POLITIČKE STRANKE
3032
Na temelju članka 10. Zakona o političkim strankama (»Narodne novine« br. 76/93, 111/96, 164/98 i 36/01) osnivačka skupština održana 1. rujna 2013. donijela je
STATUT
HRVATSKE STRANKE REDA
OSNOVNE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Statutom reguliraju se odredbe o nazivu, pravnom statusu, sjedištu, predstavljanju i zastupanju, području djelovanja, ciljevima, načinu djelovanja, članstvu, unutarnjem ustrojstvu,o upravnim tijelima Hrvatske stranke reda, kao i načinu njihova izbora i opoziva, trajanje mandata i načinu odlučivanja, sredstvima za rad, prestanku i postupanju s imovinom, kao i sva druga pitanja značajna za rad i djelovanje Hrvatske stranke reda.
PRAVNI STATUS I UNUTARNJE USTROJSTVO
Članak 2.
Hrvatska stranka reda je politička stranka ljudi, okupijenih oko zajedničkog djelovanja utvrđenog programom, deklaracijama, rezolucijama i odlukama te ovim Statutom i drugim općim i pojedinačnim aktima tijela stranke.
To je ujedno i narodna stranka svih slojeva hrvatskih građana, koji žele ostvarenje ciljeva pravednosti, reda i poštovanja zakona.
Hrvatska stranka reda je pravna osoba upisana u registar političkih stranaka pri Ministarstvu uprave.
Hrvatska stranka reda je pravna osoba.
Hrvatska stranka reda ima ustrojstvene oblike koji se ustrojavaju po teritorijalnom načelu i nemaju pravnu osobnost.
NAZIV I SJEDIŠTE HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 3.
Naziv stranke je: Hrvatska stranka reda, a skraćeni naziv je: HSR. Sjedište HRVATSKE STRANKE REDA je u Novigradu Podravskom.
Odluku o promjeni adrese sjedišta donosi Parlament Hrvatske stranke reda.
PREDSTAVLJANJE I ZASTUPANJE HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 4.
Hrvatsku stranku reda predstavljaju i zastupaju predsjednik i dopredsjednik.
Predsjednik i dopredsjednik Hrvatske stranke reda mogu ovlastiti i druge osobe da ih zamjenjuju u slučaju spriječenosti.
PODRUČJE DJELOVANJA
Članak 5.
Hrvatska stranka reda djeluje na pođručju Republike Hrvatske.
Hrvatska stranka reda surađuje sa srodnim strankama u domovini i u inozemstvu, ako to pridonosi ostvarivanju programskih ciljeva Hrvatske stranke reda, te se može učlaniti u srodne međunarodne udruge.
Odluke iz stavka 1. i 2. ovoga članka donosi Parlament Hrvatske stranke reda.
PEČAT, ZNAK I ZASTAVA
Članak 6.
Hrvatska stranka reda ima pečat okruglog oblika promjera 3 cm, s upisanim tekstom uz rub koji glasi Hrvatska stranka reda, a u sredini pečata je ispisano HSR.
Ustrojstveni oblici Hrvatska stranka reda imaju pečat okruglog oblika promjera 3 cm, na kojem je polukružno napisano Hrvatska stranka reda, i naziv ustrojstvenog oblika, a u sredini pečata je ispisano sjedište ustrojstvenog oblika.
Hrvatska stranka reda može imati više pečata označenih različitim rednim brojevima.
Hrvatska stranka reda ima znak sljedećih karakteristika: na kvadratnoj podlozi plave boje u sredini nalaze se crveno bijele kockice preko kojih je žutim trodimenzionalnim slovima ispisano HSR, a ispod podebljano žutim velikim slovima HRVATSKA STRANKA REDA.
Hrvatska stranka reda ima zastavu dužine jedan metar i dvadeset centimetara i širine sedamdeset centimetara. Unutar zastave po dužini svaka iste širine nalaze se sljedeće boje od gore prema dolje crvena, žuta, plava, zelena. U sredini zastave nalaze se CRVENO BIJELE KOCKICE, koje izranjaju iz kugle zemaljske u sivoj boji 25%, preko koje je zlatnim velikim trodimenzionalnim slovima ispisano HSR.
NAČINI I POSTUPCI IZBORA I IMENOVANJA
Članak 7.
