Ministarstvo poljoprivrede
1762
Na temelju članka 15. stavka 5., članka 21. stavka 6., članka 27. stavka 2., članka 28. stavka 4., članka 30. stavka 3., članka 33. stavka 5. i članka 34. stavka 3. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine« br. 118/18, 42/20 i 127/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21), ministrica poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PROVEDBI IZRAVNE POTPORE POLJOPRIVREDI I IAKS MJERA RURALNOG RAZVOJA ZA 2021. GODINU
Članak 1.
U Pravilniku o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu (»Narodne novine«, br. 23/21, 52/21, 67/21 i 72/21) u članku 15. stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Prihodom od poljoprivredne djelatnosti u smislu članka 25. stavka 4. točke b. Zakona, a u skladu s člankom 11. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 639/2014, smatraju se prihodi koje je poljoprivrednik ostvario od poljoprivredne djelatnosti na svojem poljoprivrednom gospodarstvu uključujući potporu iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, potporu za ruralni razvoj na temelju Uredbe Vijeća (EU) 2020/2094 od 14. prosinca 2020. o uspostavi Instrumenta Europske unije za oporavak radi potpore oporavku nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19 te potporu poljoprivredi financiranu iz državnog proračuna. Svi ostali prihodi u smislu članka 25. stavka 4. točke a. Zakona smatraju se primicima od nepoljoprivrednih djelatnosti.«.
Članak 2.
U članku 69. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Evidenciju iz stavka 1. točke 11. ovoga članka korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine.«.
Članak 3.
U članku 85. riječi: »2.2.« zamjenjuju se riječju: »2.«.
Članak 4.
Članak 112. c mijenja se i glasi:
»(1) PUS korisnik je dužan ispunjavati sljedeće obveze:
1. svake godine tijekom dvogodišnjeg obveznog razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10
2. posjedovati osnovnu agrokemijsku analizu tla u svojstvu ispitivanja plodnosti tla za svaku ARKOD parcelu koja se obavlja u skladu s posebnim propisom koji definira metodologiju za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta. Za potrebe provedbe ovoga Pravilnika, analiza tla ne smije biti starija od 3 godine i mora sadržavati najmanje sljedeće podatke:
– reakciju tla (pH KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata te sadržaj skeleta (kod skeletnih tala)
3. odredbe iz stavka 1. točke 2. ovog članka ne primjenjuju se na analize tla napravljene do stupanja na snagu ovoga Pravilnika
4. iznimno od točke 2. ovoga stavka, za svakih 10 ARKOD parcela koje imaju površinu manju od 1 ha korisnik provodi analizu samo za najveću ARKOD parcelu
5. posjedovati analizu stajskog gnoja ne stariju od 1. 1. 2021. godine koja sadrži najmanje sljedeće podatke: sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij). Analizu stajskog gnoja potrebno je napraviti svake godine za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja
6. u skladu s obavljenom analizom tla i analizom stajskog gnoja izraditi i provoditi petogodišnji plan gnojidbe
7. koristiti stajski gnoj (kruti ili tekući) na oranici u količini koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 170 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama stajskog gnoja po hektaru iz Tablice 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika
8. primijeniti stajski gnoj na način da se gubici dušika smanje na najmanju moguću mjeru
9. voditi evidenciju o provođenju svih radnji iz točki 5. – 7. ovoga članka na Obrascu 38. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika
10. tijekom obveznog razdoblja provoditi operaciju na istim površinama u skladu s podnesenim zahtjevom za ulazak u sustav potpore i donesenom Odlukom o ulasku u sustav potpore kojom se utvrđuje obvezna površina.
(2) Petogodišnji plan gnojidbe, analizu tla i analizu stajskog gnoja iz stavka 1. točaka 2., 3. i 4. ovoga članka te račun za obavljenu analizu tla i račun za obavljenu analizu stajskog gnoja korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja uz jedinstveni zahtjev prve godine prilikom ulaska u sustav potpore.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka u 2021. godini rok za dostavu plana gnojidbe, analiza i računa je najkasnije do 15. prosinca 2021.
(4) PUS korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja dužan je do 15. prosinca 2021. godine Agenciji za plaćanja dostaviti presliku računa o kupljenom stajskom gnoju iz kojeg je vidljivo:
– količina kupljenog stajskog gnoja po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika
– MIBPG i naziv poljoprivrednika od kojeg je kupljen stajski gnoj.
(5) Za PUS korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova prema Tablici 6. Priloga 1. ovoga Pravilnika evidentiranih u JRDŽ-u u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG iz Tablice 18. Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(6) U slučaju neispunjavanja obveza iz stavka 1. točaka 2. i 4. i stavaka 2. i 4. ovoga članka, korisnik ne ostvaruje potporu.«
Članak 5.
Članak 134. mijenja se i glasi:
»(1) Potpora se dodjeljuje korisnicima za provođenje propisanih dodatnih zahtjeva i obveza u uzgoju i držanju domaćih životinja, koji su iznad temeljnih zakonskih odredbi za pojedinu vrstu životinje.
(2) Korisnici su fizičke i pravne osobe koje odgovaraju definiciji aktivnog poljoprivrednika u skladu s Uredbom (EU) br. 1307/2013, upisane u Upisnik poljoprivrednika i JRDŽ.
(3) Potpora se može ostvariti za sljedeće operacije:
a) 14.1.1. Dobrobit životinja u govedarstvu (dalje u tekstu: DŽG)
b) 14.1.2. Dobrobit životinja u svinjogojstvu (dalje u tekstu: DŽS)
c) 14.1.3. Dobrobit životinja u peradarstvu (dalje u tekstu: DŽP)
d) 14.1.4. Dobrobit životinja u kozarstvu (dalje u tekstu: DŽK) i
e) 14.1.5. Dobrobit životinja u ovčarstvu (dalje u tekstu: DŽO).
(4) Tijekom kalendarske godine na cijelom gospodarstvu definiranom zasebnim JIBG-om korisnik se mora pridržavati propisanih obveza iz pojedine operacije u skladu s podacima navedenim u jedinstvenom zahtjevu; sve životinje na gospodarstvu moraju biti evidentirane u JRDŽ-u.
(5) Osnovica za izračun broja UG je prosjek broja uvjetnih grla u JRDŽ-u za godinu podnošenja na temelju stanja svakog prvog dana u mjesecu počevši od siječnja 2021. godine. Za kategorije odbijena prasad, tovne svinje, brojleri i purani, osnovica je stvaran broj grla/kljunova koja su završila proizvodni ciklus na farmi.
(6) Korisnici koji podnose zahtjev za potporu za DŽS i DŽP obvezni su prijaviti broj životinja u regionalni ured HAPIH-a/JRDŽ svakog prvog u mjesecu počevši od 1. siječnja 2021. godine. Korisnici koji podnose zahtjev za potporu za DŽG za kategoriju tovna junad obvezni su prijaviti stavljanje grla u tov regionalnim uredima HAPIH-a.
(7) Korisnici koji podnose zahtjev za potporu za DŽS kategoriju odbijena prasad obvezni su početak i završetak svakog proizvodnog ciklusa s pripadajućim brojem grla upisati u Obrazac 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, u roku od 2 dana od početka i završetka svakog pojedinog proizvodnog ciklusa. Ispunjen Obrazac 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnici su obvezni dostaviti HAPIH-u do 15. siječnja 2022. godine.
(8) Korisnici koji podnose zahtjev za potporu za DŽS kategorije odbijena prasad obvezni su do 15. siječnja 2022. godine dostaviti HAPIH-u na uvid i Registar svinja na gospodarstvu u pisanom obliku ili ispis iz Registra svinja na gospodarstvu, ako se vodi u elektroničkom obliku, radi provjere usklađenosti broja oprasene prasadi i broja grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.
(9) HAPIH provjerava podatke o broju oprasene prasadi iz Registra svinja na gospodarstvu i broju grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika te utvrđuje osnovicu za izračun UG za kategoriju odbijena prasad na sljedeći način:
a) ako je broj oprasene prasadi iz Registra svinja na gospodarstvu veći od broja grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika za osnovicu se uzima broj grla iz Obrasca 35.
b) ako je broj oprasene prasadi iz Registra svinja na gospodarstvu manji od broja grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, za osnovicu se uzima broj oprasene prasadi iz Registra svinja na gospodarstvu.
(10) Korisnik potpisuje izjavu o suglasnosti utvrđenoj osnovici za izračun UG iz stavka 9. ovoga članka.
(11) HAPIH dostavlja Ministarstvu podatke o utvrđenoj osnovici za izračun UG iz stavka 9. ovoga članka u elektroničkom obliku do 20. siječnja 2022. godine.
(12) Iznimno od odredbe stavka 7. ovoga članka, za cikluse započete i/ili završene do dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, korisnici upisuju podatke u Obrazac 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, najkasnije do zadnjeg dana roka za zakašnjele zahtjeve.
(13) Za kategoriju svinje za tov prihvatljiva su grla isporučena na klanje u odobrene objekte za klanje papkara u RH i/ili grla u registriranim prometima u JRDŽ-u u izvoz, u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca godine u kojoj se podnosi Jedinstveni zahtjev.
(14) Osnovica za izračun UG za kategoriju svinje za tov je broj grla ocijenjen i razvrstan u T1 i T2 kategorije na liniji klanja i/ili broj izvezenih grla tovnih svinja.
(15) Korisnici koji podnose zahtjev za potporu za DŽS kategorije svinje za tov obvezni su za izvezena grla dostaviti Ministarstvu do 15. siječnja 2022. godine Međunarodni tovarni list (CMR) koji sadrži podatke o broju i kategoriji grla te datumu i mjestu isporuke. Temeljem podataka upisanih na CMR dokumentu Ministarstvo utvrđuje prihvatljiv broj izvezenih grla tovnih svinja.
(16) Za korisnike koji podnose zahtjev za potporu za DŽP kategorije brojleri i purani, broj kljunova koji su završili proizvodni ciklus jednak je broju kljunova isporučenih na klanje i/ili izvoz s farmi upisanih u JRDŽ, evidentiranih u službenim evidencijama Ministarstva.
(17) Podatke iz stavaka 6., 7. i 11. ovoga članka Ministarstvo dostavlja Agenciji za plaćanja do 31. siječnja 2022. godine.
(18) Korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev. Obvezu izobrazbe dužan je ispuniti nositelj ili član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, odnosno odgovorna osoba ili osoba ovlaštena od strane odgovorne osobe u slučaju ostalih organizacijskih oblika poljoprivrednog gospodarstva.
(19) Za istu kategoriju životinja moguće je istovremeno podnijeti zahtjev za mjeru 14 Dobrobit životinja i za tip operacije 10.1.9. Očuvanje ugroženih autohtonih i zaštićenih pasmina domaćih životinja.
(20) Za potrebe zahtjeva za potporu za M14 upotrebljavaju se podaci iz JRDŽ-a u skladu s člankom 21. Provedbene uredbe Komisije (EU) br. 809/2014. Sve potencijalno prihvatljive životinje za koje se utvrdi da nisu pravilno identificirane ili registrirane u sustavu za identifikaciju i registraciju životinja smatraju se životinjama za koje su utvrđene nesukladnosti u skladu s člankom 31. Delegirane uredbe (EU) br. 640/2014.«.
Članak 6.
U članku 137. stavku 3. točki 2. riječi: »2 kg stelje/slame« zamjenjuju se riječima: »3 kg stelje/slame«.
Članak 7.
U članku 171. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Nepravilnost u smislu ovoga Pravilnika je svaka povreda odredaba propisa kojima se uređuje područje izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja, a koja proizlazi iz učinjene ili propuštene radnje od strane poljoprivrednika, što je uzrokovalo smanjenje ili gubitak prihoda ili neopravdane izdatke za državni proračun i/ili proračun Europske unije, odnosno Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i sredstava potpore dodijeljenih za ruralni razvoj na temelju Uredbe Vijeća (EU) br. 2020/2094.«.
Članak 8.
Članak 172. mijenja se i glasi:
»(1) Nakon obračuna visine potpore Agencija za plaćanja za svakog korisnika donosi odluku o visini iznosa prava na potporu za godinu za koju je podnesen jedinstveni zahtjev (dalje u tekstu: odluka o ostvarivanju prava na potporu) u skladu s člankom 15. Zakona.
(2) Ako se promijene okolnosti koje utječu na izračun potpore Agencija za plaćanja može donijeti novu odluku o ostvarivanju prava na potporu. U tom slučaju ranije donesena odluka o ostvarivanju prava na potporu smatra se ukinutom.
(3) Agencija za plaćanja odluku iz stavka 1. i 2. ovoga članka dostavlja korisniku putem AGRONET-a.«.
Članak 9.
Članak 174. mijenja se i glasi:
»(1) Povrat sredstava i poravnanje računa propisani su člancima 144. i 145. Zakona.
(2) U slučaju da se nakon izvršene isplate potpore korisnicima, na temelju naknadne administrativne kontrole i/ili kontrole na terenu i/ili brze terenske provjere i/ili inspekcijskog nadzora, utvrdi nepravilnost učinjena od strane korisnika ili administrativna pogreška, Agencija za plaćanja donosi odluku o povratu sredstava kojom od korisnika zahtijeva povrat neopravdano isplaćenih sredstava u roku od 30 dana od dostave odluke korisniku.
(3) Odluka o povratu sredstava korisniku se dostavlja preporučeno putem pošte, a dostava se smatra obavljenom danom uručenja, odnosno danom kada je pismeno ostavljeno u poštanskom sandučiću ili pretincu ili ako toga nema, na vratima ili drugom za primatelja vidljivom mjestu, osim ako naslovljena osoba dokaže da iz opravdanih razloga nije mogla primiti pismeno.«.
Članak 10.
U poglavlju II. Posebne odredbe, naziv odjeljka 9., naslov iznad članka 175. i članak 175. mijenjaju se i glase:
»9. ŽALBE
Sadržaj i način izjavljivanja žalbe
Članak 175.
(1) Na odluke iz članka 172. stavka 1. i 2. ovoga Pravilnika i članka 174. stavka 2. ovoga Pravilnika koje donosi Agencija za plaćanja korisnik može izjaviti žalbu u roku od 15 dana od dana dostave odluke.
(2) Žalba mora sadržavati naziv javnopravnog tijela koje je odluku donijelo, oznaku odluke protiv koje se podnosi, razloge zbog čega je nezadovoljan odlukom te naziv/ime i prezime, MIBPG te sjedište/adresu korisnika, ime i prezime te adresu osobe ovlaštene za zastupanje.
(3) Žalba se predaje neposredno ili preporučeno putem pošte Agenciji za plaćanja, a može se izjaviti i usmeno na zapisnik.
(4) Ako se žalba podnosi putem opunomoćenika, uz žalbu se prilaže punomoć.
(5) O žalbi protiv odluka Agencije za plaćanja odlučuje Ministarstvo.
(6) Protiv rješenja Ministarstva kojim je odlučeno o žalbi može se podnijeti tužba nadležnom upravnom sudu.«.
Članak 11.
Naslov iznad članka 176. i članak 176. mijenjaju se i glase:
»Postupanje Agencije za plaćanja po zaprimljenoj žalbi
Članak 176.
(1) Agencija za plaćanja uputit će žalbu korisnika bez odgode od zaprimanja žalbe Ministarstvu na odlučivanje zajedno sa spisom predmeta i očitovanjem na sve navode iz žalbe.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kada Agencija za plaćanja ocjeni navode iz žalbe korisnika u cijelosti osnovanim donijet će ispravak odluke, novu odluku kojom će ujedno zamijeniti ranije donesenu odluku koja je bila predmet žalbe ili izmjenu odluke ako se mijenja samo određeni dio odluke.
(3) Ispravak odluke iz stavka 2. ovoga članka Agencija za plaćanja donijet će u svrhu ispravljanja pogreške u imenima ili brojevima, pisanju ili računanju te druge očite netočnosti u odluci.
(4) Kada Agencija za plaćanja donese odluke iz stavka 2. ovoga članka, žalba korisnika se ne upućuje Ministarstvu na odlučivanje.«.
Članak 12.
Naslov iznad članka 177. i članak 177. brišu se.
Članak 13.
U Prilogu 1. u Tablici 2. dodaje se novi red:
504-33 | Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama |
Dosadašnje tablice 17. i 18. zamjenjuju se novim tablicama 17. i 18. koje glase:
»Tablica 17. Dozvoljene količine stajskog gnoja za operaciju 10.1.17. PUS
Vrsta stajskog gnoja | Minimalna količina stajskog gnoja | Maksimalna količina stajskog gnoja |
| t/ha | t/ha |
Goveđi | 14 | 34 |
Od kopitara | 11,5 | 28 |
Ovčji i kozji | 9 | 21 |
Svinjski | 11,5 | 28 |
Kokošji | 4,5 | 11 |
Brojlerski | 2 | 5,5 |
Goveđi kompost | 3 | 8 |
Goveđa gnojovka | 17 m3/ha | 42 m3/ha |
Svinjska gnojovka | 14 m3/ha | 34 m3/ha |
Tablica 18. Godišnja količina dušika u stajskom gnoju i količina stajskog gnoja po UG
VRSTA DOMAĆE ŽIVOTINJE | kg N/godina | %N | Tona stajskog gnoja godišnje po UG |
Goveda | 70 | 0,5 | 14,0 |
Kopitari | 60 | 0,6 | 10,0 |
Ovce i koze | 70 | 0,8 | 8,8 |
Svinje | 80 | 0,6 | 13,3 |
Perad | 85 | 2,2 | 3,9 |
Ostale domaće životinje | 85 | 0,5 | 17,0 |
«
Članak 14.
Dosadašnji Prilozi 4. i 5. zamjenjuju se novim Prilozima 4. i 5. koji su tiskani u dodatku ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/21-01/01
Urbroj: 525-08/0276-21-15
Zagreb, 2. rujna 2021.
Ministrica poljoprivrede
Marija Vučković, v. r.
PRILOG 4.
OBRAZAC 1. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.1.
Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom zwa oranične jednogodišnje kulture
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.1. Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom za oranične jednogodišnje kulture |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.1. Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom za oranične jednogodišnje kulture | |||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||||
OIB: | MIBPG: | ||||
SJEDIŠTE PG | |||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.1. Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom za oranične jednogodišnje kulture | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.1. Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom za oranične jednogodišnje kulture | ||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | ||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||
| | | | | | | ||||||||
| | | | | | | ||||||||
| | | | | | | ||||||||
| | | | | | | ||||||||
2. Plan plodoreda (najmanje pet usjeva) | ||||||||||||||
godina | 20 _ _ | 20 _ _ | 20 _ _ | 20 _ _ | 20 _ _ | |||||||||
ARKOD ID (ha) | usjev | usjev | usjev | usjev | usjev | |||||||||
| | | | | | |||||||||
| | | | | | |||||||||
| | | | | | |||||||||
| | | | | | |||||||||
3. Obrada tla i sjetva (okomito na nagib) 4. Uspostava 3 metra široke površine na kojoj su ostavljene brazde | ||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | kultura | nagib terena | širina površine na kojoj su ostavljene brazde | mjesto uspostave površine na kojoj su ostavljene brazde | |||||||||
| | | | | | |||||||||
| | | | | | |||||||||
| | | | | | |||||||||
| | | | | | |||||||||
Napomena: Petogodišnji plan plodoreda dostaviti uz jedinstveni zahtjev prve godine prilikom ulaska u sustav potpore na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 27. srpnja 2021. godine, osim korisnika iz članka 58. stavka 23. ovoga Pravilnika koji dostavlja plan sjetve/sadnje za 2021. godinu usklađen sa prethodnim petogodišnjim planom plodoreda. |
OBRAZAC 2. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.2.
Zatravnjivanje trajnih nasada
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.2. Zatravnjivanje trajnih nasada |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.2. Zatravnjivanje trajnih nasada | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.2. Zatravnjivanje trajnih nasada | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.2. Zatravnjivanje trajnih nasada | ||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | ||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||
| | | | | | | ||||||
| | | | | | | ||||||
| | | | | | | ||||||
2. Gnojidba (izrada i provedba petogodišnjeg plana gnojidbe), osim korisnika iz članka 58. stavka 23. ovoga Pravilnika koji provodi plan gnojidbe istovjetan prvoj godini ulaska u sustav potpore, poštujući pri tome sadržaj ostatka dušika iz djetelinsko-travnih ili travno-djetelinskih smjesa; dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja iznosi najviše do 170 kg N/ha) | ||||||||||||
godina | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||||
20 _ _ | ||||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | | ||||||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
| | |||||||||||
3. Trajni nasad (pokrivenost kulturom unutar nasada) | ||||||||||||
ARKOD ID | vrsta trajnog nasada | kultura između redova unutar trajnog nasada | napomena | |||||||||
| | | | |||||||||
| | | | |||||||||
| | | | |||||||||
4. Održavanje međurednog prostora (košnjom ili malčiranjem najmanje 4 puta godišnje) 5. Zatravnjenost međurednog prostora (mora biti zatravnjen tijekom cijelog obveznog perioda) | ||||||||||||
ARKOD ID | kultura | način održavanja | datum košnje ili malčiranja | međuredni prostor je zatravnjen (ispuniti da ili ne) | ||||||||
Napomena: Petogodišnji plan gnojidbe dostaviti uz jedinstveni zahtjev prve godine prilikom ulaska u sustav potpore na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 27. srpnja 2021. osim korisnika iz stavka 23. članka 58. ovoga Pravilnika koji dostavlja plan gnojidbe za 2021. godinu usklađen sa prethodnim petogodišnjim planom gnojidbe. |
OBRAZAC 3. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.3.
Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti | ||||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | ||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | | ||||||||||
| | | | | | | ||||||||||
| | | | | | | ||||||||||
2. Ako se travnjak održava košnjom – Košnja (ručno ili strižnim kosilicama) 3. Ako se travnjak održava košnjom – vrijeme košnje određeno je ovisno o regijama (kontinentalna nizinska KN, brdsko-planinska BP, mediteranska M), dozvoljena je najviše jedna košnja. | ||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | regija | način košnje – ručno/strižnom kosom | vremenski period u kojem je obavljena košnja | ||||||||||||
| | | | | ||||||||||||
| | | | | ||||||||||||
| | | | | ||||||||||||
| | | | | ||||||||||||
4. Ako se travnjak održava košnjom – ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini 5. Ako se travnjak održava napasivanjem – Napasivanje travnjaka (dozvoljeno je najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koze, goveda i/ili kopitara) Goveda/kopitari – dozvoljena je ispaša najviše 1 goveda ili kopitara po hektaru travnjaka, a najmanje 1 govedo ili kopitar na 3 hektara travnjaka Ovce/koze – dozvoljena je ispaša najmanje 2, a najviše 6 ovaca ili koza po hektaru travnjaka | ||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | vremenski period napasivanja | broj grla životinja | Vrsta životinja | napomena | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
6. Ako se travnjak održava napasivanjem – ručno odstranjivanje nadzemnog drvenastog dijela pojedinačnih biljaka Amorpha fruticosa (čivitnjača). U slučaju gustog sklopa biljaka Asclepias syriaca L. (cigansko perje, prava svilenica), Xanthium spinosum L. (trnovita dikica, čičak), Xanthium strumarium L. ssp. italicum (Moretti) D.L. (obalna dikica) dozvoljeno je njihovo mehaničko uklanjanje (ručnim alatima ili strojno – strižnim kosilicama, rotacijskim kosilicama i/ili malčiranjem) najkasnije do 1. kolovoza | ||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | datum uklanjanja biljke | vrsta biljke koja je ručno uklonjena | |||||||||||||
| | | | |||||||||||||
| | | | |||||||||||||
| | | | |||||||||||||
| | | | |||||||||||||
Napomena: Evidenciju o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.3. dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine. |
OBRAZAC 4. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.4.
Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex)
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.4. Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex) |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.4. Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex) | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.4. Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex) | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.4. Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex) | |||||||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | |||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||
2. Košnja (ručno ili strižnim kosilicama) na minimalnoj visini 10 cm iznad tla 3. Košnju provoditi isključivo u periodu od 16. kolovoza do 15. rujna. | |||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | način košnje – ručno/strižnom kosom | visina na kojoj je obavljena košnja | datum košnje | datum košnje | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
4. Košnja parcela (kod većih od 1 ha, ostaviti uz rub nepokošenu traku – 5 % površine) | |||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | površina parcele (ha) | površina nepokošene trake (ha) | opis košnje | |||||||||||||||
5. Napasivanje travnjaka – ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini (dozvoljeno je najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koze, goveda i/ili kopitara) Goveda/kopitari – dozvoljena je ispaša najviše 1 goveda ili kopitara po hektaru travnjaka, a najmanje 1 govedo ili kopitar na 3 hektara travnjaka Ovce/koze – dozvoljena je ispaša najmanje 2, a najviše 6 ovaca ili koza po hektaru travnjaka | |||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | vremenski period ispaše | broj grla životinja | Vrsta životinja | napomena | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||
Napomena: Evidenciju o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.4. dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine. |
OBRAZAC 5. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.5.
