Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi intervencije 73.02. »Obnova poljoprivrednog potencijala« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

NN 129/2024 (8.11.2024.), Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi intervencije 73.02. »Obnova poljoprivrednog potencijala« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA

2147

Na temelju članka 8.a stavka 23. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine«, br. 118/18, 42/20, 127/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21 i 152/22) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi

PRAVILNIK

O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PROVEDBI INTERVENCIJE 73.02. »OBNOVA POLJOPRIVREDNOG POTENCIJALA« IZ STRATEŠKOG PLANA ZAJEDNIČKE POLJOPRIVREDNE POLITIKE REPUBLIKE HRVATSKE 2023. – 2027.

Članak 1.

U Pravilniku o provedbi intervencije 73.02. »Obnova poljoprivrednog potencijala« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. (»Narodne novine«, br. 154/23) (u daljnjem tekstu: Pravilnik) u članku 3. stavku 1. iza točke 28. dodaje se nova točka 29. koja glasi:

»29. prerada poljoprivrednih proizvoda znači svako djelovanje na poljoprivrednom proizvodu čiji je rezultat proizvod koji je i sam poljoprivredni proizvod, osim djelatnosti na poljoprivrednim dobrima koje su neophodne za pripremu životinjskih ili biljnih proizvoda za prvu prodaju (postupci dorade koji obuhvaćaju postupke čišćenja, rezanja, ljuštenja, orezivanja i sušenja proizvoda bez njihova pretvaranja u prerađevine ne smatraju se preradom)«.

Dosadašnje točke 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41. i 42. postaju točke 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41., 42. i 43.

Točka 30. mijenja se i glasi:

»30. pčelinja zajednica je skupina pčela koju čine matica, radilice i trutovi i koja je nastanjena na saću u košnici«.

Članak 2.

Članak 5. mijenja se i glasi:

»(1) Agencija za plaćanja u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo poljoprivrede) u skladu s člankom 59. Uredbe (EU) br. 2021/2116 osigurava učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske te uspostavlja sustav upravljanja i kontrola koje uključuju provjere u postupku dodjele potpore kao i provjere tijekom provedbe projekta i nakon konačne isplate kako bi na učinkovit način i razmjerno u odnosu na administrativno i financijsko opterećenje utvrdila, spriječila i sankcionirala nepravilnosti, a posebno pokušaj prijevare i umjetnih stvaranja uvjeta za ostvarivanje prava na potporu.

(2) Kada u postupku dodjele potpore Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru kod korisnika koji udovoljava uvjetima natječaja, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest o privremenoj odgodi dodjele potpore.

(3) U slučaju utvrđivanja sumnje na prijevaru u postupku dodjele potpore, Agencija za plaćanja će nastaviti s administrativnom kontrolom zahtjeva ostalih korisnika i izraditi rang-listu bez korisnika kojemu je izdana Obavijest iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Kada u postupku provedbe projekta Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest o odgodi odobrenja isplate i obustaviti sve postupke Agencije za plaćanja u provedbi projekta.

(5) Ako nadležna pravosudna tijela odbace kaznenu prijavu, obustave kazneni postupak, donesu pravomoćnu odbijajuću presudu ili pravomoćnom presudom oslobode korisnika za počinjenje kaznenog djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisnika kojemu je izdana Obavijest iz stavka 2. ovoga članka i koji udovoljava uvjetima natječaja obavijestiti o istome u roku od 30 dana od zaprimanja odluke/rješenja pravosudnog tijela te s korisnikom sklopiti ugovor o financiranju i nastavit će postupke u provedbi projekta.

(6) Ako nadležna pravosudna tijela odbace kaznenu prijavu, obustave kazneni postupak, donesu pravomoćnu odbijajuću presudu ili pravomoćnom presudom oslobode korisnika za počinjenje kaznenog djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisnika u roku 30 dana od zaprimanja odluke/rješenja pravosudnog tijela obavijestiti o nastavku postupka u provedbi projekta.

(7) Kada su nadležna pravosudna tijela pravomoćnom presudom proglasila krivim korisnika za počinjenje kaznenih djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će:

a) odbiti sve zahtjeve koji su u tijeku postupka administrativne kontrole

b) raskinuti sve važeće ugovore o financiranju u slučajevima kada se ugovori o financiranju sklapaju

c) poništiti sve odluke koje je izdala, a kojima su stekli prava na potporu

d) obustaviti sva plaćanja

e) zatražiti povrat sredstava za sve projekte/zahtjeve koji nisu konačno isplaćeni.

(8) Osoba koju su nadležna pravosudna tijela pravomoćnom presudom proglasila krivom te fizičke i pravne osobe u kojima je osuđena osoba vlasnik obrta i/ili nositelj/član poljoprivrednog gospodarstva i/ili osnivač/član društva i/ili osoba ovlaštena za zastupanje, neovisno o udjelu vlasničkih ili upravljačkih prava, u kalendarskoj godini donošenja pravomoćne presude i u sljedeće tri kalendarske godine isključuju se iz mogućnosti dodjele potpore iz EPFRR i Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi.

(9) U slučaju sumnje na prijevaru, neovisno postoje li ili ne razlozi za odbijanje zahtjeva korisnika, Agencija za plaćanja će o navedenom obavijestiti nadležne institucije sustava za suzbijanje nepravilnosti i prijevara (AFCOS) te proslijediti prijavu po sumnji na prijevaru izravno Državnom odvjetništvu ili ako se radi o kaznenim djelima iz članka 22. i članka 25. stavaka 2. i 3. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja (»EPPO«) (SL L 283, 31. 10. 2017.), tada se prijava podnosi Uredu delegiranog europskog tužitelja.

(10) Posljedica u slučaju utvrđenog umjetnog stvaranja uvjeta u skladu s člankom 62. Uredbe (EU) br. 2021/2116 je odbijanje zahtjeva korisnika ili ukidanje pogodnosti koje su umjetno stvorene.

