Pravilnik o uvjetima ovlašćivanja pravnih osoba i servisa, o postupku ispitivanja i ovjeravanja, o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima za manometre, vakuumometre, manovakuumometre, mjerne pretvornike

NN 142/2004 (14.10.2004.), Pravilnik o uvjetima ovlašćivanja pravnih osoba i servisa, o postupku ispitivanja i ovjeravanja, o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima za manometre, vakuumometre, manovakuumometre, mjerne pretvornike

DRŽAVNI ZAVOD ZA NORMIZACIJU I MJERITELJSTVO

2517

Na temelju članka 8. stavak 5., članka 16. stavak 3., članka 21. stavak 5., članka 41. stavak 4. i članka 46. stavak 2. Zakona o mjeriteljstvu (»Narodne novine«, broj 163/03. i 194/03.), ravnatelj Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo donosi

PRAVILNIK

O UVJETIMA OVLAŠĆIVANJA PRAVNIH OSOBA I SERVISA, O POSTUPKU ISPITIVANJA
I OVJERAVANJA, O TEHNIČKIM I MJERITELJSKIM ZAHTJEVIMA ZA MANOMETRE, VAKUUMOMETRE,  MANOVAKUUMOMETRE, MJERNE PRETVORNIKE TLAKA, UREĐAJE ZA MJERENJE KRVNOG TLAKA I TLAKOMJERE ZA GUME

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se pravilnikom propisuju tehnički i mjeriteljski zahtje­vi za ovlašćivanje servisa za pripremu za ovjeravanje manometara, vakuumometara, manovakuumometara, mjernih pretvornika tlaka, uređaja za mjerenje krvnog tlaka i tlakomjera za gume (u daljnjem tekstu: mjerila tlaka) i propisuju se uvjeti koje moraju ispunjavati ovlaštene pravne osobe za ovjeravanje ovih mjerila.

Ovim se pravilnikom propisuju tehnički i mjeriteljski zahtje­vi za mjerila tlaka, postupak ispitivanja, ovjeravanja i označivanja mjerila tlaka, te sadržaj ispitnog izvješća i druge dokumentacije.

Članak 2.

Ovlaštene pravne osobe u smislu ovoga pravilnika mogu ovjeravati zakonita mjerila tlaka, ispitivati usklađenost mjerila tlaka s propisima, provoditi službena mjerenja i voditi evidenciju ovjerenih zakonitih mjerila tlaka.

Ovlaštene pravne osobe u smislu ovoga pravilnika ne smiju obavljati popravke (servisiranje) mjerila.

Članak 3.

Ovlašteni servis pregledava, popravlja i ispituje mjerila tlaka radi pripreme za ovjeravanje, a Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo (u daljnjem tekstu: Zavod) ili ovlaštena pravna osoba ovjerava mjerila tlaka.

Članak 4.

Priprema mjerila tlaka za ovjeravanje u smislu ovoga pravil­nika podrazumijeva pregled, popravak mjerila (servisiranje) tlaka po potrebi, pripremu mjerila tlaka za postavljanje na uređaj za ispitivanje mjerila tlaka (primjerice tlačnu vagu, tlačnu crpku s mjernim pretvornicima tlaka i druge slične uređaje), pripremu uređaja za ispitivanje mjerila tlaka, ispitivanje mjerila tlaka, tj. provjeru mjeriteljskih značajki mjerila tlaka te pisanje izvješća o ispitivanju mjerila tlaka.

II. TEHNIČKI I MJERITELJSKI ZAHTJEVI KOJE MORA ISPUNITI OVLAŠTENA PRAVNA OSOBA ILI OVLAŠTENI SERVIS

Članak 5.

Ovlaštena pravna osoba ili ovlašteni servis mora ispuniti zahtjeve propisane zakonom i zahtjeve koji se odnose na:

1. opremu za ispitivanje mjerila tlaka

2. prostorije za ispitivanje mjerila tlaka

3. radnike

4. propisanu dokumentaciju.

Članak 6.

Potrebna oprema za ispitivanje mjerila tlaka je:

1. Etalon tlaka, primjerice tlačna vaga, precizni manometar, tlačna crpka (hidraulička i/ili pneumatska) s mjernim pretvornikom tlaka ili koji drugi odgovarajući etalon tlaka, ovisno o vrsti mjerila tlaka za koje se traži ovlaštenje. Etalon mora biti umjeren ili ovjeren.

Za tlakomjere za mjerenje krvnog tlaka može se koristiti referentno (etalonsko) mjerilo tlaka (manometar) ili tlačna vaga s utezima s najvećim mjernim otklonom od 0,8 mm Hg ili 0,1 kPa. Za referentna mjerila tlaka (manometre) s pokaznom ljestvicom dovoljno je da ljestvica ima razlučivost od 0,1 mm Hg.

2. Zaporni sat (štoperica) s najvećim mjernim odmakom od 1% od vremena čekanja (za tlakomjere za krvni tlak).

3. Uređaj (napravu) za zadavanje tlaka npr. ručnu crpku s ispusnim ventilom (za tlakomjere za krvni tlak).

4. Čvrste metalne posude obujma 500 ml odnosno 100 ml (za tlakomjere za krvni tlak).

5. Posude za prihvat i čuvanje istekle žive.

6. Kontrolni termometar (punjen živom) za mjerenje temperature zraka radnog okoliša mjernog područja od 0 şC do +35 şC kojemu najmanji podjeljak pokazuje najviše 0,5 şC. Kontrolni termometar mora biti umjeren ili ovjeren.

7. Uređaj za mjerenje relativne vlažnosti zraka.

8. Potreban pribor i alat za pregled, popravak i ispitivanje mjerila tlaka, kao što su primjerice razni nastavci, spojni elementi, adapteri, ključevi i slično.

Članak 7.

Ovlaštena pravna osoba i/ili ovlašteni servis treba biti opremljen osobnim računalom (PC) s mogućnošću spajanja na internet i povezivanja na bazu podataka Zavoda.

Članak 8.

Ovlaštena pravna osoba ili ovlašteni servis mora imati radnu prostoriju za ispitivanje mjerila tlaka koja mora ispunjavati ove uvjete:

1. mora biti čista, suha i dovoljno prostrana za neometano ispitivanje i ovjeravanje mjerila tlaka

2. mora biti dovoljno prostrana za smještaj potrebne opreme

3. mora biti zaštićena od izravna sunčeva utjecaja

4. u prostoriji i njezinoj okolici izvori vibracija ne smiju utjecati na točnost mjerenja

5. mora imati namještaj za smještaj mjerila tlaka koja se ispituju

6. mora imati namještaj za smještaj mjerila tlaka koja su ovjerena

7. u prostoriji mora biti kontrolni termometar za mjerenje temperature zraka radnog okoliša mjernog područja od 0 şC do 35 şC kojemu najmanji podjeljak pokazuje najviše 0,5 şC.

8. mora imati dnevnu i električnu rasvjetu.

Članak 9.

Temperatura radnog okoliša u prostoriji za vrijeme ispitivanja mjerila tlaka mora biti u granicama od 18 şC do 25 şC.

Članak 10.

Izvori grijanja prostorije za ispitivanje mjerila tlaka moraju biti najmanje 1,5 m udaljeni od opreme, tj. od mjesta gdje se obav­lja ispitivanje mjerila tlaka i moraju omogućiti ujednačeno zagrijavanje prostorije za ispitivanje mjerila tlaka.

Članak 11.

Ovlaštena pravna osoba mora imati najmanje dva ovlaštena mjeritelja koji obavljaju poslove ispitivanja i ovjeravanja mjerila tlaka.

Radnici iz stavka 1. ovoga članka moraju imati najmanje SSS tehničkog smjera i 3 godine radnog iskustva na poslovima ispitivanja mjerila tlaka i moraju poznavati propise o postupcima i metodama ispitivanja mjerila tlaka, te imati uvjerenje o položenom stručnom ispitu.

Ako radnik nema položen stručni ispit iz stavka 2. ovoga članka, ispit mora položiti u roku godine dana od dana donošenja rješenja.

Članak 12.

Ovlašteni servis mora imati najmanje dva radnika koji obav­ljaju poslove pripreme za ovjeravanje mjerila tlaka.

Radnici iz stavka 1. ovoga članka moraju imati najmanje SSS tehničkog smjera i 3 godine radnog iskustva na poslovima ispitivanja, proizvodnje ili servisiranja mjerila tlaka, ili KV tehničke struke i najmanje 4 godine radnog iskustva na poslovima ispitivanja, proizvodnje ili servisiranja mjerila tlaka, te moraju poznavati propise o postupcima i metodama ispitivanja mjerila tlaka.