Izbor dužnosnika i članova tijela Hrvatske stranke reda obavlja se u pravilu tajnim glasovanjem u pravilu između više kandidata.
Izbor iz prethodnog stavka odlukom nadležnog tijela može biti i javan o čemu mora biti obavljeno glasovanje.
U slučajevima opoziva prije isteka mandata izabrani dužnosnici i članovi tijela Hrvatska stranka reda razrješuju se tajnim glasovanjem.
PRAVOVALJANOST RADA I ODLUČIVANJA
Članak 8.
Sva tijela Hrvatske stranke reda mogu pravovaljano donositi odluke ako je na sjednici nazočna većina od ukupnog broja članova, a odluke se donose natpolovičnom većinom glasova nazočnog broja članova, osim o onim pitanjima za koje je ovim Statutom utvrđeno drugačije.
OSIGURANJE STATUTARNOSTI AKATA
Članak 9.
Svi akti Hrvatske stranke reda moraju biti u skladu sa Statutom i progratnom Hrvatske stranke ređa, a akti nižih tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda moraju biti u skladu s aktima viših tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda.
Svaki član Hrvatske stranke reda dužan je pridržavati se odredbi Statuta i programa Hrvatske stranke reda i poštovati odluke nadležnih tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda.
Sve odluke i akti nadležnih tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda stupaju na snagu danom donošenja, osim ako u njima nije drugačije određeno.
Ako je protiv pojedine odluke ili akta dopuštena žalba ili drugi pravni lijek, oni odgađaju stupanje na snagu odluke ili akta. Odluka ili doneseni akt postaje pravomoćan nakon što više unutar Hrvatske stranke reda ne postoji žalba ili drugi pravni lijek.
Prigovor ili predstavka člana Hrvatske stranke reda podnosi se predsjedniku ogranka, na njegovu odluku žalba se podnosi Skupštini ogranka. Na odluku Skupštine ogranka može se uložiti žalba parlamentu Hrvatske stranke reda, čija je odluka konačna.
NAČELO JAVNOSTI
Članak 10.
Rad stranke je javan. Iznimno, javnost se može odlukom relevantnog tijela stranke isključiti s pojedinih zasjedanja.
CILJEVI I NAČIN DJELOVANJA
Članak 11.
Stranka je samostalna u svojim aktivnostima i djeluje prema Programu, Statutu i drugim odlukama stranačkih tijela. U donošenju odluka i svojem djelovanju, Hrvatska stranka reda će se voditi prog-rarnom stranke i sljedećim ciljevirna:
– promicanje mira i međusobne tolerancije među ljudima Hrvatske.
– razvijanje svijesti o vrijednosti svakog pojedinca — građanina i prava da si izgradi
– život prema vlastitoj želji i izboru, a da mu to institucije omoguće držanjem
– zakona i razumnth rokova u rješavanju njegovih pravnih stvari.
– zalaganje za istinu, pravičnost, poštenje
– sloboda govora i izražavanja
– učiniti institucije u Hrvatskoj dostupne svim njenim građanima
– pravna sigurnost, red, vladavina prava
– ostvarivanje prava seljaka i ostvarivanja političkog i ekonomskog sustava da se seljacima isplati baviti poljoprivredom u Hrvatskoj.
– zalaganje za dobre plaće radnicima i za to da poduzetnici imaju dobre i vrijedne radnike.
– zalaganje za slobode i prava zapostavljenih i obespravljenih članova hrvatskog društva.
– zalaganje za ostvarenje zajamčenth prava ljudi i to obrazovanje, zdrastvenu zaštitu, socijalnu skrb i sl.
– zalaganje za zaštitu okoliša, slobodnog kultumog stvaralaštva, kulturnog nasljeđa zalaganje za cijenjenje visokoobrazovanog kadra i struke.
– zalaganje za demokraciju i pluralizam
– kandidirati svoje predstavnike na svim raspisanim izborima u Hrvatskoj.
Članak 12.
Hrvatska stranka reda izdaje Bilten, časopise, uređuje službenu web-stranicu, obraća se javnosti na različite načine, informiranju javnosti o svojem djelovanju, programu i ciljevima sukladno važećim propisima.
ČLANSTVO
Članak 13.
