želatine1 |
Dijatomejska (šljunčana) zemlja |
X |
X |
Proizvodnja želatine1 |
Perlit |
X |
Proizvodnja želatine1 |
|
Ljuske lješnjaka |
X |
||
Rižino brašno |
X |
||
Pčelinji vosak |
X |
Tvar za poliranje |
|
Vosak karnauba |
X |
Tvar za poliranje |
Pomoćne tvari u procesu proizvodnje kvasaca i proizvoda iz kvasaca
Naziv |
Osnovni kvasac |
Pripravljane/oblikovanje kvasaca |
Posebni uvjeti |
Kalcijev klorid |
x |
||
Ugljični dioksid |
x |
x |
|
Limunska kiselina |
x |
Za reguliranje pH u preradi kvasaca |
|
Mliječna kiselina |
x |
Za reguliranje pH u preradi kvasaca |
|
Dušik |
x |
x |
|
Kisik |
x |
x |
|
Krumpirov škrob |
x |
x |
Za filtriranje |
Natrijev karbonat |
x |
x |
Za regulaciju pH |
Biljna ulja |
x |
x |
Maziva, sredstva za izlučivanje i sredstva za sprječavanje pjenjenja |
PRILOG II.
Sastojci poljoprivrednog podrijetla koji nisu ekološki proizvedeni
1. NEPRERAĐENI BILJNI PROIZVODI I PROIZVODI DOBIVENI NJIHOVOM PRERADOM
1.1. Jestivo voće, orašasto voće i sjemenja:
– žir Quercus spp.
– kola orah Cola acuminata
– ogrozd Ribes uva-crispa
– marakuja (pasionka) Passiflora edulis
– malina (sušene) Rubus idaeus
– crveni ribiz (sušen) Ribes rubrum
1.2. Jestivi začini i zeljasto bilje:
– papar (peruanski) Schinus molle L.
– sjemenje hrena Armoracia rusticana
– langvas Alpinia officinarum
– cvjetovi šafranike Carthamus tinctorius
– potočarka Nasturtium officinale
1.3. Razno:
Alge, uključujući morske alge, koje su dopuštene u konvencionalnoj pripremi hrane
2. PROIZVODI BILJNOG PODRIJETLA
2.1. Masti i ulja, rafinirana ili ne, ali koja nisu kemijski modificirana, koja potječu od biljaka drugačijih od:
– kakaovac Theobroma cacao
– kokos Cocos nucifera
– maslina Olea europaea
– suncokret Helianthus annuus
– palma Elaeis guineensis
– repa Brassica napus, rapa
– šafranika Carthamus tinctorius
– sezam Sesamum indicum
– soja Glycine max
2.2. Sljedeći šećeri, škrob i ostali proizvodi od žitarica i gomolja:
– fruktoza
– rižini listići
– lisnato tijesto bez kvasca
– škrob od riže i mekanog kukuruza, koji nije kemijski modificiran
2.3. Razno:
– bjelančevina iz graška Pisum spp.
– rum, dobiven samo iz soka šećerne trske
– rakija od trešanja pripremljena na bazi voća
3. PROIZVODI ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA
Proizvodi ribarstva, koji su dozvoljeni pri proizvodnji konvencionalne hrane
– želatina
– sirutka u prahu »herasuola«
– crijeva.
1 Ograničenje se odnosi samo na proizvode životinjskog podrijetla.
2 Ograničenje se odnosi samo na proizvode biljnog podrijetla.
3 ‘Dulce de leche’ ili ‘Confiture de lait’ je meka, sočna, smeđa krema of zaslađenog ugušćenog mlijeka.
4 Preispitat će se do 31. prosinca 2010. godine u svrhu iznalaženja sigurnih alternativa.