Članak 13.

Ovlaštena pravna osoba ili ovlašteni servis mora imati ovu dokumentaciju:

1. preslik registracijskog akta (za pravnu osobu)

2. preslik rješenja o obrtu i presliku obrtnice (za fizičke osobe)

3. preslik radnih knjižica zaposlenih osoba (za pravne osobe i servis)

4. propise iz područja ispitivanja i ovjeravanja mjerila tlaka

5. naputak proizvođača o korištenju opreme za ispitivanje

6. o održavanju i praćenju ispravnosti opreme za ispitivanje

7. o zahtjevima za ovjeravanje mjerila tlaka, izvješća o ispitivanju mjerila tlaka i dr.

8. preslike rješenja o odobrenju tipa mjerila za mjerila tlaka koja se ovjeravaju kod pravne osobe ili servisa

9. popis opreme za ispitivanje s tehničkim podacima i datumima ovjeravanja i/ili umjeravanja i ovjernice i/ili potvrde o umjeravanju za svako mjerilo i/ili etalon koje je sastavni dio ove opreme.

Članak 14.

Ovlaštena pravna osoba ili ovlašteni servis tijekom svog rada može:

1. ovjeravati mjerila tlaka koja imaju valjano rješenje o odobrenju tipa mjerila, sukladno odobrenom postupku ispitivanja mjerila tlaka (za pravne osobe)

2. pripremati za ovjeravanje i ispitivati mjerila tlaka koja imaju valjano rješenje o odobrenju tipa mjerila, sukladno odobrenom postupku ispitivanja mjerila tlaka (za servise)

3. obavijestiti Zavod o svakoj promjeni koja bi mogla utjecati na osposobljenost pravne osobe ili servisa da ispuni uvjete propisane ovim pravilnikom, te koristiti samo opremu za ispitivanje mjerila tlaka s važećom ovjernicom, potvrdom o umjeravanju ili potvrdom o sukladnosti

4. dostavljati Zavodu izvješća o ovjerenim mjerilima tlaka najmanje dva puta godišnje (za pravne osobe)

5. dostavljati Zavodu popis svojih etalona s valjanom ovjernicom ili potvrdom o umjeravanju najmanje jednom godišnje

6. najmanje jednom godišnje sudjelovati u usporedbenim ispitivanjima na zahtjev Zavoda.

Članak 15.

Postupci ispitivanja i ovjeravanja, tehnički i mjeriteljski zah­tjevi na mjerila tlaka, te način označivanja mjerila tlaka pripremljenih za ovjeravanje, sadržaj ispitnog izvješća i druge pot­rebne dokumentacije nalaze se u prilogu ovog pravilnika i njegov su sastavni dio.

Mjerila tlaka se mogu ispitivati pri normalnim i nazivnim uvjetima, a ispitivanje mjerila tlaka obavlja se etalonom tlaka čija mjerna pogrješka nije veća od 1/2 do 1/4 vrijednosti najveće dopuštene pogrješke propisane za to mjerilo.

Obrazac o ispitivanju mjerila tlaka je u prilogu 4., 5. i 6. ovoga pravilnika.

Ovlaštena pravna osoba ili ovlašteni servis mora izvješća o ispitivanju čuvati na elektroničkom mediju ili u tiskanom obliku najmanje 3 godine od dana izdavanja izvješća.

III. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 16.

Ovlaštenoj pravnoj osobi koja ispunjava uvjete propisane ovim pravilnikom izdaje se rješenje o ovlaštenju koje važi najdulje 3 (tri) godine od dana njegove pravomoćnosti.

Članak 17.

Ovlaštenom servisu koji ispunjava uvjete propisane ovim pravilnikom izdaje se rješenje koje važi najdulje 3 (tri) godine od dana njegove pravomoćnosti.

Članak 18.

Danom stupanja na snagu ovoga pravilnika prestaje važiti:

a. Pravilnik o uvjetima za potvrđene mjeriteljske laboratorije za servisiranje i pripremanje za ovjeravanje manometara, vakuumometara i manovakuumometara (»Narodne novine« br. 60/01.)

b. Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati pot­vr­đeni mjeriteljski laboratoriji za ovjeravanje tlakomjera za mje­renje krvnog tlaka (»Narodne novine« br. 29/02.)

c. Pravilnik o mjeriteljskim zahtjevima za manometre, vakuumometre i manovakuumometre (»Narodne novine« br. 18/02.)

d. Pravilnik o mjeriteljskim zahtjevima za uređaje kojima se mjeri krvni tlak (»Narodne novine« br. 18/02.)

e. Pravilnik o mjeriteljskim zahtjevima za tlakomjere za gume (»Narodne novine« br. 9/02.)

Članak 19.

Pravne ili fizičke osobe koje su do dana stupanja na snagu ovoga pravilnika obavljale poslove potvrđenoga mjeriteljskog laboratorija, dužne su ispuniti uvjete propisane ovim pravilnikom u roku od godine dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Članak 20.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/04-07/9

Urbroj: 558-03/7-04-1

Zagreb, 23. rujna 2004.

Ravnatelj
Državnog zavoda za normizaciju
i mjeriteljstvo
dr. sc. Marijan Andrašec, dipl. ing., v. r.

 

Prilog pravilniku br. 1:

I. TEHNIČKI I MJERITELJSKI ZAHTJEVI I POSTUPAK ISPITIVANJA I OVJERAVANJA MANOMETARA, VAKUUMOMETARA, MANOVAKUUMOMETARA I MJERNIH PRETVORNIKA TLAKA

1. Pojmovi i definicije

 1. referentni tlak jest barometarski tlak (apsolutni atmosferski tlak) na mjestu mjerenja

 2. pretlak jest tlak veći od referentnog tlaka, s korištenjem referentnog tlaka kao početne točke mjerenja

 3. potlak (vakuumski tlak) jest tlak manji od referentnog tlaka, s korištenjem referentnog tlaka kao početne točke mjerenja

 4. stalni tlak jest tlak koji se ne mijenja ili koji se kontinuirano mijenja brzinom koja ne prelazi 1% od zbroja granica mjernog područja mjerila tlaka u sekundi, pri čemu ukupna promjena tlaka u minuti ne prelazi 5% od zbroja granica mjernog područja

 5. promjenjivi tlak jest tlak koji se povećava ili smanjuje bilo po kojem zakonu periodičnosti ili neperiodičnosti, brzinom čija je vrijednost između 1% i 10% od zbroja granica mjernog područja mjerila tlaka, u sekundi

 6. normalni uvjeti jesu uvjeti kojima moraju udovoljavati mjerila tlaka pri upotrebi i to:

a. da je brojčanik mjerila postavljen vertikalno

b. da lagana i kontinuirana promjena tlaka isključuje utjecaj sile inercije

c. da temperatura mjerila i okoline bude 20 oC ± 1 oC s razlikom koja ne uzrokuje promjenu u pokazivanju veću od 1/5 najveće dopuštene pogreške

d. da ne postoje vibracije ili potresi. Ako postoje lakše vibracije ili potresi, oni ne smiju izazvati amplitude u oscilaciji kazaljke koje premašuju 1/10 podjeljka

e. da bude isključen utjecaj statičkog tlaka stupca tekućine (ako tlak prenosi neka tekućina) na mjerilo

f. da se etalon i mjerilo nalaze na istoj razini, tj. da razlika visina na kojoj su smješteni bude ništica.

7. nazivni uvjeti jesu uvjeti upotrebe mjerila koji se uglavnom odnose na:

a. radni položaj mjerila u kojem brojčanik nije vertikalan

b. temperaturu mjerila i okoline koja se razlikuje od 20 oC ± 1 oC

c. statički tlak stupca tekućine koji je uzet u obzir pri ispitivanju mjerila

d. razliku visina na kojoj su smješteni etalon i mjerilo

 8. najveća dopuštena pogrješka pri upotrebi mjerila jest najveća dopuštena pogrješka pokazivanja mjerila u upotrebi uz normalne ili nazivne uvjete

 9. najveća dopuštena pogrješka pri prvom ovjeravanju jest najveća dopuštena pogrješka pri ovjeravanju novih i popravljenih mjerila uz normalne ili nazivne uvjete

10. oznaka razreda točnosti mjerila (K) jest broj koji označava apsolutnu vrijednost najveće dopuštene pogrješke pri upotrebi mjerila, izražene u postocima za cijelo mjerno područje mjerila tlaka

11. mjerni odmak (varijacija) pokazivanja mjerila tlaka jest razlika u pokazivanju mjerila pri opadanju tlaka i pri povećanju tlaka za određeni izmjereni tlak (srednja vrijednost) i pripadajuće očitane vrijednosti koju pokazuje etalon (Mod = Msr – pe).