Članstvo u Hrvatskoj stranki reda je redovno i počasno.
Redoviti članovi su organizirani po teritorijalnom načelu, prema mjestu prebivališta ili boravišta, odnosno u najbližem ustrojstvenom obliku.
Redovni članovi Hrvatskoj stranki reda koji nemaju prebivalište ili boravište u REPUBLICI HRVATSKOJ upisuju se samo u središnju evidenciju članstva Hrvatskoj stranki reda.
Glavni tajnik Hrvatske stranke reda vodi središnju evidenciju članstva, a koja se vodi u pisanom i elektroničkom obliku.
Osim središnje evidencije članstva, ustrojstveni oblici Hrvatske stranke reda moraju voditi i svoju evidenciju članstva Hrvatske stranke reda i d Cikni su ju usklađivati sa središnjom evidencijom članstva.
Ustanovljena neusklađenost evidencije članstva pojedinog ustrojstvenog oblika sa središnjom evidencijom članstva Hrvatske stranke reda mora se otkloniti u roku od 30 dana.
Glavni tajnik Hrvatske stranke reda donosi obvezujuće upute o načinu i postupku vođenja evidencije članstva, te ima pravo redovito ili inzvaredno provjeravati usklađenost evidencije članstva te stvarno stanje.
POČASNO ČLANSTVO
Članak 14.
Počasnim članom može postati svaki punoljetni poslovno sposoban državljanin RH, a koji je iznimno zaslužan za promicanje programa stranke.
Parlament Hrvatske stranke reda donosi odluku o počasnim članovima Hrvatske stranke reda na inicijativu najmanje tri potpisa člana Hrvatske stranke reda.
REDOVNO ČLANSTVO
Članak 15.
Redovnim članom Hrvatske stranke reda može postati hrvatski državljanin koji ispunjava sljedeće uvjete:
– da je punoljetan i da ima punu poslovnu sposobnost.
– da u službenu pristupnicu unese istinite podatke i vlastoručno je potpiše.
– da nije već prije nečasno izbačen iz Hrvatske stranke reda
– da prihvaća Statut i program Hrvatske stranke reda
– da u roku od 30 dana od dana predaje pristupnice nije dobio rješenje od ogranka, ili glavnog tajnika Hrvatske stranke reda o neslaganju s njegovim pristupom u Hrvatske stranke reda.
Negativnu odluku u odnosu na učlanjenje nekog građanina Republike Hrvatske dostavlja se dotičnoj osobi pismeno. Na takvu odluku može se žaliti neposredno višem tijelu Hrvatske stranke reda, dok je odluka Skupštine Hrvatske stranke reda konačna.
Svaka pristupnica pohranjuje se kod Glavnog tajnika Hrvatske stranke reda, dok ustrojstveni oblici pohranjuju ovjerenu kopiju, a na temelju pristupnice član stječe pravo da od Hrvatske stranke reda dobiva iskaznicu Hrvatske stranke reda, za čiju izradu i dostavu članu brine glavni tajnik Hrvatske stranke reda.
PRAVA I DUŽNOSTI ČLANA HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 16.
Prava člana Hrvatske stranke reda jesu:
– sudjelovati u radu, oblikovanju i ostvarenju Hrvatske stranke reda,
– birati i biti biran u tijela Hrvatske stranke reda,
– dobiti stranačku iskaznicu,
– biti izvješćivan o radu Hrvatske stranke reda,
– podnijeti ostavku na dužnost u Hrvatske stranke reda na koju je izabran,
– istupiti iz Hrvatske stranke reda,
– biti kandidiran/kandidirana na listama na svim izborima u Republici Hrvatskoj,
– biti kandidiran/kandidirana za predsjednika Republike Hrvatske biti kandidiran/kandidirana za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana na izborima u Republici Hrvatskoj.
– primati solidarnu pomoć u slučaju povrede njegovih, njezinih prava zbog članstva u Stranci, a u skladu sa posebnim propisima. Dužnosti člana Hrvatske stranke reda jesu:
– djelovati sukladno Statutu i programu, te općim i drugim aktima i odlukama nadležnih tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda,
– izvještavati o rezultatima svojeg djelovanja nadležna tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda,
– štititi interese i ugled Hrvatske stranke reda,
– uljuđeno se ponašati prema ostalim članovima Hrvatske stranke reda,
– provoditi odluke Hrvatske stranke reda.