(11) Agencija za plaćanja može u svakom trenutku postupka dodjele potpore, provedbe projekta i tijekom pet godina nakon konačne isplate donijeti odluku kojom će odbiti zahtjev korisnika, umanjiti potporu, odnosno zatražiti povrat djelomičnog ili cjelokupnog iznosa sredstava ako korisnik ne ispunjava obveze propisane ovim Pravilnikom, natječajem ili drugim primjenjivim nacionalnim propisima ili propisima Europske unije.

(12) Kad odlučuje o odbijanju, umanjenju ili povratu sredstava potpore, Agencija za plaćanja uzima u obzir utvrđene nepravilnosti i odredbe ovoga Pravilnika o primjeni financijskih korekcija iz Priloga 6. ovoga Pravilnika.

(13) Tijekom cjelokupne provedbe sustava kontrola, Agencija za plaćanja može u svrhu sprječavanja pokušaja prevara i nepravilnosti koristiti ARACHNE sustav za procjenu rizika (https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=325&intPageId=3587&langId=hr) te poduzimati daljnje radnje u skladu s dobivenim rezultatima.«.

Članak 3.

U članku 7. stavku 1. riječi: »i druge službene registre« brišu se.

U stavku 2. točki b) nakon riječi: »iznimnih okolnosti« dodaju se riječi: »tijekom postupka dodjele potpore, postupka provedbe projekta i tijekom idućih pet godina od konačne isplate potpore«.

U stavku 2. točka d) mijenja se i glasi:

»d) korisniku ne smije trajati razdoblje isključenja iz mogućnosti dodjele potpore u kalendarskoj godini donošenja pravomoćne presude i u sljedeće tri kalendarske godine«.

U stavku 5. točki a) riječi: »i druge službene registre« brišu se.

U stavku 5. točki c) nakon riječi: »iznimnih okolnosti« dodaju se riječi: »tijekom postupka dodjele potpore, postupka provedbe projekta i tijekom idućih pet godina od konačne isplate potpore«.

U stavku 5. nakon točke e) dodaje se nova točka f) koja glasi:

»f) korisniku ne smije trajati razdoblje isključenja iz mogućnosti dodjele potpore u kalendarskoj godini donošenja pravomoćne presude i u sljedeće tri kalendarske godine.«.

Članak 4.

U članku 8. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Kako bi se projekt smatrao prihvatljivim za sufinanciranje, u postupku dodjele potpore moraju biti ispunjeni sljedeći opći uvjeti prihvatljivosti projekta i ulaganja:

a) provodi se na području Republike Hrvatske

b) nadležno javno tijelo mora proglasiti prirodnu nepogodu u skladu s propisima koji uređuju ublažavanje i uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda ili nadležno javno tijelo mora propisati i odrediti mjere i aktivnosti koje se poduzimaju u slučaju katastrofalnog događaja

c) uništenje relevantnog poljoprivrednog potencijala korisnika mora iznositi najmanje 30 %

d) šteta na relevantnom poljoprivrednom potencijalu koji je zahvaćen prirodnom nepogodom mora biti evidentirana u Registru šteta nakon potvrde konačne procjene štete do trenutka podnošenja zahtjeva za potporu te potvrđena do početka administrativne kontrole zahtjeva za potporu

e) relevantni poljoprivredni potencijal mora biti upisan u Upisniku poljoprivrednika ili Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i drugim službenim registrima iz Priloga 8. ovoga Pravilnika kao poljoprivredni i proizvodni resurs u trenutku nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja

f) relevantni poljoprivredni potencijal koji je oštećen/uništen prirodnom nepogodom / katastrofalnim događajem mora u trenutku nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja biti funkcionalan i služiti svrsi i namjeni poljoprivredne proizvodnje korisnika te evidentiran u Registru šteta i odgovarajućim obrascima iz Priloga 4. ovoga Pravilnika u slučaju oštećenih dugogodišnjih nasada i višegodišnjeg bilja

g) za obnovu poljoprivrednog potencijala prihvatljive su aktivnosti iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, ako je primjenjivo

h) za isti relevantni poljoprivredni potencijal oštećen od iste prirodne nepogode / katastrofalnog događaja korisnik ne može sklopiti ugovor o financiranju više od jednog puta tijekom programskog razdoblja 2023. – 2027.

i) za projekte obnove poljoprivrednog potencijala zbog katastrofalnog događaja uzrokovanog pojavom biljnih i životinjskih bolesti korisnik mora imati rješenje/potvrdu ili drugi odgovarajući dokument izdan od nadležne institucije o pojavi ili nastanku katastrofalnog događaja

j) projekt mora ostvariti minimalni broj bodova (prag prolaznosti) na temelju kriterija odabira iz Priloga 1. ovoga Pravilnika

k) poljoprivredni potencijal koji se obnavlja i predmet je potpore mora biti istovjetan poljoprivrednom potencijalu koji je uništen kako slijedi: poljoprivredno zemljište iste ili slične površine (prihvatljivo je i zemljište veće površine, ali sufinanciraju se samo troškovi za ukupnu površinu zemljišta koja je zabilježena kao nastradala); višegodišnji nasadi / višegodišnje bilje u istom broju koji je zabilježen kao nastradao, iste kulture, iste ili druge sorte iste namjene; poljoprivredna mehanizacija istih ili sličnih tehničkih specifikacija (navedeno može biti manjih/slabijih ili maksimalno 10 % većih/jačih karakteristika); priključci i oprema istih ili sličnih tehničkih specifikacija (navedeno može biti manjih/slabijih ili maksimalno 10 % većih/jačih karakteristika); građevine koje svojom svrhom služe primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, istih/manjih vanjskih dimenzija, iste/manje građevinske bruto površine i istog/manjeg volumena; domaće životinje (osnovno stado / matično jato / pčelinja zajednica) u istom broju koji je zabilježen kao nastradao i iste vrste namijenjene istoj vrsti proizvodnje

l) ulaganje nema značajan negativan utjecaj na okoliš i/ili ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže, odnosno provedene su mjere zaštite okoliša ili mjere ublažavanja utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže, ako su propisane

m) obnavlja se relevantni poljoprivredni potencijal narušen zbog prirodnih nepogoda i katastrofalnih događaja koje su nastale nakon 1. siječnja 2023. godine.«.