Apsolutna pogreška: Pa = Xmj - Xp

Relativna pogreška: Prel = Xmj - Xp / Xp

Rel. pogreška izraž. u postocima (%): Prel% = (Xmj - Xp) · 100 / Xp

Xmj  je izmjerena vrijednost mjerne veličine

Xp   je prava vrijednost mjerne veličine

Gm je gornja granica mjernog područja (domet)

Vmax     je najveća dopuštena pogrješka           

Pa je apsolutna pogrješka tj. najveća (granična) pogrješka u odnosu na gornju granicu mjernog područja (domet) izražena u mjernim jedinicama

Umjesto Pa (apsolutne pogrješke) koja je jednaka Pa = Xmj - Xp uzima se u praksi Mod (mjerni odmak ili varijacija) jer se umjesto prave vrijednosti Xp (koju ne znamo) uzima očitanje mjerne vrijednosti etalona pe.

Mod = Msr – pe , gdje je

Msr = (M1 + M2) / 2

2. Tehnički i mjeriteljski zahtjevi

Mjerila se svrstavaju u ove razrede točnosti: manji od 0,1; 0,1; 0,2; 0,3; 0,6; 1,0; 1,6; 2,5 i 4,0.

Stabilnost mjeriteljskih svojstava mjerila pri upotrebi osigurava se udovoljavanjem ovim uvjetima:

1. Mjerila tlaka moraju u trajanju od šest sati izdržati djelovanje predtlaka koji je jednak gornjoj granici mjerenja.

2. Mjerila tlaka moraju u trajanju od 15 minuta izdržati djelovanje predtlaka koji premašuje gornju granicu mjerenja za vrijednosti navedene u tablici 1:

 

Tablica 1:

Gornja granica mjerenja u bar

Ispitivani tlak u postocima

od gornje granice mjerenja

do 600

110

više od 600 do 10000

105

Nakon vraćanja tlaka na ništicu i držanja mjerila bez tlaka u trajanju od jednog sata, najveće dopuštene pogreške mjerenja i mjerni otklon (varijacije) pokazivanja mjerila ne smiju prema­šivati vrijednosti navedene u tablici 3. ovog priloga.

3. Mjerila moraju izdržati tlak koji se lagano mijenja od 20% – 40% do 60% – 80% u odnosu prema gornjoj granici mjerenja s učestalošću koja ne premašuje 60 oscilacija u minuti prema tablici 2:

 

Tablica 2:

Gornja granica

Granice oscilacija u postocima

Broj

mjerenja u bar

od gornje granice mjerenja

oscilacija

od 100

od 30 do 70

15.000

od 100 do 600

od 40 do 60

10.000

od 600 do 1600

od 40 do 60

  5.000

od 1600 do 10.000

od 40 do 60

  1.000

Nakon držanja mjerila bez tlaka u trajanju od jednog sata najveće dopuštene pogrješke mjerenja i mjerni otklon (varijacije) pokazivanja mjerila ne smiju premašivati vrijednosti navedene u tablici 3. ovog priloga.

U normalnim uvjetima mjerila se ne smiju upotrebljavati:

1. pri mjerenju pretlaka:

a. iznad 3/4 gornje granice mjerenja, ako je tlak stalan i ne premašuje 1000 bara

b. iznad 2/3 gornje granice mjerenja, ako je tlak promjenjiv i ne premašuje 1000 bara

c. iznad 2/3 gornje granice mjerenja, ako je tlak stalan, a jednak je ili veći od 1000 bara

d. iznad 1/2 gornje granice mjerenja, ako je tlak promjenjiv a jednak je ili veći od 1000 bara.

2. Pri mjerenju vakuumskog tlaka na gornjoj granici mjerenja.

Mjeriteljska svojstva mjerila ne smiju se mijenjati pri transportu mjerila. Pri transportu, zapakirana mjerila moraju izdržati:

1. temperaturu okoline od – 20 oC do + 50 oC u trajanju od šest sati, mjereno na svakoj od tih temperatura.

2. potresanje s ubrzanjem od 30 m/s2 i frekvencije od 80 do 120 udaraca u minuti, u trajanju od dva sata.

Nakon izlaganja mjerila uvjetima transporta (temperaturama i potresanjima) iz stavka 1. ovoga članka, najveće dopuštene pog­rješke mjerenja i mjerni odmaci (varijacije) pokazivanja mje­rila ne smiju prelaziti vrijednosti navedene u tablici 3. ovoga priloga.

Mjerila moraju zadržati svoja tehnička i mjeriteljska svojstva u ovim uvjetima upotrebe:

1. Kad su postavljena u zatvorenim prostorijama koje se zagrijavaju i u kojima nema prašine

2. Pri mjerenju tlaka neagresivnog sredstva

3. Ako je temperatura okoline u kojoj se nalazi sredstvo za prijenos tlaka između 0 oC i 60 oC

4. Pri djelovanju vlage do 80% relativne vlažnosti

5. Pri vibracijama i potresanjima koji ne dovode kazaljku u oscilaciju iznad 1/10 apsolutne vrijednosti najveće dopuštene pog­rješke.

Kućište mjerila, pri uvjetima upotrebe mjerila mora zaštititi mjerni mehanizam i ljestvicu od prodiranja prašine i vlage te od udaraca i oštećenja.

Mjerila za posebnu namjenu moraju zadržati svoja mjeriteljska svojstva u ovim uvjetima upotrebe:

1. Pri mjerenju tlaka ljepljivoga i agresivnog sredstva

2. Pod djelovanjem potresanja, vibracija i naglih udaraca tlaka

3. Na niskim temperaturama (do – 50 oC)

4. Pod djelovanjem vode, pri visokoj koncentraciji prašine i pri djelovanju vlažnosti veće od 80%

5. Na slobodnom prostoru, u agresivnoj atmosferi.

Kod manometara, manovakuumometara i vakuumometara mora vrh kazaljke pokrivati od 1/10 do 9/10 duljine najkraćih podjelnih crta brojčanika. Vrh kazaljke mora imati oblik istokračnog trokuta čija osnovica ne premašuje širinu najuže podjelne crte i čiji kut na vrhu ne premašuje 600. Za mjerila razreda točnosti 0,6 i manje, vrh kazaljke mora imati oblik noža koji je postavljen okomito na ravninu podjele i čija širina premašuje širinu najuže podjelne crte.

Vrh kazaljke može imati i drugi oblik ako on osigurava točnost očitavanja koja odgovara pogrješci koja ne premašuje 1/5 granice najveće dopuštene mjerne pogrješke.

Mjerila mogu imati mehanizam za korekciju pokazivanja preko promjene položaja kazaljke u odnosu prema brojčaniku.

Vrijednost svakog podjeljka mora biti predstavljena u obliku 1 x 10n ili 2 x 10n ili 5 x 10n pri tome ona mora biti što je moguće bliža vrijednosti najveće dopuštene pogrješke pri upotrebi mjerila, gdje je n cijeli broj – pozitivan, negativan ili nula.

Širina podjeljka ne smije biti manja od 1 mm.

Širine podjeljka linearne ljestvice ne smiju se međusobno razlikovati više od 1/5 širine najmanjeg podjeljka.

Širina podjelne crte ne smije biti veća od 1/5 širine podjeljka.

Najmanje četiri podjelne crte moraju biti obilježene brojevima s tim što se obilježava najmanje svaka deseta podjelna crta, osim ako svaka deseta podjelna crta nije osobito istaknuta svojom duljinom.

Brojevi kojima su obilježene podjelne crte moraju neposredno izražavati veličinu izmjerenog tlaka bez primjene faktora množe­nja.

3. Granice dopuštenih pogrješaka

1. Pri prvom ovjeravanju odnosno ovjeravanju novih i poprav­ljenih mjerila (prva ovjera) iznose granice dopuštenih pogrješaka 0,8 x (±K), gdje je K razred točnosti mjerila tlaka i izražava relativnu pogrešku mjerenja izraženu u postocima za cijelo mjerno područje.

2. Pri redovnoj ovjeri mjerila u upotrebi iznose granice dopuš­tenih pogrješaka:

1,0 x (±K).

3. Mjerni odmaci (varijacija) pokazivanja mjerila tlaka ne smiju premašivati apsolutnu vrijednost najvećih dopuštenih pogrješaka.

4. Pri atmosferskom tlaku kazaljka mjerila (kod manometara, manovakuumometara i vakuumometara) treba se zaustaviti na podjelnoj crti koja označuje točku ništice ili u granicama koje odgovaraju najvećoj dopuštenoj pogrješki.