ČLANARINA
Članak 17.
Član/članica je dužan/dužna redovito plaćati članarinu.
Visina članarine ovisi o vrstama primanja i socijalnom stanju svakog/svake člana/članice, o čemu odluku donosi parlament stranke.
PRESTANAK ČLANSTVA
Članak 18.
Članstvo u Hrvatskoj stranki reda prestaje:
1) istupanjern iz članstva,
2) brisanjem iz evidencije članstva,
3) isključenjem iz članstva
4) neplaćanjem članarine
5) smrću člana
6) gubitkom poslovne sposobnosti.
ISTUPANJE IZ ČLANSTVA
Članak 19.
Za istupanje iz članstva član predaje Hrvatskoj stranki reda pisanu izjavu koja ne mora biti obrazložena, ali mora biti namačeno da isto se ne čini pod bilo čijom psihičkom ili fizičkom prisilom, a glavni tajnik Hrvatske stranke reda na zahtjev člana izdaje potvrdu o istupanju iz članstva Hrvatske stranke reda.
Član koji je istupio iz Hrvatske stranke reda, može se ponovo učlaniti nakon proteka roka od 5 godina, osim, ako se dokaže da je istupio pod prisilom i u tom slučaju glavni tajnik ga odmah ponovo evidentira kao redovnog člana Hrvatske stranke reda.
BRISANJE IZ EVIDENCIJE ČLANSTVA
Članak 20.
Brisanje iz evidencije članstva provodi se:
– ako je prilikom učlanjenja u Hrvatsku stranku reda potpisnik pristupnice dao netočne ili neistinite podatke
– ako član koji je obvezan plaćati članarinu ni nakon što ga je nadležni dužnosnik i pismeno upozorio na obvezu plaćanja članarine istu ne plati.
Brisanje člana vrši Glavni tajnik Hrvatske stranke reda, nakon što utvrdi da članarinu član/članica nije uplatio više od 12 mjeseci i o tome obavještava nadležni ustrojstveni oblik za brisanog člana.
Protiv brisanja iz evidencije članstva žalba nije dopuštena, ali se brisani član može ponovno učlaniti u Hrvatsku stranku reda nakon što se otklone razlozi brisanja iz evidencije uz provođenje postupka učlanjivanja iz članka 15. ovoga Statuta.
ISKLJUČENJE IZ ČLANSTVA
Članak 21.
Iz Hrvatske stranke reda se isključuje član koji:
1) ne poštuje Statut i Program Hrvatske stranke reda, kao i druge opće i pojedinačne akte Hrvatske stranke reda, te odluke koje donose nadležna tijela i dužnosnici Hrvatske stranke reda okviru svoje nadležnosti;
2) ponašanjem, djelovanjem iii postupanjem nanosi veću štetu interesima ili ugledu pojedinog tijela Hrvatske stranke reda ili Hrvatskoj stranci reda u cjelini;
3) u javnosti učestalo iznosi stavove koji su u suprotnosti sa Statutom i Programom Hrvatske stranke reda te odlukama nadležnih tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda u okviru svoje nadležnosti.
Svaki član Hrvatske stranke reda uz navođenje i prilaganje dokaza, može podnijeti pisani zahtjev za isključenjem iz Hrvatske stranke reda pojedinog člana.
Zahtjev iz prethodnog stavka ovog članka podnosi se Parlamentu Hrvatske stranke reda koji odlučuje u roku od 15 dana hoće li isključiti neku osobu iz članstva Hrvatske stranke reda, a može prethodno zatražiti i mišljenja i dokumente od bilo kojeg člana ili tijela Hrvatske stranke reda. Skupština je žalbeno tijelo na odluku Parlamenta, a ista može oformiti i povjerenstvo da ođluči o isključenju nekog člana iz Hrvatske stranke reda. Odluka Skupštine Hrvatske stranke reda je konačna.
Svako tijelo Hrvatske stranke reda, može zahtijevati isključenje nekog člana iz Hrvatske stranke reda.
Članstvo u Hrvatskoj stranki reda isključenom članu Hrvatske stranke reda prestaje danom pravomoćnosti odluke o isključenju iz članstva Hrvatske stranke reda, koja se dostavlja na provedbu Glavnom tajniku Hrvatske stranke reda.
