VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
81
Na temelju članka 10. Zakona o općoj sigurnosti proizvoda (»Narodne novine« broj 30/2009), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 9. prosinca 2010. godine donijela
UREDBU
O SUSTAVU BRZE RAZMJENE SLUŽBENIH OBAVIJESTI O PROIZVODIMA KOJI PREDSTAVLJAJU RIZIK ZA ZDRAVLJE I SIGURNOST POTROŠAČA (RAPEX)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovom Uredbom propisuje se postupak i sadržaj brze razmjene službenih obavijesti o mjerama i radnjama glede proizvoda koji predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost potrošača.
(2) Osim postupka opisanog u stavku 1. ovoga članka, ova Uredba uređuje i postupak brze razmjene službenih obavijesti o mjerama i radnjama glede proizvoda koji ne predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost potrošača.
(3) Mjere i radnje iz stavaka 1. i 2. ovoga članka odnose se na mjere i radnje iz članka 11. Zakona o općoj sigurnosti proizvoda.
Članak 2.
(1) »Kontaktna točka« je mjesto za kontakt s Europskom komisijom (u daljnjem tekstu: Komisija) kojoj se šalju i od koje se primaju sve službene obavijesti koje se razmjenjuju putem RAPEX-a.
(2) »Kontaktna mjesta« jesu mreža državnih tijela koja kontaktnoj točki šalju i koja od kontaktne točke primaju službene obavijesti.
(3) »RAPEX« je sustav brze razmjene službenih obavijesti o mjerama i radnjama glede proizvoda koji predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost potrošača, ukoliko u zakonodavstvu Europske unije ne postoji poseban propis s istim ciljem.
Članak 3.
(1) Kontaktna točka iz članka 2. stavka 1. ove Uredbe je u sjedištu Državnog inspektorata.
(2) Kontaktna mjesta iz članka 2. stavka 2. ove Uredbe jesu:
– područne jedinice Državnog inspektorata,
– ministarstvo nadležno za poslove gospodarstva,
– ministarstvo nadležno za poslove zdravstva,
– ministarstvo nadležno za poslove mora, prometa i infrastrukture,
– ministarstvo nadležno za unutarnje poslove,
– Ministarstvo financija – Carinska uprava.
Članak 4.
Kontaktna točka:
– prima i šalje službenu obavijest o proizvodu koji predstavlja rizik Komisiji i kontaktnim mjestima, na engleskom jeziku ili na nekom drugom službenom jeziku Europske unije, a koji je radni jezik za RAPEX sustav;
– mora biti dostupna Komisiji i kontaktnim mjestima u hitnim slučajevima tijekom cijele godine, 24 sata na dan, uključujući vikende, blagdane i ostale neradne dane.
Članak 5.
Iz sustava RAPEX isključeni su:
– hrana i hrana za životinje, materijali i predmeti koji dolaze u neposredan dodir s hranom, lijekovi i medicinski proizvodi;
– mjere i radnje vezane uz rizik proizvoda čiji učinci ne prelaze, odnosno ne mogu prijeći granice teritorija Republike Hrvatske, osim ako postoji vjerojatnost da bi te mjere i radnje interesirale nadležna tijela za provedbu propisa drugih država članica.
Članak 6.
Postupci razmjene službenih obavijesti kad postoji ozbiljan rizik, kao i postupci razmjene službenih obavijesti kad ne postoji ozbiljan rizik, provode se na način i pod uvjetima koji su sukladni s propisima kojima se uređuje upravljanje sustavom brze razmjene obavijesti Europske unije, kao i sa službenim obavješćivanjem, sukladno Direktivi o općoj sigurnosti proizvoda, a objavljuju se u Službenom listu Europske unije.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 7.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o sustavu razmjene obavijesti u pogledu proizvoda koji predstavljaju rizik za zdravlje i sigurnost potrošača (»Narodne novine« broj 39/2009).
Članak 8.
Ova Uredba se objavljuje u Narodnim novinama, a stupa na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Klasa: 330-01/10-01/07
Urbroj: 5030116-10-1
Zagreb, 9. prosinca 2010.
Predsjednica
Jadranka Kosor, dipl. iur., v. r.