Granice dopuštenih pogrješaka (GDP) za mjerila tlaka i njihove razrede točnosti iskazane su u tablici 3.

 

Tablica 3: Granice dopuštenih pogrješaka (GDP)

 Razred

Granice dopuštenih pogrješaka (%)

točnosti

pri prvom ovjeravanju

pri redovnom ovjeravanju

0,1

±0,08

±0,10

0,2

±0,16

±0,20

0,3

±0,24

±0,30

0,6

±0,48

±0,60

1,0

±0,80

±1,00

1,6

±1,28

±1,60

2,5

±2,00

±2,50

4,0

±3,20

±4,00

Najveća dopuštena pogrješka iznosi:

Vmax(bar) = b x (±K) x Gm / 100

Gm za manometre je vrijednost gornje granice mjerenja izražena u (bar)

Gm za manovakuumometre je apsolutna vrijednost zbroja gornje i donje granice mjerenje izražena u (bar)

Vmax (bar) = 0,8 x (±K) x Gm / 100 (pri prvom ovjeravanju tj. ovjeravanju novih i popravljenih mjerila)

Vmax (bar) = 1,0 x (±K) x Gm / 100 (pri redovnom ovjeravanju mjerila)

b = 0,8 pri prvom ovjeravanju tj. ovjeravanju novih i popravljenih mjerila

b = 1,0 pri redovnom ovjeravanju mjerila

4. Natpisi i oznake

Natpisi i oznake moraju biti napisani na hrvatskom jeziku, latiničnim pismom.

Mjerila moraju imati natpise i oznake, jasno vidljive, čitljive i neizbrisive u uobičajenim uvjetima uporabe.

Na brojčaniku mjerila ili na kućištu pokaznog uređaja potrebno je obvezno napisati sljedeće podatke:

       1.   oznaku mjerne jedinice

       2.   oznaku razreda točnosti

       3.   znak »manje« (»-«) na vakuumometrima i na vakuumskom dijelu manovakuumometara.

Na brojčaniku mjerila koja su namijenjena za mjerenje tlaka tekućina, para ili plinova čija svojstva zahtijevaju osobitu pozornost mora biti naznačeno sredstvo za prijenos tlaka čija je uporaba zabranjena.

Na brojčaniku ili na kućištu mjerila potrebno je obvezno napisati sljedeće podatke:

       1.   naziv ili znak proizvođača

       2.   tvornički ili serijski broj (tekući broj proizvodnje)

       3.   godina proizvodnje

       4.   nazivne uvjete uporabe, ako se razlikuju od normalnih uvjeta

Na brojčaniku mjerila (kod manometara, manovakuumometara i vakuumometara) mogu se ispisati i dopunske podjele i znaci koji prelaze širinu podjelnih crta predviđenih ovim prilogom i to:

1. zbog obilježavanja intervala dopuštenog otklona vrha kazaljke od podjelne crte ništice

2. zbog obilježavanja radnoga mjernog područja

3. zbog utjecaja dodatnog tlaka koji uzrokuje stupac tekućine što ih prenosi tlak na mjerilo

4. zbog eventualnog daljinskog očitavanja.

5. Ispitivanje i ovjeravanje

I. Ispitivanje manometara, vakuumometara, manovakuumometara i mjernih pretvornika tlaka razreda točnosti 1,0; 1,6; 2,5 i 4,0 obav­lja se putem etalona čija mjerna pogrješka nije veća od 1/4 vrijednosti najveće dopuštene pogrješke propisane za to mjerilo.

II. Ispitivanje manometara, vakuumometara, manovakuumometara i mjernih pretvornika tlaka razreda točnosti 0,1; 0,2; 0,3 i 0,6 obavlja se putem etalona čija mjerna pogrješka nije veća od 1/3 vrijednosti najveće dopuštene pogrješke propisane za to mjerilo.

III. Ispitivanje manometara, vakuumometara, manovakuumometara i mjernih pretvornika tlaka razreda točnosti manjih od 0,1 obavlja se putem etalona čija mjerna pogrješka nije veća od 1/2 vrijednosti najveće dopuštene pogrješke propisane za to mjerilo.

1.Najprije se vanjskim tj. vizualnim pregledom mjerila utvrđuje jesu li ispunjeni svi uvjeti glede natpisa i oznaka, svojstava konstrukcije, kao i jesu li uočljiva eventualna oštećenja ili nedostaci.

2.Zatim se obavi spajanje etalona i mjerila te prekontrolira jesu li mjerilo i etalon ispravno spojeni i brtve li svi spojevi

3.Kazaljka na ispitivanom mjerilu tlaka dovodi se u položaj ništice.

4. Zatvara se odzračni ventil.

5. Počinje se zadavati tlak i to:

Zadavanje tlaka obavlja se na ovaj način:

a. Kod mjerila razreda točnosti 1,6; 2,5 i 4 po 1/5 ili manje od deklarirane vrijednosti mjernog područja na brojčaniku odnosno pokaznom uređaju.

b. Kod mjerila razreda točnosti manjeg od 0,1; 0,1; 0,2; 0,3; 0,6 i 1,0 po 1/10 ili manje od deklarirane vrijednosti mjernog područja na brojčaniku odnosno pokaznom uređaju.

c. Zadavanje tlaka se obavlja u najmanje 3, 5 ili 10 mjernih točaka mjernog područja mjerila (uključivši ništicu) kako je to prikazano u tablici 4 pri čemu se bilježe izmjerene vrijednosti. Nakon dostizanja gornje vrijednosti mjernog područja mjerila tlak se generira za oko 10% iznad te vrijednosti.

 

Tablica 4: Broj mjernih točaka pri zadavanju tlaka za mjerila različitih razreda točnosti

Redni

Manometar razreda točnosti

Najmanji broj

broj

 

mjernih točaka

1.

manji od 0,1; 0,1; 0,2; 0,3; 0,6

10

2.

1,0; 1,6; 2,5

5

3.

4,0

3

d. Počinje se sa smanjenjem tlaka, a ispitivanje manometra se obavlja u istim točkama u kojima se obavljalo pri zadavanju tlaka kako bi se dobio podatak o eventualnim mrtvim hodovima mehanizma, tj. histerezi ispitivanog mjerila pri čemu mjerni odmak (varijacija) mora biti unutar apsolutnih vrijednosti dopuštenih granica pogrješaka.

e. Izmjerene vrijednosti se bilježe tako da se očitana vrijednost na brojčaniku bilježi u trenutku dok je sustav etalon – mjerilo tlaka na referentnom tlaku.

Kad su dobiveni rezultati ispitivanja, pristupa se ispunjavanju izvješća o ispitivanju.

f. Podaci o mjerilu, etalonu, izmjerenim veličinama i odstupanjima mjerila kako uzlazno u najmanje 4, 5 odnosno 10 točaka, ovisno o razredu točnosti, tako i silazno, te mjernom odmaku (varijaciji) unose se u izvješće o ispitivanju.

g. Nakon toga zaključujemo iz zapisanih podataka u izvješću o ispitivanju da li mjerilo ima iznose mjernih odmaka unutar ili izvan dopuštenih granica pogrješaka.

h. Ako mjerilo zadovoljava tj. ako su mjerni odmaci unutar granica dopuštenih pogrješaka za odgovarajući razred točnosti ispitivanog manometra, stavlja se na propisano mjesto na manometru godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju, a na zahtjev stranke se izdaje propisno popunjena ovjernica.

i. Ako mjerilo ne zadovoljava tj. mjerni odmak ili mjerni odmaci su veći od granica dopuštenih pogrješaka, stranci se izdaje iz­vješće o ispitivanju u kojem mora pisati da predmetno mjerilo ne zadovoljava, a na mjerilo se ne smije staviti godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice. Na zahtjev stranke mora se izdati rješenje o uskrati ovjere.

Prilog br. 2:

II. TEHNIČKI I MJERITELJSKI ZAHTJEVI I POSTUPAK ISPITIVANJA I OVJERAVANJA TLAKOMJERA ZA GUME

1. Opći pojmovi i definicije

Pod tlakomjerima za gume razumijevaju se uređaji koji služe za mjerenje i napuhavanje tlaka u gumama motornih i priključnih vozila.

2. Tehnički i mjeriteljski zahtjevi

Tehnički i mjeriteljski zahtjevi za tlakomjere za gume navedeni su u prilogu br. 1 točka 2. ovoga pravilnika.