Članak 5.

U članku 9. stavci 1. i 2. mijenjaju se i glase:

»(1) Korisnik, nositelj ili član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva u trenutku nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja mora biti vlasnik poljoprivrednog zemljišta koje je predmet ulaganja, odnosno na kojem se obavlja ulaganje ili isto mora imati u zakupu / plodouživanju / koncesiji / pravu služnosti što je upisano u zemljišne knjige.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka u slučaju da vlasništvo korisnika, nositelja ili člana obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva nije bilo upisano u zemljišne knjige u trenutku nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja, isto mora biti upisano u zemljišne knjige do trenutka podnošenja zahtjeva za potporu.«.

Članak 6.

Članak 10. mijenja se i glasi:

»(1) Korisnik, nositelj ili član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva u trenutku nastanka prirodne nepogode mora biti vlasnik ili imati u zakupu poljoprivredne gospodarske građevine što mora biti upisano u zemljišnim knjigama.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka u slučaju da vlasništvo korisnika, nositelja ili člana obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva nije bilo upisano u zemljišne knjige u trenutku nastanka prirodne nepogode, isto mora biti upisano u zemljišne knjige do trenutka podnošenja zahtjeva za potporu.

(3) Objekt za držanje životinja u trenutku nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja mora biti evidentiran u sustavu za identifikaciju i registraciju životinja (Jedinstvenom registru držanih životinja, u daljnjem tekstu: JRDŽ) u skladu s propisima o veterinarstvu.

(4) Poljoprivredna gospodarska građevina koja je zahvaćena prirodnom nepogodom mora biti izgrađena u skladu s propisima kojima se uređuje građenje i mora biti evidentirana u relevantnim službenim registrima iz Priloga 8. ovoga Pravilnika kao poljoprivredni i proizvodni resurs u trenutku nastanka prirodne nepogode, a koji će biti navedeni u natječaju.

(5) Ako se radi o obnovi objekta za držanje životinja, u godini nastanka prirodne nepogode u objektu se morala odvijati proizvodnja vezana uz držanje životinja.

(6) Ako se radi o obnovi objekta za držanje poljoprivredne mehanizacije/opreme, u godini nastanka prirodne nepogode objekt se morao koristiti za držanje predmetne mehanizacije/opreme te je isti upisan u nadležne registre Ministarstva poljoprivrede (JRDŽ, Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik poljoprivrednih gospodarstava) iz Priloga 8. ovoga Pravilnika ili na odgovarajući način evidentiran u AGRONET-u, ako je primjenjivo.

(7) Ako se radi o obnovi objekta za skladištenje stočne hrane, u godini nastanka prirodne nepogode na poljoprivrednom gospodarstvu su se morale držati životinje i/ili se proizvodila stočna hrana.

(8) U slučaju gradnje sva potrebna dokumentacija mora biti u skladu s propisima koji uređuju građenje i prostorno uređenje i izdana na ime korisnika.

(9) Uvjeti iz ovoga članka dokazuju se dokumentacijom koja se propisuje natječajem te provjerama podataka od Agencije za plaćanja iz dostupnih registara i baza podataka nadležnih institucija, ako je primjenjivo.

(10) Ako Agencija za plaćanja tijekom dodjele potpore utvrdi da korisnik ne ispunjava uvjete iz ovoga članka, korisniku će se izdati odluka o odbijanju zahtjeva za potporu ako se navedeno odnosi na cjelokupan projekt ili će se umanjiti iznos tražene potpore u slučaju da navedeni kriteriji nisu ispunjeni u dijelu projekta/ulaganja.

(11) Ako Agencija za plaćanja tijekom postupka provedbe projekta utvrdi da korisnik ne ispunjava uvjete iz stavka 8. ovoga članka, korisniku će se izdati odluka o odbijanju zahtjeva za isplatu ako se odnosi na cjelokupan projekt ili će se umanjiti iznos tražene potpore u slučaju da navedeni kriteriji nisu ispunjeni u dijelu projekta/ulaganja.«.

Članak 7.

U članku 11. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Poljoprivredna mehanizacija i oprema mora biti registrirana i u vlasništvu korisnika u trenutku nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja i mora biti evidentirana u relevantnim službenim registrima u skladu s Prilogom 8. ovoga Pravilnika u trenutku nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja, ako je primjenjivo.«.

U stavku 4. iza riječi: »Po završetku projekta,« dodaju se riječi: »a do podnošenja konačnog zahtjeva za isplatu,«.

Članak 8.

U članku 12. stavku 1. iza riječi: »drugim službenim registrima« dodaju se riječi: »iz Priloga 8. ovoga Pravilnika«.

Članak 9.

U članku 13. stavci 5., 6. i 7. mijenjaju se i glase:

»(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, korisnik može započeti s aktivnostima krčenja prije podnošenja zahtjeva za potporu, odnosno prije raspisivanja natječaja kojim se dodjeljuje potpora za obnovu poljoprivrednog potencijala narušenog katastofalnim događajima, a u skladu s rješenjem nadležne inspekcije o katastrofalnom događaju uz obvezu da prije početka aktivnosti korisnik podnese zahtjev za izlazak na teren službenika institucija iz stavka 3. ovoga članka.

(6) Datumom nastanka katastrofalnog događaja smatra se datum izdavanja rješenja nadležne inspekcije o pojavi katastrofalnog događaja.

