NN 148/2020 (31.12.2020.), Odluka o kriterijima i mjerilima za utvrđivanje bilančnih prava za financiranje minimalnog financijskog standarda javnih potreba osnovnog školstva u 2021. godini

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

2893

Na temelju članka 31. stavka 2. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 150/11, 119/14, 93/16 i 116/18) i članka 143. stavka 7. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (»Narodne novine«, br. 87/08, 86/09, 92/10, 105/10 – ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17, 68/18, 98/19 i 64/20), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. donijela

ODLUKU

O KRITERIJIMA I MJERILIMA ZA UTVRĐIVANJE BILANČNIH PRAVA ZA FINANCIRANJE MINIMALNOG FINANCIJSKOG STANDARDA JAVNIH POTREBA OSNOVNOG ŠKOLSTVA U 2021. GODINI

I.

Ovom Odlukom utvrđuju se ukupna bilančna prava za financiranje minimalnog financijskog standarda javnih potreba osnovnog školstva i kriteriji i mjerila za utvrđivanje bilančnih prava županijama, Gradu Zagrebu i gradovima za:

– materijalne i financijske rashode

– rashode za materijal i dijelove za tekuće i investicijsko održavanje, usluge tekućeg i investicijskog održavanja (u daljnjem tekstu: tekuće i investicijsko održavanje)

– rashode za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini.

II.

Županijama, Gradu Zagrebu i gradovima utvrđuju se bilančna prava za financiranje materijalnih i financijskih rashoda, rashoda za tekuće i investicijsko održavanje, te rashoda za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini osnovnog školstva u visini koja osigurava minimalni financijski standard osnovnih škola.

Obračun iznosa materijalnih i financijskih rashoda izvršen je prema podacima o visini ovih rashoda, koja je bila utvrđena Odlukom o kriterijima i mjerilima za utvrđivanje bilančnih prava za financiranje minimalnog financijskog standarda javnih potreba osnovnog školstva u 2020. godini (»Narodne novine«, broj 128/19), sukladno Smjernicama za izradu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2021. i projekcija za 2022. i 2023. i Uputama za izradu proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za razdoblje 2021. – 2023. godine.

Obračun iznosa rashoda za tekuće i investicijsko održavanje, koji se sukladno Računskom planu proračuna odnose na odjeljak 3224 – Materijal i dijelovi za tekuće i investicijsko održavanje, odjeljak 3237 – Intelektualne i osobne usluge i odjeljak 3232 – Usluge tekućeg i investicijskog održavanja, izvršen je prema podacima o broju učenika, broju razrednih odjela i broju školskih zgrada u školskoj godini 2020./21. na osnovi prosječnih kalkulativnih cijena kako slijedi: po učeniku 62,52 kune godišnje, po razrednom odjelu 1.025,43 kune godišnje, po školskoj zgradi 7.583,37 kuna godišnje.

Obračun iznosa rashoda za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini, koji se sukladno Računskom planu proračuna odnose na skupinu 42 – Rashodi za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i skupinu 45 – Rashodi za dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini, izvršen je prema podacima o broju učenika, broju razrednih odjela i broju školskih zgrada u školskoj godini 2020./21. na osnovi prosječnih kalkulativnih cijena kako slijedi: po učeniku 191,23 kune godišnje, po razrednom odjelu 3.136,50 kuna godišnje i po školskoj zgradi 5.002,92 kune godišnje.

PRIKAZ OBRAČUNA BILANČNIH PRAVA ZA MATERIJALNE I FINANCIJSKE RASHODE, RASHODA ZA TEKUĆE I INVESTICIJSKO ODRŽAVANJE TE RASHODA ZA NABAVU PROIZVEDENE DUGOTRAJNE IMOVINE I DODATNA ULAGANJA NA NEFINANCIJSKOJ IMOVINI U 2021. GODINI

Red. br.Nositelj financiranjaObračunati iznos materijalnih i financijskih rashoda te rashoda za tekuće i investicijsko održavanjeObračunati iznos rashoda za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini

UKUPNO MINIMALNI FINANCIJSKI STANDARD OSNOVNOG ŠKOLSTVA

(kn)

01234=2+3
ŽUPANIJE
1.Zagrebačka39.560.2205.560.61145.120.831
2.Krapinsko-zagorska24.347.1974.102.34628.449.543
3.Sisačko-moslavačka28.138.8972.831.85830.970.755
4.Karlovačka19.287.3112.196.78021.484.091
5.Varaždinska34.472.9214.334.76038.807.681
6.Koprivničko-križevačka12.315.5742.042.01314.357.587
7.Bjelovarsko-bilogorska19.553.8963.101.62122.655.517
8.Primorsko-goranska25.141.6204.242.03129.383.651
9.Ličko-senjska12.253.9891.205.00913.458.998
10.Virovitičko-podravska14.567.8372.302.32716.870.164
11.Požeško-slavonska15.565.2961.758.99417.324.290
12.Brodsko-posavska22.729.4823.049.31525.778.797
13.Zadarska24.242.2083.209.85727.452.065
14.Osječko-baranjska43.316.7856.677.60449.994.389
15.Šibensko-kninska14.276.9551.690.65915.967.614
16.Vukovarsko-srijemska21.741.1063.632.86925.373.975
17.Splitsko-dalmatinska55.128.9849.301.83564.430.819
18.Istarska17.313.1522.381.14119.694.293
19.Dubrovačko-neretvanska17.618.6513.067.43720.686.088
20.Međimurska16.735.9883.113.39119.849.379
21.Grad Zagreb101.945.76923.619.537125.565.306
 