3. Granice dopuštene pogrješke

Granice dopuštenih mjernih pogrješaka za tlakomjere za gume što se upotrebljavaju u servisnim i benzinskim stanicama i za ručne tlakomjere navedene su u tablici 1.

Tablica 1.

Gornje granice

Najveće dopuštene pogrješke u MPa

mjerenja, u MPa

kod prve ovjere

kod ponovne ovjere

do 0,4

± 0,008

± 0,01

više od 0,4 do 1

± 0,016

± 0,02

Granice dopuštenih pogrješaka za tlakomjere na vozilima, iskazane u postocima gornjih granica mjerenja jesu:

1. pri ispitivanju tipa                           ± 1,3%

2. kod prve ovjere                             ± 1,3%

3. kod redovne ovjere i u radu           ± 1,6%

4. Postupak ispitivanja i ovjeravanja

1. Potrebna oprema (etaloni):

1. referentni (etalonski) manometar, mjernog područja od najmanje 0-16 bar, razreda točnosti 0,2 za ovjeravanje tlakomjera za gume kamionskih vozila

2. referentni (etalonski) manometar, mjernog područja od najmanje 0-10 bar, razreda točnosti 0,2 za ovjeravanje tlakomjera za gume osobnih vozila

3. priključno crijevo, prikladna spojnica, ventili, spremnik i energetski priključak s komprimiranim zrakom.

2. Provjera stanja manometra i potrebne pneumatske opreme:

Provjerava se:

2.1. Stanje i duljina nepropusnog spojnog fleksibilnog crijeva od energetskog priključka s komprimiranim zrakom do manometra.

2.2. Položaj kazaljke manometra bez priključenog tlaka zraka.

2.3. Stanje kućišta i poklopca manometra.

2.4. Stanje kazaljke i skale za očitavanje tlaka.

3. Provjera funkcionalnosti tlakomjera (uređaja) za gume:

Provjerava se:

3.1. Funkcionalnost i nepropusnost priključaka na gumu vozila.

3.2. Funkcionalnost ventila za dovod komprimiranog zraka do gume vozila.

3.3. Reagiranje kazaljke manometra na promjenljiv tlak zraka.

4. Ispitivanje točnosti manometra kod tlakomjera (uređaja) za gume:

4.1. Ispituje se točnost pokazivanja pomoću referentnog (etalonskog) manometra i energetskog priključka s komprimiranim zrakom u najmanje devet točaka mjerne ljestvice ispitivanog manometra i to sljedećim redom 0 %, 25 %, 50 %, 75 %, 100 %, 75 %, 50 %, 25 %, i 0 % mjernog područja.

Postupak ispitivanja:

1. Provjeriti pokazivanje uređaja bez priključenog tlaka. Po potrebi ugoditi ništicu.

2. Skinuti osigurač s referentnog (etalonskog) manometra i priključiti odvajač kondenzata.

3. Priključiti referentni (etalonski) manometar na ispitivani manometar.

4. Polagano pustiti zrak i usporediti pokazivanje manometra u skladu s točkom 4.1. te dobivene rezultate unijeti u izvješće.

5. Odspojiti referentni (etalonski) manometar od ispitivanog.

6. Skinuti odvajač kondenzata i montirati osigurač na referentni manometar.

5. Zapisi

1. O izvršenom ispitivanju vodi se ispitno izvješće u koje se unose podaci o rezultatima ispitivanja i ostali potrebni podaci.

2. Nakon toga zaključujemo iz zapisanih podataka u izvješću o ispitivanju ima li mjerilo iznose mjernih odmaka unutar ili izvan dopuštenih granica pogrešaka.

3. Ako manometar zadovoljava tj. ako su mjerni odmaci unutar granica dopuštenih pogrješaka za odgovarajući razred točnosti ispitivanog manometra i ako tlakomjer za gume je zadovoljio navedene prethodne provjere, stavlja se na propisano mjesto na manometru godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju, a na zahtjev stranke se izdaje propisno popunjena ovjernica.

4. Ako manometar ne zadovoljava tj. mjerni odmak ili mjerni odmaci su veći od granica dopuštenih pogrješaka ili ako tlakomjer za gume nije zadovoljio navedene prethodne provjere, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju u kojem mora pisati da predmetni tlakomjer za gume ne zadovoljava, a na manometar se ne smije staviti godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice. Na zahtjev stranke mora se izdati rješenje o uskrati ovjere.

Prilog br. 3:

III. TEHNIČKI I MJERITELJSKI ZAHTJEVI I POSTUPAK ISPITIVANJA I OVJERAVANJA TLAKOMJERA ZA MJERENJE KRVNOG TLAKA

1. Opći pojmovi i definicije

Pod tlakomjerima za mjerenje krvnog tlaka razumijevaju se uređaji pomoću kojih se mjeri krvni tlak kod odraslih osoba, a čiji se mjerni sklop (dio) sastoji od:

1. Manometra s tekućinom (živin tlakomjer), jer se kao tekućina upotrebljava živa

2. Manometra s elastičnim mjernim elementom (manometar s cje­vastom oprugom, manometar s spiralnom oprugom, manometar s elastičnom membranom, manometar s elastičnom čahurom ili kapsulom i manometar s elastičnim šupljim tijelom)

3. Elektroničkog mjernog sklopa s pokaznim uređajem.

2. Tehnički i mjeriteljski zahtjevi

Tehnički i mjeriteljski zahtjevi za tlakomjere za gume navedeni su u prilogu br. 1 točka 2. ovoga pravilnika.

3. Granice dopuštene pogrješke

Granice dopuštene pogrješke pokazivanja manometra odnosno elektroničkog mjernog sklopa za svaku vrijednost tlaka u mjernom području ne smiju iznositi više od ± 0,5 kPa ili ± 3,75 mm Hg.

Mjerni odmaci (varijacije) pokazivanja manometra ne smiju premašiti apsolutnu vrijednost najveće dopuštene pogrješke tj. 0,5 kPa ili 3,75 mm Hg.

Pri atmosferskom tlaku kazaljka manometra (odnosno pokazni uređaj elektroničkoga mjernog sklopa) treba pokazivati ništicu ili biti u granicama koje odgovaraju najvećoj dopuštenoj pogrješki.

Pri temperaturama između 15 °C i 25 °C najveće dopuštene pogrješke ne smiju premašiti apsolutnu vrijednost granica dopuš­tene pogrješke tj. 0,5 kPa ili 3,75 mm Hg.

4. Postupak ispitivanja i ovjeravanja tlakomjera na živu

Pri prvom ovjeravanju i redovnom ovjeravanju tlakomjera na živu može se upotrebljavati ova oprema i pribor:

a. etaloni tlaka s točnosti od najmanje ± 0,25 %

b. spojni vodovi, trokraka priključna spojnica i ostali priključni pribor koji je potreban za spajanje etalona i mjerila

c. naprava za ispitivanje nepropusnosti manžete

d. sat štoperica

Postupak i način rada pri prvom ovjeravanju i redovnom ovjeravanju obuhvaća sljedeće:

4.1. Vanjski pregled

Vanjskim pregledom tlakomjera na živu vizualno se utvrđuje jesu li ispunjeni svi uvjeti glede natpisa i oznaka, svojstava konstrukcije, kao i jesu li uočljiva eventualna oštećenja ili nedostaci.

4.2. Provjere početne točke tj. točke ništice razine žive

Tlakomjer na živu postavi se u osnovni (uspravni) položaj za mjerenje. Ručni ili poluautomatski ventil spremnika žive postavi se u položaj »otvoreno«, a tlakomjer se nagne za približno 800 u desnu stranu (ako je spremnik žive smješten desno od pokazne staklene cijevi sa živom) ili u lijevu stranu (ako je spremnik žive smješten lijevo od pokazne staklene cijevi sa živom) kako je to prikazano na slici 1 u prilogu 3 koji je sastavni dio ovoga pravil­nika. Kad se živa u potpunosti vratila u spremnik, postavi se ručni ili poluautomatski ventil spremnika žive u položaj »zatvoreno«. Tlakomjer se ponovno uspravi tj. dovede u osnovni položaj, te ručni ili poluautomatski ventil spremnika žive postavi u položaj »otvoreno«. Živa se tada pri uvjetima atmosferskog tlaka mora zaustaviti na podjeljnoj crti ljestvice što označuje ništicu.

Ovaj postupak treba ponoviti barem 3 puta.

Ako se živa u najmanje tri uzastopna mjerenja ne zaustavi na oznaci ništice, tada tlakomjer ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti.

Ako pri postupku provjere početne točke tj. točke ništice razine žive dolazi do pojave uvlačenja mjehurića zraka u mjernu cijev sa živom, tlakomjer ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti.

