Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama

NN 127/2024 (4.11.2024.), Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama

Hrvatski sabor

2097

Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU

O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZEMLJIŠNIM KNJIGAMA

Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama koji je Hrvatski sabor donio na sjednici 25. listopada 2024. godine.

Klasa: 011-02/24-02/57
Urbroj: 71-10-01/1-24-2
Zagreb, 30. listopada 2024.

Predsjednik
Republike Hrvatske
Zoran Milanović, v. r.

ZAKON

O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZEMLJIŠNIM KNJIGAMA

Članak 1.

U Zakonu o zemljišnim knjigama (»Narodne novine«, br. 63/19., 128/22. i 155/23.) u članku 14. stavak 3. mijenja se i glasi:

»(3) Ručno vođene glavne knjige koje su prenesene u elektronički oblik trajno se čuvaju i pohranjuju u Središnjoj pismohrani zemljišnih knjiga.«.

Iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:

»(4) Zbirke isprava pohranjuju se u Središnju pismohranu zemljišnih knjiga kada ministar nadležan za poslove pravosuđa donese odluku da se pojedine zbirke isprava pohranjuju u Središnjoj pismohrani zemljišnih knjiga.«.

Članak 2.

Iza članka 14. dodaje se članak 14.a koji glasi:

»Članak 14.a

Središnja pismohrana zemljišnih knjiga obavlja stručne poslove vezane za nadzor nad zaštitom zemljišnih knjiga, vođenje evidencije za zemljišne knjige koje se nalaze u pismohrani, preuzimanje zemljišnih knjiga od nadležnih sudova, sređivanje i obradu preuzetih zemljišnih knjiga, snimanje ili pretvaranje u elektronički oblik te izdavanje preslika ručno vođenih zemljišnih knjiga. Središnja pismohrana zemljišnih knjiga prati propise iz područja zaštite i čuvanja građe, surađuje s Hrvatskim državnim arhivom te obavlja i druge poslove iz svoga djelokruga.«.

Članak 3.

U članku 28. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Pravo na pristup i pretraživanje podataka iz stavka 1. ovoga članka ima Ministarstvo financija, Porezna uprava i Hrvatski zavod za socijalni rad te upravna tijela županija odnosno Grada Zagreba u čijem je djelokrugu obavljanje povjerenih poslova državne uprave koji se odnose na pružanje besplatne pravne pomoći, odvjetnici i javni bilježnici neposredno pri obavljanju poslova iz svoje nadležnosti, a ostala javnopravna tijela na temelju odluke ministra nadležnog za poslove pravosuđa kada im je to potrebno za obavljanje poslova iz njihove nadležnosti.«.

Članak 4.

U članku 49. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) U ispravama na temelju kojih se zahtijeva upis osoba protiv kojih se i u čiju se korist upis zahtijeva, neovisno o tome kada su sastavljene, osobe moraju biti navedene tako da ne postoji opasnost da ih se zamijeni s drugim osobama, a moraju biti navedeni i mjesto, dan, mjesec i godina sastavljanja isprave te osobni identifikacijski brojevi osoba protiv kojih se i u čiju se korist upis zahtijeva.«.

Iza stavka 5. dodaju se stavci 6. i 7. koji glase:

»(6) Isprava iz stavka 1. ovoga članka mora biti u elektroničkom obliku ili ispisana na elektroničkom odnosno mehaničkom uređaju.

(7) Odredba stavka 6. ovoga članka ne primjenjuje se na dan i mjesto sastavljanja isprave iz stavka 1. ovoga članka.«.

Članak 5.

U članku 57. stavku 1. riječi: »ispisanih mehaničkim sredstvom pisanja« brišu se.

Članak 6.

U članku 82. stavku 2. druga rečenica briše se.

Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:

»(3) Na brisanje zabilježbe iz stavka 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 80. ovoga Zakona.«.

Članak 7.