Pilot mjera za zaštitu leptira
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.5. Pilot mjera za zaštitu leptira |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.5. Pilot mjera za zaštitu leptira | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.5. Pilot mjera za zaštitu leptira | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.5. Pilot mjera za zaštitu leptira | ||||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | ||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||
| | | | | | | ||||||||||
| | | | | | | ||||||||||
| | | | | | | ||||||||||
| | | | | | | ||||||||||
2. Košnja (ručno ili strižnim kosilicama) 3. Termin i način košnje za leptire (određen za svakog leptira, ali najkasnije do 1. listopada) | ||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | vrsta leptira | način košnje – ručno/strižnom kosom | datum košnje | napomena | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
4. Napasivanje travnjaka – ispaša je dozvoljena samo od 16. rujna do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini (najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koze, goveda i/ili kopitara) Goveda/kopitari – dozvoljena je ispaša najviše 1 goveda ili kopitara po hektaru travnjaka, a najmanje 1 govedo ili kopitar na 3 hektara travnjaka Ovce/koze – dozvoljena je ispaša najmanje 2, a najviše 6 ovaca ili koza po hektaru travnjaka | ||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | vremenski period napasivanja | broj grla životinja | vrsta životinja | napomena | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
| | | | | | |||||||||||
5. Ručno odstranjivanje nadzemnog drvenastog dijela pojedinačnih biljaka Amorpha fruticosa (čivitnjača) do 1. travnja | ||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | datum uklanjanja biljke | ||||||||||||||
| | |||||||||||||||
| | |||||||||||||||
| | |||||||||||||||
Napomena: Evidenciju o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.5. dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine. |
OBRAZAC 6. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.6.
Uspostava poljskih traka
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.6. Uspostava poljskih traka |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.6. Uspostava poljskih traka | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.6. Uspostava poljskih traka | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.6. Uspostava poljskih traka | |||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | |||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
2. Uspostava cvjetnih traka svake druge godine uz rub parcele širine najmanje 5 m i dužine najmanje 100 m (traka može zauzeti najviše 30 % ARKOD parcele). 3. Cvjetne trake – (sadrže cvjetne vrste iz Tablice 4a ili 4b Priloga 4.) – čuvati račune o kupnji kao dokaz, moraju se kositi dva puta godišnje, umjesto jedne košnje dozvoljeno je malčiranje; košnju ili malčiranje obaviti u srpnju i nakon cvatnje (od 15. rujna do 15. listopada), mogu se zaorati najranije 1. listopada. 4. Primjena pesticida na cvjetnim trakama nije dozvoljena. | |||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum sjetve cvjetnih traka | širina/dužina trake | datum prve košnje/malčiranja | datum druge košnje/malčiranja | datum zaoravanja | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
5. Uspostava travnih traka uz rub parcele širine najmanje 5 m i dužine najmanje 100 m (traka može zauzeti naviše 30 % ARKOD parcele). 6. Travne trake (sadrže vrste trava iz Tablice 4c Priloga 4.) – čuvati račune o kupnji kao dokaz, moraju se kositi dva puta godišnje, prva košnja u prvoj polovici travnja (za jesensku sjetvu) ili u drugoj polovici travnja (za proljetnu sjetvu), druga košnja obavlja se u listopadu. 7. Primjena insekticida na travnim trakama nije dozvoljena. | |||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum sjetve travnih traka | širina/dužina trake | datum prve košnje | datum druge košnje | ||||||||
OBRAZAC 7. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.7.
Održavanje ekstenzivnih voćnjaka
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.7. Održavanje ekstenzivnih voćnjaka |
1. DIO – OPĆI PODACI | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.7. Održavanje ekstenzivnih voćnjaka | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.7. Održavanje ekstenzivnih voćnjaka | |||||||||||||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | |||||||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
2. Uporaba sredstva za zaštitu bilja (evidentirati svaku primjenu sredstava za zaštitu bilja) | |||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum početka i završetka tretiranja | količina primijenjenog SZB doza (kg/ha ili l/ha) ili koncentracija ( %) | sredstvo | razlog korištenja | napomena | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
3. Uporaba sredstva za zaštitu bilja (minimalni zahtjevi – posjedovanje potvrde o završenoj izobrazbi za korištenje pesticida, skladištenje pesticida na siguran način – u zasebnoj prostoriji ili posebnom u ormaru pod ključem) | |||||||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
Način skladištenja pesticida (zaokružiti odgovarajuće) | |||||||||||||||||||||||||
A | U zasebnoj prostoriji pod ključem | ||||||||||||||||||||||||
B | U posebnom ormaru pod ključem | ||||||||||||||||||||||||
4. Gnojidba (evidentirati gnojidbu – dozvoljena primjena samo krutog stajskog gnoja ispod krune stabla, minimalni zahtjevi – dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja iznosi najviše do 170 kg N/ha; zabranjena je primjena gnojiva na poplavljenom, snijegom pokrivenom i smrznutom tlu; na nagnutim terenima uz vodotokove, s nagibom većim od 10 % na udaljenosti manjoj od 10 m od vanjskog ruba korita vodotoka) | |||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | datum | kultura | količina gnojiva (kg/ha) | napomena | |||||||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||||||
5. Održavanje površine voćnjaka: – ispašom – najviše 1 UG/ha (1 govedo, 6 ovaca ili koza i 33 komada peradi) – košnjom biljnog pokrova najmanje jednom godišnje, ali ne kasnije od 1. listopada, uključujući i košnju ispod stabla | |||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | način održavanja površine voćnjaka | vremenski period održavanja površine | broj grla/kljunova životinja | vrsta životinja | napomena | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||||||
6. Nadomještanje odumirućih stabala | |||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | datum nadomještanja | sorte | broj novih sadnica | |||||||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||||||
7. Za svaki ha površine potrebno je postaviti minimalno jednu nastambu za solitarne pčele | |||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | datum postavljanja nastambe | datum pregleda nastambe | broj nastambi | |||||||||||||||||||||
Napomena: Evidenciju o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.7. dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine. |
OBRAZAC 8. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.8.
Održavanje ekstenzivnih maslinika
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.8. Održavanje ekstenzivnih maslinika |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.8. Održavanje ekstenzivnih maslinika | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.8. Održavanje ekstenzivnih maslinika | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.8. Održavanje ekstenzivnih maslinika | |||||||||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | |||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
2. Uporaba sredstava za zaštitu bilja (evidentirati svaku primjenu sredstava za zaštitu bilja) | |||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum početka i završetka tretiranja | količina primijenjenog SZB doza (kg/ha ili l/ha) ili koncentracija ( %) | sredstvo | razlog korištenja | napomena | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
3. Uporaba sredstva za zaštitu bilja (minimalni zahtjevi – posjedovanje potvrde o završenoj izobrazbi za korištenje pesticida, skladištenje pesticida na siguran način – u zasebnoj prostoriji ili u posebnom ormaru pod ključem) | |||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
Način skladištenja pesticida (zaokružiti odgovarajuće) | |||||||||||||||||||||
A | U zasebnoj prostoriji pod ključem | ||||||||||||||||||||
B | U posebnom ormaru pod ključem | ||||||||||||||||||||
4. Gnojidba (evidentirati gnojidbu – dozvoljena primjena samo krutog stajskog gnoja ispod krune stabla; minimalni zahtjevi – dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja iznosi najviše do 170 kg N/ha; zabranjena je primjena gnojiva na poplavljenom, snijegom pokrivenom i smrznutom tlu; na nagnutim terenima uz vodotokove, s nagibom većim od 10 % na udaljenosti manjoj od 10 m od vanjskog ruba korita vodotoka) | |||||||||||||||||||||
ARKOD ID | datum | kultura | količina gnojiva (kg/ha) | napomena | |||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||
| | | | | |||||||||||||||||
5. Održavanje površine maslinika: – ispašom – najviše 1 UG/ha (6 ovaca ili koza) – mehaničkom obradom ili košnjom biljnog trave ili zadržavanjem svih tanjih grančica ispod krošnje | |||||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | način održavanja površine maslinika | broj grla životinja ako se drže na parceli | mjesto odlaganja grana nakon rezidbe | napomena | ||||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||||
| | | | | | ||||||||||||||||
Napomena: Evidenciju o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.8. dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine. |
OBRAZAC 9. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.9.
Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.9. Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.9. Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | |||
BROJ UG PRILIKOM ULASKA U SUSTAV POTPORE |
2. DIO – BROJ UG UGROŽENIH IZVORNIH I ZAŠTIĆENIH PASMINA DOMAĆIH ŽIVOTINJA (koje su prijavljene na jedinstvenom zahtjevu prilikom ulaska u sustav potpore) ZA OPERACIJU 10.1.9. Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja | ||||
r.b. | vrsta životinje | pasmina | broj životinja | broj UG |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.9. Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja | |||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | |||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
| | | | | | | |||||||
2. Sudjelovanje u provedbi uzgojnog programa | |||||||||||||
r.b. | naziv uzgojnog programa | godina za koju se izdaje potvrdnica | izdavatelj potvrdnice | lokacija provođenja uzgojnog programa | broj potvrdnice | ||||||||
| | | | | | ||||||||
| | | | | | ||||||||
| | | | | | ||||||||
| | | | | | ||||||||
3. Držanje životinja 4. Obvezno razdoblje držanja životinja (tijekom obveznog razdoblja držati na gospodarstvu obvezni broj uvjetnih grla IZP domaćih životinja kako je utvrđeno u Odluci o ulasku u sustav potpore za IZP životinje) | |||||||||||||
pasmina IZP domaćih životinja | broj UG | način držanja životinja | poštivanje zoohigijenski uvjeta | ||||||||||
otvoreni/zatvoreni prostor | razdoblje | životinje pod nadzorom | primjeren smještaj | dostupna hrana i voda | |||||||||
| | | |||||||||||
| | | |||||||||||
| | | | | |||||||||
| | |
OBRAZAC 10. Evidencija o provedbi Mjere 11, 11.1.
Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode (EKOP)
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA PODMJERU 11.1. Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode (EKOP) |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA PODMJERU 11.1. Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode (EKOP) | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA PODMJERU 11.1. Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode (EKOP) | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA PODMJERU 11.1. Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode (EKOP) | ||||||||||||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz ili članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M11 | ||||||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
2. Gnojidba (evidentirati svaku primjenu gnojiva) | ||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum | vrsta gnojiva | količina gnojiva (kg/ha ili l/ha) | napomena | |||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||
3. Uporaba sredstva za zaštitu bilja (evidentirati svaku primjenu sredstava za zaštitu bilja) | ||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum početka i završetka tretiranja | količina primijenjenog SZB doza (kg/ha ili l/ha) ili koncentracija ( %) | sredstvo | razlog korištenja | napomena | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||
4. Agrotehničke mjere (evidentirati primjenu svake agrotehničke mjere kronološkim redom) | ||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum | mjera/zahvat | opis | ||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||
5. Obveza držanja stoke na trajnom travnjaku: najmanje 0,5 UG/ha (najmanje 1 govedo/kopitar na 2 hektara ili 3 ovce/koze po hektaru travnjaka), osim na krškim pašnjacima 0,3 UG/ha (najmanje 1 govedo/kopitar na 3 hektara ili 2 ovce/koze po hektaru travnjaka). Prihvatljive životinje su goveda, kopitari, ovce i koze; životinje se moraju uzgajati sukladno odredbama Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 i Uredbe Komisije (EZ) br. 889/2008. | ||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | broj stoke koja se drži na parceli | vrste stoke | koliko UG | vremenski period držanja stoke na površini | |||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||
| | | | | |
OBRAZAC 11. Evidencija o provedbi Mjere 11, 11.2.
Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda (EKO)
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA PODMJERU 11.2. Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda (EKO) |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA PODMJERU 11.2. Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda (EKO) | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA PODMJERU 11.2. Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda (EKO) | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA PODMJERU 11.2. Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda (EKO) | ||||||||||||||||||||||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja ili obveznog razdoblja iz ili članka 58. stavka 23. i stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M11 | ||||||||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
2. Gnojidba (evidentirati svaku primjenu gnojiva) | ||||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum | vrsta gnojiva | količina gnojiva (kg/ha ili l/ha) | napomena | |||||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||||
3. Uporaba sredstva za zaštitu bilja (evidentirati svaku primjenu sredstava za zaštitu bilja) | ||||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum početka i završetka tretiranja | količina primijenjenog SZB doza (kg/ha ili l/ha) ili koncentracija ( %) | sredstvo | razlog korištenja | napomena | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||||||||
4. Agrotehničke mjere (evidentirati primjenu svake agrotehničke mjere kronološkim redom) | ||||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | kultura | datum | mjera/zahvat | opis | ||||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||||
| | | | | ||||||||||||||||||||||
5. Obveza držanja stoke na trajnom travnjaku: najmanje 0,5 UG/ha (najmanje 1 govedo/kopitar na 2 hektara ili 3 ovce/koze po hektaru travnjaka), osim na krškim pašnjacima 0,3 UG/ha (najmanje 1 govedo/kopitar na 3 hektara ili 2 ovce/koze po hektaru travnjaka). Prihvatljive životinje su goveda, kopitari, ovce i koze; životinje se moraju uzgajati sukladno odredbama Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 i Uredbe Komisije (EZ) br. 889/2008. | ||||||||||||||||||||||||||
ARKOD ID | domaće ime | broj stoke koja se drži na parceli | vrste stoke | koliko UG | vremenski period držanja stoke na površini | |||||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | | |||||||||||||||||||||
| | | | | |
OBRAZAC 12.
Na temelju članka 15. stavka 3. Zakona o uzgoju domaćih životinja (»Narodne novine«, br. 115/2018), uzgojna organizacija/ovlaštena ustanova za bavljenje uzgojem uzgojno valjanih životinja izdaje POTVRDNICU (red. br.____/20____) kojom se potvrđuje da ________________________ (Naziv PG, ime i prezime vlasnika grla), iz ____________________ (Sjedište PG), MIBPG: _____________ OIB: _______________ sudjeluje u provedbi uzgojnog programa sljedećih uzgojno valjanih rasplodnih životinja pasmine __________________________, koja su upisana u Središnji popis matičnih grla pri uzgojnoj organizaciji/ovlaštenoj ustanovi, JRDŽ-u i pripadajućim upisnicima. |
POPIS I ID GRLA PRIJAVLJENIH U SUSTAV POTPORE: |
Ova potvrdnica izdaje se isključivo u svrhu potvrđivanja provođenja obveze iz Operacije 10.1.9. i ispunjava uvjete za dodjelu potpore za Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja za 20____. godinu. Datum i mjesto: _______________________ _________________________ (Potpis ovlaštene osobe i pečat) |
OBRAZAC 13. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.10.
Održavanje suhozida
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.10. Održavanje suhozida |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.10. Održavanje suhozida | |||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||||
OIB: | MIBPG: | ||||
SJEDIŠTE PG | |||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.10. Održavanje suhozida | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | napomena |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.10. Održavanje suhozida | ||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | ||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
2. Kontrola tijela suhozida | ||
ARKOD ID | datum kontrole tijela suhozida | napomena |
| | |
| | |
| | |
| | |
3. Održavanje suhozida, slaganje kamena | ||
ARKOD ID | datum slaganja kamena | napomena |
| | |
| | |
| | |
| | |
4. Ručno uklanjanje neželjene vegetacije (sprječavanje zarastanja tijela suhozida bez primjene herbicida) | ||||
ARKOD ID | domaće ime | datum uklanjanja neželjene vegetacije | način uklanjanja neželjene vegetacije | napomena |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
OBRAZAC 14. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.11.
Održavanje živica
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.11. Održavanje živica |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.11. Održavanje živica | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.11. Održavanje živica | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | napomena |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.11. Održavanje živica | ||||||
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | ||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
2. Kontroliranje izgleda i stanje živice 3. Održavanje živice orezivanjem | |||
ARKOD ID | domaće ime | datum kontrole izgleda i stanja živice | datum orezivanja živice |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
4. Nadomještanje dijelova živice koji nedostaju | ||||
ARKOD ID | domaće ime | datum nadomještanja | vrsta grmlja/drveća | broj novih sadnica |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
5. Površine uz rub živice do širine najmanje jednog metra moraju biti prekrivene prirodnom vegetacijom Na tim površinama zabranjena je uporaba sredstava za zaštitu bilja i mineralnih gnojiva. | ||||
ARKOD ID | domaće ime | površine uz rub živice prekrivene prirodnom vegetacijom (ispuniti da ili ne) | Napomena | |
OBRAZAC 15. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.12.
Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki |
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 |
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
2. Postavljanje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki (prema uputi proizvođača) za: – Trešnjinu muhu (Rhagoletis cerasi) najkasnije do 15. travnja, klopke moraju ostati na površini najmanje do 30. lipnja – Šljivinu osicu (Hoplocampa sp.) najkasnije do 1. travnja, klopke moraju ostati na površini najmanje do 31. svibnja – Orahovu muhu (Rhagoletis completa) najkasnije do 30. lipnja, klopke moraju ostati na površini najmanje do 31. kolovoza – Maslininu muhu (Bactrocera oleae) najkasnije do 1. lipnja, klopke moraju ostati na površini najmanje do 31. listopada – za ostale štetnike najkasnije do 15. travnja, klopke moraju ostati na površini najmanje do 15. rujna 3. Pregled klopki dva puta tjedno u periodu iz točke 2. ovisno o vrsti štetnika | ||||||
ARKOD ID | kultura | vrsta klopke | broj klopki | datum postavljanja klopki | datum pregleda klopki | datum uklanjanja klopki |
4. Način skladištenja i čuvanja klopki/mamaca – do 31. prosinca tekuće godine (zaokružiti odgovarajuće) | ||||||
A | U zasebnoj prostoriji pod ključem | |||||
B | U posebnom ormaru pod ključem | |||||
Napomena: Račune o kupnji feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki i mamaca te upute proizvođača o korištenju istih, korisnik je dužan čuvati i dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 27. srpnja 2021. godine. |
OBRAZAC 16. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.13.
Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.13. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.13. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima | |||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||
OIB: | MIBPG: | ||
SJEDIŠTE PG | |||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.13. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.13. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima |
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 |
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
2. Postavljanje feromonskih dispenzera – prema uputi proizvođača (dispenzere postaviti najkasnije do 1. svibnja u gornju trećinu krošnje) 3. Odstraniti stare dispenzere (najkasnije do postavljanja novih) | |||||
ARKOD ID | kultura | broj dispenzera | datum postavljanja dispenzera | mjesto postavljanja dispenzera | datum uklanjanja dispenzera |
Napomena: Račune o kupnji dispenzera i upute proizvođača o korištenju istih, korisnik je dužan čuvati i dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 27. srpnja 2021. godine. |
OBRAZAC 17. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.14.
Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima |
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 |
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
2. Pokrivenost međurednog prostora višegodišnjih nasada (propisane smjese – Tablica 13. Prilog 4.) | |||
ARKOD ID | kultura | vrsta smjese | napomena |
3. Održavanje međurednog prostora (košnjom ili malčiranjem najmanje 4 puta godišnje) 4. Zatravnjenost međurednog prostora (mora biti zatravnjen tijekom cijelog obveznog perioda) | ||||
ARKOD ID | kultura | način održavanja | datum košnje ili malčiranja | međuredni prostor je zatravnjen (ispuniti da ili ne) |
OBRAZAC 18. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.15.
Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.15. Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.15. Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima | |||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||
OIB: | MIBPG | ||
SJEDIŠTE PG | |||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.15. Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.15. Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima |
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 |
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
2. Obavljena analiza tla DA NE DATUM: Gnojidba (izrada i provedba petogodišnjeg plana gnojidbe – dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja iznosi najviše do 170 kg N/ha) – Tijekom obveznog razdoblja korisnik može ažurirati plan gnojidbe. 3. Koristiti samo gnojiva i poboljšivače tla kako je propisano člankom 3. Uredbe 889/2008 4. Zabranjena je uporaba mineralnih gnojiva. | ||||
godina | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva, poboljšivača tla |
20 _ _ | ||||
| | | | |
| | | | |
| | | | |
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva, poboljšivača tla |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva, poboljšivača tla |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva, poboljšivača tla |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva, poboljšivača tla |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
Napomena: Analizu tla i petogodišnji plan gnojidbe dostaviti na uvid Agenciji za plaćanje najkasnije do 27. srpnja 2021. godine. |
OBRAZAC 19. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.16.
Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.16. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.16. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.16. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.16. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada |
1. Svake godine tijekom obveznog petogodišnjeg razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 |
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||
| | | | | | | ||||
| | | | | | | ||||
| | | | | | | ||||
| | | | | | | ||||
2. Korove unutar redova u »zaštićenom prostoru« suzbijati mehanički odgovarajućom poljoprivrednom mehanizacijom i opremom. 3. Primjena herbicida u »zaštićenom prostoru« nije dozvoljena. | ||||||||||
ARKOD ID | kultura | vrsta stroja | datum suzbijanja korova | napomena | ||||||
OBRAZAC 20. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.1.
Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – MLIJEČNE KRAVE
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – MLIJEČNE KRAVE | |||||||||||||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – MLIJEČNE KRAVE | |||||||||||||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||||||||||||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | ||||||||||||||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | ||||||||||||||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20___ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | |||||||||||||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana hranidba« – oba zahtjeva su obvezna: a) plan hranidbe, b) kontrola plijesni i mikotoksina i moraju se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za područja dobrobiti »Poboljšani uvjeti smještaja« ili »Pristup na otvoreno« 3. »Poboljšani uvjeti smještaja«: a) povećanje podne površine za 10 % i b) obogaćivanje ležišta 4. »Pristup na otvoreno«: a) držanje na ispaši i b) ispust | |||||||||||||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – MLIJEČNE KRAVE | |||||||||||||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | |||||||||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||||||||||
2. »Poboljšana hranidba« – oba zahtjeva su obvezna a) Plan hranidbe (izraditi dnevni, mjesečni i godišnji plan hranidbe) na koji suglasnost daje Savjetodavna služba (ispuniti na način da se štampanim slovima napiše ime i prezime nadležnog savjetodavca koje se potvrdi potpisom ili parafom) Plan hranidbe se izrađuje u skladu s Obrascem 29. Priloga 4. ovoga Pravilnika | |||||||||||||||||||||||||||
b) Kontrola plijesni i mikotoksina (analizirati krmiva na aflatoksin u nekome od ovlaštenih laboratorija najmanje dva puta godišnje te postupiti sukladno nalazu). Nalaz analize korisnik je dužan dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine | |||||||||||||||||||||||||||
uzorak | vrsta krmiva | datum uzimanja uzorka za analizu | ovlašteni laboratorij | rezultati analize (POZITIVNI/NEGATIVNI) | postupci za smanjenje sadržaja mikotoksina | ||||||||||||||||||||||
1. uzorak | |||||||||||||||||||||||||||
2. uzorak | |||||||||||||||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva, a može ispuniti i oba zahtjeva navedena pod točkama a) i b) a) Povećanje podne površine – osigurati najmanje 6,6 m² podne površine po mliječnoj kravi | |||||||||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | ukupna podna površina (m²) | podna površina po životinji (m²) | ||||||||||||||||||||||||
b) Obogaćivanje ležišta – u ležišta postaviti najmanje 3 kg stelje/slame dnevno po mliječnoj kravi ili postaviti madrace Postavljeni su madraci (zaokružiti) DA/NE | |||||||||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | vrsta stelje | dnevni utrošak stelje/slame (kg) | PG podmiruje potrebe za steljom/slamom DA/NE | ako PG NE podmiruje potrebe navesti dokaz o kupnji | ||||||||||||||||||||||
4. »Pristup na otvoreno« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva – pod točkom a) ili b) a) Držanje na ispaši – držati životinje na ispaši najmanje 120 dana godišnje uz obveznu koprološku pretragu dva puta godišnje pri čemu se uzima jedan uzorak na 20 krava te postupiti sukladno nalazu. Nalaz analize korisnik je dužan dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine a1) evidencija ispaše | |||||||||||||||||||||||||||
r.b. | broj životinja | datum početka ispaše | datumi završetka ispaše | lokacija | ukupan broj dana na ispaši | napomena | |||||||||||||||||||||
a2) obavljene koprološke pretrage (Prvi uzorak se uzima dva tjedna nakon izlaska na pašu, drugi uzorak se uzima nakon završetka perioda napasivanja, uzima se jedan uzorak na 20 krava) | |||||||||||||||||||||||||||
uzorak | broj životinja | broj uzetih uzorka | datum uzimanja uzoraka | nalaz analize potrebno tretiranje DA/NE | navesti korišteno sredstvo | ||||||||||||||||||||||
uzorak 1 | |||||||||||||||||||||||||||
uzorak 2 | |||||||||||||||||||||||||||
b) Ispust – držati životinje na ispustu najmanje 150 dana godišnje. | |||||||||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | početni datum boravka životinja u ispustu | završni datum boravka životinja u ispustu | ukupan broj dana | napomena | ||||||||||||||||||||||
OBRAZAC 21. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.1.
Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TOVNA JUNAD
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TOVNA JUNAD | |||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TOVNA JUNAD | |||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | ||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | ||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20____ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | |||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana hranidba« – a) plan hranidbe, mora s obvezno kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za područje dobrobiti »Poboljšani uvjeti smještaja« 3. »Poboljšani uvjeti smještaja«: a) povećanje podne površine za 10 % i b) obogaćivanje ležišta | |||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TOVNA JUNAD | |||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | |||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||
2. »Poboljšana hranidba« a) Plan hranidbe (izraditi dnevni, mjesečni i godišnji plan hranidbe) na koji suglasnost daje Savjetodavna služba (ispuniti na način da se štampanim slovima napiše ime i prezime nadležnog savjetodavca koje se potvrdi potpisom ili parafom) Plan hranidbe se izrađuje u skladu s Obrascem 30. Priloga 4. ovoga Pravilnika | |||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva, a može ispuniti i oba zahtjeva navedena pod točkama a) i b) a) Povećanje podne površine – osigurati najmanje 2,75 m² podne površine po tovnom junetu. Obavezno upisati svaku izmjenu brojnog stanja životinja i datum nastanka izmjene | |||||||||||||||
objekt | broj životinja | ukupna podna površina (m²) | podna površina po životinji (m²) | ||||||||||||
b) Obogaćivanje ležišta – u ležištu postaviti najmanje 3 kg slame/stelje dnevno po tovnom junetu ili postaviti gumenu podlogu na najmanje 25 % površine poda u staji Postavljena je gumena podloga na najmanje 25 % površine poda u staji (zaokružiti) DA/NE | |||||||||||||||
objekt | broj životinja | vrsta stelje | dnevni utrošak stelje/slame (kg) | PG podmiruje potrebe za steljom/slamom DA/NE | ako PG ne podmiruje potrebe navesti dokaz o kupnji | ||||||||||
OBRAZAC 22. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.1.
Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TELAD
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TELAD | ||||||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TELAD | ||||||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | |||||||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | |||||||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | ||||||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana hranidba« – – a) plan hranidbe, mora s obvezno kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za područje dobrobiti »Poboljšani uvjeti smještaja« ili »Pristup na otvoreno«: 3. »Poboljšani uvjeti smještaja«: a) povećanje podne površine za 10 % i b) obogaćivanje ležišta 4. »Pristup na otvoreno« – telad mora imati pristup ispustu iz staje ili se mora držati u natkrivenim boksovima s vanjskim prostorom | ||||||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – TELAD | ||||||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | ||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||||||
2. »Poboljšana hranidba« a) Plan hranidbe (izraditi dnevni, mjesečni i godišnji plan hranidbe) na koji suglasnost daje Savjetodavna služba (ispuniti na način da se štampanim slovima napiše ime i prezime nadležnog savjetodavca koje se potvrdi potpisom ili parafom) Plan hranidbe se izrađuje u skladu s Obrascem 31. Priloga 4. ovoga Pravilnika | ||||||||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva, a može ispuniti i oba zahtjeva navedena pod točkama a) i b) a) Povećanje podne površine: – za telad do 150 kg žive vage potrebna je podna površina od najmanje 1,65 m² – za telad od 150 – 220 kg žive vage potrebna je podna površina od najmanje 1,87 m² – za telad od 220 i više kg žive vage potreban je podna površina od najmanje 1,98 m² | ||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | ukupna podna površina (m²) | podna površina po životinji (m²) | |||||||||||||||||
b) Obogaćivanje ležišta – u ležištu treba postaviti najmanje 1,5 kg slame/stelja dnevno po teletu ili postaviti gumenu podlogu na najmanje 25 % površine poda u staji Postavljena je gumena podloga na najmanje 25 % površine poda u staji (zaokružiti) DA/NE | ||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | vrsta stelje | dnevni utrošak stelje/slame (kg) | PG podmiruje potrebe za steljom/slamom DA/NE | ako PG NE podmiruje potrebe navesti dokaz o kupnji | |||||||||||||||
4. »Pristup na otvoreno« – telad mora imati pristup ispustu iz staje ili se mora držati u natkrivenim boksovima s vanjskim prostorom, a podna površina mora iznositi najmanje: – za telad do 150 kg žive vage potrebna je podna površina od najmanje 1,5 m² – za telad od 150 – 220 kg žive vage potrebna je podna površina od najmanje 1,7 m² – za telad od 220 i više kg žive vage potreban je podna površina od najmanje 1,8 m² | ||||||||||||||||||||
živa vaga | broj životinja | ukupna podna površina (m²) | podna površina po teletu (m²) | napomena | ||||||||||||||||
do 150 kg | ||||||||||||||||||||
150 do 220 kg | ||||||||||||||||||||
više od 220 kg |
OBRAZAC 23. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.2.
Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – ODBIJENA PRASAD
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – ODBIJENA PRASAD | ||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – ODBIJENA PRASAD | ||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | |||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | |||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | ||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana skrb« – zabranjeno rezanje repova 3. »Poboljšani uvjeti smještaja« a) povećanje podne površine za 10 % b) obogaćivanje ležišta | ||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – ODBIJENA PRASAD | ||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | ||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||
2. »Poboljšana skrb« – zabranjeno rezanje repova (najmanje 70 % životinja mora imati neoštećeni rep) | ||||||||||||||||
objekt | broj prijavljene prasadi s netaknutim repom | datum | % životinja s neoštećenim repom | |||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti najmanje jedan od zahtjeva: a) Povećanje podne površine – osigurati najmanju podnu površinu po prasetu (do 10 kg žive vage osigurati 0,16 m² površine, od 10 do 20 kg žive vage 0,22 m²) | ||||||||||||||||
živa vaga | broj životinja | ukupna podna površina (m²) | podna površina po prasetu (m²) | napomena | ||||||||||||
do 10 kg | ||||||||||||||||
10 do 20 kg | ||||||||||||||||
b) Obogaćivanje ležišta – u ležišta postaviti najmanje 0,8 kg slame dnevno po životinji | ||||||||||||||||
objekt | broj životinja | dnevni utrošak slame (kg) | PG podmiruje potrebe za slamom DA/NE | Ako PG ne podmiruje potrebe navesti dokaz o kupnji | ||||||||||||
OBRAZAC 24. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.2.
Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – KRMAČE I NAZIMICE
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – KRMAČE I NAZIMICE | |||||||||||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – KRMAČE I NAZIMICE | |||||||||||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||||||||||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | ||||||||||||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | ||||||||||||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | |||||||||||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana hranidba« – oba zahtjeva su obavezna: a) plan hranidbe, b) kontrola plijesni i mikotoksina i moraju se kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za područja dobrobiti »Poboljšana skrb« ili »Poboljšani uvjeti smještaja« ili »Pristup na otvoreno« 3. »Poboljšana skrb« – a) poboljšani uvjeti prasenja, b) poboljšana skrb u prasilištu, c) smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima pojačanim protokom zraka i d) smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima raspršivanjem vode 4. »Poboljšani uvjeti smještaja« – a) povećanje podne površine za 10 %, b) obogaćivanje ležišta 5. »Pristup na otvoreno« – pristup ispustu | |||||||||||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – KRMAČE I NAZIMICE | |||||||||||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | |||||||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||||||||
2. »Poboljšana hranidba« a) Plan hranidbe (izraditi dnevni, mjesečni i godišnji plan hranidbe) na koji suglasnost daje Savjetodavna služba (ispuniti na način da se štampanim slovima napiše ime i prezime nadležnog savjetodavca koje se potvrdi potpisom ili parafom) Plan hranidbe se izrađuje u skladu s Obrascem 32. Priloga 4. ovoga Pravilnika | |||||||||||||||||||||||||
b) Kontrola plijesni i mikotoksina (analizirati krmiva na zearalenon i deoksinivalenol u nekome od ovlaštenih laboratorija najmanje dva puta godišnje te postupiti sukladno nalazu). Nalaz analize korisnik je dužan dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. | |||||||||||||||||||||||||
uzorak | vrsta krmiva | datum uzimanja uzorka za analizu | ovlašteni laboratorij | rezultati analize (POZITIVNI/ NEGATIVNI) | postupci za smanjenje sadržaja mikotoksina | ||||||||||||||||||||
1. uzorak | |||||||||||||||||||||||||
2. uzorak | |||||||||||||||||||||||||
3a. »Poboljšana skrb« – poboljšani uvjeti prasenja – u prasilištu osigurati zatvoreno gnijezdo površine najmanje 0,75 m² i visine najmanje 45 cm, postaviti sustav grijanja s kontrolom temperature | |||||||||||||||||||||||||
ukupan broj gnijezda | površina zatvorenog gnijezda (m²) | visina zatvorenog gnijezda (cm) | izvor topline | kontrolirana temperatura DA/NE | |||||||||||||||||||||
3b. »Poboljšana skrb« – poboljšana skrb u prasilištu – obveza je tijekom razdoblja prasenja osigurati prisustvo poljoprivrednog osoblja najmanje dva puta po dva sata, unutar perioda od 16 sati | |||||||||||||||||||||||||
objekt | razdoblje prasenja | osoblje prisutno najmanje dva puta po dva sata DA/NE | osoblje prisutno unutar perioda od 16 sati DA/NE | ||||||||||||||||||||||
3c. »Poboljšana skrb« – smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima pojačanim protokom zraka pomoću sustava ventilacije i / ili raspršivanjem vode – obveza je osigurati ugrađeni ventilacijski sustav s mogućnošću kontrole brzine protoka zraka ili ugrađeni sustav za hlađenje ulaznog zraka u objektu ili osigurati ugrađeni visokotlačni ili niskotlačni sustav raspršivanja vode | |||||||||||||||||||||||||
objekt | ugrađeni ventilacijski sustav s mogućnošću kontrole brzine protoka zraka DA/NE | ugrađeni sustav za hlađenje ulaznog zraka u objektu DA/NE | ugrađeni visokotlačni sustav raspršivanja vode DA/NE | ugrađeni niskotlačni sustav raspršivanja vode DA/NE | |||||||||||||||||||||
4. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva, a može ispuniti i oba zahtjeva navedena pod točkama a) i b) a) povećanje podne površine za 10 %: – od 10 do 39 životinja potrebna je podna površina po životinji od najmanje 1,8 m² – za 40 i više životinja potrebna je podna površina po životinji od najmanje 1,65 m² | |||||||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | ukupna podna površina (m²) | podna površina po krmači/ nazimici (m²) | napomena | |||||||||||||||||||||
b) obogaćivanje ležišta – u ležišta postaviti najmanje 3 kg slame dnevno po životinji | |||||||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | dnevni utrošak slame (kg) | PG podmiruje potrebe za slamom DA/NE | ako PG ne podmiruje potrebe navesti dokaz o kupnji | |||||||||||||||||||||
5. »Pristup na otvoreno« – pristup ispustu – osigurati pristup ispustu najmanje dva puta tjedno u trajanju od najmanje dva sata, pri čemu površina ispusta mora biti najmanje 1,3 m² po krmači ili nazimici | |||||||||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | ukupna površina ispusta (m²) | površina ispusta po životinji (m²) | datum i vrijeme koje su životinje provele u ispustu | |||||||||||||||||||||
OBRAZAC 25. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.2.
Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – SVINJE ZA TOV
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – SVINJE ZA TOV | ||||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – SVINJE ZA TOV | ||||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | |||||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | |||||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | ||||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana skrb« – zabranjeno rezanje repova 3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – a) povećanje podne površine za 10 %, b) obogaćivanje ležišta 4. »Pristup na otvoreno« – pristup ispustu | ||||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – SVINJE ZA TOV | ||||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | ||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||||
2. »Poboljšana skrb« – zabranjeno rezanje repova (najmanje 70 % životinja mora imati neoštećeni rep) | ||||||||||||||||||
objekt | broj prijavljene prasadi s netaknutim repom | datum | % životinja s neoštećenim repom | |||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva, a može ispuniti i oba zahtjeva navedena pod točkama a) i b) a) povećanje podne površine za 10 %: – za svinje od 20 do 30 kg žive vage potrebna je podna površina od min. 0,33 m² – za svinje od 30 do 50 kg žive vage potrebna je podna površina od min. 0,44 m² – za svinje od 50 do 85 kg žive vage potrebna je podna površina od min. 0,60 m² – za svinje od 85 do 110 kg žive vage potrebna je podna površina od min. 0,71 m² – za svinje više od 110 kg žive vage potrebna je podna površina od min. 1,10 m² | ||||||||||||||||||
živa vaga | broj životinja | ukupna podna površina (m²) | podna površina po tovljeniku (m²) | napomena | ||||||||||||||
20 do 30 kg | ||||||||||||||||||
30 do 50 kg | ||||||||||||||||||
50 do 85 kg | ||||||||||||||||||
85 do 110 kg | ||||||||||||||||||
više od 110 kg | ||||||||||||||||||
b) Obogaćivanje ležišta – u ležišta postaviti najmanje 1 kg slame dnevno po životinji za svinje za tov do 60 kg težine ili najmanje 1,5 kg slame dnevno po životinji za svinje za tov iznad 60 kg težine | ||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | dnevni utrošak slame (kg) | PG podmiruje potrebe za slamom DA/NE | ako PG ne podmiruje potrebe navesti dokaz o kupnji | ||||||||||||||
4. »Pristup na otvoreno« – pristup ispustu – osigurati pristup ispustu najmanje dva puta tjedno u trajanju od najmanje dva sata, pri čemu površina ispusta mora biti najmanje 0,55 m² po tovljeniku | ||||||||||||||||||
objekt | broj životinja | ukupna površina ispusta (m²) | površina ispusta po životinji (m²) | datum i vrijeme koje su životinje provele u ispustu | ||||||||||||||
OBRAZAC 26. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.3.
Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – BROJLERI
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – BROJLERI | |||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – BROJLERI | |||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | ||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | ||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | |||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana skrb« – tijekom prvih tjedan dana za jednodnevne piliće na područje za hranidbu postaviti papir gramature od najmanje 110 gr/m² 3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – osigurati gustoću naseljenosti od najviše 30 kg/m² | |||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – BROJLERI | |||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | |||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||
2. »Poboljšana skrb« – tijekom prvih tjedan dana za jednodnevne piliće na područje za hranidbu postaviti papir gramature od najmanje 110 gr/m² | |||||||||||||||
objekt | datum postavljanja papira | postavljen na područje za hranidbu DA/NE | gramatura papira (broj računa) | ||||||||||||
Napomena: čuvati račune od kupnje papira gramature od najmanje 110 gr/m². Moguće je dokumentirati postavljanje papira i fotografijom, koja se u tom slučaju mora također čuvati te po potrebi dostaviti na uvid. | |||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – osigurati gustoću naseljenosti od najviše 30 kg/m² | |||||||||||||||
objekt | broj kljunova | prosječna težina kljuna (kg) | ukupna površina (m²) | gustoća naseljenosti (kg/m²) | |||||||||||
OBRAZAC 27. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – NESILICE
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – NESILICE | ||||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – NESILICE | ||||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | |||||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | |||||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | ||||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana skrb« – zabranjeno skraćivanje kljunova – ovaj zahtjev se mora kombinirati sa jednim od prva tri zahtjeva za poboljšane uvjete smještaja 3. »Poboljšani uvjeti smještaja«: a) Povećanje podne površine za 10 % b) Smanjena gustoća naseljenosti c) Smanjeni broj nesilica po gnijezdu d) Dodatne prečke | ||||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – NESILICE | ||||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | ||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||||
2. »Poboljšana skrb« – nesilicama je zabranjeno skraćivati kljunove – ovaj zahtjev se mora kombinirati sa jednim od prva tri zahtjeva za poboljšane uvjete smještaja | ||||||||||||||||||
objekt | broj kljunova | skraćeni kljunovi DA/NE | napomena | |||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« 3a. Povećanje podne površine za 10 % – osigurati po nesilici najmanje 660 cm² korisne površine u kavezu | ||||||||||||||||||
objekt | broj nesilica | ukupna podna površina (m²) | podna površina po nesilici (m²) | napomena | ||||||||||||||
3b. Smanjena gustoća naseljenosti – osigurati gustoću naseljenosti od najviše 8 nesilica po m² korisne površine | ||||||||||||||||||
objekt | broj nesilica | ukupna podna površina (m²) | podna površina po nesilici (m²) | napomena | ||||||||||||||
3c. Smanjeni broj nesilica po gnijezdu – u kavezu osigurati na jedno gnijezdo najviše 6 nesilica ili treba osigurati 1 m² površine gnijezda za najviše 118 nesilica | ||||||||||||||||||
Kavezno držanje | ||||||||||||||||||
objekt | ukupan broj nesilica | broj gnijezda | broj nesilica po gnijezdu | |||||||||||||||
Alternativni sustav držanja | ||||||||||||||||||
objekt | ukupan broj nesilica | broj gnijezda | broj nesilica po 1 m² površine gnijezda | |||||||||||||||
3d. Dodatne prečke – po nesilici osigurati prečku dužine najmanje 20 cm | ||||||||||||||||||
objekt | ukupan broj nesilica | ukupna dužina prečki (cm) | dužina prečke/nesilici (cm/nesilici) | |||||||||||||||
OBRAZAC 28. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.3.
Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – PURANI
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – PURANI | ||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – PURANI | ||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | |||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | |||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | ||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana skrb« – tijekom prvih tjedan dana za jednodnevne puriće na područje za hranidbu postaviti papir gramature od najmanje 110 gr/m² 3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – osigurati gustoću naseljenosti od najviše 50 kg/m² ili 23,5 kg/m² za alternativni uzgoj 4. »Pristup na otvoreno« – osigurati ispust od najmanje 5 m² po kljunu | ||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – PURANI | ||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | ||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||
2. »Poboljšana skrb« – tijekom prvih tjedan dana za jednodnevne puriće na područje za hranidbu postaviti papir gramature od najmanje 110 gr/m² | ||||||||||||||
objekt | datum postavljanja papira | postavljen na područje za hranidbu DA/NE | gramatura papira (broj računa) | |||||||||||
Napomena: čuvati račune od kupnje papira gramature od najmanje 110 gr/m². Moguće je dokumentirati postavljanje papira i fotografijom, koja se u tom slučaju mora također čuvati te po potrebi dostaviti na uvid | ||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – smanjena gustoća naseljenosti – osigurati gustoću naseljenosti od najviše 50 kg/m² ili 23,5 kg/m² za alternativni uzgoj | ||||||||||||||
Podni uzgoj | ||||||||||||||
objekt | ukupan broj kljunova | ukupna površina (m²) | gustoća naseljenosti kljunova po m² | |||||||||||
Alternativni uzgoj | ||||||||||||||
objekt | ukupan broj kljunova | ukupna površina (m²) | gustoća naseljenosti kljunova po m² | |||||||||||
4. »Pristup na otvoreno« – povećanje podne površine – osigurati ispust od najmanje 5 m² po puri | ||||||||||||||
objekt | ukupan broj kljunova | ukupna površina ispusta (m²) | površina ispusta po kljunu (m²) | |||||||||||
OBRAZAC 29. Evidencija Plana hranidbe za kategoriju mliječnih krava
PLAN HRANIDBE ZA MLIJEČNE KRAVE
OPG/ODGOVORNA OSOBA _________________________________________
ADRESA ________________________________________________________
MIBPG _________________________________________________________
BROJ KRAVA U SKUPINI ____________________________________________
PROIZVODNJA MLIJEKA PO KRAVI DNEVNO (LITARA) ____________________
TRAJANJE FAZE: od _________ do __________
NADLEŽNI SAVJETODAVAC __________________ (velikim štampanim slovima), potpis ili paraf ________
KRMIVA | DNEVNE POTREBE PO KRAVI (kg) | UKUPNE DNEVNE POTREBE (kg) | UKUPNE MJESEČNE POTREBE (kg) | UKUPNE GODIŠNJE POTREBE (kg) | NAPOMENA | |
1. | ||||||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. |
OBRAZAC 30. Evidencija Plana hranidbe za kategoriju tovna junad
PLAN HRANIDBE ZA TOVNU JUNAD
OPG/ODGOVORNA OSOBA _________________________________________
ADRESA ________________________________________________________
MIBPG _________________________________________________________
BROJ JUNADI U SKUPINI ___________________________________________
FAZA TOVA (TJELESNA MASA ILI TJEDNI TOVA) _________________________
DATUM: _________ do __________
NADLEŽNI SAVJETODAVAC __________________ (velikim štampanim slovima), potpis ili paraf ________
KRMIVA | DNEVNE POTREBE PO JUNETU (kg) | UKUPNE DNEVNE POTREBE (kg) | UKUPNE MJESEČNE POTREBE (kg) | UKUPNE GODIŠNJE POTREBE (kg) | NAPOMENA | |
1. | ||||||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. |
OBRAZAC 31. Evidencija Plana hranidbe za kategoriju telad
PLAN HRANIDBE ZA TELAD
OPG/ODGOVORNA OSOBA _________________________________________
ADRESA ________________________________________________________
MIBPG _________________________________________________________
BROJ TELADI U SKUPINI ___________________________________________
FAZA UZGOJA (TJELESNA MASA ILI TJEDNI UZGOJA)_____________________
TRAJANJE FAZE: od _________ do __________
NADLEŽNI SAVJETODAVAC __________________ (velikim štampanim slovima), potpis ili paraf ________
KRMIVA, MLIJEKO, MLIJEČNA ZAMJENA | POTREBNO PO TELETU DNEVNO (kg/l) | UKUPNE DNEVNE POTREBE (kg/l) | UKUPNE MJESEČNE POTREBE (kg/l) | UKUPNE GODIŠNJE POTREBE (kg/l) | NAPOMENA | |
1. | ||||||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. |
OBRAZAC 32. Evidencija Plana hranidbe za kategoriju krmače i nazimice
A) PLAN HRANIDBE ZA BREĐE KRMAČE
OPG/ODGOVORNA OSOBA _________________________________________
ADRESA ________________________________________________________
MIBPG _________________________________________________________
BROJ KRMAČA U SKUPINI ___________________________________________
TRAJANJE FAZE: od _________ do __________
NADLEŽNI SAVJETODAVAC __________________ (velikim štampanim slovima), potpis ili paraf ________
KRMIVA | DNEVNE POTREBE PO KRMAČI (kg) | UKUPNE DNEVNE POTREBE (kg) | UKUPNE MJESEČNE POTREBE (kg) | UKUPNE GODIŠNJE POTREBE (kg) | NAPOMENA | |
1. | ||||||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. |
B) PLAN HRANIDBE ZA NAZIMICE
OPG/ODGOVORNA OSOBA _________________________________________
ADRESA ________________________________________________________
MIBPG _________________________________________________________
BROJ NAZIMICA U SKUPINI _________________________________________
FAZA UZGOJA (TJELESNA MASA NAZIMICA ILI TJEDNI UZGOJA) ____________
TRAJANJE FAZE: od _________ do __________
NADLEŽNI SAVJETODAVAC __________________ (velikim štampanim slovima), potpis ili paraf ________
KRMIVA | DNEVNE POTREBE PO NAZIMICI (kg) | UKUPNE DNEVNE POTREBE (kg) | UKUPNE MJESEČNE POTREBE (kg) | UKUPNE GODIŠNJE POTREBE (kg) | NAPOMENA | |
1. | ||||||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. |
OBRAZAC 33. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.4.