4.3. Provjera granica dopuštenih pogrješaka (GDP) pokazivanja tlakomjera

Sastoji se od provjere granica dopuštenih pogrješaka (GDP) pokazivanja tlakomjera na živu za svaku vrijednost tlaka (uzlazne i silazne vrijednosti) u najmanje 5 mjernih točaka mjernog područja osim ništice, pri čemu granice dopuštene pogrješke ne smiju iznositi više od ± 0,5 kPa odnosno ± 3,75 mm Hg (prema tablici 1). Mjerne točke moraju biti ravnomjerno raspoređene kako je to prikazano u tablici 1.

 

Tablica 1: Provjera granica dopuštenih pogrješaka (GDP)

kPa ili

0

8

16

24

32

40

Najveća dopuštena

mm Hg

0

60

120

180

240

300

pogrješka

 

 

 

 

 

 

 

± 0,5 kPa ili ± 3,75 mm Hg

uzlazno

 

 

 

 

 

 

 

silazno

 

 

 

 

 

 

 

                                  

Tlakomjer na živu potrebno je obvezno spojiti na etalonski uređaj pomoću trokrake priključne spojnice kako je to prikazano na slici 2. Na taj način se tlak zadaje u referentnim uvjetima putem njegove ručne crpke i manžete etalonskom uređaju i samom tlakomjeru na živu. Prema tome tlak se ne zadaje putem etalonskog uređaja već isključivo putem ručne crpke samog tlakomjera na živu, čime se ostvaruju referentni uvjeti koji vladaju pri uobičajenom mjerenju tlakomjera na živu.

Tlak se zatim stupnjevano podiže na vrijednosti prikazane u tablici 1, a kad se primjerice na etalonskom uređaju (ili tlakomjeru na živu) sukladno podjeli ljestvice točno namjesti vrijednost na 8 kPa odnosno 60 mm Hg, očita se vrijednost tlaka na mjernoj ljestvici samog tlakomjera na živu ili na etalonskom uređaju. Na taj se način za svaku odabranu vrijednost iz tablice 1 (uzlazno i silazno) očitavaju odgovarajuće vrijednosti na mjernoj ljestvici tlakomjera na živu.

Na osnovi tako dobivenih rezultata utvrđuje se jesu li pogrješke za svaku zadanu pojedinačnu točku iz tablice 1 u granicama dopustive pogrješke od ± 0,5 kPa odnosno ± 3,75 mm Hg, kao što je to također navedeno u tablici 1.

Tlakomjer ne zadovoljava (pri redovnom ovjeravanju) i ne smije se ovjeriti ako je u bilo kojoj mjernoj točki navedenoj u tablici 1. došlo do većeg mjernog odmaka od najveće dopuštene pogrješke koja iznosi ± 0,5 kPa odnosno ± 3,75 mm Hg.

Ako pri postupku provjere granica dopuštenih pogrješaka (GDP) pokazivanja tlakomjera na živu dolazi do pojave uvlačenja mjehurića zraka u mjernu cijev sa živom, tlakomjer ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti.

Ispitivanje nepropusnosti manžete

Nepropusnost manžete tlakomjera za krvni tlak ispituje se pomoću jednostavne naprave posebno izrađene u tu svrhu. Naprava je ustvari čelični ili plastični cilindar koji se naziva »umjetna ruka« (mora izdržati tlak od najmanje 60 kPa odnosno 450 mm Hg) učvršćen na podnožje i odgovarajućeg prosječnog promjera ljudske ruke od oko 8 cm (u daljnjem tekstu »umjetna ruka«).

Ispitivanje se sastoji od sljedećeg:

1. Gumena (plastična) cijev manžete odvoji se od samog tlakomjera na živu.

2. Manžeta se navuče na »umjetnu ruku«.

3. Cijev manžete spoji se na izvor tlaka etalonskog uređaja

4. U manžetu se natisne tlak od 300 mm Hg i cijeli se sustav zabrtvi.

Ako ne dolazi do opadanja tlaka u sustavu većem od 4 mm Hg/min, smatra se da manžeta ne propušta, tj. da je ispravna.

Tlakomjer na živu ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti ako dolazi do opadanja tlaka u sustavu većem od 4 mm Hg/min.

 

 

 

Kad su dobiveni rezultati ispitivanja, pristupa se ispunjavanju izvješća o ispitivanju.

Podaci o mjerilu, etalonu, izmjerenim veličinama i odstupanjima mjerila kako uzlazno tako i silazno prema tablici 1, te mjernom odmaku (varijaciji) unose se u izvješće o ispitivanju.

Nakon toga zaključujemo iz zapisanih podataka u izvješću o ispitivanju da li mjerilo ima iznose mjernih odmaka unutar ili izvan dopuštenih granica pogrješaka.

Ako tlakomjer na živu zadovoljava, tj. ako su mjerni odmaci unutar granica dopuštenih pogrješaka, stavlja se na propisano mjesto na tlakomjeru godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju, a na zahtjev stranke se izdaje izdaje propisnjena ovjernica.

Ako tlakomjer na živu ne zadovoljava, tj. mjerni odmak ili mjerni odmaci su veći od granica dopuštenih pogrješaka, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju u kojem mora pisati da tlakomjer na živu ne zadovoljava, a na njega se ne smije staviti godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice. Na zahtjev stranke mora se izdati rješenje o uskrati ovjere.

5. Postupak ispitivanja i ovjeravanja tlakomjera za mjerenje krvnog tlaka s elastičnim mjernim elementom

Postupak ovjeravanja tlakomjera za mjerenje krvnog tlaka s elastičnim mjernim elementom provodi se gotovo na isti način kako se provodi ovjeravanje tlakomjera na živu s time da se provode sljedeća ispitivanja:

1. Vanjski pregled

Vanjskim pregledom tlakomjera na živu vizualno se utvrđuje jesu li ispunjeni svi uvjeti glede natpisa i oznaka, svojstava konstrukcije, kao i jesu li uočljiva eventualna oštećenja ili nedostaci.

2. Provjera granica dopuštenih pogrešaka (GDP) pokazivanja tlakomjera za krvni tlak s elastičnim mjernim elementom

Provodi se na mjernom dijelu tlakomjera, tj. manometru s elastičnim mjernim elementom tako da se manometar odspoji od ostalog dijela uređaja i priključi na etalonski uređaj. Sastoji se od provjere granica dopuštenih pogrješaka (GDP) pokazivanja manometra za svaku vrijednost tlaka (uzlazne i silazne vrijednosti) u najmanje 5 mjernih točaka mjernog područja osim ništice, pri čemu granice dopuštene pogreške ne smiju iznositi više od ± 0,5 kPa odnosno ± 3,75 mm Hg (prema tablici 1). Mjerne točke moraju biti ravnomjerno raspoređene kako je to prikazano u tablici 1.

Tlakomjer ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti ako je u bilo kojoj mjernoj točki navedenoj u tablici 1. došlo do većeg mjernog odmaka od najveće dopuštene pogreške koja iznosi ± 0,5 kPa odnosno ± 3,75 mm Hg.

3. Ispitivanje nepropusnosti manžete

Nepropusnost manžete tlakomjera za krvni tlak ispituje se pomoću jednostavne naprave posebno izrađene u tu svrhu. Naprava je ustvari čelični ili plastični cilindar koji se naziva »umjetna ruka« (mora izdržati tlak od najmanje 60 kPa odnosno 450 mm Hg) učvršćen na podnožje i odgovarajućeg prosječnog promjera ljudske ruke od oko 8 cm (u daljnjem tekstu »umjetna ruka«).

Ispitivanje se sastoji od sljedećeg:

a. gumena (plastična) cijev manžete odvoji se od samog tlakomjera

b. manžeta se navuče na »umjetnu ruku«

c. cijev manžete spoji se na izvor tlaka etalonskog uređaja

d. u manžetu se natisne tlak od 300 mm Hg i cijeli se sustav zabrtvi.

Ako ne dolazi do opadanja tlaka u sustavu većeg od 4 mm Hg/min, smatra se da manžeta ne propušta, tj. da je ispravna.

Tlakomjer na živu ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti ako dolazi do opadanja tlaka u sustavu većeg od 4 mm Hg/min.

Kad su dobiveni rezultati ispitivanja, pristupa se ispunjavanju izvješća o ispitivanju. Podaci o mjerilu, etalonu, izmjerenim veličinama i odstupanjima mjerila kako uzlazno tako i silazno prema tablici 1, te mjernom odmaku (varijaciji) unose se u izvješće o ispitivanju.