U članku 92. stavku 4. riječi: »članka 89.« zamjenjuju se riječima: »članaka 88. i 89.«.

Članak 8.

U članku 98. stavku 2. riječ: »preoblikovanje« zamjenjuje se riječju: »prevođenje«.

Članak 9.

U članku 105. stavak 8. mijenja se i glasi:

»(8) Javni bilježnik putem kojeg stranka podnosi prijedlog za upis ili podnesak ne može odbiti podnošenje prijedloga za upis odnosno podneska, osim ako isprava koja je temelj za upis ima očite nedostatke koji dovode u sumnju vjerodostojnost isprave.«.

Članak 10.

U članku 106. ispred riječi: »Kad« dodaje se oznaka stavka: »(1)« te se dodaje stavak 2. koji glasi:

»(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako je odluka koja je temelj za upis označena određenim stupnjem tajnosti, nadležno tijelo odluku nadležnom zemljišnoknjižnom sudu može dostaviti i neposredno ili putem ovlaštenog pružatelja poštanskih usluga.«.

Članak 11.

Članak 124. mijenja se i glasi:

»(1) Ministar nadležan za poslove pravosuđa pravilnikom određuje potrebnu funkcionalnu organizaciju rada zemljišnoknjižnih odjela, potrebnu organizacijsku strukturu i broj službenika zaposlenih u zemljišnoknjižnim odjelima te način i rokove stručnog osposobljavanja zemljišnoknjižnih službenika.

(2) Ministar nadležan za poslove pravosuđa uredit će pravilnikom mjerila za rad zemljišnoknjižnih odjela.«.

Članak 12.

»Članak 125. mijenja se i glasi:

(1) Stručnom ispitu za ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta može pristupiti službenik koji ima završenu razinu obrazovanja 7.1 sv ili 7.1 st Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (u daljnjem tekstu: HKO) i najmanje jednu godinu radnog iskustva na zemljišnoknjižnim poslovima u istoj razini obrazovanja.

(2) Stručnom ispitu za ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta može pristupiti službenik koji ima završenu razinu obrazovanja 6. sv ili 6. st HKO-a i najmanje tri godine radnog iskustva na zemljišnoknjižnim poslovima.

(3) Službenik pristupa polaganju stručnog ispita za ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta u roku od godine dana od stjecanja uvjeta iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.

(4) Stručni ispit iz stavaka 1. i 2. ovoga članka polaže se kod ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.

(5) Program i način polaganja stručnog ispita iz stavaka 1. i 2. ovoga članka uredit će se pravilnikom koji donosi ministar nadležan za poslove pravosuđa.«.

Članak 13.

U članku 126. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:

»(3) Ako je u jednom zemljišnoknjižnom ulošku zaprimljeno više predmeta, sudac, sudski savjetnik ili ovlašteni zemljišnoknjižni referent, prema odluci predsjednika zemljišnoknjižnog odjela ili službenika kojega za to ovlasti predsjednik suda, može uzeti u rad predmete u tom zemljišnoknjižnom ulošku u kojima nije izrađen nacrt konačne odluke.«.

Članak 14.

U članku 137. stavku 3. iza prve rečenice dodaje se rečenica koja glasi:

»Kada drugi sud ili nadležno tijelo dostavi svoju odluku na provedbu upisa u zemljišnoj knjizi, rješenje kojim se odlučuje o dopustivosti tog upisa dostavit će se strankama putem onih opunomoćenika koji su naznačeni u odluci drugog suda odnosno nadležnog tijela kojom je određen upis u zemljišnu knjigu.«.

Članak 15.

Članak 139. mijenja se i glasi:

»Dostava pravnim osobama obavlja se odgovarajućom primjenom pravila parničnog postupka.«.

Članak 16.

U članku 154. stavku 3. iza riječi: »prigovora i žalbe« dodaje se riječ: »izbrisan«.

Članak 17.