(7) Korisnik ovjereni obrazac 1. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika dostavlja nadležnom povjerenstvu za procjenu šteta od prirodnih nepogoda.«.

Dosadašnji stavci 6., 7. i 8. postaju stavci 7., 8. i 9.

Članak 10.

U članku 16. točki c) iza riječi: »silos za spremanje silaže,« dodaju se riječi: »silos za stočnu hranu/žitarice,«.

U točki g) iza riječi: »unošenja u tlo« dodaje se riječ: »gnojiva«.

Članak 11.

U članku 17. stavku 1. točka p) mijenja se i glasi:

»p) troškovi obnove poljoprivrednog potencijala koji je osiguran putem police osiguranja«.

Članak 12.

U članku 18. stavci 4., 5. i 6. mijenjaju se i glase:

»(4) Troškovi ne smiju nastati prije 1. siječnja 2023. i izlaska na teren službenika institucija iz članka 13. stavka 3. ovoga Pravilnika.

(5) Opći troškovi, analiza tla i trošak kupnje zemljišta (samo u slučaju prirodne nepogode) prihvatljivi su i prije podnošenja zahtjeva za potporu, ali ne prije 1. siječnja 2023. i nastanka prirodne nepogode / katastrofalnog događaja.

(6) Za sufinanciranje nabave gnojiva i materijala za popravljanje kvalitete tla potrebno je prethodno obaviti analizu tla s preporukom gnojidbe koja ne smije biti starija od godine dana od dana podnošenja zahtjeva za potporu i trošak za analizu tla ne smije nastati prije 1. siječnja 2023. godine.«.

Članak 13.

U članku 20. nakon stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Za troškove iz stavka 2. ovoga članka korisnik postupak prikupljanja ponuda vrši samostalno na tržištu.«.

Dosadašnji stavci 3., 4. i 5. postaju stavci 4., 5. i 6.

Članak 14.

U članku 27. iza stavka 9. dodaje se novi stavak 10. koji glasi:

»(10) Način postavljanja pitanja u vezi s objavljenim natječajem bit će propisan natječajem.«.

Dosadašnji stavak 10. postaje stavak 11.

Članak 15.

U članku 39. stavci 8. i 9. mijenjaju se i glase:

»(8) Kada u postupku dodjele potpore Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru kod korisnika koji udovoljavaju uvjetima natječaja, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest iz stavka 1. točke e) ovoga članka o privremenoj odgodi dodjele potpore u skladu s člankom 5. ovoga Pravilnika.

(9) Na odluke iz stavka 1. točaka a) i b) ovoga članka korisnik može izjaviti žalbu u skladu s člankom 59. stavkom 1. ovoga Pravilnika.«.

Članak 16.

U članku 41. stavku 2. riječi: »Sklapanjem ugovora o financiranju korisnik preuzima obveze« zamjenjuju se riječima: »Ugovorom o financiranju korisniku su propisane obveze«.

Članak 17.

U članak 46. dodaje se novi stavak 1. koji glasi:

»(1) Nakon popunjavanja zahtjeva za isplatu predujma i zahtjeva za isplatu u AGRONET-u, zahtjev za isplatu predujma i zahtjev za isplatu elektronički podnosi isključivo korisnik putem NIAS-a u skladu s Uputom za elektroničko podnošenje zahtjeva koja čini sastavni dio natječaja. Za elektroničko podnošenje korisnik mora biti prijavljen u AGRONET-u putem NIAS-a.«.

Dosadašnji stavci 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. i 8. postaju stavci 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. i 9.

Stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Zahtjev za isplatu predujma / zahtjev za isplatu korisnik može podnijeti nakon sklapanja ugovora o financiranju.«.

Članak 18.

U članku 52. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:

»(2) Nakon popunjavanja zahtjeva za promjenu u AGRONET-u, zahtjev za promjenu elektronički podnosi isključivo korisnik putem NIAS-a u skladu s Uputom za elektroničko podnošenje zahtjeva koja čini sastavni dio natječaja. Za elektroničko podnošenje korisnik mora biti prijavljen u AGRONET-u putem NIAS-a.«.

Dosadašnji stavci 2., 3., 4., 5. i 6. postaju stavci 3., 4., 5., 6. i 7.

U stavku 4. točka d) »izmjena tehnološkog elaborata nasada/projekta« briše se.

Dosadašnje točke e), f), g), h) i i) postaju točke d), e), f), g) i h).

U stavku 5. riječi: »u stavku 3. točkama a) do d) ovoga članka« zamjenjuju se riječima: »u stavku 4. točkama a) do c) ovoga članka«.

U stavku 7. nakon riječi: »na postupke nabave« dodaju se riječi: »osim za troškove kupnje zemljišta i objekata te za one troškove za koje su natječajem propisani maksimalni iznosi troškova ili drugi limiti, a za koje korisnik postupak prikupljanja ponuda vrši samostalno na tržištu.«.

Dosadašnji stavak 7. briše se.

Stavci 15. i 16. brišu se.

Dosadašnji stavci 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36. i 37. postaju stavci 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34. i 35.

U stavku 15. riječi: »Iznimno od stavka 11. ovoga članka, obavijest o promjeni zbog razloga navedenih u stavku 3. točkama h) i i) ovoga članka« zamjenjuju se riječima: »Iznimno od stavka 2. ovoga članka, obavijest o promjeni zbog razloga navedenih u stavku 4. točkama g) i h) ovoga članka«.

U stavku 16. riječi: »u stavku 3. točkama a) do f) ovoga članka« zamjenjuju se riječima: »u stavku 4. točkama a) do e) ovoga članka«.

Članak 19.

U članku 55. stavku 1. riječi: »i druge službene registre« brišu se.

Članak 20.

U članku 58. stavak 4. briše se.

Dosadašnji stavci 5., 6., 7., 8. i 9. postaju stavci 4., 5., 6., 7. i 8.

Članak 21.