UKUPNO ŽUPANIJE580.253.83893.421.995673.675.833

Red. br.Nositelj financiranjaObračunati iznos materijalnih i financijskih rashoda te rashoda za tekuće i investicijsko održavanjeObračunati iznos rashoda za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini

UKUPNO MINIMALNI FINANCIJSKI STANDARD OSNOVNOG ŠKOLSTVA

(kn)

01234=2+3
GRADOVI
1.Velika Gorica11.455.9972.281.09413.737.091
2.Samobor7.614.1961.251.8618.866.057
3.Vrbovec3.720.759662.2864.383.045
4.Zaprešić2.757.871684.8363.442.707
5.Krapina1.807.245447.3152.254.560
6.Sisak7.682.6131.284.0708.966.683
7.Kutina4.545.004859.7215.404.725
8.Karlovac9.366.4601.581.24510.947.705
9.Varaždin6.898.1081.413.9558.312.063
10.Koprivnica6.027.1851.042.5397.069.724
11.Križevci4.450.948843.9575.294.905
12.Đurđevac1.597.694290.6601.888.354
13.Bjelovar5.745.4401.178.9466.924.386
14.Rijeka15.290.8413.283.37418.574.215
15.Crikvenica1.378.630330.6761.709.306
16.Opatija1.047.346212.2441.259.590
17.Gospić3.499.706446.0873.945.793
18.Virovitica4.365.317893.7715.259.088
19.Požega4.616.387592.7165.209.103
20.Slavonski Brod11.085.6712.279.11713.364.788
21.Zadar8.434.8692.720.28211.155.151
22.Osijek13.876.1002.792.44716.668.547
23.Šibenik7.003.4081.374.9928.378.400
24.Vinkovci5.439.7331.336.2036.775.936
25.Vukovar7.386.404965.2518.351.655
26.Makarska1.882.823639.7092.522.532
27.Split17.365.6715.044.71522.410.386
28.Pula-Pola8.704.0851.767.58310.471.668
29.Labin2.373.706514.5102.888.216
30.Pazin5.870.462622.4386.492.900
31.Poreč-Parenzo3.211.714671.3323.883.046
32.Rovinj-Rovigno2.081.319502.1392.583.458
33.Umag-Umago2.876.398474.2573.350.655
34.Dubrovnik6.353.0081.405.8837.758.891
35.Čakovec4.342.7311.215.8885.558.619
 
UKUPNO GRADOVI212.155.84943.908.099256.063.948
SVEUKUPNO RH792.409.687137.330.094929.739.781


III.

Sredstva ukupnog minimalnog financijskog standarda osnovnog školstava iz točke II. ove Odluke, županije, Grad Zagreb i gradovi planiraju i realiziraju na osnovi vlastitih financijskih planova, a za rashode utvrđene u točki I. ove Odluke.

Županije, Grad Zagreb i gradovi u financijskim planovima iz stavka 1. ove točke iskazuju ukupni iznos minimalnog financijskog standarda, a pojedine rashode iz točke I. ove Odluke planiraju i realiziraju u skladu s objektivnim potrebama za financiranje sustava osnovnog školstva u 2021. godini.

IV.

Sredstva za financiranje decentraliziranih funkcija osnovnog školstva županije, Grad Zagreb i gradovi ostvaruju iz dodatnog udjela poreza na dohodak po stopi 1,9 %.

Ako županije, Grad Zagreb i gradovi iz dodatnog udjela poreza na dohodak po stopi od 1,9% ne ostvare sredstva potrebna za financiranje decentraliziranih funkcija osnovnog školstva, razliku do ukupnog minimalnog financijskog standarda ostvaruju s pozicije izravnanja za decentralizirane funkcije iz Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2021. godinu i projekcija za 2022. i 2023. godinu, u razdjelu 080 Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Sukladno članku 10. stavku 2. Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije (»Narodne novine«, broj 102/20), sredstva za pokriće rashoda za decentralizirane funkcije osnovnog školstva koje se prema ovoj Odluci osiguravaju za Grad Zagreb, Krapinsko-zagorsku županiju i Zagrebačku županiju za vrijeme trajanja programa mjera i aktivnosti obnove donesenih u skladu sa Zakonom o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, osiguravaju se u cijelosti iz pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije koje se osiguravaju u državnom proračunu na razdjelu Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ostvarivanje prihoda za izvršavanje decentraliziranih funkcija osnovnog školstva prati Ministarstvo znanosti i obrazovanja na temelju mjesečnih izvještaja o ostvarenim prihodima od dodatnog udjela u porezu na dohodak koje dostavlja Ministarstvo financija, a kontrolu izvršavanja rashoda obavlja Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

V.

Županije, Grad Zagreb i gradovi dužni su donijeti vlastite odluke o kriterijima, mjerilima i načinu financiranja decentraliziranih funkcija osnovnog školstva u 2021. godini u okvirima ukupnog minimalnog financijskog standarda osnovnog školstva utvrđenog u točki II. ove Odluke.

VI.

Županije, Grad Zagreb i gradovi dužni su Ministarstvu znanosti i obrazovanja izvještaje za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2021. dostaviti do 31. ožujka 2022. na obrascu OŠ-DEC-IZVJEŠĆE, koji je sastavni dio ove Odluke.

VII.

Županije, Grad Zagreb i gradovi dužni su sredstva za rashode za materijal, dijelove i usluge tekućeg i investicijskog održavanja te sredstva za rashode za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini, kao i sve druge rashode na koje se odnosi Zakon o javnoj nabavi (»Narodne novine«, broj 120/16) realizirati u skladu s načelima javne nabave.

VIII.

Ova Odluka objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2021.

Klasa: 022-03/20-04/513
Urbroj: 50301-04/12-20-2
Zagreb, 30. prosinca 2020.

Predsjednik
mr. sc. Andrej Plenković, v. r.