Nakon toga zaključujemo iz zapisanih podataka u izvješću o ispitivanju ima li mjerilo iznose mjernih odmaka unutar ili izvan dopuštenih granica pogrješaka.

Ako tlakomjer s elastičnim mjernim elementom zadovoljava, tj. ako su mjerni odmaci unutar granica dopuštenih pogrešaka, stav­lja se na propisano mjesto na tlakomjeru godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju, a na zahtjev stranke se izdaje propisno popunjena ovjernica.

Ako tlakomjer s elastičnim mjernim elementom ne zadovoljava, tj. mjerni odmak ili mjerni odmaci su veći od granica dopuštenih pogrešaka, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju u kojem mora pisati da tlakomjer ne zadovoljava, a na njega se ne smije staviti godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice. Na zahtjev stranke mora se izdati rješenje o uskrati ovjere.

6. Postupak ispitivanja i ovjeravanja elektroničkih tlakomjera za krvni tlak

Ovjeravanja tlakomjera za mjerenje krvnog tlaka s elektroničkim mjernim sklopom (u daljnjem tekstu: elektroničkih tlakomjera za krvni tlak) sastoje se u provođenju sljedećih ispitivanja i postupaka:

1. Vanjski pregled

Vanjskim pregledom elektroničkih tlakomjera za krvni tlak vizualno se utvrđuje jesu li ispunjeni svi uvjeti glede natpisa i oznaka, svojstava konstrukcije, kao i jesu li uočljiva eventualna oštećenja ili nedostaci.

2. Provjera granica dopuštenih pogrješaka (GDP)

Provodi se na mjernom dijelu tlakomjera, tj. elektroničkom mjernom dijelu tako da se manžeta odspoji od kućišta uređaja i priključi na etalonski uređaj. Sastoji se od provjere granica dopuštenih pogrješaka (GDP) pokazivanja tlakomjera za svaku vrijednost tlaka (uzlazne i silazne vrijednosti) u najmanje 5 mjernih točaka mjernog područja osim ništice, pri čemu granice dopuštene pogrješke ne smiju iznositi više od ± 0,5 kPa odnosno ± 3,75 mm Hg (prema tablici 1). Mjerne točke moraju biti ravnomjerno raspoređene kako je to prikazano u tablici 1.

Za ispitivanje elektroničkog tlakomjera za mjerenje krvnog tlaka potrebno je prije postupka ispitivanja odvojiti manžetu od samog uređaja. Kad je orukvica odvojena vidi se spojno mjesto na poleđini uređaja za priključak crijeva na etalon. Prije samog mjerenja potrebno je namjestiti tzv. »umjerni (kalibracijski) kod«. Svaki proizvođač ima svoj »umjerni (kalibracijski) kod«, koji je najčešće kombinacija pritiska na tipke »POWER« (»STOP«) i »MEM« (»MEMORY«). Ako se ne zna »umjerni (kalibracijski) kod« ili ga se ne može otkriti, potrebno je taj podatak zatražiti od proizvođača.

U nastavku dajemo primjer za ulazak u »umjerni kod«:

a. skinuti poklopac kućišta baterija i izvaditi barem jednu od baterija

b. odvojiti manžetu (orukvicu) od kućišta

c. pritisnuti i držati pritisnutim tipku oznake »POWER« te ponovo staviti bateriju u kućište

d. na dnu ekrana se pojavljuje oznaka 00.

Nakon toga nastavlja se s postupkom ispitivanja spajanjem etalona na tlakomjer (na mjesto na kojem je bila spojena manžeta) i zadavanjem vanjskog tlaka prema propisanoj proceduri za ispitivanje kako je to već navedeno kod tlakomjera s elastičnim mjernim elementom.

Tlakomjer ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti ako je u bilo kojoj mjernoj točki navedenoj u tablici 1. došlo do većeg mjernog odmaka od najveće dopuštene pogrješke koja iznosi ± 0,5 kPa odnosno ± 3,75 mm Hg.

3. Ispitivanje nepropusnosti manžete

Nepropusnost manžete tlakomjera za krvni tlak ispituje se pomoću jednostavne naprave posebno izrađene u tu svrhu. Naprava je ustvari čelični ili plastični cilindar koji se naziva »umjetna ruka« (mora izdržati tlak od najmanje 60 kPa odnosno 450 mm Hg) učvršćen na podnožje i odgovarajućeg prosječnog promjera ljudske ruke od oko 8 cm na dijelu ruke od lakta do ramena ili odgovarajućeg prosječnog promjera zapešća, ako se mjerenje provodi pomoću elektroničkog tlakomjera za krvni tlak koji mjeri na zapešću šake (u daljnjem tekstu »umjetna ruka«).

Ispitivanje se sastoji od sljedećeg:

a. gumena (plastična) cijev manžete odvoji se od samog tlakomjera

b. manžeta se navuče na »umjetnu ruku«

c. cijev manžete spoji se na izvor tlaka etalonskog uređaja

d. u manžetu se natisne tlak od 300 mm Hg i cijeli se sustav zabrtvi.

Ako ne dolazi do opadanja tlaka u sustavu većeg od 4 mm Hg/min, smatra se da manžeta ne propušta, tj. da je ispravna.

Tlakomjer ne zadovoljava i ne smije se ovjeriti ako dolazi do opadanja tlaka u sustavu većeg od 4 mm Hg/min.

Kad su dobiveni rezultati ispitivanja, pristupa se ispunjavanju izvješća o ispitivanju. Podaci o mjerilu, etalonu, izmjerenim veličinama i odstupanjima mjerila kako uzlazno tako i silazno prema tablici 1, te mjernom odmaku (varijaciji) unose se u izvješće o ispitivanju.

Nakon toga zaključujemo iz zapisanih podataka u izvješću o ispitivanju ima li mjerilo iznose mjernih odmaka unutar ili izvan dopuštenih granica pogrješaka.

Ako elektronički tlakomjer za krvni tlak zadovoljava, tj. ako su mjerni odmaci unutar granica dopuštenih pogrješaka, stavlja se na propisano mjesto na tlakomjeru godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju, a na zahtjev stranke se izdaje propisno popunjena ovjernica.

Ako elektronički tlakomjer za krvni tlak ne zadovoljava tj. mjerni odmak ili mjerni odmaci su veći od granica dopuštenih pogrješaka, stranci se izdaje izvješće o ispitivanju u kojem mora pisati da tlakomjer ne zadovoljava, a na njega se ne smije staviti godišnji ovjerni žig u obliku naljepnice. Na zahtjev stranke mora se izdati rješenje o uskrati ovjere.

 

Prilog pravilniku br. 4:

Izgled ispitnog izvjeŠĆa za manometre (ogledni primjerak)

__________________________________________________________________________________________________

LOGO OVLAŠTENE PRAVNE OSOBE
(OVLAŠTENOG SERVISA) 

XXXXXX d.o.o., ulica br. ….., poštanski broj, mjesto

Tel./fax …./xxxx-xxx

E-mail: …..

Ovlaštena pravna osoba (Ovlašteni servis) br. YYY

________________________________________________________________________________________________

                                                                IZVJEŠĆE O ISPITIVANJU br.

Zahtjevatelj ispitivanja:                              XXXXX d.o.o., Selska 22, Zagreb

1. Podaci o predmetu ispitivanja

Manometar (tip, model):                           Manometar tip ZZZZ-YYY

Proizvođač:                                              WIKA

Tvornički (serijski) broj.                            1234567

Mjerno područje/nazivna veličina:              0-60 bar/160

Razred točnosti:                                        1,0

2. Mjerni podaci

Ispitivanje provedeno prema:                    Pravilniku o .....

(pravilnik ili norma):                                 

Vrsta ispitivanja:                                       ispitivanje

Način ispitivanja:                                       pojedinačno ispitivanje

Temperatura i tlak zraka:                           20,5 şC; 1020 hPa

3. Podaci o etalonu

Naziv etalona (tip, model):                        WIKA, r.t. 0,3

Tvornički ili serijski broj:                           12345

Etalon umjeren (ovjeren) od:                     XYZ, Laboratorij za...

Umjerni (ovjerni) žig etalona vrijedi do:      31. 12. 2005.

                                                                                                     

4. Rezultati ispitivanja

        

width=94 valign=top style='width:70.85pt;border-top:none;border-left: none;border-bottom:solid windowtext .25pt;border-right:solid windowtext .25pt; mso-border-left-alt:solid windowtext .25pt;padding:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt'>

Mod

mjerne

tlak etalona

očitanje manometra

srednja vrijed-

mjerni odmak

histereza

najveća dopu-

točke

pe

(uzlazno)

(silazno)

nost Msr

h

štena pogrješka

 

(bar)
p
e

(bar)
M
1

(bar)
M
2

(bar)
(M
1 + M2 ) / 2

(bar)
M
sr – pe

(bar)
M
2 – M1

(bar)

1.