Prilozi 1. i 4. se zamjenjuju novim Prilogom 1. i 4. koji su tiskani u dodatku ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.

Iza Priloga 7. dodaje se Prilog 8. Popis registara/upisnika u koje su obvezni biti upisani korisnici i relevantni poljoprivredni potencijal koji je tiskan u dodatku ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

Članak 22.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/22-01/110
Urbroj: 525-07/294-24-14
Zagreb, 5. studenoga 2024.

Potpredsjednik Vlade i ministar
poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Josip Dabro, v. r.

PRILOG 1.

KRITERIJI ODABIRA ZA INTERVENCIJU
73.02. »OBNOVA POLJOPRIVREDNOG POTENCIJALA«

Tablica 1.     Broj bodova prema kriterijima odabira koje korisnik može ostvariti

KRITERIJ ODABIRA 73.02.
1.Stupanj oštećenja određenog poljoprivrednog potencijalaBodovi
1.1.0,3 – 0,3940
1.2.0,4 – 0,4950
1.3.0,5 – 0,5960
1.4.0,6 – 0,6970
1.5.0,7 – 0,7980
1.6.0,8 – 0,8990
1.7.0,9 – 1,00100

POJAŠNJENJE

Broj bodova određuje se na temelju izračunatog stupnja oštećenja poljoprivrednog potencijala.

U tablici 1 postotak je izražen kao stupanj npr. 30 % = 0,3.

Stupanj oštećenja utvrđuje se prema Obrascu izračuna vrijednosti štete i stupnja oštećenja relevantnog poljoprivrednog potencijala koji će biti prilog natječaja (u daljnjem tekstu: Obrazac) ili rješenju/potvrdi o pojavi ili nastanku katastrofalnog događaja.

Za poljoprivredni potencijal za koji se podatci o oštećenom poljoprivrednom potencijalu koji su evidentirani u Registru šteta razlikuju od onih u Zapisniku, relevantni podatci su oni evidentirani u Zapisniku kojeg popunjavaju djelatnici Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede.

Napomena: Za korisnike koji imaju štetu nastalu zbog katastrofalnog događaja – žutica vinove loze i više od 20 % zaraženog nasada te je obvezno krčenje cijelog vinograda, stupanj oštećenja relevantnog poljoprivrednog potencijala je 1,00 i korisnik ostvaruje 100 bodova.

PRILOG 4.

ZAPISNIK O ŠTETAMA OD PRIRODNE NEPOGODE / KATASTROFALNOG DOGAĐAJA ZA AKTIVNOSTI OBNOVE POLJOPRIVREDNOG POTENCIJALA

Obrazac 1. Aktivnosti obnove poljoprivrednog potencijala od prirodne nepogode

Tablica 1. Aktivnosti obnove za sanaciju poljoprivrednog zemljišta

R. br.Aktivnosti obnove poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala višegodišnjih nasada i/ili višegodišnjeg bilja u sklopu intervencije 73.02. »OBNOVA POLJOPRIVREDNOG POTENCIJALA« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.
1.Naziv korisnika
1.1.MIBPG
1.2.Upisati ARKOD ID parcele koja je upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava te koja je oštećena prirodnom nepogodom
1.3.Površina (m²/ha)
1.4.

Korisnik je započeo s aktivnostima sanacije poljoprivrednog zemljišta

Pojašnjenje: Upisati DA/NE. Ako je odgovor DA, opisati aktivnosti sanacije poljoprivrednog zemljišta koje su već poduzete.

1.5.

Limitirajuće karakteristike terena

Pojašnjenje: Upisati faktore koji bi mogli utjecati na otežanu provedbu obnove poljoprivrednog potencijala i dovesti do više cijene agrotehničkih zahvata npr. izražena stjenovitost, skeletnost, nagib tla, težak pristup terenu, terasiranost terena i sl.

2.

SANACIJA POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

(Proračun štete na zemljištima)

2.1.

Nagib terena (zaokružiti):

a) bez nagiba

b) nagib od 16 do 26 %

c) nagib preko 26 % (upisati nagib).

Agrotehnički zahvati koji su potrebni
2.2.Usluga rasipanja i unošenja u tlo organskog gnojiva (ha)
2.3.Usluga sjetve – poljoprivredne vrste za zelenu gnojidbu (sideracija) (ha)
2.4.Uklanjanje mulja s odvozom (m³)
2.5.Usluga podrivanja (ha)
2.6.Usluga niveliranja terena
2.7.Usluga ravnanja (ha)
2.8.Usluga frezanja / usitnjavanja kamena
2.9.Usluga oranja
2.10.Usluga rigolanja
2.11.Usluga rotodrljanja ili frezanja
2.12.Usluga tanjuranja
2.13.Usluga krčenja uništenog višegodišnjeg nasada te uklanjanje krčevina (ha)
2.14.Uklanjanje kamena
Napomena (ako je potreban detaljniji opis lokacije ulaganja)
3.Svojim potpisom pod kaznenom i materijalnom odgovornošću potvrđujem točnost/istinitost podataka navedenih u ovom obrascu.
Ime, prezime i potpis korisnika
Popunio djelatnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Potpis i ovjera djelatnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Popunio djelatnik druge ustanove*
Potpis i ovjera djelatnika druge ustanove*
Datum izrade


* U slučaju da na teren izlazi druga javna ustanova koja obavlja djelatnost iz područja poljoprivrede i sigurnosti hrane.

Tablica 2.     Aktivnosti obnove poljoprivrednog zemljišta od prirodne nepogode

R. br.Aktivnosti obnove poljoprivrednog zemljišta i proiz­vodnog potencijala višegodišnjih nasada i/ili višegodišnjeg bilja u sklopu intervencije 73.02. »OBNOVA POLJOPRIVREDNOG POTENCIJALA« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.
1.Naziv korisnika
1.1.MIBPG
1.2.Upisati ARKOD ID parcele koja je upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava te koja je oštećena prirodnom nepogodom
1.3.