Plaćanja za dobrobit životinja u kozarstvu
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.4. Plaćanja za dobrobit životinja u kozarstvu | ||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.4. Plaćanja za dobrobit životinja u kozarstvu | ||||||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | |||||||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | |||||||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20___ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | ||||||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana hranidba« – a) plan hranidbe, mora se obvezno kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za područja dobrobiti »Poboljšani uvjeti smještaja« ili »Pristup na otvoreno« 3. »Poboljšani uvjeti smještaja«: a) povećanje podne površine za 10 % za koze u proizvodnji mlijeka ili za koze u proizvodnji mesa 4. »Pristup na otvoreno«: a) držanje na ispaši i b) ispust | ||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.4. Plaćanja za dobrobit životinja u kozarstvu | ||||||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | ||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||
2. »Poboljšana hranidba« a) Plan hranidbe (izraditi dnevni, mjesečni i godišnji plan hranidbe) na koji suglasnost daje Savjetodavna služba (ispuniti na način da se štampanim slovima napiše ime i prezime nadležnog savjetodavca koje se potvrdi potpisom ili parafom) Plan hranidbe se izrađuje u skladu s Obrascem 36. Priloga 4. ovoga Pravilnika | ||||||||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti zahtjev a) Povećanje podne površine – osigurati najmanje 1,32 m² podne površine za koze/ rasplodne koze i/ili 3,30 m² podne površine za jarčeve. | ||||||||||||||||||||
objekt | broj i kategorija životinja | mesna/mliječna | ukupna podna površina (m²) | podna površina po životinji (m²) | ||||||||||||||||
| | | | |||||||||||||||||
| | | | |||||||||||||||||
4. »Pristup na otvoreno« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva – pod točkom a) ili b) a) Držanje na ispaši – držati životinje na ispaši najmanje 150 dana godišnje uz obveznu koprološku pretragu dva puta godišnje pri čemu se uzima jedan uzorak na 20 koza te postupiti sukladno nalazu. Nalaz analize korisnik je dužan dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. Osim toga obveza je izvršiti pregled i intervenciju na papcima dva puta godišnje (prvi pregled do 1. travnja., a drugi do 1. listopada 2021. godine). Za samo jedan pregled i intervenciju na papcima isplaćuje se potpora. a1) evidencija ispaše | ||||||||||||||||||||
r.b. | broj životinja | datum početka ispaše | datumi završetka ispaše | ARKOD parcela/lokacija | ukupan broj dana na ispaši | napomena | ||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||
| | | | | | | ||||||||||||||
a2) obavljene koprološke pretrage (Prvi uzorak se uzima dva tjedna nakon izlaska na pašu, drugi uzorak se uzima nakon završetka perioda napasivanja, uzima se jedan uzorak na 20 koza) | ||||||||||||||||||||
uzorak | broj životinja | broj uzetih uzorka | datum uzimanja uzoraka | nalaz analize potrebno tretiranje DA/NE | navesti korišteno sredstvo | |||||||||||||||
uzorak 1 | ||||||||||||||||||||
uzorak 2 | ||||||||||||||||||||
A3) izvršen pregled i intervencija na papcima (Prvi pregled do 1.travnja., a drugi do 1. listopada 2021. kada koze ulaze u staju) | ||||||||||||||||||||
broj pregleda | broj životinja | datum pregleda | pregledom utvrđena potreba intervencije DA/NE (upisati broj životinja) | izvršena intervencija DA/NE (navesti način intervencije) | ||||||||||||||||
pregled 1 | ||||||||||||||||||||
pregled 2 | ||||||||||||||||||||
b) Ispust – držati životinje na ispustu tijekom cijele godine – osigurati najmanje 2,40 m² površine ispusta za koze/ rasplodne koze i/ili 6,00 m² površine ispusta za jarčeve. | ||||||||||||||||||||
Objekt/ lokacija | broj i kategorija životinja | omogućen cjelogodišnji ispust DA/NE | ukupna površina ispusta (m²) | površina ispusta po životinji (m²) | ||||||||||||||||
OBRAZAC 34. Evidencija o provedbi Mjere 14, operacije 14.1.5.
Plaćanja za dobrobit životinja u ovčarstvu
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 14.1.5. Plaćanja za dobrobit životinja u ovčarstvu | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 14.1.5. Plaćanja za dobrobit životinja u ovčarstvu | |||||||||||||||||||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||||||||||||||||||||
OIB: | MIBPG: | ||||||||||||||||||||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | ||||||||||||||||||||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20___ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ | |||||||||||||||||||
Zaokružiti odabranu obvezu/obveze: 2. »Poboljšana hranidba« – a) plan hranidbe mora se obvezno kombinirati s najmanje jednim od zahtjeva za područja dobrobiti »Poboljšani uvjeti smještaja« ili »Pristup na otvoreno« 3. »Poboljšani uvjeti smještaja«: a) povećanje podne površine za 10 % za ovce u proizvodnji mlijeka ili za ovce u proizvodnji mesa 4. »Pristup na otvoreno«: a) držanje na ispaši i b) ispust | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
2. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 14.1.5. Plaćanja za dobrobit životinja u ovčarstvu | |||||||||||||||||||||
1. Izobrazba (korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev) | |||||||||||||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođena izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
2. »Poboljšana hranidba« a) Plan hranidbe (izraditi dnevni, mjesečni i godišnji plan hranidbe) na koji suglasnost daje Savjetodavna služba (ispuniti na način da se štampanim slovima napiše ime i prezime nadležnog savjetodavca koje se potvrdi potpisom ili parafom) Plan hranidbe se izrađuje u skladu s Obrascem 37. Priloga 4. ovoga Pravilnika | |||||||||||||||||||||
3. »Poboljšani uvjeti smještaja« – korisnik mora ispuniti zahtjev a) Povećanje podne površine – osigurati najmanje 1,32 m² podne površine za ovce i rasplodne ovce, 0,55 m² za tovnu janjad i 3,30 m² podne površine za ovnove. | |||||||||||||||||||||
objekt | broj i kategorija životinja | mesna/mliječna | ukupna podna površina (m²) | podna površina po životinji (m²) | |||||||||||||||||
| | | | ||||||||||||||||||
| | | | ||||||||||||||||||
4. »Pristup na otvoreno« – korisnik mora ispuniti jedan od zahtjeva – pod točkom a) ili b) a) Držanje na ispaši – držati životinje na ispaši najmanje 150 dana godišnje uz obveznu koprološku pretragu dva puta godišnje pri čemu se uzima jedan uzorak na 20 ovaca te postupiti sukladno nalazu. Nalaz analize korisnik je dužan dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. Osim toga obveza je izvršiti pregled i intervenciju na papcima dva puta godišnje (prvi pregled do 1. travnja., a drugi do 1. listopada 2021. godine). Za samo jedan pregled i intervenciju na papcima isplaćuje se potpora. a1) evidencija ispaše | |||||||||||||||||||||
r.b. | broj životinja | datum početka ispaše | datumi završetka ispaše | ARKOD parcela/lokacija | ukupan broj dana na ispaši | napomena | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
| | | | | | | |||||||||||||||
a2) obavljene koprološke pretrage (Prvi uzorak se uzima dva tjedna nakon izlaska na pašu, drugi uzorak se uzima nakon završetka perioda napasivanja, uzima se jedan uzorak na 20 ovaca) | |||||||||||||||||||||
uzorak | broj životinja | broj uzetih uzorka | datum uzimanja uzoraka | nalaz analize potrebno tretiranje DA/NE | navesti korišteno sredstvo | ||||||||||||||||
uzorak 1 | |||||||||||||||||||||
uzorak 2 | |||||||||||||||||||||
A3) izvršen pregled i intervencija na papcima (Prvi pregled do 1.travnja., a drugi do 1. listopada 2021. kada koze ulaze u staju) | |||||||||||||||||||||
broj pregleda | broj životinja | datum pregleda | pregledom utvrđena potreba intervencije DA/NE (upisati broj životinja) | izvršena intervencija DA/NE (navesti način intervencije) | |||||||||||||||||
pregled 1 | |||||||||||||||||||||
pregled 2 | |||||||||||||||||||||
b) Ispust – držati životinje na ispustu tijekom cijele godine – osigurati najmanje 2,40 m² površine ispusta za ovce/ rasplodne ovce i/ili 6,00 m² površine ispusta za ovnove. | |||||||||||||||||||||
Objekt/ lokacija | broj i kategorija životinja | omogućen cjelogodišnji ispust DA/NE | ukupna površina ispusta (m²) | površina ispusta po životinji (m²) | |||||||||||||||||
Obrazac 35. Evidencija početka i završetka proizvodnih ciklusa za kategorije odbijena prasad
EVIDENCIJA O POČETKU I ZAVRŠETKU PROIZVODNIH CIKLUSA ZA OPERACIJU 14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – PRASAD | |||
1. DIO – OPĆI PODACI | |||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | |||
OIB: | MIBPG: | ||
SJEDIŠTE PG | JIBG: | ||
GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA | 20__ | BROJ OBJEKATA ZA UZGOJ |
Kategorija – ODBIJENA PRASAD | |||||||
Početak proizvodnog ciklusa | Završetak proizvodnog ciklusa | Početak proizvodnog ciklusa | Završetak proizvodnog ciklusa | ||||
DATUM | BROJ GRLA | DATUM | BROJ GRLA | DATUM | BROJ GRLA | DATUM | BROJ GRLA |
OBRAZAC 36. Evidencija Plana hranidbe za kozarstvo
PLAN HRANIDBE ZA KOZARSTVO
OPG/ODGOVORNA OSOBA _________________________________________
ADRESA ________________________________________________________
MIBPG _________________________________________________________
BROJ ŽIVOTINJA U SKUPINI ___________________________________________
FAZA UZGOJA (TJELESNA MASA ILI TJEDNI UZGOJA) _________________________
DATUM: _________ do __________
NADLEŽNI SAVJETODAVAC __________________ (velikim štampanim slovima), potpis ili paraf ________
KRMIVA | DNEVNE POTREBE PO ŽIVOTINJI (kg) | UKUPNE DNEVNE POTREBE (kg) | UKUPNE MJESEČNE POTREBE (kg) | UKUPNE GODIŠNJE POTREBE (kg) | NAPOMENA | |
1. | ||||||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. |
OBRAZAC 37. Evidencija Plana hranidbe za ovčarstvo
PLAN HRANIDBE ZA OVČARSTVO
OPG/ODGOVORNA OSOBA _________________________________________
ADRESA ________________________________________________________
MIBPG _________________________________________________________
BROJ ŽIVOTINJA U SKUPINI ___________________________________________
FAZA UZGOJA (TJELESNA MASA ILI TJEDNI UZGOJA) _________________________
DATUM: _________ do __________
NADLEŽNI SAVJETODAVAC __________________ (velikim štampanim slovima), potpis ili paraf ________
KRMIVA | DNEVNE POTREBE PO ŽIVOTINJI (kg) | UKUPNE DNEVNE POTREBE (kg) | UKUPNE MJESEČNE POTREBE (kg) | UKUPNE GODIŠNJE POTREBE (kg) | NAPOMENA | |
1. | ||||||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. |
OBRAZAC 38. Evidencija o provedbi Mjere 10, Operacija 10.1.17.
Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama
EVIDENCIJA O PROVEDBI OBVEZA ZA OPERACIJU 10.1.17. Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama |
1. DIO – OPĆI PODACI ZA OPERACIJU 10.1.17. Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama | ||||
NAZIV PG I ODGOVORNE OSOBE | ||||
OIB: | MIBPG: | |||
SJEDIŠTE PG | ||||
DATUM ULASKA U SUSTAV POTPORE | GODINA ZA KOJU SE VODI EVIDENCIJA |
2. DIO – POPIS ARKOD PARCELA ZA OPERACIJU 10.1.17. Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama | ||||
r.b. | ARKOD ID | površina | domaće ime | kultura |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
3. DIO – PROVEDENE OBVEZE ZA OPERACIJU 10.1.17. Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama | ||||||||||
1. Svake godine tijekom dvogodišnjeg obveznog razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10 | ||||||||||
r.b. | naziv – tema izobrazbe | datum (period održavanja izobrazbe) | trajanje izobrazbe (u satima) | naziv pružatelja izobrazbe | lokacija provođenja izobrazbe | naziv i broj dokumenta kojim se izobrazba potvrđuje | ||||
| | | | | | | ||||
| | | | | | | ||||
| | | | | | | ||||
2. U skladu s obavljenim analizama tla i stajskog gnoja izraditi i provoditi petogodišnji plan gnojidbe 3. Obavezno je korištenje stajskog gnoja (kruti ili tekući) na oranici u količini koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 170 kg N/ha | ||||||||||
godina | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||
20 _ _ | ||||||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
20 _ _ | ARKOD ID (ha) | datum gnojidbe | količina | vrsta gnojiva | ||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
| | | | |||||||
Napomena: Petogodišnji plan gnojidbe te analize tla i stajskog gnoja dostaviti na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 15. prosinca 2021. |
Tablica 1. Popis jedinica lokalne samouprave na kojima se nalaze travnjaci velike prirodne vrijednosti (TVPV)
Mediteranska regija – odgoda košnje do 15. 7.
RB | Naziv općine/grada | MB | Naziv županije |
1 | BALE | 00051 | Istarska županija |
2 | BARBAN | 00060 | Istarska županija |
3 | BAŠKA | 00086 | Primorsko-goranska županija |
4 | BENKOVAC | 00175 | Zadarska županija |
5 | BILICE | 06211 | Šibensko-kninska županija |
6 | BIOGRAD NA MORU | 00221 | Zadarska županija |
7 | BISKUPIJA | 03107 | Šibensko-kninska županija |
8 | BOL | 00272 | Splitsko-dalmatinska županija |
9 | BRELA | 00779 | Splitsko-dalmatinska županija |
10 | BRTONIGLA | 00400 | Istarska županija |
11 | BUJE – BUIE | 00426 | Istarska županija |
12 | BUZET | 00434 | Istarska županija |
13 | CEROVLJE | 00477 | Istarska županija |
14 | CISTA PROVO | 00507 | Splitsko-dalmatinska županija |
15 | CRES | 00523 | Primorsko-goranska županija |
16 | CRIKVENICA | 00531 | Primorsko-goranska županija |
17 | DICMO | 00728 | Splitsko-dalmatinska županija |
18 | DOBRINJ | 00744 | Primorsko-goranska županija |
19 | DRNIŠ | 00957 | Šibensko-kninska županija |
20 | DUBROVAČKO PRIMORJE | 05983 | Dubrovačko-neretvanska županija |
21 | DUBROVNIK | 00981 | Dubrovačko-neretvanska županija |
22 | DUGI RAT | 01007 | Splitsko-dalmatinska županija |
23 | DUGOPOLJE | 05851 | Splitsko-dalmatinska županija |
24 | ERVENIK | 01139 | Šibensko-kninska županija |
25 | GRAČIŠĆE | 01325 | Istarska županija |
26 | GRADAC | 01341 | Splitsko-dalmatinska županija |
27 | GROŽNJAN | 01384 | Istarska županija |
28 | HVAR | 01538 | Splitsko-dalmatinska županija |
29 | IMOTSKI | 01554 | Splitsko-dalmatinska županija |
30 | JASENICE | 01678 | Zadarska županija |
31 | JELSA | 01716 | Splitsko-dalmatinska županija |
32 | KANFANAR | 01759 | Istarska županija |
33 | KAROJBA | 05967 | Istarska županija |
34 | KAŠTELA | 01813 | Splitsko-dalmatinska županija |
35 | KAŠTELIR – LABINCI | 05975 | Istarska županija |
36 | KISTANJE | 01848 | Šibensko-kninska županija |
37 | KLIS | 01929 | Splitsko-dalmatinska županija |
38 | KOLAN | 06220 | Zadarska županija |
39 | KOMIŽA | 01970 | Splitsko-dalmatinska županija |
40 | KRALJEVICA | 02097 | Primorsko-goranska županija |
41 | KRK | 02151 | Primorsko-goranska županija |
42 | KRŠAN | 02178 | Istarska županija |
43 | KONAVLE | 01988 | Dubrovačko-neretvanska županija |
44 | KULA NORINSKA | 02194 | Dubrovačko-neretvanska županija |
45 | LABIN | 02224 | Istarska županija |
46 | LASTOVO | 02267 | Dubrovačko-neretvanska županija |
47 | LEĆEVICA | 05860 | Splitsko-dalmatinska županija |
48 | LIŠANE OSTROVIČKE | 02348 | Zadarska županija |
49 | LIŽNJAN | 02356 | Istarska županija |
50 | LOKVIČIĆI | 05878 | Splitsko-dalmatinska županija |
51 | LOPAR | 06246 | Primorsko-goranska županija |
52 | LOVREĆ | 02437 | Splitsko-dalmatinska županija |
53 | LUPOGLAV | 02461 | Istarska županija |
54 | MAKARSKA | 02496 | Splitsko-dalmatinska županija |
55 | MALI LOŠINJ | 02526 | Primorsko-goranska županija |
56 | MARČANA | 02542 | Istarska županija |
57 | MARINA | 02585 | Splitsko-dalmatinska županija |
58 | MEDULIN | 02631 | Istarska županija |
59 | METKOVIĆ | 02640 | Dubrovačko-neretvanska županija |
60 | MILNA | 02674 | Splitsko-dalmatinska županija |
61 | MOTOVUN | 02747 | Istarska županija |
62 | MUĆ | 00876 | Splitsko-dalmatinska županija |
63 | MURTER – KORNATI | 06173 | Šibensko-kninska županija |
64 | NEREŽIŠĆA | 02801 | Splitsko-dalmatinska županija |
65 | NIN | 02828 | Zadarska županija |
66 | NOVALJA | 02887 | Ličko-senjska županija |
67 | NOVIGRAD | 05371 | Istarska županija |
68 | NOVIGRAD | 02917 | Zadarska županija |
69 | OBROVAC | 02968 | Zadarska županija |
70 | OKRUG | 05886 | Splitsko-dalmatinska županija |
71 | OMIŠ | 03000 | Splitsko-dalmatinska županija |
72 | OMIŠALJ | 03018 | Primorsko-goranska županija |
73 | OPRTALJ | 03042 | Istarska županija |
74 | OPUZEN | 03069 | Dubrovačko-neretvanska županija |
75 | OREBIĆ | 03085 | Dubrovačko-neretvanska županija |
76 | OTOK | 03140 | Splitsko-dalmatinska županija |
77 | PAG | 03166 | Zadarska županija |
78 | PAKOŠTANE | 03174 | Zadarska županija |
79 | PAŠMAN | 03204 | Zadarska županija |
80 | PAZIN | 03212 | Istarska županija |
81 | PIROVAC | 05819 | Šibensko-kninska županija |
82 | PLOČE | 03352 | Dubrovačko-neretvanska županija |
83 | PODBABLJE | 03379 | Splitsko-dalmatinska županija |
84 | PODGORA | 03395 | Splitsko-dalmatinska županija |
85 | PODSTRANA | 03417 | Splitsko-dalmatinska županija |
86 | POLAČA | 03441 | Zadarska županija |
87 | POLIČNIK | 03450 | Zadarska županija |
88 | POREČ | 03484 | Istarska županija |
89 | POSEDARJE | 03492 | Zadarska županija |
90 | POSTIRA | 03506 | Splitsko-dalmatinska županija |
91 | POVLJANA | 05738 | Zadarska županija |
92 | PRGOMET | 05894 | Splitsko-dalmatinska županija |
93 | PRIMORSKI DOLAC | 05908 | Splitsko-dalmatinska županija |
94 | PRIMOŠTEN | 03573 | Šibensko-kninska županija |
95 | PROLOŽAC | 00884 | Splitsko-dalmatinska županija |
96 | PROMINA | 02984 | Šibensko-kninska županija |
97 | PUČIŠĆA | 03581 | Splitsko-dalmatinska županija |
98 | PULA | 03590 | Istarska županija |
99 | PUNAT | 03603 | Primorsko-goranska županija |
100 | RAB | 03638 | Primorsko-goranska županija |
101 | RAŠA | 03689 | Istarska županija |
102 | RAŽANAC | 03719 | Zadarska županija |
103 | ROGOZNICA | 05827 | Šibensko-kninska županija |
104 | ROVINJ | 03743 | Istarska županija |
105 | RUNOVIĆI | 05916 | Splitsko-dalmatinska županija |
106 | RUŽIĆ | 03778 | Šibensko-kninska županija |
107 | SALI | 03794 | Zadarska županija |
108 | SEGET | 03824 | Splitsko-dalmatinska županija |
109 | SELCA | 03832 | Splitsko-dalmatinska županija |
110 | SINJ | 03891 | Splitsko-dalmatinska županija |
111 | SKRADIN | 03948 | Šibensko-kninska županija |
112 | SOLIN | 04065 | Splitsko-dalmatinska županija |
113 | SPLIT | 04090 | Splitsko-dalmatinska županija |
114 | STANKOVCI | 04111 | Zadarska županija |
115 | STON | 04197 | Dubrovačko-neretvanska županija |
116 | SUKOŠAN | 04251 | Zadarska županija |
117 | SUPETAR | 04278 | Splitsko-dalmatinska županija |
118 | SUTIVAN | 05924 | Splitsko-dalmatinska županija |
119 | SVETA NEDELJA | 04324 | Istarska županija |
120 | SVETI FILIP I JAKOV | 04286 | Zadarska županija |
121 | SVETI PETAR U ŠUMI | 04332 | Istarska županija |
122 | SVETVINČENAT | 04359 | Istarska županija |
123 | ŠESTANOVAC | 04430 | Splitsko-dalmatinska županija |
124 | ŠIBENIK | 04448 | Šibensko-kninska županija |
125 | ŠKABRNJA | 04456 | Zadarska županija |
126 | ŠOLTA | 04472 | Splitsko-dalmatinska županija |
127 | TAR-VABRIGA | 06319 | Istarska županija |
128 | TINJAN | 04537 | Istarska županija |
129 | TISNO | 04545 | Šibensko-kninska županija |
130 | TRIBUNJ | 06262 | Šibensko-kninska županija |
131 | TRILJ | 04600 | Splitsko-dalmatinska županija |
132 | TROGIR | 04634 | Splitsko-dalmatinska županija |
133 | TRPANJ | 06017 | Dubrovačko-neretvanska županija |
134 | TUČEPI | 05932 | Splitsko-dalmatinska županija |
135 | UNEŠIĆ | 04693 | Šibensko-kninska županija |
136 | VIR | 04898 | Zadarska županija |
137 | VIS | 04928 | Splitsko-dalmatinska županija |
138 | VIŽNJAN | 04979 | Istarska županija |
139 | VODICE | 05002 | Šibensko-kninska županija |
140 | VODNJAN | 05029 | Istarska županija |
141 | VRBNIK | 05070 | Primorsko-goranska županija |
142 | VRGORAC | 05118 | Splitsko-dalmatinska županija |
143 | VRSI | 06254 | Zadarska županija |
144 | ZADAR | 05207 | Zadarska županija |
145 | ZADVARJE | 05959 | Splitsko-dalmatinska županija |
146 | ZAGVOZD | 05223 | Splitsko-dalmatinska županija |
147 | ZAŽABLJE | 05231 | Dubrovačko-neretvanska županija |
148 | ZEMUNIK DONJI | 05258 | Zadarska županija |
149 | ZMIJAVCI | 05282 | Splitsko-dalmatinska županija |
150 | ŽMINJ | 05312 | Istarska županija |
Brdsko-planinska regija – odgoda košnje do 20. 7.