Osoba koja je isključenjem prestala biti članom Hrvatske stranke reda ne može se ponovno učlaniti u Hrvatsku stranku reda.
SREDIŠNJA TIJELA HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 22.
Središnja tijela Hrvatske stranke reda su:
– Skupština Hrvatske stranke reda
– Parlament Hrvatske stranke reda
– Vijeće Hrvatske stranke reda
– Predsjednik Hrvatske stranke reda
– Dopredsjednik Hrvatske stranke reda
– Glavni tajnik Hrvatske stranke reda.
Mandat svih tijela Hrvatske stranke reda i njegovih članova traje 4 godine. U trajanju mandata nositelja dužnosti izabranog umjesto nositelja dužnosti kojemu je prestao mandat računa se i vrijeme koje je ovaj obnašao dužnost.
SKUPŠTINA HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 23.
Skupština Hrvatske stranke reda je najviše tijelo upravljanja Hrvatske stranke reda. To je najviše programsko, statutarno i izborno tijelo Hrvatske stranke reda.
Skupštinu čine svi članovi Hrvatske stranke reda, dok broj članova ne prijeđe dvjesto, onda Skupštinu čine predstavnici ustrojstvenih oblika Hrvatske stranke reda s cijelog područja njenog djelovanja, članovi Parlamenta Hrvatske stranke reda, članovi Hrvatske stranke reda, a koji su istovremeno i zastupnici u Hrvatskom saboru, te u EU parlamentu.
Skupština Hrvatske stranke reda zasjeda najmanje jednom u četri godine, a obvezno se mora održati u roku od šest mjeseci od provedenih izbora za Hrvatski sabor.
Izvanredna sjednica Skupštine se održava, ako se pojave pitanja za raspravu koja ne mogu čekati redovno zasjedanje Skupštine Hrvatske stranke reda.
Skupština Hrvatske stranke reda može pravovaljano donositi odluke ako je na sjednici nazočna većina ođ ukupnog broja članova Skupštine Hrvatske stranke reda, a odluke se donose natpolovičnotn većinom glasova nazočnih članova.
Odluku o sazivanju redovne ili inzvaredne sjednice Skupštine Hrvatske stranke reda u pisanom obliku donosi Predsjednik.
Odluka sadrži pravila o načinu izbora predstavnika ustrojstvenih oblika, broja članova, prijedlogu dnevnog reda, danu i mjestu održavanja sjednice, te druga pitanja o kojima bi se skupština trebala izjasniti. Odluka se objavljuje najmanje 30 dana prije održavanja Skupštine.
Predsjednik je dužan sazvati sjednicu Skupštine kada to zatraži najmanje 1/3 članova Hrvatske stranke reda.
U svom zahtjevu za sazivanje Skupštine predlagatelji su obvezni predložiti dnevni red sjednice.
Ako predsjednik Hrvatske stranke reda ne sazove Skupštinu u roku od 15 dana od dana primitka Zahtjeva, sjednicu Skupštine sazvat će predlagatelji.
Na poziv za sazivanje sjednice Skupštine se svi članovi sazivatelji moraju potpisati.
DJELOKRUG SKUPŠTINE
Članak 24.
Skupština Hrvatske stranke reda obavlja sljedeće poslove:
– donosi Program i Statut Hrvatske stranke reda te odlučuje o njihovim izmjenama i dopunama,
– usvaja deklaracije i rezolucije,
– donosi poslovnik o radu Skupštine Hrvatske stranke reda,
– bira i razrješuje predsjednika, dopredsjednika, glavnog tajnika, prihvaća izvješće predsjednika Hrvatske stranke reda o radu Hrvatske stranke reda,
– prihvaća izvješća o radu središnjih tijela Hrvatske stranke reda,
– tumači odredbe Statuta i drugih akata Hrvatske stranke reda,
– dodjeljuje priznanja pojedincima, tijelima te pravnim i drugim osobama za osobit doprinos radu Hrvatske stranke reda,
– imenuje komisije, odbore i druga radna tijela Skupštine te im određuje zadaće,
– odlučuje o drugim pitanjima koja se tiču Hrvatske stranke reda,
– utvrđuje politiku HSR-a u sljedećem mandatnom razdoblju.