0,00

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

± 0,6 bar

2.

12,00

11,6

11,8

11,7

-0,3

0,2

 

3.

24,00

23,3

23,8

23,5

-0,5

0,5

 

4.

36,00

35,8

36,0

35,9

-0,1

0,2

 

5.

48,00

47,8

47,8

47,8

-0,2

0,0

 

6.

60,00

60,0

60,0

60,0

0,0

0,0

 

7.

 

 

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

 

 

11.

 

 

 

 

 

 

 

                                                          

Najveća histereza iznosi:                           0,2 bar

Najveća pogrješka iznosi:                         - 0,2 bar

Najveća dopuštena pogrješka iznosi:         ± 0,6 bar

Broj ispitivanih manometara (istog tipa):    1     

Broj manometara (čija je izmjerena                              

pogrješka veća od dopuštene):                 0

5. Mišljenje                                                                

Ispitivani manometar zadovoljava propisane zahtjeve.

6. Ostali podaci                                              

Naljepnica:                                               ovjereno br. XXX-YY/123

Datum ispitivanja:                                     21. 2. 2004.                                                

Ispitivanje obavio:                                     Pero Perić

Ovjerio (ovlašteni mjeritelj DZNM):          Ivica Ivić

Potpis i žig:

                                                                Kraj izvješća o ispitivanju

 

Prilog pravilniku br. 5:

Izgled ispitnog izvjeŠĆa za tlakomjere za gume (ogledni primjerak)

__________________________________________________________________________________________________

LOGO OVLAŠTENE PRAVNE OSOBE
(OVLAŠTENOG SERVISA) 

XXXXXX d.o.o., ulica br. ….., poštanski broj, mjesto

Tel./fax …./xxxx-xxx

E-mail: …..

Ovlaštena pravna osoba (Ovlašteni servis) br. YYY

________________________________________________________________________________________________

 

                                                                IZVJEŠĆE O ISPITIVANJU br.

Zahtjevatelj ispitivanja:                              XXXXX d.o.o., Selska 22, Zagreb

1. Podaci o predmetu ispitivanja

Tlakomjer za gume (tip, model):                Tlakomjer za gume tip ZZZZ-YYY              

Proizvođač:                                              XYZ                                                                                   

Tvornički (serijski) broj.                            1234567                                         

Mjerno područje/nazivna veličina:              0-4 bar                                

Razred točnosti:                                        1,0

2. Mjerni podaci

Ispitivanje provedeno prema:                    Pravilniku o .....

(pravilnik ili norma):                                                     

Vrsta ispitivanja:                                       ispitivanje

Način ispitivanja:                                       pojedinačno ispitivanje

Temperatura i tlak zraka:                           20,5 şC; 1020 hPa  

3. Podaci o etalonu

Naziv'>Naziv etalo, model):                        WIKA, r.t. 0,2

Tvornički ili serijski broj:                           12345

Etalon umjeren (ovjeren) od:                     XYZ, Laboratorij za...

Umjerni (ovjerni) žig etalona vrijedi do:      31. 12. 2005.

 

 

4. Rezultati ispitivanja

      

width=64 valign=top style='width:48.3pt;border-top:none;border-left:none; border-bottom:solid windowtext .25pt;border-right:solid windowtext .25pt; mso-border-top-alt:solid windowtext .25pt;mso-border-left-alt:solid windowtext .25pt; padding:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt'>

 

mjerne

tlak etalona

očitanje manometra

srednja vrijed-

mjerni odmak

histereza

najveća dopu-

točke

pe

(uzlazno)

(silazno)

nost Msr

Mod

h

štena pogrješka

 

(bar)
p
e

(bar)
M
1

(bar)
M
2

(bar)
(M
1 + M2 ) / 2

(bar)
M
sr – pe

(bar)
M
2 – M1

(bar)

1.

0,00

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

± 0,6 bar

2.

12,00

11,6

11,8

11,7

-0,3

0,2

 

3.

24,00

23,3

23,8

23,5

-0,5

0,5

 

4.

36,00

35,8

36,0

35,9

-0,1

0,2

 

5.

48,00

47,8

47,8

47,8

-0,2

0,0

 

6.

60,00

60,0

60,0

60,0

0,0

0,0

 

7.

 

 

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

 

 

9.

 

 

>

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

 

 

11.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najveća histereza iznosi:                           0,2 bar

Najveća pogrješka iznosi:                         - 0,2 bar

Najveća dopuštena pogrješka iznosi:         ± 0,6 bar     

5. Mišljenje                                                                

Ispitivani manometar zadovoljava propisane zahtjeve.

6. Ostali podaci                                              

Naljepnica:                                               ovjereno br. XXX-YY/123

Datum ispitivanja:                                      21. 2. 2004.                                                

Ispitivanje obavio:                                     Pero Perić

Ovjerio (ovlašteni mjeritelj DZNM):          Ivica Ivić

 

Potpis i žig:

                                                                Kraj izvješća o ispitivanju

 

 

Prilog pravilniku br. 6:

Izgled ispitnog izvjeŠĆa za tlakomjere za krvni tlak (ogledni primjerak)

__________________________________________________________________________________________________

LOGO OVLAŠTENE PRAVNE OSOBE
(OVLAŠTENOG SERVISA) 

XXXXXX d.o.o., ulica br. ….., poštanski broj, mjesto

Tel./fax …./xxxx-xxx

E-mail: …..

Ovlaštena pravna osoba (Ovlašteni servis) br. YYY

________________________________________________________________________________________________

 

                                                                IZVJEŠĆE O ISPITIVANJU br.

Zahtjevatelj ispitivanja:                              XXXXX d.o.o., Selska 22, Zagreb

1. Podaci o predmetu ispitivanja

Tlakomjer za krvni tlak (tip, model):          tip ZZZZ-YYY                    

Proizvođač:                                              ABCDEF                                                                            

Tvornički (serijski) broj.                            1234567                                         

Mjerno područje:                                      0-300 mm Hg                                  

Razred točnosti:                                                                       

2. Mjerni podaci

Ispitivanje provedeno prema:                    Pravilniku o .....

(pravilnik ili norma):                                                     

Vrsta ispitivanja:                                       ispitivanje

Način ispitivanja:                                       pojedinačno ispitivanje

Temperatura i tlak zraka:                           20,5 şC; 1020 hPa  

3. Podaci o etalonu

Naziv etalona (tip, model):                        ZZZZZZZ

Tvornički ili serijski broj:                           12345

Etalon umjeren (ovjeren) od:                     XYZ, Laboratorij...

Umjerni (ovjerni) žig etalona vrijedi do:  31. 12. 2005.

 

4. Rezultati mjerenja

 

Referetni tlak

Uzorak 1

 

Uzorak 2

 

Uzorak 3

 

Najveća dopuštena

 

etalona

očitanje

pogrješka

očitanje

pogrješka

očitanje

pogrješka

pogrješka ± 3,75 mm Hg

 

(mm Hg)

(mm Hg)

(mm Hg)

(mm Hg)

(mm Hg)

(mm Hg)

(mm Hg)

 

 

  0

0

0

0

0

 

 

 

 

60

60,8

-0,8

58,2

+1,8

 

 

 

Uzlazno

120

121,5

-1,5

122,9

-2,9

 

 

 

 

180

181,8

-1,8

177,3

+2,7

 

 

 

 

240

241,3

-1,3

242,6

-2,6

 

 

 

 

300

298,4

+1,6

297,2

+2,8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

300

298,4

+1,6

297,2

+2,8

 

 

 

 

240

239,7

+0,3

243,0

-3,0

 

 

 

180

179,2

+0,8

177,2

+2,8

 

 

 

Silazno

120

122,4

-2,4

123,4

-3,4

 

 

 

 

60

59,5

+0,5

62,7

-2,7

 

 

 

 

  0

0

0

/o:p>

0

 

 

 

 

Broj tlakomjera (čija je izmjerena                                 

pogrješka veća od dopuštene):                 

5. Ocjena ispitivanja

(zadovoljava ili ne zadovoljava):                zadovoljava                         

Broj tlakomjera koji ne zadovoljavaju:                        

Datum ispitivanja:                                      1. 7. 2004.

                                                                                               

Ispitivanje obavio:                                                                                

(potpis ispitivača)

                                                                Kraj izvješća o ispitivanju