Vlada Republike Hrvatske
1777
Na temelju članka 21. stavka 6. Zakona o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima (»Narodne novine«, br. 15/18. i 14/19.), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 29. kolovoza 2024. donijela
UREDBU
O PROCJENI EKOLOŠKOG RIZIKA I RIZIKA INVAZIVNOSTI STRANIH VRSTA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovom Uredbom uređuju se kriteriji za utvrđivanje ekološkog rizika stranih vrsta, način izrade te sadržaj, elementi, načela i metodologija koja se treba primijeniti u procjeni rizika invazivnosti stranih vrsta, sadržaj zaključka procjene rizika invazivnosti stranih vrsta te način pribavljanja mišljenja javnosti u postupku procjene rizika, pri utvrđivanju akata planiranja za upravljanje stranim i invazivnim stranim vrstama, u slučaju namjere korištenja invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Republici Hrvatskoj i korištenja invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Uniji.
(2) Pojmovi u smislu ove Uredbe imaju jednako značenje kao pojmovi definirani Zakonom o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima (u daljnjem tekstu: Zakon) i Uredbom (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. listopada 2014. o sprječavanju i upravljanju unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta (SL L 317, 4. 11. 2014., u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 1143/2014).
(3) Izrazi koji se koriste u ovoj Uredbi, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 2.
Ovom Uredbom osigurava se provedba članaka 8., 9., 10., 11., 12. i 26. Uredbe (EU) br. 1143/2014.
II. PROCJENA EKOLOŠKOG RIZIKA STRANIH VRSTA
Članak 3.
(1) Procjena ekološkog rizika strane vrste izrađuje se u svrhu:
1. izdavanja dopuštenja za stavljanje na tržište Republike Hrvatske, uzgoj u kontroliranim uvjetima i / ili uvođenje u prirodu strane vrste
2. izrade te ažuriranja bijele liste
3. ostalih potreba Ministarstva.
(2) Procjena ekološkog rizika strane vrste obuhvaća cjelokupan teritorij Republike Hrvatske, uključujući kopneni prostor i more.
Članak 4.
(1) Metodologija izrade procjene ekološkog rizika strane vrste sastoji se od prikupljanja dostupnih znanstvenih i stručnih podataka i / ili informacija o stranoj vrsti za koju se izrađuje procjena te od procjene ekološkog rizika na temelju prikupljenih informacija.
(2) Za izradu procjene ekološkog rizika strane vrste uzima se u obzir područje prirodne rasprostranjenosti, ekoklimatska niša, stanište, podaci o biologiji i o invazivnosti vrste.
(3) Prema potrebi i stručnoj procjeni moguće je izraditi procjenu ekološkog rizika stranih vrsta za višu taksonomsku skupinu, primarno za rod, umjesto za vrstu.
(4) Procjena ekološkog rizika strane vrste temelji se na najpouzdanijim dostupnim informacijama koje se podupiru upućivanjem na znanstvene i stručne publikacije te druge relevantne izvore.
(5) U slučaju nedostatka dijela informacija o stranoj vrsti, procjena ekološkog rizika strane vrste dovršava se na način da pojedina pitanja ostaju neodgovorena, odnosno označena kao nepoznato, uzimajući u obzir princip predostrožnosti.
(6) Procjena ekološkog rizika strane vrste revidira se po potrebi i / ili u slučaju novih saznanja relevantnih za stranu vrstu za koju je procjena izrađena.
Članak 5.
(1) Procjena ekološkog rizika strane vrste sadrži rezultat u kojem se utvrđuje postoji li ekološki rizik strane vrste.
(2) Ekološki rizik strane vrste ne može se isključiti ako strana vrsta na teritoriju ili dijelu teritorija Republike Hrvatske u trenutačnim uvjetima i predvidivim uvjetima klimatskih promjena može imati štetan učinak na bioraznolikost ili povezane usluge ekosustava, te se u slučaju iz članka 3. stavka 1. točke 1. ove Uredbe, a temeljem članka 13. stavka 5., članka 15. stavka 5. i članka 18. stavka 6. Zakona stranka obavještava o mogućnosti pokretanja procjene rizika invazivnosti strane vrste.
(3) Ekološki rizik strane vrste može se isključiti ako strana vrsta na teritoriju ili dijelu teritorija Republike Hrvatske u trenutačnim uvjetima i predvidivim uvjetima klimatskih promjena nema štetan učinak na bioraznolikost ili povezane usluge ekosustava.
III. PROCJENA RIZIKA INVAZIVNOSTI STRANIH VRSTA
Članak 6.