KANDIDIRANJE I IZBORI
Članak 25.
Kandidature za dužnosnike i članove u tijelima Hrvatske stranke reda koje bira Skupština Hrvatske stranke reda rnoraju biti pismeno dostavljene Predsjedniku Hrvatske stranke reda najkasnije 15 dana prije održavanja Skupštine Hrvatske stranke reda.
Kandidature na samom zasjedanju Skupštine Hrvatske stranke reda mogu se isticati jedino pod uvjetom da u roku iz prethodnog stavka nije dostavljen dovoljan broj kandidatura.
PARLAMENT HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 26.
Parlament je najviše upravno i izvršno tijelo HSR-a.
Parlament čine predsjednik, dopredsjednik i glavni tajnik stranke.
Parlament Hrvatske stranke reda može pravovaljano raditi ako je nazočno više od polovice članova Parlamenta Hrvatske stranke reda, a odluke se donose natpolovičnom većinom glasova nazočnih članova.
Parlament Hrvatske stranke reda zasjeda najmanje jednom godišnje, a obavezno prije održavanja izbora u RH.
Parlament djeluje prema Poslovniku što ga sam donosi.
Parlament saziva Predsjednik HSR-a.
DJELOKRUG RADA PARLAMENTA HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 27.
Parlament Hrvatske stranke reda obavlja sljedeće poslove:
– Provodi odluke Skupštine HSR-a, raspravlja i odlučuje o političkim pitanjima
– Predlaže Skupštini politiku Hrvatske stranke reda u sljedećem mandatnom razdoblju
– Prihvaća financijski plan i završni račun
– Imenuje odbore i povjerenstva prema potrebi, određuje im sastav i zadatke
– Na prijedlog Predsjednika imenuje i razrješava glasnogovornika Hrvatske stranke reda i određuje mu zadaće
– Odlučuje o žalbama na odluke o raspuštanju ustrojstvenih oblika HSR-a
– Ođlučuje o promjeni adrese Hrvatske stranke reda
– Odlučuje o kandidatima Hrvatske stranke reda za hrvatski Sabor, EU parlament, Predsjeđnika Republike Hrvatske, za općinske načelnike i njihove zamjenike, za župane i njihove zamjenike, te o kandidatima za općinske i županijske vijećnike
– Odlučuje i o drugim pitanjima koja nisu stavljena u nadležnost drugih tijela.
VIJEĆE HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 28.
Prvu konstituirajuću sjednicu Vijeća Hrvatske stranke reda saziva Predsjednik Hrvatske stranke reda.
Vijeće Hrvatske stranke reda čine svi predsjednici ogranaka i podružnica, izabrani od Skupština ogranaka i podružnica.
Vijeće Hrvatske stranke reda može pravovaljano raditi ako je nazočno više od polovice članova Vijeća Hrvatske stranke reda, a odluke se donose natpolovičnom većinom glasova nazočnih članova.
Vijeće se sastaje po potrebi, a obavezno prije lokalnih izbora.
Vijeće djeluje prema Poslovniku što ga samo donosi.
DJELOKRUG RADA VIJEĆA HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 29.
Vijeće Hrvatske stranke reda obavlja sljedeće poslove:
– donosi odluku o raspuštanju pojedinog ustrojstvenog oblika Hrvatske stranke reda
– nadzire rad i djelovanje ogranaka i podružnica Hrvatske stranke reda
– predlaže Parlamentu kandidate na izborima u RH
– donosi i druge prijedloge za parlament, odnosno odluke važne za funkcioniranje ogranaka i podružnica Hrvatske stranke reda.
PREDSJEDNIK HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 30.
Predsjednik Hrvatske stranke reda:
1) predstavlja i zastupa Hrvatsku stranku reda,
2) vodi Hrvatsku stranku reda sukladno Programu i Statutu Hrvatske stranke reda, te odlukama nadležnih tijela Hrvatske stranke reda,
3) Skupštini Hrvatske stranke reda podnosi izvještaj o radu Hrvatske stranke reda,
4) radi i vodi i druge poslove i akcije za koje se u praksi pojavi potreba,
5) na prijedlog može donjeti privremenu suspenziju bilo kojeg člana do odluke Skupštine Hrvatske stranke reda,
6) priprema dokumente za Skupštinu i Parlament Hrvatske stranke reda,
7) odlučuje o tekućim poslovima vezanim za neposredno upravljanje strankom,
8) donosi prijedlog Pravilnika o radu tijela na nižim razinama ustroja,
9) obavlja i druge poslove predviđene Statutom i drugim aktima Hrvatske stranke reda.