RB | Naziv općine/grada | MB | Naziv županije |
1 | BAKAR | 00043 | Primorsko-goranska županija |
2 | BAŠKA VODA | 00094 | Splitsko-dalmatinska županija |
3 | BEDNJA | 00124 | Varaždinska županija |
4 | BOSILJEVO | 00302 | Karlovačka županija |
5 | BRESTOVAC | 00353 | Požeško-slavonska županija |
6 | BRINJE | 00370 | Ličko-senjska županija |
7 | BROD MORAVICE | 00388 | Primorsko-goranska županija |
8 | BUDINŠČINA | 00418 | Krapinsko-zagorska županija |
9 | CERNIK | 00469 | Brodsko-posavska županija |
10 | CESTICA | 00485 | Varaždinska županija |
11 | CETINGRAD | 00493 | Karlovačka županija |
12 | CIVLJANE | 00515 | Šibensko-kninska županija |
13 | ČABAR | 00558 | Primorsko-goranska županija |
14 | ČAGLIN | 00582 | Požeško-slavonska županija |
15 | ČAVLE | 00612 | Primorsko-goranska županija |
16 | DELNICE | 00698 | Primorsko-goranska županija |
17 | DESINIĆ | 00701 | Krapinsko-zagorska županija |
18 | DONJA STUBICA | 00795 | Krapinsko-zagorska županija |
19 | DONJA VOĆA | 00809 | Varaždinska županija |
20 | DONJI KUKURUZARI | 00833 | Sisačko-moslavačka županija |
21 | DONJI LAPAC | 00841 | Ličko-senjska županija |
22 | DVOR | 01023 | Sisačko-moslavačka županija |
23 | ĐULOVAC | 01058 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
24 | ĐURMANEC | 01082 | Krapinsko-zagorska županija |
25 | FUŽINE | 01171 | Primorsko-goranska županija |
26 | GORNJA STUBICA | 01252 | Krapinsko-zagorska županija |
27 | GORNJI MIHALJEVEC | 06041 | Međimurska županija |
28 | GOSPIĆ | 01309 | Ličko-senjska županija |
29 | GRAČAC | 01317 | Zadarska županija |
30 | HRAŠĆINA | 01465 | Krapinsko-zagorska županija |
31 | HRVACE | 01481 | Splitsko-dalmatinska županija |
32 | HUM NA SUTLI | 01520 | Krapinsko-zagorska županija |
33 | IVANEC | 01562 | Varaždinska županija |
34 | JELENJE | 01708 | Primorsko-goranska županija |
35 | JESENJE | 05525 | Krapinsko-zagorska županija |
36 | JOSIPDOL | 01724 | Karlovačka županija |
37 | KALNIK | 05606 | Koprivničko-križevačka županija |
38 | KAPTOL | 01775 | Požeško-slavonska županija |
39 | KARLOBAG | 01783 | Ličko-senjska županija |
40 | KIJEVO | 01830 | Šibensko-kninska županija |
41 | KLANA | 01864 | Primorsko-goranska županija |
42 | KLANJEC | 01872 | Krapinsko-zagorska županija |
43 | KLENOVNIK | 01899 | Varaždinska županija |
44 | KNIN | 01961 | Šibensko-kninska županija |
45 | KRAPINA | 02119 | Krapinsko-zagorska županija |
46 | KUMROVEC | 05533 | Krapinsko-zagorska županija |
47 | KUTJEVO | 02216 | Požeško-slavonska županija |
48 | LANIŠĆE | 02232 | Istarska županija |
49 | LEPOGLAVA | 02291 | Varaždinska županija |
50 | LOBOR | 02364 | Krapinsko-zagorska županija |
51 | LOKVE | 02372 | Primorsko-goranska županija |
52 | LOVINAC | 02402 | Ličko-senjska županija |
53 | LOVRAN | 02429 | Primorsko-goranska županija |
54 | LJUBEŠĆICA | 02470 | Varaždinska županija |
55 | MARIJA BISTRICA | 02569 | Krapinsko-zagorska županija |
56 | MARUŠEVEC | 02607 | Varaždinska županija |
57 | MATULJI | 02615 | Primorsko-goranska županija |
58 | MIHOVLJAN | 02658 | Krapinsko-zagorska županija |
59 | MOŠĆENIČKA DRAGA | 02739 | Primorsko-goranska županija |
60 | MRKOPALJ | 02755 | Primorsko-goranska županija |
61 | NOVI GOLUBOVEC | 05541 | Krapinsko-zagorska županija |
62 | NOVI MAROF | 02895 | Varaždinska županija |
63 | NOVI VINODOLSKI | 02909 | Primorsko-goranska županija |
64 | OGULIN | 02976 | Karlovačka županija |
65 | OKUČANI | 02992 | Brodsko-posavska županija |
66 | OPATIJA | 03026 | Primorsko-goranska županija |
67 | ORAHOVICA | 03077 | Virovitičko-podravska županija |
68 | OTOČAC | 03131 | Ličko-senjska županija |
69 | OZALJ | 03158 | Karlovačka županija |
70 | PAKRAC | 03182 | Požeško-slavonska županija |
71 | PERUŠIĆ | 03239 | Ličko-senjska županija |
72 | PETROVSKO | 03298 | Krapinsko-zagorska županija |
73 | PLAŠKI | 03336 | Karlovačka županija |
74 | PLITVIČKA JEZERA | 04553 | Ličko-senjska županija |
75 | POŽEGA | 03514 | Požeško-slavonska županija |
76 | PREGRADA | 03522 | Krapinsko-zagorska županija |
77 | RADOBOJ | 03646 | Krapinsko-zagorska županija |
78 | RAKOVICA | 03654 | Karlovačka županija |
79 | RASINJA | 03662 | Koprivničko-križevačka županija |
80 | RAVNA GORA | 03697 | Primorsko-goranska županija |
81 | SABORSKO | 03786 | Karlovačka županija |
82 | SAMOBOR | 03808 | Zagrebačka županija |
83 | SELNICA | 03859 | Međimurska županija |
84 | SENJ | 03875 | Ličko-senjska županija |
85 | SIRAČ | 03905 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
86 | SLUNJ | 04006 | Karlovačka županija |
87 | SOKOLOVAC | 04057 | Koprivničko-križevačka županija |
88 | STARIGRAD | 04162 | Zadarska županija |
89 | STUBIČKE TOPLICE | 04227 | Krapinsko-zagorska županija |
90 | SVETI ILIJA | 04260 | Varaždinska županija |
91 | SVETI JURAJ NA BREGU | 04405 | Međimurska županija |
92 | ŠTRIGOVA | 04529 | Međimurska županija |
93 | TOUNJ | 05576 | Karlovačka županija |
94 | UDBINA | 04677 | Ličko-senjska županija |
95 | VARAŽDINSKE TOPLICE | 04731 | Varaždinska županija |
96 | VELIKA | 04758 | Požeško-slavonska županija |
97 | VINICA | 04863 | Varaždinska županija |
98 | VINODOLSKA OPĆINA | 04880 | Primorsko-goranska županija |
99 | VIŠKOVO | 04952 | Primorsko-goranska županija |
100 | VOĆIN | 04995 | Virovitičko-podravska županija |
101 | VRBOVSKO | 05096 | Primorsko-goranska županija |
102 | VRHOVINE | 05126 | Ličko-senjska županija |
103 | VRLIKA | 05134 | Splitsko-dalmatinska županija |
104 | ZAGORSKA SELA | 05215 | Krapinsko-zagorska županija |
105 | ZLATAR | 05266 | Krapinsko-zagorska županija |
106 | ŽUMBERAK | 05401 | Zagrebačka županija |
Kontinentalna nizinska regija – odgoda košnje do 1. 8.
RB | Naziv općine/grada | MB | Naziv županije |
1 | BARILOVIĆ | 00078 | Karlovačka županija |
2 | BEBRINA | 00108 | Brodsko-posavska županija |
3 | BEDEKOVČINA | 00116 | Krapinsko-zagorska županija |
4 | BEDENICA | 05509 | Zagrebačka županija |
5 | BELICA | 00159 | Međimurska županija |
6 | BELIŠĆE | 00167 | Osječko-baranjska županija |
7 | BERETINEC | 00191 | Varaždinska županija |
8 | BILJE | 00213 | Osječko-baranjska županija |
9 | BISTRA | 05479 | Zagrebačka županija |
10 | BIZOVAC | 00230 | Osječko-baranjska županija |
11 | BJELOVAR | 00248 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
12 | BOGDANOVCI | 00264 | Vukovarsko-srijemska županija |
13 | BRCKOVLJANI | 00337 | Zagrebačka županija |
14 | BRDOVEC | 00345 | Zagrebačka županija |
15 | BREZNICA | 01511 | Varaždinska županija |
16 | BREZNIČKI HUM | 00361 | Varaždinska županija |
17 | BRODSKI STUPNIK | 00396 | Brodsko-posavska županija |
18 | BUKOVLJE | 05673 | Brodsko-posavska županija |
19 | CERNA | 00442 | Vukovarsko-srijemska županija |
20 | CRNAC | 00540 | Virovitičko-podravska županija |
21 | ČAČINCI | 00566 | Virovitičko-podravska županija |
22 | ČAĐAVICA | 00574 | Virovitičko-podravska županija |
23 | ČAKOVEC | 00604 | Međimurska županija |
24 | ČAZMA | 00639 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
25 | ČEPIN | 00655 | Osječko-baranjska županija |
26 | DARDA | 00663 | Osječko-baranjska županija |
27 | DARUVAR | 00671 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
28 | DAVOR | 00680 | Brodsko-posavska županija |
29 | DEKANOVEC | 00710 | Međimurska županija |
30 | DEŽANOVAC | 06033 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
31 | DOMAŠINEC | 00752 | Međimurska županija |
32 | DONJA DUBRAVA | 00787 | Međimurska županija |
33 | DONJA MOTIČINA | 05762 | Osječko-baranjska županija |
34 | DONJI ANDRIJEVCI | 00817 | Brodsko-posavska županija |
35 | DONJI KRALJEVEC | 00825 | Međimurska županija |
36 | DONJI MIHOLJAC | 00868 | Osječko-baranjska županija |
37 | DRAGALIĆ | 00914 | Brodsko-posavska županija |
38 | DRAGANIĆ | 05681 | Karlovačka županija |
39 | DRAŽ | 00906 | Osječko-baranjska županija |
40 | DRENJE | 00949 | Osječko-baranjska županija |
41 | DRNJE | 00965 | Koprivničko-križevačka županija |
42 | DUBRAVA | 00973 | Zagrebačka županija |
43 | DUBRAVICA | 05495 | Zagrebačka županija |
44 | DUGA RESA | 00990 | Karlovačka županija |
45 | DUGO SELO | 01015 | Zagrebačka županija |
46 | ĐAKOVO | 01031 | Osječko-baranjska županija |
47 | ĐELEKOVEC | 01040 | Koprivničko-križevačka županija |
48 | ĐURĐENOVAC | 01066 | Osječko-baranjska županija |
49 | ĐURĐEVAC | 01074 | Koprivničko-križevačka županija |
50 | FERIČANCI | 01163 | Osječko-baranjska županija |
51 | GARČIN | 01180 | Brodsko-posavska županija |
52 | GAREŠNICA | 01198 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
53 | GLINA | 01210 | Sisačko-moslavačka županija |
54 | GOLA | 01228 | Koprivničko-križevačka županija |
55 | GORNJA RIJEKA | 06181 | Koprivničko-križevačka županija |
56 | GORNJI BOGIĆEVCI | 01279 | Brodsko-posavska županija |
57 | GORNJI KNEGINEC | 01295 | Varaždinska županija |
58 | GRAD ZAGREB | 01333 | Grad Zagreb |
59 | GRADEC | 01350 | Zagrebačka županija |
60 | GRUBIŠNO POLJE | 01392 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
61 | GVOZD | 05100 | Sisačko-moslavačka županija |
62 | HERCEGOVAC | 01449 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
63 | HLEBINE | 01457 | Koprivničko-križevačka županija |
64 | HRVATSKA DUBICA | 01490 | Sisačko-moslavačka županija |
65 | HRVATSKA KOSTAJNICA | 01503 | Sisačko-moslavačka županija |
66 | ILOK | 01546 | Vukovarsko-srijemska županija |
67 | IVANIĆ-GRAD | 01589 | Zagrebačka županija |
68 | IVANSKA | 01619 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
69 | JAGODNJAK | 06092 | Osječko-baranjska županija |
70 | JAKOVLJE | 01643 | Zagrebačka županija |
71 | JAKŠIĆ | 01635 | Požeško-slavonska županija |
72 | JALŽABET | 01651 | Varaždinska županija |
73 | JASENOVAC | 01686 | Sisačko-moslavačka županija |
74 | JASTREBARSKO | 01694 | Zagrebačka županija |
75 | KALINOVAC | 05592 | Koprivničko-križevačka županija |
76 | KAPELA | 01767 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
77 | KARLOVAC | 01791 | Karlovačka županija |
78 | KLAKAR | 01856 | Brodsko-posavska županija |
79 | KLINČA SELA | 01902 | Zagrebačka županija |
80 | KLOŠTAR IVANIĆ | 01937 | Zagrebačka županija |
81 | KLOŠTAR PODRAVSKI | 01945 | Koprivničko-križevačka županija |
82 | KNEŽEVI VINOGRADI | 01953 | Osječko-baranjska županija |
83 | KONČANICA | 01996 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
84 | KONJŠČINA | 02003 | Krapinsko-zagorska županija |
85 | KOPRIVNICA | 02054 | Koprivničko-križevačka županija |
86 | KOPRIVNIČKI BREGI | 02020 | Koprivničko-križevačka županija |
87 | KOPRIVNIČKI IVANEC | 02038 | Koprivničko-križevačka županija |
88 | KOŠKA | 02011 | Osječko-baranjska županija |
89 | KOTORIBA | 02062 | Međimurska županija |
90 | KRALJEVEC NA SUTLI | 02089 | Krapinsko-zagorska županija |
91 | KRAPINSKE TOPLICE | 05339 | Krapinsko-zagorska županija |
92 | KRAŠIĆ | 02127 | Zagrebačka županija |
93 | KRAVARSKO | 05452 | Zagrebačka županija |
94 | KRIŽ | 02135 | Zagrebačka županija |
95 | KRIŽEVCI | 02143 | Koprivničko-križevačka županija |
96 | KRNJAK | 02160 | Karlovačka županija |
97 | KUTINA | 02208 | Sisačko-moslavačka županija |
98 | LASINJA | 02259 | Karlovačka županija |
99 | LEGRAD | 02275 | Koprivničko-križevačka županija |
100 | LEKENIK | 02283 | Sisačko-moslavačka županija |
101 | LEVANJSKA VAROŠ | 02305 | Osječko-baranjska županija |
102 | LIPIK | 02313 | Požeško-slavonska županija |
103 | LIPOVLJANI | 02321 | Sisačko-moslavačka županija |
104 | LOVAS | 02399 | Vukovarsko-srijemska županija |
105 | LUDBREG | 02445 | Varaždinska županija |
106 | LUKA | 05487 | Zagrebačka županija |
107 | MAČE | 02488 | Krapinsko-zagorska županija |
108 | MAGADENOVAC | 05789 | Osječko-baranjska županija |
109 | MAJUR | 05550 | Sisačko-moslavačka županija |
110 | MALA SUBOTICA | 02500 | Međimurska županija |
111 | MALI BUKOVEC | 02518 | Varaždinska županija |
112 | MARIJA GORICA | 05398 | Zagrebačka županija |
113 | MARIJANCI | 02577 | Osječko-baranjska županija |
114 | MARKUŠICA | 06106 | Vukovarsko-srijemska županija |
115 | MARTIJANEC | 00850 | Varaždinska županija |
116 | MARTINSKA VES | 02593 | Sisačko-moslavačka županija |
117 | MIKLEUŠ | 02666 | Virovitičko-podravska županija |
118 | MOLVE | 02704 | Koprivničko-križevačka županija |
119 | MURSKO SREDIŠĆE | 02763 | Međimurska županija |
120 | NAŠICE | 02780 | Osječko-baranjska županija |
121 | NEDELIŠĆE | 02798 | Međimurska županija |
122 | NETRETIĆ | 02810 | Karlovačka županija |
123 | NOVA BUKOVICA | 02836 | Virovitičko-podravska županija |
124 | NOVA GRADIŠKA | 02844 | Brodsko-posavska županija |
125 | NOVA KAPELA | 02852 | Brodsko-posavska županija |
126 | NOVA RAČA | 02879 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
127 | NOVIGRAD PODRAVSKI | 02925 | Koprivničko-križevačka županija |
128 | NOVO VIRJE | 05614 | Koprivničko-križevačka županija |
129 | NOVSKA | 02933 | Sisačko-moslavačka županija |
130 | NUŠTAR | 02941 | Vukovarsko-srijemska županija |
131 | OPRISAVCI | 05649 | Brodsko-posavska županija |
132 | OREHOVICA | 04499 | Međimurska županija |
133 | ORIOVAC | 03034 | Brodsko-posavska županija |
134 | ORLE | 06050 | Zagrebačka županija |
135 | OROSLAVJE | 03093 | Krapinsko-zagorska županija |
136 | OSIJEK | 05428 | Osječko-baranjska županija |
137 | OTOK | 03115 | Vukovarsko-srijemska županija |
138 | PETERANEC | 03123 | Koprivničko-križevačka županija |
139 | PETLOVAC | 04502 | Osječko-baranjska županija |
140 | PETRINJA | 05355 | Sisačko-moslavačka županija |
141 | PISAROVINA | 03247 | Zagrebačka županija |
142 | PITOMAČA | 03255 | Virovitičko-podravska županija |
143 | PLETERNICA | 03280 | Požeško-slavonska županija |
144 | PODCRKAVLJE | 03310 | Brodsko-posavska županija |
145 | PODGORAČ | 03328 | Osječko-baranjska županija |
146 | PODRAVSKA MOSLAVINA | 03344 | Osječko-baranjska županija |
147 | PODRAVSKE SESVETE | 03387 | Koprivničko-križevačka županija |
148 | PODTUREN | 03409 | Međimurska županija |
149 | POKUPSKO | 02712 | Zagrebačka županija |
150 | POPOVAC | 06165 | Osječko-baranjska županija |
151 | POPOVAČA | 03425 | Sisačko-moslavačka županija |
152 | PRESEKA | 05444 | Zagrebačka županija |
153 | PRIBISLAVEC | 03476 | Međimurska županija |
154 | PRIVLAKA | 03468 | Vukovarsko-srijemska županija |
155 | PUŠĆA | 03565 | Zagrebačka županija |
156 | RAKOVEC | 06203 | Zagrebačka županija |
157 | REŠETARI | 05835 | Brodsko-posavska županija |
158 | ROVIŠĆE | 03620 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
159 | RUGVICA | 05363 | Zagrebačka županija |
160 | SATNICA ĐAKOVAČKA | 03727 | Osječko-baranjska županija |
161 | SEVERIN | 03751 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
162 | SIBINJ | 03760 | Brodsko-posavska županija |
163 | SISAK | 03816 | Sisačko-moslavačka županija |
164 | SLATINA | 05622 | Virovitičko-podravska županija |
165 | SLAVONSKI BROD | 03883 | Brodsko-posavska županija |
166 | SOPJE | 03913 | Virovitičko-podravska županija |
167 | STARA GRADIŠKA | 03956 | Brodsko-posavska županija |
168 | STARI JANKOVCI | 03964 | Vukovarsko-srijemska županija |
169 | STARI MIKANOVCI | 04073 | Vukovarsko-srijemska županija |
170 | STARO PETROVO SELO | 04120 | Brodsko-posavska županija |
171 | STRAHONINEC | 04146 | Međimurska županija |
172 | SUHOPOLJE | 04154 | Virovitičko-podravska županija |
173 | SUNJA | 04189 | Sisačko-moslavačka županija |
174 | SVETA NEDELJA | 06068 | Zagrebačka županija |
175 | SVETI ĐURĐ | 04243 | Varaždinska županija |
176 | SVETI IVAN ZELINA | 04367 | Zagrebačka županija |
177 | SVETI IVAN ŽABNO | 04375 | Koprivničko-križevačka županija |
178 | SVETI KRIŽ ZAČRETJE | 04383 | Krapinsko-zagorska županija |
179 | SVETI MARTIN NA MURI | 04391 | Međimurska županija |
180 | SVETI PETAR OREHOVEC | 04294 | Koprivničko-križevačka županija |
181 | ŠANDROVAC | 04308 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
182 | ŠENKOVEC | 04413 | Međimurska županija |
183 | ŠODOLOVCI | 04421 | Osječko-baranjska županija |
184 | ŠPIŠIĆ BUKOVICA | 06084 | Virovitičko-podravska županija |
185 | ŠTEFANJE | 06149 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
186 | ŠTITAR | 06289 | Vukovarsko-srijemska županija |
187 | TOPUSKO | 04570 | Sisačko-moslavačka županija |
188 | TORDINCI | 04588 | Vukovarsko-srijemska županija |
189 | TRNAVA | 04618 | Osječko-baranjska županija |
190 | TRNOVEC BARTOLOVEČKI | 04626 | Varaždinska županija |
191 | TRPINJA | 04642 | Vukovarsko-srijemska županija |
192 | TUHELJ | 04669 | Krapinsko-zagorska županija |
193 | VALPOVO | 04715 | Osječko-baranjska županija |
194 | VARAŽDIN | 04723 | Varaždinska županija |
195 | VELIKA GORICA | 05410 | Zagrebačka županija |
196 | VELIKA KOPANICA | 04766 | Brodsko-posavska županija |
197 | VELIKA LUDINA | 04774 | Sisačko-moslavačka županija |
198 | VELIKA PISANICA | 04782 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
199 | VELIKA TRNOVITICA | 05657 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
200 | VELIKI BUKOVEC | 05584 | Varaždinska županija |
201 | VELIKI GRĐEVAC | 04804 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
202 | VELIKO TRGOVIŠĆE | 04812 | Krapinsko-zagorska županija |
203 | VELIKO TROJSTVO | 04839 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
204 | VIDOVEC | 04847 | Varaždinska županija |
205 | VILJEVO | 04855 | Osječko-baranjska županija |
206 | VINKOVCI | 04871 | Vukovarsko-srijemska županija |
207 | VIRJE | 04901 | Koprivničko-križevačka županija |
208 | VIROVITICA | 04910 | Virovitičko-podravska županija |
209 | VISOKO | 04936 | Varaždinska županija |
210 | VLADISLAVCI | 05797 | Osječko-baranjska županija |
211 | VOĐINCI | 05843 | Vukovarsko-srijemska županija |
212 | VOJNIĆ | 05037 | Karlovačka županija |
213 | VRATIŠINEC | 05045 | Međimurska županija |
214 | VRBJE | 05061 | Brodsko-posavska županija |
215 | VRBOVEC | 05088 | Zagrebačka županija |
216 | ZABOK | 05193 | Krapinsko-zagorska županija |
217 | ZAPREŠIĆ | 05436 | Zagrebačka županija |
218 | ZDENCI | 05240 | Virovitičko-podravska županija |
219 | ZLATAR BISTRICA | 05274 | Krapinsko-zagorska županija |
220 | ZRINSKI TOPOLOVAC | 05665 | Bjelovarsko-bilogorska županija |
221 | ŽAKANJE | 05304 | Karlovačka županija |
Tablica 2. Popis područja ekološke mreže RH na kojima je cilj očuvanje ptice kosac (Crex crex)
KOD* | NAZIV PODRUČJA |
HR1000029 | Cetina |
HR1000004 | Donja Posavina |
HR1000019 | Gorski kotar i sjeverna Lika |
HR1000021 | Lička krška polja |
HR1000020 | NP Plitvička jezera** |
HR1000040 | Papuk |
HR1000001 | Pokupski bazen |
HR1000003 | Turopolje |
HR1000018 | Učka i Ćićarija |
HR1000022 | Velebit |
* prema Uredbi o ekološkoj mreži (»Narodne novine«, br. 124/2013 i 105/2015)
** osim poljoprivrednih površina koje su u ARKOD sustavu označene kao prihvatljive površine za provođenje mjere za zaštitu leptira (operacija 10.1.5.)
Tablica 3. Popis područja ekološke mreže RH na kojima su ciljevi očuvanje vrste leptira veliki livadni plavac (Phengaris teleius), zagasiti livadni plavac (Phengaris nausithous) i močvarni okaš (Coenonympha oedippus) te su stanište močvarnog plavca (Phengaris alcon alcon)
Močvarni plavac – Phengaris alcon alcon
(= Maculinea alcon alcon)
Zagasiti livadni plavac – Phengaris nausithous
(= Maculinea nausithous)
Veliki livadni plavac – Phengaris teleius
(= Maculinea teleius)
Močvarni okaš – Coenonympha oedippus
* prema Uredbi o ekološkoj mreži (»Narodne novine«, br. 124/2013 i 105/2015)
** osim poljoprivrednih površina koje su u ARKOD sustavu označene kao prihvatljive površine za provođenje mjere za zaštitu ptice kosac (operacija 10.1.4.)