U članku 166. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Za otpis i pripis zemljišnoknjižnom tijelu koje pripada istom vlasniku te za otvaranje novog zemljišnoknjižnog uloška nije potrebna isprava iz stavka 1. ovoga članka.«.

Iza stavka 2. dodaju se stavci 3. i 4. koji glase:

»(3) Ako stranka nije dostavila ispravu iz stavka 1. ovoga članka, sud će pozvati stranku da u roku od 30 dana dostavi ispravu iz stavka 1. ovoga članka.

(4) Ako stranka u roku iz stavka 3. ovoga članka ne dostavi traženu ispravu, sud će odbiti provedbu iz stavka 1. ovoga članka.«.

Članak 18.

U članku 168. stavak 4. briše se.

Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 4.

Članak 19.

Iznad članka 169. oznaka i naziv poglavlja III. te oznaka i naziv odjeljka A brišu se.

Članci 169. do 173. brišu se.

Članak 20.

Iznad članka 177. oznaka i naziv odjeljka C brišu se.

Članci 177. do 179. brišu se.

Članak 21.

U članku 182. stavak 5. briše se.

Članak 22.

U članku 183. stavku 3. iza prve rečenice dodaje se rečenica koja glasi: »Kada sud ili nadležno tijelo za katastar ocijeni da je potrebno, službenik nadležnog tijela za katastar sudjelovat će u postupku iz stavka 1. ovoga članka.«.

Članak 23.

U članku 184. stavci 1. i 2. mijenjaju se i glase:

»(1) Sve radnje u postupku sastavljanja nacrta zemljišnoknjižnog uloška, radnje koje prethode sastavljanju nacrta zemljišnoknjižnog uloška i obavijesti, kao i raspravu za sastavljanje nacrta zemljišnoknjižnog uloška provodi sudski savjetnik ili ovlašteni zemljišnoknjižni referent.

(2) Sve radnje iz stavka 1. ovoga članka može provesti zemljišnoknjižni referent bez posebnog ovlaštenja, pod nadzorom sudskog savjetnika ili ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta.«.

Stavci 3. i 4. brišu se.

Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 3.

Članak 24.

U članku 185. stavku 3. nakon riječi: »provođenje postupka obnove zemljišne knjige« zarez i riječi: »a nakon što prethodno pribavi mišljenje ministra nadležnog za poslove financija« brišu se.

Iza stavka 3. dodaju se stavci 4. i 5. koji glase:

»(4) Ako sud zbog opravdanih razloga ne uspije u roku iz stavka 2. ovoga članka provesti sve radnje, dostavit će o tome izvješće ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa u kojem će obrazložiti razloge zbog kojih nije dovršio postupak.

(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa može zbog opravdanih razloga produžiti rok iz stavka 2. ovoga članka, a nakon što zaprimi izvješće iz stavka 4. ovoga članka.«.

Članak 25.

U članku 186.d stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Javni bilježnik dužan je najkasnije do petog u mjesecu dostaviti nadležnom sudu i ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa izvještaj o ukupnom broju katastarskih čestica za koje su sastavljeni nacrti zemljišnoknjižnih uložaka.«.

Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:

»(3) Izvještaj iz stavka 2. ovoga članka sadrži i sve potrebne podatke za uplatu nagrade i naknade za rad javnog bilježnika.«.

Članak 26.

Članak 187. mijenja se i glasi:

»(1) O sastavljanju nacrta zemljišnoknjižnog uloška sastavlja se obavijest koja sadrži sve činjenice važne za sastavljanje nacrta zemljišnoknjižnog uloška i nacrt zemljišnoknjižnog uloška.

(2) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka sadrži napomenu da stranke u roku od 15 dana od dana zaprimanja obavijesti mogu pristupiti sudu radi ispravka osobnih podataka, a da u odnosu na ostale upise svoja prava mogu ostvariti u ispravnom postupku.