Mandat Predsjednika Hrvatske stranke reda traje 4 godine.
DOPREDSJEDNIK HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 31.
Hrvatska stranka reda ima jednog dopredsjednika.
Dopredsjednik pomaže predsjedniku Hrvatske stranke reda u radu stranke u cjelini i može biti zadužen za provođenje pojedinih programskih područja.
Mandat dopredsjednika traje 4 godine.
GLAVNI TAJNIK HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 32.
Glavni tajnik Hrvatske stranke reda djeluje sukladno odlukama Skupštine, Parlamenta, Vijeća i predsjednika, te odredbama Statuta Hrvatske stranke reda i odgovoran je Skupštini Hrvatske stranke reda za svoj rad.
Glavnog tajnika bira i razrješuje Skupština Hrvatske stranke reda na mandat od 4 godine.
Glavni tajnik Hrvatske stranke reda obavlja administrativne, financijske, tehničke i stručne poslove sukladno odlukama Skupštine Hrvatske stranke reda.
Glavni tajnik Hrvatske stranke reda ocjenjuje da li su odluke i rad tijela i dužnosnika Hrvatske stranke reda sukladni zakonima i drugim propisima Republike Hrvatske, te da li se sredstvima Hrvatske stranke reda raspolaže zakonito, uredno i namjenski.
Glavni tajnik predlaže Parlamentu i Skupštini godišnji plan prihoda i rashoda.
USTROJSTVENI OBLICI HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 33.
Hrvatska stranka reda ima ogranke i podružnice kao svoje ustrojstvene oblike.
Ogranci se osnivaju za općine, gradove i svaku gradsku četvrt grada Zagreba.
Podružnice se osnivaju za županije i grad Zagreb. Ustrojstveni oblici, njihovo osnivanje, ustrojstvo i način odlučivanja, te ostala pitanja uredit će se pravilnikom koji donosi Parlament Hrvatske stranke reda.
SREDSTVA ZA RAD
Članak 34.
Hrvatska stranka reda je pravna osoba koja radi ostvarenja svojih političkih ciljeva sredstva za svoje djelovanje stječe prihodima od: dobrovoljnih priloga, donacija, državnog proračuna, proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, članarine, izdavačke djelatnosti i ostalih zakonom dopuštenih izvora.
NAČIN PRESTANKA RADA TE POSTUPAK S IMOVINOM U SLUČAJU PRESTANKA HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 35.
Hrvatska stranka reda prestaje djelovati na način utvrđen zakonom.
Skupština Hrvatske stranke reda donosi odluku o prestanku Hrvatske stranke reda i odlučuje o imovini.
U slučaju prestanka rada Hrvatske stranke reda, Skupština odlučuje kome će pripasti imovina Hrvatske stranke reda.
Odluka o prestanku postojanja Hrvatske stranke reda valjana je samo ako se donese većinom glasova od 2/3 ukupnog broja članova Skupštine Hrvatske stranke reda.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
NAČIN PREDLAGANJA STATUTA I NJEGOVIH PROMJENA
Članak 36.
Prijedlog promjena i prijedlog novog Statuta Hrvatske stranke reda mogu dati predsjednik Hrvatske stranke reda dopredsjednik, te nadpolovična većina članova Hrvatske stranke reda.
Amandmane na prijedlog Statuta Hrvatske stranke reda mogu dati tijela na svim razinama Hrvatske stranke reda te svaki član Hrvatske stranke reda, a isti se predaju Glavnom tajniku Hrvatske stranke reda.
STUPANJE NA SNAGU STATUTA HRVATSKE STRANKE REDA
Članak 37.
Ovaj Statut stupa na snagu danom usvajanja na osnivačkoj Skupštini, nakon upisa u registar političkih stranaka Statut će biti objavljen u »Narodnim novinama«.
Predsjednik
Hrvatske stranke reda
Darko Duga, v. r.