Korisnik je započeo s aktivnostima obnove višegodišnjih nasada i višegodišnjeg bilja

Pojašnjenje: Upisati DA/NE. Ako je odgovor DA, potrebno je popisati aktivnosti obnove višegodišnjih nasada i višegodišnjeg bilja koje su započele prije popunjavanja ovoga obrasca. Troškovi koji se odnose na započete aktivnosti prije popunjavanja ovoga obrasca neće biti prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu intervencije 73.02.

1.4.Površina (m² ili ha)
1.5.

Nagib terena (zaokružiti):

a) bez nagiba

b) nagib od 16 do 26 %

c) nagib preko 26 % (upisati nagib).

1.6.

Limitirajuće karakteristike terena

Pojašnjenje: Upisati faktore koji bi mogli utjecati na otežanu provedbu obnove poljoprivrednog potencijala i dovesti do više cijene agrotehničkih zahvata npr. izražena stjenovitost, skeletnost, nagib tla, težak pristup terenu, terasiranost terena i sl.

Utvrđeno stanje na terenu
1.7.Slobodan unos utvrđenog stanja na terenu za cijeli poljoprivredni potencijal koji je stradao od prirodne nepogode npr. broj stradalih stabala koje je potrebno zamijeniti, ukupan broj stabala po pojedinačnoj ARKOD parceli, oprema koja je stradala i u kojoj mjeri (armatura, protugradna zaštita, navodnjavanje...), mehanizacija (koji stroj i kakvo oštećenje npr. stablo palo na prikolicu, udubljena šasija itd.) s obaveznom fotodokumentacijom stanja prije bilo kakve aktivnosti. Fotografije moraju biti takve da je vidljiv cijeli teren sa stradalim poljoprivrednim potencijalom plus fotografije izbliza koje dokazuju oštećenje (nije potrebna procjena samog oštećenja, nego evidentiranje da je oštećenje prisutno).
2.OBNOVA VIŠEGODIŠNJIH NASADA I VIŠEGODIŠNJEG BILJA
(na temelju proglašene prirodne nepogode)
2.1.

Prirodna nepogoda

Pojašnjenje: Upisati vrstu prirodne nepogode (mraz, olujno nevrijeme, tuča, poplava itd.) i datum nastanka štete.

2.2.

Upisati tip armature

Pojašnjenje: Metalna, drvena, betonska ili PVC.

2.3.

Vrsta trajnog nasada ili višegodišnjeg bilja oštećenog prirodnom nepogodom

Pojašnjenje: Monokultura / mješoviti nasad – upisati višegodišnje kulture (npr. monokultura – jabuka) i površinu pod kojom je kultura.

2.4.

Upisati ukupan broj stabala/trsova/sadnica (jagoda, lavanda, smilje i sl.) koje su oštećene na području zahvaćenom prirodnom nepogodom (po ARKOD parceli)

Pojašnjenje: Ako je ukupan broj 100, a od toga je oštećeno 60 stabala, upisati ukupno/broj oštećenih (100/60).

2.5.

Površina koju je potrebno zasijati (ha/m2)

Pojašnjenje: Popuniti u slučaju prirodne nepogode na višegodišnjem bilju (lucerna, DTS i sl.).

2.6.

Ukupna količina sjemena (kg/ha ili kg/ARKOD parceli) za površinu oštećenu prirodnom nepogodom

Pojašnjenje: Popuniti u slučaju prirodne nepogode na višegodišnjem bilju (lucerna, DTS i sl.).

Agrotehnički zahvati koji su potrebni
2.7.

Obrada i priprema tla (ha)

Pojašnjenje: Ispunjavanje podataka na temelju realnih potreba za obradom. Potrebno je detaljno opisati specifičnost terena/tla čime se dokazuje specifičnost terena te potrebna obrada tla.

Napomena (ako je potrebno detaljno opisati specifičnost terena/tla)
2.8.

Ostali agrotehnički zahvati i usluge

Pojašnjenje: Ispunjavanje podataka u skladu s načelima dobre poljoprivredne i okolišne prakse.

2.8.1.

Usluga krčenja uništenog višegodišnjeg nasada te uklanjanje krčevina (ha)

Pojašnjenje: Nije primjenjivo za višegodišnje zeljaste biljke (jagode i sl.) i višegodišnje grmove (lavandu, smilje i sl.).

2.8.2.Usluga obnove nasada masline i smokve (stablo, komad)
2.8.3.Usluga odvoza rezanog materijala iz nasada masline/smokve (m³)
2.8.4.

Usluga iskopa rupa i sadnja masline/smokve, višegodišnje bilje / višegodišnji nasadi i vinova loza

Pojašnjenje: Navesti kulturu i broj komada.

2.8.5.Nabava travne smjesa za višegodišnje nasade (kg)
2.8.6.Usluga zatravljivanja za višegodišnje nasade (ha)
2.8.7.Usluga sjetve višegodišnjeg bilja (DTS, lucerna i sl.) (m²)
2.9.

Oprema za višegodišnje nasade i višegodišnje bilje uključujući konstrukciju nasada

Napomena: Unos je dozvoljen samo za opremu koju je korisnik posjedovao prije nastanka prirodne nepogode.

2.9.1.Usluga uklanjanja opreme višegodišnjeg nasada (demontaža armature – kom/m², ograde – dužni metar, sustava za navodnjavanje – dužnih metara, protugradne zaštite – komad/m² i protukišne zaštite – komad/m²)
2.9.2.Usluga postavljanja opreme višegodišnjeg nasada (montaža armature – kom/m², ograde – dužni metar, sustava za navodnjavanje – dužnih metara, protugradne zaštite – komad/m² i protukišne zaštite – komad/m²)
2.9.3.Nabava opreme za armaturu višegodišnjih nasada (komad, kg)
2.9.4.Nabava ograde i postavljanje oko višegodišnjih nasada (m)
2.9.5.Protugradna zaštita – nabava opreme i usluga montaže (ha)
2.9.6.Protukišna zaštita – nabava opreme i usluga montaže (ha)
2.9.7.Sustav za zaštitu od mraza – nabava opreme i usluga montaže (ha)
2.9.8.