(3) Pod ispravkom osobnih podataka iz stavka 2. ovoga članka smatra se ispravak pogrešno, nepotpuno ili netočno unesenih podataka o imenu i prezimenu odnosno nazivu, prebivalištu odnosno sjedištu te OIB-u.

(4) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka, zajedno s kopijom katastarskog plana, dostavlja se osobama za koje je u postupku katarske izmjere utvrđeno da polažu prava na nekretnine za koje se sastavlja nacrt zemljišnoknjižnog uloška, osobama upisanima u zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i polog isprava te knjigu položenih ugovora, kao i osobama za koje sud ocijeni da bi mogle imati pravni interes, uz odgovarajuću primjenu odredbi članka 190. stavka 3. ovoga Zakona.«.

Članak 27.

Iza članka 187. dodaju se članci 187.a i 187.b koji glase:

»Članak 187.a

(1) Kada se prilikom sastavljanja nacrta zemljišnoknjižnog uloška utvrdi da je potrebno održati raspravu, zakazat će se rasprava za sastavljanje uložaka na kojoj se utvrđuju sve činjenice važne za sastavljanje uloška, o čemu sud vodi zapisnik koji se uručuje nazočnim strankama.

(2) Rasprava za sastavljanje nacrta zemljišnoknjižnog uloška uvijek će se održati kada se na nekretninama ili dijelu nekretnine predlaže upis pravne ili fizičke osobe koja priloženim ispravama nije dokazala neprekinut niz stjecanja nekretnine od upisanih vlasnika do sebe, a u postupku predočavanja nadležno općinsko državno odvjetništvo nije se usuglasilo s predloženim upisom ako je u zemljišnoj knjizi za koju se postupak provodi na toj nekretnini upisano:

– vlasništvo Republike Hrvatske ili pravnih prednika Republike Hrvatske

– opće dobro

– javno dobro ili

– općenarodna imovina ili društveno vlasništvo bez upisanog nositelja prava korištenja.

(3) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka sadrži bitne izjave stranaka, podatke o ispravama koje su stranke predočile sudu te utvrđenje da je nacrt uloška sastavljen.

(4) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka potpisuju svi sudionici u postupku, a ako netko uskrati svoj potpis, u zapisniku će se navesti razlozi za to.

(5) Na raspravi za sastavljanje nacrta zemljišnoknjižnog uloška ne donosi se posebno rješenje.

(6) Na raspravu za sastavljanje zemljišnoknjižnog uloška pozivaju se osobe iz članka 187. stavka 4. ovoga Zakona, uz odgovarajuću primjenu odredbi članka 190. stavka 3. ovoga Zakona, uz napomenu da sudu dostave isprave potrebne za dokazivanje prava ili pravnih činjenica koje treba upisati i posebno upozorenje na odredbu članka 190. stavka 5. ovoga Zakona.

Članak 187.b

(1) Zemljišnoknjižni ulošci sastavljaju se prema pravilu da će svaka pojedina katastarska čestica činiti zasebno zemljišnoknjižno tijelo, za koje će se sastaviti poseban zemljišnoknjižni uložak, osim ako zakonom nije drukčije određeno.

(2) U jedan zemljišnoknjižni uložak upisat će se više katastarskih čestica koje nisu različito opterećene, a pripadaju istom vlasniku, ako on to zahtijeva prilikom sastavljanja uloška.«.

Članak 28.

U članku 190. stavku 1. riječi: »podaci prikupljeni u katastarskoj izmjeri« zamjenjuju se riječima: »popisnog lista sastavljenog u postupku katastarske izmjere odnosno predočavanja«, a iza riječi: »ili« dodaje se riječ: »podaci«.

U stavku 3. prva rečenica briše se.

Članak 29.

U članku 192. stavku 1. iza riječi: »i podaci isprava položenih u sudu« dodaju se riječi: »te podaci popisnog lista sastavljenog u postupku katastarske izmjere odnosno predočavanja«.