KOD* | NAZIV PODRUČJA |
HR2001220 | Livade uz potok Injaticu |
HR2001305 | Zvečevo |
HR5000020 | Nacionalni park Plitvička jezera** |
HR2001409 | Livade uz Bednju II |
KOD* | NAZIV PODRUČJA |
HR2000672 | Zovje |
HR2001346 | Međimurje |
HR2001347 | Donje Međimurje |
KOD* | NAZIV PODRUČJA |
HR2000368 | Peteranec |
HR2000672 | Zovje |
HR2001346 | Međimurje |
HR2001347 | Donje Međimurje |
HR2001409 | Livade uz Bednju II |
KOD* | NAZIV PODRUČJA |
HR2000544 | Vlažne livade uz potok Malinska |
HR2000619 | Mirna i šire područje Butonige |
HR2000545 | Vlažne livade kod Marušića |
HR2000546 | Vlažne livade uz Jugovski potok (Štrcaj) |
HR2000543 | Vlažne livade uz potok Bračana (Žonti) |
HR2001015 | Pregon |
Tablica 4.a Popis biljnih vrsta i udjela sjemena u smjesi (na osnovi 10 kg) za uspostavu cvjetnog pojasa u jesenskom roku sjetve
Porodica | Latinski naziv biljne vrste | hrvatski naziv biljne vrste | razdoblje cvatnje | količina (kg) |
Boraginaceae | Phacelia tanacetifolia | facelija | od svibnja do lipnja | 1,0 |
Brassicaceae | Sinapis alba | bijela gorušica | od lipnja do kolovoza | 0,5 |
Fabaceae | Medicago sativa | lucerna | od lipnja do rujna | 1,0 |
Onobrychis viciifolia | esparzeta | od lipnja do kolovoza | 2,5 | |
Trifolium incarnatum | inkarnatka | od svibnja do lipnja | 1,0 | |
Trifolium pratense | crvena djetelina | od svibnja do rujna | 2,0 | |
Trifolium repens | bijela djetelina | od svibnja do rujna | 0,5 | |
Vicia villosa | ozima grahorica | od lipnja do rujna | 1,5 |
Tablica 4.b Popis biljnih vrsta i udjela sjemena u smjesi (na osnovi 10 kg) za uspostavu cvjetnog pojasa u proljetnom roku sjetve
Porodica | Latinski naziv biljne vrste | Hrvatski naziv biljne vrste | Razdoblje cvatnje | Količina (kg) |
Asteraceae | Heliantus annuus | suncokret | od srpnja do kolovoza | 0,5 |
Boraginaceae | Phacelia tanacetifolia | facelija | od svibnja do lipnja | 1,0 |
Brassicaceae | Sinapis alba | bijela gorušica | od lipnja do kolovoza | 0,5 |
Fabaceae | Lotus corniculatus | miljkita | od lipnja do kolovoza | 1,0 |
Onobrychis viciifolia | esparzeta | od lipnja do kolovoza | 1,5 | |
Trifolium incarnatum | inkarnatka | od svibnja do lipnja | 1,0 | |
Trifolium pratense | crvena djetelina | od svibnja do rujna | 2,0 | |
Trifolium repens | bijela djetelina | od svibnja do rujna | 1,0 | |
Polygonaceae | Fagopyrum esculentum | heljda | od 15. svibnja do lipnja | 1,5 |
Tablica 4.c Popis biljnih vrsta i udjela sjemena u smjesi za uspostavu travnog pojasa
Porodica | Latinski naziv biljne vrste | Hrvatski naziv biljne vrste | Udio |
Poaceae | Dactylis glomerata | Klupčasta oštrica | 30 % |
Festuca arundinacea | Vlasulja trstikasta | 15 % | |
Festuca pratensis | Vlasulja livadna | 25 % | |
Festuca rubra | Vlasulja nacrvena | 18 % | |
Phleum pratense | Mačji repak | 10 % | |
Deschampsia caespitosa | Oštrica busolika | 2 % (vlažna tla) | |
Lolium multiflorum | Talijanski ljulj | 2 % (suha tla) |
Tablica 5. Popis ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja uz navedenu dob kada IZP životinja postaje spolno zrela
Vrsta | Pasmina | Spolna zrelost u mjesecima |
Goveda | Buša | 8 |
Istarsko govedo | 8 | |
Slavonsko srijemski podolac | 8 | |
Svinje | Crna slavonska | 6 |
Turopoljska | 6 | |
Banijska šara | 7 | |
Ovce | Istarska ovca | 8 |
Creska ovca | 9 | |
Krčka ovca | 9 | |
Paška ovca | 7 | |
Dubrovačka ruda | 7 | |
Lička pramenka | 7 | |
Dalmatinska pramenka | 7 | |
Cigaja | 8 | |
Rapska ovca | 8 | |
Koze | Hrvatska šarena koza | 7 |
Hrvatska bijela koza | 7 | |
Istarska koza | 6 | |
Perad | Zagorski puran | 9 |
Kokoš hrvatica | 5 | |
Konji | Hrvatski hladnokrvnjak | 12 |
Hrvatski posavac | 12 | |
Međimurski konj | 12 | |
Lipicanac | 12 | |
Magarci | Istarski magarac | 12 |
Primorsko-dinarski magarac | 12 | |
Sjeverno-jadranski magarac | 12 |
Tablica 6. Iznosi potpore
Kod operacije | Naziv operacije | Iznos €/ha* |
M10.1.1. | Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom za oranične jednogodišnje kulture | 141,00 |
M10.1.2. | Zatravnjivanje trajnih nasada | 356,92 |
M10.1.3 | Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti | |
Kontinentalna nizinska regija | 361,00 | |
Brdsko planinska regija | 255,00 | |
Mediteranska regija | 113,00 | |
M10.1.4. | Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex) | 254,00 |
M10.1.5. | Pilot mjera za zaštitu leptira | |
Coenonympha oedippus | 338,00 | |
Phengaris alcon alcon, Phengaris nausithous, Phengaris teleius | 277,00 | |
M10.1.6 | Uspostava poljskih traka | |
Uspostava cvjetnih traka/ha cvjetne trake | 985,74 | |
Uspostava travnih traka /ha travne trake | 898,59 | |
M10.1.7. | Održavanje ekstenzivnih voćnjaka | 450,00 |
M10.1.8. | Održavanje ekstenzivnih maslinika | 804,00 |
M10.1.10 | Održavanje suhozida | 0,74** |
M10.1.11 | Održavanje živica | 0,36** |
M10.1.12. | Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki | 293,00 |
M10.1.13. | Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima | 359,73 |
M10.1.14. | Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima | 239,87 |
M10.1.15. | Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima | 563,23 |
M10.1.16. | Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada | 373,33 |
M10.1.17. | Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama | 215,00 |
M11.1. | Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode | |
Oranične kulture | 347,78 | |
Višegodišnji nasadi: | ||
– lijeska | 750,74 | |
– orah | 461,36 | |
– ostalo | 868,18 | |
Povrće | 576,94 | |
Trajni travnjaci | 309,94 | |
M11.2. | Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda | |
Oranične kulture | 289,82 | |
Višegodišnji nasadi: | ||
– lijeska | 625,62 | |
– orah | 384,47 | |
– ostalo | 723,48 | |
Povrće | 480,78 | |
Trajni travnjaci | 258,28 | |
M13.1. | Plaćanja u gorsko-planinskim područjima – GPP | 226,00 |
M13.2. | Plaćanja u područjima sa značajnim prirodnim ograničenjima – ZPO | 119,85 |
M13.3. | Plaćanja u područjima s posebnim ograničenjima – PPO | 82,00 |
* Kod operacije M10.1.6 iznos se odnosi na hektar uspostavljene cvjetne/travne trake
** Kod operacija M10.1.10 i M10.1.11 iznos se odnosi na metar dužni suhozida ili živice
Kod operacije | Naziv operacije | Iznos €/UG |
M10.1.9. | Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja | |
Buša | 397, 33 | |
Istarsko govedo | 445,08 | |
Slavonsko srijemski podolac | 430,14 | |
Crna slavonska svinja | 267,69 | |
Turopoljska svinja | 289,03 | |
Banijska šara svinja | 269,34 | |
Istarska ovca | 170,15 | |
Creska ovca | 233,06 | |
Krčka ovca | 228,85 | |
Paška ovca | 219,51 | |
Dubrovačka ruda | 264,25 | |
Lička pramenka | 250,43 | |
Dalmatinska pramenka | 224,71 | |
Cigaja | 209,16 | |
Rapska ovca | 258,02 | |
Hrvatska šarena koza | 228,66 | |
Hrvatska bijela koza | 216,62 | |
Istarska koza | 212,58 | |
Zagorski puran | 371,11 | |
Kokoš hrvatica | 370,76 | |
Hrvatski hladnokrvnjak | 396,32 | |
Hrvatski posavac | 404,98 | |
Međimurski konj | 502,04 | |
Lipicanac | 387,11 | |
Istarski magarac | 304,97 | |
Primorsko dinarski magarac | 230,95 | |
Sjeverno jadranski magarac | 275,97 |
Tablica 6a. Iznosi potpore za M14
M14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu | |||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG |
MLIJEČNE KRAVE | Poboljšana hranidba – OBA ZAHTJEVA SU OBAVEZNA te se moraju kombinirati s najmanje jednim od Zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju mliječne krave |
Kontrola plijesni i toksina | 4,93 | ||
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % | 57,16 | |
Obogaćivanje ležišta | 112,49 | ||
Pristup na otvoreno | Držanje na ispaši | 34,06 | |
Ispust | 52,10 | ||
JUNAD | – Poboljšana hranidba mora se kombinirati s najmanje jednim Zahtjevom za Poboljšane uvjete smještaja | Plan hranidbe- | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju junad |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % | 36,21 | |
Obogaćivanje ležišta | 135,76 | ||
TELAD | Poboljšana hranidba – mora se kombinirati s najmanje jednim od Zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju telad |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % | 17,05 | |
Obogaćivanje ležišta | 40,20 | ||
Pristup na otvoreno | Telad mora imati pristup ispustu iz staje ili se mora držati u natkrivenim boksovima s vanjskim prostorom | 112,95 | |
M14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu | |||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG |
ODBIJENA PRASAD | Poboljšana skrb | Zabranjeno rezanje repova | 20,77 |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % | 24,12 | |
Obogaćivanje ležišta | 39,07 | ||
KRMAČE I NAZIMICE | Poboljšana hranidba – OBA ZAHTJEVA SU OBAVEZNA te se moraju kombinirati s najmanje jednim od Zahtjeva za Poboljšanu skrb ili Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju krmače i nazimice |
Kontrola plijesni i mikotoksina | 19,74 | ||
Poboljšana skrb | Poboljšani uvjeti prasenja | 29,54 | |
Poboljšana skrb u prasilištu | 30,32 | ||
Smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima pojačanim protokom zraka | 46,04 | ||
Smanjenje toplinskog stresa u ljetnim mjesecima raspršivanjem vode | 22,44 | ||
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % | 84,18 | |
Obogaćivanje ležišta | 54,00 | ||
Pristup na otvoreno | Pristup ispustu | 84,66 | |
SVINJE ZA TOV | Poboljšana skrb | Zabranjeno rezanje repova | 6,09 |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % | 12,77 | |
Obogaćivanje ležišta | 40,50 | ||
Pristup na otvoreno | Pristup ispustu | 23,16 | |
M14.1.3. Plaćanje za dobrobit životinja u peradarstvu | |||
Kategorija | Područje dobrobiti | Zahtjev | Iznos €/UG |
BROJLERI | Poboljšana skrb | Poboljšana skrb za jednodnevne piliće | 1,30 |
Poboljšani uvjeti smještaja | Smanjena gustoća naseljenosti | 19,94 | |
NESILICE | Poboljšana skrb – mora se kombinirati sa jednim od prva tri zahtjeva za poboljšane uvjete smještaja | Zabranjeno skraćivanje kljunova | 23,13 |
Poboljšani uvjeti smještaja-može se odabrati samo jedan zahtjev | Povećanje podne površine za 10 % | 40,44 | |
Smanjena gustoća naseljenosti | |||
Smanjen broj nesilica po gnijezdu | |||
Dodatne prečke | 0,32 | ||
PURANI | Poboljšana skrb | Poboljšana skrb za jednodnevne puriće | 0,69 |
Poboljšani uvjeti smještaja | Smanjena gustoća naseljenosti | 32,62 | |
Pristup na otvoreno | Povećanje površine ispusta | 7,75 | |
M14.1.4. Plaćanje za dobrobit životinja u kozarstvu | |||
KOZE | Poboljšana hranidba – mora se kombinirati s najmanje jednim od Zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG-u za kategoriju koze |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % za koze u proizvodnji mlijeka | 134,95 | |
Povećanje podne površine za 10 % za koze u proizvodnji mesa | 75,64 | ||
Pristup na otvoreno | Držanje na ispaši | 79,30 | |
Pristup ispustu | 40,76 | ||
M14.1.5. Plaćanje za dobrobit životinja u ovčarstvu | |||
OVCE | Poboljšana hranidba – mora se kombinirati s najmanje jednim od Zahtjeva za Poboljšane uvjete smještaja ili Pristup na otvoreno | Plan hranidbe | 5,79 ali najviše 579,00 € po MIBPG -u za kategoriju ovce |
Poboljšani uvjeti smještaja | Povećanje podne površine za 10 % za ovce u proizvodnji mlijeka | 94,50 | |
Povećanje podne površine za 10 % za ovce u- proizvodnji mesa | 28,77 | ||
Pristup na otvoreno | Držanje na ispaši | 79,30 | |
Pristup ispustu | 40,76 |
Tablica 7. Ugrožene izvorne i tradicijske voćne vrste
Br. | Vrsta | Sorta |
1. | JABUKA – Malus domestica Borkh. | SLAVONSKA SRČIKA, ZELENIKA, BAUMANOVA RENETA, BJELIČNIK, BOBOVEC, BOSKOP, BOŽIĆNICA, CAREVIĆ RUDOLF, FRANCUSKA KOŽARA, GRAVENSTEIN, JAMES GRIEVE, KANADA, KARDINAL, KRIVOPETELJKA, LIJEPOCVJETKA, LONDON PEPPING, MAŠANKA, ONTARIO, OVČJI NOS, RIMSKA LJEPOTICA, SIVA JESENSKA RENETA, SLAVA SVIJETA, ŠAMPANJKA, ZLATNA ZIMSKA PARMENKA, ANANAS RENETA, RIBSTON PEPPING, ZIMSKA BANANA, ADAMOVKA, MEĐIMURSKA KLOPČENKA, CRVENA JESENSKA REBRAČA, BIJELA ZIMSKA REBRAČA, ŠARLAMOVSKI |
2. | KRUŠKA – Pyrus communis L. ssp. nivalis Jacq. | TEPKA, DRUAROVA, MARGARETA MARIJA, ZIMSKA PASTRVKA, LUBENIČARKA |
3. | TREŠNJA – Prunus avium L. | DENISENOVA ŽUTA, DROGANOVA ŽUTA, VOLOVSKO SRCE OKIĆKA, ŠNAJDEROVA KASNA, KUTJEVAČKA CRNA |
4. | ŠLJIVA – Prunus domestica L. i Prunus domestica L. subsp. insititia (L.) C. K. Schneid. | BISTRICA, GROF ALTAN RINGLO, VELIKI ZELENI RINGLO, ERSINGERSKA RANA, BIJELA SITNA, BIJELA KASNA MIRISAVA, BIJELICA, BIJELICA JAJARA, BRDAKLIJA, CERIĆANKA, DEBELJARA, KAMENJARA, MANDALENKA, MOTIČANKA, PASJARA, PINTARA, RUŽICA, TORGULJA BIJELA, TORGULJA PLAVA, TRNOVAČA, TURKINJA, VALPOVKA |
Tablica 8. Umanjenja za kršenje
opseg | ozbiljnost | trajanje | umanjenje za prvo kršenje % | umanjenje za prvo ponavljanje % | umanjenje za drugo ponavljanje % | umanjenje za treće ponavljanje % |
Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala | Popravljivo | 3 | 9 | 27 | 100 |
Trajno | 5 | 15 | 45 | 100 | ||
Mala | Popravljivo | 5 | 15 | 45 | 100 | |
Trajno | 10 | 30 | 90 | 100 | ||
Srednja | Popravljivo | 10 | 30 | 90 | 100 | |
Trajno | 20 | 60 | 100 | 100 | ||
Velika | Popravljivo | 30 | 90 | 100 | 100 | |
Trajno | 40 | 100 | 100 | 100 | ||
Vrlo velika | Popravljivo | 50 | 100 | 100 | 100 | |
Trajno | 60 | 100 | 100 | 100 |
Tablica 9. Kriteriji odabira za podmjeru 10.1. Plaćanje obveza povezanih s poljoprivredom, okolišem i klimatskim promjenama
R.B. | KRITERIJI | BODOVI |
1. | Doprinos očuvanju bioraznolikosti provedbom neke od ovih operacija: Očuvanje travnjaka velike prirode vrijednosti, Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex). Pilot mjere za zaštitu leptira, Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja | Najviše 20 |
Korisnik provodi operaciju Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex) ili Pilot mjera za zaštitu leptira | 20 | |
Korisnik provodi operaciju Očuvanje travnjaka velike prirode vrijednosti ili Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja | 10 | |
2. | Provedba mjere 10 na Natura 2000 području | Najviše 10 |
Korisnik provodi više od 50 % ukupnih operacija iz M10 na NATURA 2000 području | 10 | |
Korisnik provodi manje od 50 % ukupnih operacija iz M10 na NATURA 2000 području | 5 | |
3. | Provedba mjere 10 na području s prirodnim ili ostalim ograničenjima kako su definirana u M13 | Najviše 10 |
Korisnik provodi M10 na gorsko planinskom području | 10 | |
Korisnik provodi M10 na području sa značajnim prirodnim ograničenjima ili na području s posebnim ograničenjima | 5 | |
MAKSIMALAN BROJ BODOVA | 40 | |
PRAG PROLAZNOSTI | 15 |
Tablica 10. Autohtone ili udomaćene vrste grmlja i drveća
HRVATSKI NAZIV | LATINSKI NAZIV |
Pasja ruža | Rosa canina |
Grab | Carpinus betulus |
Crna bazga | Sambucus nigra |
Drijenak | Cornus mas |
Svibovina | Cornus sanguinea |
Trnina | Prunus spinosa |
Divlja trešnja | Prunus avium |
Sremza | Prunus padus |
Crveni glog | Crategus monogyna |
Bijeli glog | Crategus oxyacantha |
Obična kurika | Euonymus europea |
Mukinja | Sorbus aria |
Jarebika | Sorbus aucuparia |
Crvena kozja krv | Lonicera xylosteum |
Tablica 11. Moguće kombinacije operacija unutar M10
OPERACIJA | M 10.1.1. | M 10.1.2. | M 10.1.3. | M 10.1.4. | M 10.1.5. | M 10.1.6. | M 10.1.7. | M 10.1.8. | M 10.1.10. | M 10.1.11. | M 10.1.12. | M 10.1.13. | M 10.1.14. | M 10.1.15. | M 10.1.16. |
M10.1.1. | DA (1) | DA (2) | DA (3) | ||||||||||||
M10.1.2. | DA (10) | DA (11) | |||||||||||||
M10.1.3. | DA (14) | DA (15) | |||||||||||||
M10.1.4. | DA (16) | DA (17) | |||||||||||||
M10.1.5. | DA (20) | DA (21) | |||||||||||||
M10.1.6. |
| ||||||||||||||
M10.1.7. | DA (28) | DA (29) | |||||||||||||
M10.1.8. | DA (30) | DA (31) | |||||||||||||
M10.1.10. |
| ||||||||||||||
M10.1.11. |
| ||||||||||||||
M10.1.12. | DA (48) | DA (49) | DA (50) | DA (51) | DA (52) | DA (53) | DA (54) | ||||||||
M10.1.13. | DA (57) | DA (58) | DA (59) | DA (60) | DA (61) | DA (62) | |||||||||
M10.1.14. | DA (65) | DA (66) | |||||||||||||
M10.1.15. | DA (69) | DA (70) | DA (71) | DA (72) | |||||||||||
M10.1.16. | DA (75) |
Tablica 11a. Iznosi potpore za kombinacije unutar M10
Kombinacija br. 1 141,00 €/ha + 985,74 €/ha cvjetne trake 141,00 €/ha + 898,59 €/ha travne trake | Kombinacija br. 2 141,00 €/ha + 0,74 €/m suhozida | Kombinacija br. 3 141,00 €/ha + 0,36 €/m živice |
Kombinacija br. 10 356,92 €/ha + 0,74 €/ha suhozida | Kombinacija br. 11 356,92 €/ha + 0,36 €/m živice | Kombinacija br. 14 Kontinentalna nizinska regija 361,00 €/ha + 0,74 €/m suhozida Brdsko-planinska regija 255,00 €/ha + 0,74 €/m suhozida Mediteranska regija 113,00 €/ha + 0,74 €/m suhozida |
Kombinacija br. 15 Kontinentalna nizinska regija 361,00 €/ha + 0,36 €/m živice Brdsko-planinska regija 255,00 €/ha + 0,36 €/m živice Mediteranska regija 113,00 €/ha + 0,36 €/m živice | Kombinacija br. 16 254,00 €/ha + 0,74 €/m suhozida | Kombinacija br. 17 254,00 €/ha + 0,36 €/m živice |
Kombinacija br. 20 Močvarni okaš 338,00 €/ha + 0,74 €/m suhozida Veliki livadni plavac, Zagasiti livadni plavac i Močvarni plavac 277,00 €/ha + 0,74 €/m suhozida | Kombinacija br. 21 Močvarni okaš 338,00 €/ha + 0,36 €/m živice Veliki livadni plavac, Zagasiti livadni plavac i Močvarni plavac 277,00 €/ha + 0,36 €/m živice | Kombinacija br. 28 0,74 €/m suhozida + 450,00 €/ha |
Kombinacija br. 29 0,36 €/m živice + 450,00 €/ha | Kombinacija br. 30 0,74 €/m suhozida + 804,00 €/ha | Kombinacija br. 31 0,36 €/m živice + 804,00 €/ha |
Kombinacija br. 48 356,92 €/ha + 293,00 €/ha | Kombinacija br. 49 450,00 €/ha + 293,00 €/ha | Kombinacija br. 50 804,00 €/ha + 293,00 €/ha |
Kombinacija br. 51 359,73 €/ha + 293,00 €/ha | Kombinacija br. 52 239,87 €/ha + 293,00 €/ha | Kombinacija br. 53 563,23 €/ha + 293,00 €/ha |
Kombinacija br. 54 373,33 €/ha + 293,00 €/ha | Kombinacija br. 57 356,92 €/ha + 359,73 €/ha | Kombinacija br. 58 450,00 €/ha + 359,73 €/ha |
Kombinacija br. 59 804,00 €/ha + 359,73 €/ha | Kombinacija br. 60 359,73 €/ha + 239,87 €/ha | Kombinacija br. 61 359,73 €/ha + 563,23 €/ha |
Kombinacija br. 62 359,73 €/ha + 373,33 €/ha | Kombinacija br. 65 239,87 €/ha + 563,23 €/ha | Kombinacija br. 66 239,87 €/ha + 373,33 €/ha |
Kombinacija br. 69 356,92 €/ha + 563,23 €/ha | Kombinacija br. 70 450,00 €/ha + 563,23 €/ha | Kombinacija br. 71 804,00 €/ha + 563,23 €/ha |
Kombinacija br. 72 563,23 €/ha + 373,33 €/ha | Kombinacija br. 75 356,92 €/ha + 373,33 €/ha |
Tablica 12. Moguće kombinacije između M10 i M11
OPERACIJA | PODMJERA 11.1. Oranice | PODMJERA 11.1. Povrće | PODMJERA 11.1. Višegodišnji nasadi | PODMJERA 11.1. Trajni travnjaci | PODMJERA 11.2. Oranice | PODMJERA 11.2. Povrće | PODMJERA 11.2. Višegodišnji nasadi | PODMJERA 11.2. Trajni travnjaci |
OPERACIJA 10.1.1. | DA (4) | DA (6) | DA (5) | DA (7) | ||||
OPERACIJA 10.1.2. | DA (8) | DA(9) | ||||||
OPERACIJA 10.1.3. | DA (12) | DA (13) | ||||||
OPERACIJA 10.1.4. | DA (18) | DA (19) | ||||||
OPERACIJA 10.1.5. | DA (22) | DA (23) | ||||||
OPERACIJA 10.1.6. | DA (24) |
DA (26) | DA (25) | DA (27) | ||||
OPERACIJA 10.1.7. | ||||||||
OPERACIJA 10.1.8. | ||||||||
OPERACIJA 10.1.10. | DA (32) | DA (34) | DA (36) | DA (38) | DA (33) | DA (35) | DA (37) | DA (39) |
OPERACIJA 10.1.11. | DA (40) | DA (42) | DA (44) | DA (46) | DA (41) | DA (43) | DA (45) | DA (47) |
OPERACIJA 10.1.12. | DA (55) | DA (56) | ||||||
OPERACIJA 10.1.13. | DA (63) | DA(64) | ||||||
OPERACIJA 10.1.14. | DA (67) | DA (68) | ||||||
OPERACIJA 10.1.15. | ||||||||
OPERACIJA 10.1.16. | DA (73) | DA (74) |
Tablica 12a. Iznosi potpore za kombinacije između M10 i M11
Kombinacija br. 4 141,00 €/ha + 347,78 €/ha + 48,00 €/ha | Kombinacija br. 5 141,00 €/ha + 289,82 €/ha + 48,00 €/ha | Kombinacija br. 6 141,00 €/ha + 576,94 €/ha + 48,00 €/ha |
Kombinacija br. 7 141,00 €/ha + 480,78 €/ha + 48,00 €/ha | Kombinacija br. 8 višegodišnji nasadi – lijeska 356,92 €/ha + 750,74 €/ha višegodišnji nasadi – orah 356,92 €/ha + 461,36 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 356,92 €/ha + 868,18 €/ha | Kombinacija br. 9 višegodišnji nasadi – lijeska 356,92 €/ha + 625,62 €/ha višegodišnji nasadi – orah 356,92 €/ha + 384,47 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 356,92 €/ha + 723,48 €/ha |
Kombinacija br. 12 243,00 €/ha + 309,94 €/ha | Kombinacija br. 13 243,00 €/ha + 258,28 €/ha | Kombinacija br. 18 254,00 €/ha + 131,00 €/ha |
Kombinacija br. 19 254,00 €/ha + 109,00 €/ha | Kombinacija br. 22 Močvarni okaš 338,00 €/ha + 138,00 €/ha Veliki livadni plavac, Zagasiti livadni plavac i Močvarni plavac 277,00 €/ha + 130,00 €/ha | Kombinacija br. 23 Močvarni okaš 338,00 €/ha + 115,00 €/ha Veliki livadni plavac, Zagasiti livadni plavac i Močvarni plavac i 277,00 €/ha + 108,00 €/ha |
Kombinacija br. 24 985,74 €/ha cvjetne trake + 347,78 €/ha 898,59 €/ha travne trake + 347,78 €/ha | Kombinacija br. 25 985,74 €/ha cvjetne trake + 289,82 €/ha 898,59 €/ha travne trake + 289,82 €/ha | Kombinacija br. 26 985,74 €/ha cvjetne trake + 576,94 €/ha 898,59 €/ha travne trake + 576,94 €/ha |
Kombinacija br. 27 985,74 €/ha cvjetne trake + 480,78 €/ha 898,59 €/ha travne trake + 480,78 €/ha | Kombinacija br. 32 0,74 €/m suhozida + 347,78 €/ha | Kombinacija br. 33 0,74 €/m suhozida + 289,82 €/ha |
Kombinacija br. 34 0,74 €/m suhozida + 576,94 €/ha | Kombinacija br. 35 0,74 €/m suhozida + 480,78 €/ha | Kombinacija br. 36 višegodišnji nasadi – lijeska 0,74 €/m suhozida + 750,74 €/ha višegodišnji nasadi – orah 0,74 €/m suhozida + 461,36 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 0,74 €/m suhozida + 868,18 €/ha |
Kombinacija br. 37 višegodišnji nasadi – lijeska 0,74 €/m suhozida + 625,62 €/ha višegodišnji nasadi – orah 0,74 €/m suhozida + 384,47 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 0,74 €/m suhozida + 723,48 €/ha | Kombinacija br. 38 0,74 €/m suhozida + 309,94 €/ha | Kombinacija br. 39 0,74 €/m suhozida + 258,28 €/ha |
Kombinacija br. 40 0,36 €/m živice + 347,78 €/ha | Kombinacija br. 41 0,36 €/m živice + 289,82 €/ha | Kombinacija br. 42 0,36 €/m živice + 576,94 €/ha |
Kombinacija br. 43 0,36 €/m živice + 480,78 €/ha | Kombinacija br. 44 višegodišnji nasadi – lijeska 0,36 €/m živice + 750,74 €/ha višegodišnji nasadi – orah 0,36 €/m živice + 461,36 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 0,36 €/m živice + 868,18 €/ha | Kombinacija br. 45 višegodišnji nasadi – lijeska 0,36 €/m živice + 625,62 €/ha višegodišnji nasadi – orah 0,36 €/m živice + 384,47 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 0,36 €/m živice + 723,48 €/ha |
Kombinacija br. 46 0,36 €/m živice + 309,94 €/ha | Kombinacija br. 47 0,36 €/m živice + 258,28 €/ha | Kombinacija br. 55 višegodišnji nasadi – lijeska 293,00 €/ha + 750,74 €/ha višegodišnji nasadi – orah 293,00 €/ha + 461,36 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 293,00 €/ha + 868,18 €/ha |
Kombinacija br. 56 višegodišnji nasadi – lijeska 293,00 €/ha + 625,62 €/ha višegodišnji nasadi – orah 293,00 €/ha + 384,47 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 293,00 €/ha + 723,48 €/ha | Kombinacija br. 63 višegodišnji nasadi – lijeska 359,73 €/ha + 750,74 €/ha višegodišnji nasadi – orah 359,73 €/ha + 461,36 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 359,73 €/ha + 868,18 €/ha | Kombinacija br. 64 višegodišnji nasadi – lijeska 359,73 €/ha + 625,62 €/ha višegodišnji nasadi – orah 359,73 €/ha + 384,47 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 359,73 €/ha + 723,48 €/ha |
Kombinacija br. 67 višegodišnji nasadi – lijeska 239,87 €/ha + 750,74 €/ha višegodišnji nasadi – orah 239,87 €/ha + 461,36 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 239,87 €/ha + 868,18 €/ha | Kombinacija br. 68 višegodišnji nasadi – lijeska 239,87 €/ha + 625,62 €/ha višegodišnji nasadi – orah 239,87 €/ha + 384,47 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 239,87 €/ha + 723,48 €/ha | Kombinacija br. 73 višegodišnji nasadi – lijeska 373,33 €/ha + 750,74 €/ha višegodišnji nasadi – orah 373,33 €/ha + 461,36 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 373,33 €/ha + 868,18 €/ha |
Kombinacija br. 74 višegodišnji nasadi – lijeska 373,33 €/ha + 625,62 €/ha višegodišnji nasadi – orah 373,33 €/ha + 384,47 €/ha višegodišnji nasadi – ostalo 373,33 €/ha + 723,48 €/ha |
Tablica 13. Preporučene smjese za OPERACIJU 10.1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima
TIP TLA | VRSTA MJEŠAVINE |
vlažna tla | Engleski ljulj Lolium perenne 50 %, livadna vlasnjača Poa pratensis 15 %, obična vlasnjača Poa trivialis 20 %, rosulja pasja Agrostis canina 10 %, rosulja tankolisna Agrostis capillaris 5 %. |
sušna tla | Crvena vlasulja Festuca rubra 50 %, livadna vlasnjača Poa pratensis 40 % rosulja Agrostis alba 10 %. |
tla s nagibom | Rosulja Agrostis alba 4 %, klupčasta oštrica Dactylis glomerata 30 %, crvena vlasulja Festuca rubra 30 %, livadna vlasnjača Poa pratensis 18 %, smiljkita Lotus corniculatus 9 %, bijela djetelina Trifolium repens 9 %. |
ocjedita tla | Livadna vlasulja Festuca pratensis 25 %, crvena vlasulja Festuca rubra 29 %, engleski ljulj Lolium perenne 29 %, klupčasta oštrica Dactylis glomerata 7 %, rosulja Agrostis alba 10 %. |
PRILOG 5.