Nabava i postavljanje sustava za navodnjavanje (ha)

Pojašnjenje: Navesti svu pripadajuću opremu kao npr. crpku, cijevi, rasprskivače i dodatnu opremu te navesti površinu navodnjavanja.

3.OBNOVA POLJOPRIVREDNIH GOSPODARSKIH GRAĐEVINA
(na temelju proglašene prirodne nepogode)
3.1.Zaštićeni prostori – STAKLENICI/PLASTENICI/TUNELI
3.1.1.Upisati ARKOD ID ili katastarsku općinu, broj katastarske čestice/parcele na kojoj se nalazi zaštićeni prostor oštećen u prirodnoj nepogodi
3.1.2.Vrsta zaštićenog prostora (staklenik / plastenik / visoki tunel / niski tunel)
3.1.3.Dimenzije staklenika/plastenika/tunela (duljina/širina/visina)
3.1.4.

Konstrukcija plastenika/staklenika

Pojašnjenje: Navesti je li konstrukcija oštećena DA/NE. Ako je odgovor DA, navesti količinu oštećenja i od kojeg je materijala.

3.1.5.

Folija / staklo / polikarbonatno staklo

Pojašnjenje: Navesti oštećenje za staklo / polikarbonatno staklo / foliju i površinu oštećenog stakla / polikarbonatnog stakla / folije.

Oprema unutar staklenika/plastenika
(nabrojati i navesti glavne tehničke karakteristike)
3.1.6.

Sustav za grijanje

Pojašnjenje: Opisati oštećeni sustav za grijanje, vrstu grijača (električni, infracrveni, sustav grijanja na bazi propana, grijanje na plin, grijanje na zrak, solarno grijanje i glavne tehničke karakteristike pojedinih dijelova itd. te kapacitet sustava za grijanje i snagu (kW).

3.1.7.

Oprema za navodnjavanje

Pojašnjenje: Navesti duljinu oštećenih cijevi, vrstu materijala cijevi, rasprskivači – navesti broj oštećenih, sustave za kontrolu i upravljanje navodnjavanjem – detaljno navesti tehničku specifikaciju sustava.

3.1.8.

Pumpa za navodnjavanje

Pojašnjenje: Detaljno navesti i opisati tehničku specifikaciju pumpe (jačina/snaga pumpe (kW)).

3.1.9.

Oprema za fertirigaciju

Pojašnjenje: Detaljno opisati tehničku specifikaciju sustava za fertirigaciju.

3.1.10.

Oprema za zasjenjivanje – energetske zavjese

Pojašnjenje: Detaljno opisati od kojeg su materijala zavjese, količinu i veličinu (m²).

3.1.11.

Pogonski motori u staklenicima/plastenicima

Pojašnjenje: Detaljno opisati tehničku specifikaciju pogonskih motora (kW) koji se koriste u staklenicima/plastenicima npr. za zasjenjivanje, otvaranje/zatvaranje krovnih/bočnih prozora itd.

3.1.12.

Radni stol

Pojašnjenje: Navesti dimenzije (m²), vrstu materijala, pokretni/nepokretni.

3.2.Gospodarske poljoprivredne građevine
(navesti glavne tehničke karakteristike i površinu/zapremninu)
3.2.1.

Silos za silažu

Pojašnjenje: Navesti dimenzije, zapremninu i sl.

3.2.2.

Silos za stočnu hranu/žitarice

Pojašnjenje: Navesti tip, zapremninu, vrstu materijala i dodatnu opremu.

3.3.Gospodarske poljoprivredne građevine (označiti koju vrstu gospodarske poljoprivredne građevine korisnik posjeduje i obnavlja)
3.3.1.Gospodarski objekt za preradu i skladištenje poljoprivrednih proizvoda sa pripadajućom opremom i infrastrukturom (m2)
3.3.2.Gospodarski objekt za držanje/sklanjanje životinja (m2)
3.3.3.Gospodarski objekt za skladištenje mehanizacije (m2)
3.3.4.

Gospodarski objekt mješovite namjene (m2)

Pojašnjenje: Navesti za koje sve namjene i površinu za svaku namjenu.

4.NABAVA DOMAĆIH ŽIVOTINJA
4.1.

Domaće životinje (osnovno stado / matično jato / pčelinja zajednica)

Pojašnjenje: Životinje koje su nastradale u prirodnoj nepogodi morale su u trenutku nastanka prirodne nepogode biti upisane u JRDŽ-u ili ostalim propisanim upisnicima i morale su biti u posjedu korisnika. Upisati vrstu/kategoriju i ukupan broj nastradalih životinja (grlo, kljun, pčelinja zajednica itd.).

4.2.

Oprema za pčelarstvo

Pojašnjenje: Ako pčelarstvo nije moguće nastaviti u postojećim košnicama, prihvatljiva je nabava nove opreme: nabava košnica kao stradalih (tip AŽ i LR), nabava okvira, nabava satnih osnova, nabava inoks žica ili pčelinjih zajednica.

5.Svojim potpisom pod kaznenom i materijalnom odgovornošću potvrđujem točnost/istinitost podataka navedenih u ovom obrascu.
Ime, prezime i potpis korisnika
Popunio djelatnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Potpis i ovjera djelatnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Popunio djelatnik druge javne ustanove*
Potpis i ovjera druge javne ustanove*
Datum izrade



* U slučaju da na teren izlazi druga javna ustanova koja obavlja djelatnost iz područja poljoprivrede i sigurnosti hrane.