Prijedlog za pokretanje izrade procjene rizika invazivnosti strane vrste sukladno članku 20. Zakona podnosi se Ministarstvu, a sadrži:
1. za pravnu osobu: naziv i sjedište pravne osobe, osobni identifikacijski broj (OIB), ime i prezime odgovorne osobe, broj telefona i adresu elektroničke pošte
2. za fizičku osobu i fizičku osobu – obrtnika, odnosno osobu koja obavlja drugu samostalnu djelatnost: ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj (OIB), sjedište obrta, odnosno samostalne djelatnosti, broj telefona i adresu elektroničke pošte
3. znanstveni naziv strane vrste
4. opis svrhe podnošenja prijedloga.
Članak 7.
(1) Procjena rizika invazivnosti strane vrste može se temeljiti na bilo kojem protokolu ili metodi koja se upotrebljava unutar znanstvene zajednice u području bioloških invazija, pod uvjetom da protokol ili metoda sadrži sljedeće zajedničke elemente:
1. taksonomska pripadnost vrste
2. opis trenutačne rasprostranjenosti vrste
3. putovi unošenja i širenja
4. obrasci širenja i njihova dinamika
5. opis štetnih utjecaja na bioraznolikost i povezane usluge ekosustava, kao i na zdravlje ljudi i gospodarstvo.
(2) Procjena rizika invazivnosti strane vrste temelji se na najpouzdanijim dostupnim informacijama koje se podupiru upućivanjem na znanstvene i stručne publikacije te druge relevantne izvore.
(3) Procjena rizika invazivnosti strane vrste obuhvaća cjelokupan teritorij Republike Hrvatske, uključujući kopneni prostor i more.
(4) Prema potrebi i stručnoj procjeni moguće je izraditi procjenu rizika invazivnosti strane vrste za višu taksonomsku skupinu, primarno za rod, umjesto za vrstu.
(5) U slučaju nedostatka dijela informacija o stranoj vrsti, procjena rizika invazivnosti strane vrste dovršava se na način da pojedina pitanja ostaju neodgovorena, odnosno označena kao nepoznato, uzimajući u obzir princip predostrožnosti.
Članak 8.
(1) Procjena rizika invazivnosti strane vrste sadrži zaključak u kojem se navodi razina rizika sukladno korištenom protokolu i stupanj nesigurnosti / pouzdanosti.
(2) Zaključak procjene rizika invazivnosti strane vrste uključuje opisni sažetak sa svim podacima potrebnim za donošenje zaključka.
(3) Upotrebom metode ili protokola omogućava se dovršavanje procjene rizika invazivnosti strane vrste i ako su informacije o vrsti nedostatne.
IV. PRIBAVLJANJE MIŠLJENJA JAVNOSTI
Članak 9.
Mišljenje javnosti pribavlja se u postupku:
1. procjene rizika invazivnosti strane vrste
2. utvrđivanja akata planiranja za upravljanje stranim i invazivnim stranim vrstama
3. izdavanja dopuštenja za korištenje invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Republici Hrvatskoj u svrhu istraživanja i proizvodnje medicinskih proizvoda sukladno člancima 10. i 11. Zakona
4. izdavanja dopuštenja za korištenje invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Uniji sukladno članku 8. stavku 1. i članku 9. stavku 1. Uredbe (EU) br. 1143/2014.
Članak 10.
Postupak pribavljanja mišljenja javnosti započinje objavom informacije o provedbi savjetovanja s javnošću na središnjem državnom internetskom portalu za savjetovanja s javnošću odnosno na mrežnoj stranici Ministarstva uz:
1. procjenu rizika invazivnosti strane vrste u slučaju iz članka 9. točke 1. ove Uredbe
2. konačni nacrt akta planiranja u slučaju iz članka 9. točke 2. ove Uredbe ili
3. uredni zahtjev i obrazac sudjelovanja u savjetovanju u slučaju iz članka 9. točaka 3. i 4. ove Uredbe.
Članak 11.
(1) Tijekom postupka pribavljanja mišljenja javnosti Ministarstvo prikuplja pisana mišljenja, primjedbe i prijedloge koji se dostavljaju elektroničkim ili drugim putem.
(2) Rok za dostavu mišljenja, primjedbi i prijedloga u postupku iz članka 9. točaka 1. i 2. ove Uredbe je 30 dana.
(3) Rok za dostavu mišljenja, primjedbi i prijedloga u postupku iz članka 9. točaka 3. i 4. ove Uredbe je 15 dana.
(4) U postupku pribavljanja mišljenja javnosti, Ministarstvo objavljuje izvješće o prihvaćenim i neprihvaćenim primjedbama i prijedlozima na središnjem državnom internetskom portalu za savjetovanja s javnošću odnosno na mrežnoj stranici Ministarstva.
V. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 12.
Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 022-03/24-03/14
Urbroj: 50301-05/14-24-6
Zagreb, 29. kolovoza 2024.
Predsjednik
mr. sc. Andrej Plenković, v. r.