Prikaz ocjene kršenja obveza u M10 i M11
Napomena: u stupcu Ozbiljnost postotak prikazuje udio parcela kod kojih je utvrđeno kršenje obveza
Za sve tipove operacija od M10.1.1. do M10.1.17. OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Korisnik vodi Evidenciju o provođenju svih propisanih obveza na propisanom Obrascu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
Svake godine tijekom obveznog perioda završena izobrazbu ili individualno savjetovanje ili sudjelovanje u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10. | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
M10.1.1. Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom za oranične jednogodišnje kulture – OTNS OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Izrađen je petogodišnji plan plodoreda s najmanje pet različitih usjeva | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Petogodišnji plan plodoreda je potpun | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Petogodišnji plan plodoreda se provodi u obveznom periodu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Obrada tla i sjetva se provode okomito na nagib terena | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Na sredini ARKOD parcele uspostavljena je površina na kojoj su ostavljene brazde kako bi se spriječilo otjecanje vode | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 25 % | |||
Vrlo velika >25 % | |||
Uspostavljena površina na kojoj su ostavljene brazde je široka najmanje 3 metra | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 5 % | Popravljivo |
Mala 6 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 30 % | |||
Vrlo velika >30 % |
M10.1.2. Zatravnjivanje trajnih travnjaka – ZTN OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Izrađen je petogodišnji plan gnojidbe | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Petogodišnji plan gnojidbe je potpun | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Petogodišnji plan gnojidbe se provodi u obveznom periodu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Sadržaj ostatka dušika iz djetelinsko travnih ili travno djetelinskih smjesa je zadovoljavajući s obzirom na izrađeni petogodišnji plan gnojidbe | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Površina između redova unutar trajnog nasada je pokrivena djetelinsko-travnom ili travno-djetelinskom smjesom | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 25 % | |||
Vrlo velika >25 % | |||
Međuredni prostor je održavan košnjom ili malčiranjem najmanje 4 puta godišnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 60 % | |||
Vrlo velika >60 % | |||
Međuredni prostor je zatravnjen cijelo vrijeme tijekom obveznog perioda | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 60 % | |||
Vrlo velika >60 % | |||
Minimalni zahtjevi za gnojiva: | |||
a) Korisnik vodi evidenciju o primijenjenim gnojivima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
b) Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
c) Dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja za gnojidbu vlastitih poljoprivrednih površina iznosi najviše do 170 kg N/ha | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 171 – 200 kg N/ha | Trajno |
Vrlo velika >200 kg N/ha |
M10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti – TVPV OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Travnjaci nisu gnojeni mineralnim ili stajskim gnojivom | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Na travnjacima nisu primjenjivana sredstva za zaštitu bilja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Travnjaci nisu zasijavani | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Hidromelioracijski zahvati nisu obavljani na parcelama u operaciji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 10 % | Popravljivo |
Mala 11 – 20 % | |||
Srednja 21 – 40 % | |||
Velika 41 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Travnjaci su košeni isključivo ručno ili strižnim kosilicama | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 65 % | |||
Vrlo velika >65 % | |||
Travnjaci su košeni najkasnije do 15.9. | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 40 % | |||
Velika 41 – 60 % | |||
Vrlo velika >60 % | |||
Košnja u kontinentalno-nizinskoj regiji obavljena je nakon 1. kolovoza | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Košnja u brdsko-planinskoj regiji obavljena je nakon 20. srpnja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Košnja u mediteranskoj regiji obavljena je nakon 15. srpnja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Ručno je odstranjen nadzemni drvenasti dio pojedinačnih biljaka Amorpha fruticosa (čivitnjača): | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Gusti sklopovi biljaka Asclepias syriaca L. (cigansko perje, prava svilenica), Xanthium spinosum L. (trnovita dikica, čičak), Xanthium strumarium L. ssp. italicum (Moretti) D.L. (obalna dikica) mehaničko su uklonjeni (ručnim alatima ili strojno – strižnim kosilicama, rotacijskim kosilicama i/ili malčiranjem) najkasnije do 1. kolovoza | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Travnjak se koristi za napasivanje na cijeloj raspoloživoj površini | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Travnjak se koristi za napasivanje s dozvoljenim pašnim pritiskom od 0,3 do 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
M10.1.4. Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex) – ZK OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Travnjaci nisu gnojeni mineralnim ili stajskim gnojivom | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Na travnjacima nisu primjenjivana sredstva za zaštitu bilja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Travnjaci nisu zasijavani | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Hidromelioracijski zahvati nisu obavljani na parcelama u operaciji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 10 % | Popravljivo |
Mala 11 – 20 % | |||
Srednja 21 – 40 % | |||
Velika 41 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Površine parcela su košene isključivo ručno ili strižnim kosilicama na minimalnoj visini od 10 cm iznad tla | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Trajno |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 65 % | |||
Vrlo velika >65 % | |||
Košnja je obavljena nakon 15. kolovoza | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Trajno |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 75 % | |||
Vrlo velika >75 % | |||
Travnjaci su košeni najkasnije do 15.9. | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 40 % | |||
Velika 41 – 60 % | |||
Vrlo velika >60 % | |||
Na parcelama većim od 1 ha ostavljena je uz rub nepokošena traka | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Površina nepokošene trake iznosi 5 % | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 85 % | |||
Vrlo velika >85 % | |||
Košnja je obavljena od sredine parcele kružno prema van ili s jedne strane parcele prema drugoj | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Trajno |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 75 % | |||
Vrlo velika >75 % | |||
Ispaša je provođena isključivo u jesen (najranije od košnje do kraja tekuće godine) | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Travnjak se koristi za napasivanje na cijeloj raspoloživoj površini | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Travnjak se koristi za ispašu s dozvoljenim pašnim pritiskom od 0,3 do 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
M10.1.5. Pilot mjera za zaštitu leptira – ZL OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Travnjaci nisu gnojeni mineralnim ili stajskim gnojivom | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Na travnjacima nisu primjenjivana sredstva za zaštitu bilja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Travnjaci nisu zasijavani | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Hidromelioracijski zahvati nisu obavljani na parcelama u operaciji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 10 % | Popravljivo |
Mala 11 – 20 % | |||
Srednja 21 – 40 % | |||
Velika 41 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Travnjaci su košeni isključivo ručno ili strižnim kosilicama | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 65 % | |||
Vrlo velika >65 % | |||
Prva košnja je obavljena isključivo u periodu prije 15.6. ili nakon 15.9. svake ili svake druge godine za vrste leptira Močvarni plavac (Phenagris alcon alcon), Zagasiti livadni plavac i Veliki livadni plavac (Phenagris naustithous i Phenagris teleius) | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Košnja je obavljena tek nakon 15.9. isključivo na 1/3 površine parcele svake godine za vrstu leptira Močvarni okaš (Coenonymha oedippus) | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Trajno |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Košnja je obavljena najkasnije do 1.10. | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Ručno je odstranjen nadzemni drvenasti dio pojedinačnih biljaka Amorpha fruticosa (čivitnjača) do 1. travnja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Ispaša je provođena isključivo u jesen od 16. rujna do kraja tekuće godine | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Travnjak se koristi za napasivanje na cijeloj raspoloživoj površini | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Travnjak se koristi za ispašu s dozvoljenim pašnim pritiskom od 0,3 do 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
M10.1.6. Uspostava poljskih traka – PT OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Uz rub parcele su uspostavljene cvjetne trake koje se siju svake druge godine i sadrže propisane cvjetne vrste | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Cvjetne trake se kose dva puta godišnje (umjesto jedne košnje dozvoljeno je malčiranje): u srpnju i nakon cvatnje (od 15. rujna do 15. listopada) | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Trajno |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Cvjetne trake su zaorane najranije 1. listopada | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Trajno |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Cvjetne trake se ne koriste kao put ili prolaz | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 70 % | |||
Vrlo velika >70 % | |||
Širina cvjetnih traka je najmanje 5 m | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Dužina cvjetnih traka je najmanje 100 m | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Cvjetna traka ne zauzima više od 30 % površine ARKOD parcele | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Trajno |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Na cvjetnim trakama se ne primjenjuju pesticidi | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Travne trake su posijane isključivo uz rub parcele | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Travne trake se ne koriste kao put ili prolaz | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 70 % | |||
Vrlo velika >70 % | |||
Širina travnih traka je najmanje 5 m |
Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Dužina travnih traka je najmanje 100 m | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Na parceli su uspostavljene travne trake koje sadržavaju propisane vrste trava | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Travne trake su pokošene dva puta godišnje, prva košnja je obavljena u prvoj polovici travnja (za jesensku sjetvu) ili u drugoj polovici travnja (za proljetnu sjetvu), druga košnja je obavljena u listopadu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Travna traka ne zauzima više od 30 % površine ARKOD parcele | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Trajno |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Na travnim trakama se ne primjenjuju insekticidi | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
M10.1.7. Održavanje ekstenzivnih voćnjaka – EV OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Parcela nije gnojena mineralnim gnojivima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Kruti stajski gnoj primjenjivan je isključivo ispod krune stabla | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 75 % | |||
Vrlo velika >75 % | |||
Korištena su isključivo sredstva za zaštitu bilja odobrena u ekološkoj proizvodnji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 0≤50 % | Popravljivo |
Vrlo velika >50 % | |||
Površina voćnjaka se održava ispašom ili košnjom najmanje jednom godišnje najkasnije do 1. listopada | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 10 % | Popravljivo |
Mala 11 – 20 % | |||
Srednja 21 – 40 % | |||
Velika 41 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Postavljena 1 nastamba za solitarne pčele po 1 ha površine | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Odumiruća stabla su nadomještena sadnicama ugroženih izvornih i tradicijskih sorti voća | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 10 % | Trajno |
Mala 11 – 20 % | |||
Srednja 21 – 40 % | |||
Velika 41 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Površina voćnjaka se održava ispašom s maksimalno 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda ili peradi | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Minimalni zahtjevi za gnojiva: | |||
a) Korisnik vodi evidenciju o primijenjenim gnojivima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
b) Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
c) Dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja za gnojidbu vlastitih poljoprivrednih površina iznosi najviše do 170 kg N/ha | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 171 – 200 kg N/ha | Trajno |
Vrlo velika >200 kg N/ha | |||
d) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na poplavljenom tlu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
e) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na zamrznutom tlu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
f) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na tlu prekrivenom snježnim pokrivačem | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
g) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na nagnutim terenima uz vodotoke s nagibom većim od 10 % na udaljenosti manjoj od 10 m od vanjskog ruba korita vodotoka | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 70 % | |||
Vrlo velika >70 % | |||
Minimalni zahtjevi za pesticide: | |||
a) Korisnik vodi evidenciju o primijenjenim pesticidima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
b) Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
c) Korisnik posjeduje potvrdu o završenoj izobrazbi za korištenje pesticida | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
d) Korisnik skladišti pesticide na siguran način | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
M10.1.8. Održavanje ekstenzivnih maslinika – EM OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Parcela nije gnojena mineralnim gnojivima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Kruti stajski gnoj primjenjivan je isključivo ispod krune stabla | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 75 % | |||
Vrlo velika >75 % | |||
Korištena su isključivo sredstva za zaštitu bilja odobrena u ekološkoj proizvodnji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 0≤50 % | Popravljivo |
Vrlo velika >50 % | |||
Površine maslinika se održavaju ispašom (ovce ili koze) ili mehaničkom obradom ili košnjom trave ili zadržavanjem svih tanjih grančica ispod krošnje nakon rezidbe | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 40 % | |||
Velika 41 – 60 % | |||
Vrlo velika >60 % | |||
Površina maslinika se održava ispašom s maksimalno 1,0 UG/ha ovaca ili koza | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Minimalni zahtjevi za gnojiva: | |||
a) Korisnik vodi evidenciju o primijenjenim gnojivima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
b) Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
c) Dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja za gnojidbu vlastitih poljoprivrednih površina iznosi najviše do 170 kg N/ha | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 171 – 200 kg N/ha | Trajno |
Vrlo velika >200 kg N/ha | |||
d) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na poplavljenom tlu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
e) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na zamrznutom tlu | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
f) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na tlu prekrivenom snježnim pokrivačem | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
g) Korisnik nije primjenjivao gnojiva na nagnutim terenima uz vodotoke s nagibom većim od 10 % na udaljenosti manjoj od 10 m od vanjskog ruba korita vodotoka | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 70 % | |||
Vrlo velika >70 % | |||
Minimalni zahtjevi za pesticide: | |||
a) Korisnik vodi evidenciju o primijenjenim pesticidima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
b) Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
c) Korisnik posjeduje potvrdu o završenoj izobrazbi za korištenje pesticida | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
d) Korisnik skladišti pesticide na siguran način | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
M10.1.9.Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja – IZP OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Posjednik ili odgovorna osoba provodi primjereni nadzor nad životinjama ugroženih IZP | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
Radi nedostatne zaštite od nepovoljnih vremenskih uvjeta, grabežljivaca i drugih opasnosti nisu nastale štetne posljedice za zdravlje životinja ugroženih IZP | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika | Trajno |
Radi loše konstrukcije objekta i loših zoohigijenskih uvjeta (strujanje zraka, koncentracija plinova, prašina, temperature i relativna vlažnost zraka), nisu nastale štetne posljedice po zdravlje i dobrobit životinja ugroženih IZP | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Osiguran je primjeren objekt za zaštitu IZP životinja od vanjskih nepovoljnih utjecaja. Objekt je konstruiran tako da je svim IZP životinjama na raspolaganju dovoljno prostora da mogu istovremeno ležati, odmarati se i ustati | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
U objektima za smještaj ugroženih IZP životinja osigurana je primjerena oprema te prirodno ili umjetno osvjetljenje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
U objektima za smještaj ugroženih IZP životinja osigurana je primjerena zaštita od buke | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
Životinjama ugroženih IZP je osigurana hrana i voda u dovoljnoj količini i vremenskim razmacima primjerenim njihovim potrebama te nisu utvrđene štetne posljedice po zdravlje/uginuća životinja ugroženih IZP | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika | Trajno |
Na životinjama ugroženih IZP nisu vidljivi tragovi ozljeda uzrokovani propustom ili aktivnošću posjednika životinja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika | Trajno |
O svakoj bolesnoj ili ozlijeđenoj životinji se primjereno skrbi, a ukoliko je potrebno, veterinarska se pomoć osigurava u primjerenom roku | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
Posjednik životinja ugroženih IZP posjeduje evidenciju o liječenju životinja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
Evidencija o liječenju IZP životinja vodi se ažurno i na propisan način | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala | Popravljivo |
M10.1.10. Održavanje suhozida – OS OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Tijelo suhozida je kontrolirano minimalno dva puta godišnje, najkasnije do 1. listopada | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Tijelo suhozida se održava korištenjem tradicionalnih materijala što podrazumijeva slaganje isključivo od okolnoga kamena | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 65 % | |||
Vrlo velika >65 % | |||
Tijelo suhozida se održava tradicionalnim načinom izrade bez korištenja veziva i drugih materijala | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Trajno |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 65 % | |||
Vrlo velika >65 % | |||
Tijelo suhozida nije obraslo neželjenom vegetacijom | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Neželjena vegetacija se uklanja ručno bez primjene herbicida | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % |
M10.1.11. Održavanje živica – OZ OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Tijelo živice (izgled i stanje živice) je kontrolirano minimalno jednom godišnje najkasnije do 1. listopada | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Živica se održava orezivanjem jednom u dvije godine kako bi zadržala oblik | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 65 % | |||
Vrlo velika >65 % | |||
Živica se ne orezuje u periodu od 01.03. do 31.8. tekuće godine | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Trajno |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 65 % | |||
Vrlo velika >65 % | |||
Dijelovi živice koji nedostaju nadosađeni su propisanim autohtonim ili udomaćenim vrstama drveća i grmlja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % | |||
Površine uz rub živice do širine najmanje jednog metra moraju biti prekrivene prirodnom vegetacijom. Na tim površinama zabranjena je uporaba sredstava za zaštitu bilja i mineralnih gnojiva. | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 3 % | Popravljivo |
Mala 4 – 10 % | |||
Srednja 11 – 15 % | |||
Velika 16 – 20 % | |||
Vrlo velika >20 % |
M10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki – KFK OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Klopke su postavljene najkasnije do: – trešnjina muha – 15. travnja – šljivina osica – 1. travnja – orahova muha – 30. lipnja – maslinina muha – 1. lipnja – ostali štetnici – 15. travnja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika >70 % | Trajno |
Klopke su ostavljene na površini najmanje do: – trešnjina muha – 30. lipnja – šljivina osica – 31. svibnja – orahova muha – 31. kolovoza – maslinina muha – 31. listopada – ostali štetnici – 15. rujna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Postavljen je propisani broj klopki po površini | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Klopke su pregledavane dva puta tjedno u periodu: – trešnjina muha – 15. travnja do 30. lipnja – šljivina osica – 1. travnja do 31. svibnja – orahova muha – 30. lipnja do 31. kolovoza – maslinina muha – 1. lipnja do 31. listopada – ostali štetnici – 15. travnja do 15. rujna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Trajno |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Korištene klopke i mamci su uskladišteni i čuvani na siguran način do 31. prosinca tekuće godine | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika | Popravljivo |
M10.1.13. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima – MKŠ OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Feromonski dispenzeri su postavljeni najkasnije do 1. svibnja | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Feromonski dispenzeri su postavljeni u gornju trećinu krošnje, grma ili trsa | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Postavljen je propisani broj feromonskih dispenzera po površini | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 20 % | Popravljivo |
Mala 21 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 80 % | |||
Vrlo velika >80 % | |||
Stari dispenzeri iz prijašnje sezone su odstranjeni prije postavljanja novih dispenzera | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika | Popravljivo |
M10.1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima – POMP OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Međuredni prostor je zasijan nekom od propisanih smjesa | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Međuredni prostor je održavan košnjom ili malčiranjem najmanje 4 puta godišnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 60 % | |||
Vrlo velika >60 % | |||
Međuredni prostor je zatravnjen cijelo vrijeme tijekom obveznog perioda | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 15 % | Popravljivo |
Mala 16 – 30 % | |||
Srednja 31 – 45 % | |||
Velika 46 – 60 % | |||
Vrlo velika >60 % |
M10.1.15. Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima – PEG OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Izrađen je petogodišnji plan gnojidbe | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Petogodišnji plan gnojidbe je potpun | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Petogodišnji plan gnojidbe se provodi tijekom obveznog perioda | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Količina dušika iz stajskog gnoja je do 170 kg N/ha | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 171 – 200 kg N/ha | Trajno |
Vrlo velika >200 kg N/ha | |||