Članak 30.

U članku 196. stavku 1. riječ: »pisano« briše se.

Članak 31.

U članku 203. stavak 4. briše se.

Dosadašnji stavci 5. i 6. postaju stavci 4. i 5.

Članak 32.

U članku 216. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Ako sud smatra da je potrebno održati raspravu, rasprava za ispravak mora se održati u roku od 60 dana od dana isteka zadnjeg dana roka za podnošenje prijava i prigovora.«.

Članak 33.

Iznad članka 217. naziv glave V. mijenja se i glasi: »POJEDINAČNO PREVOĐENJE«.

Članak 217. mijenja se i glasi:

»Pojedinačno prevođenje u BZP-u za jednu ili više katastarskih čestica provodi se kada su podaci zemljišnih knjiga i katastra identični u odnosu na broj i površinu katastarske čestice.«.

Članak 34.

Članak 218. briše se.

Članak 35.

Članak 219. mijenja se i glasi:

»(1) Po potrebi, a najmanje jednom kvartalno, na zahtjev suda odnosno ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa, provodi se postupak analize usklađenosti podataka o katastarskim česticama.

(2) Nakon izvršene analize iz stavka 1. ovoga članka katastarske čestice svrstavaju se u dvije skupine:

1. katastarske čestice potpuno identične u odnosu na podatke zemljišne knjige i katastarskog operata o broju i površini te

2. katastarske čestice čiji se podaci u zemljišnoj knjizi i katastarskom operatu razlikuju u odnosu na podatke o broju i površini katastarske čestice te nisu podobne za prevođenje bez provedbe prethodnog postupka usklađenja.«.

Članak 36.

U članku 220. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

Članak 37.

U članku 221. ispred riječi: »Kod provođenja« dodaje se oznaka stavka: »(1)«, riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«, a riječ: »preoblikovanje« zamjenjuje se riječju: »prevođenje«.

Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:

»(2) Sud neće donositi posebno rješenje o otpisu katastarskih čestica ako u postupku pojedinačnog prevođenja, a zbog otpisa katastarskih čestica, zemljišnoknjižni uložak dobije novi broj.«.

Članak 38.

U članku 222. stavku 1. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

Članak 39.

U članku 224. stavku 1. riječ: »preoblikovanje« zamjenjuje se riječju: »prevođenje«.

Stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Kada se prijavni list, koji je pregledalo i potvrdilo tijelo nadležno za katastar, provede u zemljišnoj knjizi, katastarske čestice osnovane u katastarskom operatu prevest će se u BZP-u.«.

Članak 40.

Članak 226. mijenja se i glasi:

»Kada se jedan zemljišnoknjižni uložak sastoji od više katastarskih čestica, a neke od njih nisu podobne za pojedinačno prevođenje, te će se katastarske čestice po službenoj dužnosti otpisati u novi zemljišnoknjižni uložak, o čemu sud neće donositi posebno rješenje.«.

Članak 41.

Članak 227. mijenja se i glasi:

»(1) Za katastarske čestice iz članka 219. stavka 2. točke 2. ovoga Zakona sud će na prijedlog stranke, na temelju zahtjeva ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa ili tijela nadležnog za poslove katastra odnosno po službenoj dužnosti, provesti postupak usklađenja katastarskih čestica.

(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka provodi sudski savjetnik, ovlašteni zemljišnoknjižni referent ili neovlašteni zemljišnoknjižni referent pod nadzorom sudskog savjetnika ili ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta odgovarajućom primjenom članka 184. ovoga Zakona.

(3) U postupku iz stavka 1. ovoga članka posjedovnica se sastavlja na temelju postojećeg katastarskog operata, a vlastovnica i teretovnica sastavljaju se odgovarajućom primjenom članaka 187. do 192. ovoga Zakona.

(4) Na postupak iz stavka 1. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članaka 193. do 205. ovoga Zakona.«.

Članak 42.