Obrazac 2. Aktivnosti obnove poljoprivrednog zemljišta za katastrofalan događaj

Tablica 3.     Aktivnosti obnove poljoprivrednog zemljišta za katastrofalan događaj

R. br.Aktivnosti obnove poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala višegodišnjih nasada i/ili višegodišnjeg bilja u sklopu intervencije 73.02. »OBNOVA POLJOPRIVREDNOG POTENCIJALA« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.
1.Naziv korisnika
1.1.MIBPG
1.2.Upisati ARKOD ID parcele koja je upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava te koja je oštećena katastrofalnim događajem
1.3.

Korisnik je započeo s aktivnostima obnove višegodišnjih nasada (vinograda)

Pojašnjenje: Upisati DA/NE. Ako je odgovor DA, opisati aktivnosti obnove višegodišnjih nasada (vinograda) koje su već poduzete.

1.4.Površina (m²/ha)
1.5.

Nagib terena (izabrati):

a) bez nagi

b) nagib od 16 do 26 %

c) nagib preko 26 % (upisati nagib).

1.6.

Limitirajuće karakteristike terena

Pojašnjenje: Upisati faktore koji bi mogli utjecati na otežanu provedbu obnove poljoprivrednog potencijala i dovesti do više cijene agrotehničkih zahvata npr. izražena stjenovitost, skeletnost, nagib tla, težak pristup terenu, terasiranost terena i sl.

2.KATASTROFALAN DOGAĐAJ
(na temelju rješenja/potvrde ili drugog odgovarajućeg dokumenta nadležne institucije o pojavi ili nastanku katastrofalnog događaja)
2.1.

Upisati tip armature

Pojašnjenje: Metalna, drvena, betonska ili PVC.

2.2.Upisati ukupan broj trsova na području zahvaćenom katastrofalnim događajem po ARKOD parceli
Agrotehnički zahvati koji su potrebni
2.3.

Obrada i priprema tla (ha)

Pojašnjenje: Ispunjavanje podataka na temelju realnih potreba za obradom. Ako je potrebno više od četiri tipa operacija obrade tla, potrebno je detaljno opisati specifičnost terena/tla čime se dokazuje specifičnosti terena, a time i dodatna obrada.

Napomena (ako je potrebno detaljno opisati specifičnost terena/tla)
2.4.Ostali agrotehnički zahvati i usluge
2.4.1.Usluga krčenja uništenog višegodišnjeg nasada te uklanjanje krčevina (ha)
2.4.2.

Usluga demontaže armature / ograde / sustava za navodnjavanje / protugradne zaštite / protukišne zaštite (sat, komad, dužni metar, m² ili ha)

Pojašnjenje: Unos je dozvoljen samo za opremu koju je korisnik posjedovao prije nastanka katastrofalnog događaja. Upisati vrstu opreme.

2.4.3.

Usluga montaže armature / ograde / sustava za navodnjavanje / protugradne zaštite / protukišne zaštite (komad, dužni metar, m² ili ha)

Pojašnjenje: Unos je dozvoljen samo za opremu koju je korisnik posjedovao prije nastanka katastrofalnog događaja.

2.4.4.

Nabava armature / ograde / sustava za navodnjavanje / protugradne zaštite / protukišne zaštite (komad, dužni metar, m² ili ha)

Pojašnjenje: Unos je dozvoljen samo ako korisnik nadomješta opremu koju je posjedovao prije nastanka katastrofalnog događaja. Navesti što se obnavlja.

2.4.5.Nabava travnih smjesa za višegodišnje nasade (kg)
2.4.6.Usluga zatravljivanja za višegodišnje nasade (ha)
2.4.7.Usluga iskopa rupa i sadnja vinove loze (komad)
3.Svojim potpisom pod kaznenom i materijalnom odgovornošću potvrđujem točnost/istinitost podataka navedenih u ovom obrascu.
Ime, prezime i potpis korisnika
Popunio djelatnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Potpis i ovjera djelatnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Popunio djelatnik druge javne ustanove*
Potpis i ovjera druge javne ustanove*
Datum izrade


* U slučaju da na teren izlazi druga javna ustanova koja obavlja djelatnost iz područja poljoprivrede i sigurnosti hrane.

PRILOG 8.

POPIS REGISTARA/UPISNIKA U KOJE SU OBVEZNI BITI UPISANI KORISNICI I RELEVANTNI POLJOPRIVREDNI POTENCIJAL

R. br.Korisnici / relevantni poljoprivredni
potencijal
Upisnici / registri / druga dokumentacija*
1.KorisniciUpisnik poljoprivrednika / Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
Evidencija pčelara i pčelinjaka
2.Poljoprivredno zemljišteARKOD sustav
3.Višegodišnji nasadi i višegodišnje biljeARKOD sustav
Upisnik voćara
Vinogradarski registar
Upisnik maslinika
Upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji
4.Poljoprivredne gospodarske građevineUpisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom za životinje
Upisnik registriranih objekata za proizvodnju u poslovanju s hranom za životinje
Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla
Registar subjekata iz nadležnosti sanitarne inspekcije
Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom za životinje
Registar sušara
Jedinstveni registar držanih životinja (JRDŽ)
Registar subjekata i objekata
Registar primarnih proizvođača
Registar ovlaštenih poljoprivrednika
Registar poljoprivrednih subjekata
5.Mehanizacija i oprema**Upisnik poljoprivrednika / Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
6.Osnovno stado / matično jato / pčelinja zajednicaEvidencija pčelara i pčelinjaka
Jedinstveni registar držanih životinja (JRDŽ)
Upisnik matičnih jata
Registar farmi
Upisnik kokoši nesilica

NAPOMENA:

* i druge evidencije, baze podataka, upisnike i registre, ako su primjenjivi

** u slučaju da oprema/mehanizacija ne mora biti upisana u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, potrebno je isto provjeravati iz dokumentacije koju korisnik vodi na razini gospodarstva.