Korištena su samo gnojiva i poboljšivači tla kako je propisano člankom 3. Uredbe 889/2008 | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Višegodišnji nasad nije gnojen mineralnim gnojivima | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
M10.1.16. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada – MUK OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Zaštićeni prostor« unutar redova (dio prostora koji se nalazi između debla, čokota i armature) je bez korova | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 0≤50 % | Popravljivo |
Vrlo velika >50 % | |||
Za suzbijanje korova unutar redova u »zaštićenom prostoru« (dio prostora koji se nalazi između debla, čokota i armature) se koristi specijalizirana poljoprivredna mehanizacija i oprema | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Popravljivo |
U »zaštićenom prostoru« nisu primjenjivani herbicidi | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
M10.1.17. Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama – PUS OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Količina korištenog stajskog gnoja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika | Popravljivo |
Količina korištenog stajskog gnoja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja do najviše 170 kg N/ha | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika | Trajno |
Petogodišnji plan gnojidbe je potpun | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika | Popravljivo |
Minimalni zahtjevi za gnojiva: | |||
a) Korisnik vodi evidenciju o primijenjenom stajskom gnoju | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
b) Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
c) Dozvoljena količina dušika iz stajskog gnoja za gnojidbu vlastitih poljoprivrednih površina iznosi najviše do 170 kg N/ha | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika >171 – <200 N kg/ha | Trajno |
Vrlo velika ≥200 N kg/ha |
M 11.1. Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode – EKOP OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Korisnik vodi Evidenciju o provođenju svih propisanih obveza na Obrascu 10 | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
Završena izobrazba ili korišteno individualno savjetovanje ili sudjelovanje u demonstracijskoj aktivnosti vezano uz mjeru Ekološki uzgoj u trajanju od minimalno 6 sati godišnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
Omjer proizvedenog dušika (N) u stajskom gnoju za gnojidbu vlastitih poljoprivrednih površina ne prelazi granicu od 170 kg N/ha ili postoji pismeni dokaz da je sav višak stajskog gnoja zbrinut: a) gnojidbom poljoprivrednih površina drugog vlasnika na temelju jednogodišnjih ili višegodišnjih ugovora i/ili b) preradom na gospodarstvu u bioplin i/ili kompost i/ili supstrat i/ili drugo i/ili c) na druge načine | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 171 – 200 kg N/ha | Trajno |
Vrlo velika >200 kg N/ha | |||
Pri proizvodnji se koriste isključivo gnojiva i poboljšivači tla odobreni za uporabu u ekološkoj proizvodnji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Pri proizvodnji se koriste isključivo sredstva za zaštitu bilja odobrena za uporabu u ekološkoj proizvodnji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Prilikom provedbe agrotehničkih mjera nije došlo do zbijanja tla | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 5 % | Popravljivo |
Mala 6 – 10 % | |||
Srednja 11 – 30 % | |||
Velika 31 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Pri proizvodnji se koristi ekološki proizvedeno sjeme ili vegetativni reprodukcijski materijal ili ima odobrenje za korištenje iz neekološke proizvodnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 10 % | Trajno |
Mala 11 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 95 % | |||
Vrlo velika >95 % | |||
Pri proizvodnji se ne koristi GMO, niti proizvodi proizvedeni od GMO | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Prilikom uzgoja u stakleniku/plasteniku ne koristi se hidroponski uzgoj | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala 0 – 10 % | Trajno |
Srednja 11 – 30 % | |||
Velika 31 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Upotrjebljena količina bakra u sredstvima za zaštitu bilja na osnovi bakra ne prelazi 6 kg/ha godišnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 0 – 50 % | Trajno |
Vrlo velika >50 % |
M11.2. Plaćanja za održavanje ekološke poljoprivredne prakse i metode – EKO OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | ||
OPSEG | OZBILJNOST | TRAJANJE | |
Korisnik vodi Evidenciju o provođenju svih propisanih obveza na Obrascu 11 | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
Evidencija je ažurna i potpuna | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala | Popravljivo |
Završena izobrazba ili korišteno individualno savjetovanje ili sudjelovanje u demonstracijskoj aktivnosti vezano uz mjeru Ekološki uzgoj u trajanju od minimalno 6 sati godišnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Srednja | Popravljivo |
Omjer proizvedenog dušika (N) u stajskom gnoju za gnojidbu vlastitih poljoprivrednih površina ne prelazi granicu od 170 kg N/ha ili postoji pismeni dokaz da je sav višak stajskog gnoja zbrinut: a) gnojidbom poljoprivrednih površina drugog vlasnika na temelju jednogodišnjih ili višegodišnjih ugovora i/ili b) preradom na gospodarstvu u bioplin i/ili kompost i/ili supstrat i/ili drugo i/ili c) na druge načine | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 171 – 200 kg N/ha | Trajno |
Vrlo velika >200 kg N/ha | |||
Pri proizvodnji se koriste isključivo gnojiva i poboljšivači tla odobreni za uporabu u ekološkoj proizvodnji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Pri proizvodnji se koriste isključivo sredstva za zaštitu bilja odobrena za uporabu u ekološkoj proizvodnji | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Prilikom provedbe agrotehničkih mjera nije došlo do zbijanja tla | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 5 % | Popravljivo |
Mala 6 – 10 % | |||
Srednja 11 – 30 % | |||
Velika 31 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Pri proizvodnji se koristi ekološki proizvedeno sjeme ili vegetativni reprodukcijski materijal ili ima odobrenje za korištenje iz neekološke proizvodnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo mala 0 – 10 % | Trajno |
Mala 11 – 40 % | |||
Srednja 41 – 60 % | |||
Velika 61 – 95 % | |||
Vrlo velika >95 % | |||
Pri proizvodnji se ne koristi GMO, niti proizvodi proizvedeni od GMO | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Vrlo velika 0 – 100 % | Trajno |
Prilikom uzgoja u stakleniku/plasteniku ne koristi se hidroponski uzgoj | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Mala 0 – 10 % | Trajno |
Srednja 11 – 30 % | |||
Velika 31 – 50 % | |||
Vrlo velika >50 % | |||
Upotrjebljena količina bakra u sredstvima za zaštitu bilja na osnovi bakra ne prelazi 6 kg/ha godišnje | Utjecaj je ograničen na gospodarstvo | Velika 0 – 50 % | Trajno |
Vrlo velika >50 % |
Prikaz ocjene kršenja obveza u M14
Za sve tipove operacija M14 OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | |||
VRSTE KRŠENJA OBVEZA | Smanjenje plaćanja prilikom prve povrede | Smanjenje plaćanja prilikom prvog ponavljanja iste povrede | Smanjenje plaćanja prilikom drugog ponavljanja iste povrede | |
Korisnik vodi Evidenciju o provođenju svih propisanih obveza na propisanom Obrascu u skladu s odabranim zahtjevima | Evidencija nije ažurna i potpuna | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Evidencija se ne vodi | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % | |
Korisnik je obvezan završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini u kojoj je podnio zahtjev | Izobrazba nije završena | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
14.1.1. Plaćanja za dobrobit životinja u govedarstvu – DŽG OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | |||
VRSTE KRŠENJA OBVEZA | Smanjenje plaćanja prilikom prve povrede | Smanjenje plaćanja prilikom prvog ponavljanja iste povrede | Smanjenje plaćanja prilikom drugog ponavljanja iste povrede | |
MLIJEČNE KRAVE | ||||
Izrada dnevnih, mjesečnih i godišnjih planova hranidbe na Obrascu 29. Suglasnost na plan hranidbe je dala Savjetodavna služba | Nema plana hranidbe ili plan hranidbe nema suglasnost Savjetodavne službe | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Analiza krmiva na aflatoksin najmanje dva puta godišnje te postupanje u skladu s nalazom | Napravljena samo jedna analiza | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Nije napravljena analiza ili se nije postupilo u skladu s nalazom | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Osigurati najmanje 6,6 m² podne površine po mliječnoj kravi | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
U ležište postaviti najmanje 3 kg stelje/slame dnevno po mliječnoj kravi ili postaviti madrace | U ležištu nema madraca ili 3 kg stelje/slame dnevno po mliječnoj kravi | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Držanje mliječnih krava na ispaši najmanje 120 dana godišnje | Ispaša od 100 – 119 dana | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Ispaša manje od 100 dana | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Provedba koprološke pretrage dva puta godišnje. Prvi uzorak se uzima dva tjedna nakon izlaska na pašu, drugi uzorak se uzima nakon završetka perioda napasivanja. Uzima se jedan uzorak na 20 krava te treba postupiti u skladu s nalazom | Analiza nije obavljena u roku | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Napravljena samo jedna analiza ili nije uzet dovoljan broj uzoraka | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % | |
Nije napravljena analiza ili se nije postupilo u skladu s nalazom ili nisu tretirane sve životinje | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Držanje mliječnih krava na ispustu najmanje 150 dana godišnje | Ispust od 120 – 149 dana | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Ispust manje od 120 dana | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
TOVNA JUNAD | ||||
Izrada dnevnih, mjesečnih i godišnjih planova hranidbe na Obrascu 30. Suglasnost na plan hranidbe je dala Savjetodavna služba | Nema plana hranidbe ili plan hranidbe nema suglasnost Savjetodavne službe | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati najmanje 2,75 m² podne površine po tovnome junetu | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
U ležištu postaviti najmanje 3 kg slame ili 3 kg stelje dnevno po tovnom junetu ili postaviti gumenu podlogu na najmanje 25 % površine poda u staji | U ležištu nema 3 kg stelje/slame dnevno po tovnom junetu ili nije postavljena gumena podloga na najmanje 25 % površine poda u staji | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
TELAD | ||||
Izrada dnevnih, mjesečnih i godišnjih planova hranidbe na Obrascu 31. Suglasnost na plan hranidbe je dala Savjetodavna služba | Nema plana hranidbe ili plan hranidbe nema suglasnost Savjetodavne službe | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati podnu površinu u skladu s težinom teleta: – za telad do 150 kg žive vage od najmanje 1,65 m² – za telad od 150 – 220 kg žive vage od najmanje 1,87 m² – za telad od 220 i više kg žive vage od najmanje 1,98 m² | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
U ležište postaviti najmanje 1,5 kg stelje/slame dnevno po teletu ili gumenu podlogu na minimalno 25 % površine poda u staji | U ležištu nema 1,5 kg stelje/slame dnevno po tovnom junetu ili nije postavljena gumena podloga na najmanje 25 % površine poda u staji | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati teladi pristup ispustu iz staje ili smještaj u natkrivenim boksovima s vanjskim prostorom pri čemu je podna površina u skladu s težinom teleta: – za telad do 150 kg žive vage od najmanje 1,5 m² – za telad od 150 – 220 kg žive vage od najmanje 1,7 m² – za telad od 220 i više kg žive vage od najmanje 1,8 m² | Do 5 % manja podna površina od propisane (ispusta ili smještaja u natkrivenim boksovima s vanjskim prostorom) | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane ili nije osiguran pristup ispustu iz staje ili smještaj u natkrivenim boksovima s vanjskim prostorom | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
14.1.2. Plaćanja za dobrobit životinja u svinjogojstvu – DŽS OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | |||
VRSTE KRŠENJA OBVEZA | Smanjenje plaćanja prilikom prve povrede | Smanjenje plaćanja prilikom prvog ponavljanja iste povrede | Smanjenje plaćanja prilikom drugog ponavljanja iste povrede | |
ODBIJENA PRASAD | ||||
Prasadi je zabranjeno rezati repove. Uvjeti držanja moraju osigurati da najmanje 70 % životinja ima neoštećeni rep | Manje od 70 % životinja ima neoštećen rep | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati podnu površinu u skladu s težinom praseta: – do 10 kg žive vage od najmanje 0,16 m ² – od 10 – 20 kg žive vage od najmanje 0,22 m² | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
U ležište postaviti najmanje 0,8 kg slame/stelje dnevno po životinji | U ležištu nema 0,8 kg slame/stelje dnevno po životinji | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
KRMAČE I NAZIMICE | ||||
Izrada dnevnih, mjesečnih i godišnjih planova hranidbe na Obrascu 32. Suglasnost na plan hranidbe je dala Savjetodavna služba | Nema plana hranidbe ili plan hranidbe nema suglasnost Savjetodavne službe | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Analiza krmiva na zearalenon i deoksinivalenol u nekome od ovlaštenih laboratorija najmanje dva puta godišnje te postupiti sukladno nalazu. | Napravljena samo jedna analiza | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Nije napravljena analiza ili se nije postupilo u skladu s nalazom | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Prasilište mora imati zatvoreno gnijezdo površine najmanje 0,75m² i visine najmanje 45 cm te obvezno postaviti sustav grijanja s kontrolom temperature | Osigurano zatvoreno gnijezdo koje ima sustav grijanja s kontrolom temperature, ali dimenzija manjih od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Nije osigurano zatvoreno gnijezdo ili nije postavljen sustav grijanja s kontrolom temperature | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Osigurati najmanju podnu površinu u skladu sa brojem životinja: – od 10 do 39 životinja po jednoj životinji od najmanje 1,8 m² – za 40 i više životinja po jednoj životinji od najmanje 1,65 m² | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
U ležište postaviti najmanje 3 kg slame/stelje dnevno po životinji | U ležištu nema 3 kg slame/stelje dnevno po životinji | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati pristup ispustu najmanje dva puta tjedno u trajanju od najmanje dva sata, pri čemu površina ispusta mora biti najmanje 1,3 m² po krmači ili nazimici | Do 5 % manja površina ispusta od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja površina ispusta od propisane ili nije osiguran pristup ispustu najmanje dva puta tjedno u trajanju od najmanje dva sata | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
U stajama za krmače tijekom razdoblja prasenja osigurati prisustvo poljoprivrednog osoblja najmanje dva puta po dva sata, unutar perioda od 16 sati | Poljoprivredno osoblje u stajama za krmače nije prisutno najmanje dva puta po dva sata, unutar perioda od 16 sati | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Radi smanjenja toplinskog stresa u ljetnim mjesecima pojačanim protokom zraka, u stajama za krmače/nazimice, potrebno je osigurati ugrađeni ventilacijski sustav s mogućnošću kontrole brzine protoka zraka ili ugrađeni sustav za hlađenje ulaznog zraka u objektu | Nije ugrađen niti jedan od predviđenih sustava hlađenja pojačanim protokom zraka | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Radi smanjenja toplinskog stresa u ljetnim mjesecima raspršivanjem vode, u stajama za krmače/nazimice, potrebno je osigurati ugrađeni visokotlačni ili niskotlačni sustav raspršivanja vode | Nije ugrađen niti jedan od predviđenih sustava hlađenja raspršivanjem vode | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
SVINJE ZA TOV | ||||
Svinjama je zabranjeno rezati repove. Uvjeti držanja moraju osigurati da najmanje 70 % životinja ima neoštećeni rep | Manje od 70 % životinja ima neoštećen rep | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati podnu površinu u skladu sa težinom životinja: – za svinje od 20 do 30 kg žive vage od najmanje 0,33 m² – za svinje od 30 do 50 kg žive vage od najmanje 0,44 m² – za svinje od 50 do 85 kg žive vage od najmanje 0,60 m² – za svinje od 85 do 110 kg žive vage od najmanje 0,71 m² – za svinje više od 110 kg žive vage od najmanje 1,10 m² | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
U ležište postaviti najmanje: 1 kg slame/stelje dnevno po životinji za svinje za tov do 60 kg težine ili najmanje 1,5 kg slame/stelje dnevno po životinji za svinje za tov iznad 60 kg težine | U ležištu nema propisanih kg slame/stelje dnevno po životinji | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati pristup ispustu najmanje dva puta tjedno u trajanju od najmanje dva sata, pri čemu površina ispusta mora biti najmanje 0,55 m² po tovljeniku | Do 5 % manja površina ispusta od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja površina ispusta od propisane ili nije osiguran pristup ispustu najmanje dva puta tjedno u trajanju od najmanje dva sata | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
14.1.3. Plaćanja za dobrobit životinja u peradarstvu – DŽP OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | |||
VRSTE KRŠENJA OBVEZA | Smanjenje plaćanja prilikom prve povrede | Smanjenje plaćanja prilikom prvog ponavljanja iste povrede | Smanjenje plaćanja prilikom drugog ponavljanja iste povrede | |
BROJLERI | ||||
Tijekom prvih tjedan dana za jednodnevne piliće na područje za hranidbu postaviti papir gramature od najmanje 110 gr/m² | Nema postavljeni papir | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati gustoću naseljenosti od najviše 30 kg mase brojlera/m² izražene kao godišnji prosjek | Gustoća naseljenosti je veća od 30 kg mase brojlera/m² izražene kao godišnji prosjek | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
NESILICE | ||||
Nesilicama je zabranjeno skraćivati kljunove | Nesilicama su skraćeni kljunovi | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati po nesilici najmanje 660 cm² korisne površine u kavezu | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Osigurati gustoću naseljenosti od najviše 8 nesilica po m² korisne površine u kavezu | Gustoća naseljenosti veća od 8 nesilica po m² korisne površine u kavezu | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
U kavezu osigurati jedno gnijezdo za najviše 6 nesilica ili treba osigurati 1 m² površine gnijezda za najviše 118 nesilica | U jednom gnijezdu više od 6 nesilica ili na 1m² površine gnijezda više od 118 nesilica | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Po nesilici osigurati prečku dužine najmanje 20 cm | Po nesilici nije osigurana prečka dužine najmanje 20 cm | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
PURANI | ||||
Tijekom prvih tjedan dana za jednodnevne puriće na područje za hranidbu postaviti papir gramature od najmanje 110 gr/m² | Nema postavljeni papir | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati gustoću naseljenosti od najviše 50 kg/m² ili 23,5 kg/m² za alternativni uzgoj | Gustoća naseljenosti veća od 50 kg/m² ili 23,5 kg/m² za alternativni uzgoj | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati ispust od najmanje 5m² po puri | Do 5 % manja površina ispusta od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja površina ispusta od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
14.1.4. Plaćanja za dobrobit životinja u kozarstvu – DŽK OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | |||
VRSTE KRŠENJA OBVEZA | Smanjenje plaćanja prilikom prve povrede | Smanjenje plaćanja prilikom prvog ponavljanja iste povrede | Smanjenje plaćanja prilikom drugog ponavljanja iste povrede | |
KOZE | ||||
Izrada dnevnih, mjesečnih i godišnjih planova hranidbe na Obrascu 36. Suglasnost na plan hranidbe je dala Savjetodavna služba | Nema plana hranidbe ili plan hranidbe nema suglasnost Savjetodavne službe | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati najmanje podne površine po životinji Koze – 1,32 m² Jarčevi – 3,30 m² | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Držanje životinja na ispaši najmanje 150 dana godišnje | Ispaša od 120 – 149 dana | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Ispaša manje od 120 dana | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Provedba koprološke pretrage dva puta godišnje. Prvi uzorak se uzima dva tjedna nakon izlaska na pašu, drugi uzorak se uzima nakon završetka perioda napasivanja. Uzima se jedan uzorak na 20 životinja te treba postupiti u skladu s nalazom. Potrebno je izvršiti i pregled na papcima dva puta godišnje pri čemu je prvi pregled potrebno obaviti do 1. travnja, a drugi do 1. listopada 2021. godine i intervenciju na papcima (po potrebi) | Koprološka analiza nije obavljena u roku | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Napravljena samo jedna analiza ili nije uzet dovoljan broj uzoraka | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % | |
Nije napravljena analiza ili se nije postupilo u skladu s nalazom ili nisu tretirane sve životinje | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Pregled i intervencija na papcima nije obavljena u roku | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % | |
Nisu obavljena oba pregleda i intervencije na papcima (po potrebi) | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Držanje životinja na ispustu tijekom cijele godine pri čemu je najmanja podna površina ispusta: Koze – 2,40 m² Jarčevi – 6,00 m² | Ispust od 300 – 364 dana | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Ispust manji od 300 dana | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Do 5 % manja podna površina ispusta od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % | |
Preko 5 % manja podna površina ispusta od propisane ili nema ispusta | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
14.1.5. Plaćanja za dobrobit životinja u ovčarstvu – DŽO OPIS OBVEZA | OCJENA KRŠENJE OBVEZA PO KRITERIJU | |||
VRSTE KRŠENJA OBVEZA | Smanjenje plaćanja prilikom prve povrede | Smanjenje plaćanja prilikom prvog ponavljanja iste povrede | Smanjenje plaćanja prilikom drugog ponavljanja iste povrede | |
OVCE | ||||
Izrada dnevnih, mjesečnih i godišnjih planova hranidbe na Obrascu 37. Suglasnost na plan hranidbe je dala Savjetodavna služba | Nema plana hranidbe ili plan hranidbe nema suglasnost Savjetodavne službe | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |
Osigurati najmanje podne površine po životinji Ovce – 1,32 m² Janjad – 0,55 m² Ovnovi – 3,30 m² | Do 5 % manja podna površina od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % |
Preko 5 % manja podna površina od propisane | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Držanje životinja na ispaši najmanje 150 dana godišnje | Ispaša od 120 – 149 dana | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Ispaša manje od 120 dana | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Provedba koprološke pretrage dva puta godišnje. Prvi uzorak se uzima dva tjedna nakon izlaska na pašu, drugi uzorak se uzima nakon završetka perioda napasivanja. Uzima se jedan uzorak na 20 životinja te treba postupiti u skladu s nalazom. Potrebno je izvršiti i pregled na papcima dva puta godišnje pri čemu je prvi pregled potrebno obaviti do 1. travnja, a drugi do 1. listopada 2021. godine i intervenciju na papcima (po potrebi) | Koprološka analiza nije obavljena u roku | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Napravljena samo jedna analiza ili nije uzet dovoljan broj uzoraka | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % | |
Nije napravljena analiza ili se nije postupilo u skladu s nalazom ili nisu tretirane sve životinje | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Pregled i intervencija na papcima nije obavljena u roku | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % | |
Nisu obavljena oba pregleda i intervencije na papcima (po potrebi) | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Držanje životinja na ispustu tijekom cijele godine pri čemu je najmanja podna površina ispusta: Ovce – 2,40 m² Ovnovi – 6,00 m² | Ispust od 300 – 364 dana | Plaćanje se smanjuje za 10 % | Plaćanje se smanjuje za 15 % | Plaćanje se smanjuje za 20 % |
Ispust manji od 300 dana | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja | |
Do 5 % manja podna površina ispusta od propisane | Plaćanje se smanjuje za 20 % | Plaćanje se smanjuje za 30 % | Plaćanje se smanjuje za 40 % | |
Preko 5 % manja podna površina ispusta od propisane ili nema ispusta | Nema plaćanja | Nema plaćanja | Nema plaćanja |