U članku 228. riječ: »preoblikovana« zamjenjuje se riječju: »prevedena«.

Članak 43.

U članku 229. stavku 1. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

U stavku 2. riječ: »preoblikovani« zamjenjuje se riječju: »prevedeni«.

U stavku 4. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

Članak 44.

U članku 230. stavku 1. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

Članak 45.

U članku 231. stavcima 1., 2. i 3. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

Članak 46.

U članku 232. riječ: »preoblikovanju« zamjenjuje se riječju: »prevođenju«, a riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

Članak 47.

U članku 233. stavku 1. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«, a riječ: »preoblikovanju« zamjenjuje se riječju: »prevođenju«.

U stavku 4. riječ: »preoblikovanja« zamjenjuje se riječju: »prevođenja«.

Članak 48.

Članak 233.a mijenja se i glasi:

»(1) Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa obračunat će iznos nagrade i naknade javnog bilježnika sukladno Pravilniku iz članka 186.i stavka 1. ovoga Zakona u roku od pet radnih dana od zaprimanja obavijesti i izvještaja iz članka 186.d stavka 2. ovoga Zakona, o čemu donosi rješenje koje sadrži nalog za isplatu.

(2) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.

(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se javnom bilježniku kojem se obavlja isplata i nadležnom sudu.

(4) Nadležni sud obavlja isplatu na temelju naloga za isplatu na temelju rješenja iz stavka 1. ovoga članka.«.

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 49.

(1) Stručnom ispitu za ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta mogu pristupiti i službenici koji su na dan stupanja na snagu ovoga Zakona zatečeni na radnom mjestu zemljišnoknjižnog referenta te nakon položenog stručnog ispita za ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta mogu biti raspoređeni na radno mjesto ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta III. vrste neovisno o uvjetima utvrđenim za to radno mjesto u propisima koji se odnose na državne službenike.

(2) Stručnom ispitu za ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta mogu pristupiti i službenici koji su na dan stupanja na snagu ovoga Zakona zatečeni na radnom mjestu višeg zemljišnoknjižnog referenta te nakon položenog stručnog ispita za ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta mogu biti raspoređeni na radno mjesto ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta II. vrste neovisno o uvjetima utvrđenim za to radno mjesto u propisima koji se odnose na državne službenike.

Članak 50.

(1) Ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će odluku iz članka 1. ovoga Zakona u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(2) Ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će pravilnike iz članaka 11. i 12. ovoga Zakona u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 51.

Pravilnik o unutarnjem ustroju, vođenju zemljišnih knjiga i obavljanju drugih poslova u zemljišnoknjižnim odjelima sudova (Zemljišnoknjižni poslovnik) (»Narodne novine«, br. 81/97., 109/02., 123/02., 153/02., 14/05. i 60/10.), Pravilnik o mjerilima za rad službenika u zemljišnoknjižnim odjelima (»Narodne novine«, br. 125/22.) i Pravilnik o programu i načinu polaganja posebnog stručnog ispita i imenovanju ovlaštenih zemljišnoknjižnih referenata (»Narodne novine«, br. 85/21.) ostaju na snazi do donošenja pravilnika iz članaka 11. i 12. ovoga Zakona.

Članak 52.

(1) Započeti postupci do dana stupanja na snagu ovoga Zakona provest će se prema odredbama Zakona o zemljišnim knjigama (»Narodne novine«, br. 63/19., 128/22. i 155/23.).

(2) Na isprave iz članka 49. Zakona koji je izmijenjen člankom 4. ovoga Zakona i na isprave iz članka 57. Zakona koji je izmijenjen člankom 5. ovoga Zakona, a koje su sastavljene prije stupanja na snagu ovoga Zakona ne primjenjuju se članci 4. i 5. ovoga Zakona.

Članak 53.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 022-02/24-01/42
Zagreb, 25. listopada 2024.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Gordan Jandroković, v. r.